Richard pakt de gele trui Henri Pouw mag nog een keer meedoen Loopbaan nu belangrijker dan de tennisbaan Jeroen Piket stelt titel vrijwel veilig Sport Golfoudjes aan kop in US Open KATWIJK-STEVO Leidsch Dagblad Tennis Circuit 'T fmrfh VRIJDAG 17 JUNI 1994 b onderwater. 0 Prosinecki van Real naar Barcelona Barcelona FC Barcelona heeft Robert Prosinecki van Real Ma drid gekocht. De 25-jarige Kroaat is gecontracteerd als opvolger van de Deen Michael Laudrup, die naar Real is getransfereerd. Prosinecki verruilde in 1991 Rode Ster Belgrado voor Real Ma drid. De middenvelder kon de hooggespannen verwachtingen in de afgelopen drie seizoenen niet waarmaken. Halverwege het vorige seizoen had de Kroaat al van de nieuwe trainer van Real Madrid, Jorge Valdano, te horen gekregen, dat er geen plaats meer was voor hem. Verlies Nederlandse basketballers helsinki Het Nederlandse mannen basketbalteam heeft gisteren zijn eerste van de drie wedstrijden tegen Finland verloren. In de Olympiahal van de Finse hoofdstad zegevierden de Finnen voor 22Ö0 toeschouwers met 86-79, na een ruststand van 46-40 in het voordeel van Nederland. Oranje leek in de eerste helft op een overwinning af te gaan. Halverwege stond de ploeg tien punten voor. Pas na de hervat ting kwamen de Finnen dichterbij. De beslissing viel in de laatste minuut toen Okke te Velde, de Nederlandse topscorer met 31 punten, van het veld werd gestuurd. Tottenham Hotspur in beroep londen Tottenham Hotspur gaat in hoger beroep tegen de sancties van de FA. De club werd zwaar gestraft wegens het ge knoei met betalingen aan spelers. De straf bestond uit twaalf punten in mindering volgend seizoen, een geldboete van 1,8 miljoen gulden en een jaar uitsluiting van deelneming aan de FA Cup, waarin de vereniging met acht keer recordhouder is. Voorzitter Alan Sugar bevestigde gisteren het beroep. Ten tijde van het gesjoemel was Sugar nog niet in dienst. De fraude ge beurde aan het einde van de jaren tachtig. Veldkamp betreurt vertrek Kemkers den haag Binnen de Nederlandse schaatskernploeg betreurt vooral Bart Veldkamp het vertrek van Gerard Kemkers naar de Verenigde Staten. Zijn collega's Rintje Ritsma en Falko Zandstra vinden het ook jammer. Maar zij zijn tevreden met de nieuwe trainer Wopke de Vegt. Veldkamp is ook niet ontevreden over de opvolger van Ab Krook, maar hij had Kemkers heel graag voor het Nederlandse schaatsen willen behouden. „Ik vind het harstikke leuk voor Ge rard. Ik heb hem ook uitbundig met zijn nieuwe baan gefelici teerd. Maar ik had veel liever gehad dat hij in dienst was getre den van de KNSB. We hebben ook duidelijk aan de bond laten blijken dat we Kemkers als bondscoach of in ieder geval als as sistent wilden hebben." Dubbele pech Bruce Grobbelaar Liverpool Bruce Grobbelaar vergeet donderdag 16 juni 1994 niet gauw. Eerst ontsloeg Liverpool hem. Later ontnam de rech ter hem voor vijftien maanden het rijbewijs wegens rijden onder invloed. De 36-jarige Zimbabwaanse international kreeg naast de ontzegging van de rijbevoegdheid van de rechter in Wrexham een geldboete van 750 gulden opgelegd. Grobbelaar werd achter het stuur betrapt met twee keer de toegestane alcohol-limiet. Celtic ontslaat trainer Macari Glasgow Celtic heeft trainer'Lou Macari ontslagen. Hij was pas acht maanden in dienst van de Schotse premier league-club. Als reden werd de weigering van Macari te verhuizen naar Glasgow opgegeven. Hij woonde nog steeds in Stoke-on-Trent in de En gelse Midland. Henri Pouw heeft zijn laatste wedstrijd voor Katwijk nog niet gespeeld. De laatste man van de zaterdagkampioen is morgen gewoon inzetbaar in het eerste duel om de algemene