Aden stapt naar Y-raad Vuurgevechten in Moskou Buitenland Castro zonder uniform, wat steekt daarachter? Ook kinderen gedood bij Oostduitse grens Kravtsjoek kiest Masol als premier Wraak mogelijk motief voor moord op Frans kamerlid Yann Piat Blair stapje dichter bij partijleiderschap Labour Zweden akkoord met Öresundbrug Zuiden wil ingrijpen VN in oorlog Jemen VRIJDAG 17 JUN11994 7 Proces tegen oud-premier Mitsotakis athene Het Griekse parlement heeft gisteren besloten dat de voormalige conservatieve premier Mitsotakis moet terechtstaan. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij een groot telefoon-af- luisterschandaal. Tijdens Mitsotakis' bewind stond enkele jaren geleden de socialistische leider en huidige premier Papandreou terecht in verband met corruptieschandalen. Spaanse premier blijft zitten cartagena De Spaanse premier Gonzalez voelt niets voor ver vroegde verkiezingen of het doorvoeren van wijzigingen in zijn kabinet. Evenmin wil hij op korte termijn de vertrouwenskwestie stellen in het parlement. Gonzalez wijst daarmee het verzoek van de top van zijn socialistische partij (PSOE) af om, na de enorme nederlaag van afgelopen zondag bij de verkiezingen voor het Europees Parlement en in AndaJusië, de vertrouwens kwestie te stellen. Mandela geeft kinderfonds deel salaris pretoria Nelson Mandela schenkt jaarlijks 75.000 gulden van ;zijn salaris aan een gisteren door hem in het leven geroepen fonds voor hulp aan kinderen. Mandela deed zijn aankondiging 'in het Orlando-stadion in Soweto tijdens de achttiende herden king van de scholierenopstand van 1976 tegen het apartheidsre gime. Het kinderfonds is bedoeld voor hulp aan straatkinderen, voor alternatieve opvang voor minderjarigen die nu in gevange missen zitten en voor studiebeurzen. Verdachten in zaak-Cools vrijgelaten brussel» Drie mensen die werden verdacht van medeplichtig heid aan de moord op de Waalse politicus André Cools zijn gis teren op last van de rechtbank in Luik vrijgelaten. De drie waren op 1 juni gearresteerd. Volgens de rechtbank is er echter onvol doende reden hen vast te houden. Euro-Disney overtreft Eiffeltoren parijs» Ondanks de financiële problemen is het bij Parijs gele gen pretpark Euro-Disney verreweg de grootste publiekstrekker van Frankrijk. Het park trok vorig jaar 12,9 miljoen bezoekers, ruim twee keer zoveel als de Eiffeltoren en het Louvre, die res pectievelijk 5,5 en 4,9 miljoen mensen trokken. Ook het Centre Pompidou (7,9 miljoen) en het wetenschapspark La Villette (5,6 -miljoen) bleven achter bij Euro-Disney. Met 60 miljoen buiten landse bezoekers per jaar is Frankrijk 's werelds toeristenbe stemming nummer één. Het land komt echter op de tweede plaats, achter de Verenigde Staten, als het gaat om inkomsten uit toerisme. Leider Britse Conservatieven treedt af londen Norman Fowler, de voorzitter van de Britse Conserva tieven, heeft gisteren gezegd dat hij aftreedt. Het ontslag van Fowler was verwacht, na de 28 procent van de stemmen die de Conservatieven haalden bij de Europese verkiezingen. Dat was het slechtste resultaat in de geschiedenis van de partij. Tweede meisje Siamese.tweeling dood Johannesburg» De negen maanden oude Mahlatse Makwaeba, de helft van de Zuidafrikaanse Siamese tweeling die dinsdag tij dens een marathon-operatie werd gescheiden, is gisteravond overleden. Haar zusje Nthabiseng overleed woensdagochtend vroeg, enkele uren na de ingreep. De ANWB Reisboekenwinkel ANWB Nederland-brochures, gratis voor leden Op Stap In Nederland Attractieparken in en rond Nederland Transportmusea in en rond Nederland ANWB REISBOEKENWINKEL, DE LEUKSTE