Asielzoekers komen naar Voorschoten 'Katwijkse traditie' eindigt achter de tralies Ritje met brandweerwagen helpt tegen foutparkeerders Cafés dicht tijdens eerste duel Oranje 'Sjelter moet een begrip worden' Leiden Regio Muzikanten blij met afdakje Autokraker neemt dure telefoon mee VRIJDAG 17 JUN11994 roelf reinders Vier Katwijkers en een Wassen aarder zijn gisteren door de Haagse politierechter veroor deeld tot gevangenisstraffen, dienstverlening en een geldboe te wegens openbare geweldple ging en verzet tegen politie agenten. De vijf waren op 4 april van dit jaar (tweede paas dag) betrokken bij schermutse lingen met politie-agenten en medewerkers van attractiepark Duinrell in Wassenaar. Daarbij liep een medewerker van het park kneuzingen op aan zijn ge Jongeren op Duinrell slaags met personeel en politie zicht. De man kon door zijn verwondingen vier weken niet werken. De Katwijkers en de Wassen aarder maakten deel uit van een groep die naar Duinrell was ge gaan omdat de voetbalwedstrijd Ajax-NAC in Amsterdam niet doorging. Volgens de officier van justitie is er een traditie on der de Katwijkse jeugd om op voorschoten Het ministerie van WVC bena derde de gemeente Voorscho ten met het verzoek om een tij delijk asielzoekerscentrum in te richten. „We staan in principe welwillend tegenover het ver zoek van WVC", aldus burge meester P. Cannegieter. Toch moet er nog een aantal zaken geregeld worden, voordat de ge meente definitief instemt. „We zullen uiteraard de zaken vooraf goed moeten regelen. Bij een definitief besluit zullen we te vens moeten bezien hoe de be staande voorschriften en regels voor het vestigen van een der gelijk centrum moeten worden toegepast. Ook op het terrein van de Vreemdelingendienst zal met de korpsbeheerder overleg moeten worden gevoerd en zul len afspraken moeten worden gemaakt." De Stichting Centrale Opvang Asielzoekers (COA) liet al eerder Bukken in auto heeft ernstige gevolgen wassenaar Een 13-jarige jongen uit Wassenaar is gisteravond ernstig gewond geraakt bij een ongeluk op de Dennenweg in zijn woonplaats. De jongen zat in de auto van een 19-jarige plaatsgenoot, die op de Dennenweg de radio zachter wilde zet ten. Terwijl de man bukte naar de radio die op de vloer stond, gaf hij een ruk aan het stuur en reed de auto in volle vaart tegen een boom. De jongen raakte daarbij ernstig gewond aan zijn ge zicht en been. Beiden zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Bestelauto gestolen bij garage leiderdorp» Een bestelauto is woensdagnacht gestolen van het terrein van een autobedrijf aan de Touwbaan in Leiderdorp. De daders hebben waarschijnlijk eerst geprobeerd een andere wa gen mee te nemen want het slot ervan was vernield. Bloemenrijders dreigen met pistool den haag/wassenaar Twee bloemenrijders uit Katwijk hebben gisterochtend in Den Haag twee ongelukken veroorzaakt en een automobilist bedreigd met een pistool. Het duo kon in Wasse naar worden aangehouden. Het pistool werd op aanwijzingen van getuigen in de struiken gevonden. De eerste aanrijding vond plaats op de kruising Mariahoeve en Schenkkade in Den Haag. Na een botsing met een personenauto ontstond een ruzie met de bestuurder. Daarop toonden de Katwijkers een vuurwapen en reden verder in de richting van de Beatrixlaan waar opnieuw een aanrijding werd veroorzaakt. tweede paasdag op Duinrell veel alcohol te drinken en zich baldadig te gedragen. Een ver koper in een winkeltje werd 'zonder enige aanleiding' toege takeld, waarop een medewerker van het park zich met de groep bemoeide. Hij raakte slaags met de jongeren, werd eerst ge stompt en geslagen en, toen hij op de grond lag, geschopt. Een 