Steekterweg duldt drukte niet langer Kom ik in Leiden als ik rechtdoor rijd?' 'Het sluipverkeer rijdt bijna over m'n eettafel' Rouw en opluchting bij slaan eerste paal Rijn Veenstreek Zomerkampen in Archeon Consultatiebureau dicht PvdA: geen auto's in park Rijnstroom Triathlon in Koudekerk - VRIJDAG 17 JUNI 1994 Vrouw werkt in tuin, dieven breken in jiden» Terwijl de bewoonster in haar tuin aan het werk was, zagen dieven gisteren kans haar woning aan de Heilige Geest laan in Leimuiden binnen te sluipen. Ze namen ongeveer 250 gulden mee. Geld uit winkel gestolen :erswoude-rijnduk» In een winkel aan de Herman Heijermans- at in Hazerswoude-Rijndijk is vannacht ingebroken. De die- kwamen binnen door een ruit van de voordeur te vernielen. Er wordt 500 gulden vermist. Bromfietsster gewond alphen aan den run» Bij een aanrijding op de H.A. Lorentzweg in I Alphen is gisteren een 23-jarige Alphense gewond geraakt. De vrouw reed om haar bromfiets over het fietspad. Evenwijdig 'reed een 22-jarige Alphenaar. die rechtsaf sloeg en verzuimde voorrang te verlenen. De vrouw liep verwondingen aan haar handen en knie. Vrachtwagen met kasten gestolen alphen aan den rijn Van de Concertweg in Alphen is gisternacht een vrachtwagen met kasten gestolen, die een waarde vrtegen- woordigen van 7000 gulen. Het enige dat van de vrachtwagen :rd teruggevonden, waren wat glassplinters. Boeren zitten met folie in de maag zoeterwoude De agrariërs in Zoeterwoude hebben dit jaar niet hun land- bouwfolie kunnen afgeven. Elk jaar wordt dit ingezameld, maar de boeren lieten vorige week hun beurt voorbij gaan. Zij kre gen een folder in de bus van de Provinciale Afvalverwerking (Proav), maar wisten niet beter of de gemeente zou het folie ko men ophalen. Daarom reageer den slechts weinig boeren naar de Proav. De gemeente had in een vergadering wel aangekon digd dat de Proav de verwerking over zou nemen, maar heeft verzuimd dat te melden bij de plaatselijke afdeling Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO). De boeren in Zoeter woude zitten nu flink in de maag met het folie. De gemeen te wil met de WLTO om de tafel gaan zitten om een oplossing te vinden. Plannen voor meer bekendheid Kaa° kaag marieta k 'We hebben nu lang genoeg met ons laten sollen Bewoners van de Steekterweg in Alphen zijn de verkeers drukte spuugzat. Steeds meer automobilisten razen voor bij, terwijl het ministerie van verkeer en waterstaat de aanleg van rijksweg 11 (Bodegraven-Alphen) verder voor ;zich uitschuift. De bewoners willen niet langer meer lijd zaam afwachten. ,,We moeten actie voeren", zegt woord voerder C. de Jong van het actiecomité Steekterweg. Hij sluit een blokkade van de belangrijke verkeersader tussen Bodegraven en Alphen niet uit. marieta kroft De Jong zegt dat op grond van resultaten van 125 enquêtes die de afgelopen week onder de be woners van de Steekterweg zijn verspreid. Inmiddels zijn er al 100 binnen. „Bijna allemaal vin den ze het schandalig dat die weg er nog steeds niet ligt", zegt De Jong die, zelf al 32 jaar aan de Steekterweg woont. „De ac tiebereidheid is groot. Iedereen vindt de weg levensgevaarlijk. Dagelijks hoor je wel de ambu lance en politie." Twaalf jaar geleden voerde het cdmité ook al actie voor een spoedige aanleg van de rijksweg door borden in de tuinen te plaatsen en het ministerie met brieven te bestoken. „Toen zei men dat de rijksweg er wel bin nen tien jaar zou liggen. In die jaren is het verkeer toegenomen van 13.000 per etmaal tot 20.000 nu. En nog steeds is er geen zicht op het begin van de aan leg. We hebben lang genoeg met ons laten sollen." Dinsdag overlegt het actieco mité Steekterweg met de belan genvereniging Zwammerdam en het actiecomité