Politie weet bloedbad te voorkomen Onze Top 5 van deze week. chi Kristalaanbiedingen. Binnenland Benelux buigt zich over ruzie Dehaene-Lubbers O cd Perla Mild koffie, 9.76 4.95 0 1.99 5.49 0 4.99 MS J2JyJT 1.99 1.69 Ministerie: Economische kantoren in buitenland Veel oponthoud door reparatie brug Eerste beursdag van KPN was een uitslaande Zaïrees meisje Francine zit in vluchtelingenkamp DINSDAG 14 JUN11994 3 Grafische sector heeft arbeidsbureau woerden Werknemers in de grafische en communicatie-indu strie, die met ontslag worden bedreigd of zijn ontslagen, kunnen via een personeelsdienst elders een baan proberen te krijgen. Ook bedrijven die op zoek zijn naar personeel kunnen bij de dienst Rasterwerk terecht. De nieuwe dienst is vandaag officieel van start gegaan in Woerden. Rasterwerk zal nauw samenwer ken met de arbeidsbureaus. Opnieuw aanslagen in Terneuzen terneuzen Terneuzen is gistermorgen voor de vierde keer in amper tien dagen opgeschrikt door twee nieuwe racistische aan slagen. Dit keer waren de woningen van de voorzitter van de Vereniging Vluchtelingenwerk Terneuzen en de directeur van de Stichting Welzijn Terneuzen het doelwit. Eerder werden aansla gen gepleegd op een moskee en een ontmoetingscentrum voor allochtonen. 'Krasloterij moet naam veranderen' Reisorganisator KRAS Ster Vakanties wil dat de krasloterij onmiddellijk een andere naam kiest. De organisatie zegt nadelen te ondervinden van de naamsverwarring. Ze eist in een kort geding 2,5 miljoen gulden schadevergoeding en 50.000 gulden per overtreding. Het geding dient 29 juni voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag. Minder milieubelasting voor industrie den haag Het kabinet wil bepaalde industrietakken ontheffing verlenen van de milieubelasting op grondwater en afval. Het gaat om de bier- en frisdrankenindustrie, de papierindustrie en bedrijven die zich bezig houden met het recyclen van kunststof fen. De ontheffingen, die 1 januari moeten ingaan, betekenen voor de betrokken bedrijven een voordeel van zo'n zeven mil joen gulden per jaar. Opium bleek oploskoffie heerlen Een 32-jarige drugverslaafde uit Heerlen dacht de slag van zijn leven te hebben geslagen. Eind mei had hij bij een in braak in een school twee potten met het opschrift 'opium' buit gemaakt. Het bruine poeder bleek echter oploskoffie te zijn. De Heerlenaar ontdekte dat toen inspuiting geen effect had. Cel voor brandstichting busbedrijf den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 38-ja- rige man uit die woonplaats veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf en therapie. De man stichtte op 5 november brand bij de busmaatschappij BBA. Daarbij gingen 43 bussen in vlammen op. De Bosschenaar is sterk verminderd toerekenings vatbaar door een ernstige persoonlijkheidsstoornis. Dagverpleging neemt toe den haag Steeds meer mensen worden in de gezondheidszorg behandeld zonder dat zij een nachtje moeten blijven. Dat blijkt uit voorlopige cijfers over 1993 van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal dagverplegingsdagen in ziekenhui zen nam vorig jaar toe met 4,5 procent. Zij blijven maximaal acht uur in het ziekenhuis. Commissie- Del- De regeringsleiders van België, Nederland en Luxemburg (Benelux) zullen deze week pro beren de hoog opgelopen con currentie tussen de Belgische premier Dehaene en demissio nair premier Lubbers te sussen. Beiden azen op het voorzitter schap van de Europese Com missie. De Benelux-top staat onder leiding van de Belgische oud-premier Martens. Lubbers zei vorige week in een interview met deze krant dat het 'slecht voor Europa' zou