'Stevo komt ons niet slecht uit' derde ronde Stasja Kohier vecht voor laatste kans Sport New York Knicks brengt spanning terug VVSB mist derbys Eltingh in DONDERDAG 16 JUNI 1994 25 Spurs spelen niet om FA-Cup londen De Engelse voetbalclub Tottenham Hotspurs is ko mend seizoen uitgesloten van de strijd om de Engelse voetbal beker, de FA Cup. Ook begint de club de competitie in de hoog ste divisie met twaalf punten achterstand en kreeg ze van de En gelse voetbalbond een boete opgelegd van 600.000 pond (1,67 miljoen gulden) wegens financiële onregelmatigheden. Direc teur publieke zaken van de Football Association, David Davies, zei dat Tottenham zich schuldig had gemaakt aan het zwart uit betalen van en het verstrekken van leningen aan spelers, onder wie Paul Gascoigne en Chris Waddie, eind jaren tachtig. Het was nog niet bekend of de Spurs, die vorig jaar ternauwernood aan degradatie ontsnapten, tegen de uitspraak in beroep zullen gaan. Boebka te moe voor EK londen Sergei Boebka doet niet mee aan de EK atletiek in Hel sinki. De polsstokhoogspringer vreest de weersomstandigheden in de Finse hoofdstad, waar hij in 1983 zijn eerste wereldtitel be haalde. Bovendien zegt de atleet de juiste motivatie te missen. Het toernooi wordt van 7 tot en met 14 augustus gehouden „De wind in het stadion vormt een probleem", aldus de wereldre cordhouder uit Oekraïne. „Ik werk nu al tien jaar wedstrijden op het hoogste niveau af. Ik ben 30 jaar oud en een beetje moe. Ik kan niet meer overal verschijnen." Poolse ruiter dood na ongeval Warschau De Poolse springruiter Zygmunt Rozpleszcz is in een ziekenhuis in Warschau overleden aan de verwondingen die hij opliep na een ongelukkige val. Rozpleszcz (25) kreeg bij het uit- 1 laden van de paarden de achterklep van de transportwagen over zich heen. Hij sloeg tegen de grond en liep zwaar letsel aan zijn hoofd op. De hulp in het ziekenhuis was vergeefs. De Pool be- j hoorde tot de beste ruiters van zijn land. Mexico wacht op Beenhakker vinkeveen Leo Beenhakker wordt waarschijnlijk trainer van de populaire en rijke Mexicaanse topclub America. Volgens voorzit ter Francisco Hernandez is het al zo ver en gaat de oud-bonds- coach van Nederland en Saudi-Arabië komend seizoen America een wat Europese speelstijl bijbrengen. Beenhakker is gisteren naar Mexico vertrokken om de laatste onderhandelingen te voe ren met zijn mogelijk nieuwe werkgever. Vandaag vliegt hij door naar Orlando om het wereldkampioenschap voetbal van dichtbij mee te maken. Hockeysters vallen tegen vught Het Nederlands vrouwenteam dat zich voorbereidt op het wereldkampioenschap hockey in Dublin, heeft gisteravond in Vught ernstig teleurgesteld tegen Japan. Het werd slechts 1-1. De Aziatische hockeysters, die eerder nog met 6-1 door Oranje aan de kant werden gezet, kwamen zelfs op voorsprong door toedoen van Kuniko. Frederiek Grijpma zorgde na precies een uur voor de gelijkmaker na een vrije slag van Jeanette Lewin. De erg magere verrichting was een flinke tegenvaller voor bonds coach Bert Wentink. Hij weigerde vermoeidheid als excuus te accepteren. Wel kon hij met enig recht van spreken wijzen op de verdedigende houding van de Japansen, maar dat dan wel in de wetenschap dat er straks in Dublin ook ploegen zijn die tegen de titelverdediger voor alles de nul willen houden. Nederland kreeg acht strafcorners, maar tot een