Dagblad Leidsch Vakbonden zoeken nieuwe actievorm Het extraatje van Libero. BEL: 071-128030 GOED NIEUWS Autoverhuurbedrijven varen wel bij staking spoorwegen Insektenplaag in aantocht Superkraak levert 250 kilo aan edelmetaal op Morgen WK-bijlage Veiling van bijzondere auto's DINSDAG 14 JUN11994 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40489 LOSSE NUMMERS 1,60 Prijs voor Leidse journaliste De Prijs voor de Dagbladjour nalistiek 1994 is gewonnen door de 31-jarige Leidse Simo- ne van Driel, buitenland-re dactrice bij de GPD, de Geas socieerde Pers Diensten. Bij de GPD zijn twintig regionale dagbladen aangesloten, waar onder het Leidsch Dagblad, waarvoor Simone van Driel eerder werkte. Haar reportage 'Sarajevo rest slechts waardig lijden' is door een jury onder voorzitterschap van Tweede- Kamervoorzitterschap drs. W. Deetman uit 21 inzendingen gekozen als de beste produk- tie. De Prijs voor de Dag bladjournalistiek 1994 wordt op 8 september uitgereikt tij dens de jaarlijkse openbare vergadering van de Nedeiv landse Dagblad Pers (NDP) in hotel Okura te Amsterdam. I Nog geen abonnee? ste klasse van het zater dagvoetbal zijn weer bij el kaar ingedeeld. Garantie voor een hypotheek in 1995 duurder Wie vanaf 1 januari 1995 een huis koopt, is voor een hypo- theekgarantie niet meer afhan kelijk van de gemeente. Vanaf die datum wordt de gemeente garantie vervangen door een Nationale Hypotheek Garantie (NHG). De speciaal daarvoor in i het leven geroepen particuliere I Stichting Waarborgfonds Eigen j Woningen (SWEW) rekent ech- j ter gemiddeld meer kosten voor i deelname. Huizenkopers betalen een premie van vijfhonderd gulden i voor het opbouwen van het fonds en veertig gulden uitvoe- j ringskosten. De bijdragen voor j de consument verschillen nu nog per gemeente van 125 gul den tot 725 gulden. De hypo- j theekgarantie van de SWEW, waarin het ministerie van volks- j huisvesting, de Vereniging van j Nederlandse Gemeenten, de i Vereniging Eigen Huis en de hy- i pothecaire financiers deelne- j men, hanteert landelijk voor ie- I dereen dezelfde normen. Men- j sen zonder eigen geld en met een laag inkomen kunnen met de Nationale Hypotheek Garan tie toch een eigen huis kopen. De garantie verschaft de banken de zekerheid dat een hypotheek volledig wordt afgelost. Als een cliënt de aflossing niet meer kan voldoen, springt het waarborg fonds in. Gemeenten en het rijk houden een vangnetfunctie: zij zijn elk voor de helft aansprake lijk als het waarborgfonds niet toereikend mocht zijn. De Nationale Hypotheek Ga rantie wordt alleen afgegeven als de woning in een gemeente staat die meedoet aan het nieu we systeem. Directeur K. Schif- fer van de SWEW verwacht ech ter dat 99 procent van de ge meenten zal deelnemen. Deze week worden de gemeenten op de hoogte gebracht van de .vaarden. ABONNEE) -SERVICE HET WOORD IS AAN Thomas Jefferson Als ik zou moeten kiezen tussen een regering zonder kranten of kranten zonder een regering zou ik zonder aarzelen het laatste kie- VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Religie - Sport VANDAAG OOK NATUUR EN MILIEU PAGINA 8 HET WEER Brunswijk haalt Stanley Menzo naar Suriname Zakenman en voormalig gueril- laleider Ronnie Brunswijk heeft nu ook grote plannen op voet- balgebied. Op verzoek van Brunswijk is Ajax-doelman Stanley Menzo naar Suriname afgereisd om zijn club, Inter Moengo Tapoe, tot grote pres taties aan te zetten. De invloed van Menzo blijft beperkt tot de duur van een korte vakantie. Daarna, zo zegt Brunswijk, zal een trainer uit Nederland het roer in handen nemen. Welke gelouterde oefenmeester hij daartoe bereid heeft gevonden, laat Brunswijk nog in het mid den. Brunswijk is speler en voorzit ter van de club die het afgelo pen seizoen naar de hoogste