'Ik ben Saddams zoon', dubbelganger vertelt over moordpraktijken Irak 'Cuba gaat economie drastisch hervormen' Buitenland Maldiven vechten tegen verdrinkingsdood Blair krijgt tegenstand linkervleugel van Labour Nana Mouskouri voor Grieken naar Straatsburg Mock architect Europese aansluiting Oostenrijk DINSDAG 14 JUNI 1994 De Maldiven zakken weg. Beter gezegd: de ar chipel in de Indische Oceaan wordt langzaam maar zeker overspoeld. Volgens de meest pessi mistische schatting over de effecten van het broeikaseffect zijn de tweeduizend atollen, die samen de Maldiven vormen, over vijftig jaar stuk voor stuk kopje onder gegaan. Daar kan het land zelf weinig aan doen. Tot het moment dat de definitieve ondergang daar is, kunnen de Maldiven nog trots zijn op de manier waarop ze ontwikkeling en conservatie hebben gecombineerd. De 200.000 inwoners (verspreid over tweehonderd bewoonde eilanden) leven vooral van toerisme en visserij, maar in tegen stelling tot de andere Aziatische landen springen de Maldiven zorgvuldig om met hun bezit. Het land is het levende bewijs dat ontwikkeling niet samen hoeft te gaan met vernietiging en dat toerisme juist stimulerend kan werken op de conservatie in plaats van schade toe te brengen aan de natuur. „Duurzame ontwikkeling is voor ons geen wenselijk theoretisch concept. Het ge beurt voor onze ogen", zegt Mohammed Faras- huddin, de Maldivische vertegenwoordiger van het Ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties (UNDP) in de hoofdstad Male. „De Mal divische autoriteiten springen zeer serieus met het milieu om." Ze moeten ook wel. De tweeduizend eilandjes, die over een lengte van 700 kilometer tussen de Indische westkust en de evenaar liggen, leveren een constant gevecht met de natuur. Veel atollen liggen hooguit een meter boven zeeniveau en zevenhonderd stuks verdwijnen totaal tijdens de moesson-periode. Veel eilandjes zouden al lang geleden zijn weggevaagd, als ze niet zouden worden beschermd door koraalriffen iets buiten de kust. De Maldiviërs zijn van oudsher vooral zeelui en vissers. Ze hanteren nog steeds de traditionele vangsttechnieken. Geen destructieve netten dus, maar hengels waarmee de tonijn een voor een aan wal wordt gehaald. Hierdoor is de omrin gende populatie van zeezoogdieren en andere vissen ongeschonden gebleven. Het toerisme is zorgvuldig geprogrammeerd. Buitenlandse be zoekers worden direct van Male naar een van de zestig toeristenoorden op voorheen onbewoon de eilanden gebracht. De islamitische Maldiviërs vrezen voor 'culturele besmetting' en toeristen komen dan ook nauwelijks in contact met de lo kale bevolking. Beide partijen hebben weinig moeite met deze wederzijdse isolatie. Sextoeris- ten hebben op de Maldiven niets te zoeken. De meeste vakantiegangers komen uit Duitsland of Italië. In 1993 brachten 240.000 toeristen een be zoek aan de Maldiven meer dan de het land zelf aan inwoners heeft. De toeristeneilanden hebben vaak hun eigen ontziltings-, vuilverbrandings- en energiesyste men. Drinkwater is een schaars goed, dus wordt regenwater in ondergrondse tanks opgeslagen. Reinigingsmiddelen zijn verboden en rioolwater wordt deels gezuiverd voordat het in de zee ver dwijnt. „We hebben gemerkt dat toerisme niet op gespannen voet met het milieu hoeft te staan, als we het maar goed doen", zegt Hassan Shifau van de pas opgerichte Maldivische milieugroep Bluepeace. De grootste nachtmerrie voor de Maldiven is een olieramp. De eilanden liggen niet ver van de route die supertankers afleggen tussen de Perzi sche Golf en Oost-Azie. Één ongeluk kan het ein de betekenen van de Maldivische vis- en toeris tenindustrie. „We hebben een klein team dat een olievlek kan opruimen", zegt Shifau. „Maar bij een eventuele grote olieramp hebben we in ternationale hulp nodig." Maar deze dreiging blijft een hersenschim verge leken bij de realiteit van het broeikaseffect, die voor de Maldiven neerkomt op de elementaire vraag: zijn of niet zijn. Het