Jaskula start niet in Tour NEC wil Leonard van Utrecht Soms spreken ouders wél eerlijke tennistaal Krajicek in helft van Michael Stich Sport 1 WOENSDAG 15 JUN11994 Limiet voor Corrie de Bruin leiden Kogelstootster Corrie de Bruin luisterde gisteren de avondwedstrijd van AV Holland in de Leidse Hout op met een A- limiet voor de EK in Helsinki, begin augustus. De Bruin reali seerde een afstand van 17,87, in een uitstekende serie van vijf keer boven de 17 meter 37. De Bruin, ook bij de wereldjeugd kampioenschappen in Lissabon tweevoudig titelkandidate, wierp bovendien de discus 53,18. Haar rivale Jacqueline Goor- machtigh bleef op dit nummer echter slechts een meter van de B-limiet. Tijdens dezelfde wedstrijd dook de Wassenaarse atleet Fabian van den Barselaar op de 400 meter onder de vijftig seconden (49,7), terwijl Bataaf Mark van Bel op dit nummer sneller was dan ooit (50,7). Batave Saskia Engels liet 59,5 noteren. Mara thonloopster Monique Bruins verbeterde zich op de drie kilome ter tot 10.36,7. Breukink op grote achterstand andorra Erik Breukink heeft het in de eerste etappe van de Mi di Libre rustig aangedaan, zijn benen bijna stil gehouden. In het ministaatje Andorra bereikte de Nederlandse Tour-hoop bijna vijftien minuten na dagwinnaar Pavel Tonkov de streep. Breu kink was in gezelschap van zijn ploeggenoten Alex Zülle en Lau rent Jalabert. Eerste etappe voor Pierobon De Italiaan Gianluca Pierobon heeft de eerste lei derstrui in de Ronde van Zwitserland veroverd. De wielrenner uit de Italiaanse formatie Amore e Vita was gisteren de sterkste de individuele tijdrit over 6,5 kilometer. Pierobon bleef op het Jeroen Piket nadert titel Amsterdam De nationale schaaktitel gloort voor Jeroen Piket. Met zwart versloeg hij gisteren in de negende ronde Friso Nij- boer. Piket gaat morgen, na een vrije dag, de voorlaatste ronde in met een punt voorsprong op Loek van Wely en John van der Wiel. Gemeente dwarsboomt FC Den Haag den haag FC Den Haag wil vandaag voor de derde maal een li centie-aanvraag bij de KNVB indienen. Het bestuur liet maan dagavond weten dat het op het laatste nippertje een consortium geldschieters had gevonden om de begroting rond te krijgen. De nieuwe sponsors stelden als voorwaarde dat de schuld van 2,4 miljoen gulden wordt teruggebracht naar één miljoen. De sane ringsoperatie dreigt nu te mislukken, omdat de gemeente pas op 21 juni verder wil praten over eventuele kwijtschelding van de schulden. Motorcoureur Simon Prior overleden mannheim» De Britse motorcoureur Simon Prior is gisterochtend in het academisch ziekenhuis van Mannheim overleden aan de verwondingen van een crash tijdens de Grote Prijs van Duits land. Het ongeval gebeurde zondag op het circuit van Hocken- heim. Clerc met moeite langs Lahl heerenveen De vierde ronde van het Westeuropese zone-dam- toernooi bracht meer spanning dan het programma deed ver moeden. Zelfs koploper Rob Clerc had de volle vier uur bedenk tijd nodig om de nog puntloze Duitser Lahl diens derde neder laag te bezorgen. Tot in het gevorderde middenspel hield Lalil de posities in evenwicht, in de tijdnoodfase ging hij echter on deruit. Kemkers naar Verenigde Staten den haag Gerard Kemkers vertrekt als schaatscoach naar de Verenigde Staten. De voormalige topsporter heeft een baan ge kregen als bondscoach van de allround-ploegen. Hij reist in juli naar West Allis, het schaatscentrum in de Verenigde Staten. Kemkers is de opvolger van Peter Muller. DUIVENTIL