'Kunst moet je even van de grond tillen' Deens kunstenaarscollectief vol contrasten Cultuur&Kunst Kunst per vierkante meter WOENSDAG 15 JUNI 1994 Huisconcert Diana Djindjikachvili voorschoten De 18-jarige Georgische vluchtelinge Diana Dj indjikachvili geeft op 25 juni een huisconcert bij de Voorscho- tense kunsthistorica en pianolerares Maria Guery. Djindjikachvi li brengt werken ten gehore van Bach, Bhrahms, Beethoven, Rachmaninov en Chopin. In de kamer en tuin van Guery is ruimte voor ongeveer 100 zitplaatsen. Kaarten voor het concert kosten f 25,- (studenten f 15,-) en zijn vanaf heden te reserveren: tel. 071-310568. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van een piano voor Diana Djindjikachvili en komt ten goede aan Greenpeace. Het concert, aan Het Wedde 93 (geen parkeerplaat sen), begint om 20.00 uur. Van Resteren krijgt prijs voor vaas Amsterdam Maria van Kesteren krijgt van het Amsterdams Fonds voor de Kunst de Kho Liang Li prijs 1994. Ze wordt onder scheiden voor haar vaas Leerdam-Serica. Vanaf 1979 kent het kunstfonds de prijs jaarlijks toe voor een werk of een serie wer ken van industrieel toegepaste kunst. De prijs, 15.000 gulden, wordt op 28 oktober in Amsterdam uitgereikt. De Kort gast bij Oslo Philharmonic Amsterdam De Nederlandse dirigent Vincent de Kort dirigeert begin augustus het Philharmonische Orkest van Oslo. Hij debu teert bij dit orkest op uitnodiging van Mariss Jansons, de vaste dirigent. De Kort studeerde begin 1991 af aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Speciale wijn moet Pepijn redden den haag Pepijnwijn moet een uniek theater in Den Haag red den. Albert Heijn is het met ondergang bedreigde cabarettheater Pepijn te nulp geschoten. Een deel van de verkoopprijs van 12.000 flessen wijn komt ten goede aan het theater. Op 20 juni wordt de eerste fles overhandigd aan twee bestuursleden van Pepijn, Youp van 't Hek en Ferd Hugas. De benefietvoorstelling die Paul van Vliet en Van 't Hek gaven, bleek niet voldoende om de voortzetting van Pepijn op langere termijn te garanderen na dat de gemeente Den Haag de jaarlijkse bijdrage drastisch had gereduceerd. De actie is een idee van een filiaalmanager van Al- bert Heijn. Hij besloot met 20 andere plaatselijke vestigingen de wijn op de markt te brengen. Van elke verkochte fles gaat een gulden naar Pepijn. Erasmus-speld voor dirigent Schebal Rotterdam Josef Schebal, oprichter en dirigent van het Rotter dams Jeugd Kamerorkest, heeft de Erasmus-speld gekregen. Het gemeentebestuur heeft hem de speld toegekend uit waardering voor zijn grote verdiensten voor de muziekcultuur in Rotterdam. De in Tsjechië geboren Schebal was verbonden aan het Frei- bergs Stadstheater in Duitsland en het Gronings Philharmonisch Orkest. Ook was hij enige jaren vioolleraar aan de Amerikaanse School in Den Haag en aan de muziekschool in Delft. Onder lei ding van Schebal is het Rotterdams Jeugd Kamerorkest uitge groeid tot een toonaangevend muziekensemble. Het orkest trad de afgelopen jaren op met gerenommeerde solisten als Daniël Wayenberg en Victor Liberman, maar ook met toporkesten als het Rotterdams Philharmonisch. Hans Dulfer in Antonius Zalencentrum leiden Hans Dulfer, die tijdens het laatste North Sea Jazz Festi val de 'Big Award' uitgereikt kreeg voor zijn immer vooruitstre vende muzikale activiteiten, treedt op 25 juni met zijn maat Bo ris van der Lek en zijn band Tough Tenors op in het Antonius Zalencentrum, aan de Lange Mare 43 in Leiden. Dulfers cd 'Big Boy' en de single 'Streetbeats' scoren momenteel goed in de hit parades. Het concert begint om 21.00 uur, er is geen voorpro gramma. Kaarten kosten in de voorverkoop f 15,- en zijn ver krijgbaar bij bij Plato, aan de