'Gonzalez vraag om vertrouwen' Socialisten blijven grootste groepering Buitenland Leider Italiaanse ex-communisten stapt op na verkiezingsdebacle Geen kistjes voor vrouwen Noord-Korea moet inspecties toelaten Strijd in Burundi Beruchte opiumkoning Khun Sa ontpopt zich als vrijheidsstrijder DINSDAG 14 JUNI 1994 Washington De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren de Japanse keizer Akihito op het Witte Huis ontvangen (foto). Akihito bedankte de VS voor de hulp bij de wederopbouw van Japan na de Tweede Wereldoorlog. „Vandaag hebben onze twee landen de betreurenswaardige breuk teweeggebracht door oor- i Akihito. foto»paulj. richards Olieramp Alaska schuld Exxon anchorage Een jury in Anchorage heeft gisteren oliemaat schappij Exxon en tankerkapitein Joe Hazelwood aansprakelijk gesteld voor de olieramp in 1989 met de tanker Exxon Valdez. Exxon en Hazelwood hebben volgens de jury onachtzaam ge handeld. Dat oordeel maakt de weg vrij voor schadevergoedin gen aan derden. Er zijn vergoedingen geëist van in totaal 30 mil jard gulden. De mammoettanker liep op de rotsen in de baai Prince William Sound in Alaska. De lading van ongeveer 50 mil joen liter olie stroomde in zee, waardoor ongeveer 2.400 kilome ter kust werd vervuild. De olieramp was de grootste uit de Ame rikaanse geschiedenis. Nog geen opvolger rabbijn Schneerson new york» De strijd om de opvolging van de zondag overleden ultra-orthodoxe rabbijn Menachem Schneerson gaat tussen zijn secretaris, rabbijn Leib Groner, en de woordvoerder van de Lub- avitscher beweging, rabbijn Yehuda Krinsky. Schneerson was de eerste leider van de joodse beweging die geen zoon of schoon zoon heeft die hem kan opvolgen. Veel van zijn,aanhangers dachten dat dat ook niet nodig zou zijn. Ze gingen ervan uit dat Schneerson zich als Messias,zou openbaren. Gaidar leidt eigen hervormingspartij moskou Jegor Gaidar, de jonge econoom die Rusland in 1992 met de 'shocktherapie' confronteerde, is gisteren in Moskou tot leider gekroond van een nieuwe politieke partij, Ruslands De mocratische Keuze. De partij van Gaidar (ex-premier, ex-vice- premier en ex-minister) propageert een westerse marktecono mie en democratie en bestrijding van nationalisme en fascisme. Tshisekedi weer vrijgelaten brussel De Zaïrese oppositieleider Etienne Tshisekedi is weer vrijgelaten. Dat gebeurde luttele uren nadat hij zondag door le den van de presidentiële garde gevangen was genomen. Strijd in Tsjetjenië moskou In Grozny, de hoofdstad van het formeel van Rusland afgescheiden Tsjetsjenië, zijn gisteren voor- en tegenstanders van president Doedajev slaags geraakt. De strijd laaide op nadat de oppositie zaterdag op een bijeenkomst het aftreden van Doe dajev had geeïst. Morgen staking Britse spoorwegen londen Morgen rijden er in Groot-Brittannië 24 uur lang geen treinen omdat de treinverkeersleiding staakt. Anders dan in Ne derland, waar bij de NS banen verdwijnen, is bij de Britse spoor wegen sprake van een loonconflict. Palestijn plaatste vliegtuigbom beiroet Een Palestijns lid van de radicale Abu-Nidalgroep heeft gisteren voor Libanese rechtbank verklaard dat hij de bom heeft geplaatst waardoor in 1988 een Amerikaans lijntoestel boven de Schotse plaats Lockerbie ontplofte. De rechter ging niet op die verklaring in, omdat de man zich voor iets anders dan de aan slag op het PanAm-toestel moest verantwoorden. Washington en Londen hebben Libië om uitlevering van twee Libiërs ge vraagd, die verantwoordelijk zouden zijn voor het misdrijf. Tri poli heeft altijd