'Het is tijd dat we aan de bak gaan' USA94 Duitsland speelt het liefst onder druk Chicago blij met Bolivia Politie Los Angeles dreigt met 'blauwe griep WK-bureau Oranje: actief op achtergrond WK-Voetbal Ook supporters raken bevangen door de hitte Tijdens de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal tegen Fort Lauderdale Strikers, giste ren op het heetst van de dag in Orlando, zijn twee supporters flauw gevallen. Ze werden be vangen door de hitte. In medische kringen in Flo rida bestaat inmiddels ook steeds groter wordende onge rustheid over de toestand van de fans, die vanaf volgende week massaal de Citrus Bowl van Orlando zullen bezoeken. Gevreesd wordt dat zij nog meer hinder van de hitte zul len ondervinden dat de voet ballers. Deze week werd onderzocht aan welke temperaturen de toeschouwers in de broeikas van het stadion bloot zullen komen te staan. De supporters in de bovenste ring laijgen, zoals het er nu naar uitziet, de zon met een temperatuur van 48 graden op het hoofd te ver werken. Zelfs het drinken van sloten water en het opzetten van de ene na de ander pet bieden daartegen waarschijn lijk niet optimaal bescher ming. Besloten is daarom ook in het stadion een soort van sproeier te installeren. Suppor ters zullen daardoor voortdu rend worden besprenkeld met water. Dat zorgt voor verkoe ling. Bij popconcerten wordt een dergelijke methode ook weieens toegepast. In de plaatselijke media in Florida wordt inmiddels met stijgende verbazing gereageerd op de commotie van met na me de Europeanen, die ophef zijn gaan maken vanaf het moment dat ze ter plekke zijn gearriveerd. ,,Er zal toch ook wel een Nederlandse editie van US Today zijn, die dage lijks weerberichten uit de hele wereld publicieert. Dan had men toch van te voren kunnen weten dat de temperatuur en de luchtvochtigheid hier vrij hoog zijn", schrijft de 'Orlando Sentinel' in een commentaar. De krant vervolgt: „Zou het de bestuurders van de FIFA nu echt niet zijn opgevallen dat in Florida een ander klimaat heerst dan op IJsland? Hoe kunnen ze dat nu hebben ge mist? Op elke reclamefolder uit Daytona Beach staat ten minste een palmboom afge beeld." Chicago Chicago en Bolivia lijken het goed met elkaar te kunnen vinden. Vooral de Boliviaanse danseressen zijn een en al glimlach tijdens de welkomstparade op Michigan Avenue. Morgenavond opent het wereldkam pioenschap in Chicago met de wedstrijd tussen regerend kampioen Duitsland en Bolivia. foto anp De politie van Los Angeles heeft aan de vooravond van het WK-voetbal met massa le ziekmeldingen gedreigd omdat de onder handelingen met het gemeentebestuur over 'een loonsverhoging vast zijn gelopen. Hoewel de politievakbond haar leden waarschuwde voor een wilde staking, zijn er al vlugschriften rondgedeeld die oproepen tot „een blauwe griep", die zaterdag moet beginnen. De eerste WK-wedstrijd in Los Angeles is Zaterdag in Pasadena als Colom bia tegen Roemenie aantreedt. Zondag is de wedstrijd Kameroen-Zweden en volgende week woensdag volgt Verenigde Staten-Co- lombia. Verwacht wordt dat de wedstrijden in de Rose Bowl zo'n 800.000 bezoekers zul len trekken. De Rose Bowl in Pasadena, waar ook de WK-finale plaatsvindt, ligt op een half uur rijden van Los Angeles. Het politiekorps van Los Angeles speelt een belangrijke rol bij de beveiliging van de WK-wedstrijden. De vakbond heeft al ge dreigd advertenties te plaatsen in buiten landse kranten waarin toeristen erop attent worden gemaakt dat Los Angeles onveilig is. De politieagenten, die al twee jaar geen loonsverhoging hebbën gekregen eisen nu negen procent over de komende twee jaar, twee procent extra voor de geüniformeerde dienst en een bonus van duizend dollar in eens. Het gemeentebestuur gaat niet verder dan een loonsverhoging van zes procent. Bundes-Berti' groeit langzaam in zijn rol Hij is nerveus als altijd te midden van pers volk, camera's en microfoons. 