Claim smartegeld vaker succesvol Binnenland Down-syndroom eerder bekend Grote partij illegale schelpen Inkomen alleenstaande doorgaans lager Onderzoekers bezorgd over gebrek aan cocaïnekennis DONDERDAG 16 JUN11994 Verstoten albino kraai krijgt asiel foto anp De Apeldoornse Dierenambulance werd gisteren geconfronteerd met een albino kraai. Medewerker Christien Bra- kel (foto) heeft vervolgens de verzorging van het zeldzame dier op'zich genomen. De jonge vogel is volgens haar verstoten door zijh soortgenoten vanwege zijn hagelwitte veren, zijn rode ogen en. zijn vleeskleurige pootjes. Zodra de witte kraai weer enigszins op krachten is gekomen, krijgt hij 'asiel' in het dierenpark Wissel iri-Bpe. Twentse inbrekersbende opgerold Met de aanhouding van 21 verdachten heeft de regio politie Twente vijftig woninginbraken in Enschede opgelost. In totaal heeft de bende voor drie ton aan cheques, sieraden en ge luidsapparatuur buitgemaakt. Een deel van het geld werd geïnd met behulp van gestolen cheques en bankpasjes. De buit is voor zo ver valt na te gaan grotendeels opgemaakt aan harddrugs. De verdachten variëren in leeftijd van 18 tot 42 jaar. 'Bromfiets op rijbaan stuk veiliger' den haag Het is een stuk veiliger wanneer bromfietsers binnen de bebouwde kom gebruik maken van de rijbaan. Dat conclu deert demissionair minister Maij van verkeer en waterstaat na ëën proeven in enkele gemeenten. Ze wil deze regel nu in het hele land invoeren. Overigens niet voor snorfietsen, zo blijkt uit een nota die gisteren is verschenen. In de nota staat verder dat de minister overweegt elke bromfietser per 1 januari 1996 een theoriecertificaat te laten halen. Nog weer een paar jaar later zou een praktijkexamen verplicht moeten worden gesteld, voor ie mand met zijn brommer de weg op gaat. Bewoonster bejaardenhuis verkracht kampen Een 73-jarige bewoonster van een bejaardencentrum in Kampen blijkt in de nacht van maandag op dinsdag in haar ka mer te zijn verkracht. De dader klom langs de gevel omhoog en ging via een openstaand raam na^ar binnen. Hij overviel de vrouw in haar slaap. De toestand van het slachtoffer is redelijk, zo heeft de politie gisteren meegedeeld. De dader is na zijn daad gevlucht. Over hem is verder niets bekend. Geld voor AIDS-onderzoek Ethiopië den haag Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft twintig miljoen gulden beschikbaar gesteld voor AIDS-onder zoek in Ethiopië. Het geld wordt besteed aan onderzoek naar het behandelen en voorkomen van ziekten die samengaan met een HIV-infectie in de tropen. Ook komt er meer aandacht voor voorlichting en medische zorg. Pronk verwacht dat buurlanden mee zullen profiteren. Met Kenya en Uganda zijn al contacten gelegd. Het Afrikaanse continent wordt zwaar getroffen door de AIDS-epidemie. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) voor spelt dat tegen het einde van deze eeuw negen miljoen Afrika nen de ziekte onder de leden zullen hebben of inmiddels aan de ziekte zijn overleden. Marine laat Britse mijnen ontploffen den haag Nederlandse mijnenjagers hebben tijdens een oefe ning in de Britse wateren twee mijnen uit de Tweede Wereldoor log gevonden. Beide mijnen zijn veilig tot ontploffing gebracht, zo meldde de marine gisteren. De mijnenjager Harlingen trof op de zeebodem een Engelse MK 5-mijn aan, een mijn met een ex plosieve lading van zo'n 500 kilo. De Willemstad stuitte op een MK-17 mijn, een contactmijn met een explosieve lading van 200 kilo. Beide schepen deden mee aan een internationale mijnen- bestrijdingsoefening. Bij dergelijke oefeningen worden vaker mijnen uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Verongelukt na val van sneeuwhelling salzburg/den haag Voor de ogen van haar man is eergisteren in het Oostenrijkse Tennengau een Nederlandse vrouw veronge lukt. Het Oostenrijkse persbureau APA meldde gisteren dat de Brabantse op een sneeuwhelling uitgleed en driehonderd meter omlaag viel. De echtgenoot probeerde nog eerste hulp te verle nen, maar het mocht niet baten. Zes jaar voor dodelijke steken Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 