gericht schot op doel kwam het niet. Ajax tweede op lijst UEFA GENEVE De Europese voetbalbond heeft gisteren de deelnemerslijst ge publiceerd voor het Europa- Cuptoernooi der landskampioe nen. Ajax neemt daarop de tweede plek in achter beker houder AC Milan. Er hadden zich voor het ko mende evenement 43 gegadig den gemeld voor 24 plaatsen. Die werden vergeven aan de hand van de prestaties van de afgelopen vijf seizoenen. De ne gentien afgevallen teams mo gen meedoen aan het UEFA-be- kertoernooi. Behalve Milan en Ajax zijn ook Manchester United, Bayern München, Barcelona, Benfica, Spartak Moskou en Anderlecht direct toegelaten tot de UEFA Champions League, de pas echt lucratieve competitie die in vier groepen van vier wordt afge werkt, te beginnen op 14 sep tember. De overige zestien clubs, de nummers 9 t/m 24 van de UEFA-rangschikking, spelen op 10 en 24 augustus een voorron de (uit en thuis). Op 20 juli wordt daarvoor in Geneve de loting verricht. Daarbij gaan de namen van de ploegen 9 t/m 16 in de ene beker, die van 17 t/m 24 in de andere. Feyenoord is ook vrijgesteld van het spelen van een voorron de voor het bekerwinnaarstoer- nooi. De Rotterdamse club is op de voorlopige lijst - de nieuwe cuphouders van Estland, Let land, Hongarije en Polen zijn nog niet bekend - elfde. Twintig ploegen hoeven zich niet te kwalificeren voor de eerste ron de. Schaap naar TOP HEERENVEEN «ANP Gerrie Schaap, een 29-jarige aanvaller die vier jaar voor Heerenveen uitkwam, speelt de komende twee seizoenen voor TOP. Richard Goulooze (Derby County) tekênde een contract bij Cambuur. Katwijk begint strijd om landstitel met thuiswedstrijd Katwijk, de regerend ama teurkampioen van voetbal lend Nederland, verdedigt die titel tegen Stevo. Steeds Vooruit uit Geesteren deed gisteravond in Voorburg wat het moest doen om de zondagtitel naar zich toe te trekken: Winnen (met 2-1) van Tonegido. Om 15.00 uur komt Stevo zaterdag in Katwijk op bezoek. De re turn is volgende week woensdag (aanvang 19.00 uur) in Geesteren. voorburg gert-jan onvlee Het zelf al voor het kampioen schap uitgeschakelde Tonegido had gisteren niet alleen het lot van Stevo, maar ook dat van de SV Meerssen in handen. Bij een gelijkspel of een overwinning van de Voorburgers zou de titel immers alsnog naar de reeds uitgespeelde Limburgers zijn verhuisd. Het moet gezegd, Tonegido vervulde gisteravond de sportie ve plicht meer dan voldoende. De thuisclub opende sterk, bleek in voetballend opzicht ook bepaald niet minder dan de mannen van trainer Epi Drost, maar liep zich in de loop van het duel meer en meer stuk op het brok onverzettelijkheid dat Stevo heet. De inzet, de werklust en het karakter druipt dan ook van die ploeg af. Eigenschappen die in de nacompetitie onder meer sterk tot uiting kwamen in het thuisduel met Tonegido (daarin werd een 3-0 achterstand weg gewerkt) en. ook al thuis, tegen SV Meerssen, toen in de laatste drie minuten een 0-2 marge nog volledig werd weggepoetst. Arie Lagendijk, technisch co ordinator van Katwijk, bekeek gisteren al weer de vierde wed strijd van de nieuwe zondag kampioen. Raakte opnieuw niet onder de indruk van de voetbal- technische en -tactische kwali teiten van Stevo, maar zette on middellijk kanttekeningen bij Huug van Duyn, reservekeeper van Katwijk, staat ook de laatste twee duels van zijn ploeg onder de lat. die constatering. „Hoe