18-jarige Katwijker die niet bij die vechtpartij betrok ken was, verzette zich later toen de politie hem handboeien om wilde doen. Hij kreeg een geld boete van 1.500 gulden en twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie vond dat dienstverlening geen nut zou hebben omdat de vijf hun eerdere belofte om de Duinrell- medewerker schadeloos te stel len niet waren nagekomen. „Het is me ontschotenaldus één van de verdachten. De rechter veroordeelde toch twee jongens tot dienstverlening. Een 21-jarige Katwijker kan zich van de hele geschiedenis niets meer herinneren. „Het kan best zijn dat ik er bij betrok ken was. Ik weet het niet, ik had te veel bier op", aldus de Kat wijker. Hij had die dag zo'n twintig flesjes bier gedronken. De rechter veroordeelde hem tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaar delijk. Een oude voorwaardelij ke straf werd in twee weken dienstverlening omgezet. Tweehonderd vluchtelingen in leeg kantoor Het voormalige kantoorgebouw van Innovam aan de Rouboslaan in Voorschoten wordt ingericht als asielzoe kerscentrum. In het centrum komen ongeveer tweehon derd asielzoekers, voor een periode van 13 maanden, met een optie op verlenging voor nog eens 12 maanden. De eerste asielzoekers worden al op korte termijn ver wacht. een oogje vallen op het groten deels leegstaande pand. Inspec tie wees uit dat de accommoda tie zeer geschikt is als tijdelijk opvangcentrum. Wel moet het gebouw worden aangepast. Zo moeten er wc's en douches bij komen. Professionele medewerkers van de COA zijn straks verant woordelijk voor de zorg en het verblijf van de bewoners. Waar schijnlijk worden ook vrijwilli gers ingezet voor bijvoorbeeld het runnen van een bibliotheek, beheer van een winkel in twee dehands kleding en het organi seren van sport- en spelactivi- De gemeente organiseert bin nenkort in samenwerking met WVC en COA een voorlichtings avond voor belangstellenden in de wijk. Als het centrum een maal draait, is het de bedoeling om de wijkbewoners uit te no digen voor een bezoek. leiden Leiden is prachtig, maar je moet de stad dicht kunnen ritsen. Het liefst zou Monique Lasschuyt van het Leids Anjercomité 1994 dat gis teravond hebben gedaan toen de regen tijdens de traditionele Leidse stertocht met bakken uit de hemel kwam vallen. De Leidse Harmoniekapel (zie foto) had nog geluk, die kon gisteravond aan de Hoogstraat onder een afdakje optreden. „Het was vooral vervelend voor de majorettes", zei Lasschuyt na afloop. „Door de regen was het niet langer meer verantwoord om op te treden. Dat is vooral jammer omdat zo'n avond als giste ren vrijwel de enige avond in het jaar is dat ze zich aan het publiek kunnen presenteren." Op diverse plaatsen in de binnenstad traden gisteravond muziekkorpsen op. Dit was om bekendheid te geven aan de jaarlijkse loterij ten bate van het Anjerfonds Zuid-Holland. De Leidse Anjeractie krijgt morgen nog een vervolg. Vanaf twaalf uur tot drie uur worden op het Stadhuisplein afwisselend shows gegeven door muziekgroep De Sleutels en de majorettegroep Keytown Stars. foto ben de bruyn Delen van Leiderdorp beter bereikbaar Inbreker 'weet het niet meer' m haag/leiden Het aantal foutgeparkeerde au to's in Leiderdorp neemt af, nu de brandweer regelmatig rond rijdt door de wijken. Dat is al thans de eerste indruk van brandweercommandant A. Vons na enkele weken onder zoek. „Ik wil niet te vroeg jui chen, maar mijn zorg over de slechte bereikbaarheid van sommige delen van Leiderdorp is wel minder geworden." De brandweer maakte zich onlangs druk over een aantal slecht bereikbare gedeelten van het dorp. Veel wegen zouden worden versperd door verkeerd