23-jarige man fuit Leeuwarden veroordeeld tot jaar cel voor het toebrengen r dodelijke steken met een s. Er was tien jaar geëist. Het 21-jarige slachtoffer werd veer tien maal gestoken na afloop van een groot feest voor de Viet namese gemeenschapin Ne derland. Dat vind vorig jaar april plaats in Den Bosch. Na het feest laaide een con flict op tussen groepen jongeren uit Dronten, Lee.uwarden en Le lystad. Het slachtoffer verwond de de 22-jarige broer van de verdachte met een gebroken bierglas en haalde zich hiermee de woede van de verdachte op zijn hals. Het hof oordeelt dat die verminderd toerekenings vatbaar is geweest door zijn oorlogservaringen in Vietnam. ANWB: Rechter laat zich steeds meer leiden door gebruik in buitenland De Nederlandse rechter honoreert steeds vaker claims om smartegeld. Ook wordt het steeds normaler dat gedu peerden van bijvoorbeeld een ongeval een juridische procedure starten om het gemis van oog, hand of been of een ander ongemak in klinkende munt om te zetten. Het maximumbedrag dat een Nederlandse rechter aan smar tegeld heeft toegekend is drie ton voor besmetting met het HIV-virus dat AIDS veroorzaakt. den haag anp Groningse wetenschapper ontwerpt nieuwe methode: Het is mogelijk al in de tiende week van de zwangerschap vast te stellen of een baby het syndroom van Down heeft en dus een mongooltje wordt. Nu wordt dat doorgaans in de vierde maand bepaald. Drs. J. van Lith be weert dit in zijn proefschrift, waarop hij volgen de-woensdag promoveert aan de Rijksuniversi teit Groningen. Van Lith vindt dat alle zwangere vrouwen voor een bloedtest in aanmerking moeten kunnen komen. Is de kans op een mongooltje groot, dan kan de vlokkentest of een Wuchtwaterpunctie volgen om meer zekerheid te krijgen. Bij vrouwen van 36ijaar en ouder neemt het risico op een kind met het syndroom van Down sterk toe. Deze vrouwen komen dan ook in aan merking voor een vruchtwaterpunctie. Van Lith vindt deze selectiemethode slecht. Dit omdat 'Sléchts maximaal dertig procent van alle inon- goloïde kinderen op deze wijze wordt ontdekt. Bovendien is het onderzoek niet zonder risico; in 0,5 procent van de gevallen volgt een mis kraam. Sinds kort is het mogelijk via bloedonderzoek in de vierde maand het risico om een kind met het syndroom van Down te krijgen vast te stel len. Bij een risico groter dan 1:250 kan een vrouw een vruchtwaterpunctie laten verrichten. Via deze dubbelcheck kan zestig procent van al le mongooltjes w'orden opgespoord. Eén op de zevenhonderd pasgeborenen heeft het syn droom van Down. Van Lith ontwikkelde een methode om al aan het eind van de tweede maand het risico te be palen waarna een vlokkentest kan volgen. Een belangrijk voordeel is volgens de promovendus in spe dat een eventuele zwangerschapsonder breking in deze periode minder ingrijpend is dan in de vierde maand. Een en ander blijkt uit het giste ren verschenen 'smartegeld- handboek' van het tijdschrift Verkeersrecht, dat wordt uitge geven door de ANWB. In een vorige editie van het boek, dat is Son en Breugel treurt om doden Pools busongeluk son en breugel anp In Son en Breugel is gisteren tij dens een massaal bezochte ge zamenlijke rouwdienst afscheid genomen van de drie dodelijke slachtoffers van het busongeluk vorige week maandag in het Poolse Katowice. In een bom volle Sint-Petruskerk vond een eucharistieviering plaats, die werd bijgewoond door een de legatie uit Polen. De drie kisten werden bedolven onder een wa re bloemenzee. In de 14.500 zie len tellende Brabantse gemeen te hingen gisteren tal van vlag gen halfstok. De drie doden waren overi gens niet de enige slachtoffers. Veertien mensen raakten ge wond. Alle inzittenden van de bus waren betrokken bij de acti viteiten van de Sonse stichting Mensen voor Mensen. Deze particuliere organisatie biedt humanitaire hulp aan landen in het voormalig Oostblok. De trip naar Polen was onder nomen om hulpgoederen te brengen en om kennis te maken met een aantal kinderen die lij den aan een stofwisselingsziek te. De kinderen zijn door de stichting 'geadopteerd'. Op na drukkelijk verzoek