Vrouwensteeg 4-6, en bij Justmu- sic, aan de Oude Singel 198 in Leiden. ARCHIEFFOTO GPD Mondriaan Stichting trekt 3,8 miljoen uit voor aankopen amsterdam De Mondriaan Stichting stelt per jaar 3,8 miljoen gulden be schikbaar voor musea die mo derne kunst en vormgeving wil- len aanschaffen. Daardoor moeten musea hun twintigste eeuwse collectie kunnen ver sterken en moeten Nederlandse musea en beeldende kunste naars een grotere internationale bekendheid krijgen. Dit is de kem van een nieuwe regeling die de stichting woensdag heeft gepresenteerd. De Mondriaan Stichting is een nieuw stimuleringsfonds voor beeldende kunst, vormge ving en museale activiteiten die de uitvoering van het aankoop beleid heeft overgenomen van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur en de Rijksdienst Beeldende Kunst. De nieuwe regeling wijkt sterk af van het oude WVC-beleid. Al leen musea met een hoogwaar dige collectie die al vijf jaar ac tief aankopen, kunnen een be- Nederlandse beeldhouwkunst in de Grote Kerk in Den Haag 'Het Grote Gedicht', een beeldhouwwerk van Sigurdur Gudmundsson, is de naamgever van een tentoonstelling in de Grote Kerk in Den Haag over Nederlandse beeld houwkunst van na de oorlog. Ongeveer honderd beelden van vijftig vooraanstaande beeldhouwers zijn daar tot 4 september te zien. den haag gpd/anp Het Grote Gedicht, drie zwa nenhalzen reikend uit pirami devormen, symboliseren de ly riek. De nadruk bij de getoonde werken ligt op de klassieke drie dimensionale sculptuur. De werken tonen stuk voor stuk ei genschappen als de menselijke maat, het ambachtelijke en het lyrische. Verbeelders zijn onder anderen internationaal ver maarde kunstenaars als Ger van Elk, Jan Dibbets, Jan van Mun ster, Carel Visser en Shinkichi Tajiri. Ook leden van de jongere garde zoals Guido Geelen, Be rend Strik - wiens spraakma kende installatie van de opge hangen kat boven een berg nootmuskaat momenteel in de Leidse Lakenhal te zien is - Tom Claassen en Aemout Mik zijn vertegenwoordigd. De tentoonstelling preten deert niet een compleet over zicht te geven van de beeld houwkunst na 1945. Het gaat wel om kunstwerken die in de loop der jaren nog altijd een be langrijke en vitale inspiratie bron vormen. De gehele oppervlakte van de kerk, ongeveer 1.900 vierkante meter, is voor de tentoonstel ling benut. Ook op het plein buiten de kerk staan elf beelden opgesteld. Die krijgen te zijner tijd een plaats op het Spui en in de Grote Marktstraat. Die stra ten zullen worden opgesierd met een lint van kunstwerken van veertig verschillende kun stenaars. Bedenkingen In beeldhouwersland kan de ex positie in Den Haag op enthou siasme rekenen. Althans, op het eerste gezicht. Na de eerste in stemmende reactie maken kun stenaars meteen de kantteke ning, dat de tentoonstelling een nogal behoudend karakter heeft. En er zijn meer bedenkin gen. David Vandekop (1937), de man die de laatste jaren op zoek is naar traditie in hout en klei, zegt het zo: „Er zijn niet veel beeldententoonstelïingen, dus alles wat er op dat gebied ge beurt is mooi meegenomen. Bovendien vind ik het wel aar dig om werk bij elkaar te zien van kunstenaars, die elkaar het licht in de ogen niet gunnen." „Het ontbreken van collegiali teit, dat is volgens mij een zeer Hollands verschijnsel. Als je ziet hoe de jongeren over de oudere generatie oordelen... Terwijl die knullen toch nog moeten bewij zen dat ze het 30 tot 40 jaar vol- 'Het Grote Gedicht' i Den Haag. houden. Ik weet dat ik nu klink als een oude man, die het alle maal beter weet. Natuurlijk is het goed dat er af en toe een veeg door de kunst heen gaat, maar ik vind niet dat ze meteen alles in de prullenmand moeten flikkeren." Essentie De tentoonstelling laat