land loopt dan ook vooraan bij de groep van kleine eilandstaten die snelle internationale actie eisen om de klimaats veranderingen tegen te houden. Tijdens de con ferentie over duurzame ontwikkeling in de klei ne eilandstaten, vorige maand in Barbados, rie pen de Maldiven de geïndustrialiseerde landen op om de kooldioxide-uitstoot snel te verminde ren en de internationale klimaatconventie na te leven. De Maldiven zelf blijven hun best doen. Volgend jaar komt er een groot onderzoek naar de kust- erosie en zal er worden bekeken of er lange-ter- mijn-oplossingen zijn voor de stijging van de zeespiegel. Een van de voorstellen is om de be volking van 97 bedreigde eilandjes, met een be volking van minder dan tweehonderd zielen elk, samen te brengen op enkele beschermde atol len. „Het was voor mij een groot geluk dat de Golfoorlog uit brak. Daardoor kreeg ik de kans te ontsnappen. Door de chaos die toen ontstond, kon ik via Noord-Irak naar Tur kije vluchten." Latif Yahia laat vanuit zijn hotelkamer zijn blik glijden over de daken van de Amsterdamse binnen stad. Hij is even in Nederland om zijn boek Ik ben Sad dams zoon te promoten. Het is een lange opsomming van gruweldaden van Saddam en zijn trawanten. Latif beschrijft de vijfjaar dat hij gedwongen werd op te treden als de fidai (dubbelganger) van Odai, de oudste zoon van de Iraakse president Saddam Hus sein. Odai staat bekend om zijn liederlijke braspartijen die meermalen uitmondden in bru te moord. Ook Saddam heeft een dubbelganger. In 1984 kwam een fidai van Saddam om het leven bij een aanslag van sji'ieten op de president. Na Saddam, die overigens afwij zend lijkt te staan tegenover de levenswijze van zijn oudste zoon, is de 30-jarige Odai mis schien de meest gehate man in Irak. Uit angst voor aanslagen wilde Odai een dubbelganger om in gevaarlijke situaties zijn plaats in te nemen. De keus viel op Latif, met wie hij vroeger op school had gezeten. Van heel nabij maakte Latif de orgies mee van geweld, martelingen en machtsmisbruik. In 1991 werd hij zelf slachtoffer van de willekeur van Odai toen hij op eens in ongenade viel. Na vijfjaar als een vorst in Bag dad te hebben geleefd, werd La tif van de ene op de andere dag aan de beulen overgeleverd die hem moesten 'opvoeden'. Maandenlang werd hij gefol- Latif Yahia, de voormalige dub belganger van Saddams zoon Odaifoto arthur bastiaanse terd. Diep vernederd en meer dood dan levend smeekte hij zijn voormalige 'weldoener' hem te doden. Maar Odai had een ander plannetje. „Scheer hem net zo kaal als de apekop- pen" schreeuwde hij zijn lijf wachten toe. Hij doelde hier mee op de sji'ieten die tijdens de Golfoorlog in Zuid-Irak in opstand waren gekomen. Nadat hun rebellie was mislukt, wer den hun snorren en baarden verbrand, waarna ze werden ge dood. Bij Latif werd niets verbrand, maar Odai schoor hem onder luid gejoel van de lijfwachten helemaal kaal. Ook zijn wenk brauwen gingen eraf. Vervol gens werd hij in een auto ge sleurd en voor het huis van zijn ouders op straat gegooid. In een. privé-ziekenhuis, waar hij enke le maanden voor herstel moest verblijven, bereidde Latif zijn vlucht voor. In maart 1992 kwam hij uiteindelijk in Wenen aan, waar hij tegenwoordig woont. Zijn wenkbrauwen zijn inmid dels weer aangegroeid. Maar na jaren de rol van Odai te hebben gespeeld, lijkt Latif moeite te hebben zijn eigen identiteit te rug te vinden. In zijn dure streepjespak en met zijn gou den horloge en ringen zou hij goede sier kunnen maken op de feesten in Bagdad, die ondanks het internationale embargo en de armoede nog steeds worden gehouden. „Ik ben niet meer de Latif die ik was, voordat Odai me fidai maakte. Ik ben nu een nieuwe Latif die probeert het verleden te vergeten Als hij praat, houdt hij steeds zijn hand voor de mond, waar schijnlijk om zijn enigszins uit stekende tanden te bedekken. Om de frapante gelijkenis met Odai nog treffender te maken, werd Latifs eigen gebit vervan gen door