van de fami lies werd de opbrengst van een collecte beschikbaar gesteld aan de stichting. Rampenplan in veel gevallen onder de maat De rampenplannen die ge- meehten de afgelopen jaren op bevel van Binnenlandse Zaken hebben gemaakt, blijken in veel gevallen slechts op papier te be staan. De kwaliteit is onder de maat en er wordt slechts mond jesmaat geoefend met brand weer en politie. Dat is één van de belangrijk ste conclusies uit een rapport, dat over twee weken openbaar wordt gemaakt door de ministe ries van binnenlandse zaken, justitie, sociale zaken, VROM en verkeer en waterstaat. De gege vens voor de rapportage zijn in 1992 en 1993 verzameld. De samenstellers vinden dat met name de brandweer regio- naler moet gaan werken. Voor een'goede coördinatie bij grote branden en rampen ontkomen de brandweerkorpsen er niet aan over de gemeentegrenzen heen te kijken, aldus de rappor teurs. In de grote steden vindt vol gens de rapporteurs een cumu latie van alle mogelijke veilig heidsproblemen plaats. Het zou dan ook terecht zijn wanneer met name de vier grote steden meer geld uit het Gemeente fonds ontvangen, vinden de rapporteurs. De Raad voor de Gemeentefinanciën stelde dat overigens eerder vast. bedoeld roepsmatig mee te maken heb ben, was het maximumbedrag nog een kwart miljoen. Ook in dat geval ging het om een be smetting met het HIV-virus. Een verklaring voor de steeds hogere smartegelden, zo suggereert de ANWB, is dat rechters steeds vaker kijken naar wat buiten landse collega's bij vergelijkbare omstandigheden toewijzen. Een recente ontwikkeling is dat bij psychische shockschade steeds vaker smartegeld wordt toegewezen. Psychische shock is de schade die iemand onder vindt door een ingrijpend onge val, bijvoorbeeld een moeder die haar kind ziet overlijden bij een verkeersongeval. Ook voor whiplash ofte wel een zweeps lag in de nek worden meer en hogere bedragen toegekend. Het vorderen van smartegeld na een verkeersongeval blijkt verder vaste praktijk geworden. Om de hoogte van dit bedrag vast te stellen maken schadere gelaars gebruik van recente uit spraken van rechters bij verge lijkbare situaties. Deze uitspra ken zijn voor een belangrijk deel verzameld in het smarte- geldhandboek. Het nieuwe handboek laat een stijging zien van smartegeld aan slachtoffers van gewelds- en seksuele delicten zoals mis handeling, verkrachting en in cest. Wat minder bekende smartegeldveroordelingen zijn bedrijfsongevallen, medische fouten, onterecht ontslag, schending van auteursrecht en privacy-inbreuken. Het handboek geeft meerdere voorbeelden van wat het gemis van een bepaald lichaamsdeel aan smartegeld kan opleveren. Een oog verliezen levert bijvoor beeld tussen de 35.000 en 45.000 gulden op, een vinger rond de 3500 gulden en een arm 60.000 tot 75.000 gulden. Hoewel de bedragen in Ne derland in de loop der jaren steeds hoger zijn geworden, is de situatie hier nog steeds on vergelijkbaar met de VS. Daar wordt alle vergoede schade smartegeld genoemd en schroeft met name de te ver wachten inkomensderving van een persoon de bedragen op tot vaak meer dan een miljoen gul den. Lingerie van satijn wordt straks taboe den haag gpd Satijnen lingerie en dito nacht hemden zijn vanaf 1 januari aanstaande verboden. Vanaf die datum is het bovendien ver plicht vrijwel alle lingerie en nachtkleding te voorzien van een label met 'Waarschuwing, verwijderd houden van open vuur'. Slechts een aantal artike len mag het label 'brandvertra gend' voeren. Een en ander is het gevolg van het Warenwetbe- sluit Brandwerendheid Nacht kleding, dat op 1 januari dit jaar in werking is getreden maar een overgangsregeling heeft tot eind i lingerie, die a verbranden in Nederland verhandeld is een snel- rotterdam De algemene inspec- men. Het gaat om 40.000 schel- tiedienst (AID) had gisteren han- pen van de roze strombus, die op denvol werk aan een partij schel- de lijst van bedreigde uitheemse pen uit Haïti, die enkele dagen ge- diersoorten staat. De schelpen leden in de haven van Rotterdam waren verpakt in twee containers door de douane in beslag is geno- en bestemd