geparkeerde auto's. Daardoor zou de brandweer na een alarmmelding moeilijk op de plek des onheils kunnen ko men. Om de knelpunten eens goed op een rij te zetten, ging de brandweer de wijken in. Sinds een maand trekt de brandweer er met een bluswa- gen op uit om te kijken in welke straten de doorgang wordt ver sperd. De ritjes beginnen vruch ten af te werpen. Nu de brand weer zich enkele malen in de zelfde buurten heeft laten zien, houden veel mensen rekening met het parkeren van hun auto. De werkwijze van de brandweer is simpel: als de brandweer er gens komt waar een foutgepar keerde auto in de weg staat, wordt de eigenaar benaderd. Medewerkers van de brandweer leggen hem of haar dan uit hoe belangrijk het is dat de brand weer er langs kan. „Ik pleit trou wens niet alleen voor de brand weer, ook de politie en de eerste hulpdiensten moeten erlangs kunnen. Dan merk je dat men sen zich daar helemaal niet van bewust zijn. Ze hebben er over het algemeen ook wel begrip voor dat ze hun auto moeten weghalen." De brandweer trof de meeste foutgeparkeerde auto's aan in het oude dorp. „Daar zijn een aantal straten waar we vastlo pen. Logisch, want de straten zijn daar ook smaller. En er zijn weinig parkeerplaatsen. Vons denkt na de zomer ge noeg informatie te hebben ver zameld. Op basis van het rap port dat dan verschijnt wil de brandweer samen met de ge meente kijken of er aan bepaal de knelpunten iets kan worden Bijvoorbeeld of sommi straten misschien anders worden ingericht, of dat er extra parkeerplaatsen bij moeten komen. Een 18-jarige Katwijker was het moeilijkste geval, vond de rechter. De jongen verklaarde dat hij was gaan vechten om stoer te doen tegenover de groep en zijn vriendin. De rech ter vond dat de Katwijker de zwaarste straf van de groep ver diende omdat hij nog in een proeftijd zit. Hij kreeg twee maanden gevangenisstraf waar van twee voorwaardelijk en zes tig uur dienstverlening. De vier jongens die bij de vechtpartij met de Duinrell-me- dewerker betrokken waren, de schade aan zijn len- i horloge vergoeden. Uit een auto die geparkeerd stond aan de Reviusstraat in Oegstgeest is in de nacht van woensdag op donderdag een draagbare telefoon gestolen. De dieven kwamen binnen door een ruit in te slaan. De buit had een waarde van 3000 gulden. Politie: kroegen op tijd op slot mij niet besteed. Ik heb het nooit zo op die oprispingen van het Oranjegevoel." Joost Scharloo van 't Vattegat in Leiden is al oranje slingers aan het ophangen. Hij houdt de tent gewoon open. „Wat er dan gebeurt, zien we tegen die tijd wel weer. Ik denk dat het voor zo'n ene dag wel meevalt met de politie. Maar ja, als er narig heid komt, moeten we de tent natuurlijksluiten." Bij café De Oude Stal pakken, ze het handiger aan. Ton Ab- spoel: „We gooien om één uur de deur dicht en blijven dan met een kleine vriendenkring kijken naar de wedstrijd. Met zo'n man of twintig, vijfentwin tig. We kijken alleen maar naar de televisie en proberen zo min mogelijk kabaai te maken. Maar ja, in de huiskamer springen ze ook de lucht in als er een doel punt wordt gemaakt, dus dat zal bij ons niet anders zijn. Wat zegt u? Dat ik wel een erg grote vriendenkring heb? Ach, dat valt best mee." Eric-Jan Berendsen, bekend rugbyer in Leiden, staat af en toe achter de bar van Café L'Es- pérance in Leiden. Hij kijkt somber als hem wordt gevraagd of de zaak openblijft voor de wedstrijd. „O, nee, dat tijdstip is veel te ongunstig. Als de wed strijd nu om een uur of zes werd gespeeld... Maar om half twee 's nachts kijkt er geen hond, ten minste niet in het café." Op zijn snor bijtend: „Maar goed, mij doet het niet veel. Ik ga vier hele