werken zien, die tot de dag van vandaag een bron van inspiratie zijn beeldende kunst recensie roos van put Expositie: werk van Kunstenaarskollektief 'Pyramiden' en kunstglas van de Zweedse Ingrid Lundh-Rundqvist Te zien: t/m 31/7, ma t/m vr op afspraak, za en zo Het Deense collectief 'Pyrami den' bestaat uit vijf kunstenaars die al meer dan acht jaar geza- melijk exposeren. Volgens één van hen, Jens Chr. Jensen, „om dat zij elkaar gevonden hebben en erg goed bij elkaar passen, zowel in vorm en fantasie als ook in de liefde voor de kunst." In de toegepaste vormentaal in het werk van de kunstenaars zie ik echter geen overeenkom sten. Het contrast dat zichtbaar is, zowel in materiaalkeuze als in uiteindelijke vormgeving, is daarentegen nadrukkelijk aan wezig en zorgt dan ook voor een expositie waar je verschillende keren naar toe kunt en waar je iedere keer weer iets nieuws ontdekt. Jens Chr. Jensen exposeert as semblages. Losse elementen, zowel twee- als driedimensio naal, die worden samengevoegd zodat één kunstwerk (object) ontstaat. Jensen voegt in zijn werk schaapswol, veren en spij kers samen. De assemblages van klein formaat zijn niet meer dan samenvoegingen van losse onderdelen die individueel niets met elkaar te maken hebben. Het geheel spreekt niet tot de verbeelding. Bij de toeschouwer ontstaan geen associatieve ge dachten. Zijn assemblages van groter formaat laten echter zien dat Jensen bepaalde samenvoe gingen wel kan laten spreken. Zoals een groot werk in de vorm van een ruit. Binnen deze ruit vorm hangen kleinere ruitjes in lagen van drie op een spijker. Deze repetitie van één vorm binnen eenzelfde grotere vorm zorgt voor een rustig geheel. Eenvoudig, sober maar ge slaagd. In de schilderijen van Yrsa Aekaer komen de kleuren blauw, rood en bruin nadrukke lijk naar voren. Het zijn duide lijk haar lievelingskleuren. Het gevaar bij het gebruiken van de zelfde kleuren binnen een oeu vre is dat het snel voorspelbaar en dus saai kan worden. Bij Ae kaer is dit niet het geval. Haar leiden/amsterdam annemiek ruygrok Twintig dagen lang zal de Leid se galerie Amber gebruik mogen maken van de Oude Kerk in Amsterdam. De ruim honderd vierkante meters die de galerie aan de Hooglandsekerkgracht zelf tot haar beschikking heeft, zijn namelijk niet ruim genoeg voor de grootse plannen van Amber-eigenaars Irma en Oc taaf Roelofs. De galerie wil alle Leidse galerie Amber tijdelijk in Amsterdam facetten van haar gezicht met oosterse trekken laten zien en daar is de Oude Kerk het meest geschikt voor. 'Meeting of the twain' is de ti- roep doen op een bijdrage. Bo vendien moet het museum zelf voor minstens 100.000 gulden moderne kunst kopen. In tegenstelling tot vroeger worden musea vrijer gelaten bij hun aankopen. Zo mogen ze ook stukken uit het buitenland aankopen. Volgens de oude re geling mochten ze alleen Ne derlandse werken van de laatste 15 jaar aanschaffen. De Mondri aan Stichting bemoeit zich niet met de keuze van de aanschaf. Het aantal musea dat een be roep kan doen op financiële steun wordt teruggebracht van 32 naar 20. Inkomensvorming voor Nederlandse beeldend kunstenaars behoort niet meer tot de doelstellingen. De Mondriaan Stichting werkt nog aan de vorming van een apart aankoopfonds voor zeer bijzondere werken of col lecties moderne kunst en vorm geving die door verkoop naar het buitenland dreigen te ver dwijnen. Henry Mancini 1924-1994 De met vier Oscars onder scheiden componist Henry Mancini werd met zijn mu ziek voor films net zo bekend als de sterren in Hollywood. Mancini, die leed aan lever kanker, overleed dinsdag in zijn woning in Beverly Hills. Hij werd 70 jaar. Henry Mancini, die muziek schreef voor films als de 'Pink Panther', 'Days