voor handelaren in Nederland en Italië. Tegen de be trokkenen zal proces-verbaal v bloemsierkunstindustrie door de bijzondere vorm en de felroze den opgemaakt, aldus de AID. De kleur aan de binnenkant. De partij roze strombus heeft een omvang is een ton waard, van zo'n dertig centimeter en is foto anp rob webster populair in de toeristen- en Enquête PLO A over werkloosheid en financiële positie: den haag anp Alleenstaanden met of zonder kinderen zijn vaker werkloos dan mensen die samenwo nen. Het gaat om respectievelijk twaalf en vier procent. Alleenstaanden hebben daar naast gemiddeld een lager besteedbaar in komen. Eén op de zes heeft een bijstands- ofwerkloosheidsuitkering. Dat blijkt uit een onderzoek van het Insti tuut voor Consumentenonderzoek SWOKA naar de maatschappelijke situatie van al leenstaanden. De gegevens hebben betrek king hebben op twee miljoen Nederlanders van 15 tot 65 jaar. Het onderzoek is verricht in opdracht van het Platform van Organisa ties voor Alleenstaanden (PLOA) Van de alleenstaande mannen en vrou wen zonder kinderen heeft respectievelijk 67 en 57 procent een betaalde baan. Voor alleenstaande vaders en moeders, in totaal 400.000 mensen, liggen die percentages op 64 en 36. De financiële situatie van alleen staande vrouwen is ongunstiger dan die van alleenstaande mannen, ook al omdat wou wen vaker in deeltijd werken. Een alleenstaande is volgens de door het PLOA gehanteerde definitie iemand die al leen woont of een zelfstandige huishouding voert, de eenpersoonshuishoudens en de eenoudergezinnen. Inclusief mensen ouder dan 65 jaar zijn dat er in Nederland rond de drie miljoen. Volgens de SWOKA-gegevens moeten ruim een miljoen alleenstaande Nederlanders het doen met een inkomen op bijstandsnivau. Volgens de onderzoekers zijn er geen gro te verschillen op het terrein van deelname aan het maatschappelijk leven. Net als sa menwonenden ziet het merendeel van de alleenstaanden wekelijks vrienden of fami lie, en is een groot deel lid van sportclub of een andere vereniging. Wel geeft tweederde aan het moeilijk te vinden contacten te on derhouden, onder meer door gebrek aan tijd, geld en energie. Van de alleenstaanden geeft 75 procent aan zich tamelijk tot zeer gelukkig te voe len. Bij samenwonenden is dat 90 procent. Volgens drs. C. Dietvorst, voorzitter van het PLOA, maakt dit onderzoek 'eens te meer duidelijk' dat beleidsmakers meer rekening moeten houden met de inkomens- en wel- zijnspositie, maar ook met de sociale posi tie van alleenstaanden met of zonder kinde- Nachtkleding e snel vlamvatten t mogen niet meer geproduceerd ei worden. De norr heid van 520 millimiter per 10 seconden. Satijn is zo'n brand gevaarlijke stof, die in de huidi ge samenstelling dan ook ver boden wordt. Maar ook polyes terkatoen voldoet niet aan de normen. Honderd procent po lyester weer wel. De nieuwe wetgeving is vol gens divisiemanager L. Bertens van Intress BV (Livera en Lin- dessa) een ramp voor de nacht modebranche in ons land. Ne derland is namelijk het enige land waar het verboden wordt (te) brandbare nachtkleding te produceren en te verhandelen. Hij vindt dat er op Europees ni veau afspraken moeten worden gemaakt en niet in Nederland een uitzonderingspositie moet worden ingenomen. Vaak herhalen beweging risico voor gezondheid Twee miljoen werknemers lo pen een verhoogd gezondheids risico doordat zij op hun werk te vaak dezelfde hand- of arm bewegingen maken. De risico groep omvat een derde van de werkzame beroepsbevolking. Dit staat in het rapport 'Repete rende bewegingen' van het Ne derlands Instituut voor Arbeids omstandigheden (NIA). Tot de risicogroep behoren alle werknemers die meer dan twee uur per dag of langer dan een uur achtereen repeterende bewegingen uitvoeren waarbij de handen worden gebruikt om voorwerpen van ten hoogste drie kilo te verplaatsen. Dit komt onder meer voor bij typis tes, caissières, sorteerders, met selaars en lassers. Die repeterende bewegingen kunnen leiden tot klachten aan handen, vingers, polsen, ellebo gen, armen en schouders. Uit onderzoek blijkt dat ongeveer twintig