ontkend betrokken te zijn geweest bij de aanslag. Oproep Spaanse socialisten aan premier Major gaat door rome eelco van der linden Achüle Occhetto is gisteren af getreden als secretaris van de ex-communistische PDS, de grootste oppositiepartij van Ita lië. Zijn besluit komt niet als een verrassing. Occhettt wordt door velen verantwoordelijk ge houden voor de nederlagen die de partij leed bij de laatste Itali aanse parlementsverkiezingen en bij de Europese verkiezingen van afgelopen zondag. Beide keren kwam de mediamagnaat Silvio Berlusconi als glorieus winnaar uit de bus. De 58-jarige Occhetto liet gis teren in een brief weten dat hij zeer bedroefd is, dat in Italië de opmars van rechts door links wordt beantwoord met een 'zelf-verwondende discussie over wie leiding moet geven'. Hij steekt zichzelf een pluim op de hoed met de opmerking dat hij de afgelopen jaren is ge slaagd in de 'historische taak een belangrijke politieke kracht in leven te houden'. „Nu vrees ik voor de toekomst van de voornaamste linkse partij van het land", aldus Occhetto. Occhetto is veel bekritiseerd vanwege zijn vaagheid en zijn geringe daadkracht, maar poli tieke intuïtie kan hem niet wor den ontzegd. Hij werd in 1988 gekozen tot secretaris van de PCI, destijds de grootste com munistische partij buiten China Achille Occhetto, afgetreden na verkiezingsnederlaag, foto epa en de voormalige Sovjet-Unie. Na de val van de Berlijnse Muur begreep Occhetto dat er weinig toekomst was voor een zich communistisch noemende partij en besloot, in 1991, de PCI om te vormen in de Demo cratische Partij van Links (PDS). De operatie slaagde, ook al wa ren de verkiezingsresultaten mager. De afscheiding van een groep PCI'ers die het commu nisme weigerden af te zweren, was hier ook debet aan. Het doel van Occhetto was de 'eeu wige oppositiepartij' uit haar isolement te halen en om te vormen tot een regeringspartij. Occhettto wist met een slim me alliantiepolitiek de zeer ge fragmenteerde linkse oppositie te verenigen en behaalde zo be langrijke successen bij de vorig jaar gehouden burgemeesters verkiezingen. De verwachting was dat het succes zich zou her halen met de parlementsverkie zingen van maart jongstleden, maar Occhetto moest toezien hoe mediamagnaat Berlusconi met de eer ging strijken. De progressieve alliantie ging ten onder aan interne verdeeldheid en het feit dat vooral de PDS zich niet wist te profileren als het 'nieuwe en schone alterna tief. De Europese verkiezingen be tekenden het zoveelste debacle. Het progressieve blok bestaat niet meer. De PDS is met 19 procent nog steeds de tweede partij van het land, maar haar potentiële progressieve partners zijn weggevaagd. Illustratief is dat gisteren zowel de secretaris van de socialistische PSI als die van de nieuwe partij Democra tische Alliantie zijn ontslag aan bood. Alleen de communistisch gebleven RCI wist zich met 6 procent te handhaven, maar de ze partij is geen partner waar mee Berlusconi valt te bestrij den. De leiding van de Spaanse socialistische regeringspartij PSOE heeft premier Felipe Gonzalez gevraagd in het par lement de vertrouwenskwestie te stellen. Dat heeft de krant El Pais vandaag gemeld. Gonzalez zei gisteren nog dat hij wil blijven regeren met de (gedoog)steun van de Catalaanse en Baskische nationalisten. den haag «anpdalusië, Manuel Chaves, en Alf- londen Rtr De grote nederlaag die zijn par tij zondag leed bij de verkiezin gen voor het Europese parle ment en bij de regionale verkie zingen in Andalusië, hoeven volgens hem niet