nare, nare weken tegemoet met die WK. Kijk, zo'n wedstrijd van het Nederlands elftal wil ik nog wel aangluren, daar wil ik nog wel gezellig bij gaan zitten, maar wat moet je nou met Mexico tegen Noorwegen?" Leiden en de regio lopen zich warm voor de eerstkomende wedstrijd van het Nederlands elftal. Overal brult de leeuw, overal wapperen de vaantjes. Maar door het late tijdstip waarop de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal wordt uit gezonden, krijgen de cafés waar gekeken kan worden vrijwel ze ker te kampen met problemen rondom de sluitingstijd. De wedstrijd tegen Saudi-Arabië, die komende maandag wordt gespeeld, begint pas om half twee 's nachts en dan behoren de inneemgelegenheden al te zijn vergrendeld. Volgens politievoorlichter Ton Stuifbergen is er tot op he den toe bij B en W nog slecht één ontheffing aangevraagd. En nog niet verleend. Knijpt de po litie in de nacht van maandag op dinsdag een oogje toe? „We zullen niet anders optreden dan anders. Wij kunnen niet soepe ler optreden, we hebben ons te houden aan wat het bevoegd gezag wil", zegt Stuifbergen. „Dat betekent dat de cafés ge woon om 1.00 uur dicht moe ten. En dan daarbij: de wed strijd begint pas om half twee, dus er zit zo'n half uur niks tus- Wat nu, dorstige voetballief hebbers? Gaan de kasteleins massaal in overtreding? Bij het Leidse café Malle Babbe aan de Beestenmarkt denken ze daar erg nuchter over. Anneke de Wit, die en passant het blond schuimend bier in de glazen laat kolken: „Nee, hoor, wij gaan op de normale tijd dicht, dus we vragen geen ontheffing aan. Die krijg je toch niet. Maar goed, dat hele voetballen is aan persbureau cerberus Tegen een 37-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats is gisteren voor de rechtbank in Den Haag een gevangenisstraf geëist van twee jaar. De man pleegde dit voorjaar een reeks inbraken in Leiden. Vier inbraken stonden op de dagvaarding, maar de man heeft er nog elf bekend. Hij kwam de woningen binnen door een ruit in de voordeur in te trappen. Eenmaal klom hij langs de regenpijp naar de eer ste verdieping, waar hij het uit- zetijzer van een raampje los schroefde en naar binnen ging. De man had het meestal voorzien op videorecorders en afstandsbedieningen. Hij is al jarenlang verslaafd aan drugs. Een aflöckkuur in de Emiliehoe- ve verliet hij de vorige week voortijdig. „Ik weet het echt niet meer", antwoordde hij op de vraag van de rechtbankpresident hoe het verder met hem moet. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Voorschotenaar onderscheiden P. Romijn uit Voorschoten is gisteren benoemd tot ridder in de Or de van Oranje Nassau. Hij kreeg de onderscheiding bij zijn afscheid als hoofd Public Affairs bij EVO Ondernemers Organisatie voor Lo gistiek en Transport in Zoetermeer. Naast zijn dagelijkse werk zaamheden bij de EVO was Romijn ondermeer een paar jaar actief als voorzitter van de Schoolouderraad Openbaar Onderwijs in Voorschoten. De onderscheiding werd uitgereikt door burgemees ter P. Cannegieter van Voorschoten. Verkeersdiploma en boekenbon voor Voorschotense bollebozen voorschoten Zo'n 250 leerlingen uit de groe pen zeven van alle Voorscho tense basisscholen kregen giste- verkeersdiploma. Ze voor een verkeersexa- ait twee gedeelten be stond. In april werd hun kennis van de verkeersregels getest en in mei stapten ze op de fiets voor het praktische gedeelte. Opvallend was dat tien leerlin gen beide onderdelen aflegden zonder ook maar één fout te maken. Deze kinderen kregen behalve hun diploma ook een boekenbon. Aan de ver- keersproef deden dit jaar voor het eerst ook 52 leerlingen mee van de British School. Sociaal-cultureel