Van motorrijtuigenbelasting naar houderschapsbelasting ADVERTEREN OP DEZE PAGINA?J Weg en wiel Autosalon Bijenkorf Twee zomerse Seats Mazda 323 is toe aan achtste generatie Fietskar met zonnecellen UW MAZDA DEALER AUTO HOME DONDERDAG 16 JUNI 1994 Voor de negende keer in suc cessie organiseert warenhuis de Bijenkorf binnenkort de jaarlijkse Autosalon voor mini atuurauto's. In de filialen in Den Haag, Utrecht, Rotterdam, Arnhem en Eindhoven is vanaf 30 juni tot en met 27 augustus weer een breed en gevarieerd assortiment schaalmodellen te zien. De Amsterdamse Bijen korf start een week later, op 7 juli. In totaal worden zo'n 1.400 miniatuurauto's tentoonge steld en verkocht, v 500 nog niet eerder op de Au tosalon te zien waren. Het the ma is dit keer 'race en rally'. Traditiegetrouw zijn er weer modellen te koop, die in een beperkte oplage speciaal voor deze gelegenheid zijn gemaakt en nergens anders te koop zijn. De foto toont drie van die 'specials': een door Maus Gatsonides gesigneerde Ci- troën ID 19, een Porsche 917 met de handtekening van Gijs van Lennep en de Ford Benet ton van Formule 1-rijder Mi chael Schumacher. Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071-356 230 Volkswagen-dochter Seat heeft op dit moment twee aantrekke lijke actiemodellen in de aan bieding. De Spaanse versie van de Fiat Panda, de Seat Marbella is in de zomermaanden ver krijgbaar in een speciale versie genaamd 'Del Sol'. Deze is ge baseerd op de Marbella Fun en onder meer voorzien van rem- bekrachtiging, vernieuwde inte rieurbekleding, een glazen schuifdak met rails in de kleur van de carrosserie, terwijl ook de naafdoppen in die kleur zijn uitgevoerd. De meerprijs be draagt 200 gulden, waarmee de Marbella Del Sol te koop is voor prijs van slechts 13.895. De Seat Toledo.is deze zomer te koop in een speciale Silver Class-versie. Gebaseerd op de Toledo 1.8 GL Class heeft deze uitvoering naast de luxueuze bekleding, een in twee ongelijke delen opldapbare achterbank en carrosseriekleurige bumpers als extra's onder meer centrale deurvergrendeling, lichtmetalen velgen en drie logo's. De Toledo Silver Class is be perkt leverbaar, voor ons land zijn niet meer dan 100 exempla ren beschikbaar die elk worden verkocht voor 34.630. WEGWERKZAAMHEDEN In Japan is vorige week de nieuwe Mazda Familia op de markt gekomen, bij ons beter bekend als de Mazda 323. Dit type is al jaren wereldwijd een gewilde auto en voor de fa brikant een belangrijke bron van inkomsten, vooral nu het de laatste jaren ook met Mazda niet naar wens gaat. Sinds de introductie van de Fa milia in 1964 zijn er in ruim 120 landen over de gehele wereld een dikke 8 miljoen stuks ver kocht. De 323 is niet alleen als Familia op de markt maar ook onder de namen Ford Laser en Meteor en Mercury Tracer. De nieuwste versie betekent in middels de achtste generatie, in Japan is het gebruikelijk om na drie tot vier jaar weer een nieuw model te introduceren. De nieuwe 323 heeft een com pactere motorruimte en een langere wielbasis gekregen, dit om meer binnenruimte voor de passagiers te verkrijgen. Het doel was een auto te ont wikkelen die in zijn klasse de meeste ruimte, veiligheid en rij plezier biedt. Door de lange wielbasis en korte motorruimte was het mogelijk een ruim en comfortabel interieur te cre ëren. De carrosserie van de nieuwe Familia (alleen nog een hatchback en een sedan, geen stationwagen meer) is aanzien lijk stijver geworden, wat het weggedrag ten goede komt, meldt Mazda. De Familia kent