onmiddellijk gevolgen te hebben voor de machtsverhoudingen in het na tionale parlement. Wel zei de premier dat hij de oorzaken van de nederlaag uitgebreid zal ana lyseren. Volgens El Pais hebben acht vooraanstaande socialisten de premier gevraagd zijn kabinet op belangrijke posten te veran deren en daarmee het vertrou wen van de kiezers opnieuw te winnen. Onder hen bevonden zich de PSOE-voorman in An- onso Guerra, de vice-secretaris- generaal van de partij. In Spanje wordt verwacht dat Gonzalez zich de nederlaag zal aantrekken en inderdaad de vertrouwenskwestie zal stellen. Maar de premier wilde gisteren niet reageren op het verzoek van de leiding van zijn partij. Hij vertrok naar Latijns-Amerika voor de Ibero-Amerikaanse top conferentie die vandaag in het Colombiaanse Cartagena be gint. De Catalaanse leider Pujol be vestigde overigens gisteren op nieuw zijn steun aan het min derheidskabinet van Gonzalez. Het stellen i kwestie acht hij niet nodig. Christen-democraten kunnen Europese fractie nog uitbreiden correspondent De socialisten blijven voorlopig de grootste fractie in het nieuwe Europees Parlement (EP). De meeste winst bij de Euroverkiezingen werd echter aan con servatieve en extreem-rechtse kant geboekt, terwijl ook de anti-Europese partijen aan invloed wonnen. De Britse Labourpartij schoot van 45 naar 62 zetels, maar dat goede resultaat kon voor de socialisten de ge voelige verliezen in vooral Frankrijk en Spanje niet goedmaken. De socialisten profiteren daarom nauwe lijks van de uitbreiding van het EP van 516 naar 567 ze tels. De socialisten stijgen naar tweehonderd zetels in het EP. Bij de socialisten rekent men echter nog op de dertien zetels van de linkse partij Radicale Energie van de Franse zakenman Tapie. De socialisten worden gevolgd door de christen-demo craten, verenigd in de Europese Volkspartij (EVP). De EVP gaat voorlopig van 162 naar 148 zetels, vooral als gevolg van het verlies van de Britse Conservatieven. Die hepen terug van 32 naar achttien zetels. Tegen dat ver hes weegt de onverwachte winst van de Duitse CDU en CSU niet op, die samen 48 zetels bezetten. De christendemocratische fractie kan echter flink groei en als de EVP besluit partijen toe te laten als de Franse neo-gaullisten van de regerende RPR (24 zetels) en de Italiaanse Forza Italia van premier Berlusconi. Forza Italia is in één klap met 27 zetels in het Europarlement gekomen. De Nederlandse CDA-Europarlementariërs hebben aangekondigd zich tegen aansluiting van Forza Italia te zullen verzetten. Een beslissing valt op de EVP-top van 22 juni in Brussel, waar de Europese christen-democra ten zich ook zullen buigen over de kandidatuur van premier Lubbers voor het voorzitterschap van de Eu ropese Commissie. Tussen de twee grootste fracties in het EP en de twee daarop volgende partijen, de liberalen en de Groenen, gaapt een kloof van meer dan honderd zetels. De libe ralen blijven op 44 zetels staan, maar mogen wel voor het eerst twee afgevaardigden van de Britse Liberaal democraten in hun midden begroeten. De Groenen ko men op 22, een achteruitgang van zes zetels. Hoewel de Duitse Republikaner de kiesdrempel niet haalden, verdubbelt het aantal extreem-rechtse politici in het EP: van twaalf naar 24. Dat is vooral te danken aan de Italiaanse neo-fascistische Nationale Alliantie, die met elf zetels zijn intrede doet in het EP. Extreem-rechts wordt verder gevormd door onder meer het Franse Nationaal Front van Le Pen, dat tien zetels haalde, het Vlaams Blok, dan van één naar twee zetels