je het ook wendt of keert: Stevo is in de eigen hoofdklasse wel kam pioen geworden voor sterke ploegen als Rheden en Quick '20 en heeft nu ook de zondagti tel gepakt. Het lijkt me niet juist om zo'n ploeg te onderschat ten." Wat niet wegneemt dat Kat wijk met Stevo wel de tegen stander krijgt die Lagendijk had gewenst. „Met alle respect voor de prestaties van Stevo, ik vond SV Meerssen in de nacompetitie op zondag in voetballend op zicht de beste ploeg. Met her kenbare patronen, met drie le vensgevaarlijke, kopsterke spit sen. Een team zonder echt zwakke punten eigenlijk, dus wat ons betreft komt Stevo niet slecht uit." Prolongeren Al was het alleen maar om de 'veldbezetting', zo verklaart La gendijk. Katwijk mist zaterdag behalve de geblesseerde doel man Teun van Duyvenbode nog eens vier basisspelers wegens schorsingen. Hans Zwaan, Carlo van Zeist en Henri Pouw komen dit seizoen helemaal niet meer in actie, Pim Langeveld is er in de return tegen Stevo weer wel bij. Lagendijk haast zich in zo'n geval altijd te vertellen dat dat allemaal geen garantie is voor succes en natuurlijk heeft hij daarin per definitie gelijk. Want zo langzamerhand lijkt half Ne derland zich al op de kracht van Stevo te hebben verkeken en waarom zou Katwijk dan niet de volgende (en de laatste) in de Stevo-rij zijn? Desondanks mag worden ge concludeerd dat dat niet waar schijnlijk is. Ook zonder de in breng van het gerenommeerde en reeds genoemde vijftal moet Katwijk in staat worden geacht de amateurtitel van Nederland te prolongeren. Een prestatie die tot nu toe nog slechts door twee verenigingen is geleverd. Door IJsselmeervogels (in '76 en '77) en RKC (in '81 en '82). Voor het zo ver is dient dan zaterdag en woensdag, behalve met het karakter van Stevo, ook met de twee spitsen van de ploeg uit Geesteren te worden afgerekend. Aanvoerder Al- phons Kruiper en Tonny Elfe rink wierpen zich gisteravond in Voorburg op als twee ware pla gen voor de verdediging van Tonegido. En tekenden beiden ook voor de goals die Stevo gis teravond tot kampioen maak- Tonegido - Stevo 2-1 (0-0). 54. Elferink 0-1, 61. Kruiper 0-2, 71. De Haas 1-2. Scheidsrechter: Kerstes. Geel: Kruiper (Stevo), De Haas (Tonegido). Toe schouwers: 1000. new york «rtr/anp Het basketbalteam van de New York Knicks heeft de stand in de finale van de Amerikaanse profcompetitie weer gelijk getrokken: 2-2. De ploeg versloeg woensdagavond in Madison Square Gar den Houston Rockets met 91-82 verslagen. Vrijdag volgt in New York het vijfde duel, waarna de serie in Houston zondag en eventueel woensdag wordt afgesloten. Derek Harper, net op tijd hersteld van een knieblessure, en John Starks waren de gangmakers van de Knicks. Harper maakte 21 punten, had vijf assists, twee „gestolen" ballen en drie re bounds. Starks kwam op twintig punten uit, met vier assists en twee rebounds. Ook Patrick Ewing, zestien punten en vijftien re bounds, en Charles Oakley, zestien om twintig, hadden een groot aandeel in de overwinning. In het team van Houston moest superster Hakeem Olajuwon vrijwel alles alleeridoen. Hij eindigde op 32 punten. De Afrikaan maakte in het laatste kwartier veertien van de 21 punten voor Houston. Nummer twee op de schutterslijst was Vernon Max well met slechts twaalf punten. Otis Thorpe had tien rebounds. De Knicks hadden tot aan het einde van de derde periode een voorsprong. Met