OMWEG VOOR JE VAKANTIE. ANl BERLUN Rtr Ten minste dertig kinderen zijn gedood of gewond geraakt bij pogingen uit het communisti sche voormalige Oost-Duitsland te ontsnappen. Volgens de Ber liner Morgenpost blijkt dat uit pas ontdekte documenten. Hoewel Oostduitse grens wachters instructies hadden niet te schieten op kinderen, heeft het officiële bureau voor onderzoek naar doden aan de Oostduitse grens ZERV bewij- I zen gevonden dat op kinderen I is geschoten en dat er doden zijn gevallen. Volgens ZERV-di- j recteur Manfred Kittlaus zijn er waarschijnlijk zelfs meer kinde ren gedood of verwond. Kittlaus zei dat een van spec taculairste gevallen die worden onderzocht zich in 1966 voor deed, toen grenswachters vanuit hun wachtpost met ma chinegeweren* het vuur open den op twee kinderen die bij de Muur speelden. De 10- en 13- jarige jongens werden gedood. De zaak werd binnen twee uur als 'geheim' bestempeld en bij zonderheden werden pas na de Duitse hereniging in 1990 be kend. ZERV heeft tot dusver bewijs gevonden dat 408 mensen door grenswachters zijn doodgescho ten toen ze trachtten naar het westen te ontsnappen. Families van slachtoffers stellen het aan tal omgekomenen op bijna 600. madrid phil davison the independent Fidel Castro heeft deze week tij dens de Ibero-Amerikaanse topconferentie in Colombia de zogenoemde Cuba- watchers in verwarring gebracht. Voor het eerst sinds mensenheugenis verscheen El Lider Maximo bij een officiële gelegenheid niet in zijn kenmerkende olijfgroene uniform met bijpassende pet. Castro droeg nog wel zijn uni formbroek, maar daarop een witte guayabera, Een guayabera is een chic tropisch overhemd dat over de broek wordt gedra gen om wat lucht toe te laten rond het lijf. KIEV Rtr De Oekraïnse president Kravtsjoek heeft gisteren een steun in de rug gekregen voor zijn herverkiezing omdat het parlement zijn conservatieve kandidaat, oud-communist Vi- tali Masol, koos als premier. Masol, die in het Sovjet-tijdperk al eens premier van Oekraïne was, kreeg 199 stemmen. Er wa ren maar 24 tegenstemmen. Over tien dagen worden in Oek raïne presidentsverkiezingen gehouden. Communisten en hun bond genoten, wier steun Kravtsjoek nodig heeft om de verkiezingen te winnen, gaven enthousiast steun aan Masol. Deze moest in oktober 1990 aftreden onder druk van grootscheepse studen tendemonstraties. Masol zei tegenover parle mentariërs voorstander te zijn van een verdere ontwikkeling van de markteconomie en pri vatisering. Anderzijds heeft hij ook opgeroepen tot een aan zienlijke overheidscontrole bij de overgang naar de markteco- Masol zei dat het stabiliseren van Oekraïne's economie ten minste twaalf tot achttien maanden zal duren. Eerder had Masol verklaard als premier vol ledige uitvoerende bevoegdhe den te willen om veranderingen door te voeren. Dit standpunt zal bij Kravtsjoek niet in goede aarde zijn gevallen. Oorlog kostte 49 miljoen Sovjet-levens londen «AFP Tijdens de Tweede Wereldoor log zijn in de Sovjetunie 49 miljoen mensen omgekomen en niet 20 miljoen, zoals tot nu toe werd aangenomen. Dat is de conclusie van de Britse his toricus John Erickson. Hij heeft in Moskou onderzoek ge daan in archieven die jaren lang gesloten waren. Door cijfers van de Sovjet volkstelling van voor de oorlog te vergelijken met latere tellin gen, kwam hij tot de slotsom dat het werkelijke dodencijfer veel hoger moet liggen dan het officiële getal van 20 miljoen. Een en ander staat in Erick- sons boek Barbarossa, de As en zijil bondgenotendat deze week in Groot-Brittannië ver scheen. Hij merkt daarin ver der op, dat tijdens de oorlog zeer veel