'Bundes-Ber ti' is hij al eens gekscherend genoemd, maar hier wordt hij keurig aangesproken als Herr Vogts. Behalve dan door die ene Hollander, die gewoon Berti zegt en zich met jij en jou tot de bondscoach der we reldkampioenen wendt. Vogts heeft dat ei genlijk net zo lief. In officiële uren is Vogts echter de stijve, moeilijk te benaderen man zoals de wereld hem kent; veel clichés, weinig pathetiek, nog minder allure. Dan zit hij voortdurend aan zijn jack te vingeren, maalt hij quasi- nonchalant een kauwgummetje door zijn kaken om maar 'cool' over te komen en be dient hij zich van oubollige grapjes op vra gen die overigens niet zelden nog veel ou- bolliger zijn. In menig opzicht is Vogts de Advocaat van Duitsland: een bijtertje als voetballer, een anti-held als coach. De vergelijking met Advocaat gaat verder: beiden zijn klein van stuk. Een minderwaardigheidscomplex heeft Vogts er niet van, maar om te zeggen dat hij overloopt van zelfvertrouwen is ook bezijden de waarheid. Maar zoals Advocaat is ook Vogts tot zinnige taal in staat, voor opgesteld dat hij niet omringd wordt door al te veel mensen. Vogts presenteert zich dan niet alleen als een voetballiefhebber, maar zelfs als een idealist. „De ontwikkeling die me zorgen baart in Duitsland is de toename van trucs. Vroeger kritiseerden we Spaanse en Itali aanse ploegen voor hun tijdrekken, toneel spel, appeleren en vallen. Toen ik nog speelde, heb ik me er ook vaak genoeg vre selijk over opgewonden. In de Bundesliga is het zo ver dat we die landen niet alleen hebben ingehaald op dat vlak, maar zelfs voorbij zijn gestreefd. Ik hou van fair play, Berti Vogts wil graag mooi voetbal spelen. „De ontwikkeling die me zorgen baart, is de toename van trucs in Duitsland." foto gpd daarom ben ik ook blij dat de FIFA de scheidsrechter heeft geïnstrueerd strak te fluiten. Voetbal is sport, niet alleen busi ness." Zelfs het zeuren over de hitte relativeert hij. „Deze temperatuur is niet slecht voor ons. We zijn topfit en alle spelers zijn op de stress-situaties voorbereid. We hebben hier vorig jaar immers gespeeld en rond nieuw jaar nog eens. Het is altijd wat; dein is het weer te koud om te voetballen, dan weer te warm. We moeten eens ophouden met dat gezeur." Hij heeft ook weinig te klagen. Vogts heeft een formidabele selectie in handen, een be ter elftal zeker ook dan Duitsland vier jaar geleden had. Toen de ploeg wereldkam pioen werd! Vogts: „We hebben inderdaad 'spielerisch' een groep uitstekende spelers, vooral middenvelders. En dan zijn Scholl en Ziege er nog niet eens bij. Maar de jongens zijn op de eerste plaats geselecteerd op hun karakter, dan pas op hun talent. Bij de jeugd gaat het andersom, daar telt het re sultaat niet, bij de jeugd telt alleen de ont wikkeling." Negen wereldkampioenen van 1990 zijn er nog bij, alsmede ex-DDR international Sammer en de groot geworden Andy Möl- ler, vier jaar geleden nog reserve. „Ik heb natuurlijk bij de samenstelling van m'n se lectie wel rekening gehouden met de hitte hier. Ik heb veel oudere spelers, maar juist die ouderen hebben de ervaring die nodig is. Die lopen niet onnodig veel." Of het allemaal tot een nog nooit ver toonde tweede wereldtitel op rij leidt, is de vraag. Eigenlijk kan het niet, met praktisch hetzelfde elftal, bovendien in doorsnee nogal oud, nog eens wereldkampioen wor den. De enige ploeg die het kunstje zou kunnen flikken is... Duitsland. Zoals Jürgen Klinsmann zegt: „Wij Duitsers hebben een zeer ambitieuze mentaliteit. Wij kunnen ook onder druk presteren. Sterker: wij spe len eigenlijk het liefst onder druk." 