amateur- titel van Nederland tegen Stevo. Met Pouw zijn ook Carlo van Zeist en Pim Langeveld speelge rechtigd voor het treffen met de zondagkampioen. Katwijk mist derhalve 'slechts' twee basis spelers: de geschorste Hans Zwaan en de geblesseerde doel- verdediger Teun van Duyven- bode. Het feit dat Pouw, Van Zeist en Langeveld morgen om 15.00 uur aan de aftrap staan van dit kampioensduel, is op z'n minst merkwaardig te noemen. Het drietal werd afgelopen zaterdag in de ontmoeting met DOVO van een gele kaart waarschuwing met gevolgen voor alle drie de spelers. Pouw en Van Zeist krijgen een schor sing van twee wedstrijden aan de broek, Langeveld moet een duel aan de kant blijven. De bevestiging van genoemde schorsingen werd door Katwijk op de gebruikelijke dag, giste ren, verwacht. 'Zeist' liet echter niets van zich horen, waarna de vereniging zelf maar contact met de KNVB opnam. Daar kreeg men te horen dat er deze week op dat front geen actie meer te verwachten was. pretti- Vooral voor Pouw i ge gang van zaken. De der kondigde enige maanden terug aan te zullen stoppen met voetballen en dreigde nu de hoogtepunten van het seizoen beide te zullen missen. Een dubbeltrieste zaak voor de afge lopen zaterdag ook bepaald niet blije libero; ook vorig seizoen moest hij het slotstuk (tegen zondagkampioen Holland) we gens een schorsing aan zich voorbij laten gaan. De voorverkoop van dit duel vindt overigens morgen op Sportpark De Krom plaats. Van 11.00 tot 12.00 uur in de och- Ronde van Zwitserland De Zwitserse wielerliefhebbers hebben al in de derde etappe van de eigen ronde gekregen wat ze wilden: een landgenoot in de gele trui. En nog wel tijdens een vrij vlakke rit van Thun naar Jona over 192 kilometer. Niet Toni Rominger deed een geslaagde greep naar de macht, maar Pascal Richard, ook een kanshebber voor de eind zege. Richard finishte in een kop- groepje van zes man als vierde. De voorsprong van 10 seconden op het jagende peloton was pre cies voldoende om de Italiaan Gianluca Pierobon uit de gele trui te rijden. Het verschil tus sen beiden is één tel. Wilfried Nelissen en Rominger hebben een achterstand van 5 secon den. De dagprijs was voor de Duitse sprinter Andreas Kappes. De eigenlijke held van de etappe was echter Roland Mei er. De Zwitserse neo-prof uit de TVM-ploeg van Cees Priem ont snapte al na 40 kilometer met de Italiaan Roberto Pelliconi en de Fransman Francois Lemar- chand. Het drietal bouwde een voorsporng op van maximaal bijna acht minuten. Meier, 35ste in de algemene rangschik king op 28 seconden, reed lange tijd „virtueel" in het leiderstri cot. Zijn droom was 25 kilome ter voor de eindstreep voorbij. Midi Libre In de Midi Libre bleef Jan Svo- rada klassementsaanvoerder met een voorsprong van ruim drie minuten op zijn naaste concurrenten, de Rus Pavel Tonkov en de Italiaan Roberto Conti. In de derde etappe hoef de de Slowaak alleen de Fran sen Laurent Desbiens, Pascal Hervé en Christophe Mamin voor zich te dulden. De drie kwamen afgescheiden binnen. Svorada won de sprint van het peloton. De wielerkaravaan werd vlak na de start in Saint-Papoul te gengehouden door een groep demonstranten. Het oponthoud en de hitte hadden geen gevol gen voor de strijdlust. Al na 15 kilometer had de eerste ont snapping plaats, onder aanvoe ring van de opnieuw erg actieve Pascal Richard viert het feit dat hij met èèn tel voorsprong in de gele leiderstrui is beland Desbiens en Hervé. De Belg He- dwig van Hooydonck sprong mee. Het drietal werd bijge haald door de Fransen Moncas- sin, Louviot en Jalabert. Dertig kilometer voor de finish demar reerden Desbiens en Hervé op- De tweede etappe in de