gaat, en zeer waarschijnlijk de nieuwkomer van het Waalse Nationaal Front. Gisteravond laat bestond in België echter nog steeds geen duidelijkheid of de Waal se restzetel naar deze groepering zou gaan. Of extreem rechts als één fractie zal optreden is overigens twijfel achtig. De Italiaanse neo-fascisten vinden het Natio naal Front van Le Pen 'te rechts'. Het aantal anti-Europese groeperingen is ook flink ge groeid. De Franse anti-Maastricht partij Anders Europa van de nieuwkomer Philippe de Villiers behaalde der tien zetels. In Denemarken behaalden de Juni-bewe ging, genoemd naar de maand waarin de Denen bij hun eerste referendum over het Verdrag van Maastricht 'nee' zeiden, en de Anti-Europese Unie samen 4 zetels. De Britse premier John Major is niet van plan bij de pakken te gaan neerzitten na de pijnlijke nederlaag van zijn Conservatie ve Partij bij de Europese verkie zingen. Hij beloofde gister avond zijn kabinet te wijzigen en de komende parlementsver kiezingen te zullen winnen. Een datum voor de kabinetswijzi ging gaf Major echter niet. Patstelling Portugal LISSABON DPA Tegen de voorspellingen in heeft de oppositionele Socialis tische Partij (PS) in APortugal geen duidelijke overwinning ge boekt bij Europese verkiezin gen. Volgens de voorlopige einduitslag bezet de PS negen van de 25 Portugese zetels in Straatsburg. Dat is evenveel als de regerende rechts-liberale so ciaal-democraten (PSD) van premier Cavaco Silva. Over de laatste van de 25 zetels wordt komende zondag beslist bij een extra stemming in een aantal gemeentes. Winst Iers kabinet De Ierse regeringscoalitie, be staand uit de Fianna Fail en de Labour-partij, heeft de meeste Ierse zetels in Straatsburg ge kregen. De coalitie won acht van de 15 zetels. De belangrijk ste oppositiepartij, de Fine Gael (centrum-rechts) behield vier zetels, de Onafhankelijke partij kreeg er één. De Groenen won nen voor het eerst twee zetels. Hun succes wordt gezien als een reactie op het feit dat de re gering nauwelijks aandacht be steedt aan milieu-zaken. Verlies Dehaene BRUSSEL ANP De centrum-linkse coalitie van sociaal-democraten en chris ten-democraten in België ver liest drie zetels in het Europees Parlement. Uit de definitieve uitslag blijkt dat de Vlaamse christendemocratische CVP van premier Dehaene het toch met een afgevaardigde minder zal moeten doen. De zwaarste klap kregen de Waalse sociaal-de mocraten. Ze verloren twee ze tels in het Europarlement. Ook na vertrek uit VN-atoomagentschap N-SEOUL AFP-Rtr-UPI Noord-Korea blijft als onderte kenaar van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens verplicht (NPV) inspectie van zijn kerninstallaties toe te staan. Het land heeft het Internationa le Bureau voor Atoomenergie (IAEA) nog niet laten weten dat het zich terugtrekt uit deze VN- instelling voor toezicht op het vreedzaam gebruik van kern energie. Maar ook als het dit zou doen blijft de verplichting tot toelaten van inspectie bestaan, zei IAEA- woordvoerder David Kid van ochtend. Twee inspecteurs van het bureau bevinden zich nog in de Noordkoreaanse kerncen trale Yongbyon. Zij zijn nog niet gewaagd te vertrekken, zei Kid. Noord-Korea zei gisteren zich met onmiddellijke ingang uit het IAEA terug te trekken en niet langer inspectie toe te staan, maar maakte niet duide lijk of het uit het NPV stapt. De VS verklaarde zich diep bezorgd over de terugtrekking. China, van oudsher bondgenoot van Pyongyang, vindt dat het IAEA zich het besluit moet aan rekenen. In kringen van de Ver enigde Naties bestaat