Vergoeding gehandicapten veel lager Een bloemetjesbank in plaats van een bosje.! NS mogen niet mopperen over akkoord Binnenland Wet inkomstenbelasting steeds onbegrijpelijker PvdA-kamerlid stapt op "na leugens over verleden Hoogste punt PvdA en D66 in botsing met VVD Lubbers blijft positief over opvolging Delors Oud-papierman spion in Amsterdamse actiegroepen Oorzaak van erfelijke nierziekte gevonden VVi 'OENSDAG 15 JUN11994 'Vermijd Turkije als vakantieland' den haag Ga niet naar Turkije met vakantie totdat het land met de Koerden gaat praten over een vreedzame oplossing. Deze op- mep gericht aan de Nederlandse, Belgische en Duitse bevolking cipen achttien actiegroepen. Op die manier proberen de groe- 'pen. waaronder Pax Christi, IKV, Jonge Socialisten, Groen Links en de Duitse Groenen Turkije aan de onderhandelingstafel te krijgen. Kosto: Hoge boete bij corruptie malta Minister Kosto (justitie) vindt dat werkgevers hun werk nemers hoge boetes moeten opleggen als blijkt dat zij zich aan corruptie hebben schuldig gemaakt. Volgens de bewindsman werkt dat preventief. Het idee werd gelanceerd tijdens een con- SJrentie op Malta. Burgemeester blijft Fries praten ulst Burgemeester Koopmans van het Friese Wymbritseradiel heeft gisteravond tijdens de raadsvergadering geweigerd Neder lands te praten. Lidy Brummelkamp-Toet (D66) had gevraagd of Koopmans in het Nederlands wilde antwoorden op door haar gestelde vragen. Nederlandse voor SPD in Europarlement forchheim De Nederlandse Wilmya Zimmermann is in Duits land gekozen als lid van het Europees Parlement. Het is de eer ste keer dat een Nederlandse staatsburger namens een ander land in het parlement in Straatsburg komt. Zimmermann (SPD) woont al 24 jaar in Duitsland maar heeft de Nederlandse natio naliteit. Verzet statenverkiezingen Burgemeester M. Markusse (SGP) van het Overijs selse IJsselmuiden wil dat de verkiezingen voor Provinciale Sta len, die volgend jaar op 8 maart worden gehouden, worden ver zet. Op die dag, de biddag voor gewas en arbeid, vinden overal kerkdiensten plaats. In IJsselmuiden zijn vijf stembureaus geves tigd in een kerk. fslProf. Stevens concludeert in handboek: ■^en haag. anp eb« De Wet op de inkomstenbelas ting wordt steeds onleesbaar der. Ook specialisten zijn nau- r wejijks meer in staat de wet in 5 al tiaar details te doorgronden. Dat oordeel velt prof.dr. L. Ste vens van de Erasmus Universi teit in de vierde druk van het L~. handboek Inkomstenbelasting, Ul®'dat vandaag in Den Haag is ge- ie~ p'fèsenteerd. Het ministerie van financiën l en de Tweede Kamer lopen met I een stroom van reparatiewetten in de inkomstenbelasting voort duren achter de feiten aan. Zij ,er; plegen symptoombestrijding, waardoor de problemen niet in °*dè kern worden aangepakt, stelt ^SteVèns. Bovendien behouden "V1 belastingplichtigen met hogere '^Inkomens mogelijkheden om op papier belast inkomen als onbelaste vermogenswinst te De ambtenaren die belasting aanslagen opleggen, moeten dagelijks zoveel detailvragen beantwoorden, dat zij 'in arren moede en hogelijk gefrustreerd te snelle beslissingen nemen', signaleert Stevens. Dat leidt tot een stroom van bezwaar- en be roepsschriften. „Te vaak wordt vergeten dat de verantwoordelijkheid voor de doeltreffende uitvoering van een wettelijk systeem primair ligt bij de wetgever. Die mag be langhebbenden en de uitvoe rende organen niet opzadelen met wetsteksten waaraan de doorsnee-burger geen touw meer kan vastknopen", schrijft Stevens. Het PvdA-kamerlid Evan Cyriel Rozenblad heeft gisteren met onmiddellijke ingang zijn func tie neergelegd. Hij de*ed dat na- n' dat bekend was geworden dat e hij zijn partij onjuist had geïn- et formeerd over zijn studie aan de Vrije Universiteit en een r baan aan de universiteit van Pa- ramaribo. Vice-fractievoorzitter Wallage, die Rozenblads aftre- ze den gistermiddag bekendmaak- te, noemt het besluit 'verstandig [1C| en onvermijdelijk'. De partijtop heeft erkend dat