Kernploeg voor Atlanta 1996 Fleischeuer favoriet op toernooi De Merenwijk FC Den Haag vindt geldschieters Sport Leidsch Dagblad Tennis Circuit RabobankQ Jeroen Piket heeft het moeilijk met debutant Hockeysters kloppen Japan Rob Clerc wint opnieuw 3 DINSDAG 14 JUN11994 Marco de Ridder niet naar AZ leiden Marco de Ridder heeft besloten niet in te gaan op het aanbod dat eerstedivisionist AZ hem heeft gedaan. De Ridder heeft dit de Alkmaarse vereniging gisteren laten weten. AZ had de linkerspits van Katwijk een contract voor een jaar aangebo den. De Ridder vond de aanbieding niet interessant genoeg. Hofman nieuwe trainer De Zijl/LGB leiden Isaac Hofman is de nieuwe trainer/coach van De Zijl- /LGB. De Barendrechter kwam met de Leidse vereniging een contract van een jaar overeen. Hofman is in het bezit van het (hoogste) C-diploma en was in het verleden onder meer werk zaam bij Rotterdam. Hofman, die vorig seizoen geen club onder zijn hoede had, volgt bij de Zijl/LGB Jacob Spijker op. Faneyte terug in Major League san francisco De Nederlander Rikkert Faneyte heeft zijn rentree in de Major League, de hoogste klasse van het Amerikaanse profhonkbal, gemaakt. Faneyte (24) vervangt in de hoofdmacht van de San Francisco Giants Willie McGee, die wegens een bles sure geruime tijd uitgeschakeld is. Manager Dusty Baker riep Faneyte op uit Arizona, waar hij speelde bij de Phoenix Firebirds, het AAA-team van de Giants. Met een slaggemiddelde van .370 was de snelle buitenvelder het seizoen goed gestart. Aan het einde van het vorig seizoen speel de Faneyte ook al een aantal wedstrijden voor de Giants. Mike Tyson niet eerder vrij indianapolis* Een rechter in de Amerikaanse stad Indianapolis heeft gisteren een verzoek van de voormalige wereldkampioen zwaargewicht boksen Mike Tyson om vervroegde vrijlating ver worpen. Tyson zit een gevangenisstraf van zes jaar uit wegens verkrachting, in 1991, van een deelneemster aan een schoon heidswedstrijd. Tyson heeft nu 26 maanden van zijn straf uitge zeten. Na aftrek van straftijd wegens goed gedrag kan Tyson in mei 1995 vrij komen. Massale dopingcontrole bij voetbalduel buenos aires* Alle spelers van de Argentijnse voetbalclubs Pla- tense en Gymnasia y Esgrima zijn na afloop van hun onderlinge duel gecontroleerd op doping. Ook de plas van de scheidsrech ter en lijnrechters werd nagekeken op de aanwezigheid van ver boden stoffen. De massale controle werd op last van rechter Ro berto Marquevich uitgevoerd. Een toeschouwer had in de kleed kamer van Platense dopingmiddelen zien staan. De uitslagen van de tests zijn nog niet bekendgemaakt. Pascal Richard niet in Tour milaan* Ploegleider Giancarlo Ferretti van de GB/MG-wieler- ploeg heeft de Zwitser Pascal Richard en de Italiaan Maximilian Sciandri niet geselecteerd voor de Tour de France. Beide cou reurs wonnen tijdens de afgelopen Ronde van Italië een etappe. Richard werd bergkoning in de Giro, die zondag in Milaan ein digde. Ferretti wees de volgende negen renners aan: Davide Cas- sani, Alberto Elli, Flavio Vanzella, Franco Vona (allen Ita), Carlo Bomans, Johan Museeuw, Wilfried Peeters (beiden Bel), Rolf Jar- mann (Zwi) en Rolf Sörensen (Den). D.e Tour start op 2 juli in Lille. Judoka Ben Spijkers maakt rentree helmond» Judoka Ben Spijkers (33) maakt op 1 oktober zijn ren tree op de mat. Dat maakte hij gisteren bekend tijdens een pers conferentie in Helmond. De Nijmegenaar is 1 oktober een van de zestien judoka's die meedoen aan een vechtsportgala in Deurne. Spijkers, in 1988 winnaar van de bronzen medaille op de Olympische Spelen van Seoul, is anderhalfjaar uit de roulatie geweest. Zijn afwezigheid was gedwongen. De judoka kreeg in