af deling van Suriname promo veerde. Brunswijk onder scheidde zich vooral door con ditiegebrek, is vermaard zijn de weigeringen zich te laten wisse len en door te zwaaien met handgranaten naar toeschou- Brunswijk lijkt zich te ont poppen als de Berlusconi van Suriname: de bemiddelde leider van het inmiddels ontbonden Junglecommando heeft zijn team versterkt met tien nieuwe spelers. In de voetbalwereld is Suriname een dwergstaat met amateurstatus. Volgens Bruns wijk is het hoog tijd dat daar verandering in komt. Man verdwijnt met twee miljoen Een werknemer van spaarbank Roparco heeft zijn werkgever voor minimaal twee miljoen gulden benadeeld. De Rotter dammer is sinds maart spoor loos. Roparco maakt onderdeel uit van de beleggingsgroep Ro- beco. Hoe de man zijn slag heeft geslagen, is nog onbekend. Wel is zeker dat hij al bijna drie maanden onvindbaar is; Zijn woning in Rotterdam staat in middels te koop en zijn auto's zijn in beslag genomen. De vrouw van de verdachte is na de verdwijning nog diverse keren gesignaleerd. Nu en dan zon Af en toe zon en later op de dag'in het noorden kans op een bui. Minimumtemperatuur rond 9 gra den, 's middags ongeveer 17 gra den. Wind uit noordwest tot west, zwak tot matig, rond kracht 3. Klachten bij vuurwerk van Katwijk Een daverende viering van het zaterdag-amateurkampioen schap van w Katwijk, heeft gis teren geleid tot een stroom klachten. Ongeveer 40 mensen uit Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg belden de politie toen rond half twaalf 's avonds een stevig vuurwerk losbarstte vanaf de sportvelden aan De Krom. Overigens had de gemeente een vergunning afgegeven voor het vuurwerk, dat ongeveer vijf mi nuten duurde. Een woordvoer der van de politie noemt het aantal telefoontjes opvallend groot. „Je kunt je ook afvragen of het nu wel zo'n geschikt tijd stip was: half twaalf 's avonds op een doordeweekse dag." NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws ~l Dus neem ik i nu een abonnement, i I Adres: I I Postcot I J Plaats:. 'Tel: I (I.v.m. a role bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch Cf 29,30) Per kwartaal vla acceptgiro 85,55) I automatisch 84,55) j Nr. bank/giro: j Handtekening:. Eerste klasse yi Alle regionale ama- Z I teurclubs in de eer- Geen koartcontroles en uitdelen folders De spoorwegvakbonden zijn op zoek naar andere actie middelen. Gedacht wordt aan het achterwege laten van kaartcontroles en het uitdelen van folders. De bonden willen daarmee voorkomen dat een rechtbank de sta kingsacties uiteindelijk zal verbieden. De NS hebben nog niet aangekondigd naar de rechter te stappen, maar 'overwegen de mogelijkheden', aldus een woordvoerder. Ook vandaag rijden in nage noeg het hele land geen treinen. De drie spoorwegbonden beslo ten gisteren de algemene sta king bij de NS met een dag te verlengen. De achterban had bijna unaniem laten weten daartoe bereid te zijn. De NS-leiding, de Vervoers- bonden FNV en CNV en de spoorwegvakvereniging FSV, slaagden er gisteren niet het ar beidsconflict, waarbij het werk van 472 conducteurs en machi nisten op het spel staat, te be ëindigen. De NS maakten giste ren duidelijk pas verder te wil len onderhandelen als de sta king voorbij is. Voor de bonden is die eis onbespreekbaar. De bonden eisen dat ontsla gen worden voorkomen door het werk via arbeidstijdverkor ting beter te verdelen. Volgens NS-directeur Den Besten ont breekt daarvoor het geld. De oorspronkelijke eis van de bon den voor een verplichte vier daagse voor vijftigplussers lijkt onhaalbaar, gezien de kosten van 50 miljoen gulden. De bon den sturen daarom aan op ver ruiming van de ATV-regeling. De files op de Nederlandse wegen bereikten vanmorgen een gezamenlijke lengte van 220 kilometer, verdeeld over ne