Sovjet-burger en -mi litairen zijn omgekomen door verkeerde beslissingen van ho gerhand. Ook zijn in de perio de direct na de oorlog miljoe nen mensen overleden als ge volg van voedseltekorten. Erickson wordt beschouwd als een autoriteit op het gebied van de Russische geschiedenis. Hij is verbonden aan de uni versiteit van het Schotse Edin burgh. Wat moet hier achter worden gezocht? Is het een van de be langrijkste ontwikkelingen in 35 jaar revolutionair Cuba? Of heeft Fidel Castro's bediende tijdens het strijken een gat ge brand in zijn uniformjas? De theorie van de bediende werd verworpen. De Cubaanse leider heeft immers meer dan één uniform. Tenslotte reist hij met twee vliegtuigen om aan slagen te bemoeilijken en neemt hij zijn eigen water, voedsel en beddelakens mee voor het geval zijn aarstvijand, de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, een subtielere versie zou willen uitproberen van de jaren geleden mislukte truc van moskou hans geleunse correspondent De vorige week vrijdag door president Jeltsin per decreet af gekondigde 'oorlog tegen de misdaad' dreigt voorlopig slechts uit te draaien op een confrontatie met het Russische parlement. Vandaag houdt de Staats- doema (het Russische Tweede Kamer) een spoeddebat over Jeltsins decreet, dat politie en veiligheidsdienst vrijwel onbe perkte bevoegdheden geeft om de georganiseerde misdaad te bestrijden. Een groot aantal parlementsfracties meent dat Jeltsin met het decreet de grondwet schendt. Terwijl de politieke ruzies op laaien, was Moskou gisteren het toneel van bomexplosies en vuurgevechten. In de middag uren ontplofte een bom in hartje Moskou, in de drukke winkelstraat Novy Arbat, die rechtstreeks naar het Kremlin voert. Er vielen diverse gewon den door rondvliegende glas scherven. Doelwit van de aanslag was een bank waarin Lada-hoofd- agentschap Logovaz een meer derheidsbelang heeft. Vrijwel tezelfdertijd werd in een ander deel van de stad een handgra- de exploderende sigaar. Niemand kon zich voorstellen hoe een Colombiaanse bedien de uit de waskamer van het ho tel op Castro's deur zou klop pen met de mededeling: „Het spijt ons vreselijk, comman dant, er is een ongelukje ge beurd met uw jasje. Zoudt u een guayabera willen lenen?" Nee, Fidel had vast een boodschap voor de wereld. Maar welke? Voor waarnemers van de on doorgrondelijke revolutionaire leider was het net zo'n puzzel als het in de Koude-Oorlogstijd van het Kremlin - lüatchen was om bij parades op het Rode Plein in Moskou achter de pi korde van de Sovjet-partijhië- naat geworpen in een Logovaz- kantoor. Daar vielen geen slachtoffers. Vorige week werd met een autobom een aanslag gepleegd op de directeur van Logovaz. Hij raakte gewond, zijn chauffeur vond de dood. Volgens politiewoordvoerders staat vast dat de aanslagen het werk zijn van de georganiseerde misdaad. Bij een vuurgevecht tussen mafiosi in het westen van Moskou, waarbij een Mer cedes onder vuur werd geno men, kwamen gisteren drie mensen om het leven. Het brutale optreden van de georganiseerde misdaad was voor Jeltsin aanleiding om het parlement, dat nog over anti misdaad- en anti-corruptiewet geving moet debatteren, met een speciaal misdaaddecreet te passeren. Volgens de legerkrant Rode Ster heeft Jeltsin ook ver ordonneerd dat het leger moet worden ingeschakeld bij de' misdaadbestrijding. Het leger zou de politie moeten trainen en bij bepaalde acties bijstaan. Bovendien zouden 'ongebruikte lëgerbases' ter beschikking van de politie moeten worden ge steld. Politie en veiligheidsdiensten mogen verdachten van 'georga niseerde misdaad' voor dertig dagen opsluiten