twee typen on derstel met ieder een eigen ka rakter: 'Comfort' voor de mo dellen waarbij de nadruk op comfortabel autorijden ligt en uw auto-aan bieding acce lereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donder dag raak! Bel onze adver tentie-afdeling. BOEKEN Voorlopig twee n e carrosserievarianten in de r 2 323-< ri 4-deurs sedan (boven) e 13-deurs hatchback. foto de binckhorst 'Sport' voor de topmodellen met een hoger prestatieniveau. Er zijn drie verschillende vierci- linder motoren leverbaar die zijn voorzien van twee boven liggende nokkenassen. De basis wordt gevormd door een nieuw ontwikkelde 1.5 liter motor van 75 of 100 pk. Hiernaast blijven de 1.6 en 1.8 versies leverbaar, de huidige 1.3 liter verdwijnt uit het programma. Meer dan tien versies zijn er in Japan te koop, welke daarvan in september naar Nederland ko- Cabrio in plaats van sportieve auto Cabrio's, op uier wielen uit je dak heet het nieuwste boek van uitgeverij Elmar in Rijswijk. De open auto (nieuw en klassiek) mag zich weer verheugen in een toenemende belangstelling en dat komt volgens de auteur, Bart van den Acker, vooral doordat de consument steeds meer de behoefte heeft zich te onderscheiden van 'de massa'. Hij heeft het idee dat steeds strenger wordende regelgeving er de oorzaak van is dat de aan dacht van de automobilist zich verlegt van snelle, sportieve au to's naar een andere manier van plezier beleven aan autorijden, namelijk het cabriolet-rijden. Het boek geeft, naast een hoe veelheid algemene informatie over de open auto en het rijden erin, een overzicht van 53 (nieu we) open auto's die momenteel op de Nederlandse markt zijn. De wagens beslaan elk een hele pagina met een foto, een korte beschrijving en de belangrijkste (technische) gegevens. Het catalogus-gedeelte wordt aangevuld met 6 pagina's actu ele cabrio's en vier uitgebreide rij-impressies. In totaal telt het cabrio-boek 108 pagina's. Een beetje jammer is dat het ty pisch zonnige cabriosfeertje niet geheel tot zijn recht komt in het zwart/witte drukwerk. Maar aan de andere kant had nog niet bekend. dez7paperb^'kinUeurveef gekost dan 24,90. hoge Yen-koers de prijzen de nieuwe 323 niet veel te hoe ven verhogen. Wijziging moet op 1 januari 1995 ingaan DEN HAAG GPD Wat in het vat zit verzuurt niet: eindelijk is het wetsvoor stel om de bestaande motorrijtuigenbelasting te vervan gen door zogeheten houderschapsbelastinglangs de Tweede en Eerste Kamer geloodst. De ingangsdatum moet 1 januari 1995 worden. Het brengt voor elke auto bezitter belangrijke veranderingen met zich mee. de bestanden te controleren: laat iedere kentekenhouder de verplichte APK-keuring uitvoe ren, en heeft hij de verplichte WA-verzekering? Maar er verandert veel meer. Teruggaaf van houderschapsbe lasting (HB) kan alleen bij ver koop van de auto aan een er kend autobedrijf, niet meer bij verkoop tussen particulieren. Voor diverse soorten voertuigen ligt een voordeeltje in het ver schiet. Caravans, kampeeraan- De opzet is om niet het gebruik van een auto te belasten, maar het bezit ervan. Nu hoeft men niet t£ betalen voor een motor voertuig dat niet op de weg komt. Vanaf volgend jaar moet in principe ieder die een kente ken op naam heeft staan beta len. Het maakt de controle op belastingbetaling tot een simpe le, administratieve taak. De be doeling is om ook de gekoppel- hangers en woonwagens wor den vrijgesteld van HB. Klassie- ke auto's van meer dan 25 jaar oud eveneens, maar dan wel op aanvraag, en er kunnen nog