bij de kandidaatstelling fouten zijn gemaakt en dat de selectie- et: commissie van de PvdA, be- e stèande uit informatéur De Vries en de Amsterdamse bur- lts] gèrmeester Patijn, de feiten on- voldoende had gecontroleerd. Rozenblad had vorig jaar bij 1 dt'<3e kandidaatstelling gezegd zijn kandidaatsexamen rechten te hebben gehaald aan de Vrije Universiteit, evenals zijn pro- paëdeuse economie. In werke lijkheid blijkt hij alleen colleges te hebben gevolgd, maar geen ënkel tentamen te hebben ge haald. Hij bleek ook geen lid te Onderzoek: Vrees voor gevolgen nieuwe wet is terecht De gehandicapten hebben gelijk gekregen. Hun vrees dat de invoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) ten koste zou gaan van de kwaliteit van voorzie ningen en gehandicapten geld zou kosten, is terecht. In acht van de tien gemeenten zijn de vergoedingen voor vervoerskosten voor gehandicapten sinds 1 april inder daad omlaag gegaan en de tegemoetkoming voor andere kosten is in sommige gemeenten, vooral de kleinere, drastisch gedaald. den haag gpd-anp maakt in opdracht van Konsu- menten Kontakt. Op 1 april werd de Wet Voorzieningen Ge handicapten (WVG) ingevoerd, waardoor de gemeenten verant- Dat blijkt uit een onderzoek v de Swoka, een instituut vt consumentenonderzoek, woordelijk werden voor gehan dicaptenvoorzieningen zoals rolstoelen en woningaanpassin gen. In het verleden werd dat centraal geregeld door het Rijk en uitgevoerd door het GAK en de GMD. In Nederland wonen naar schatting anderhalf miljoen mensen met een geestelijke en/of lichamelijke handicap, van wie een groot deel gebruik maakt van aangepast vervoer, huisvestingen rolstoelen. Vooral de kleinere gemeen ten, met minder dan dertigdui zend inwoners, blijken erg zui nig te zijn. In sommige ge-, meenten betalen gehandicap ten met een minimuminkomen geen eigen bijdrage voor een aanpassing van hun woning, maar in andere gemeenten moeten ze soms tienduizend gulden bijdragen. De nieuwe wet heeft tot een stroom van ldachten geleid bij de belangenorganisaties. „Het aantal huilende mensen dat ik aan de telefoon krijg, groeit met de week", zegt directeur J. van Lierop van de Gehandicapten Organisatie Nederland. „Veel dreigen weer achter de Groot tekort aan bakstenen legt bouw stil Steeds meer bouwwerken lig gen stil als gevolg van een tekort aan bakstenen. Vooral de licht gekleurde gevelstenen zijn niet aan te slepen. Aannemers pro beren het werk door te laten gaan door op andere stenen over te stappen, maar die oplos sing is niet voor elk bouwwerk zijn geweest van de directie van de universiteit van Paramaribo. Hij was daar hoofd van de bi bliotheek. Rozenblad is later dan de an dere kamerleden beëdigd, naar zijn zeggen om zijn familiele den uit Suriname de gelegen heid te geven dit heuglijke feit bij te wonen. Achteraf bleken er problemen te zijn rond zijn Ne derlanderschap. Het bewijs van Nederlanderschap werd pas 18 mei door de koningin afgege ven, na ingrijpen van Rozen blads partijgenoot en minister van justitie, Kosto. Achteraf zegt Kosto geen spijt te hebben van zijn interventie. Hij ontdekte de onjuistheden rond de schoolopleiding pas de ze week. „Het is bovendien een merkwaardige situatie. Hij heeft gejokt, terwijl dat nergens voor nodig was. Hij was bij juiste op gave zondermeer geaccep teerd." Rozenblad spreekt in een ver klaring aan kamervoorzitter Deetman van een 'onhandige presentatie'. Hij benadrukte dat het niet allemaal opzettelijk was gebeurd. rschuwing over het te kort aan bakstenen komt van de Bouw- en Houtbond FNV. Bij de bouwondernemers, verenigd in het NVOB, zijn nog geen sig nalen binnengekomen over schaarste. Bij de baksteenfabri kanten wordt het probleem echter bevestigd. „De levertij den zijn enorm toegenomen", aldus H. Kedde van het Konink lijk Verbond van Nederlandse Baksteenfabrikanten (KNB). De problemen zitten vooral bij de bouw van vrije sectorwoningen. Het ziet er niet naar uit dat het baksteentekort snel kan