Crisis rond Noord-Korea naar nieuw hoogtepunt Hutu's slachten ongeveer veertig Tutsi-kinderen af Kardinalen nog niet klaar voor 'mea culpa' Buitenland PLO weigert opvang gevangenen Saddam Hussein executeert te kritische legerofficieren Dreigement Moskou aan adres Karadzic Oekraïne sluit Tsjernobyl alleen na geldsteun Westen CNV-protest bij Suharto WOENSDAG 15 JUNI 1994 Betrekkingen Israel-Vaticaan bevestigd Jeruzalem» Israël en het Vaticaan hebben vandaag formeel di plomatieke betrekkingen aangeknoopt en zullen ambassadeurs uitwisselen. Beide partijen maakten in december bekend dat ze betrekkingen met elkaar wilden aangaan. Het Vaticaan was voorheen niet ingegaan op Israëlische toenaderingspogingen, uit vrees voor een mogelijk negatieve reactie in de Arabische we reld, waar de christelijke gemeenschappen aldaar van te lijden zouden hebben. Siamese tweeling gescheiden Johannesburg» Hersenchirurgen van het Garankuwa-ziekenhuis bij de Zuidafrikaanse stad Pretoria zijn er gisteren in geslaagd een met de hoofden aan elkaar vergroeide Siamese tweeling te scheiden. De twee, de negen maanden oude Mahlatse en Ntha- .biseng Makwaeba, maakten het goed. Regering Ethiopië op winst Addis ababa» De regeringscoalitie in Ethiopië heeft volgens de eerste uitslagen van de vorige week gehouden verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering een forse voorsprong geno men op de oppositiepartijen. De partijen die het Revolutionair Democratisch Front van het Ethiopische Volk (EPRDF) vormen, hebben samen 96 van de 114 inmiddels toegewezen zetels be haald. De stemmen voor de overige zetels van de 547 leden tel lende Nationale Assemblee moeten nog worden geteld. Kengo Wa Dondo weer premier Zaïre Kinshasa Het overgangsparlement van Zaïre heeft gisteren de gematigde oppositieleider Kengo Wa Dondo als premier van het .l,and gekozen. De verkiezing van de centrum-kandidaat Kengo, -die al twee maal eerder premier was, is een klap voor de radica lere Etienne Tshisekedi, die weigerde mee te doen aan de verkie zingsronde in het parlement. Tshisekedi werd in 1992 gekozen cjoor de nationale conferentie, maar later door president Mo butu Sese Seko ontslagen. Iran geeft Duitser gratie bonn» Iran heeft gratie verleend aan de Duitse ingenieur Hel mut Szimkus, die wegens spionage voor Irak ter dood was ver oordeeld. De Duitse regeringswoordvoerder zei gisteren dat Szimkus (58) over vier weken in Duitsland wordt verwacht. Clinton volgende maand naar Letland Washington Bill Clinton bezoekt op 6 juli als eerste Amerikaan se president Letland om de leiders van de drie Baltische staten te ontmoeten. Met het bezoek wil Clinton zijn steun betuigen aan de onafhankelijkheid van Estland, Letland en Litouwen. Clinton reist daarna door naar Polen en vervolgens naar Napels, voor de G-7 top. Estse ministers stappen op tallinn Twee ministers van Estland zijn gisteren afgetreden uit protest tegen het leiderschap van premier Laar. Zij zijn de jong ste slachtoffers van de al weken slepende kabinetscrisis in de Baltische republiek. De 34-jarige kabinetsleider krijgt de schuld van de zinkende populariteit van de rechtse regering, die uit vier partijen bestaat. Asielzoekers in Duitse ambassade Havana havana De 21 asielzoekers die maandag de Duitse ambassade in Havana binnendrongen, hebben gisteren geweigerd het ter rein te verlaten. De Duitse regering probeert samen met de Eu ropese partners en in overleg met Cuba een oplossing te vinden. In mei hebben meer dan 100 Cubanen in de Belgische ambassa de hun toevlucht gezocht. De onderhandelingen over die kwes- Tie duren nog voort. m Alvorens met zijn echtgenote Rosalyn de Noordkoreaanse grens over te steken, zwaaide de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter naar omstan ders. De Carters betraden Noord-Korea bij het dorp Panmunjom, dat voor de Koreaanse deling dezelfde betekenis heeft als destijds de Berlijnse Muur voor de Duitse deling. foto reuter Het besluit van Noord-Korea om zich terug te trekken uit het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) van de Verenigde Naties, heeft de VS, Zuid-Korea en Japan gesterkt in