een tussensprint van 14-1 nam Houston de lei ding over (50-56). Het derde kwart werd afgesloten bij een stand van 60-61. Zes minuten voor tijd liep New York na 72-72 lang zaam weg van Houston. WSB is komend seizoen inge deeld in de tweede klasse van district West 1. Dat betekent dat de Noordwijkerhoutse ploeg volgend seizoen de wedstrijden tegen Noordhollandse ploegen moet afwerken. WSB mist daardoor aantrekkelijke derby's tegen SJC, Lugdunum en Roodenburg. „Voor de vereniging is het niet prettig, maar persoonlijk vind ik het geen slechte zaak", reageert trainer Paul van der Zwaan. Toen hij de indeling hoorde, heeft hij meteen de doelstelling voor volgend sei zoen bijgesteld. Was het parool tot nog toe 'handhaven', nu streeft de trainer naar een plaats bij de eerste vijf voor de gepro moveerde Noordwijkerhoutse ploeg. „Ik zeg niet dat deze klas se minder sterk is, maar het voordeel is dat we tegen onbe kende ploegen opener kunnen spelen. Wedstrijden tegen SJC, Lugdunum en Roodenburg zijn altijd beladen, hoe hoog je ook gekwalificeerd bent. Derby's hebben iets aparts, en kunnen je daardoor altijd onverwacht punten kosten." Ter Leede is net als Zevenho ven teruggekeerd in de tweede klasse A, bij voornamelijk ploe gen uit het westen van het land. Afgelopen seizoen moesten de Sassenheimers vooral afreizen naar clubs in Utrecht en Gelder land. Indeling KNVB zaterdag West 2 Tweede klasse A AS WH, De Beursbengels (Amsterdam-Slo ten), DEVJO, Excelsior P. HVO, Naaldwijk, Oranje Wit, Rijsoord, Ter Leede, Vitesse Delft, Zeven hoven. Derde klasse A; Jodan Boys, Die Haghe, 's Gravezande, SV Mon ster, Oegstgeest, Rohda '76, Spi rit, Sportlust '46, SV'35, SV Voorschoten, Xerxes. Vierde klasse B: Alphia, Flo- reant, Hazerswoudse Boys, KRV, Leiden, LFC, Oudewater, RCL, Reeuwijk, De Sleutels, Valken '68, WDS. Indeling KNVB zondag, West 2 Tweede klasse A: VIOS, SJC. Rijswijk, Foreholte, LENS, Lugdunum, Westlandia, VUC, Wilhelmus, RVC, Roodenburg, Verburch Derde klasse A Woerden, Olympia, VEP, SVLV, Gouda, Blauw-Zwart, HW, NSV'46, FC Lisse, DONK, RCD, Stolwijk. Vierde klasse A SJZ, UDWS, ROAC'79, Atior, VCL, LFC. MMO, Docos, Meerburg, DOSR, Bernardus, Teylingen. Tweede klasse zondag West 1: DEM, DWS, Geel-Wit, HSV, KBV, NFC, Ripperda, WSB. WFC, WSV, ZAP, Zilvermeeu- Indeling A-junioren Tweede divisie A Quick Boys, UVS, UW, DOVO, VRC, DWS A2, DWV, Olympia, SVW, Tel star, WOG, Zeeburgia. Trainster vreest voor einde carrière van Nederlandse kampioene manchester anp Jacco Eltingh heeft gisteren de derde ronde bereikt van het tennistoernooi in Manchester. De als achtste geplaatste Neder- r lander won in dit met 6,5 ton 1 gedoteerde evenement met twee keer 6-4 van de Tsjech Martin Damm. Miriam Oremans haalcte de kwartfinales in Eastbourne niet. Ze verloor vrij kansloos van de Amerikaanse Linda Harvey- Wild: 3-6 3-6. Tom Kempers moet op Wim bledon genoegen nemen met een toeschouwersplaats. Hij verloor in de tweede ronde van het kwalificatietoernooi van de favoriet Brian Shelton. Kempers verkocht z'n huid echter duur. Hij won de eerste set (6-4) en was in de volgende nauwelijks de mindere van zijn Amerikaan- 1 se opponent: 4-6 6-8. Paul Haarhuis is de hoogstge- plaatste Nederlander op het Le- vob Dutch Open tennistoernooi in Hilversum. De Eindhovenaar staat achter Magnus Gustafsson (Zwe) en de Spanjaarden Alber to Berasategui, Carlos Costa en Javier Sanchez, op de vijfde plaats. Jacco Eltingh, de enige andere Nederlander, is als elfde geplaatst. Richard Krajicek ont breekt op de banen van het Melkhuisje, waar van 23 tot en met 31 juli wordt gespeeld. CIRCUIT IN CIJFERS Open Kampioenschappen van de Bollenstreek HEB1: M. Visser - M. Zandvliet 6-4, 6-1, W. Visser - R. van der Wilk 7-5, 6-1,0. van Paridon - M.Smit 5-7, 6-3, 7-6, J. Boog- i mans, B. Swart 6-1, 6-1. DEB: B. Zonderop - R. Leenders 6-3,6-0. DDB.