USA94 'Niet zeuren, we moeten hier doorheen' WK-Voetbal Tropenarts waarschuwt voor een 'hitte-beroerte' Alarm in hotel Oranje FIFA-baas Havelange dwingt arbiters rode kaarten uit te delen Scoren in de 'Rose Bowl' Negentig minuten aanvallen is zelfmoord' DINSDAG 14 JUNI 1994 4 Belgische goal Het Belgische voetbalelftal heeft gisteren in Daytona Beach zijn eerste oefenwed strijd op Amerikaanse bodem gewonnen. De Rode Duivels versloegen een Amerikaanse jeugdselectie met 6-2. Bij rust was het 4-1. De Belgen speel den zonder de licht gebles seerden Weber en Degrijse. Voor de doelpunten zorgden Wilmots (2x), Nilis, Scifo, Grün en Czerniatynski. De laatste raakte bij het scoren geblesseerd en verliet het veld. De jonge Belg Renier schoot in eigen doel. De wed strijd in Florida begon om 12.30 uur, het tijdstip waarop de ploeg van bondscoach Pol van Himst zijn eerste drie duels in de voorronde af werkt: tegen Marokko, Neder land en Saudi-Arabië. Morgen oefent België tegen dezelfde tegenstander. Etnische strijd Vijf dagen voor aanvang van de WK in Amerika heeft de Italiaanse bondscoach Arrigo Sacchi het licht gezien. In het Italiaanse trainingskamp Pin- gry School meldde Sacchi dat „het tijd is de volle 90 minu ten goed voetbal te spelen. Zaterdag speelt Italië zijn eer ste wedstrijd tegen de onbe vangen Ieren, die altijd tot de laatste snik strijden. De wed strijd vindt in het Newyorkse Giants Stadium plaats, dat volgepakt zal zitten met Itali anen en Ieren. Sacchi gelooft dat zijn elftal heel ver zal ko men indien van de Ieren ge wonnen wordt: „M^r dan., moeten we er de voIleOO mi- nuten staan. Met 15 tot 20 minuten goed voetbal komen we er niet." De Milanese vleugelverdedi ger Paolo Maldini is herstel lende van een spierblessure en zal morgen de training hervatten. Sacchi lijkt voor de voorhoede te twijfelen tussen Milan-veteraan Daniele Mas- saro of Dino Baggio. De Ieren kunnen zaterdag in ieder geval niet beschikken over de geroutineerde verde diger Kevin Moran. De 38-ja- rige speler van het Engelse Blackburn Rovers kampt met een hamstringblessure en zal niet op tijd hersteld zijn. Jackie Charlton verheugt zich op de wedstrijd.Alles is ge richt op de grote etnische strijd in het Giants Stadium", liet Charlton met gevoel voor drama weten. Samba-ritme Op de momenten dat de Bra zilianen in oefenwedstrijden en op trainingen niet scherp genoeg zijn - zoals nu het ge val is bij de favorieten voor de titel in Amerika - worden de woorden van de legendari- sche Didi uit de kast gehaald. De tweevoudig wereldkam pioen (1958 en 1962) stond bepaald niet bekend om zijn ijver tijdens trainingen, maar wel om zijn briljante voetbal in duels waarin de punten tel den. „Trainen is trainen, een wedstrijd is een wedstrijd", was de geliefde uitspraak van Didi. Romario citeert Didi dezer dagen veelvuldig en coach Carlos Alberto Parreira liet af gelopen zondag tegen El Sal vador zelfs aanvoerder Rai uit het veld en ontdeed hem van het shirt met rugnummer 10, dat in Brazilië dezelfde magie kent als nummer 14 in Neder land. De truck lukte; Rai kwam de tweede helft erin en wist bij de tot dan toe als zandzakken spelende elf weer de grondbeginselen van de samba erin te brengen. Ook dat zag Parreira: „Het doel van deze wedstrijd was ons ritme te ontwikkelen. De sco re deed er niet toe (4-0). Het ritme van het team is belang rijk." Visa-smokkel Het Nigeriaanse elftal had gis teren moeite-het land te ver laten. De ploeg van bonds coach Clemens Westerhof kon door problemen met de visa niet afreizen naar de Ver enigde Staten. Later op de avond werden die opgelost. De Super Eagles vliegen via Dakar naar Dallas. Het vlieg tuig met de voetballers