Spaanse koers Bicicleta Vasca eindigde in een massaspurt met, niet voor het eerst dit sei zoen, Italiaans machtsvertoon. Gian Mateo Fagnini van de Mercatone Uno-formatie won voor zijn landgenoten Stefano Zanini en Massimo Strazzer. John Talen trok in de laatste ki lometer de sprint aan voor Fa gnini. De Nederlandse locomo tief werd niettemin zelf nog zes de. Jans Koerts kwam opnieuw na het peloton binnen. Dekker In de open Ronde van Zweden verdedigde Erik Dekker zijn eer ste plaats in het klassement. De coureur uit de WordPerfect- ploeg kwam in de grote groep binnen. De tweede etappe, een rit over bijna 200 kilometer van Göteborg naar Skövde, werd ge wonnen door de Italiaan Mauri- zio Molinari. Hij versloeg Jens Voigt (Dui) en Robert McEwen (Aus) in de sprint. knoxville •rtr/afp i hebben in de eer ste ronde van het golftoernooi om de US Open in Knoxville de toon aangegeven. In een druk kende hitte bleken de 44-jarige Tom Watson en de tien jaar ou dere Jack Nicklaus donderdag heel wat beter op dreef dan de veelal aanzienlijk jongere con currentie in het veld van 159 deelnemers. Watson, vijfvoudig winnaar van de Britse Open, twee keer triomfator in de Masters en eenmaal eerste in de US Open, was de enige, die een scorekaart met 68 slagen inleverde. Nicklaus, die zijn eerste open Amerikaanse titel 32 jaar gele den greep op dezelfde baan, had één slag meer nodig net als zijn 49-jarige landgenoot Hale Irwin, de Nieuwzeelander Frank Nobilo en de Zuidafrikaan Ernie Els. Lansink wint in Duitsland Aan het stijgen der belangen ontleent Jos Lansink de wil om te winnen. Na twee dagen rond kijken bij het CHIO in Aken won de Nederlander gisteren de be langrijkste rubriek van die dag. Lansink bleef met Olympic Concorde drie manches fout loos. In de barrage haastte hij zich in 45,94 seconden over de hindernissen, 36/100e seconde sneller dan Olympisch kam pioen Ludger Beerbaum. Het voornamelijk Duitse publiek, dat drie dagen lang nog geen van de eigen ruiters zag winnen, reageerde met een mager ap plausje, slechts de beleefheid dienende. Na vier keer Michael Whitaker en eenmaal Rodrigo Pessoa was de Nederlandse ze ge verre van welkom. „Moeten ze maar beter springen", zei Lansink nuchter. ZATERDAG A.S. TUSSEN 11.00-12.00 UUR VOORVERKOOP OP SPORTCOMPLEX DE "KROM" IN KATWIJK ADVERTENTIE AANGEBODEN DOOR BMW VAN DER PLAS Bionda Zonderop: „Ik sta fanatiek op de baan, ik wil gewoon winnen.' lisse» janet van puk Vroeger wilde Bionda Zonderop alleen maar beter en hoger gaan tennissen. A-speelster worden. Maar de tennisladder heeft ze opzij gezet. Ze kijkt nu de ande re kant op, naar^de maatschap- pelijke ladder. Via interne cur sussen wil de inmiddels weer in B teruggekeerde speelster 'ho- gerop' bij de bank in Rijnsburg, waar ze achter de adviesbalie zit voor particulieren. Zit ja, in de meest letterlijke zin van het woord. En dat merkt ze. Overdag heeft de 22-jarige tennisster geen gelegenheid ;l meer om aan haar conditie te werken, laat staan om te tennis sen. En dat verklaart dat zij niet meer de alleenheerser is bij de >n- dames in het District Leiden. Jd| Vorig jaar voelde ze het meteen, toen ze de dag nadat ze het laatste examen voor de me ao had gemaakt aan de slag ging, bij een bank in Leiden. Het zittende leven viel niet mee, het werkende leven al helemaal niet. Die eerste tijd had ze al- |er leen maar zin om op de bank te gaan hangen en televisie te kij- v. ken, als ze 's avonds thuis was. Voorbij r. De tijd van uit school komen en direct naar het tennispark gaan en was voorgoed voorbij. Het was zo, maar Bionda Zonderop be sefte nog niet echt wat de gevol- I gen ervan zouden zijn. „Vorig 9 