Kindermassage als helend middel voor de ziel Randstad Gevangenen en asielzoekers krijgen vliegtuigmaaltijden Beursplein verdringt naoorlogs Rotterdam Nieuwtje op het water Bouw Kop van Zuid gaat zonder toestemming door Veiligheidstest Schiphol op compact disc PA I D E I A Uit het boek 'Anna over Anna' DONDERDAG 16 JUN1 1994 nieuw-vennep cor boos Delta Dailyfood in Nieuw-Vennep, gespecialiseerd in de bereiding van dagverse vliegtuigmaaltijden, bezorgt nu ook eten bij huizen van bewaring en asielzoekerscentra. Volgens directeur H. M. van Gennep gebeurt dit in samenwerking met Van Hecke catering. Uit concurrentie-overwegingen wil hij geen cijfers noemem. „Maar om een idee te geven, we hebben in ons land achtduizend gedetineer den en de overheid houdt rekening met een groei met vijftig pro cent in anderhalfjaar." Het ministerie van Justitie sluit de keukens in gevangenissen en andere instellingen. Bovendien komen in nieuwe tehuizen geen keukens meer, omdat de overheid met uitbesteding miljoenen gul dens goedkoper uit is. Bijkomend voordeel is dat gedetineerden uit veel meer menu's kunnen kiezen. rotterdam Herman Brood en burgemees ter Bram Peper zullen een ka rakteristiek stuk naoorlogse we deropbouw van Rotterdam offi cieel ten grave dragen. Op het Beursplein slaan zij op 21 juni samen de eerste paal voor een nieuwe winkelboulevard die, verzonken in een sleuf onder de Coolsingel, zal doorlopen tot voorbij De Bijenkorf. De slopersbal heeft eerder dit jaar enkele gebouwen aan het Beursplein tegen de vlakte ge slagen om ruimte te maken voor de nieuwe winkelprome nade. Voor het eerst sinds vijftig jaar waagt Rotterdam zich aan het slopen van zijn eigen we deropbouw. Herman Brood zal vanaf 21.15 uur in de bouwput optre den met zijn Wild Romance band. Een uurtje later zal hij de eerste paal geheel beschilderen. Om 23.00 uur heien Brood en Peper het kunstwerk de grond in, onder begeleiding van een vuurwerk- en lasershow. De laatste 12 meter zal boven de grond blijven uitsteken, als her innering aan de performance en aan het tijdsgewricht waarin Rotterdam zich nu bevindt. Sommige gebouwen die in de jaren vijftig en zestig zijn neer gezet, zijn inmiddels uit de tijd. In het geval van het Beurs plein gaat het om een verou derd" winkelgebied dat steeds minder publiek trekt. Uit puur economische noodzaak walst de vernieuwingsdrift van Rot terdam niet alleen over de laatste lege plekken maar nu ook eens over de ,,oude" be bouwingvan na 1945. Die slopersbal is sinds het verwijderen van de restanten van het gebombardeerde cen trum niet meer in hartje stad te zien geweest. Leo Prinsenberg van het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam is nauw is betrokken bij het nieuwe Beursplein. Hij relativeert: ,,We zijn al een tijdje bezig met het inventariseren van wat we hebben aan weder opbouw. Het Groothandelsge bouw staat op de Monumen tenlijst. De Bijenkorf ook. Wie een nieuwe gevel wil, krijgt niet zomaar een bouwvergunning. Dat was vroeger wel anders." Rotterdam Rotterdam heeft er een nieuwe toeristische attractie bij. Het is de draagvleugelboot de Flying Dutchman die met een snelheid van 70 kilometer per uur over het water scheert. Passagiers kunnen inschepen voor tochtjes door het hele havengebied van Rotterdam. foto anp rotterdam gpd De Raad van State heeft de ge meente Rotterdam laten weten dat het bestemmingsplan voor de Kop van Zuid niet versneld wordt afgehandeld. Dat bete kent dat de gemeente de ge bruikelijke procedures