is het enige toestel uit Nigeria dat de Verenigde Staten mag bin nenkomen. De overige vluch ten uit het Afrikaanse land worden geweigerd. De Ameri kaanse autoriteiten vrezen voor een intocht van drugs smokkelaars. Champagne De FIFA heeft gisteren een misverstand over hpt drinken, van water of andere dorstles- sers tijdens de wedstrijd uit de wereld geholpen. Volgens woordvoerder Guido Tognoni mogen de spelers drinken wat en wanneer ze maar willen, zolang ze maar aan de zijlijn staan. Vooral uit het Ierse kamp waren klachten geko men over de geringe moge lijkheden tot bijtanken. „Het gooien van flessen of bekers richting veld is verboden, maar de spelers mogen uiter aard wel vocht tot zich ne men", aldus de FIFA-man. „Water, bier, champagne, het maakt niet uit, zolang ze zich maar op de zijlijn bevinden. Tijdens een workshop in New York in februari zijn alle teams van de regels omtrent het drinken tijdens de wed strijd op de hoogte gesteld. Ik begrijp de huidige ophef daarom niet." Bondscoach Advocaat houdt het simpel in verstikkende hitte ilii Jttlni mi Ed de Goey zoekt verkoeling tijdens de training v foto anp cor mulder Ze hadden geen droge draad meer aan hun lijf. Kletsnat van het zweet verlieten de spelers van Oranje na een uur tje training de bakoven op de universiteit van Florida. ,,Het is nog erger dan ik had verwacht." Het viel Ronald Koeman niet mee. Mare Overmars al evenmin. ,,Het is net of je een warme gloed over je heen krijgt. Een soort saunagevoel. Mijn shirtje weegt drie kilo meer." orlando albert geesing De temperatuur in Orlando is er dan ook naar, zo'n 35 graden in de schaduw. De luchtvochtig heid is bijna 100 procent. „Gek kenwerk", noemt een Ameri kaanse Nederlander de beslis sing van de organisatie om even na het middaguur, op het heetst van de dag, te gaan voetballen. „Dan ligt het veld in de Citrus Bowl te blaken in de zon en is het toch gauw zo'n graad of 45, 46.". Dick Advocaat houdt zijn hoofd koel in het snikhete Or lando. En niet alleen door z'n oranje pet. „We moeten ge woon spelen. Je stort in of je stort niet in, dat zien we dan wel. De spelers moeten leren met de omstandigheden om te gaan. Nu is het wel vol te hou den", denkt de bondscoach, „maar het zal nog warmer wor den." Advocaat spreekt uit erva ring. „Ik heb hier zelf gespeeld, ik weet wat je moet overwin nen. Je moet hier gewoon door heen, daar moet je niet over blijven zeuren." Het zweet loopt in straaltjes langs de neus en kin van Jan Wouters. Toch valt de hitte hem tot nu toe wel mee, zegt-ie. „Deze training was niet veel meer dan uitlopen. Het was een beetje lummelen wat we van daag hebben gedaan. Maar ik weet niet wat het wordt als we tot op de bodem moeten gaan." Met Rob Witschge moet Jan Wouters, zo lijkt het, gaan uit vechten wie er bij Oranje op links gaat spelen. De plaats rechts op het middenveld lijkt voorbehouden aan Frank Rijk aard. Advocaat weigert consequent de namen in te vullen van de twee posities die nog open staan. Ook aan de opstelling van morgen, in de oefenwed strijd tegen Fort Lauderdale, mogen volgens hem geen con sequenties worden verbonden. „In een week kan er van alles gebeuren. Dat zie je nu maar weer aan Rijkaard, die aan de interland tegen Canada toch een lichte spierverrekking in het dijbeen heeft overgehouden." Net als Gaston Taument, John de Wolf en Theo Snelders moest de Ajacied de eerste training aan zich voorbij laten gaan. „En wie weet", denkt Advocaat, „is er wel een speler bij die hele maal niet met dit weer kan om gaan." Het concept staat als een huis, de elf namen nog niet. „Het sterkste team van de World Cup is eindelijk aangeko men", loofde de media in Flori- orlando