noordwuk rob v De kersverse eredivisionist NEC heeft be langstelling voor Leonard van Utrecht. De Noordwijkse aanvaller van Excelsior hoopt binnen twee weken duidelijkheid te krijgen over een eventuele overgang naar de Nij meegse club, die enkele weken geleden via de nacompetitie promoveerde. ,,Als het af ketst is de kans groot dat ik terugkeer bij de w Noordwijk," aldus de 25-jarige voetbal ler. De aanbieding die zijn huidige werkgever deed, was niet naar de zin van Van Utrecht. „Als die aanbieding niet verandert zal ik waarschijnlijk niet doorgaan bij Excelsior. De belangstelling van NEC is heel concreet. Ze hebben me al twee keer gebeld en de zaak is nu in handen van de WCS (de Ver eniging Voor Contractspelers, red.) Marbus Bram Marbus heeft zijn contract bij Excel sior wel met een jaar verlengd. De Noord wijkse spits, die er nu twee seizoenen op heeft zitten bij, de eerste-divisieclub, her stelt momenteel van een zware enkelbles sure. Hij denkt op tijd fit te zijn voor de start van de competitie. De 22-jarige Marbus raakte een maand geleden geblesseerd in een oefenwedstrijd tegen Rijnsburgse Boys. Zijn enkelvork ver schoof en het been werd in het gips gezet. Volgende week maandag mag het gips eraf en begint voor de aanvaller de revalidatie. „De training bij Excelsior begint op 11 juli, maar ik zal toch vooral voor mezelf moeten trainen de komende tijd. Voor de aanvang van de competitie hoop ik weer speelklaar te zijn." Marbus denkt voor komend sei zoen weer in aanmerking te komen voor een basisplaats, ook al heeft de nieuwe trai ner Rob Baan enkele versterkingen aange trokken. Marbus werd twee jaar geleden net als Van Utrecht bij Noordwijk weggehaald door Baans voorganger Cor Pot. TVM is er wel bij De nummer drie van het Tour-eindklassement van vorig jaar, en ook winnaar van de Pyreneëen-etappe naar Pla d'Adet, de Pool Zenon Jaskula krijgt dit jaar geen startge legenheid in de Tour de France. rotterdam peter ouwerkerk gpd-verslaggever Bij het bekendmaken van de resterende ploegen, gisteren, bleek dat de Tour-directie geen plaats had ingeruimd voor de Jolly-ploeg van Jaskula, waar ook gerenommeerde renners als Dmitri Konisjev en Endro Leoni voor rijden. Ook het Belgische Collstrop valt buiten de boot. De Tourbazen voegden wel TVM, Telekom, ZG Mobili, Fes- tina en Kelme aan de reeds be kende vijftien toe. Verrassenderwijs werd nog een 21ste ploeg aan het peloton voor de 81ste Tour 'geplakt': het Franse Chazal, dat ook vorig jaar op een wild card binnen kwam en toen amper presteer de. Er staan daardoor zaterdag 2 juli voor de proloog in het Noordfranse Lille 189 renners aan het vertrek. De overwegingen Jolly en dus Jaskula buiten de Tour de hou den maakte Tourdirecteur Jean- Marie Leblanc niet bekend. Op puur sportieve gronden hadden de Italianen daar wel recht op: met hun 21ste plaats in het UCI-ploegenklassement staan ze hoger genoteerd dan bijvoor beeld Kelme (22) en Chazal (29). Maar de Tourdirectie liet al eerder doorschemeren, dat er dit jaar ook op commerciële gronden zou kunnen worden geselecteerd. Zo was het bijvoorbeeld on denkbaar dat een ploeg als Fes- tina overboord zou vallen. De Spanjaarden (met Andorrese li centie) leveren ook dit jaar de tij dwaamemings - apparatuur aan de Tour, investeren flink in de reclamekaravaan, en dan lijkt het onbestaanbaar dat er geen renners met dezelfde wer vende teksten mogen rondrij den. Bijkomend argument is, dat er o.a. drie Franse klasse mentsrenners in