de vrees dat Noord-Korea bezig is met het vervaardigen van een kern wapen. Pyongyang heeft ge dreigd een oorlog te ontketenen als de internationale gemeen schap met sancties reageert op de weigering inspectie van de nucleaire installaties toe te staan. Buurland Rwanda vreest toenemend geweld kiev» In de burgermaatschappij van Oekraïne zijn steeds minder banen te vinden. Daarom wijkt een toenemend aantal vrouwen uit naar een be trekking in het leger. Bij het appel levert dat een curieus beeld op: mannen op de traditionale soldater.kistjes, vrouwen op gewone schoenen. foto epa bangkok ips In het oosten van Myanmar (Burma) zijn rege ringstroepen in felle gevechten verwikkeld met het rebellenleger van de beruchte opiumkoning Khun Sa, het Muang Tai Leger (MTA). Khun Sa is erin geslaagd verscheidene etnische verzetsgroe pen aan zich te binden. Zijn manschappen heb ben de laatste tijd grote overwinningen geboekt op het regeringsleger, hoewel ze juist de laatste dagen twee bases hebben moeten prijsgeven. De gevechten concentreren zich in de deelstaat Shan, in het grensgebied met Thailand. „Het MTA heeft geen andere keus dan tot het eind door te vechten", zei Khun Sa onlangs tegen jour nalisten die zijn legerbasis bij Ho Mong bezoch ten. Volgens Amerikaanse gegevens komt 60 procent van alle heroïne in de werqld uit het gebied dat door Khun Sa wordt beheersd. Shan valt in de Gouden Driehoek, het gebied waar de grenzen van Thailand, Myanmar en Laos samenkomen en waar de papaver welig tiert. De 66-jarige Khun Sa heeft duizenden arme boe ren in Shan onder controle die opium verbou wen. Internationale organisaties voor drugbestrij ding zeggen dat hij zijn leger gebruikt om de opi umkaravanen te beschermen en om miljoenen aan 'belastingen' af te dwingen voor drugs, hout, edelstenen en antiek die via zijn territorium naar Thailand en Zuid-China worden gesmokkeld. Tegenwoordig houdt het MTA zich echter uitslui tend bezig met het bevechten van regeringstroe pen, aldus Khun Sa. Waarnemers zeggen dat de guerrillastrijders een stuk gemotiveerder zijn dan de regeringssoldaten en bovendien een veel bete re kennis hebben van het ruige gebied. Hoewel Khun Sa in het buitenland een zeer slech te reputatie heeft, zou hij erin zijn geslaagd aan zienlijke steun te verwerven onder de leden van de Shan-minderheid. Daarbij maakt hij afwisse lend gebruik van geld, geweld en populististische uitlatingen. „Khun Sa's verklaring in december dat hij voor stander is van een onafhankelijke Shan-staat, heeft hem geholpen zijn imago van een ordinaire drughandelaar te veranderen in dat van de leider van een etnische verzetsbeweging", zegt een bui tenlandse Myanmar-kenner. Volgens dezelfde deskundige is het Khun Sa ge lukt tal van kleine etnische verzetsgroepen aan zich te binden. Een daarvan is de Wa, die op het punt zou staan om de wapenstilstand met het militaire bewind de zogeheten Staatsraad voor Herstel van Recht en Orde (Slorc) op te zeggen. En hoewel ze zich zorgen maken over mogelijke afkeurende reacties uit het Westen, zijn ook groe pen als de Karen, de Karenni en de Mon de laatste tijd een stuk toeschietelijker jegens Khun Sa, al was het maar omdat hij door de uitbreiding van zijn territorium een stuk belangrijker voor hun eigen defensie is geworden. Veel verzetsgroepen hebben een wapenstilstand gesloten met de regerende Staatsraad. Ze vrezen echter dat de strijd tussen regeringsleger en MTA zo uit de hand zal lopen, dat het militaire bewind een totale o'orlog zal afkondigen. De opiumkoning