worden opgelost. „Er is maar een beperkt aantal fabrikanten dat de speciale bakstenen maakt. Die werken al op topca paciteit en andere fabrikanten kunnen niet zomaar overstap pen op andere baksteensoor ten", aldus Kedde. Het is hem een raadsel hoe de aannemers zich hebben kunnen laten ver rassen door de schaarste. Nog steeds twijfels over identiteit weggevoerd meisje amsterdam anp Niet iedereen gelooft dat het meisje met de witte hoofddoek dat in 1944 met een goederen wagon uit Westerbork naar Auschwitz werd getranspor teerd inderdaad het zigeuner meisje Settela Steinbach is. Haagsche Courant en VPRO be steedden onlangs veel aandacht aan de identificatie van het tot dan toe onbekende meisje. „Na de VPRO-uitzending kwamen nogal wat telefoontjes binnen van mensen die denken het meisje te hebben herkend", aldus directeur Mulder van het Herinneringscentrum Kamp Westerbork Hooghalen. Ook oud-deelraadsvoorzitter Frans man van Amsterdam-noord trok aan de bel. Settela zou zijn halfzusje Duifje Gans zijn. Toch twijfelt Mulder voorals nog niet aan de juiste identiteit van het meisje. „Medewerkers van het Herinneringscentrum hebben de film waarop het meisje voorkomt minitieus on derzocht en vastgesteld dat het om het transport van 19 mei 1944 moet gaan." Daar was Set tela bij. Duifje Gans zou pas in september zijn weggevoerd. Rotterdam De schoorsteen van de derde produktie-eenheid v zijn plaats gehesen. Daarmee is het hoogste punt bereikt van d bedrijf in Rotterdam. De bouw kost zo'n 350 miljoen gulden n de RoCa-centrale werd vanmorgen op nieuwe installatie van het elektriciteits- foto anp DEN HAAG GPD PvdA-leider Kok en D66-voorman Van Mierlo zijn niet bereid nu al in te grijpen in de hoogte en duur van sociale uitkeringen. Zij zijn daardoor in botsing gekomen met VVD-onderhandelaar Bol- kestein. Die denkt dat aan pijnlijke maatregelen in de sociale zekerheid niet valt te ontkomen. Als compromis wordt nu aan uitstel van maat regelen gedacht. Pas als blijkt dat het aantal uit keringsgerechtigden binnen een bepaalde termijn niet tot een bepaald niveau sneden. Die termijn en dat moeten worden vastgesteld. Kok vindt dat de WD op wil bezuinigen. Bolkestein 'hunkert i gedaald, wordt niveau zouden nog i verkeerde r grote Dode en vermiste bij explosie Baarn BAARN GPD Bij een gasexplosie in een wo ning boven een fietsenzaak in Baarn is vanmorgen in ieder ge val een vrouw om het leven ge komen. De politie en brandweer sluiten niet uit dat er nog meer slachtoffers zijn gevallen. Eén persoon wordt nog vermist. Twee bewoonsters zijn door omwonenden met een ladder uit het pand bevrijd. Zij zijn on gedeerd. De winkel en het bo venhuis, dat werd verhuurd aan kamerbewoners, zijn totaal ver woest. De berging van de dode en de zoektocht naar het even tuele andere slachtoffer worden bemoeilijkt, omdat er instor tingsgevaar dreigt. De voorgevel ligt eruit, het dak is ingestort en wat overeind staat is ontwricht. Er,moest een kraan aan te pas komen om de brokstukken te verwijderen. utrecht pieter couwenbergh De vrede leek getekend en de treinen zouden weer gaan rij den. Toch is het akkoord dat de bonden en de NS vanmorgen vroeg bereikten niet overal met instemming ontvangen. In grote delen van het land wordt nog doorgestaakt. De NS-directie kan tevreden zijn met het akkoord. Het spoorbedrijf is naar verhouding goedkoop uit. De prijs die de NS gaan betalen is 'slechts' 25 mil joen, over twee jaar uitge smeerd. Invoering van een vier daagse werkweek voor 50-plus- sers, zoals FSV en CNV vorige week hadden geëist, kost name lijk het dubbele. Het is bekend dat de NS nogal krap in het financiële pak zitten, maar het resultaat van twee jaar relatieve arbeidsrust tegen de prijs van anderhalf procent van de loonsom is tegen de achter grond van het conflict toch be paald een koopje. Die winst (twee jaar geen CAO-onderhan delingen) is tegelijk ook het kleine verlies voor de NS. Het bedrijf wilde volgend jaar werk maken van