'Opdracht kerk ligt ook op straat' Kerk Samenleving /n Wereldraad helpt vluchtelingen Ruanda DONDERDAG 16 JUNI 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT Wereldbevolking (1) De 114 rooms-katholieke kardinalen hebben de cam pagne van het Vaticaan te gen de komende wereldbe- v-olkingsconferentie in Cairo opgevoerd. Op hun twee daagse vergadering in Rome hebben zij deze week de lan den opgeroepen zich te ke ren tegen plannen voor het toelaten van abortus, ge- boortenbeperking en andere relatievormen dan het gezin. Met opvoedings- en ontwik kelingsprogramma's kan de overbevolking veel effectie ver worden bestreden dan „met dwang en kunstmatige geboortenbeperking". aldus de kardinalen. Wereldbevolking (2) De mislukte sociale pro gramma's van de rijke lan den mogen niet aan de ar men der wereld worden op gedrongen. „Noch de confe rentie in Caïro noch enig an der internationaal forum mag zich schuldig maken aan cultureel imperialisme." De kardinalen noemen kunstmatige geboortenbe perking onnatuurlijk en im moreel. Abortus staat vol gens hen gelijk aan de „ver nietiging van het menselijk leven". Diplomatiek Het Vaticaan en Israël heb ben volledige diplomatieke betrekkingen aangeknoopt. Dit maakte de Israëlische staatssecretaris van buiten landse zaken Yossi Beilin gis teren in Jeruzalem bekend. Op 30 december vorig jaar sloten beide staten een prin- cipe-akkoord, waarbij alvast speciale gezanten werden benoemd. Vanaf woensdag 15 juni zijn beide landen ver tegenwoordigd op het niveau van een apostolisch nuntius namens de Heilige Stoel en een ambassadeur namens Is raël. Religie en misdaad (1) Religie speelt volgens de Is raëlische criminoloog Mena- chem Amir een rol in de be strijding van herhaald crimi neel gedrag. Religie geeft mensen hoop en geeft hun de kans een nieuw begin te maken. Amir, werkzaam aan de Hebreeuwse Universiteit van Jeruzalem, is een van de organisatoren van de eerste internationale conferentie voor misdaadpreventie en rehabilitatie door godsdienst, die deze week in Jeruzalem wordt gehouden. Religie en misdaad (2) Het is volgens hem niet be langrijk in wie iemand ge looft, maar wel of het geloof zijn gedrag beïnvloedt. Hij wijst er echter ook op dat sommige gedetineerden reli gieuze programma's uitslui tend volgen om de sociale voordelen ervan, zoals het ontmoeten van geestelijken en andere gedetineerden. Het doel van de conferen tie is mensen uit de reclasse ring, academici en anderen die zich met dit onderwerp bezighouden, met elkaar in contact te brengen. Aan de conferentie doen ruim hon derd joden (onder wie rabbij nen), christenen en moslims mee. Religie en misdaad (3) Enkele wetenschappelijke onderzoeken wijzen erop dat religie helpt bij de criminali teitsbestrijding, aldus Amir. Bij dergelijke onderzoeken treden echter twee proble men op. Ten eerste zijn veel hulpverleners geneigd alleen hun successen te melden en niet de mislukkingen. Een tweede probleem is hoe suc ces afgemeten dient te wor den. Katholieke organisatie Cebemo helpt armen eigen toekomst te bevechten ebemo vormt een open deur naar zo'n 80 landen. Vertegenwoordigers van de voornaamste partnerorga nisaties kan men dagelijks aantreffen in het kantoor in Duinzicht. Ontwikke lingsamenwerking wordt immers opgebouwd in dia- loog. OEGSTGEEST MONIQUE VAN EEDEN De omschrijving van Cebemo is overgenomen van het visite kaartje van voorlichter Ben Janssen. „Officieel staat Cebe mo voor 'Centrale voor Bemid deling bij Medefinanciering van Ontwikkelingsprogramma's'. Maar die naam dekt niet meer exact de taak waarvoor Cebemo staat", verklaart Janssen. Zijn eigen taak is zeer uitgebreid en omvat schriftelijke en audiovi suele voorlichting, educatieve samenwerkingsprojecten met andere (vooral katholieke) ont wikkelingsorganisaties, politieke lobby en public relations. De afdeling