november 1992 een schorsing opgelegd door de Judobond Nederland. Hij zou bondscoach Wim Visser hebben uitgemaakt voor racist en zou judoka Alex Smeets hebben beschuldigd van doping. In april van dit jaar liep Spijkers' schorsing af. Het noodlijdende FC Den Haag Betaald voetbal in Den Haag lijkt gered zal be groting indienen bij de KNVB om alsnog toestemming te krij gen komend seizoen betaald voetbal te spelen. Volgens het bestuur van de eerste-divisie- club zijn de vooruitzichten op het verkrijgen van een licentie optimaal. Bestuursleden Maaswinkel en Van Ringelenstein hebben op het laatste moment geldschie ters kunnen vinden om de be groting sluitend te krijgen. De licentiecommissie van de KNVB heeft de eerste twee begrotings voorstellen afgewezen. Het be stuur van FC Den Haag heeft beroep aangetekend tegen de laatste negatieve uitspraak. Volgens de clubleiding komt er op korte termijn een consor tium van de geldschieters. Na men van bedrijven en personen wilde het bestuur maandag avond tijdens een geïmprovi seerde persbijeenkomst nog niet prijsgeven. Voorwaarde van de beoogde leden het het consortium is wel dat de saneringsoperatie slaagt. Dat betekent dat de schuld van 2,4 miljoen gulden moet wor den teruggebracht naar één miljoen, het maximale tekort dat de KNVB accepteert. Daar voor heeft het bestuur nog an derhalve dag. Het moet de aan vraag voor de licentie woensdag 15 juni voor 17.00 uur bij de KNVB indienen. Voor de sanering zal nog een aantal geldeisers over de streep worden getrokken. ,,Het proces is al tien dagen ge^ leden in gang gezet. We hebben al verschillende gesprekken met de crediteuren gevoerd. Maar het gaat nu om de afronding", zei bestuurslid Van Ringelen stein. Hij schat de kansen op slagen van de reddingsoperatie op 51 procent. „Maandagmor gen waren de uitzichten som berder. Toen hadden we naar mijn idee 25 procent kans het rond te krijgen. Het is een dub beltje op zijn kant. Alles zal er vanaf hangen, want als het niet lukt, moeten we alsnog uitstel van betaling aanvragen. Het worden nog hele spannende Als het FC Den Haag lukt de schuld tot één miljoen terug te brengen, zal het voltallige be stuur aftreden. Het geeft daar mee het consortium de gele genheid het roer over te nemen. ,Als het plaatje rond is en de NOCNSF presenteert nieuw speerpuntenbeleid Bij de Olympische Spelen van Barcelona kwam Neder land met vijftien medailles goed voor de dag. Maar van de vijf wereldkampioenen, die André Bolhuis twee jaar geleden meenam, keerde er niet één met een gouden plak naar huis terug. reiden op het wereldkampioen schap in Rome. Maar hier is het verwachtingspatroon beschei den. „Waterpolo moet zich eerst nog kwalificeren en is op dit moment zeker geen medail le-kandidaat voor Atlanta 96", was de inschatting van Bolhuis. Eigenlijk wilde Bolhuis liever niet kwijt wie er wel of wie er nu niet tot zijn Olympische kern ploeg behoren. Er kunnen men sen bijkomen. Er zullen ook mensen afvallen. Schuivende panelen, toegespitst op dat ene moment: de finale in Atlanta. Bolhuis: „Ik ben er op tegen met een scherp lijstje te werken. Als ik de één noem, lijkt het als of ik een ander terzijde schuif." Als voorbeeld noemde hij de volleybalploeg. Vanuit zijn op tiek zijn Zwerver of Grabert geen sleutelfiguren, maar bij voorbeeld wel een Van Goor. „Die speelt geen competitie in Italië en zal het moeilijker heb ben een optimaal plan naar At lanta toe zelf te financieren." Kennelijk waren degenen van wie het meest werd verwacht niet instaat een top bovenop hun eigen prestaties te zetten. Die ervaring zette de chef de mission destijds aan het den ken. Hij denkt er iets op gevon den te hebben. Gisteren presen