'Bundes-Berti' zal hopen dat Klinsmann de Mannschaft in elk geval naar de halve fi nales schiet. Dan is Vogts' kostje gekocht en de erfenis van Beckenbauer goed besteed. Tot die tijd blijft Duitsland wat sceptisch over Vogts, zoals Nederland vooral beden kingen had over Advocaat. Vogts groeit wel in zijn rol, maar zal nooit een Beckenbauer worden. Mooie Franz was 'der Kaiser', Vogts schopte het tot de koosnaam 'de ter- Verschil moet er zijn en Vogts bidt zeker voor één verschil ten opzichte van vier jaar geleden. Hij wil natuurlijk graag wereld kampioen worden, maar dan het liefst met leuk, aanvallend, goed voetbal. gpd-verslaggever In de lobby van Disney's Beach Club zoeken doorweekte ou ders met hun kletsnatte, krij sende kinderen een veilig heenkomen. De Mickey Mou se-shirts plakken als een twee de huid aan het lijf. Binnen de muren van het hotel is het drukkend benauwd, buiten is het noodweer. Grillige lichtflit sen en daverende dondersla gen wisselen elkaar in razend tempo af. De hemelsluizen staan wagenwijd open. Het wa ter spoelt met bakken tegelijk, bijna loodrecht uit de asgrauwe lucht en doet de licht hellende oprijlaan naar de Beach Club veranderen in een wild stro mende rivier. Het is dinsdag middag zes uur uur plaatselijke tijd, middernacht in Neder land, Orlando, enkele uren eer der nog een kookplaat, krijgt zijn dagelijkse douche. Op de vijfde etage van het vooral door vakantiegangers bezochte hotel in één van de 55 pretparken in Orlando, die de stad van de citrusvruchten de aanduiding 'entertainment ca pital of the world' heeft opgele verd, huist het WK-bureau van de KNVB. Pr-man Rob de Leede houdt er vanmiddag in zijn eentje domicilii. Admini strateur Henny Smorenburg en de secretaresses Herma Hove ling en Monique Timmermans zijn gewoonlijk ook aanwezig, maar puffen even uit in het futuristische Epcot Center, een nabijgelegen attractiepark, waar in een tijdsbestek van dertig minuten 350 jaar ge schiedenis valt te aanschou- Het ietwat traag kloppende hart van de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond in Ameri ka werd afgelopen zondag ge ïnstalleerd. Smorenburg, Hove ling, Timmermans en manager veiligheidszaken Will van Rhee kregen het direct flink voor hun kiezen, want bij het vervoer van de anderhalve container vol met materialen en beno digdheden om alles op het WK- bureau soepel te laten marche ren, werd een foutje gemaakt. De spullen (een fax, printers, computertjes, dozen papier en enveloppen, potten inkt, sou- veniers etcetera) werden niet, PR-functionaris Rob dé Leede: „Wat wij doen lijkt onbenullig, maar het moet wel gebeuren." foto anp zoals de bedoeling was, afgele verd en uitgepakt bij Disney's Yacht en Beach Club, maar bij Lake Nona, het sprookjesachtig mooie onderkomen van de Oranje selectie. „Het heeft ons een dag gekost om alles op zijn plaats te krijgen", lacht De Leede. De werkzaamheden die op het WK-bureau worden ver richt zijn moeilijk onder één noemer te vangen, zo maakt Rob de Leede duidelijk. „Wij zijn actief op de achtergrond. Zo regelen wij de reizen en het verblijf van spelers, begeleiding en de sponsors. Dat lijkt mis schien onbenullig, maar zoiets luistert heel precies. Je kunt het je niet veroorloven dat je bij voorbeeld geen vervoer hebt geregeld voor een sponsor die op het vliegveld staat." Vanaf volgende week krijgen de medewerkers op het WK- bureau, die twee auto's en een busje tot hun beschikking heb ben, er een nieuw klusje bij. De echtgenotes, verloofdes en vriendinnen van de Oranje spelers strijken dan neer in Disney's Yacht en Beach Club. De Leede: „De dames krijgen van ons een pas waarmee ze vijf dagen Disney World binnen kunnen. Als je ze hier naar toe haalt, kun je ze vervolgens niet aan hun lot overlaten." 