Dammekant over welke acties ze gaan on dernemen. Ze hopen te berei ken dat de rijksweg dit najaar wordt opgenomen in het uit voeringsschema va overheid. De hoge kosten v leg zijn de reden v en Waterstaat om d de rijksweg steeds stellen. Wel moet Gouweaquaduct er dat de verkeer rondom de Al phense hefbrug alvast wordt verminderd. de rijks- r Verkeer 1999 het liggen. Het Kaageiland trekt weliswaar jaarlijks 150.000 toeristen, maar is nog te weinig bekend in het land en ook daarbuiten. „Ik schat dat zo'n 45 procent van de mensen uit de regio niet we- «en dat het een eiland is", zegt secretaris Marleen Metzlar van de Stichting Promotie Kaag (SPK). „Ik tref nogal eens men sen die hier toevallig komen om te zeilen en dan pas zien dat het dorp op een eiland ligt." Voorzitter Henk Schut heeft al verschillende keren meege maakt dat mensen in de auto op Binnenkaag hem vroegen: 'als ik hier rechtdoor rijd, kom ik dan in Leiden?' „Zelfs men sen uit Sassenheim stellen die vraag." De SPK, bestaande uit een vijfkoppig bestuur en 24 donateurs, gaat daar verande ring in brengen. Allerlei plan nen worden gesmeed om zowel Binnenkaag als Buitenkaag te promoten. De stichting, die is aangeslo ten bij de VW in Leiden, heeft als doel om het dubbeldorp zo aantrekkelijk mogelijk te maken voor de bezoekers. Met nadruk stellen Metzlar en Schut dat het hierbij gaat om Kaageiland én Buitenkaag. „Iedere toerist komt immers door Buitenkaag. Dat dorp heeft allerlei winkels en terrasjes met uitzicht op het water en vervult dus ook een belangrijke functie voor toeris- Ze zijn niet écht ontevreden met het aantal bezoekers. „We willen in elk geval dit aantal houden", stelt Metzlar. „We kunnen het wel zo laten sudde ren, maar dan blijven ze op een gegeven moment weg. Stilstand is achteruitgang." Drie jaar geleden richtten on dernemers. die een belangrijk deel van hun inkomsten uit het toerisme putten, de Stichting Promotie Kaag op. Die tijd is ge bruikt om contacten te leggen met de VW in Leiden. Nu breekt het tijdstip aan om ook daadwerkelijk actie te onderne- worden volgend jaar in het hoogseizoen gepland. „Een gri meur, een theater of de aanwe- Marleen Metzlar en Henk Schut: „Gemiddeld bezoeken 150.000 toeristen Binnen- en Buitenkaag. Het dubbeldorp moet meer bekendheid krijgen, anders blijven de bezoekers op een gegeven moment weg." foto hielco kuipers zigheid van life-muziek", noemt Schut als voorbeeld. „In decem ber willen we dat allemaal al hebben vastgelegd. Nu wordt er ook wel eens wat georganiseerd zoals de onlangs gehouden bo- tenveiling. Maar dat is meer last minutewerk." Activiteiten alleen zijn niet voldoende om toeristen te trek ken. Het eiland moet ook be reikbaar zijn. Schut ergert zich met name aan het slechte openbaar vervoer. „Het is sinds eind mei verbeterd, maar het kan nog veel beter", stelt hij. tussen de acht en vijftien jaar één tot vijf dagen in het verle den leven. Het worden echte zomerkampen inclusief vakan tiespelletjes en bonte avond. Maar tussendoor leren de kin deren bijvoorbeeld potten bak ken en manden vlechten. Archeon begint voorzichtig met negen één- en tweedaagse kampen en slechts één kamp van maandag tot en met vrij dag. „Het is een beetje uitpro beren. Als er veel belangstelling is, kunnen we zonder moeite het aantal kampen uitbreiden", meldt woordvoerder J. Geerlink van Archeon. Het eerste kamp begint op 12 juli. Wil je deze zomer je ouders een paar dagen rust geven, maar héb je je buik vol van de tennis-, las dé zeil- en de padvinderskam- pen? Wat dacht je dan van een Weekje Romeinse tijd of twee dagen ijzertijd en middeleeu wen? Slapen in een prehistori- sche hut en zelf eten maken bo ven een vuurtje? 