speciale voorwaarden gesteld worden. Voor kampeerauto's komt een vast tarief, dat neerkomt op drie maanden betalen, terwijl men wel het hele jaar mag rijden. Nog meer vereenvoudigd is de regeling voor motorfietsen. Daarvoor komt één tarief in plaats van de huidige vjer (naar gewicht). Bovendien betaalt mag men toch het hele jaar rij den. Dat komt tegemoet aan de huidige praktijk van 'uit de be lasting halen' bij voertuigen die een deel van het jaar op stal staan. Dat is bij de HB niet mo- gelijk. Een heet hangijzer was wat men zou doen met auto's op be drijfswagen-kenteken voo ral voor wat betreft het bestaande park. Eigenaren die zich voor 1 januari 1988 hun auto op grijs kenteken hebben aangeschaft, zullen in het (lage) bedrijfs wagentarief van de HB vallen. Voor kopers van een nieuwe be drijfswagen, die aan de vanaf 1994 veranderde eisen voldoet, vervalt de toeslag voor diesel- of LPG-rijden. Men wil zo stimule ren dat bedrijfswagens op LPG omschakelen. Dit uit milieu oogpunt, daarom worden elek- tro-auto's helemaal vrijgesteld van houderschapsbelasting. Turbodiesels voor Chrysler Het Italiaanse VM Motori gaat tenminste 200.000 tur bodiesel-motoren leveren aan Chrysler. Het gaat om de 2.5 liter krachtbron die al in de Voyager zit en ook bij an dere merken in gebruik is (Rover, Fiat, Alfa, Lancia). Chrysler zal deze diesel te vens gaan gebruiken in de Jeep Cherokee. Vanaf het najaar vervangt de VM-motor de kleinere turbo diesel van Renault in de Che rokee, een erfenis uit de tijd dat Renault eigenaar was van American Motors/Jeep. Voorjaar 1995 komt de Grand Cherokee met VM- motor, nu kent dat model nog geen dieselversie. Actuele autotechniek Bij uitgeverij Kluwer is het boek Autotechniek in bewegingvan Paul Klaver verschenen, waarin aan dc hand van eerder in het tijdschrift Auto+Motortechniek gepubliceerde artikelen een aantal actuele ontwikkelingen onder de loep wordt genomen. Klaver bekijkt onder meer elek tronische geluiddemping, varia bele kleppentijden, tweetakt- motoren en turbocompresso ren. Natuurlijk komt ook het 'hot item' brandstoffen en milieu aan de orde. Voorts gaat de auteur in op zin en onzin op het gebied van motoroliën. Tenslotte behandelt Klaver (het vermijden van) problemen met het schakelen, hinderlijke bijge luiden en het nut van oliever- versen in de schakelbak, kortom: de transmissie. Autotechniek in beweging 37,50) is vooral interessant voor autoliefhebbers die een re delijke hoeveelheid autotechni- sche kennis in huis hebben. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Wijzigingen via infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Werkzaamhe den zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Velsen - Haarlem (A 208) Tussen Santpoort en Velsertunnel, overdag. Nieuw Vennep - Wassenaar (A 44) Tussen Sassenheim en Wassenaar, overdag. bewegen zou het fietsgebruik kun- nen bevorderen. Japanners in Ierland Het marktaandeel van Japanse auto's is binnen de landen van de Europese Unie het hoogst in Ierland en Denemarken. Uit cijfers van de Japanse branchevereniging Jama blijkt dat 42,6 procent van de Ierse auto's van Japanse makelij is. In Denemarken is 34,4 procent japans. Overigens hebben bei de landen geen eigen auto-in dustrie. In ons land is Japan met ongeveer 26 procent ver tegenwoordigd. voor Leiden e.o. Weversbaan 27 - Leiderdorp Tel. 071-899349 Ik voel me thuis bij Auto-Home Erv 131 i Alkmaar - Amstelveen (A 9) t Akersloot en Uitgeest. Amsterdam - Den Haag (A 4) T.h.v. aquaduct (nabij