zonder hen in rarchie te komen. Voor een aantal analytici was het achterwege laten van het uniform een even belangrijke gebeurtenis als de val van de - Berlijnse Muur. Castro vertelde de wereld dat hij bereid is zijn land te openen voor het kapita lisme, meenden ze. Maar wat te zeggen van het eveneens ont breken van Castro's revolver? Onder de guayabera was geen bobbel te zien toen de com mandant met de andere staats hoofden poseerde voor het kiekje.Fidel, ben jij het, ik her kende je niet!" zou de Spaanse premier Felipe Gonzalez heb ben gegrapt. staat van beschuldiging te stel len. Bankrekeningen, woningen en bedrijven van verdachten mogen vrijelijk worden door zocht. Dat geldt ook voor bezit tingen van familieleden van ver dachten en degenen die de laatste vijf jaar met hen hebben samengewoond. Ruslands Keuze, formeel een bondgenoot van Jeltsin in het parlement, heeft de president al van ongrondwettig handelen beschuldigd. Deze radicaal-de mocratische partij steunt op za kenlieden en bankiers die vre zen voor willekeur van een jus titieel apparaat dat voor een deel zelf corrupt wordt geacht. De kwaliteitskrant Izvestia herinnert eraan dat ook Stalins onderdrukking begon met 'het simplificeren van gerechtelijke procedures'. De communisti sche voorzitter van het Doema- comité voor veiligheidszaken brandmerkte Jeltsins decreet gisteren eveneens als ongrond wettig. Volgens het dagblad Se- godnja zijn alle fracties tegen Jeltsins aanpak en dreigt een nieuwe confrontatie met de president. Ook de Liberaal-De mocraten van ultra-nationalist Zjirinovski zijn tegen Jeltsins decreet. Zij vinden het niet ver genoeg gaan. ADEN-GENÉVE Rtr-AFP Bijna duizend mensen hebben gisteren de Zuidjemenitische hoofdstad Aden, die wederom doelwit was van artilleriebe schietingen door regeringstroe pen, met een boot verlaten. Te gelijkertijd drong de Arabische Liga er bij de strijdende partijen op aan gehoor te geven aan de oproepen tot een staakt-het-vu- ren in de inmiddels ruim zes weken durende burgeroorlog. De Arabische Liga zei in een verklaring van secretaris-gene raal Esmat Abdel Meguid inten sief overleg te voeren met alle partijen in het conflict, en de VN-Veiligheidsraad. De Liga dreigde met internationale stappen indien de partijen niet spoedig een bestand overeen- Het Turkse Hooggerechtshof heeft gisteren de Democrati sche Partij (DEP) verboden, en bepaald dat 13 van de 17 DEP- afgevaardigden in het parle ment hun zetel verliezen. Het hof ontbond de partij wegens 'separatistische activiteiten' De DEP is pro-Koerdisch en wordt door conservatieve klin gen in Ankara gezien als de po litieke arm van de Koerdische afscheidingsbeweging PKK. londen Rtr Tony Blair heeft gisteren zijn positie verstevigd als torenhoge favoriet voor het leiderschap van de Labour-partij. Een meer derheid van de Labour-Lager- huisfractie steunde zijn kandi datuur. Aangezien de partij het goed doet in de opiniepeilingen maakt Blair goede kans de vol gende premier van Groot-Brit- tanië te worden. Blair werd genomineerd door 154 van de 269 Labour-afge- vaardigden om de in mei over leden John Smith op te volgen. Tijdelijk partijleider Margaret Beckett kreeg 42 stemmen en fractielid John Prescott 46. Prescott en Beckett stelden zich ook kandidaat voor de functie van plaatsvervangend partijleider. Daarvoor kregen ze steun van respectievelijk 101 en 106 Labour-afgevaardigden. De 41-jarige Blair kan ook bo gen op aanzienlijke populariteit onder gewone partijleden en komen. Dan 'zouden maatrege len kunnen worden genomen die het Jemenitische volk ernsti ger schade zou toebrengen'. Beide zijden