gpd Oranje beleefde een onrustige eerste nacht in Lake Nona. In cluis bondscoach Dick Advocaat. „Tegen twee uur ging ineens het alarm af. Iedereen was wakker en een paar minuten later stonden we met z'n allen buiten." Een kwartiertje later kon ie dereen terug naar zijn kamer. „Maar wie er nu op de alarmbel heeft gedrukt...Tk heb wel een vermoeden", speelde Advocaat het spel vrolijk mee, „maar dat zeg ik niet." Dus toch Ruud Gullit? „Zou het? Nee jongens, dat geloof ik niet." da het Oranje van Dick Advo caat. „Daarom", zo meent een Amerikaanse journalist met Ne derlandse voorouders, „is Ne derland ook ondergebracht in Orlando. Dat is het werk van de Duitsers. Die zijn doodsbang voor Nederland." Hij meent het oprecht. „We moeten niet blij ven zeuren", spreekt Ronald Koeman verstandige taal. „Of het nou warm is of niet, we zui len die wedstrijden nu eenmaal moeten spelen om verder te ko- De hitte is de grootste vijand van Oranje. En sterk in het voordeel van Saudi-Arabië en Marokko, de eerste WK-tegen- standers. „Als je een land op het hoogste schavot moet plaat sen", denkt bondsarts Frits Kes- sel, „is dat wel Brazilië. Dat land heeft hier de laatste twee jaar tien keer gespeeld en barst van de Amerikaanse ervaring. Bo vendien spelen ze ook nog eens in San Fransico en daar heerst het beste klimaat van Amerika. Wij konden in januari naar Amerika, maar dat mocht niet. Eerder ook al niet in juni. Jam mer. De Duitsers deden dat wel en hebben daardoor een voor sprong op ons." Anders dan vier jaar geleden in Italië is iedereen bij Oranje dik tevreden over het onderko men in het idyllisch gelegen La ke Nona, het op zo'n 40 kilome ter van Orlando gelegen golfter rein. „Dit is de top, het -is eer prachtig complex", komt Ro nald Koeman bijna superlatie ven tekort. „Alles is perfect ge regeld. Dat is echt een compli ment aan de KNVB. Het ziet er veel beter uit dan vier jaar gele den." In Lake Nona oefent Oranje in de middaguren op comers en vrije trappen. „Daar komt nog veel te weinig uit", vindt Advocaat. dallas anp FIFA-voorzitter Joao Havelange heeft falende scheidsrechters bij het komende WK in de Verenig de Staten de wacht aangezegd. Vooraf indien zij verruimen een harde overtreding van achteren op de benen met een rode kaart te bestraffen, wórden ze met het eerstvolgende vliegtuig naar huis teruggestuurd. „De scheidsrechters zijn van deze sanctie op de hoogte gebracht", liet de Braziliaan gisteren in Dallas weten. Volgens Havelange zijn mid delen nodig om verdedigers te weerhouden van aanslagen op de ledematen van de aanvallers, traditiegetrouw de smaakma kers en publiekstrekkers van een WK. De bejaarde voorzitter wees daarbij op de afwezigheid van Marco van Basten, één van de vele slachtoffers van meedo genloze tegenstanders. „Van Basten heeft drie opera ties aan zijn enkel ondergaan en speelt misschien nooit meer", zei Havelange. „De verdedigers die hem dit hebben aangedaan, hebben zijn loopbaan verwoest. Ze konden kennelijk geen ande re manier vinden om hem af te stoppen. Het is niet moeilijk voorstelbaar dat er trainers zijn geweest die hun spelers op dracht hebben gegeven Van Basten met deze methodes uit te schakelen. We kunnen en mogen dat niet langer accepte ren. De scheidsrechters hebben in dit kader een grote verant woordelijkheid." pasadena Met gevaar voor eigen leven legt een medewerker van de WK-organisatie de laatste hand aan het scorebord van de 'Rose Bowl' in Pasadena. In het stadion wordt onder meer op 17 juli de finale gespeeld. foto anp Thomas Rongen tijdens WK 'troubleshooter' van Oranje 'jan mennega gpd-verslaggever Thomas Rongen zal zijn eerste wedstrijd in Florida nimmer meer vergeten. Door