moet volgen om goedkeuring te krij gen voor het kolossale bouw plan aan de zuidoever van de Maas. De uitspraak heeft geen gevolgen voor de bouw. ,,Alle veertien kranen blijven normaal doordraaien," aldus projectlei der K. Rodenberg van de Kop van Zuid. „Wij hebben ook een algeme ne verklaring van geen bezwaar voor dit werk gekregen van de provincie." Jurist N.J.A. Tielke- meijer van de gemeente Rotter dam wijst er ook op dat voor al le aan de gang zijnde bouwacti viteiten de procedures zijn afge rond, vooruitlopend op het be stemmingsplan. „Dat is onher roepelijk." Mochten er toch nog problemen ontstaan, aldus Tielkemeijer, dan zou dat alleen kunnen voor de geplande kade bebouwing en de realisering van een school. Maar ook hier verwacht hij geen problemen. Volgens hem geldt de uit spraak van de Raad van State alleen de procedure rond het bestemmingsplan. En dat plan, is de verwachting van de jurist, zal door de ontwikkelingen hooguit een aantal maanden la ter worden vastgesteld. Het project „De Veluwe leeft, beleef het" van de provinciale VW Gelderland heeft de Milieu Toerisme Prijs 1994 gewonnen. Dat maakte directeur P. Nouwen van de ANWB gisteren bekend tijdens de prijsuitreiking in Wassenaar. De prijs, de laatste, bestaat uit een meer dan drie meter hoog kunstwerk van Marthe Röling. Ondergronds busstation financieel rond amsterdam anp amsterdam. De luchthaven Schiphol traint de veilig heidskennis van personeel dat op en rond de platformen werkt voortaan met behulp van een speciaal programma op een com pact disc. Het programma op CD-i is spe ciaal ontwikkeld door de afdeling Airside Operations in samenwerking met Philips- partner Bureau Interactieve Training (BIT) uit Rotterdam. Het heeft ruim een ton ge kost. Schiphol verwacht per jaar zeker 30.000 mensen te testen, die uitsluitend een toela tingspas voor de randwegen en platformen krijgen als ze voldoende punten scoren. Dat is nodig, aldus een woordvoerder, omdat de verkeersdrukte op de luchthaven steeds toeneemt. Het is nu meer dan ooit van be lang dat degenen die er hun werk doen op de hoogte zijn van de verkeersregels. De personen die worden getest krijgen een aantal korte videoclips te zien van situ aties die op hun veiligheid moeten worden beoordeeld. De gemeente Amsterdam, de NZH en het Regionaal Orgaan Amsterdam (ROA) hebben over eenstemming bereikt over de fi nanciering van een onder gronds busstation voor het Cen traal Station in Amsterdam. Het station kost 200 miljoen gulden. Het ministerie van verkeer en waterstaat moet nog akkoord gaan. Uiterlijk op 21 juni moet daarover volgens het Amster damse college van B en W dui delijkheid zijn. Dat heeft te ma ken met de aanbesteding voor de railverbinding tussen Am sterdam-noord en Schiphol, die plaatsvinden. De aanleg hiervan hangt nauw samen met de bouw van een ondergronds sta- Aanvankelijk waren de kosten voor een ondergronds geraamd op 250 miljo den. Het is de bedoeling dat de NZH het beheer en de exploita- het op zich nemen. Een woordvoerder van de NZH hoopt dat de eerste paal voor het busstation al c een halfjaar de grond in kan. 'Anders blijft het lichaam achter de geest aanlopen DE THERAPIE Vanuit de regio Haarlem opereert Paideia: een religieuze beweging met diverse commerciële activiteiten. De 56-jarige AnnaClowting is het inspirerend middelpunt. 