zijn wanneer de Dehaene wordt uitverkoren voor het voorzitter schap. Hij dreigde tussen de re gels door met een veto. Volgen de week vrijdag beslist de Eu ropese Unie op het Griekse ei land Corfu over de opvolging Het is een gewoonte dat de regeringsleiders van de drie Be- nelux-landen elkaar vlak voor een Europese top even ontmoe ten. Dit keer wil Martens, die te vens voorzitter is van de Eu ropese christen-democraten, uitgebreider praten met zijn geestverwanten Lubbers, Dehaene en de Luxemburger Santer. Op 22 juni praten ook alle Europese christendemocra tische regeringsleiders, onder wie bondskanselier Kohl, over de opvolging van Delors. Diplomaten houden er steeds meer rekening mee dat de EU- lidstaten de benoeming 'enkele maanden zullen uitstellen, om dat tussen Lubbers en Dehaene een patstelling zou zijn bereikt. Sommigen speculeren al op een herbenoeming van Delors voor nog eens twee jaar. snelfiItermaling, bundel 4 pakken a 250 gram Nu met gratis Dutchy-pin. 10r76" Kersenstrooiselvlaai, doos 1000 gram JStf John West Alaska Fancy pink zalm, blikje 213 gram o®® Rundergehakt, kilo 13S9 9.99 500 gram -J4T C(1 Tissue toiletpapier, pak 12 rollen Extra kristalzegel bij: Tarvo moutbrood, heel, verpakt Appelsientje, pak 1 liter plus 10% gratis Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 juni a.s.. Zolang i 's Landsgrootstekruidenier blijft op dekleintjes letten. Rotterdamse recherche scheidt bendes Met de aanhouding van twaalf verdachten, van wie er tien tot twee rivaliserende bendes behoren, heeft de Rot terdamse politie op het nippertje een bloedbad weten te voorkomen. De politie arresteerde in mei de vijf ex-muzikanten, die door gaans rondliepen in trainings pakken met een eigen em bleem. Acht zaken tegen hen werden opgelost. Het ging om mishandelingen, bedreigingen, vrijheidsberoving en twee po gingen tot doodslag. Tijdens huiszoekingen werden onder meer een ingekort jachtgeweer, drie pistolen, messen, slagwa pens en een stroomstootwapen in beslag genomen. Drie van de vijf verdachten zitten nog vast. Na deze aanhoudingen stuit ten de rechercheurs op de twee de groep, eveneens 'goed' voor twee pogingen tot doodslag. Wederom werden vijf man aan gehouden, van wie één 21-jari ge verdachte nog vastzit. De overige vier werden na voorge leiding door de officier van jus titie op vrije voeten gesteld. Twee verdachten, 19 en 24 jaar oud, werden nog aange houden in verband met het le veren van vuurwapens. Een aantal verdachten raakte in de loop van de tijd gewond. Ze lie pen onder meer steekwonden op aan het gezicht, in de borst- streek en in de rug. Een speciaal onderzoeksteam greep naar nu bekend is ge worden onlangs in op het moment dat de twee groepen, elk bestaande uit vijf man, el kaar te lijf wilden gaan; het zou zeker tot een escalatie met wel licht dodelijke gevolgen zijn ge komen. Tijdens eerdere geweld dadigheden werden al vuurwa pens en messen gebruikt. De politie startte het onder zoek naar aanleiding van een schietpartij in Rotterdam-West. De rechercheurs ontdekten toen al dat ze hadden te maken met twee groepen jongeren die zich steeds gewelddadiger te genover elkaar gedroegen. Dat varieerde van woordenwisselin gen in het begin tot pogingen tot doodslag in een later stadi- De ene groep, in leeftijd vari ërend van 18 tot 27 jaar, be hoorde tot een in Rotterdam- West zeer populair muziek- bandje dat was gestopt met op treden. Dat lokte bij voormalige 'fans' opmerkingen uit, de eer ste aanzet tot de latere confron taties. Uiteindelijk werden mes sen en vuurwapens gebruikt. 