gen files. Dat is 50 kilometer meer dan gisteren. Volgens de Algemene Verkeersdienst in Driebergen is vooral het winkel personeel daarvoor verantwoor delijk, dat gisteren een vrije ochtend had maar vanmorgen gewoon aan de slag moest. Door een planningfout van Rijkswaterstaat liepen de werk zaamheden aan de Velsertunnel uit, waardoor vanuit richting Alkmaar een file van zeventien kilometer ontstond. De derde stakingsdag van het NS-personeel bin nen een week: in Leiden lijkt niemand er meer warm of koud van te worden. Vanmorgen was er rond het Leidse station van gemor, onvrede, on begrip of ergenis nauwelijks iets te merken. Vol goede moed heeft de krantenverkoopster bij de ingang van het station h^ar waren uitge stald. Handig voor reizigers die gisteren het nieuws hebben gemist en de trein denken te kun nen pakken. De krantekoppen 'NS staken verder' doen hen meteen omdraaien. Probleemloos en zonder gemopper. De verkoopster zelf doet van daag beduidend minder goede zaken. In een overvolle bus een krant lezen is nu eenmaal nage noeg onmogelijk. Ook de snoeptent binnen in het station is rus tig, heel rustig. Vliegen normaal de Marssen, rol len drop en sigaretten over de toonbank, nu heb ben de twee dames achter de toonbank alle tijd de rollen keurig op rij te leggen, geld uit te tellen en eens goed bij te kletsen. Nog een ras-optimist: de treintaxi-chauffeur staat geduldig te wachten op de eerste reizigers. Kaartjes voor de taxi zijn niet te koop, maar voor abonnementhouders van dé NS zijn treintaxi kaartjes in de voorverkoop aan te schaffen. Die enkeling die, zónder trein maar mét abonnement toch het station weet te bereiken, kan verder met de taxi. Dat het bij de bussen niet overmatig druk is, komt mogelijk door het grote aantal mensen dat carpoolt en een auto huurt. De autoverhuur bedrijven en de taxibedrijven zijn dan ook dik te vreden. „Natuurlijk kunnen we een auto voor u vinden, maar dan moeten we wel even bellen met onze andere filialen. Alle auto's van hier zijn na tuurlijk weg", meldt Budget Autoverhuur. Kam steeg-autoverhuur, het bedrijf dat het initiatief nam voor het call-a-car-systeem, heeft ook geen klagen. „Prima dagen. De auto's vliegen weg.-We hadden al geen klagen omdat het mooie weer al veel extra verhuur betekent." Ook Multirent laat zich in soortgelijke bewoordingen uit. Voor taxibedrijf Koenes komt de staking ook niet ongelegen: „Grof gezegd mag het wat ons be treft nog best een paar dagen langer duren", zegt een van de chauffeürs. Korte ritten zijn er nauwe lijks, echte lange (en daar wordt het meeste mee verdiend) des te meer. Niet iedereen blijft rustig onder de staking. Een enkeling jaagt toch de adrenaline door het lijf. Een oudere man rent op het busstation in Leiden van de ene halte naar de andere, op zoek naar een bus. Attaché-koffer in de hand, de Burberry- regenjas half open. „Wat een rotstreek om te gaan staken. Vuile egoïsten. Zo gaat de economie echt naar de knoppen." leiden Een groot aantal insekten streek gisteren neer aan de Leidse Pesthuislaan. Rechtstreeks uit Ja pan kwam de verzameling supergrote kevers, sprink hanen en bijen, verpakt in plastic cocons per boot naar Leiden. Want vliegen kunnen ze gelukkig niet. De griezelig grote insekten vertrekken weer op 25 oktober. Zij maken onderdeel uit van de tentoon stelling 'Superinsekten', die het Nationaal Natuurhis torisch Museum in het Pesthuis organiseert. Voordat de tentoonstelling op 1 juli door onder anderen burgemeester Goekoop, begeleid door een aantal rijdende Volkswagen 'kevers', wordt geopend, houdt het museum op 28 juni open dag voor het pu bliek. Het museum hoopt met deze tentoonstelling, die tot 25 oktober duurt, zo'n 100.000 bezoekers te trekken. foto ben de bruijn Inbrekers hebben - naar het