afzonderlijke CAO's per dochterbedrijf. Dat schuift nu een jaar op en kost het be drijf wat centen. Ook de bonden konden opge lucht ademhalen. Hun tevre denheid vloeide vooral voort uit het feit dat de onrust bij de ei gen achterban weer onder con trole leek te zijn. De inhoud van het akkoord was bijzaak. Het ging er vooral om gezamenlijk, en eensgezind, een CAO te slui ten met de NS. Daarbij kwam dat het aantal boventallige ma chinisten en conducteurs fiks lager moest uitkomen dan de geplande 472. In beide opdrachten (eensge zindheid en minder boventalli gen) zijn de spoorbonden ge slaagd, maar de achterban denkt daar klaarblijkelijk anders over. Nog steeds moeten 126 conducteurs en machinisten per 1 september naar het inter ne arbeidsbureau. Een Belgische treinbeambte heeft gistermorgen in Roosendaal de pas sagiers gevraagd op de grond te gaan liggen. De trein mocht van de ac tievoerders van de NS alleen leeg terug naar België. De trein werd uit eindelijk tot stoppen gedwongen en de ongeveer 25 passagiers moes ten met de bus verder. foto anp ruben schipper Gisteren bleek opnieuw hoe lag er een bod van de FNV voor met name FSV en de Vervoers- een tweejarige CAO tegen vier bond FNV elkaar in de weg za- procent. De FSV hield het op 2,5 ten. Rond tien uur gisteravond procent voor één jaar. Zonder geraniums terecht te komen." Er zijn tal van rechtszaken in voorbereiding. De eerste, aan gespannen tegen de Noordhol landse gemeente Huizen, is on langs gewonnen. De gemeente ontnam een man die nauwelijks enkele meters kon lopen diens aangepaste auto, zonder me disch advies in te winnen of de betrokkene te raadplegen. De Amsterdamse rechtbank riep de gemeente wegens 'strijd met de zorgvuldigheid' tot de orde. Bij de Gehandicaptenraad zijn honderden van dat soort voor beelden bekend. De gemeenten kregen de 'zorgplicht' voor het gehandi capten-vervoer op 1 april van dit jaar in handen. Ze stemden er daarbij mee in vijftig procent te beknibbelen op het totale budget. Tegelijk kregen de ge meenten zeggenschap over wo ningaanpassing en rolstoelen verstrekking. Tijdens het debat in de Tweede Kamer over de in voering van de wet uitten woordvoerders van de oppositie ook al hun zorgen. Franse president is het Lubbers ook duidelijk geworden dat Frankrijk geen principiële be zwaren tegen zijn kandidatuur heeft. „Mitterrand heeft me dui delijk gezegd dat er wat hem betreft geen enkel probleem is, mits binnen de twaalf lidstaten overeenstemming kan worden bereikt." Dat moet eind deze maand gebeuren tijdens een Europese top op het Griekse ei land Corfu. Het is inmiddels duidelijk dat vooral de Duitse bondskanselier Kohl grote bezwaren tegen de kandidatuur van Lubbers heeft. De Nederlandse premier zou in de ogen van Kohl aanvankelijk te weinig enthousiasme voor de Duitse hereniging aan de dag hebben gelegd. correspondent Demissionair premier Lubbers blijft geloven in zijn kansen om Delors op te volgen als voorzit ter van de Europese Commissie. Dat liet de Nederlandse premier gistermiddag in Parijs door schemeren na een gesprek van bijna een uur met de Franse president Mitterrand. Na afloop van het gesprek verklaarde Lubbers bij Mitter rand 'een zekere voorkeur voor de Belgische premier Dehaene' te hebben bespeurd. De Neder landse premier hield een slag om de arm, omdat Dehaene zich nog steeds niet officieel kandidaat heeft gesteld. Tijdens het gesprek met de Amsterdam gpdlingslanden van medicijnen- en luierproducenten. De Amsterdammer werkte zich acht jaar geleden naar bin nen via een vrijwilligersbaantje bij het toenmalige Oecume nisch Studie- en Aktiecentrum voor investeringen in Amster dam. Later zou hij bij tientallen actiegroepen het oud papier ophalen, zogenaamd om er een basisschool mee te helpen die een trampoline voor de gymzaal nodig had. Nadat de Awepaa, de club van parlemantariërs tegen apartheid, dit jaar merkte dat informatie uitlekte, schafte men daar een papierversnipperaar aan. Hun vaste