hun mening dat de Verenigde Naties econo mische sancties tegen Pyongyang moeten afkondigen. De Amerikaanse president, Clinton, zei gisteren dat het Noordkoreaanse besluit de crisis 'alleen maar ernstiger maakt'. Inmiddels heeft Noord-Korea ook gedreigd zich te onttrekken aan het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. ciële reactie van Washington, maar de VS, Zuid-Korea en Ja pan verklaarden wel dat ze de Veiligheidsraad van de VN snel zullen wagen om strafmaatre gelen tegen Noord-Korea. Zouden die er komen, dan stapt Pyongyang ook uit het washington hans de bruun De Noordkoreaanse regering in formeerde Washington gisteren. Hetzelfde gebeurde later op de dag bij het atoombureau IAEA in Wenen. Er kwam geen offi- Non-Proliferatie Verdrag (NPV) tegen de verspreding van kern wapens. In dat geval bestaat er geen enkele mogelijkheid meer de Noordkoreaanse kerninstal laties te controleren. Doordat Noord-Korea het IAEA-lidmaatschap heeft opge zegd is dat trouwens al erg moeilijk geworden. Twee IAEA- controleurs worden waarschijn lijk spoedig uit Noord-Korea ge- In Washington wordt gehoopt dat oud-president Carter nog enige invloed op Noord-Korea kan uitoefenen. Hij is vandaag begonnen aan een particuliere wedesmissie naar Pyongyang. Gisteren sprak Carter in Seoul met de Zuidkoreaanse presi dent Kim Jung-sam. Volgens Zuidkoreaanse bronnen zou Carter aan de Noordkoreanen een lijst overbrengen met voor waarden waaronder de VS be reid zijn alsnog met Pyongyang te onderhandelen. Daartoe behoren het weer toestaan van IAEA-inspecties en het verstrekken van gegevens over de Noordkoreaanse pluto- niumvoorraad. Maar die lijst is opgesteld voordat Noord-Korea zich maandag uit het IAEA te rugtrok. Noord-Korea heeft steeds gezegd dat het wel weer wil praten, maar alleen als de VS de betrekkingen normalise ren. Washington eist steeds dat Noord-Korea eerst aan de 1AEA- regels. voldoet. Israël mag vrijgelaten Palestijnen niet naar Jericho sturen Gevechten laaien weer op in hoofdstad Rwanda gezocht. De kerk staat in het deel van Kigali dat in handen is van de regering. Na het bekend worden van de ontvoering stop te het Rwandees Patriottisch Front (RPF) de ge sprekken met het regeringsleger over een staakt- het-vuren. Vanochtend laaiden de gevechten weer op in de hoofdstad Kigali. In buurland Burundi zijn meer dan honderd Tutsi's, die Rwanda waren ontvlucht, door Rwan dese Hutu's omgebracht. Het bloedbad had plaats in een kamp in Bugabira, in het noordoos ten van Burundi. De Tutsi's werden in hun slaap verrast. Hutu-milities hebben gisteren ongeveer veertig Tutsi-kinderen ontvoerd uit een kerk in de Rwan dese hoofdstad Kigali. Functionarissen van de Verenigde Naties gaan ervan uit de kinderen ver volgens zijn vermoord. .Als de milities mensen meenemen, doden zij ze gewoonlijk", aldus ondercommandant Any- idoho van de VN-macht in Rwanda. De Hutu's verhinderden gisteren de evacuatie door de Vere nigde Naties van 2.500 vluchtelingen, voorname lijk Tutsi's, die in de kerk hun toevlucht hebben londen indgoed zou vallen in het leger. Saddam heeft vorige maand zijn premier ontslagen om zijn greep op de macht te verstevi gen. Hij gaf de belangrijke por tefeuilles in het kabinet aan zijn directe verwanten, en andere posten aan familieleden van de Takriti-stam. Hij wilde defensie Saddam Hussein heeft drie ho- •ge Iraakse officieren laten exe cuteren en meer dan een tien officieren weggezuiverd omdat ze twijfels hadden geuit over de militaire talenten van zijn oud ste zoon. Odai. Familieleden van de geëxecuteerde mannen hebben dit bekendgemaakt. De militairen kwamen uit de invloedrijke Duri-stam, die al eeuwenlang beroepsofficieren levert. Hun misdaad was dat ze te uitgesproken (negatief) wa ren toen hen werd gevraagd of de benoeming van Odai Hus- i defensie aan zijn z De broers van Saddam instru eerden loyale Takriti-officieren onopvallend de populariteit van Odai bij de militaire top te tes ten alvorens de kabinetswijzi ging bekend te maken. Zij meldden bezorgdheid over Odais gebrek aan militaire kwa liteiten en opleiding. Russische minister vreest wereldoorlog