-H. Hulsbosch/C. Vreeswijk - N. Faas/R. Pennings s 6-3,3-6,6-2. HEC1: J.W. Vreeswijk - T. Rus man 6-7, 7-5, 6-2, E. van Wee- ,1 ren - R. Kleian 6-3, 4-6, 6-1, R. Wellner-H. Dronkers 7-6, 4-6, 6-4, R. Lissauer- E. Warmerdam I 7-5, 6-2, G. Koekelkorn - W. van Deursen 6-2,6-1. HDC1: E. Berends/R. van der Hoef - L. van Eeden/A. Marijnen 6-0, 6-0, R. Hamming/E. Roggeveen - E. Vis- ser/R. Warmerdam 6-7, 6-1, 6-3. De Merenwijk HEB1: M. Krans-G.J. Egberink 6-1,4-6, 6-4. HEC1:T. van der Voort - B. van Eeden 6-3, 6-3. DDC: P. Velzel/E. van Zuuren - M. Pronk/A. de Koning 6-1, 6-2. De wilskracht en het optimisme van de Amsterdamse Stasja Ko hier zijn grenzeloos. Vier maan den geleden onderbrak de 15- jarige turnster haar trainingssta ge in Oklahoma City. Ze moest voor de tweede keer in ander half jaar een zware operatie aan haar rechterbovenbeen onder gaan. In september vorig jaar wist ze dat ze fysiek en psy chisch een risico nam om zich te onderwerpen aan de harde leer van de Amerikaanse tum- trainer Steve Nunno. Toch wil de ze die uitdaging koste wat kost aangaan. „Het leek me toen de enige manier om ho gerop te komen. Ik wil nog steeds de Spelen van Atlanta halen." As het advies van de dokter negatief is, zal voor de derde keer een beroep op Köhlers mentale veerkracht worden ge daan. Haar trainster Claudia Werkhoven zou er veel voor over hebben om optimistisch te zijn over de sportieve toekomst van haar pupil, maar „iemand met realiteitszin kan er alleen maar somber over zijn. Ze heeft twee heel zware operaties ach ter de rug, twee keer lange tijd moeten revalideren. Dat is voor zo'n jong meisje toch onoverko melijk. Ik hoop dat ik ongelijk heb, maar ik denk dat het nu voorbij is met de carrière van Stasja. Toch", laat ze er snel op volgen, „heeft ze ons anderhalf jaar geleden ook versteld doen staan." Op haar gezicht zijn geen twijfels te bespeuren als ze drif tig traint in het thuishonk van Turning Spirit in Amsterdam. Ze rekt en strekt, bereidt haar spieren voor op de krachtige oe feningen, maar moet daarbij al le sprongen voorlopig mijden. Toch is ze bij nader inzien niet meer de frêle en onbevan gen turnstet van een jaar gele den die verrassend Nederlands kampioene werd. Ze oogt stevi ger, is serieuzer en wikt haar woorden: ja alsof ze uit zelfbe scherming geen opzienbarende uitspraken wil doen. Nee, ze zal pas reageren als de dokter deze maand zijn visie op haar sport- carrière heeft gegeven. „Ik hoüd er geen rekening mee dat de dokter straks zegt dat ik nooit meer aan wedstrijden mee mag doen. Daarover wil ik me nu ook nog niet druk maken." De Nederlandse kampioene zal zaterdag en zondag in Deven ter, waar het NK wordt gehou den, toeschouwster zijn. Ze heeft het talent ontwikkeld om elke verbetering, hoe gering ook, als een forse stap voor waarts te zien. Kohier steunt op een rotsvast vertrouwen in ei gen kwaliteiten en fysieke