15 Archeologisch themapark Ar- H^cheon organiseert deze zomer een aantal zomerkampen in prehistorie, Romeinse tijd en middeleeuwen. In de speciaal ingerichte hoek van het park waar normaal schoolklassen verblijven, kunnen kinderen Circus doet Zoeterwoude aan zoeterwoude liesbeth buitink De bewoners van de Zoeter- woudse Miening kunnen het niet eens worden met de ge meente ovtr de maatregelen die nodig zijn om het sluipverkeer naar Leiden te weren. Het colle ge wil de weg tijdens de spitsuren niet afsluiten, maar alleen een drempel neerleggen bij de Laan van Oud Raadwijk. Door het parkeerverbod aan de Miening op te heffen, zouden de geparkeerde auto's de weg smaller laten lijken en daardoor het verkeer afremmen. De bewoners zijn echter boos en vrezen ongelukken. „Het sluipverkeer rijdt zo'n beetje over mijn eettafel heen", pro testeerde A. Paardekooper gis teravond tijdens de raadscom missie Grondgebied. „En het verkeer sluipt niet, het zijn do delijke rijders. Het is een won der dat het tot nu toe allemaal goed is gegaan. Ik ben het ge woon zat. Als het probleem zo opgelost wordt, ga ik nog liever verhuizen." Wethouder A. Rin- gersma twijfelde echter aan de noodzaak van maatregelen. Vol gens verkeerstellingen krijgt de ken dan waarop de straat is be rekend. Hij zegde wel toé in september nog eens verkeers tellingen te laten uitvoeren en in oktober met de bewoners over maatregelen te gaan pra ten. Het parkeerverbod wordt al wel opgeheven. Andere maatre gelen worden uitgesteld tot de bewonersavond is geweest. „De dichtsbijzijnde halte is nu op de rijksweg. Eilandbezoekers moeten 20 minuten lopen en vaak met veel bagage, voordat ze, op de plaats van bestemming zijn. Ik vvil dat de bus doorrijdt en een halte krijgt aan de Ring vaart in de buurt van het pontje." Vooral op zondag is de be reikbaarheid slecht, vinden Schut en Metzlar. „Iemand die hier een dag wil komen zeilen en van het openbaar vervoer af hankelijk is, kan op z'n vroegst pas om half twaalf komen. Eer- SHA deelt roze pluimen uit alphen aan den run» Heteroseksuele Alphenaren die zich het afgelopen jaar bijzon der in hebben gezet voor hun homoseksuele plaatsgenoten, opgelet. De stichting homo seksualiteit Alphen (SHA) reikt op woensdag 22 juni de tradi tionele 'roze pluimen' uit. De pluimen gaan naar Alphenaren die de SHA een warm hart toe dragen. De prijsuitreiking is één van de hoogtepunten van de 'roze week', die op zaterdag de 25ste ('roze zaterdag') wordt af gesloten met de nationale ho modag in Amsterdam. der stopt er geen bus. Schut is hierover nog in ge sprek met busmaatschappij Centraal Nederland. Hij be treurt het dat de gemeenten Haarlemmermeer en Alkemade hem niet steunen in de strijd. „De briefwisseling met Centraal Nederland heb ik naar de ge meenten gestuurd. Ik krijg een keurig briefje terug met de ver wijzing naar Rijkswaterstaat waar ik voor klachten terecht kan." Een ding is zeker: „Ik blijf doorzetten. Ik ben een dram mer en heb geen rust voordat het openbaar vervoer hier goed geregeld is." Na een korte stilte legt hij uit: „Tussen Amsterdam en Den Haag heb je een plek die uniek is. Een eiland met een ge weldige rust, waar bromfietsers in de zomer niet mogen rijden en auto's niet harder mogen dan 20 kilometer per uur. Een plek waar je kan zeilen en ka noën en waar je voor allerlei prijzen kunt eten. Een plaats van waaruit je over de hele re gio kunt uitwaaien als de voor waarden er maar voor zijn." zoeterwoude zetten. Daarvoor voelden zij echter niets en de stichting Thuiszorg vindt een nieuw con sultatiebureau te duur. De baby-bus zou uitkomst kunnen bieden. Nog aan het eind van dit jaar zou de mobiele voorziening door Zoeterwoude kunnen rijden. Omdat de stich ting al rond