'Mevrouwde meester' verblijft momenteel, met twee volgelingen, in de bergen te Nepal. Trouwe volgelingen beschouwen Anna als het Goddelijke in het dagelijkse leven. Centraal in hun leven staan gezonde voeding, zuiver water, hygiëne, meditatie, gebed en waarachtige liefde. Een belangrijke zakelijke activiteit van Paideia is de eigen natuurvoedingswinkel in Overveen. Het totale aantal aanhangers van de beweging is moeilijk te schatten. Elf leden leven in een woongemeenschap te Haarlem, eenzelfde aantal tot voor kort in de Franse Pyreneeën. Zij die Paideia de rug toekeerden (de uitstappers) noemen de organisatie een 'dogmatisch familiebedrijf' (vier stichtingen, twee BV's). Discipelen van Anna zouden lijdzaam en planmatig geïndoctrineerd worden. Ex-leden signaleren machtsmisbruik en spreken overeen ondoorzichtig financieel beleid. Is Paideia (Grieks voor opvoeding) een vreedzame religieuze organisatie voor persoonlijke groei, of een sekte waarin geld en autoritair gedrag de boventoon voeren? Een inventarisatie. Het ritueel in de buitenlucht duurt slechts tien minuten. Maar het lijkt een eeuwigheid. Plaats van handeling: het balkon van het gastenverblijf in Nepal, waar Anna verblijft met haar man Indra Steenbrink en volge ling Bart van den Roovaart. Op een groot wit laken ligt een ontkleed Nepalees meisje van vijfjaar. De handen voor het lichaam en in elkaar gedoken om de schaamte voor haar naaktheid te verber gen. Ondanks de aangename temperatuur rilt het kind. Shrijana is door Anna en Indra Steenbrink, zoals ze zeggen 'gevonden op een vuilnisbelt, van de ondervoeding gered, en min of meer geadopteerd'. Ze willen graag een kindermas- sage demonstreren. Om duide lijk te maken hoe belangrijk kin deren in en voor de Paideai-be- weging zijn. En hoe liefdevol ze worden begeleid. Terwijl Anna in yoga-zit met ge negenheid toekijkt, wrijft en drukt Steenbrink zijn handen in en over het frêle ruggetje en de voetjes van Shrijana. Het aan houdende geschrei doorbreekt de stilte van de uitgestrekte val lei. Het eindigt pas als Anna aangeeft dat Steenbrink er mee moet stoppen. „Ze is moe en heeft slaap. Hou er maar mee ED BLAAUW op. Verlost van de massage, drijft de huilbui van Shrijana over. Met haar grote bruine ogen lacht ze de pijnlijke ervaring spontaan weg. En warmt ze het kleine ge drongen lichaam aan de hand doek, die is aangereikt. Uitgeput wordt ze afgevoerd naar haar bedje. Bij de verslaggever borre len uiteenlopende emoties, en zelfs afkeer op. Er is begrip voor. Verweer van Indra Steenbrink: „Wanneer een kind tijdens een behandeling zijn diepste ver driet uit - schreeuwt, zou ik haast zeggen - huilt mijn hart mee. Aan de andere kant is het heerlijk om te doen. Er is niets in mij dat ik wil vergoeilijken. Ik weet wat het effect is, wat voor ruimte het geeft." Belasting De therapie past in de visie die Paideia op het uitgestrekte ge bied van gezondheid propa geert. Massage, is het uitgangs punt, werkt net als meditatie helend. Geest, ziel, lichaam. Alles heeft aandacht nodig. De filosofie; „Het moet worden ontdaan van vastzittend span ning en emotionele vervuiling. Anders blijft het lichaam achter de geest aanlopen". Voor kwetsbare en weerloze baby's en kin deren geldt in hun optiek hetzelfde. Span ningen in het gezin, onverwerkte proble men van ouders, omstandigheden als druk te, geluidsoverlast, verkeerde voeding: ze belasten de jongste jeugd psychisch in hoge mate. Ongenoegen, verdriet, apathisch ge drag, angst, te veel of te weinig eten, slape loosheid en op latere leeftijd leer moeilijkheden, zouden het gevolg daarvan kunnen zijn. Met masseren kan dat worden voorkomen, of