teerde hij zijn nieuw speerpun tenbeleid: de vorming van een Olympische kernploeg voor At lanta 1996. NOCNSF is niet lan ger uitsluitend een reisbureau. Investeren „Investeren in sterkte", noemde Bolhuis het. „We gaan extra middelen aanwenden om die toe te spitsen op de toppers van de Olympische ploeg. Mensen, die nu al erg goed zijn en van wie we verwachten, dat ze in At lanta bij de eerste drie kunnen komen, zullen we extra onder steunen. Met financiële midde len, maar ook op alle mogelijke andere manieren. Voorlopig gaat het om zes in dividuele sporters: Ellen van Langen, Bert van Vlaanderen, Pernette Osinga, Orhan Delibas, Dorien de Vries en Ingrid Ha- ringa plus twee teamsporten: de volleybal- en roeiploegen. De waterpoloploeg van Ivo Trumbic wordt eveneens ruim gesteund. De achttien leden van de selectie mogen zich op kos ten van NOCNSF zelfs drie maanden lang fulltime voorbe- i Andrè Bolhuis wil 'investeren in sterkte' Uitbreiden Het ligt in de bedoeling de Olympische kernploeg binnen kort uit te breiden met judoka's en tafeltennissers. Gezien het hoge rel-gehalte in deze twee sportbonden eigenden Bolhuis en Jan Loorbach, bestuurslid van NOCNSF, zich alvast een bemiddelaarsfunctie toe bij eventuele conflicten. Ze zullen dan niet met lege handen staan. Het bestuur van NOCNSF heeft zich financieel garant gesteld voor de uitvoe ring van de plannen van Bol huis. Daarmee is naar schatting vier a vijf miljoen gulden ge moeid. De uitzending naar At lanta zelf kost nog eens eenzelf de bedrag. Ook daarin is voor zien. „Dat geld staat bij wijze van spreken al op de bank," verzekerde Riens Meijer, de marketingspecialist van de koe pelorganisatie. Daarbij is nog niet eens een voorschot geno men op het succes van de kra sloterij. Voor dat geld heeft NOCNSF andere bestemmingen. Zoals de ambitieuze plannen met het Nederlands Olympisch Fonds. Daar zit nu tien miljoen in; NOCNSF mikt op 200 miljoen. „Met een rendement van acht procent komt daar zestien mil joen per jaar uit. Dat maakt ons minder afhankelijk van inciden tele bijdragen," becijferde Meij er. Van sponsoring alleen kan de Nederlandse sport volgens hem niet leven: „De overheid en politiek beseffen dat onvol doende." contracten met het consortium getekend zijn, treden wij on middellijk af. We wachten dus niet tot 30 juni, wat aanvanke lijk de bedoeling was", aldus Ringelenstein. De Haagse club is in de nieu we begroting uitgegaan van 2,6 miljoen gulden. Dat is een half miljoen minder dan het afgelo pen seizoen. Ringelenstein: „Het is voldoende om in de eer ste divisie betaald voetbal te kunnen spelen. We hebben alle extraatjes eraf moeten halen, want meer geld was er niet. Als je op een hoger niveau wilt meedoen, zul je naar andere middelen moeten grijpen. Maar dat is nu voorlopig niet aan de orde." Eerste klasse A weer 'eredivisie' van de zaterdag De zes zaterdag eersteklassers die de Leidse regio telt zijn, evenals de laatste jaren al het geval was, ook volgend seizoen weer in dezelfde klasse inge deeld. Katwijk, Quick Boys, FC Lisse, Rijnsburgse Boys, Noord- wijk en ARC zagen hun verzoek daartoe gehonoreerd. Met dit zestal zijn ook Mar ken, Scheveningen en Volen- dam opnieuw in deze 'eredivi sie van het zaterdagvoetbal' in gedeeld. Nieuwkomers in IA zijn de 'Rotterdamse' clubs Ba- rendrecht, Heerjansdam, SHO, Spijkenisse en Zwart Wit '28. Ook op zondag zullen op het hoogste niveau weer twee streekderby's op het program ma staan. Alphense Boys en UVS hebben beide een plek ge vonden in de Hoofdklasse A. De andere clubs die door de KNVB in deze klasse zijn ingedeeld, zijn: ADO, ADO'20, AFC, AFC'34, DHC, DWV, Holland, Hollandia, OSV, Papendrecht, Tonegido