de zomer de Een denkooi wil verlaten, zouden de baby's tijdelijk in Leiderdorp moeten worden onderzocht. De gemeente overweegt de buurt bus in te zetten om kinderen en ouders naar de Berkenkade te vervoeren. de raadscommissie welzijn praat op dinsdag 21 juni over de opheffing van het consultatie bureau in de Eendenkooi. Het consultatiebureau in Zoe- terwoude-Rijndijk verdwijnt. De stichting Thuiszorg Groot Rijn land vindt de Eendenkooi niet langer geschikt als huisvesting. Het consultatiebureau aan de Berkenkade in Leiderdorp is volgens de stichting op redelijke afstand van de Eendenkooi en kan dus als vervanging dienen. Bovendien overweegt de stich ting een mobiele 'baby'bus' door Zoeterwoude te laten rij den. De stichting heeft de fysiothe rapeut en de tandarts in de Een denkooi benaderd om te kijken of zij belangstelling hadden om een gezondheidscentrum op te Gemeentehuis Rijnwoude krijgt veelbesproken nieuwe vleugel Clowns, acrobaten, goochelaars en nog veel meer artiesten zijn vandaag en morgen te gast in Zoeterwoude-Rijndijk. Ze ma ken deel uit van het Belgisch- Nederlandse circus Bavaria dat zijn tent heeft opgeslagen op het parkeerterrein van De Een- dekooi. De voorstelling begint vanmiddag om 16.15 uur. Mor gen zijn er twee voorstellingen: om 15 en 19 uur. Ouderen in Zoeterwoude kunnen bewegen zoeterwoude-dorp hazerswoude-runduk Bejaarden uit Zoeterwoude- Dorp kunnen vanaf september i bewegen. In de Klaverhal kunnen ze badminton en tafel tennis spelen, gymmen en koersballen. De gemeente wil senioren een koersbalspel geven, omdat die vorm van jeu de boules onder ouderen erg po pulair is. De bewegingsgroep voor be jaarden is voorlopig een experi ment. Onduidelijk is nog hoe veel ouderen voor veertig gul den per tien lessen willen deel nemen. De proef loopt tot janu ari. Als dan blijkt dat de oude- 'n Zoeterwoude-Dorp liever meer bewegen, verhuist het koersbalspel naar Zoeterwoilde- Rijndijk. Daar doen de wel enthousiast mee groep 'meer bewegen deren'. Eén klein, stil protest. Van on der een paraplu kijkt D66- raadslid Maria Loomans op eni ge afstand hoe de gemeentese cretaris de eerste paal van de nieuwe vleugel van het ge meentehuis de grond in slaat. Ze is gehuld in een lange zwarte jas. „Vandaag ben ik in de rouw", vertelt ze. Haar partij heeft zich tot het laatst toe ver zet tegen de kostbare uitbrei ding. Tevergeefs. „Wij hebben ons best gedaan. Maar de de mocratie heeft gesproken." Met het slaan van de eerste paal werd gisteren een bewogen periode in de Rijnwoudse ge schiedenis min of meer afgeslo ten. Sinds de samenvoeging van Koudekerk, Hazerswoude en Benthuizen drieënhalf jaar gele den, worden er in de gemeente plannen gesmeed om tot een groter gemeentehuis te komen. Allerlei plannen zijn in de,loop der tijd de revue gepasseerd. Het werd uiteindelijk een uit-^ breiding van het bestaande ge meentehuis met een nieuwe oostvleugelwaarbij tegelijker tijd de elf jaar oude westvleugel overbodig werd. Het huidige gemeentehuis is te klein - daar is iedereen het wel over eens. Over de vraag hoeveel het huidige gebouw te klein is, en dus hoeveel groter het nieuwe gebouw moet wor den, blijven de meningen tot op de dag van vandaag verschillen. Ondanks die verdeeldheid was het gisteren voor de ambte naren van Rijnwoude een heug lijke dag. Eindelijk werd voor ie dereen zichtbaar dat er wordt Park Rijnstroom moet verboden gebied worden voor auto's. Als dat niet lukt moet in ieder geval het parkeren in het park aan banden worden gelegd, bijvoor beeld door het plaatsen van een slagboom. Dat stelde C. van Halteren (PvdA) deze week tij dens de. vergadering van de commissie uitvoeringszaken. Het pleidooi van de PvdA'er kreeg bijval vanuit