zich nu laat aanzien - op zijn minst 250 kilo grondstoffen voor zilveren sieraden gestolen bij edelmetaal-gieterij DCC in Zoeterwoude-Rijndijk. De scha de is enorm, de diefstal heeft bovendien tot gevolg dat een derde van de werknemers niet aan de slag kan. Directeur-eige naar P. Peleg trof gisteren een enorme ravage aan toen hij in de goedbeveiligde kluis van zijn bedrijfkeek. „Een zeer professionele kraak", zegt Peleg. „De krakers hebben op twintig centimeter boven de grond een gat in de muur gemaakt ter hoogte van de kluis. Daardoor is het alarm niet afgegaan. Vervolgens heb ben ze van buitenaf met een soort vishaak van. alles en nog wat naar buiten getrokken. Ze zijn zelf niet binnen geweest en dat is heel slim. Want anders hadden de warmte-detectoren deze krakers opgemerkt. De po litie heeft die haak in de kluis gevonden." Wat de krakers, die hun slag in de nacht van zondag op maandag sloegen, precies heb ben weggenomen, is nog niet duidelijk. Zeker is wel dat de voorraad grondstoffen voor zil veren sieraden is geminimali seerd. Peleg: „Die grondstoffen worden door de banken aange leverd in speciale zakken van 30 bij 25 centimeter. Zo'n 250 kilo zijn we kwijt. Er zijn ook losse dingen weg en dat hebben we nog niet allemaal op rij." Der tien werknemers van de 35 man personeel konden gisteren en vandaag niet aan het werk, als gevolg van de roof. „We denken dat het bedrijf morgen weer vol ledig draait. Dan moeten er nieuwe grondstoffen binnen zijn", zegt Peleg. Als u nü bij AH een duopak Libero- luiers koopt betaalt u f 3.50 minder èn krijgt u een boekje met CD ter waarde van f 9 95" cadeau Op de CD staan gezellige kinderverhaaltjes en -liedjes, verteld en gezongen door Leonle Sazlas. div. soorten, pak Met gratis boekje plus CD* t.w.v. 9.95. De liefhebber kijkt er al maan den naar.uit. Vrijdag barst het volksfeest werkelijk los. Duits land-Bolivia vormt de inleiding van in totaal 52 voetbalwedstrij den die uiteindelijk de nieuwe wereldkampioen moeten gaan bepalen. Morgen verschijnt in deze krant de speciale WK-bijla ge, dubbeldik, kleurrijk en boor devol informatie over het eve nement dat miljoenen aan de buis zal kluisteren. Uiteraard is er aandacht voor alle selecties (met rugnum mers), het volledige programma en de historie. Centraal staat vanzelfsprekend het Nederlands elftal, dat een zelfverzekerde in druk maakte tijdens de oefen campagne op weg naar Ameri ka. In de bijlage laten bij voor beeld enkele vooraanstaande paragnosten en pendelaars hun licht schijnen over de kansen van Oranje, zoals ook Johan Cruijff dat doet. Verder is er uit gebreid aandacht voor de ko mende tegenstanders van het elftal van Dick Advocaat: Saudi- Arabië, België en Marokko. Een kijkje in het luxueuze on derkomen van Oranje tijdens de WK (Lake Nona) leert dat het de spelers aan werkelijk niets zal ontbreken. Voor supporters die hun passie combineren met een vakantie in Amerika herbergt de bijlage ook interessante toeristi sche informatie. Florida blijkt in meerdere opzichten een pret park. rosmalen 'Vintage Classic Car Auction'. Onder deze naam wor den donderdag 85 bijzondere au to's geveild in het Autotron te Rosmalen. Klassieke wagens uit begin 1900 maar ook modellen uit de jaren '70 en '80 gaan onder de hamer. Zoals antieke Spykers, snelle Jaguars, protserige Merced- essen, inmense Rolls Royces, een heuse Formule 1 en zelfs een overjarig Phantome-model uit de stal van het Zweedse koningshuis. Deze autoveiling is nieuw in Nederland. De van de TV bekende veilingmeester J.P. Glerum zal de auto's verkopen. Op de foto krijgt een van de topmodellen, een rode MBK Roadster uit 1973, gemaakt van Mercedes-onderdelen, een laatste poetsbeurt. foto cees zorn gpd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1