moeten ophouden met de strijd 'om wat rest van de kracht van het Jemenitische volk te beschermen'. De speciale VN-gezant Lak- hdar Brahimi verklaarde in Doha na een bezoek aan Sana dat nog 'verschillen van inzicht' tussen beide partijen bestaan over de procedures rond het toezicht op een eventueel staakt-het-vuren. Brahimi tracht instemming te krijgen voor het opnieuw instellen van het gezamenlijke militaire co mité dat voor het uitbreken van de oorlog bestond. Dat zou wor den belast met toezicht op een bestand. De zaak tegen de DEP liep sinds december. Een speciaal gerechtshof had zes van de weggestuurde parlementsleden al in staat van beschuldiging ge steld. Hun parlementaire on schendbaarheid werd in maart opgeheven en vijf van hen zit ten sindsdien gevangen. De advocaat van de DEP, Hasip Kaplan, wil in beroep gaan bij het Hof voor de Men senrechten van de Raad van Eu ropa in Straatsburg. In Turkije is beroep niet meer mogelijk. vakbondsleden. Die moeten sa men met de fractieleden via een schriftelijke stemming de nieu we partijleider kiezen. Nadat de via de post verstuurde stembil jetten van de in totaal vier mil joen stemmers, zijn geteld, wordt de uitslag op 21 juli be kendgemaakt. Nadat hij een exclusieve school in Edinburgh had door lopen, studeerde Blair rechten in Oxford, daarna vestigde hij zich als advocaat gespeciali seerd in vakbondszaken in Londen. Hij behoorde tot de mensen die voor modernisering van Labour hebben gezorgd. Blair, die op de televisie goed overkomt, slaagde erin de vei ligheid op straat als politiek on derwerp over te nemen van de regerende Conservatieven. Met zijn harde standpunt inzake de criminaliteit trok hij veel kiezers uit de middenklasse, die Labour bij de afgelopen vier verkiezin gen juist in de steek lieten. De ANWB Reisboekenwinkel Van even eruit tot de wijde wereld in Van Vispoort tot Chinese Muur ANWB REISBOEKENWINKEL, DE LEUKSTE OMWEG VOOR JE VAKANTIE. ANk CORRESPONDENT De moord op het Franse kamerlid Yann Piat lijkt opgelost. De 22-jarige Lucien Ferri uit Toulon heeft gisteren bekend dat hij op 25 februari de dodelijke schoten heeft gelost. Het was gister avond nog onduidelijk of de dader, die bekend staat als een kleine drugdealer, op eigen inititatief heeft gehandeld of dat het gaat om een moord op bestelling. Het Franse kamerlid, afgevaardigde van het zui delijke departement Var, werd op 25 februari vlakbij haar woning in Hyères vermoord door de bijrijder van een motor. Die opende het vuur op de auto waarin Piat zat. Ze overleed ter plekke. P'e chauffeur van de auto raakte bij de aanslag ernstig gewond. Énkele dagen na de moord arresteerde de politie twee verdachten. Het ging om twee voormalige lijfwachten van een politieke tegenstander van Pi kt. Dat spoor blijkt nu dus het verkeerde te zijn geweest. Het onderzoek naar de moord raakte woensdagmorgen in een stroomversnelling. Tij dens een klopjacht in Toulon en Hyères lichtte de politie van Marseille ruim dertig verdachten van hun bed, onder wie de vermoedelijke moorde naar, de bestuurder van de motor en een hand langer die de motor tevoren had gestolen. Vele van de verdachten behoren tot een groep kleine dealers en heroïneverslaafden die elkaar regelmatig treffen in de Macama-bar bij de jacht haven van Hyères. Ook de eigenaar van die bar, een bekende figuur in de plaatselijke onderwe reld, is aangehouden. Hij wordt ervan verdacht de opdracht voor de aanslag gegeven te hebben. Onzekerheid bestaat intussen nog over het motief voor de moord. De politie sluit niet uit dat Yann Piat vermoord is om Jean-Louis Fargette te wre ken. Fargette, de onbetwiste