hazetanden. Hierdoor leek hij nog meer op Odai en kreeg hij zelfs diens slissende manier van praten. Met behulp van video's leerde Latif tot in de kleinste details Odai te imiteren. Diens wijze van lopen en auto rijden en de manier waarop Odai zijn Havana's vasthoudt gedreigd de chirurgen te doden alsz slaagden de en zijn zonnebril opzet. aangevallen door de sji'itische Tijdens de Golfoorlog werd Latif opstandelingen. Latif raakt als 'zoon van de president' naar zwaar gewond, maar overleefde het front gestuurd om de mili- de aanslag. Zijn pink die bijna tairen moed in te spreken. Op geamputeerd moest worden, de terugweg werd zijn escorte bleef bewaard, omdat Odai had hand te genezen. Niet uit mede lijden met Latif, maar omdat hij geen verminkte dubbelganger kon gebruiken. De zwaarste taak die Latif moest uitvoeren was ongetwij feld zijn 'bekentenis' in novem ber 1990. Hij moest voor de Iraakse televisie 'bekennen' dat hij, Latif Yahia, zich in Koeweit ten onrechte voor Odai had uit gegeven en in diens naam dui zenden dure auto's had gesto len om die in Irak te verkopen. In werkelijkheid was het wel de gelijk Odai die Latif hiertoe op dracht had gegeven. Officieel stond op plundering de doodstraf, maar familieleden van Saddam konden niettemin schaamteloos hun gang gaan. Hoewel Latif zijn verleden wil vergeten, wilde hij zijn beleve nissen op schrift stellen. „Ik moest het boek gewoon schrij ven. Ik ben alles kwijt. Van mijn familie heb ik al twee jaar niets gehoord. De wereld moet weten wat er in Irak gebeurt." Hij beseft dat hij het gevaar loopt door de Iraakse geheime dienst gepakt te worden. Vooral nu ook de halfbroer van Sad dam, Barzan al-Takriti, de hui dige ambassadeur bij de Vere nigde Naties in Genève, de nieuwe Iraakse ambassadeur in Wenen wordt, voelt hij zich steeds minder veilig. Barzan was jarenlang hoofd van de ge vreesde Iraakse inlichtingen dienst. Hij heeft de naam even bloeddorstig te zijn als de ande re leden van de Saddam-clan die een 'goed gevoel' krijgen als ze kunnen doden. Het 'links-van-de- oude-stempel' mengt zich in de strijd om het leider schap van de La- bourpartij in Groot- Brittannië. Ken Li vingstone, een ge duchte vertegen woordiger van de linkervleugel die wegens zijn toewij ding aan het socia lisme bekend staat als 'Rode Ken' wil zich kandidaat stel len. Livingstone en zijn medestanders vrezen dat het lei derschap van La bour na de dood vo rige maand van John Smith, zal wor den overgenomen door de rechtervleu gel van de partij, die zich achter de ge- volging v ogende Tony Blair heeft geschaard. „De meningen van links moeten in de ze verkiezingen worden gehoord", aldus Li vingstone. De 41-jarige Blair stelde zich zaterdag officieel kandidaat voor het leiderschap van de La- bourpartij. De voormalige woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken zei tegen zijn aanhangers dat hij hoopt binnen drie jaar premier te worden. Uiterlijk in 1997 worden algemene verkiezingen gehouden. Blair wordt door de Conserva tieven, die het de laatste tijd zeer slecht doen, als een grote bedreiging gezien. Labour be slist op 21 juli over de opvol ging. Als Blair door zijn partij gekozen wordt, is hij de jongste socialistische leider in de Britse geschiedenis. Het lijkt onwaarschijnlijk dat deelname van Livingstone aan de strijd om het leiderschap zal leiden tot een opleving van de Margaret Beckett, tijdelijk leidster v en een van de 'linkse' kandidaten v< John Smith, foto rel oude strijd tussen de linker- en de rechtervleugel van de La- bour-partij. Onder Smith en zijn voorganger Neil Kinnock heb ben de Britse socialisten afstand genomen van anti-Amerikaanse retoriek en pleidooien voor na tionaliseringen. Het is ook nog maar de vraag of Livingstone de steun zal krij gen van 32 van de 268 parle mentsleden, die nodig zijn om zich kandidaat te kunnen stel len. Hij moet daarvoor in de slag met John Prescott, de La- bour-woordvoerder inzake werkgelegenheid, die