'Meer politie op straat is zinloos' amersfoort gpd Het heeft geen enkele zin dat de politie zich richt op het ophel deren van reeds gepleegde mis daden. Het oplossingspercenta ge zal hoe dan ook nooit boven een derde van het totaal aantal misdrijven uitkomen. Als de po litie zich daarop blijft richten, 'dan is de strijd bij voorbaat ver loren'. Dat zei dr. J. Horn, projectlei der Politie en Onveiligheid van het ministerie van binnenland se zaken vanmorgen in Amers foort op een congres over de aanpak van onveiligheid. Volgens Hom moet de politie zich veel meer gaan richten op het systematisch aanpakken van de onveiligheid op straat. En dan vooral gericht op het voorkomen van misdaad. Dat betekent niet alleen meer aan dacht voor preventie, maar ook door plekken waar veel misdaad voorkomt de zogeheten hot spotsregelmatig te bezoeken. De politie moet vooraf een keuze maken waar de beperkte middelen kunnen worden inge zet, bepleitte Horn. „Meer blauw op straat zal geen enkele invloed hebben op de ontwik keling van de criminaliteit .als de politie gaat surveilleren op plaatsen en tijdstippen waar dat niet nodig is." Miljoenenboete geëist in zaak Clenbuterol Tegen de diergeneesmiddplen- fabrikant Dopharma uit Raarns- donksveer 'heeft de officier van justitie in Breda een boete ge ëist van 2,5 miljoen gulden. Hij acht bewezen dat het bedrijf met valse facturen en ondoor zichtige constructies illegaal heeft gehandeld in het verbo den groeihormoon Clenbuterol. Het openbaar ministerie wil het bedrijf op termijn ook de winst uit die handel, negentien mil joen gulden, ontnemen. De directeur van het bedrijf moet in een later stadium te rechtstaan. Justitie beschouwt hem als hoofdverdachte. De man noemde het sjoemelen met nota's gisteren een bagatel letje. Ais je iedere zakenman daarvoor gaat vervolgen, kun je wel een paar duizend cellen bij bouwen, hield hij de Bredase rechtbank voor. Hij gaf toe onder druk van onder anderen dierenartsen op rekeningen bijvoorbeeld vitami ne B-12 te hebben vermeld, ter wijl het om Clenbuterol ging. Officieel een hoestdrank voor kalveren, maar veel gebruikt wegens het groeibevorderende effect. De man houdt vol dat het middel onschuldig is en geen gevaar oplevert voor mens en dier. Bejaard echtpaar licht mensen op Een bejaard Nederlands echt paar benadeelt sinds enige tijd argeloze vakantiegangers in het buitenland. Er zouden inmid dels al tweehonderd mensen voor bedragen tussen de drie honderd en tweeduizend gul den het schip ingegaan zijn. Het tweetal hangt het verhaal op dat ze bestolen zijn en auto pech hebben. Vervolgens vra gen ze mensen die hulp willen bieden, geld te leen. Dat geld beloven ze terug te storten, maar dat gebeurt nooit. Een Zuidhollands echtpaar dat vorige week vierhonderd gulden lichter werd gemaakt, kreeg een naam en een tele foonnummer van de man. Dat Arnhem te zijn, die zegt al door 35 gedupeerden te zijn gebeld. De politie ter plaatse kent de man wel, maar zegt er voorals nog niets tegen te kunnen doen. OM moet haast maken in zaak burgemeester maastricht» anp Het openbaar ministerie moet de van corruptie verdachte PvdA-burgemeester H. Riem van Brunssum binnen twee maanden dagvaarden. Dat is het gevolg van een besluit van de Maastrichtse rechtbank. Die heeft een verzoek van de advo caat van de burgemeester inge willigd om het gerechtelijke vooronderzoek tegen de burge meester stop te zetten, omdat dat veel te lang duurt. De bur gemeester wordt verdacht van het aannemen van steekpen ningen. Verder zou hij ambtsge heimen aan ondernemers heb ben verstrekt en valsheid in ge schrifte hebben gepleegd. den haag gpd In Azië en het vroegere