Voorlichting pro been de stem van het Zuiden te laten doorklinken in de Neder landse samenleving. Janssen weet maar al te goed dat ont wikkelingssamenwerking geen 'hot item' meer is in de politiek. Des te meer reden om veel aan dacht te besteden aan politieke lobby. „We strijden voor het be houd van de waardevaste norm voor ontwikkelingssamenwer king. Die norm moet 1,5 pro cent van het netto nationaal in komen blijven, en dan zonder de uitgaven voor de hulp aan asielzoekers die al in Nederland verblijven of voor vredesopera ties. Want asielzoekers vallen onder Sociale Zaken en vredes operaties onder Defensie. Cebemo is ontstaan uit het werk van missionarissen en zendelingen. Zij trokken ander halve eeuw geleden door de binnenlanden van Afrika, Azië en Latijns-Amerika, om het evangelie te verkondigen en scholen en ziekenhuizen te stichten. De talrijke katholieken die in Nederland woonden, zorgden voor financiële en mo rele steun. In 1964 besloot het parlement om deze particuliere steun aan arme landen tot de verantwoor delijkheid van de staat te reke nen. Deze vorm van staatshulp werd 'medefinanciering' ge noemd. De term 'medefinancie ring' dekt de lading precies: de hulp sluit aan bij een initiatief van de basis waar de mensen in het Zuiden zelf verantwoorde lijk voor zijn. Voor de realisering van een project leveren de ar men altijd een eigen aandeel, vaak in de vorm van arbeids krachten, grond of materiaal. Cebemo is een katholieke or ganisatie, maar dat wil niet zeg gen dat ook alle negentig perso neelsleden katholiek zijn. Voor een deskundige is het bijvoor beeld belangrijker dat hij een relevante academische oplei- Ben Janssen: „We strijden voor het ding heeft gevolgd en minstens drie jaar in de tropen heeft ge werkt. Ook de mensen die ge holpen worden, hoeven niet ka tholiek te zijn. Zo financiert Ce bemo in Bangladesh een project van een katholiek ontwikke lingsbureau voor islamitische vrouwen. „Wat we wel belang rijk vinden is, dat de mensen in het Zuiden zelf het initiatief ne men voor een project. Het voor stel moet worden ingediend door een basisorganisatie - bij voorbeeld een vakbond. Het project moet leiden tot een structurele verbetering van de positie van de allerarmsten. We letten er ook op dat het project niet ten koste gaat van het milieu of de positie van de vrouwen", legt Janssen uit. Per jaar verleent Cebemo 1000 tot 1100 projekten goedkeuring voor medefinanciering. De ove rige projectvoorstellen (dat zijn behoud van de waardevaste norm voor ontwikkelingssamenwerking." er nog eens minstens 1000) worden afgewezen of doorver wezen naar andere organisaties. Als een project wordt gefinan cierd, wordt het ook begeleid. De mensen van Cebemo kun nen hun partner in het Zuiden op alle gebieden van advies die nen. „Wij proberen parnter voor het leven te zijn. De mensen net zo lang bij te staan tot ze zelf kunnen zorgen voor hun onder dak, voedsel, werk en medezeg genschap. Samen met de men sen in een bepaalde regio willen we het ontwikkelingsbeleid uit stippelen en uitvoeren." Niet alle personeelsleden zijn katholiek en lang niet alle part ners. Dat Cebemo niettemin een katholieke organisatie is, blijkt uit verschillende aspecten. Cebemo werkt met een netwerk dat ontstaan is in de tijd van de missie. „Een heel belangrijk ge geven, want daarmee kom je werkelijk overal dichtbij de ba sis. Vooral in Afrika, waar prak tisch elk bisdom zijn eigen ont- wikkellingsbureau heeft, is dit het voornaamste samenwer kingsverband." De ontwikkelin gen in de Roomskatholieke Kerk volgt Cebemo op de voet. Van daar ook de eigen studiedag over de Afrikaanse synode: de bijeenkomst in Rome van alle Afrikaanse bisschoppen, die dit voorjaar voor het eerst plaats heeft. Verder blijkt de katholie ke identiteit uit de samenwer king met andere katholieke or ganisaties. Met