weer baarheid. Toch heeft ze een mentale dreun gekregen toen ze in februari naar Amsterdam moest terugkeren voor weer een operatie aan haar bovenbeen. In Amerika kreeg ze last van de plaat die anderhalf jaar geleden rond het bot in haar bovenbeen (femur) ingebracht was. Die operatie destijds was nodig om de kop van het b'otstuk beter in de kom te laten vallen. Trainster Claudia Werkhoven merkt daar over op: „Ze wist toen dat ze die operatie moest ondergaan. Een dag na haar operatie lag ze al weer met haltertjes in haar ziek bed te spelen." Dit jaar was ze mentaal min der vitaal. Het trainersduo van Turning Spirit, Claudia Werkho ven en Otto Sanders, moest haar di,t keer overhalen naar de turnzaal te komen. „We deden dat voor haar eigen welzijn. We weten precies wat ze wel en niet mag uitvoeren. Aan de brug kan ze enkele onderdelen oefenen en we zijn veel bezig met kracht- en lenigheidsoefenin gen. We zijn voorzichtig met haar, maar als het lichaam van een meisje van veertien, vijftien jaar gewend is aan zeven uur trainingsarbeid per dag, dan kan je dat niet van de ene op de andere dag terugbrengen tot nul. Dat is funest." Stasja Kohier kreeg weer lol in het trainen. Ze bloeide op toen ze merkte dat haar kracht terug kwam. „As ik beweeg, voel ik me goed. Soms vind ik de trai ningen wel saai, wil ik weer springen en acrobatische vor men doen, maar ik moet nog geduld hebben." Dagelijkse traint ze vier uur bij Turning Spirit, krijgt ze an derhalf uur per dag fysiothera pie en doet ze nog eens ander half uur aan aqua-jogging. Ko hier revalideert en wil niets aan het toeval overlaten. Voor haar kan geen andere sport concur reren met turnen. Respect Na haar eerste operatie waren zes maanden voldoende om te herstellen van de ingrijpende operatie en meteen Nederlands beste turnster te worden. De turnliefhebbers keken toe en konden niet anders dan respect hebben voor Kohier. Gesteund door die prestatie vond ze de Stasja Kohier: „Ik wil nog steeds de Olympische Spelen in Atlanta halen." overgang naar de VS eigenlijk niet eens zo'n grote gok. „Ik wil de dat heel graag en vond het prachtig dat ik ook mocht gaan. Ik was redelijk'snel gewend aan zeven uur trainen per dag en ook met Steve Nunno kon ik goed opschieten. Sharon Miller (de nieuwe wereldkampioene) was helaas in die tijd dat ik er was niet zo in vorm. Maar ze is wel aardig." Waar ze het meeste aan moest wennen was de 'typisch Amerikaanse mentaliteit'. „Ik was een keer ziek, maar moest toch naar de training komen. Daar begreep ik niets van." Claudia Werkhoven herinnert zich dat voorval: „Ze heeft ons toen opgebeld en wij hebben echt op de trainer in moeten praten haar een dagje vrij te ge ven. In Amerika heerst een bik kelharde sportcultuur' As Kohier om een gewone cola vroeg, keken ze haar vreemd aan. „De light-cultuur is vreselijk. Ik vind het ook een beetje onnozel, want nergens anders heb ik zoveel dikke men sen gezien als in Amerika. Ge lukkig had ik een lieve pleeg moeder, die mij alles liet eten wat ik wilde." Ze zegt: „Ik heb geen afscheid genomen van Nunno en mijn turnvriendjes en -vriendinne tjes, omdat ik weer terug kan komen als ik beter ben. Of ik dat ook doe Ik weet het nog niet. Hier is het ook leuk. Ik woon weer bij mijn moeder en broer en ik kan hier ook goed trainen. Ik wacht maar af."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25