werk in Leiderdorp bestaat 25 jaar Sjelter moet een begrip worden in Leiderdorp. Dat is volgens coördinator Hans Edink de taak van het sociaal-cultureel werk in de komende jaren. „Hét cen trum, waar al die activiteiten zich afspelen, moet net zo be kend worden als bijvoorbeeld het zwembad en Muzenhof. Om dat te bereiken willen we ook rommelmarkten houden. Dat werkt drempelverlagend. We denken op die manier men sen tevens kennis te laten ma ken met het sociaal-cultureel werk." Daarnaast timmert Sjelter ook op een andere wijze aan de weg. Zondag wordt ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van Sjelter een groot theaterfes tival gehouden in 'de Hout kamp. Als geschenk van het ja rige sociaal-cultureel werk aan de Leiderdorpse gemeenschap. „Dat klinkt misschien wat hoogdravend, maar zo is het niet bedoeld", merkt Edink op. Sjelter is in 1969 ontstaan. In eerste instantie op inter-kerke- lijke basis, maar al snel werd dat in meer algemene zin onder de noemer Stichting Jeugdwerk Leiderdorp gevangen. In 1974 kreeg de stichting aan de Heemraadlaan een eigen on derkomen. Voor die tijd speel den de activiteiten voor de jeugd zich af op verschillende dorpslocaties. In de loop der jaren verander de er nogal wat bij Sjelter „In de beginjaren bleven de activitei ten beperkt tot het jeugd- en jongerenwerk. Na school en in de avonduren. Geleidelijk aan, kwamen er ook activiteiten voor volwassenen. Activiteiten op het gebied van emancipatie, voor migranten et cetera. Nu is het aanbod voor die groep zelfs gro ter dan voor de jeugd. Niet dat het jeugd- en jongerenwerk is stopgezet, maar het aanbod veranderde. Recreatieve activi teiten, zoals een disco, zijn uit het aanbod verdwenen. Sjelter staat in een woonwijk, dus heb je beperkingen wat geluid be treft. Maar ook de jeugd gaat voor een disco naar elders. Daar kunnen wij niet meer mee con curreren. Maar andere activitei ten, zoals het kinderwerk, mu ziek, volksdansen, kookgroepen en de diverse cursussen voor jong en oud, bloeien als nooit Gebruikers Gemiddeld maken zo'n duizend personen per week gebruik van het gebouw. Edink: „Dat kan zijn bij onze activiteiten, maar ook bij andere gebruikers van het pand zoals het kringloop centrum, de schaakclub, volks universiteit, dansgroepen en de peuterspeelzaal. Die verenigin gen en instellingen huren bij ons de ruimte", legt de coördi nator uit. Dat verhuren is ook het ge volg van de bezuinigingen, waaraan ook het sociaal-cultu reel werk in Leiderdorp niet aan is ontkomen. Ook al werd door Sjelter fel geprotesteerd tegen de subsidievermindering. „Daar hebben we met de gemeente stevig over in de clinch gele gen", kijkt Edink terug. „Uitein delijk kwam er een compromis uit de bus, maar we hebben toch behoorlijk ingeleverd." De subsidievermindering heeft maar voor een deel geleid tot verhoging van de bijdrage van de deelnemers aan de acti viteiten. „Alleen de iets goedko pere activiteiten zijn wat duur der geworden. Voor het overige hebben we het gezocht in ver mindering van arbeid en uiter aard het verhuren van het pand aan anderen. Zeg maar dat we de problemen in creatieve zin hebben opgelost. Vooral ook omdat bleek dat de politiek be grip voor onze situatie had. Zoals wij nu ook begrip hebben voor de positie van de gemeen te. Daar krijgt men ook bezuini gingen opgelegd. Dat begrip voor elkaar was er twee jaar ge leden zeker niet." Hans Edink (midden) bij deelnemers aan een tekencursus in Sjelter. „Activiteiten, zoals het kinderwerk, muziek, volksdansen, kookgroepen en de diverse cursussen voor jong en oud, bloeien als nooit tevoren." foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15