Oost-Europa moeten tientallen kleine 'eco nomische ambassades' worden geopend. Kantoren met ten hoog ste twee economisch geschoolde mensen, die de kansen voor het Nederlandse bedrijfsleven in het betrokken land moeten vergroten. Dat stelt het ministerie van economische zaken voor. Volgens het ministerie spelen de collega's van buitenlandse za ken te weinig in op de veranderende economische orde in de we reld. Daardoor is er te weinig personeel op de ambassades in de landen die economisch aantrekkelijk zijn voor Nederland. De kleine, economisch gerichte kantoren in de regio moeten nauw samenwerken met organisaties van ondernemers in Neder land en daarbuiten, alsmede met Nederlandse bedrijven die in het betrokken gebied al actief zijn. Als Rijkswaterstaat zich aan zijn belofte heeft gehouden, is het vandaag een stuk beter ge gaan. Maar gisteren was het balen voor de honder den fietsers die uren moesten wachten om de Mer- wede over te steken. Vooral bij het pontje van Sleeuwijk liepen de wachttijden op tot twee a drie De gedeeltelijke sluiting van de Merwedebrug bij Gorinchem zorgde ook voor lange files op de auto wegen. Voor de brug bij Zaltbommel,1 deel van het verkeer wordt omgeleid, stonden giste ren de hele dag files in lengte variërend van drie tot twaalf kilometer. Op de A16 stond het verkeer vast overeen lengte van 15 kilometer tussen Hendrik- Ido-Ambacht en Zevenbergschenhoek. In andere de len van het land vielen de files die als gevolg van de treinstaking werden verwacht, mee. De helft van de brug is getooid met een lange huif, die doorwerken onder alle weersomstandigheden mogelijk maakt. foto anp ed oudenaarden Spook van Assen na bijna dertig jaar ontmaskerd De stemming op de beursvloer is wel eens minder uitbundig geweest. Handelaren dromden om president-di recteur Dik van KPN (helemaal links) heen met grote grijnzen op hun gezicht. foto dijkstra bv willem ten veldhuys Het 'spook van Assen-Noord' is na bijna dertig jaar ontmaskerd. In het najaar van 1965 hield dit mysterieuze fenomeen kinde ren en hun ouders enkele we ken lang in de greep van de angst. Nooit werd bekend wie de aanstichter was van het op hol slaan van de fantasie van vooral kinderen. Het bracht een ware volkswoe de teweeg in Assen, het hield de krantenkolommen gevuld, knokploegen actief en de politie extra alert. Uit angst voor boze ouders hield 'het spook' de ka ken stijf op elkaar. Nu de Asse naren er alleen aan terugden ken als een uit de hand gelopen grap wat het ook was durft Harrie Lunshof een bekentenis af te leggen. Hij is nu medewerker van de waterleidingmaatschappij, toen een 16-jarige scholier van de MULO. Samen met zijn kame raden en mede-scholieren Rudi Wesseling en Johan Westerhof heeft hij het spook tot leven ge bracht. Een zwarte cape van een postbode en een masker waar achter een lampje voor 'lichtge vende ogen' zorgde, maakten een treffende gelijkenis met de hoofdpersoon uit een populaire TV-serie die even eerder was uitgezonden: 'Belphegor, het spook van het Louvre De onthulling van de ware iden titeit van het Spook van Assen- Noord staat in de deze week verschijnende editie van het As ser Historisch Tijdschrift. Toen na de Drentscheen Asser Cou rant ook De Telegraaf (voorpagina) en het Duitse dag blad Express aandacht besteed den aan het Asser fenomeen was er voor de scholieren geen weg terug. Lunshof hu: „Het was een gein tje en nog succesvol ook. Johan zat met een speelgoedtelefoon tje in de bosjes en ik sprong dan tevoorschijn en liep als spook verkleed recht op ons slachtof fer af. We waren van plan onze identiteit bekend te maken in