zelfheeft alweer een nieuw ijzer in het vuur. Khun Sa probeert steun van Thailand te krijgen door de Thai onbeperkte toegang aan te bieden tot de Salween-rivier. Bangkok is al gerui me tijd met de regering van Myanmar in onder handeling over de bouw van een serie dammen in de Salween om stroom op te wekken en de wa tervoorziening te reguleren. In verscheidene toespraken heeft Khun Sa toe spelingen gemaakt op de 'etnische broederschap' tussen de Thai en de Shan tegen de achtergrond van de historische vijandschap tussen de Thai en de inheemse Birmanen, die Myanmar overheer- Verwacht wordt dat de regerende generaals zeer hun best zullen doen Khun Sa's troepen in het nauw te drijven. Want er staat meer op het spel dan alleen de controle over grondgebied. Door Khun Sa te verslaan, kan het militair bewind zijn dubieuze internationale reputatie (schending van mensenrechten) wat opvijzelen. Door een van de beruchtste drughandelaren ter wereld uit te scha kelen, verwachten de militaire machthebbers een wit voetje te halen bij het Westen. Toen de militairen in 1989 weigerden de macht over te dragen aan de winnaars van de verkiezin gen, raakte het bewind in een internationaal iso lement. De laatste tijd heeft de Staatsraad echter tal van maatregelen genomen om de economie te liberaliseren. Gehoopt wordt op die manier grote buitenlandse ondernemingen te trekken. Door af te rekenen met Khun Sa kunnen de militairen bo vendien een eind maken aan hardnekkige ge ruchten dat zij zelf nauw betrokken zijn bij de drugsproduktie. bujumbura «anp-afp Gevechten tussen gewapende bendes en het regeringsleger bij de Burundese hoofdstad Bu jumbura hebben tot een vluch telingenstroom naar de stad ge leid. Zondag werd de hele dag geschoten in. de heuvels ten oosten van Bujumbura. Over slachtoffers is niets bekend. Steeds meer mensen uit om liggende dorpen vluchten naar de hoofdstad. Premier Anatole Kanyenkiko heeft de afgelopen twee dagen spoedberaad ge houden met het regeringscomi té, dat is belast met de veilig heid in het land, over de toe stand rond de hoofdstad en over het vluchtelingenproble men. Het legeringscomité meent dat Bujumbura zelf veilig is. De gevechten ten oosten van de hoofdstad duren al vier dagen. Volgens de regering moeten burgers worden ontwapend. Zij gaat daarmee door ondanks fel verzet van gewapende groepen. De angst voor Rwandese toe standen is groot in Burundi, dat kampt met soortgelijke etnische tegenstellingen als buurland Rwanda. Op 6 april kwam de voorlopige president van Bu rundi, Cyprien Ntaryamira, sa men met zijn Rwandese ambt genoot om het leven. Het toe stel waarin zij reisden werd neergeschoten bij de Rwandese hoofdstad Kigali. De Rwandese samenleving werd daarna ge dompeld in een gölf van buiten sporig geweld. De Burundese autoriteiten hopen dat te voor komen door zo veel mogelijk wapens in beslag te nemen. In buurland Rwanda voeren legerofficieren en leden van het Rwandees Patriottisch Front (RPF) besprekingen onder toe zicht van de Verenigde Naties. Beide pardjen buigen zich over een VN-document dat een staakt-het-vuren regelt. De ge sprekken leverden gisteren geen overeenstemming op. Zij wor den vandaag in Kigali voortge zet. Het RPF heeft verklaard dat de stad Gitarama in handen is gevallen van de door Uganda gesteunde Tutsi-rebellen. De stad geldt als strategisch, omdat de verspreide regeringseenhe den in de hoofdstad en in het westen van het land vanuit Zaï re via Gitarama moeten worden bevoorraad.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5