22' DONDERDAG 16 JUNI 1994 Hattrick Weber j De Belgische voetbalselectie heeft gisteren in Daytona Beach 1 de tweede oefenwedstrijd tegen j de Amerikaanse jeugdploeg met 6-0 (rust 3-0) gewonnen. Maan dag werd het 6-2. De doelpun ten kwamen op naam van We- ber (3), Nilis, Scifo en Wilmots, tersj Er waren 2000 toeschouwers. Van der Eist kreeg de gele kaart. Bondscoach Van Himst liet ze ven van zijn basisspelers voor de WK-wedstrijd tegen Marok ko de gehele wedstrijd volma ken. Alleen Degrijse, Staelens, Grün en Boffin mochten eerder naar de kleedkamer. Gomes haakt af Pech voor Brazilië. Centrumver dediger Ricardo Gomes zag zich gedwongen af te haken met een afgelopen zondag in een oefen wedstrijd tegen El Salvador op gelopen blessure. Gomes, die voor de Franse kampioen Paris Saint-Germain uitkomt en in 1990 in Italië" aanvoerder was van de Brazilianen, vormt al ja ren samen met Ricardo Rocha het hart van de Braziliaanse ver dediging. Met zijn elegante stijl en gevaarlijke vrije trappen scoorde hij regelmatig. Als 22ste speler heeft Parreira een beroep gedaan op Ronaldo, afkomstig van Sao Paulo en nu spelend in de Japanse competitie voor Si- Koude Oorlog De tijden van de Koude Oorlog lijken even te zijn teruggekeerd. De Verenigde Staten en Rusland zijn verzeild geraakt in diplo matiek gebakkelei. Over vrou wen. De Russen beschuldigen de Amerikanen ervan geen visa i te willen verstrekken aan tien tallen leden van de Russische delegatie, voornamelijk spelers- „Irritant. Onbegrijpe lijk", meende de Russische coach Pavel Sadyrin. Het hoofd van de Russische delegatie AleksandrToerkmanov zei dat de Amerikaanse ambassade in Moskou nog steeds de aange vraagde visa niet heeft verstrekt en dat hiervoor geen verklaring is. De Amerikaanse immigratie dienst was niet bereikbaar voor commentaar. Het is echter be kend dat de dienst hopeloos lange procedures erop nahoudt voor personen uit de voormali ge Sovjetunie. Volgens Toerk- manov is dat ook de reden waarom er in heel Californië geen Russische supporter te zien is. „Ze willen wel, maar krijgen geen visum", aldus de boze Toerkmanov. Clemente blijft Ongeacht de prestaties van het Spaanse elftal bij het wereld kampioenschap voetbal in de Vereni'gde Staten is de toekomst van bondscoach Javier Clemen te voorlopig verzekerd. De 44- jarige Bask, die in 1992 bonds- trainer werd, verlengde in Bloomingdale waar het Spaanse elftal verblijft, zijn contract tot 30 juni 1996. De Spanjaarden spelen morgen in Chicago tegen Zuid-Korea hun eerste wedstrijd voor het WK. Advocaat staat na oefenzege op Fort Lauderdale (7-1te popelen Frank en Ronald de Boer zijn in alles één. Als enige van de Oranje-spelers dragen zij de speciale zonnelenzen om bal en tegenstander goed in het vizier te kunnen houden. Dat snufje, afgekeken van het waterpolo, geeft de grijs blauwe ogen van Frank de Boer een bruine gloed. „Ze bevallen mij goed." Dat geldt vooralsnog niet voor doel man Ed de Goey. „Ik krijg ze er op de een of andere ma nier niet in." Wellicht dankte Dan Code daaraan gister middag de eretreffer van de Fort Lauderdale Strikers te gen het Nederlands elftal (1-7). GPD-VERSLAGGEVER Op de universiteit van Florida kreeg Oranje alvast een voor proefje van wat de spelers maandagmiddag in het al even hete Washington te wachten staat tegen Saudi-Arabië. De zon stond loodrecht boven het veld, er was geen zuchtje wind en de barometer wees 37 gra den Celsius aan. „Om te kijken was het al vrij warm, laat staan om te voetballen", toonde Dick Advocaat zowaar een spoortje medelijden met de spelers. Om er meteen aan toe te voegen: „Spelers hebben al gauw de nei ging om te zeggen: het is te De testen in Orlando vallen volgens de bondscoach 'heel goed uit', het verliet aan ge wicht valt reuze mee. De hitte is niet het favoriete onderwerp van de bondscoach, wel van de spelers. „Onderling wordt vrij veel gesproken over de omstan digheden. Dat is niet onlo gisch", vindt Frank de Boer, „Het is een belangrijke factor. Het is jammer voor de Amerika nen, maar in deze hitte zul je van tijd tot tijd pauzes in moe ten lassen. Je zult moeten dose ren, anders hou je het niet vol. Ik kan Bryan Roy niet drie keer in vijf minuten de diepte in sturen." De klaagzang over 'hoe warm het wel niet is' mag niet de bo ventoon gaan voeren. Vindt Ad vocaat. „We zijn nu dik drie