de ploeg rond rijden: Leblanc, Lino en Viren- que. Het zijn alibi's, die ook enigszins voor Chazal gelden. De ploeg stelt ook dit seizoen danig teleur, heeft nog niet de helft van het aantal overwinnin gen van vorig jaar om deze tijd (2:6), drijft voor een deel op voormalige Oostblokkers (Kirsi- puu en Kasputis), maar er staan op die manier toch zes a zeven Franse profs meer aan het ver trek. Goed voor de sponsor, en misschien is de sponsor ook wel goed voor de ontbijtbuffetten in het VIP-dorp; de Chazalworst zou dit jaar het exclusieve broodbeleg kunnen zijn. Zenon Jaskula was niettemin hevig teleurgesteld, toen hij gis termorgen van het veto van Le blanc c.s. op de hoogte werd ge steld. Vanuit zijn woning aan het Gardameer: „Nu kan ik he lemaal een kruis over mijn sei zoen maken." Jaskula is aan een hoogst on gelukkig jaar bezig. Hij kwam in het vooijaar ten val, waardoor hij de belangrijkste rittenkoer sen moest missen, en hij ver dween ook voortijdig uit de Giro d'Italia. In de 7e etappe moest hij plotseling uitwijken voor een overstekend kind, kwam ten val, en moest drie dagen later met almaar opspelende vleeswon den de Giro laten voor wat die was. In het klassement bezette hij toen overigens de 64ste plaats op 28.28 min. Dat de TVM/Bison-ploeg van Cees Priem opnieuw op een wildcard werd getracteerd lag min of meer in de lijn der ver wachting. De ploeg staat veer tiende in de UCI-ranking, heeft inmiddels dertien overwinnin gen geboekt, en kan nog altijd Jeroen Vink kansloos tegen Robbert Paul Hartwijk in Lisse lisse rob van der zanden De moeder van Jeroen Vink vond dat het maar eens gezegd moest worden toen haar zoon in de partij tegen Robbert Paul Hartwijk de zoveelste afzwaaier produceerde. „Dit doe ik beter Jeroen." Zo, die zat. Dan ben je misschien een meer dan be hoorlijke B-speler in het district Leiden, maar dan sta je toch even lullig naar je veters te sta- Eigenlijk wist de 19-jarige Hil- legommer het zelf ook best. Hij speelde als een krant, zeg maar een natte krant. En dan moet het ge- woon gezegd kunnen wor den. Er zijn van die typische tennisouders die alles van zoon en dochter met de mantel der liefde bedek ken, maar dit was tenminste eerlijke en volwassen taal. Als het slecht is, is het slecht, punt In de afgelopen twee jaar had Vink vaker tegen Robbert Paul Hartwijk gespeeld, maar nooit verloren. In de eerste ronde van de Open Kampioenschappen van de Bollenstreek werd het gisteren 6-0, 6-2 voor de 18-jari- ge Unicummer. De favoriet, die geen moment in de wedstrijd Misschien deed alle zelfkritiek niet helemaal recht aan de dik verdiende zege van Hartwijk. Die speelde weliswaar niet zijn beste tennis („Mijn backhand loopt de laatste tijd niet zo lek ker en daarom ben ik voortdu rend gaan slicen."), maar bij hem was in elk geval nog sprake van werklust en agressie. En wat heel belangrijk was: zijn eerste en ook tweede service kwamen goed door. Vink: „Normaal ook mijn gevaarlijkste wapen, maar nu was het helemaal niets." ven, stopt het niet meer natuur lijk."). Talenten Ach, Vink en Hartwijk weten be ter en kunnen ook beter. Ze draaien alweer wat jaartjes mee in het circuit. Talenten waren ze. Maar dat wordt van bijna ie dere tennisser gezegd die ze bij de jeugd leuk staat te raken. Robbert Paul Hartwijk is wat dat betreft ook wat jaartjes wijzer geworden. Toen hij 13, 14 was blies hij nog wel eens hoog van toren. Leidsch Dagblad Tennis Circuit '04 RabobankS Stond hij veerd. Hij viel