de enorme hitte en de hoge luchtvochtig- heidsgraad, die tot bijna hon derd procent kan oplopen, ver loor hij zes kilogram aan li chaamsgewicht. Met uitdro gingsverschijnselen belandde hij zelfs in een ziekenhuis, waar hij twee dagen aan het infuus lag- „Je krijgt", doet Rongen uit de doeken, „tijdens het voetballen een verstikkend gevoel. Het is net alsof je geen zuurstof meer uit de lucht kunt halen. In je spel zul je dan ook terdege reke ning moeten houden met de omstandigheden. Je moet gedo ceerd spelen, anders ben je bin nen een uur helemaal opge brand. Negentig minuten aan vallen is pure zelfmoord." De 37-jarige Rongen, geboren Amsterdammer, gewezen AFC- er en ex-amateurinternational, is gedurende het WK de 'team liaison', zeg maar de kjusjes- man van het Nederlands elftal. Als Dick Advocaat en zijn man schappen iets niet naar de zin is, staat hij klaar om de proble- Thomas Rongen in de tijd dat hij nog actief was bij de Los Angeles Aztecs. „Je krijgt", vertelt de oud voetballer uit ervaring, „tijdens het voetballen een verstikkend gevoel. Het is net alsof je geen zuurstof meer uit de lucht kunt halen." foto archief men te verhelpen. „Zie mij maar als een soort troubleshou- ter", zegt Rongen. Hij verheugt zich op zijn werkzaamheden voor Oranje en spreekt de hoop uit dat ze mo gen duren tot en met 17 juli, de dag van de finale in Los Ange les. „Ik beschouw het als een eer enige tijd met het Neder lands elftal op te trekken. Bo vendien is dit voor mij een schitterende ervaring, waar ik heel veel van kan leren." Voor het geld hoeft hij het niet te doen. Dertig dollar per dag be draagt zijn schamele honorari um. „Maar dat interesseert me geen bal", verklaart hij breedla- chend. „Ik had het ook voor niks gedaan." Thomas Rongen is America- minded en dat is nog eufemis tisch uitgedrukt. Na een trip met het Nederlands amateurelf tal naar de Verenigde Staten liet het land van de onbegrensde mogelijkheden hem niet meer los. Toen hij in 1979 de kans kreeg prof te worden bij de Los Angeles Aztecs, waar Rinus Mi- chels destijds de scepter zwaai de, greep hij die met beide han den aan. Ook al had zijn eerste contract weinig om het lijf: Dui zend dollar per maand, een ap partement en een auto, die hij moest delen met enkele Ameri kaanse collega's. Rongen: „De financiën vond ik niet zo belangrijk. Voorop stond bij mij dat ik in Amerika kon gaan voetballen. Ik ben al tijd een vrije jongen geweest en had wel zin in een avontuur. Als Michels me niet had gevraagd, was ik ook naar de VS gegaan, om wat rond te trekken. Ik vind Amerika een fantastisch land. Als je het een beetje hebt ge maakt, is er geen betere plek op de wereld." Het bleef wat Rongen betreft niet bij een kortstondig avon tuur. Na de Los Angeles Aztecs, waar hij met onder meer Johan Cruijff, Leo van Veen, Wim Suurbier en Huub Smeets speelde, ging hij in 1980 met JC Supersfar mee naar de Was hington Diplomats. Via de Fort Lauderdale Strikers, waar Cor van der Hart drie jaar lang zijn trainer was, belandde hij uitein delijk bij een indoor-soccer- team in Chicago. „Je weet niet wat je dan meemaakt. Bij in- door-voetbal vliegt de bal alle kanten op, het is net een flip perkast. En ze tackelen als wil den. Het publiek vindt dat prachtig, rhaar mij heeft die pe riode bloed, zweet en tranen ge kost." In 1988 zette Rongen een punt achter zijn carrière. „Ik heb een schitterende tijd gehad. Ik heb met en tegen tal van gro ten in de voetballerij gespeeld." Hij somt op: „Cruijff, Pele, Neeskens, Gerd Müller, George Best, Rijsbergen, Van Beveren, Wim Jansen...niet gek hè, voor een amateurtje van AFC", grijnst hij. Nadat hij met voetballen was gestopt, keerde Rongen