we ken in voorbereiding, het is tijd dat we aan de bak gaan." De bondscoach popelt van onge duld. „Het is het beste om meteen in het begin toe te slaan", denkt Ronald Koeman. „Als je het in de tweede helft moet doen, wordt het allemaal een stuk moeilijker." Net als drie dagen eerder in Toronto tegen Canada had Ad vocaat in de eerste helft tegen de Fort Lauderdale Strikers wei nig reden tot klagen. „We had den toen hele sterke fases, met goed positiespel, waarin zes tot zeven kansen werden gecre- eërd." Vier daarvan léverden in een tijdsbestek van acht minu ten vier doelpunten op, daama viel de produktie tot halverwege de tweede helft stil. Ronald de Boer opende de score op aange ven van Overmars, die zelf voor 2-0 zorgde. Jan Wouters en Wim Jonk tilden de voorsprong naar 4-0. Tot groot vermaak van de Amerikanen verdween de bal van de voet van Dan Code over Ed de Goey in de verste hoek, waarna John Bosman (twee keer) en Mare Overmars de eindstand op 7-1 brachten. Eenzelfde score als onlangs te gen Hongarije. Van de elf basisspelers (Rijk aard ontbak vanwege een bles sure) maakte een zestal de an derhalf uur vol. Koeman, Wou ters, Frank de Boer en Roy wer den een kwartier na rust afge lost door Blind, Valckx, Bosman en Van Vossen, Bergkamp al na 45 minuten door Witschge. Tien van de elf namen staan voor het openingsduel tegen de Saudi's vast, de enige vacature is de po sitie rechts in de verdediging. Zondag tegen Canada mocht Stan Valckx een helft laten zien wat hij in z'n mars heeft, dit keer was het de beurt aan Ul- rich van Gobbel. De Feyenoorder moest in het begin voortdurend gecoached worden door z'n medespelers, net als eerder in Noordwijk door Ruud Gullit en dinsdag op de training door Dick Advocaat. „Of hij een kans maakt op een basisplaats?" Advocaat moest even nadenken. „Als dat niet zo was, had ik hem niet laten spe len. Van Gobbel is vrij fanatiek, maar vanmiddag speelde hij heel rustig en vrij gedoseerd." Toch lijkt Frank Rijkaard voorbestemd om rechts in de zone te spelen. Met Wouters voor hem? „Daar ben ik nog niet uit", bekende Advocaat spontaan. Dat wordt vooral spannend voor Rob Witschge, cfie gistermiddag andermaal op de bank begon en halverwege Ronald de Boer zaait onrust in de verdediging v ven treffers voor zijn rekening. de Fort Lauderdale Strikers. De Ajacied n zijn favoriete stek links op het middenveld mocht innemen. Alles bij elkaar was het Ro nald Koeman niet eens tegenge vallen, doelde de libero als bijna vanzelfsprekend op de hitte. „Je zult tijdig gas terug moeten ne men, je kunt niet 90 minuten voluit gaan. Met zo'n tegenstan der als de Strikers en met een stand van 4-0 krijg je dat auto matisch, maar dat zal straks niet veel anders zijn. Je zult de mo menten moeten uitzoeken." Of Oranje nog in staat is het eigen spel te spelen? „We zullen min der aanvallend spelen dan men van ons gewend is. Stukje bij beetje", denkt Koeman, „zul je wel aan de hitte zal elke dag wat beter gaan. Maar je went er nooit voor 100 procent aan." „Eigenlijk is het gekkenwerk om hier om half een te gaan voetballen", dacht Frank de Boer even hardop. „Het is een half uurtje vol te houden, maar dan zul je toch gas moeten te rugnemen." De Ajacied kwam niet zozeer in ademnood. „Maar soms voelde ik me in eens heel rillerig. Ik had ook steeds een branderig gevoel on der m'n voeten. Vooral als ik een tegenstander uitkapte en dan moest afremmen." En het vochtverlies? „Voor de wedstrijd moeten we een liter water drin ken en in de rust zoveel als we kunnen." Er zullen eerst slacht offers moeten vallen voor ieder een de waanzin inziet van top voetbal onder deze omstandig heden. NEDERLAND: De Goey; Van Gobbel. Koeman (62. Blind) en Frank de Boer (62. Valckx): Winter, Jonk en Wouters (62. Bosman): Overmars, Ronald de Boer, Bergkamp (46. Witschge) en Roy (62. Van Vossen).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23