en UW. De indeling van de resterende zaterdag eerste klassen ziet er als volgt uit: Eerste klasse B: Achilles Veen, Bennekom, Capelle, DVS'33, Excelsior M„ DOVO, GVW, Hoek, Kozakken Boys, Lunteren, Rozenburg, De Vallei vogels, WGZ, WHC. Eerste klasse C: ACV, Blauw Wit'34, Broekster Boys, DOS Kampen, Drachtster Boys, El- burger SC, Flevo Boys, SC Gene- muiden, HZW, Oranje Nassau, Spakenburg, Urk, WOG, IJssel- meervogels. Martin Verkerk al in kwartfinale in Lisse Het toernooi van De Merenwijk mag zich verheugen in een ster ke deelname in de BI-onderde len. Bij de mannen keert Mark Fleischeuer terug op zijn voor malige competitiegrond. Het werd beloond met de hoogste plaatsing in het schema, één plekje voor de als finalist getipte 'eigen eersteteamspeler' Martijn Krans. Bij de vrouwen voert Ma rieke Bethlehem de plaatsings lijst aan. Mar- Joost van Leeilwen. Ook het niet beschermd zetten van Mark Post heeft tot een pittige eerste ronde en de uitschakeling van een 'bekende' naam geleid. Wouter van der Heijde zette de Leiderdorper, die voor het Haagse Leimonias uitkomt, de voet dwars: 7-6 6-4. In de Cl-categorie werd Jack Manuputty tot favoriet uitge roepen. De speler van het Me- renwijkse kampioensteam in de herencompetitie kon meteen m Over- en Irma Seeters mogen in de halve finale uitmaken, welk lid van het vlagge- schip in de eindstrijd te gen haar mag aantreden. Heddy Boers opent vanuit de vierde positie. Bij de plaatsing van de Bl- mannen zijn duidelijk een paar kanshebbers over het hoofd ge zien. Zo zal Krans in de tweede en zijn eerste ronde moeten af rekenen met Gertjan Egbe'rink, vorig seizoen nog behorend de beste acht Leidse spelers in de LD BI-masters. De dit seizoen kopman van Leidse Hout ver kreeg van zijn voormalig clublid van Forescate en bondsgedele- geerde Ruud Bitter geen be schermde plek toebedeeld. Alexander van den Berg had in de eerste ronde in ieder geval niets in te brengen tegen Egbe- rink. Metselaars Fleischeuer kan in dezelfde po sitie komen te verkeren als Krans. De naar het Schevening- se Metselaars overgestapte Me- renwijker ontmoet in de tweede ronde dubbelmaatje Gerard Kroese. Mits die op zijn beurt tenminste de baas blijft over touch-speler en Roomburger vol aan de bak tegen Ivor Bergs- ma en redde het niet. De kop man van Nieuwe Sloot zorgde voor de uitschakeling van Ma nuputty: 6-7 6-0 6-2. Kees Ko renhof, die bij het gedegradeer de Zee Duin 3 persoonlijk een prima competitieseizoen door maakte verkreeg de plek van de als tweede geplaatste. Lisse Het deelnemersveld bij Lisse is aanzienlijk minder sterk dan de afgelopen jaren. De Merenwijk is een geduchte concurrent ge bleken. Marco Visser voert de lijst in BI aan voor Jeroen Boog- mans. Martin Verkerk en Onno Guinau zijn de belangrijkste outsiders voor de titel. Verkerk moest reeds aan de bak. Door een zwaarbevochte zege op Marcel Wolfert (6-3 5-7 6-3) plaatste de Alphenaar zich reeds voor de kwartfinale. Rene van der Wilk, Onno van Paridon en Perry Paauw op de lijst van 32 spelers de laatste be schermden. Marcel van Rijn stond als zevende genoteerd, maar moest inmiddels al een walk-over geven. Bij de vrouwen in BI - lijst van 16 - wordt Bionda Zonder- op geacht te winnen, met als verwachte tegenstandster in de finale Cindy Berkhout. Lydia Jonkman - als toernooispeelster weer terug in het district - en Ingrid Kruit volgen op de voet. Dubbelspecialist Dubbelspecia- list Jan-Willem Vreeswijk staat in Cl het hoogst geno teerd. De Hil- legommer vindt Robin Kleian, Aart Broekhof en Arthur Hertz berger achter ster Charlotte favoriet voor de Martine goede tweede op het kleine lijstje van acht. Beide speelsters speelden zich