zijn moeder na afloop bij. „Dit leek inderdaad nergens op." Slecht voetenwerk, matig anticiperen, oplopen als het niet kon, het hield allemaal niet over. Terwijl hij in de com petitie nog zo lekker op tik was geweest. Pepernoot Het was een van de weinige wedstrijden op Lisse in de B-ca tegorie. Het was aan de Spekke- laan gisteren D-day, de dag van de D-potjes. Maar Hartwijk- Vink misstond helemaal niet tussen deze partijtjes van de mindere goden. Het was een foutenpot. Voetballers zouden zeggen 'ik schop geen deuk in een pakje- boter'. Tennissers zeggen 'ik raak geen pepernoot' of - dat is iets meer jargon - ,ze zitten er niet lekker op'. Dat gebeurt ge woon wel eens. „En dan draai je dat niet zo maar even om," zei de verliezer, die onwennig en moeizaam over de gravelbanen bewoog alsof hij dit seizoen voor het eerst buiten kwam. (Zijn vader: „Als die maat 48 van hem eenmaal gaat schui- grenzen zijn aan het ta lent dat hij in zijn vingers heeft. Hartwijk: „Mijn vader vindt nog steeds dat ik nogal goed ben, maar zelf ben ik toch wel tot inkeer gekomen. In vergelij king met je leeftijdgenoten ben je in feite niks." Hij doelt op ta lenten die op nationaal niveau al zijn doorgebroken en op deze leeftijd naar het buitenland ver trekken voor grotere toernooi en. Die hebben de B-lijst jaren geleden al verlaten. Jeroen Vink en Robbert Paul Hartwijk kennen de verhoudin gen inmiddels en vinden het woord 'talent' steeds betrekke lijker worden. Vink doet de middelbare detailhandelschool en Hartwijk is net klaar met de havo en wil straks naar de luchtvaartschool. Daar goede punten halen is heel wat be langrijker dan punten halen op de tennisbaan. Jeroen Vink kwam er gisteren niet aan te pas in Lisse. FOTO DICK HOGEWONING CIRCUIT IN CIJFERS Open Kampioenschappen van de Bollenstreek HEB1: R.P. Hartwijk-J. Vink 6- 0, 6-2, M. Zandvliet - M. Vink 6- 2, 3-6, 6-2. DEB: N. van Steyn - L. Jonkman w.o. DDB: M. Griekspoor/C. Zandbergen -A. Leyten/A. van Noort 2-6, 6-1, 6-4. HEC1: D. van Dijk - A. Broekhof 6-2, 6-2, Y. Star - Ch. Kooman 6-3, 4-6, 7-5. DEC1: A. Sterk- L. Lief broer 6-4, 2-6, 6-4. De Merenwijk Mooyman - M. Hoekstra/M. Buis 6-2, 6-2. DEB: N. Huyzen-Van Reenen - H. Boers 6-4, 6-1, N. van Schaik - N. Weyermans 6-2, 6-1.HEC1: M. de Bruin-K. Ko renhof 4-6, 6-3, 6-3, M. Volwa- ter - W. van Schie 7-6, 6-4. DDC: M. Cornelissen/L. Machielsen - P. Chrispijn/Ch Artist 7-5, 6-1. bogen op een aantal met referenties, al is de jus er bij de papieren kopmmanen zo langzamerhand wel af. De lijst van Tourploegen 1994 (elk met 9 renners): Carrera (Chiappucci), GBMG (Mu seeuw), Gewiss (Furlan), Lam- pre (Fondriest), Mapei (Romin- ger), Mercatone Uno (Cipollini), Polti (Bugno), ZG Mobili (Ghi- rotto), Castorama (De Las Cue- vas), GAN (Dojwa), Novemail (Mottet), Chazal (Kirsipuu), Ba- nesto (Indurain), Kelme (Cubi- no), ONCE (Breukink), TVM (Ski bby), WordPerfect (Ekimov), Telekom (Ludwig), Motorola (Mejia), Lotto (Tsjmil), Festina (Leblanc). Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54,2300 AB Leiden. De Rotterdamse voet balderby Feye- noord-Sparta staat in het nieuwe seizoen al op de tweede speeldag (woensdag 31 augustus) op het programma. Ook de kraker PSV-Ajax wordt op die avond gespeeld In te genstelling tot een eerder be richt staat de wielerclub Swift- Casba toch aan de leiding in de nationale clubcompetitie. Ro bert de Haas (Noordwijkerhout) behaalde een keurige tweede plaats in een criterium in Hal steren. Jeroen van der Vossen werd elfde. Leidenaar Vincent van der Kooij werd 28ste bij het NK in Vijlen. Twee andere Lei- denaars Arjan de Boer (27e) en Ewoud van der Kooij (29e) re den het NK jeugd in Helmond. In België behaalde Dino Tol- hoek een negende plaats in Sint-Niklaas. Edward Farenhout werd tweemaal vierde, in Ro zenburg en Halsteren De voet balvereniging Woubrugge houdt op zaterdag 18 juni een halve marathon in de omgeving van de Wijde Aa. Een dag later kunnen de trimmers terecht bij NL...ML in park Cronesteijn in Leiden. Aanvang 10.30 uur. AV Rijnsoever houdt op maandag 20 juni een strandloop in Kat wijk De Leidse turner Marcel Didden werd in Roermond vijf de bij het Nederlands kam pioenschap C-klasse. Drie Al- phense turnsters van DOS, Lin da van der Horst, Joyce Zuidam en Astrid Ens werden in Bladel (landelijke fnale) in de voorron de uitgeschakeld Voetbalclub KJOS uit Nieuw Vennep houdt op zaterdag 18 juni een spon sorloop In tegenstelling tot wat het ANP naar de dagbladen seinde heeft hoofdklasser Hol land de bekerwedstrijd tegen GVW, na strafschoppen, ge wonnen Rijndelfland houdt een serie Beachkorfbalavonden. Madjoe organiseert op 25 juni in Katwijk en Fluks op 2 juli in Noordwijk Voleybalclub NO VO heeft ook op zaterdag 25 ju ni een strandtoemooi waaraan 250 teams deelnemen. De be stuursleden Gerben van Ek en Martin van Weeghel treden in september af als bestuurslid Een uniek gebeuren. Op zondag 19 juni krijgen wielrenners de gelegenheid op het parcours van de klassieke Waterschapsronde (160 km) te rijden. Het gezamelijke vertrek is om 9.00 uur op de Dr. Kort- mannstraat in Zoeterwoude Wethouder Hans de Goede heeft de Leidse schaakkampioe nen Thomas Willemze en Job Delemarre (OEW) gehuldigd Tijdens de ledenvergadering van voetbalvereniging Randstad Sport werd Cor de Bruyn tot erelid benoemd. Joop de Rooy en Bob Hendrikse werden lid van verdienste De Leidse voet- baljeugd onder de 12 jaar be haalde achter Amsterdam een keurige tweede plaats bij een sterk bezet toernooi in Bunnik De voetbalvereniging Feye- noord is een samenwerkings verband aangegaan met het Rotterdamse Thorbecke Lyce um In de komende landelijke zaalvoetbalcompetitie levert een overwinning drie punten op. Een gelijkspel is goed voor één punt. De verliezer krijgt niets, De eredivisie bestaat nu uit: 't Stoepje (Utrecht), DBB (Vught), Docshop (Doesburg), De Hommel (Roermond), Hooghuis Sport (Geldrop), Meyers (Roermond), Handsome Eight (Alkmaar), Hoornse Veer- huys (Hoorn), JSB (Dordrecht), Kabelkrant (Alkmaar), Kras Boys (Volendam), Schoenenreus (Veghel), Bunga Melati (Tilburg) en FV Snoekie (Den Haag). Bij de laatste club spelen de Leide- naars Hans van As, John Erades en Kees van Tongeren Voet baltrainer Kees Guyt (Katwijk) is geslaagd voor een diploma Oe- fenmeeester I. Ben Wijnstekers is niet langer trainer meer bij amateurclub OW. Hij heeft het te druk met zijn nieuwe werk kring De Koninklijke Neder landse Wieier Unie (KNWU) zal jurykorpsen adviseren bij zo mersmog de wedstrijden in te korten. Zomersmog ontstaat halverwege de middag en in het begin van de avond op warme, windstille dagen De Societé du Tour de France gaan ook een Tour de France voor ATB-ers op touw zetten Het golftoemooi de Voorschoten Open wordt op zaterdag 18 juni voor de tweede keer gespeeld. Het toernooi wordt afgewerkt in het park Adegeest Tafeltennisvereni ging Docos houdt op maandag 20 juni een algemene ledenver gadering Wieleramateur Mar tin Schalkers (Voorhout) mag, als hij dat wil, op zondag 25 juni starten bij de NK profs in Meerssen De eerstvolgende kortebaandraverij is op zaterdag 2 juli in Warmond Schultz treft het niet op Wimbledon Kristie Boogert speelt in de eerste ronde tegen een qualifier, Caroline Vis tegen de Japanse Sawamatsu, Manon Boüegraf tegen de Amerikaanse Harvey- Wildt en Nicole Muns-Jager- man tegen de Amerikaanse Arendt. Pikant is de loting van titel verdediger Steffi Graf. De Duit se, een slow starter, moet het in de eerste ronde opnemen tegen Lori McNeil (Verenigde Staten), die vorige week het grastoer- nooi van Birmingham op haar naam bracht. Graf begint evenals de titelver dediger bij de mannen, Pete Sampras, overigens bij de En gelse bookmakers als favoriet aan het toernooi. De quotes zijn 5-2 (Graf) en 13-8 (Sampras). De Amerikaan Martin staat met 6-1 op de tweede plaats bij de mannen voor de Duitser Stich (7-1). Als Richard Krajicek mocht \vinnen betalen de book makers 16 tegen 1. Bij de vrou wen is de Spaanse Aranxta San chez (8-1) tweede. De Francaise Mary Pierce en de Tsjechische finaliste van 1993, Jana Novot- na, noteren beiden 10-1. Spuwen Overigens hebben de organisa toren van de 108e All England kampioenschappen, zoals Wim bledon officieel te boek staat, dit jaar de „spuwers" de wacht aangezegd. „In samenwerking met de internationale spelers vakbond (ATP), de trainers en managers worden de zondaars in de gaten gehouden en zono dig bestraft. Het is ons ernst. Wij hopen dan ook dat de spe lers met ons willen samenwer ken", zei Chris Gorringe van de All England Club. Vorig jaar hebben veel toe schouwers zich beklaagd over de onhebbelijke gewoonte van sommige spelers om te spuwen. De Engelse pers bestempelde de Kroaat Goran Ivanisevic en de Amerikaan André Agassi als de grootste boosdoeners. Richard Krajicek opent Wimble don 1994 tegen de Australiër Cahill, Paul Haarhuis tegen de Australiër Stoltenberg en Jacco Eltingh tegen een kwalificatie speler. Dat was het resultaat van de mannenloting, gisteren in Londen. De drie Nederlanders zijn in gedeeld in de onderste helft van het speelschema dat wordt aan gevoerd door de als tweede ge plaatste Duitser Stich. Bij winst ontmoeten Krajicek en Haar huis elkaar in de tweede ronde. De winnaar daarvan krijgt in de derde ronde waarschijnlijk Stich als tegenstander. Eltingh speelt in de tweede ronde tegen de winnaar van Pri- nosil (Dui) /Henman (Eng) en in de derde ronde tegen de als der tiende geplaatste Fransman Pioline. Jan Siemerink heeft zich niet ingeschreven. Hij is nog niet voldoende hersteld van de gevolgen van een meniscus operatie. Titelverdediger Sampras is inge deeld bij Todd Martin, van wie hij de finale op Queens verloor. Martin ontmoet in de vierde ronde Andrè Agassi, twaalfde geplaatst, in de kwartfinales Stefan Edberg en in de halve eindstrijd Sampras. De Ameri kaan begint zijn verdediging te gen zijn landgenoot Jared Pal mer, de debutant in de Ameri kaanse Davis-Cupploeg voor de wedstrijd tegen Nederland. Schultz Bij de vrouwen schreef Stepha nie Rottier zich niet in. Brenda Schultz trof het niet. Ze begint in de eerste ronde tegen de Ge orgische Mesjki en stuit daarna op de als elfde geplaatse Mary- Joe Fernandez. Miriam Ore mans opent haar Wimbledon tegen de als vijfde geplaatste Ja- na Novotna, de finaliste van vo rig jaar die na haar nederlaag tegen Graf uithuilde op de schouder van de hertogin van Kent.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25