terug naar Fort Lauderdale in Florida, waar-ie aan de slag ging als as- sisterjt van trainer Wim Suur bier bij de Strikers. Een jaar la ter - Suurbier had inmiddels de kuierlatten genomen - werd hij hoofdtrainer en momenteel is hij dat nog steeds. Morgenmid dag doet zijn club dienst als laatste oefenpartner van het Nederlands elftal vóór de eerste WK-krachtmeting, volgende week maandag in Washington tegen Saudie Arabië. Rongen: „Wij zullen proberen op dezelf de manier te gaan voetballen als de eerste tegenstander van Oranje." Twee weken geleden oefende Colombia ook al tegen de Fort Lauderdale Strikers en zegevier de met 3-0. „Maar", oordeelt Rongen, „ik schat Nederland hoger in. Ook zonder Ruud Gul lit. Gezien het spelerspotentieel moet het Nederlands elftal ten minste de halve finales kunnen halen. Ik reken daar ook wel een beetje op." Aan voorspellingen waagt Diny van der Geest zich niet. Het hoofd medische informatie van het instituut Tropenzorg in Almere is er echter heilig van overtuigd dat het Oranje-legioen tij dens het WK voetbal in de Verenigde Staten met enige regelmaat met lichamelijk ongemak te maken krijgt. „De combinatie zon, hitte en alcohol gaat zijn tol eisen", verwacht de arts. „Ik wil hele maal geen paniek zaaien, maar voor mij staat vast dat sommige supporters in het ziekenhuis zullen belanden. Niet alleen voor de voetbal lers, maar ook voor de toeschouwers wordt het een slopend toernooi." Daarbij tekent Van der Geest aan dat Ameri ka gelukkig een land is waar de medische voor zieningen uitstekend zijn. „Tropische aandoe ningen komen daar niet voor. Ook de hygiëni sche omstandigheden zijn goed. Dat bespaart al een heleboel ellende." Verbrandingswonden, flauw vallen en uitdro gingsverschijnselen zijn medisch gezien de risi co's waarmee de Oranje-fans.in Washington en Orlando het meeste rekening moeten houden. Van der Geest: „In het ergste geval kan zelfs sprake zijn van een hitteberoerte. Het lichaam slaagt er dan niet meer in de temperatuur rond de 37 graden te houden. Supporters die dat overkomt, geraken in coma en moeten meteen naar het ziekenhuis." Veruit de meeste risico's zijn met een beetje goede wil vrij simpel te voorkomen, meent Van der Geest. „Flauw vallen lijkt meestal erger dan het is. Even de schaduw in en het probleem is weer over. Dat geldt ook voor uitdroging. Dat valt op te lossen met het drinken van water. In Washington en Orlando moeten de supporters minimaal drie liter water per dag drinken. Ook het zoutgehalte moet regelmatig worden aan gevuld. Een kop soep doet wonderen." Meer problemen verwacht Van der Geest bij het oplopen van verbrandingswonden. „Je moet jezelf natuurlijk beschermen. Een goede zonnecreme, een hoofddeksel en een zonnebril zijn onmisbaar. Toch zal dat lang niet voor ie dereen genoeg zijn. De meeste supporters gaan al vroeg naar het stadion. Inclusief de wedstrijd zitten ze dan misschien wel vier of vijf uur in de brandende zon. Daar is bijna geen bescher ming tegen mogelijk. De kans op eerste- en tweedegraads verbrandingen acht ik dan ook erg groot." Meer zorgen maakt Van der Geest zich over het alcoholgebruik van het Oranje-legioen. „Je mag aannemen dat iedereen weet dat alcohol niet goed is voor geest en lichaam", zegt zij. „In combinatie met warmte ën een hoge vochtig heidsgraad is alcohol echter dubbel zo slecht. Je zult zien dat naarmate supporters langer in Amerika zijn, hun weerstand afneemt als ze zich niet in acht nemen. De kans op medische problemen zal daardoor toenemen. Helemaal gerust ben ik daar niet op. Te meer niet omdat ook in de stadions gewoon bier kan worden ge kocht."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23