ook de linkervleugel van de partij verte genwoordigt. Naast Prescott en Blair lijkt alleen waarnemend partijleidster Margaret Beckett te beschikken over voldoende steun om zich te mengen in de strijd om het Labour-leider- schap. zangeres was in die tijd onder meer 'goodwilT-ambassadrice van de VN-kinderorganisatie Unicef. Mouskouri was de af gelopen weken het voorwerp van kritiek in de Griekse pers na haar verklaring dat ze angst heeft voor de politiek. Ze be kende ook niets te weten over Macedonië, de nationale kwes tie bij uitstek die de Grieken al twee jaar beroert. De linkse pers vergeleek haar in negatieve zin met Me- lina Mercouri, de Griekse actri ce die in vele landen actie voerde tegen de in 1967 aan het bewind gekomen kolonels regering. De Griekse zangeres Nana Mouskouri is zondag in het Europees Parlement gekozen. Zij gaat namens de conserva tieve Neo Demokratia naar Straatsburg. Voor de grootste rechtse oppositiepartij stond ze derde op de lijst. Mouskouri, die tijdens de verkiezingscampagne nauwe lijks in eigen land was, heeft vanaf het begin van de jaren zestig internationaal grote tri omfen gevierd. Zij kreeg een groot aantal gouden platen. Nana Mouskouri heeft zo'n 30 jaar lang buiten Grieken land gewoond. De gevierde Aankondiging verwacht bij Ibero-Amerikaanse top in Colombia Cuba zal ingrijpende economische hervormin gen aankondigen tijdens de vierde Ibero-Ame rikaanse top die vandaag en morgen wordt ge houden in de Colombiaanse stad Cajtagena de las Indias. Dat is de verwachting van de uit Spanje afkomstige Europese commissaris Ma nuel Marin (ontwikkelingssamenwerking). Aan de top wordt deelgenomen door de Spaans- en Portugees sprekende landen van Midden- en Zuid-Ame- rika, alsmede door Spanje en Por- tugal. Marin heeft eind april Cuba be zocht en toen de regering techni sche hulp aangeboden. Hij vertelde bij die gelegenheid dat hij geloofde in de oprechte wil van de Cubanen om een overgang te maken naar een markteconomie, 'hetgeen ge zien de economische situatie op het eiland ook een objectieve noodzaak is'. Marin meende ook dat er ingrijpende en moedige beslissingen no dig zijn om het eiland uit het economische slop te halen. Zowel Spanje als Colombia hebben bij de opening van de Cubaanse economie tot nu toe een belangrijke rol gespeeld. Spanje is een van de grootste investeerders, vooral in het toeris me. Daarnaast heeft de Spaanse regering eco nomische adviezen gegeven om de overgang van plan- naar markteconomie te helpen be vorderen. De Europese Unie zal in Cartagena een kan kerpreventie project aankondigen ter waarde van 1 miljoen ECU (2,3 miljoen gulden). De gel den zijn bestemd voor geheel Latijns-Amerika. In de toekomst zal aan projectfinanciering ech ter een regionale bestemming worden gegeven, Veel aandacht onderlinge handel zo wordt in EU kringen in Brussel gezegd. Verder zal op de top vooral aandacht worden besteed aan het uitbreiden van de handelsrela ties tussen de Latijns-Amerikaanse landen on derling en de handel van Latijns-Amerika met Europa. De onderlinge handel bedroeg in 1993 slechts 12 procent van de totale export. De ex port gaat voor het grootste deel, 64 procent, naar de Verenigde Staten. Onder leiding van de nog zittende Colom biaanse president Cesar Gaviria zal vooral gewerkt worden aan de ver dere integratie van de verschillen de Latijns-Amerikaanse regio's. Op aandrang van Gaviria zijn culturele paragrafen in het slotdocument vervangen door meer praktische onderwerpen als regionale en in ternationale handel. Over zes maanden hebben de La tijns-Amerikaanse landen een top ontmoeting met de president van de Verenigde Staten, Bill Clinton. De top van Cartagena wordt onder meer gezien als een voorbereiding op daarop. In Cartagena zal een gezamelijke strategie worden besproken om tegenover Was hington een zo sterk mogelijke positie in te ne- De betekenis van de top moet echter niet worden overschat, meent Juan Gabriel Valdes, hoofd