de eerder ge noemde Vastenaktie, en verder met Mensen in Noord en Me- misa. „Je komt tot een profes sionelere aanpak en je kunt sa men nieuwe projecten opzet ten, zoals hulpverlening aan Oost-Europa. Voor Cebemo is het ook belangrijk dat we het ministerie iedere vier jaar kun- FOTO LOEK ZUIJDERDUIN nen aantonen dat we een groot deel van de Nederlandse bevol king vertegenwoordigen, en daarom nog steeds recht heb ben op eenderde van het bud get voor medefinanciering." De katholieke identiteit van CEBEMO staat niet zonder meer garant voor een goede re latie met kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders. „De ene bis schop meent, net als wij, dat de eerste taak van de kerk is: ge rechtigheid doen. De andere bisschop legt meer accent op het versterken van het kerkelijk instituut. Natuurlijk horen ca techese en liturgie onmisbaar bij de katholieke kerk. Maar CE BEMO staat voor een diakonale opdracht: we moeten de straat op, luisteren naar het verhaal van de armen, samen met hen hun toekomst bevechten. Wij beschouwen dat als een zeer bijbelse opdracht." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: mevr. D.J. Blokker, woonschip Jansje Maria, Achter- grachtt.o. 43. 1017 WR Amsterdam; S. Dierx, Rijnsburgerweg 52, 2333 AC Leiden; J. Knoop, Nachtegaal straat 17, 3245 VH Sommelsdijk; J. Meinders, Oude Vest 69, 2312 XT Leiden; W.J, Mout, Laan van He negouwen 50, 3703 te Zeist (per 1 juli beroepbaar); P. Verhoeff, Leven daal 154-A, 2311JR Leiden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepende 's-Gravenhage-Oost R. Hoekstra te Broeksterwoude. Beroepbaarstelling: mevr. drs. I.H. van de Peppel, Bovennieuwstraat 79, 8261 HB Kampen, tel: 05202- 19405. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJG. Beroepen: te Gees H.J. Visser, kandi daat te Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Meerkerk E. Hakvoort, kandidaat te Zwartsluis. GENEVE/VATICAANSTAD EPD/DPA Internationale kerkelijke organi saties hebben besloten tot een speciaal programma voor steun aan vluchtelingen uit Ruanda. Zij zullen binnenkort hulpteams sturen naar Ruanda en de buur landen Tanzania, Burundi, Zai re en Uganda, zo heeft de We reldraad van Kerken meege deeld. Het hulpprogramma met de naam Acist moet het wederzijds vertrouwen onder de vluchte lingen versterken en een terug keer naar hun land mogelijk maken, aldus de Wereldraad. Tegelijk moet door de aanwe zigheid van internationale be geleiders uitbreiding van de ge welddadigheden in Ruanda worden voorkomen. De eerste „teams ter onder steuning van Afrikaanse ge meenschappen", die overwe gend uit Afrikanen bestaan, zul len binnen zes weken hun werkzaamheden in de vluchte lingenkampen beginnen. De kosten, een kleine twee miljoen gulden per jaar, worden door de Wereldraad en de Lutherse We reldfederatie gedragen. De twee organisaties hebben met Pinksteren de lidkerken ge vraagd in totaal zeventien mil joen gulden (negen miljoen dol lar) voor hulp aan Ruanda te bestemmen. COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE B.M. Essenberg, G P. Arnold (adj), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R D. Paauw. tel dag 9 30- 11.30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08 30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma-vrij. van 8.30-17.00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet find BTW) peracc.giro autom bet per maand 29,30 per kwartaal J 85,55 84,55 per jaar 329,30 ƒ328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij 18 00-19 30 uur. zat 10.00-12.00 uur. Tel. 071-143241 HET WEER HANS VAN ES Zuidwestelijke stroming Het krachtige hogedrukgebied, dat al een week in de buurt van Ierland ligt, hield ook woensdag nog vol doende invloed op ons weer. Een uitloper van dit luchtdrukmaxi mum, dagenlang goed voor aange naam juniweer, werd wel wat naar