afgelopen weekeinde al in de halve finale. Zandbergen en Griekspoor probeerden het ook in B2. Dat bleek nog iets te hoog gegrepen. Zandbergen kwam kracht tekort tegen Nicoline Derks (6-3 6-1), terwijl Griekspoor tegen Arjette van Noort een spel meer bemach tigde: 6-4 6-1. -De Merenwijk HEB1: P. Wijffelman - M. Serln G. Egberink - A. van der Berg 6 Jansen - S. Moerman 6-2 6-2, V geren - M. Cats 6-1 6-7 6-2, zich. Dl-i Zandbergen zege bij de Griekspoor E. Steegers 6-3 3-6 6-0, M de Bn Drievoudig kampioen van Ne derland, Jeroen Piket, heeft het op het NK schaken in Amster dam moeilijk met de debutan ten. Nadat de koploper eerder in het kampioenschap tegen Van der Werf op remise uit kwam, behaalde hij gisteren in de partij met Bosch hetzelfde resultaat. Door de puntendeling handhaafde laatstgenoemde zich in de subtop. Hij heeft uit de laatste drie partijen nog maar een half punt nodig om zijn derde en laatste meester- norm te halen. In de stand veranderde wei nig. Vijf van de zes partijen ein digden in remise. Alleen de jari ge Sokolov, die zijn 26e verjaar dag vierde, kwam tot winst. Hij had tegen hekkesluiter Stan van Gisbergen slechts 26 zetten no dig voor de overwinning. Jeroen Piket baalde van de re mise tegen Bosch. De 25-jarige grootmeester was met voordeel uit een ongebruikelijke variant van het Slavisch gekomen. Op de 24e zet verloor de Leiderdor per zijn geduld. Hij opende de a-lijn in de veronderstelling dat daar beslissend voordeel uit te halen was. Een misrekening, want Bosch neutraliseerde het gevaar eenvoudig. Piket pro beerde nog tot de 43e zet een zege te behalen, maar berustte Bosch was opgetogen na de puntendeling met de favoriet voor de landstitel. Hij had niet verwacht dat het NK zo goed zou verlopen. Twee dagen voor het begin van het toernooi le verde Bosch zijn scriptie in, waarmee hij zijn studie Engels hoopt af te ronden. „Ik heb me op dit NK nauwelijks voorbe reid", zei hij. „Bovendien ben ik erg moe, maar om onverklaar bare redenen gaat het allemaal uitstekend." Twee topduels eindigden on beslist. Van Wely en Van der Wiel besloten tot remise na 41 spannende zetten. Achteraf wa ren beide schakers niet tevre den over het vertoonde niveau. Volgens Van der Wiel was het „een partij zonder onnauwkeu righeden", waarin beide spelers maar matig acteerden. Ook Sosonko en Nijboer speelden een interessante par tij, waarover lang werd nage praat. In de perskamer werd verondersteld dat Sosonko in het eindspel de beste papieren had, maar Nijboer ontkrachtte dat. Volgens de grootmeester uit Amsterdam had hij voortdu rend beter gestaan. Van Marieke Bethlehem wordt verwacht dat ze op De Merenwijk de sterkste is bij de B-vrouwen. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN CIRCUIT IN CIJFERS Het Nederlands vrouwenteam heeft in Vught in een oefeninterland Japan met 6-1 verslagen. Morgen speelt de hockeyploeg van bondscoach Bert Wentink zijn tweede wedstrijd tegen Japan. De zege kwam tot stand door doelpunten van Smabers, Van der Wie len, Grijpma (2x), Kuipers en Teeuwen. Nishimoto scoorde tegen. heerenveen «anp Voor Rob Clerc, de enige Nederlandse dammer in het Westeurope- se zonetoernooi, leverde ook de derde partij geen enkel probleem op. Met een zege op de Tsjech Kristek behield de Zoetermeerder zijn ongeslagen status. De Duitser Merins boekte zijn eerste over winning en kwam alleen op de tweede plaats. Clerc kende Kristek uit eerder in Praag gespeelde toernooien. De Tsjech gebruikte zoveel tijd dat hem voor de laatste dertig zetten slechts twintig minuten restte. Mede door de dreigende tijdnood werd hij volledig onder de voet gelopen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21