uit het jonge lichaam ge Indra Steenbrink masseert 'blokkades' weg bij het door hem en Anna geadpoteerde Nepalese meisje Shrijana. „Ik weet wat het effect is, wat voor ruimte het geeft." foto ad heesbeen werkt. De Paideia-toelichtirig: „Het kind leert op deze manier de grenzen van zijn ei gen lichaam voelen. Als het op de behan- deltafel merkt dat het niet erg is wanneer hij luidkeels zijn woede en frustratie tot uit drukking brengt, zal het een groter gevoel van veiligheid en zelfvertrouwen ontwikke len. Het zal zelfstandiger, opener, ontvan kelijker en spontaner worden." Maar is dat ook zo? „Beslist", meent Steenbrink op basis van zijn ervaring als fysiotherapeut. „Kinderen in het westen zijn in hoofdzaak naar buiten gericht. Kunnen krijgen wat ze willen aan speelgoed, snoep en dergelijke. Hoe weinig komt het voor dat ze leren ook in rust en liefde naar binnen te kijken? Als ze 5, 6, 7 jaar zijn, staan ze al onder grote spannin gen. Psychiatrische patiënten zelfs." Zijn betoog wordt door Anna plotsklaps onder broken. „Zelfmoord. Pure zelfmoord", roept ze, en valt vervolgens weer stil. „Zet dat eens af tegen 4e kinderen hier in Nepal", vervolgt Steenbrink. „Hoe gemak kelijk ze in hun lijfjes zitten, hoe heerlijk ze zich bewegen. Bij ons ontstaat stress vanuit welwaart. Zo het zich in dit land voordoet, is het uit fysieke armoede. Tijdens mijn be handelingen tast ik via mijn handen de in nerlijke wereld van dat kind af, voel waar de problemen zitten. Daar doe ik wat mee." Bijval van Sonia van den Roovaart, de vrouw van de bij Anna en Indra Steenbrink verblijvende Bart. Ze heeft er ervaring mee. In haar flat in Haarlem vertelt ze: „Mijn twee zoons - Freek van 9, en Koene van 8 - hebben diverse sessies meegemaakt. Eerst huilden ze vreselijk, omdat het pijn deed. Ze reageerden verkrampt op de behande lingen. Maar je moet weten wat pijn is en wat het je uiteindelijk oplevert. Dat is af en toe keihard, ja. Maar aan het einde van die massages waren ze echt 'in rust'." De scepsis wordt er niet door weggenomen. Ook niet na de opmerking dat de ouders er vaak bij zijn. Want die pijn dan? En welke rol speelt de helderziende geest van Anna daarin? Geeft zij de blokkades aan? „Ten dele", pakt Steenbrink direct de laatste vraag op. „Zij kan de hormonale huishou ding en de ontbrekende voedingselemen ten bij mensen aflezen. Ik ben niet in staat dat tot in elk detail en in die dimensie waar te nemen zoals zij dat kan zien. Maar ik kan wel uit iemands fysieke structuur vaststel len hoe het met diens geest gesteld is. Ik be handel eigenlijk niets anders dan het inner lijk. Door aan te raken, drukverhogingen, en dergelijke. Het is een veredelde vorm van haptonomie. Net als wat Ted Troost doet. Waarom heeft hij zo'n succes met topspor ters? Omdat die altijd over limieten heen gaan. Die zijn gewend aan pijnervaringen. Het is belangrijk dat een mens pijn niet uit de weg gaat. Als- ie die kan loslaten, helpt 'm dat verder in zijn groei en ontwikkeling. Anders niet." Steenbrink, in het bezit van een massage diploma van de Nederlandse Sport Federa tie, is niet de enige binnen Paideia die dit werk uitvoert. Volwassenen doen het ook bij elkaar. Soms zonder dat ze zich kunnen beroepen op een afgeronde opleiding. Het gebeurt op basis van een scholing op het gebied van anatomische en fysiologische kennis, plus wat ze hebben gezien en erva ren met name van Steenbrink. „Ze masse ren elkaar", zegt hij, „maar blokkades weg nemen, nee. Dat kunnen ze