van het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties'in Chili. Belangrijk zal zijn welk politiek akkoord kan worden bereikt tus sen de Latijns-Amerikaanse landen en Spanje en Portugal". Hoewel Spanje volgens Valdes een beslissende invloed kan uitoefenen op zo'n akkoord zal het uiteindelijke belang toch moe ten worden afgemeten „aan het relatieve ge wicht van de ondertekenaars in de mondiale aldus Valdes. Hoogtepunt in loopbaan minister van buitenlandse zaken De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Alois Mock beleefde zondag een absoluut hoogtepunt in zijn politieke car rière. De ÖVP-politicus, die vo rige week wijdag zijn 60ste ver jaardag vierde, leidde eerder dit jaar de delegatie die met Brussel onderhandelde over de voor waarden voor toetreding tot de Europese Unie. Enige weken geleden onderging Mock een pijnlijke operatie aan de rug. Maar toen de voorspel lingen voor het referendum ble ven aangeven dat het een dub beltje op zijn kant kon worden, verliet hij voortijdig het zieken huisbed in Innsbruck. Hij lijdt ook aan de ziekte van Park inson, die hem bijna letterlijk velde in de loop van de mara thononderhandelingen met de EU. Uiteindelijk kreeg Mock een droomuitslag: 66 procent voor, 34 procent tegen toetre- ding. In een vraaggesprek had Mock toegegeven dat 'nee' een enor me persoonlijke nederlaag zou betekenen. Daarmee gaf hij half en half te kennen dat hij wel eens kon aftreden als zijn land genoten de deur naar Brussel in het slot zouden gooien. Maar uiteindelijk hebben zijn onvermoeide aansporingen aan de Oostenrijkers 'deze histori sche kans te grijpen', zoals hij het noemde, een formidabel rendement gehad. Een door niemand verwachte meerder heid van 66 procent stemde voor toetreding tot de EU. „Het is een overdonderend succes", aldus Mock. „Het bewijst dat de Oostenrijkers vastbesloten zijn hun rol te spelen in de opbouw Alois /viocK trecnts) viert teest met zijn collega's na het Oostenrijkse 'ja' voor de Europese Unie. van het nieuwe Europa". Mock, al 25 jaar beroepspoliti cus, is leider van de conserva tieve partij (ÖVP) geweest. Sinds 1987 is hij minister van buitenlandse zaken. Hij be schouwt sinds jaar en dag het lidmaatschap van de EU als een niet te missen kans voor zijn land, dat eerst werd bezet door de nazi's en na de Tweede We reldoorlog door de geallieerde overwinnaars. Hij beschouwde het als zijn missie een gids te zijn naar het 'Europa van Mor gen', waarbij hij uit een naoor logs verleden stapte dat neutra liteit vereiste en tot isolement had kunnen leiden. Mock begon zijn carrière als ad vocaat, waarbij hij te maken had met de Europese Economi sche Gemeenschap, waarvan Oostenrijk geen lid was, en de losser gestructureerde Europese Vrijhandelsassociatie, die nu bijna helemaal door de EU is opgeslokt. Mock, die vloeiend Engels en Frans spreekt en graag grote schrijvers aanhaalt, was in de jaren zestig lid van de Oosten rijkse delegatie bij de Organisa tie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OE SO) voor hij in 1969 minister van onderwijs werd. Tien jaar later koos het congres van de conservatieve Volkspartij (ÖVP) hem tot voorzitter, wat hij tien jaar bleef. Pas als minister van buitenlandse zaken kreeg hij de smaak echt te pakken. Hij is de langst in functie zijnde minister van b.z. in Europa. „Als ik een week in het buiten land geweest ben, kom ik drie centimeter langer naar huis," foto ceorges schneider zei hij eerder dit jaar in een vraaggesprek. Hij beschouwt zichzelf als workaholic. Een vriend zei eens over zijn werk lust: „Hij beschouwt vrije tijd als iets onbetamelijks." Mock heeft er eens spijt over betuigd 'geen twee, drie of vijf levens te hebben'. Hij zegt dat hij ook ge lukkig zou zijn geworden als chauffeur op een zware vracht auto of als jazztrompettist. Maar hij zal als Oostenrijks aan werk verslaafde Profeet van Eu ropa de geschiedenis ingaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7