het zuiden gedrukt door een kleine depressie op het noorden van de Noordzee. Hierdoor stak er een vrij krachtige westenwind op en voelde het een stuk frisser aan dan de vo rige dagen. Het werd maximaal 16 graden aan zee en 19 a 20 graden landinwaarts. Toch waren er vooral aanvankelijk nog flinke opklarin gen, zodat het nog best aange naam was. Later op de dag kwa men zwaardere wolkenpartijen op zetten op de nadering van het kou front van de Noordzee-storing. Dat front ligt vandaag min of meer stil boven het zuiden van het land. Het blijft nogal bewolkt en wellicht valt er een beetje regen. Met hooguit 15 16 graden wordt het de koel ste dag van de hele week. Op de Atlantische Oceaan gaat de drukverdeling zich wijzigen en dat is op het eerste gezicht niet eens zo ongunstig. Het grote hogedruk gebied zien we morgen niet meer terug op de weerkaart. Bij IJsland gaat zich nu een omvangrijk depes- siegebied vestigen. Hierdoor draait de stroming boven de oceaan van j noordwest naar west tot zuidwest. Het front boven ons land komt j weer in beweging - nu als warmte- front - en maakt de weg vrij voor een wat vochtige, maar zachtere luchtmassa. Hierin loopt de tem peratuur vrijdag weer op tot 18 a 20 graden met later weer wat zon. Ook tijdens het weekeinde liggen we in een milde zuidwestelijke stroming, waarbij het kwik landin waarts vrij gemakkelijk oploopt tot 20 a 23 graden. Aan zee waait een soms stevige wind uit west of zuid west en bij 18 graden is het wat matig strandweer. Misschien dat zaterdag de wind tijdelijk wat meer uit het zuiden komt; in dat geval doet de kuststrook helemaal mee met de vrij zomerse temperaturen, j De zon komt er regelmatig door en de kans op een bui wordt niet ho ger ingeschat dan 20 tot 30 pro cent. Geen onaardig recratieweer dus voor de komende dagen al is er voorlopig Weinig uitzicht op een echt stabiele zomerse periode. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuiden van Enge land en Ierland en in Wales droog en vrij zonnig. Elders meer bewolking en vooral m Schotland plaat selijk wat regen. Middag- temperatuu r van 14 gra den in het noordwesten tot 20 in Engeland. België en Luxemburg: Flinke wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Vandaag eerst nog af en toe zon. Middagtem- peratuur circa 20 graden. Noord- en Midden-Frank- Penoden met zon, maar in het noorden en oosten ook enkele wolkenvelden Vrij wel overal droog Maxi mumtemperatuur rond 25 graden, langs de Kanaal- kust temperatuur ongeveer 18 graden. Portugal: Vandaag zonnig, maar in het zuiden en kele flinke wolkenvelden, morgen overal zonnig. Middagtemperatuur van 22 gra den langs de kusten tot 26 graden in het binnenland. Madeira: Flinke perioden met zon, maar ook en kele wolkenvelden. Droog Maxima rond 23 graden. Spanje: Vandaag vanuit het zuidwesten enkele wolkenvelden. In de middag en avond kan er lokaal een onweersbui ontstaan. Morgen alleen in het noorden nog kans op een bui. Elders overwegend zonnig. Maximumtemperatuur tussen 28 en 35 graden. Langs de Golf van Biskaje wordt het 's middags ongeveer 23 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 2p graden. Marokko: Westkust: droog. Vrij zonnig, alleen in het noorden ook af en toe wolkenvelden. Middagtemperatuur rond 27 graden. Overwegend zonnig. Middagtempera tuur vlak aan zee ongeveer 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig en warm. Temperatuur op veel plaatsen dicht bij de 30 graden. Mor genavond neemt de kans op een on weersbui vanuit het zuiden toe. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig, maar morgen" wat sluierbe- wolking. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Italië: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond 28 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon. Droog. Mid- dagtemperaturen van 27 graden op Cor sica tot rond 31 op Sardinië. Griekenland en Kreta: In het noorden van Griekenland gere geld wolkenvelden en plaatselijk on weer. Naar het zuiden toe flink wat zon en vrijwel-overal droog. Maxima langs de kusten tussen 24 en 27 graden, in het binnenland dicht bi| de 30. Turkije en Cyprus: Flink wat zon, langs de Turkse westkust in het noorden nu en dan wolkenvelden en wellicht een onweersbui. Maxima on geveer 27 graden Duitsland: Toenemende bewolking en plaatselijk wat regen, mogelijk met onweer In het zuiden vandaag eerst nog redelijk wat zon. Middagtemperatuur uiteenlopend van 14 graden in het noorden tot 24 in Beieren. Zwitserland: Vrij zonnig en droog Morgen in het noorden enkele wolkenvelden. Maxi mumtemperatuur circa 27 graden, in hel noorden iets lager. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden, maar ook enke le wolkenvelden. In het oosten van Oos tenrijk kans op een enkele (onweers)bui. Middagtemperatuur rond 27 graden. Bewolkt, maar in het zuiden ook nog af en toe zon. Vandaag vooral in het noor den enige tijd regen, morgen valt de neerslag in het zuiden. Soms ook on weer. Middagtemperatuur rond 18 gra- Tsjechiëen Slowakije: Vandaag eerst nog flink zonnig, maar geleidelijk meer bewolking. Vooral mor gen enkele regen- of onweersbuien. Maximumtemperatuur tussen 22 en 25 graden Hongarije: Perioden,, met zon en droog. Morgen meer bewolking en'enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur onge veer 27 graden. WEERRAPPORTEN Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind VRIJDAG 17 JUN11994 Zon- en maanstanden Zon op 05.17 Zon onder 22.0C Maan op 14.38 Maan onder01.2 Waterstanden Katwijk Hoog water 09.53 22.28 Laagwater 05.27 17.51 Weerrapporten 15 juni 20 ui station weer wind ten p neersl Amsterdam w5 18 7 00 De Bilt zwaar tew w 5 18 7 00 Deelen nw6 18 6 01 Eelde w6 17 5 00 Eindhoven nw5 20 7 00 Den Helder w6 16 10 00 Rotterdam w5 18 7 o.o Twente w5 19 oo Vhssmgen w9 17 11 00 nw7 20 10 0.0 Aberdeen nw6 17 9 01 licht bew n3 27 21 00 Barcelona zw5 26 16 0.0 Berlijn licht bew w 5 17 11 0.0 8oedapest licht bew' nw 21 22 14 0.0 n 5 27 17 o.o w5' 23 10 0.0 wzw8' 28 22 0.0 w7 21 7 0.0 Frankfurt nw4 21 14 oc ono2/ 24 11 0.0 Helsinki wzw5 17 9 0.3 ono 18 8 o.o Istanbul n6 23 19 oo Klagenfurt licht bew./ 21 12 o.o 21 Kopenhagen regen w6 14 8 oc Las Paimas no 13/ 25 17 0 0 zw5 23 18 o.o wzw2 24 13 OQ w5 24 8 0 0 Luxemburg 24 11 oo Madrid" licht bew. zw5 32 13 0.0 Malaga zo 2 25 18 o.q Mallorca 26 12 Malta wnw6 25 17 00 Moskou licht bew./ nw 11 18 10 0 0 München licht bew nnw3 23 13 0 0 Nice licht bew. zzo 21 19 0.0 Oslo half bew. w 5 17 8 0.0 Parijs nw7 24 15 0 0 Praag onbew.' nnw 3/ 18 9 0.0 w 5 24 13 00 Split halt bew n2 27 0.0 Stockholm 17 5 03 .Warschau hall bew./ 20 12 0.0 Wenen 18 15 0.0 Zürich wzw4 22 10 00 half bew zzo 2/ 33 28 01 nno4/ 20 16 00 nno3 23 15 01 Johannesburg 19 8 oo zo 2/ 21 18 00 New Orleans half bew zo 2/ 33 24 00 New York onbew./ nw2/ 33 21 0 0 TelAviv nnw 3/ 27 20 00 Tokyo licht bew Zw4/ 28 22 00 Toronto half bew windst 26 17 00 0/ Tunis nno 8' 27 10 oo Vancouver zwaar bew 0 3/ 16 10 00 De geschiedenis van het gebouwencomplex 'Duin zicht' in Oegstgeest is nauw verweven met reli giositeit en hulp aan de naaste. In 1834 werd het landgoed aan de Rhijn- geesterstraatweg gekocht door baron Van Wijckerslooth, die een jaar eerder tot bisschop was benoemd. Hij liet er eerst een bisschop pelijk paleisje annex huiskapel bouwen. In 1851 volg den onder meer een klooster voor zusters Franciscanessen, een ka pel en een weeshuis. Anno 1994 wordt Duinzicht nog steeds bevolkt door 'bewogen mensen met het hart op de goede plaats'. In deze vijfdelige serie over de gebruikers van 'Duin zicht 40' aandacht voor Cebemo, een katholieke orga nisatie voor ontwikkelingssamenwerking.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14