nembargo tegen de Bosnische moslims niet eenzijdig te door breken. Het Amerikaanse parle ment heeft daarop vorige week bij president Clinton aange drongen. Clinton wil het embar go echter handhaven. Volgens Kozyrev mag de Amerikaanse regering niet zwichten voor de druk van het parlement. ,,Als het wapenem bargo wordt doorbroken keren we terug naar de donkerste tij den van de Koude Oorlog. Dan is er de dreiging van een nieuwe wereldoorlog aldus Kozyrev. Karadzic gaf geen direct ant woord op Kozyrevs waarschu wing. „Wij Serviërs willen niets liever dan vrede en een einde aan dit slepende conflict", aldus Karadzic. De Bosnisch-Servische leider, die ook de dichtkunt beoefent, is voor een niet-officieel bezoek in Moskou. De Russische schrij versbond heeft zijn verzameld werk bekroond met een literaire prijs, die vandaag wordt uitge reikt. Hoewel het niet om een staatsprijs gaat, wordt de prijs voor de zeer omstreden Karad zic beschouwd als demonstratie van Russische steun voor de Servische zaak. moskou hans geleunse correspondent Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, kreeg gisteren bij aankomst in Mos kou te horen dat zijn troepen snel de op Kroaten en moslims veroverde gebieden moeten te ruggeven. De Russische minis ter van buitenlandse zaken, Ko zyrev, dreigde dat Moskou an ders niet zal meewerken aan opheffing van het VN-embargo tegen Servië. viërs zich t vredesplan v 49 procent v weigeren de Ser- houden aan het ior Bosnië, dat hun n het grondgebied de republiek toekent. De moslims en Kroaten krijgen sa men de rest. Kozyrev verzeker de Karadzic dat de Serviërs op Russische steun kunnen reke nen als ze voor vrede kiezen. „Maar ik wil u ook waarschu wen. Er is een andere keuze, die tot oorlog leidt. U kunt niet met geweld zeventig procent van het Bosnische grondgebied blijven controleren", aldus Kozyrev. Karadzic had de Russische minister eerst glimlachend aan gehoord. Daarin waarschuwde Kozyrev de VS om het wape- Geleidehond kiest voor Conservatieven Een afgevaardigde van de Britse Labourpartij kwam gisteren in het Lagerhuis terecht in de bankjes voor de Conservatieve ministers. Zijn nieuwe blinden geleidehond Lucy had hem daarnaartoe gebracht. Luid gelach steeg op toen de blinde David Blunkett tussen de Conservatieve ministers ging zitten. Labourpolitici juichten de twee toe: „Wat weet die hond?"? riep een collega, die hierin een voorteken zag van toekomstig regeringspluche. Hun rivalen riepen terug: „Die hond is voor de Conservatie ven". De 20 maanden oude La brador keek geamuseerd „Na haar bijdrage aan de klin kende overwinning bij de Eur overkiezingen, dacht Lucy ken nelijk dat we ook de algemene verkiezingen hadden gewon nen" zei Blunkett later. luxemburg peter de vries De Israëlische premier Rabin bracht gisteren per helikopter een bezoek aan de Israëlische nederzettingen rondom Jericho. Hier verlaat hij Vered Jericho. foto svennackstrand jeruzalem ad bloemendaal "correspondent Israël wil vandaag proberen een ^iaar honderd Palestijnse gevan genen naar het autonome Jeri cho over te brengen. Ze kunnen daar dan de rest van hun straf tijd verblijven. De PLO heeft echter gewaarschuwd dat de ge vangenen niet tot de stad zullen worden toegelaten. De organisatie meent dat Is raël de vrijgelaten Palestijnen moet terugbrengen naar hun woonplaatsen, elders op de Westelijke Jordaanoever. Het Palestijnse bestuur wil alleen een uitzondering maken voor gevangenen die zijn veroor deeld wegens moord op colla borateurs. De mensenrechten-organisa tie 'Human Rights Watch' wil dat de Amerikaanse regering de financiële hulp aan Israël ver mindert, als dat land doorgaat met de 'systematische marte ling' van Palestijnse arrestanten. De in Amerika gevestigde orga nisatie geeft dat advies in een vandaag verschenen rapport over de situatie in militaire on dervragingscentra in de bezette gebieden. sluiting van de gevaarlijke toren en is bereid daarvoor on geveer 1,7 miljard gulden op ta fel te leggen. De andere indus trielanden zouden dan de rest van de benodige drie miljard gulden moeten betalen. Eurocommissaris Van den Broek toonde enig 'begrip' voor