jaar verwachtte ik nog veel te X' veel van mezelf. Dahrdoor lukte i het niet. Hoewel ik wel een paar hoogtepunten had: ik won i0. Roomburg en TEAN, twee van )6- de sterkst bezette toernooien in het district." Maar ze zakte af, geen twijfel mogelijk. Ze maakte minder trainingsuren en verloor haar vastheid. Bionda Zonderop heeft er nog steeds last van, :yn maar ze heeft het nu geaccep- 04 teerd en probeert zo hoog mo- gelijk te blijven spelen. Ze heeft niet voor niets al die jaren er voor getraind. Al te dramatisch over haar spel wil ze trouwens ook niet doen. „Ik sta nog best redelijk te spelen. Ik heb er veel zin in, misschien dat het ook daardoor komt. Mentaal ben ik goed bezig: ik sta fanatiek op de baan, ik wol gewoon winnen." Gisteravond lukte haar dat in elk geval vrij gemakkelijk op het open toernooi in Usse, waar ze als nummer een is geplaatst. Ze won met 6-1, 6-1 van Judith Verhoeff. „Ik sta toch wel onder druk, hoor. De tegenstanders staan lekker vrijuit te spelen. Die denken: Och, zij is als eerste geplaatst, het geeft niet als ik verlies." Bionda Zonderop speelt veel toernooien dit jaar. Dat de lijs ten bij de dames BI soms maar klein zijn, vindt ze niet zo erg. Ze speelt er altijd een dubbel bij - pas vorig jaar heeft ze ontdekt hoe leuk dubbelen is - en staat dus genoeg op de baan. Boven dien vindt ze het ook niet zo erg als ze eens een avond niet hoeft te spelen. Want ze wil gewoon niet dat haar leven alleen maar bestaat uit werken en tennissen. Daar om doet ze ook aan aerobic, op maandag en dinsdag. Omdat ze het leuk vindt, dat vooral, maar toch ook wel omdat het haar tennisspel ten goede komt. „Want het is goed voor mijn conditie en mijn voetenwerk." Want hoe je het ook wendt of keert, het blijft haar favoriete spelletje. Vroeger dacht ze nog weieens: had ik maar een team sport gekozen. Maar dat was in de tijd dat ze in haar eentje met de trein naar Emmen moest, of zelfs naar Frankrijk, voor het A- toemooicircuit. Ze kijkt er on danks die eenzame uren met genoegen op terug. „Het was leuk." Moeilijk Drie jaar geleden stond ze twee weken op de 54ste plaats van de Nederlandse tennisranglijst, toen hoefde ze zich niet te kwa lificeren voor de beste wedstrij den. Maar het genoegen was maar van korte duur. „Het is zo moeilijk om je te handhaven. Je moet bij het volgende toernooi weer evenveel punten halen als het jaar daarvoor. En je moet het ook treffen met de loting." Bovendien denkt Bionda Zon derop dat een speelster er alles voor opzij moet zetten als ze de top wil halen. Dus: stoppen met school. En dat had ze er niet voor over. „Die meisjes die de top halen zoals Brenda Schultz en Miriam Oremans hebben echt geen goede opleiding, hoor." Het is niet met jaloezie dat ze kijkt naar de nieuwe, jonge ta lenten in het district. Meisjes als Carlijn Buis en Jolanda Mens, die nu de A-toernooien afwer ken. „Ze verdienen het dat het goed gaat, ze zijn er zo mee be zig. Als ik ze zie. dan denk ik: ja, zo fanatiek was ik ook, zo stond ik ook te trainen." Maar leuk is het niet altijd, als FOTO LOEK ZUYDERDUIN ze anderen erover hoort praten. Vooral tijdens de competitie - waarin ze weer uitkwam voor Unicum - gebeurde het nogal eens dat de vrouwen onder el kaar spraken over de A-toer nooien. 