koning van de on derwereld in Var, werd begin vorig jaar in Italië vermoord. Volgens geruchten die destijds in Hyè res de ronde deden, zou Yann Piat achter die moord hebben gezeten. Het kamerlid voerde een actieve campagne tegen de wijdverbreide corrup tie in haar departement en tegen de nauwe ban den tussen enkele toonaangevende politici uit de regio en de clan van Fargette. Aanvankelijk ging de politie er dan ook van uit dat de daders in het milieu van de grote crimina liteit moesten worden gezocht. Tijdens het on derzoek kwam een hele reeks financiële schanda len en corruptie-affaires aan het licht. Vier nota belen uit Var zitten daarvoor momenteel vast, ter wijl naar verwachting nog meer arrestaties zullen volgen. Yann Piat was daarnaast een fel bestrijdster van de drughandel. Dat ze daarvoor persoonlijke mo tieven had, stak ze niet onder stoelen of banken. Haar jongste dochter, Laetitia, was geruime tijd aan de heroïne verslaafd en ooit een regelmatig bezoekster van de Macama-bar. Ook de zoon van de chauffeur die bij de aanslag gewond raakte, verkeerde in die kringen. Het is volgens de politie niet uitgesloten dat de zoon van de chauffeur on der bedreiging inlichtingen heeft verschaft over het reisplan van het parlementslid op de dag van de moord. De Franse minister van binnenlandse zaken, Charles Pasqua, heeft gisteren zijn voldoening uitgesproken over de succesvolle uitkomst van het onderzoek. Onmiddellijk na de moord op het kamerlid beloofde Pasqua dat de onderste steen boven zou komen. De aanslag op een lid van het parlement was volgens de minister niets meer of minder dan 'een aanslag tegen de Republiek en de democratie'. Over gebrek aan mankracht had het recherche team de afgelopen maanden dan ook niet te kla gen. Herhaalde malen ging de politie over tot grootscheepse razzia's in de regionale onderwe reld. Pasqua omschreef de door de politie gevolg de tactiek gisteren als 'trappen in een mieren hoop'. De grootschalige politie-acties waren voor al bedoeld om de daders zenuwachtig te maken en tot fouten te bewegen. Tony Blair in een onderonsje met Margaret Beckett, de plaatsvervan gend partijleider van Labour. foto reuter kevin coons stockholm De Zweedse minister van milieu Olof Johansson is gisteren afgetreden uit protest tegen het rege ringsbesluit om een 7,5 kilometer lange brug te bouwen over de Öresund. Na meer dan vijf en een half uur kabinetsbe raad stemden drie van de vier coalitiepartijen in met de omstreden spoorweg- en autobrug en tunnel tussen Zweden en Denmarken. De oever verbinding moet in het jaar 2000 klaar zijn. Aan Deense kant is al met de werkzaamheden begon nen. Milieubeschermers menen dal binding de verversing van het water in de Oostzee gaat belemmeren. De conservatieve regering van premier Bildt overleeft de strijd om het megaproject slechts omdat de drie andere ministers van Johanssons liberale Centrumpartij blijven zitten. Volgens opi niepeilingen is er zowel in Zweden als in Dene marken een meerderheid van de bevolking tegen de eerste vaste oeververbinding van Zweden met het Westeuropese vasteland. Verzet tegen Jeltsins 'oorlog tegen de misdaad' Zuid-Jemen wil een spoedzitting van de VN-Veiligheids raad over de burgeroorlog in Jemen. De minister van bui tenlandse zaken van het niet erkende, van Jemen afge scheiden Zuid-Jemen, Al-Asnaj, reist daarvoor met pre mier Al-Attas naar New York. Een werkneemster van Logovaz wordt gewond weggedragen r JhP bomaanslag op het bedrijf in Moskou. Pro-Koerdische Democratische Partij door Turkije verboden foto reuter

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7