niet. Want om datgene wat loskomt uit een behandeling te kunnen hanteren, moet je verdraaid goed weten watje doet. Zelfs veel collega-fysio's beginnen er om die reden niet aan. Ze zijn bang voor wat ze vrijmaken. Dat kunnen ze niet handelen. Grote bedenkingen „Wat Paideia op dit gebied doet", zegt de Haarlemse kinder-fysiotherapeute Frederi- que van Dijk, „vind ik heel gevaarlijk en ris kant." Ze baseert haar mening op promo tie-materiaal van de groepering en de op merkingen van Indra Steenbrink die we haar hebben voorgelegd. Frederique van Dijk krijgt in haar praktijk kleintjes met verschijnselen die terug te voeren zijn tot geestelijke of fysieke klach ten en problemen, waardoor ze in hun ont wikkeling achter blijven. Ze worden vaak behandeld in het bijzijn van de ouders, die ze ook leert simpele massages zelf uit te voeren. Van Dijk over de aanpak van Paideia: „Riskant, zeker met die hummels. Als die massages zo heftig en zo intensief zijn als ik lees en hoor, moetje heel goed weten wat er gebeurt, en er zeker van dat het resultaat heeft. Zoiets brengt e me risico's met zich mee. Wantti sche ervaringen maken een diepe indruk bij kinderen. Nee... Dit klinkt mij allemaal wat griezelig in de oren." Wat haar in hoofdzaak tegen de borst stuit, is het begrip 'pijnervaring'. Frederique van Dijk: „Het aanraken is het eerste contact voor zo'n kleintje. Dat moet prettig zijn. Dat is voor mij de eerste voorwaarde. Tenslotte ben ik een vreemde voor ze. Ze moeten wennen aan me, daarom zijn er zeker bij baby's de ouders altijd bij. Gaan ze huilen, of blijkt op een andere manier hun onge noegen, dan stop ik er mee. Dan doe ik iets niet goed en probeer ik op een andere ma nier met ze om te gaan." Niet zo dwingend dus als bij Paideia. Van Dijk: „Bij mij borrelt het gevoel op dat ze daar die kinderen over bepaalde grenzen heen trekken. Dat ze haast murw gemaakt worden en uiteindelijk zo moe zijn dat ze in slaap vallen. Ik kan me niet voorstellen dat zo'n aanpak een kind goed doet." Ze kijkt vreemd aan tegen het beoogde effect van het behandelen van het innerlijk. „Daar streef ik niet naar. Voor mij is het geen doel dat ze terugkeren naar zichzelf. Nog grieze liger vind ik het als er op aanwijzingen zoals kennelijk door Anna - van iemand met blokkades aan de slag wordt gegaan. Het uitgangspunt van Paideia staat héél ver van m'n bed. Ik voel zelfs niets van herken ning. Ik zou er als ouder een kind nooit aan overgeven. Waarschijnlijk moetje in die an dere denkwereld zijn opgegr oeid om er achter te kunnen staan en het te kunnen accepteren. Maar ik heb zoiets van: blijf er met je handen vanaf." Morgen: Het gevaar. Een van de mooiste gebeurtenissen, die ik ervaren heb, was het overgaan van kinderen. Ik zag dat de kindjes terugkomen bij kinderen. Ze vormen als het ware een ormen een apart ze in optimale gezondheid en blijheid opgroeiei Iedere keer als ik Boven kom, ga ik eerst naar de kinderen. Blij springen ze op je af, roepen je naam en vliegen in je armen. Ze vinden het heerlijk als je er bent. En het is verrukkelijk om met ze samen te zijn. Zo groeien ze op tot een bepaalde leeftijd, al naargelang hun karma. Ik heb er gezien wat een enorme vrijheid kinderen in zich dragen en wat de sterke en natuurlijke verbinding met hel Goddelijke is. Wij ouders drukken dat alleen maar in, evenals de maatschappij, school en opvoeding. Wimakei al het mooie en oorspronkelijke wat kinderen in zich

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18