of wine and roses' en 'Breakfast at Tiffa ny's', werkte tot zijn laatste dagen aan zijn eerste theater project, de Broadway-versie van 'Victor-Victoria'. De film, geregisseerd door Blake Edwards die jarenlang zijn partner was, leverde de com ponist in 1982 zijn vierde Os car op voor de beste oor spronkelijke filmmuziek. In zijn carrière, die bijna 50 jaar omspande, schoeide Mancini Hollywoods filmmu ziek op geheel nieuwe leest met gepolijste composities die bioscoopbezoekers over de hele wereld in vervoering brachten. Onder zijn be roemdste werken zijn 'Moon River', door Audrey Hepburn gezongen in 'Breakfast at Tif fany's', 'Charade', 'Days of wine and roses' en instru mentale songs bij films als 'Peter Gunn' (tv-detective). Behalve de vier Oscars ont ving Mancini, wiens werk is samengebracht op 90 platen, 20 Grammy's. Hij was daar mee één van componisten met de meeste onderschei dingen van de Amerikaanse platenindustrie. Mancini, die op 8-jarige leef tijd begon dwarsfluit te spelen en zich daarna richtte op het klavier, was niet alleen in de studio te vinden. Hij dirigeer de symfonie-orkesten en trad op met tenor Luciano Pa- varotti, zanger Johnny Mathis en de Ierse fluitist James Gal- way, met wie hij in 1985 op tournee ging. Hoewel hij in zijn jeugd liever voetbalde, begon hij zich voor jazz te interesseren toen hij de muziek van bandleider Glenn Miller hoorde. Nadat hij na de oorlog uit militaire dienst was gekomen, trad hij toe tot Mil lers orkest. In 1952 ging Mancini werken voor Universal-studio's, waar voor hij aan meer dan 100 films meewerkte. Voor 'The Glenn Miller Story1 ontving hij in 1954 zijn eerste Oscar-no minatie. In april brachten sterren als Pavarotti, Quincy Jones, Julie Andrews en Andy Williams de zieke Mancini tijdens een emotionele gala-avond nog een hommage. Mancini was getrouwd met Ginny, die hij ontmoette als zangeres van de Tex Beneke-bandrZijiradcïën drie kinderen. los angeles rtr/anp voor hedendaagse kunstenaars. De nadruk ligt op de klassieke driemensionale sculptuur, waarin het ambachtelijke en ly rische aspect duidelijk verte genwoordigd zijn. Performance, installaties en videokunst ko men niet aan bod, maar worden wel behandeld in het bij de ex positie verschenen boekwerk. Vandekop kan er niet rouwig om zijn, dat de vluchtiger per formances en aanverwante za ken niet in beeld komen. „Iedereen is tegenwoordig met installaties bezig", zegt hij. „Voor mij is een beeldhouw werk een concreet gebeuren. Vroeger heb ik me ook wel met installaties bezig gehouden, maar de laatste tijd ben ik terug bij de essentie. Het spannend ste is, datje beeld boven de ma terie moet uitstijgen. Als dat één keer per jaar lukt, mag je blij zijn." „Wat ik tegenwoordig zie, heeft voor mij een beetje een fin de siècle-sfeertje. Rodin zei al: Als de godsdienst ophoudt te bestaan, valt de kunst uiteen. Dat gebeurt dus, er is geen alge meen ideaal meer. Er is veel, wat ik noem, 'verbaal' werk. Eerst moet je een brochure le zen, voor je ziet wat het kunst werk zegt. Ik heb daar geen ge voel mee. Een kunstwerk moet je, als je ergens binnenkomt, even van de grond tillen." Niet alle beeldhouwers zien de jonge beeldhouwkunst als een te inhoudsloos streven naar vernieuwing. Jan van Munster (1939), met Vandekop één van de koplopers van de 'middenge neratie', is van mening dat de jongeren een benijdenswaardig 'stuk vrijheid' hebben verwor ven. Hij zegt: „Wat mezelf be treft: ik hoef niet altijd terug naar de klassieken. Wat nu wordt gemaakt kun je inder daad post-modern, bijna pop art noemen. Maar ik zie in die jongerenbeweging voordelen, waarvan ik als kunstenaar kan profiteren. Die vrijheid van van daag de dag, het ontbreken van richtinggevende