'Doe jij nog mee Bion da?' Nee, Bionda doet niet mee. Bionda moet de hele zomer werken. amsterdam anp Jeroen Piket is op weg naar een mooie eindscore in het Neder lands kampioenschap schaken. In de tiende ronde, waarin alle partijen een winnaar kenden, versloeg Piket de kampioen van vorig jaar, Paul van der Sterren. Officieel is Piket nog niet ze ker van zijn vierde titel. Van der Wiel en Van Wely zegevierden ook en kunnen in theorie nog naast Piket komen. Piket speelt in de laatste ronde tegen hekke- sluiter Van Gisbergen. Een half punt is in dat duel voldoende voor de Leiderdorper. Van der Sterren wilde als scheidend kampioen nog een keer zijn ware gezicht laten zien, in een toernooi dat voor hem al na een paar ronden was mislukt. Maar Van der Sterren kreeg van Piket geen enkele kans. In een variant van het Ca talaans, die zes jaar geleden vooral populair werd door en kele partijen van Andrej Soko- lov, bracht Piket met wit op de 13e zet'een belangrijk nieuwtje. Hij kreeg weliswaar een dubbel- pion, maar zijn stukken waren zeer actief. Zo stond het witte paard veel sterker dan de zwarte loper. Op indrukwekkende wijze hield Piket zijn tegenstander in de tang. Van der Sterren kon weinig doen, terwijl Piket on dertussen zijn stelling versterk te. De aanstaande Nederlandse kampioen besliste het duel op de 34e zet definitief met een kleine combinatie die hem een pion opleverde. Tien zetten la ter kreeg hij ook de partij. Piket voelt zich niet nerveus voor het duel in de laatste ronde tegen Van Gisbergen. „Ik ben dit toernooi helemaal niet ge spannen, daarom gaat het waarschijnlijk ook zo goed. Ik leef hier van dag tot dag." Loek van Wely en John van der Wiel hielden de achtervol ging vol. De eerste won snel van Friso Nijboer, die een ongeluk kig openingsidee van de Tsjech Stohl volgde. Van Wely had dit thuis al eens bekeken en gecon stateerd dat het zwarte spel niet deugdelijk was. Gisteren bewees hij zijn gelijk, want Nijboer kwam er niet aan te pas. Van der Wiel versloeg Mark van der Werf in een slechte par tij, waarin Van der Werf op ver schillende momenten een zeke re remise liet liggen. Ivan Soko- lov is inmiddels opgerukt naar de vierde plaats. Gisteren boek te de gastspeler uit Bosnië zijn vierde opeenvolgende overwin ning. CIRCUIT IN CIJFERS RabobankQ HEB1:M. Verkerk-M.Wolfert 6- 3, 5-7, 6-3, R.J. Hartwijk - 0. Guineau 6-7, 5-7, 6-3. HEB2: S. Driehuis - N. van Elderen w.o. S. Driehuis - 0. Schoordijk w.o. HDB1: C. Heemskerk/R. van der Wilk - B. de Bruin/X. Herzman 7- 6, 2-6, 6-2. DEBl: B. Zonderop-J. Verhoeff 6-1, 6-1, C. Berkhout-A. Wis- sink 6-2, 6-2, R. Pennings - N. van Stern 6-3, 6-2. DEB2: B. van der Gugten - N. Derks 1-6, 6-3, 6-2. HEC1: T. Star - B. van der Goes 6-2, 6-2, E. van Weeren - J. de Ridder 6-4, 6-4. HDC1: T. Rus- man/E. Warmerdam - R. Ha- mink/P. Roggeveen 4-6, 6-4, 7- 5. DDC: D. Derks/N. Derks-J. Van Bechthum/E. Guyt 6-1. 6-3. GDC1: N. Hemminga/A. Verdoes - R. van Balen/J. Kuik 6-3, 6-3. DEMERENWIJK HEB1: E. Bolten - P. Wijffelman 2-6, 7-6,6-4. HDB1: G. Egbe- rmk/P. Wijffelman - W. van Tong- eren/M. Seriier 6-1, 6-2. Anand in halve finales tweekampen DDB: N. van Schaik/D, Padt-M van Overloop/1, van Seeters 6-3, 2-6, 6-3. HDC1: W. Steggerda/T. Stoppels - E. van Benschop/G. Sekeris 6- T, 7-6, J. Manuputty/J. Ma- nuputty - M. Berge Henegou- wen/M. Wijffelman 7-6, 7-6. HDC2: B. van Eeden/W. van Schie - M. Buis/H. Walenkamp new YORK .anp Viswanathan Anand heeft als tweede schaker de halve finales van de kandidatentweekampen van de Professional Chess Asso ciation (PCA) bereikt. De Indiër won donderdag in New York de zevende en voorlaatste partij met zwart van Romanisjin uit de Oekraïne. Daardoor bereikte Anand een beslissende voor sprong van 5-2. In de resterende tweekampen Short - Gulko en Tiviakov - Adams is de stand ge lijk: 3 1/2-3 1/2. De Brit Short remiseerde met wit tegen de Amerikaan Gulko en de Rus Ti viakov greep met wit tegen de Brit Adams zijn laatste kans met een zege. H ff*»*-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25