Roelofarendsveen). Utrecht richting Breda (A 27) T.h.v. Merwedebrug bij Gorinchem. Den Bosch richting Eindhoven (A 2) Eindhoven richting Den Bosch (A 2) trekken. Dat is de bedoeling van de met zonnecelpane len uitgeruste fiets kar van Alan Lentz en Bert Hermans ui Amersfoort. De zonnecelpane len bevinden zich op het deksel van de fietskar, binnen in staan een accu er tromotortje dat de wielen drijft. Met deze kar wonnen de ontwerpers de nationale ont werpwedstrijd Zonnefiets-Zon- neboot, georganiseerd door Holland Solar, de Nederlandse vereniging van leveranciers van zonne-energiesystemen. Doel van de wedstrijd was om nieu we, praktische toepassingen eof elek- ting en radio bij kampeertoch- ten. Volgens de ontwerpers zal deze fietskar rond de 2.000 gulden kosten, wanneer deze in pro- duktie komt. De bijzondere fietskar deelde de eerste prijs met de heer Hussla- ge uit Delft die een zonnewater- fiets heeft ontworpen. Deze wordt aangedreven door spier- i-energie te verkrijgen, kracht, gecombineerd r Van de 66 inzendingen voldeed ne-energie. De stroom wordt Tussen knooppunten De Hogt en Batadorp. Arnhem richting Utrecht (A 12) T.h.v. Veenendaal, avond en nacht. Den Haag richting Utrecht (A 12) Tussen Den Haag-i i Prins Clausplein, overdag. groot aantal aan deze op zet. De fietskar biedt plaats aan ba gage of aan twee kleine kinde ren. De panelen fungeren dan als afdakje. Met een lege kar fietsend hoeft er bijna niet ge trapt te worden. De stroom die de zonnecellen produceren kan ook voor andere doeleinden worden gebruikt, zoals verlich- opgewekt door schuin op de boot geplaatste, met de zon meedraaiende zonnecelpane len. Achterliggende gedachte bij de prijsvraag voor een zonnefiets was dat de fiets het moet afleg gen tegen de auto als het gaat om lange ritten of het vervoer van veel bagage. Een milieu vriendelijke hulp bij het voort zendingen in de categorie zonne fiets, waaronder een bakfiets met zonnecelpanelen die tevens dienst doen als afdak. Wereldfietsers Dinsdag 21 juni presenteert zich in Amsterdam een nieuwe orga nisatie onder de naam De Wereldfietser. „Steeds meer fietsers verleggen hun grenzen. Nieuwe avontuurlijke landen worden aangedaan en tot voor kort onbereikbare berg passen worden beklommen. Toch blijven ervoor fietsers al lerlei wagen bestaan," aldus de nieuwe fietsclub. De Wereldfiet ser wil de ervaringen van lange afstand-fietsers bundelen, zodat nieuwelingen alvorens op de fiets te stappen antwoord kun nen krijgen op een reeks knel lende vragen, bijvoorbeeld hoe toegankelijk bepaalde landen voor fietsers zijn, hoe befiets- baar de wegen zijn, hoe de be volking tegenover fietsers staat en welke voorbereidingen noodzakelijk zijn. De Wereld fietser gaat bovendien een blad uitgeven. BUK IN HET VERLEDEN De veelzijdige fabrikant uit Beieren, BMW, bouwde in het begin alleen vliegtuigmotoren, maar later ook.motorfietsen en auto's, van hele kleine drie wielers tot peperdure luxueuze limousines en sportwagens. In 1962 bracht BMW een 'Nieuwe Klasse' op de markt in de vorm van het type 1500. De serie werd later uitgebreid met een 1600,1800 en 2000. Van dat laatste type is van '71 tot '75 in een beperkte oplage een cabriolet gebouwd, die opviel door de bijzondere constructie. Deze 2002 Cabrio (foto) had namelijk een uitneembaar dakpa neel (ook wel 'targa-dak' genoemd) in combinatie met een klein, opvouwbaar cabrio-dak aan de ach terkant van het passagiersgedeelte. foto bmw

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9