De Vuist van Willem Duys. Maar dat werd door onze omgeving ernstig afgeraden, omdat het al lemaal erg gevoelig lag. Toen hebben we het maar zo gela ten". amsterdam» anp-cpd 'Een uitslaande brand', zo werd de eerste dag van handel in KPN-aandelen op de Amsterdamse ef fectenbeurs genoemd. En daarmee is niets te veel gezegd: er verwisselden bijna 35 miljoen aande len, ter waarde van 1,7 miljard gulden, van eige- Een record. In de geschiedenis van de beurs zijn nog nooit op één dag zoveel stukken van één fonds verhandeld als gisteren met KPN het geval was. Het vorige record stamt uit mei 1993, toen 17,8 miljoen aandelen Koninklijke Olie in andere portefeuilles terechtkwamen Het begon meteen al om tien voor twaalf toen de eerste koers van 50,50 gulden werd neergezet met een megaéontract van een miljoen stuks. Meteen nadat de eerste koers op het publikatie- bord was verschenen, overhandigde KNP-be- stuursvoorzitter ir. W. Dik het eerste exemplaar van een speciale postzegel van tachtig cent aan Eerste-Kamervoorzitter H. Tjeenk Willink. In het eerste uur was de omzet al tot dertien miljoen gestegen tegen koersen die schommel den tussen 50,50 en 50,70 gulden. Tegen het ein de van de dag brokkelde de notering af en bij het slot was de koers 50,20 gulden. De KPN-handelaren glommen van tevreden heid. Qua kapitaalsomvang komt het beursfonds KPN op de derde plaats na Koninklijke Olie en Unilever. Hoeklieden in de PTT-stukken kunnen daarom de eerste maanden zeker rekenen op brood met ruim beleg. Ook bestuursvoorzitter mr. P. Kalff van ABN AMRO, die KPN naar de beurs bracht, was zeer voldaan. „De belangstelling van particuliere zijde voor de inschrijving is mij niet tegengevallen. De instituten (pensioenfondsen, beleggingsmaat schappijen, red.) zijn wellicht wat minder be deeld. Ik denk dan ook dat zij de komende tijd op de beurs zullen bijkopen en dat kan de handel verder verlevendigen Voordat de inschrijving op de KPN-aandelen begon, mikte ABN AMRO op een doelgroep van 250.000 particulieren. „Het zijn er uiteindelijk wat minder geworden, rond 150.000, maar we zijn er toch tevreden over. Getallen in de pers van 400.000 tot 500.Q00 waren schromelijk overdre ven", aldus nauw bij de bank betrokken experts. Wat voor ABN AMRO veel belangrijker is, is de inschrijving door maar liefst 3.500 grote (institu tionele) beleggers in de hele wereld. „En er is niet één groot instituut dat niet heeft meegedaan", zei woordvoerder W. Jiskoot. rotterdam gpd Het tienjarige Zaïrese wees meisje Francine Nsona, dat be gin dit jaar direct na aankomst op Schiphol het land werd uit gezet, bevindt zich momenteel in een vluchtelingenkamp in Congo. Volgens een missiepost in de Congolese hoofdstad Brazzaville heerst in het kamp een schreeuwend tekort aan voedsel, kleding, medicijnen en schoon drinkwater en lijden veel vluchtelingen aan levens bedreigende ziekten. Mogelijk wordt de komende dagen weer geprobeerd het kind terug te halen naar haar enige familielid in Vlaardingen. In maart deed de Nederlandse Stichting Francine Terug ook al een vergeefse poging. Inmiddels zijn een geldig paspoort en an dere benodigde papieren voor Francine geregeld. Maar net als in maart lijkt haar terugkeer op het laatste moment te worden tegengehouden. „Justitie wil nu opeens een visum en een machtiging tot voorlopig ver blijf', zegt stichtingssecretaris Karei Zoet. „Die papieren moe ten in het land van herkomst, Zaïre, worden gehaald. Francine is echter in Congo en de situatie is zo ongewis, dat niemand de papieren voor haar wil gaan ha len."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3