procent van de werkne mers dergelijke klachten heeft. Voorts blijkt dat vier procent van de WAO-instroom erop kan worden teruggevoerd. Het rapport stelt enkele me thoden voor om de risico's te verminderen. Daarbij valt te denken aan het terugdringen van de handelingssnelheid, het verbeteren van de werkhou ding, het ondersteunen van li chaamsdelen en het zorgen voor afwisselende werkzaamhe den. groningen hans leber De drughulpverlening, vooral buiten de grote steden, weet te weinig over cocaïne, terwijl de ze harddrug door steeds meer verslaafden wordt gebruikt. Vooral onbekendheid met het zogenoemde baseneen tech niek waarmee probleemge bruikers gekookte cocaïne ro ken, wordt door onderzoekers van het Groningse Bureau In- traval als 'gevaarlijk' beoor deeld. De partyganger in driedelig pak staat niet langer model voor de cocaïne-gebruiker, maar lan met de Pet. De harddrug heeft na een opmars van vijftien jaar alle groepen Nederlanders be reikt. Het gevaar van cocaïne schuilt in de 'twee gezichten' die het middel heeft. 'Snuivers' komen zelden in de problemen, maar 'rokers' vormen een ge vaar voor zichzelf en hun omge ving. Het Groninger onderzoeksbu reau Intraval doet al jaren on derzoek naar druggebruik. Voor opdrachtgevers als de gemeente Rotterdam en de wereldgezond heidsorganisatie (WHO) in Ge- nève dringen medewerkers bin nen in de drugscènes. „Tien jaar geleden gebruikten weinig verslaafden cocaïne, nu doen ze het bijna allemaal", zegt onder zoeker Edgar de Bie. Vooral het foto gpd basen baart hem grote zorgen. „Het kan paranoia veroorzaken waardoor onder meer de hulp verlening problemen krijgt." Tijdens hun veldwerk consta teerden De Bie en Intraval-di- recteur Bieleman een grote ken nisachterstand over cocaïnege bruik, vooral in de provincie. „Het viel ons op dat bij de hulp verlening daar relatief minder kennis over cocaïnegebruik be staat. Het viel ons op dat wij hen regelmatig moesten infor meren dan zij ons." Cocaïne deed vijftien jaar gele den zijn intrede als luxe drug binnen de Amsterdamse grach tengordel. Nu is het doorge drongen tot alle bevolkings groepen. De Bie: „Vroeger moest je bij een subcultuur ho ren om het te kunnen krijgen. Vandaag de dag is het voor ie dereen verkrijgbaar. Er bestaat niet meer één bepaald type ge bruiker. Waarmee we overigens niet zeggen dat heel véél men sen cocaïne gebruiken. In Am sterdam deed 5,5 procent van de bevolking het ooit. Slechts een half procent zei in een on derzoek dat zij 'de laatste maand' hadden gebruikt." De onderzoekers benadrukken dat cocaïne een drug met 'twee gezichten' is. Het snuiven van cocaïne in fijngemalen poeder- vorm, is daarvan het meest on schuldig. „Daarvan raken maai" weinigen in problemen. En als het eens gebeurt is het maar voor enige tijd. Financiële pro blemen, geestelijke afhankelijk heid, dat soort dingen. We heb ben nog nooit gehoord dat een cocaïnesnuiver overleed aan een overdosis. Het tweede gezicht van de co caïne is minder vriendelijk. „Wie het spul rookt of spuit, is gevaarlijk bezig. Verslaafden zeggen zelf ook met cocaïne de meeste problemen te hebben. De kick die cocaïne veroorzaakt, duurt slechts dertig seconden. Gebruikers willen dat gevoel de hele dag hebben, zodat de hele dag in het teken staat van cocaï ne scoren. Het gevolg is dat de gebruiker marginaliseert en ver loedert. Bovendien bestaat het gevaar dat men naast cocaïne heroïne gaat gebruiken om de snelle kick langer vast te hou den." Cocaïne wordt- in de drughandel binnen de grote steden de laatste tijd ook verkocht in ge kookte vorm. Bij het koken ver andert de stof van een 'zout' in een base, een chemische term die leidde tot het op z'n Engels uitgesproken werkwoord basen. „Dergelijk gebruik leidt vaak tot paranoia en agressie. Voor de politie en de hulpverlening le vert dat nogal wat problemen op. Iemand die aan het basen is, moet een halve minuut met rust gelaten worden, voordat hij wordt gearresteerd. Dat scheelt een heleboel problemen. Maar helaas is nog lang niet iedereen daarvan op de hoogte."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5