stromingen, is verfrissend." Expositie: Het Grote Gedicht, Indrukken van de Nederlandse beeldhouwkunst na 1945, t/m 4 september in de Grote Kerk in Den Haag, dag. 11-18 uur. Publikatie: Het Grote Gedicht, uitgeverij Snoeck-Ducaju en zoon, fl. 49,50. kleurcomposities zijn nu eens figuratief, dan weer abstract. Op één schilderij zie je bijvoorbeeld een figuur van een mens, die in de geheimzinnige achtergrond lijkt te verdwijnen. Aekaer heeft zich laten inspireren door haar vele reizen naar Griekenland en Egypte. De sfeer van deze lan den, met hun eeuwenoude ge schiedenis van goden, rituelen en de geheimzinnige mythen daaromheen, is direct te zien in het werk. De keramische figuren van Karin Tikjob laten de mens in verschillende houdingen zien. De lichaamsdelen zijn ver vormd, waardoor het lijkt alsof de beelden uit je dromen af komstig zijn. Het zijn zonder meer erotische sculpturen. Bij één voegt zij ofwel humor toe ofwel haar visie op de man in het algemeen. Je ziet een manfi guur die zijn lid, dat in verhou ding tot de rest van het lichaam, groot van formaat is, in zijn hand houdt. De titel van het werk is 'Waar denk je mee?'. Het ligt aan de belevingswereld van de bezoeker van de tentoonstel ling of hij/zij in dit werk (wran ge) humor ziet of niet. tel van de expositie die het echt paar van 19 augustus tot 5 sep tember in de Oude Kerk houdt. De titel is een knipoog naar de uitspraak van Kipling 'East is East and West is West and never the twain shall meet'. Rolschil- deringen en werken van kunste naars voor wie Amber als agent optreedt zullen in die periode in Amsterdam worden tentoonge steld. Het is voor het eerst dat de Oude Kerk samenwerkt met leiden Een reusachtig kunstwerk van de Amster damse kunstenaar Jan Sierhuis werd gisteren, ver deeld over 16 panelen, aangebracht op de torenflat die in de Merenwijk is verrezen. 'Dans' is de titel van het abstracte kunstwerk dat Sierhuis in op dracht van de architect van het gebouw, Fons Ver- heyen, vervaardigde. Het is de bedoeling dat er in de Slaaghwijk, waar de flat is komen te staan, nog meer kunst wordt aangebracht. Zo zal het plein aan de Ketelmeerlaan een 'tapijt' van gekleurde stenen krijgen, waarop een beeldhouwwerk, voorstellende vier menselijke figuren, wordt geplaatst. Aan de overkant van de flat is, in het kader van de actie '100 gedichten op Leidse gevels' het gedicht 'Ik heb de witte waterlelie lief' van Frederik van Eeden aan gebracht. FOTO HIELCO KUIPERS Mader wint geding over 'pornografische' kunstfoto's amsterdam anp De Amerikaanse fotograaf Don Mader heeft het gevecht gewon nen om de vijf foto's die de po litie op maandag 30 mei in be slag nam wegens het vermeend pornografisch karakter. Het openbaar ministerie moet de foto's teruggeven, zo oordeelde —de—rechtbank—irr~ Amsterdam. Maders tweede eis, de garantie dat er geen nieuwe inbeslagna- men zullen plaatsvinden, werd niet ingewilligd. Op de omstre den foto's staan jonge jongens, waaronder twee zoons van Ma der. „Er zijn geen erecties te zien en er worden geen seksuele handelingen verricht", zo ver klaarde de fotograaf na de inbe slagname. De afwijzing van zijn tweede eis baart Mader enige zorgen. „Vrijdag gaan in-Am- sterdam twee exposities van start, in het kader van het Eu- ropride Festival, waar de foto's te zien zijn. Ik neem aan dat de politie zich dan wat terughou dender opstelt." Geen open dag Superinsekten In het bijschrift bij de foto 'Insektenplaag in aantocht' gisteren op de voorpagina van deze krant is abusieve- Jijk vermeld dat er op 28 ju- -rii-een open dag in het Pest huis zou zijn. Dit is onjuist. De tentoonstelling 'Superinsekten' wordt pas op 1 juli geopend.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21