het Oekraïnse standpunt: Kravtsjoek staat binnenkort voor spannende verkiezingen, en kan het zich niet veroorloven de economie de nek om te draaiep door te stoppen met het gratis leveren van electriciteit aan het bedrijfsleven. Voorzitter Westerlaken van de vakcentrale CNV heeft gisteren een protestbrief gestuurd aan president Suharto van Indone sië. Westerlaken meldt dat tij dens zijn bezoek begin deze maand bijeenkomsten met lei ders van de Indonesische Wel- vaartsbond (SBSI) zijn beëin digd door de politie. Eenmaal werd een Indonesiër gearres teerd en in elkaar geslagen. De niet-officiële SBSI organi seerde in april stakingen in en rond Medan, de grootste stad op Sumatra. De betogingen voor hoger minimumloon lie pen op rellen uit. SBSI-leider Pakpahan is gisteren in Medan ondervraagd door de politie. Pakpahan was onlangs in Ne derland gast van het CNV. Hij stelde Suharto toen verantwoor delijk voor de onderdrukking en dreigde met een revolte als de vakbondsvrijheid in Indonesië niet wordt gerespecteerd. De Oekraïnse president Kravtsjoek is alleen bereid de beruchte kerncentrale van Tsjernobyl te sluiten als het Westen met geld komt voor de ontmanteling van de reactoren en voor de bouw van nieuwe kerncentrales. Kravtsjoek bena drukte dat gisteren in Luxem burg, waar hij samen met de ministers van buitenlandse za ken van de Europese Unie (EU) het Partnerschapsverdrag voor Oekraïne ondertekende. De EU dringt aan op snelle correspondent De buitengewone tweedaagse vergadering van kardina len die gisteren in het Vaticaan werd afgesloten, heeft niet geleid tot een kritische analyse van het verleden van de rooms-katholieke kerk. Paus Johannes Paulus II had de 140 kardinalen, van wie er 114 present waren, gevraagd om in het zicht van het grote jubileumjaar 2000 over te gaan tot een mea culpa een schuldebe lijdenis. De 'historische zonden' van de kerk moesten aan de kaak worden gesteld. Als voorbeelden noemde de paus in zijn brief aan de kardinalen de inquisitie, de godsdienstoorlogen, de ver volging van wetenschappers en het totalitaire gedrag waaraan de kerk zich heeft schuldig gemaakt. Ook in zijn openingsrede zei de paus dat de christenen hun schuld moeten erkennen 'teneinde een efficiënte im puls te kunnen geven aan de nieuwe evangelisatie en het proces dat tot eenheid moet leiden'. De kardinalen waren het eens met de paus over de noodzaak tot bezinning, maar achtten het nuttiger om zich te concentreren op het heden. „Het zou veel mak kelijker zijn om de fouten uit het verleden te betreuren dan om een analyse te maken van die uit het heden", aldus de kardinalen. Zij menen dat het noodzakelijk is na te denken over de 'ethische nacht' die gevallen is over de hedendaagse maatschappij: de 'minachting voor de heiligheid van het leven'; de grote spirituele en materiële armoede' en 'het geringe respect voor het gezag van de paus en vooral van Christus'. Overigens was het mea culpa maar een klein agenda punt van de tweedaagse vergadering. De kardinalen hebben besloten twee jaar uit te trekken voor de voor bereiding van het jubileumjaar 2000 en een jaar voor de viering zelf. Het feest moet vooral in het teken staan van de verbroedering van de godsdiensten en de toena dering tussen de katholieke en de orthodox-christelijke wereld bevorderen. Tijdens de 'consistorie' hebben de kardinalen ook een oproep gedaan aan alle naties om de oorlog in Rwanda te stoppen en een document over het gezin aangenomen. De rijke landen, zo valt te lezen, doen er beter aan de ontwikkelingslanden te helpen en hun de natuurlijke methoden voor controle van de vruchtbaar heid te onderwijzen, dan om steeds meer geld te steken in onderzoek naar kunstmatige anti-conceptie. De kardinalen richten zich ook tot alle landen die in september aanwezig zullen zijn in Cairo voor de VN- conferentie over de demografische problemen van de wereld. „Deze conferentie zou zeer veel goeds kunnen opleveren voor de volkeren van de wereld wanneer men zich zou concentreren op het gezin in zijn tradi tionele en natuurlijke vorm", aldus de kardinalen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7