oud papierman verscheen nog twee keer, maar bleek geen interesse te hebben in de snippers. Ook bij andere groeperingen liet hij af en toe lucratieve ladingen als onver kochte boeken staan om min der winstgevende dozen met losse vellen papier wel mee te Informatie van het Amsterdam se actiewezen is jarenlang uit gelekt via een oud-papierman. Onderzoekers van het bureau Jansen en Jansen, dat zich richt op het werk van inlichtingen en veiligheidsdiensten, zagen een Amsterdammer de afgelo pen maanden oud papier, waar onder faxen, rapporten, telexen en brieven afleveren bij het Vin- keveense particuliere recher chebureau Algemene Beveili- gings Consultants BV. In een publikatie in het maandblad Onze Wereld stelt een woordvoerder van de Werk groep Medische Ontwikkelings samenwerking (Wemos) in Am sterdam dat daar wel eens is ge bleken dat informatie uitlekte. Zo zou een slechts intern be kend subsidieverzoek aan de Europese Commissie bekend zijn geweest bij de producenten waarmee Wemos om tafel zat. Wemos voert campagne tegen agressieve reclame in ontwikke- bedragen' zonder oog te hebben voor de effecten op de samenhang in de samenleving, aldus Kok. Hij zei 'zijn huid duur te zullen verkopen', als het toch van ingrepen in de uitkeringen moet komen. De PvdA wil hoe dan ook het sociaal minimum veilig stellen. Kok heeft wel voorgesteld om het voor mensen die vrij kort hebben gewerkt, moei lijker te maken WW te krijgen. Van Mierlo vindt ingrepen in de uitkeringen pas toegestaan als alle andere maatregelen tegen misbruik van de regels zijn uitgeput. Bovendien moeten de onlangs aangescherpte Ziektewet en WAO eerst de kans krijgen zich te bewijzen. Pas als blijkt dat dat onvoldoende oplevert, is een nieuwe keuze aan de orde. Onderzoekers van de Rijksuni versiteit Leiden hebben het gen gevonden dat is betrokken bij de erfelijke nierziekte cyste-nie ren. Deze ziekte leidt tot vor ming van vochtblazen in de nie ren. Patiënten met cyste-nieren zijn uiteindelijk aangewezen op dialyse of niertransplantatie. De Leidse onderzoekers ver wachten met de ontdekking ge richter naar een behandelings methode te kunnen zoeken. Een beschadiging van het nu gevonden stukje erfelijke mate riaal. is verantwoordelijk voor het ontstaan van de nieraan doening. Ongeveer een op de duizend heeft de erfelijke aan leg. De snelheid waarmee de vochtblazen in de nier groeien, verschilt sterk van patiënt tot patiënt. Een kind van een pa tiënt met cystenieren heeft vijf tig procent kans later ook aan de kwaal te gaan lijden. Van alle dialyse- en niertransplantatie patiënten in Europa en de Vere nigde Staten lijdt tien procent aan cyste-nieren. Volgens de Leidse onderzoe kers van de vakgroep anthropo- gentica is de ontdekking van het gen van groot belang voor de toekomstige behandeling van deze ziekte. Vervolgonderzoek moet ertoe leiden dat de groei van de cysten wordt vertraagd en uiteindelijk gestopt. FNV-onderhandelaarKorteweg te raadplegen, hervatte FSV'er Hardeveld het overleg met een bod van 1,7 procent voor twee jaar, daarin gesteund door de Vervoersbond CNV. Deze 'prijsdumping' verraste niet alleen de FNV. Ook de NS- delegatie kon haar oren niet ge loven en schorste. Korteweg koos eieren voor zijn geld en sloot zich met het oog op de noodzakelijke eensgezindheid aan bij zijn collega-bonden. Vanaf dat moment werden de onderhandelingen in een rede lijk snel tempo afgewikkeld. Er werden afspraken gemaakt over het verruimen van de ATV-rege- ling, waardoor met name de 50- plussers in totaal vijf extra vrije dagen krijgen. De waag is nu in hoeverre ATV werkt. Volgens de bonden levert het structureel ruim driehon derd arbeidsplaatsen op. Maar de ervaring in andere bedrijven leert dat met deze regeling am per een derde van het beoogde effect wordt bereikt. 't Is ZomerSALE bij EKEA. Met kortingen tot wel 50%! AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSR1JT SLIEDRECHT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3