de oppositie. Desondanks zullen de bezoe kers van restaurant Alfred's Di ner gewoon kunnen blijven par keren in het park. De parkeer plaats van het in het park geves tigde restaurant mag niet zo maar worden afgesloten. Ster ker nog: volgens de erfpacht overeenkomst heeft de restau ranteigenaar recht op een uit breiding van de parkeerplaats van 30 naar 42 plaatsen. Van Halteren ergert zich mateloos aan de restaurantbe zoekers die hun auto bij een volle parkeerplaats gewoon op het gras zetten. J. Boogerd (IDA) wist hiervoor wel een oplossing: een 'slimme' slagboom, die bij houdt hoeveel auto's er op de parkeerplaats staan, en die ge sloten blijft wanneer er geen au to's meer bij kunnen. Wethou der W. van der Veen Meerstadt zegde toe ervoor te zorgen dat in ieder geval het parkeren op het gras tot het verleden gaat behoren. Smeetsweg twee weken afgesloten Terwijl een paar voorbijgangers van achter het hek toekijken, slaat gemeentesecretaris H. Blom de eerste paal v woudse gemeentehuis. gewerkt aan de verbetering van hun werksituatie. En dat is voor de ambtenaren een hele op luchting. De manier waarop zij op dit moment zijn onderge bracht voldoet op een aantal punten niet aan de wettelijke eisen. „De medewerkers heb ben zich al die jaren heel in schikkelijk gedragen", weet ge meentesecretaris H. Blom. „Ei- is weieens kritiek op de dienst verlening van de gemeente. Voor een belangrijk deel wordt dat veroorzaakt door de slechte huisvesting. Als je sommige af delingen op kómt lopen lijkt het een gezellige boel. Maar de mensen ergeren zich dood dat ze niet normaal hun werk kun nen doen doordat ze te dicht op elkaar zitten en steeds worden afgeleid." De komende tijd zullen de ambtenaren overigens dubbel worden afgeleid: niet alleen door elkaar, maar ook door de bouwactiviteiten. Bij het heien staat het oostelijke deel van het gemeentehuis op zijn grondves ten te schudden. Eind januari of begin februari verhuizen zij naar de nieuwe oostvleugel. Dan kan worden begonnen met de verbouwing van het het oude, gebouw. Die verbouwing moet volgend jaar rond deze tijd wor den afgerond. Alle opwinding over de uit breiding van het gemeentehuis ten spijt, trok de eerste paal naast ambtenaren en raadsle den slechts weinig belangstel lenden. Een paar toevallige pas santen hield even stil bij het hek dat het bouwterrein van de Rijndijk scheidt. „Het kost een hoop geld, maar het zal wel no dig zijn", veronderstelt een toe schouwer. „Ze hebben die drie gemeenten samengevoegd om dat dat goedkoper zou worden. Maar alle ambtenaren zijn ge bleven en die hebben ruimte nodig. Je doet er niets aan." zoeterwoude-runduk De Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude-Rijndijk is van 20 juni tot en met 1 juli afgesloten. Het industrieterrein blijft vanaf de Hoge Rijndijk wel bereik baar, maar het gedeelte tussen de Industrieweg en het Molen pad wordt opnieuw- geasfal teerd. Fietsers en bromfietsers kunnen wel van de weg gebruik blijven maken. De werkzaam heden horen bij het project dat de rijksweg 11 en de rijksweg 4 op elkaar aansluit. Het gedeelte tussen de A4 en de Burgemees ter Smeetsweg moet in novem ber opengesteld worden voor het verkeer. koudekerk aan den run De stichting Vrienden van het Prins Willem Alexanderbad ganiseert op zaterdag 2 juli v de tweede maal een sponsor triathlon in de omgeving het PWA-zwembad in Koude kerk aan den Rijn. De op brengst, die door kinderen met zwemmen, fietsen en hardlopen bijeen verdiend wordt, is be stemd om tekorten in de expoi- tatie van het zwembad te dek ken. De organisatie zoekt nog vrijwilligers die mee willen hel pen. Infor. natie: tel. 01714- 14052/12201.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17