Van majesteit tot playmate Cultuur&Kunst bioscopen: 180.000 jezoekers voor een riks Geen 'Tony' voor Cyrano Etsen van Rembrandt opgedoken Silan-reclame en de tune van de Onedin-line 35 L INSDAG 14 JUN11994 ^sterdam/leiden anp je nationale filmdag is volgens Nederlandse Federatie voor Cinematografie een groot cces geworden. Ongeveer BO.OOO mensen hebben don- prdag van de gelegenheid ge- ruik gemaakt om voor een riks kar de bioscoop te gaan. Een oot aantal bioscopen had een ezettingspercentage van 80 tot procent. Van de mogelijk heid om kaarten te reserveren of in de voorverkoop aan te schaffen is ook massaal gebruik gemaakt. Hierdoor werd voor komen dat bij de theaters ge drang ontstond. Ongenoegen was er wel in Leiden waar de bezoekers vergeefs* voor het Luxortheater stonden. Juist op donderdag werd er duchtig ver bouwd: de renovatie was niet, de bioscoopactie wel aangekon digd. aanstootgevend. Zelfs zijn naaktfotografie is tamelijk sub tiel. De schaars geklede dames zijn altijd decent afgebeeld, tus sen zijden lakens, de meest in tieme delen bedekt. Huf fotografeerde ook nooit de onderkant van de samenle ving: geen armoedzaaiers of an dere ellende. Een afgebladderde muur op een foto van Paul Huf is de mooiste afgebladderde muur die je ooit gezien hebt. Het enige dat op Hufs werk valt aan te merken is misschien wel dat er niets op valt aan te merken. Zijn foto's brengen geen schok teweeg, zelfs geen verwarring, geen ontroering, geen emotie of verwondering. Alleen bewondering voor de perfectie, voor de mooie com positie en de fraaie speling van het licht. Bij de tentoonstelling is een catalogus verschenen, maar ook een gebonden en zeer uitge breid boek dat de allure van Paul Huf recht doet. Uit zijn cir ca 350.000 foto's selecteerde Huf 149 kleurenfoto's en 147 zwart-wit foto's voor deze uitga ve. De catalogus bevat een se lectie uit het boek. Opmerkelijk is dat noch in het boek, noch in de tentoon stelling, noch in de begeleiden de, zeer uitgebreide biografie, melding wordt gemaakt van be roemdheden die Paul Huf foto grafeerde voor de Nederlandse Playboy. Te gewaagd voor boek en paleis? Geneert Huf zich voor dit nietsverhullende naakt of hebben posanten als Adèle Bloemendaal, Viola Holt en Penny de Jager, behalve een ge condenseerde lens ook eenma lige publikatie afgedwongen? 'Paul Huf Highlights'. Te zien tot en met 4 september, Muse um Paleis Lange Voorhout, Lange Voorhout 74, Den Haag; di t/m zo 11.00-17.00 uur. 'Paul Huf Highlights' (gebon den uitgave), uitgeverij ISBN; prijs: f 196,00. 'Paul Huf Hig hlights' (catalogus), prijs: f 25,00. Joop van den Ende's musical 'Cyrano' is er niet in geslaagd een van de 'Tony Awards', de hoogste Amerikaanse theater onderscheidingen, ,in de wacht te slepen. Hoewel de Neder landse musical, die zes maan den op Broadway heeft ge draaid maar wegens gebrek aan succes moest stoppen, vier maal was genomineerd voor een Tony, viel Cyrano ge heel buiten de prijzen. Als beste musical koos de uit 687 theaterdirecteuren, -regis seurs en -journalisten be staande jury 'Passion' van Broadway-veteraan Stephen Sondheim. Passion (tien maal genomineerd) won nog drie andere Tony's. De grote-win naar van het gala in het Ger- schwin-theater was echter de musical 'Carousel', de revival van een oud Broadway-succes, die vijf onderscheidingen kreeg. De grote verliezer was zonder meer The Beauty and the Beast'de twintig miljoen dollar kostende monsterpro- duktie van het Walt Disney- concern. De 'Beast'die negen maal was genomineerd, werd afge scheept met slechts één Tony, voor de beste kostuums. Dat was de enige categorie waarin 'Cyrano' nog een kans was toebedacht (met de kostuums van Yan Tax), maar ook dat feest ging dus niet door. Voorschotenaar Laurentius zag het meteen Betogers eisen dood schrijfster Taslima Nasreen Duizenden moslims zijn in de zuidelijke Bengalese stad Barisal de straat op gegaan om de dood te eisen van de schrijfster Taslima Nasreen, die in haar boek Shame (Schaamte) de Islam zou hebben gehekeld. Het boek heeft als thema de discrimi natie van hindoes in het overwegend islamitische. Bangladesh en is door de regering in Dhaka verbo den. Inmiddels heeft de mos lim-geestelijke Syed Nazrul Islam, een lid van de Jami- at-e-Ulama Islam partij, een beloning van bijna 5.00Q gulden uitgeloofd voor diegene die de 31-jari- s ge Nasreen om het leven brengt Eerder had een ex tremistische moslim-groe pering al een dergelijke prijs op Nasreens hoofd ge zet. Nasreen is ondergedoken sinds een rechtbank vorige week haar arrestatie gelast te nadat een krant had be ticht dat zij kritiek heeft op de Islam en een andere, op gelijkwaardigheid van man-1 hen en vrouwen gerichte interpretatie van de Koran voorstaat. Van der Keuken centraal op filmfestival Het internationale documentai re filmfestival in Marseille wijdt een retrospectief aan Johan van der Keuken. Het overzicht om vat 26 films uit een periode van dertig jaar. Het festival Vue sur les Does' wordt van 14 tot en met 18 juni gehouden. Het festival wordt geopend met twee recente korte film van Van der Keuken: 'Sarajevo Film Festival Film' (1993) en 'On Ani mal Locomotion' (1994). De laatste film is gemaakt in sa menwerking met Willem Breu- ker in het kader van het Holland Festival. Deze film is tevens van 23 tot en met 27 juni in het Ne derlands Filmmuseum in Am sterdam te zien. Draadplastieken vragen activiteit van pubhek beeldende kunst recensie roos van put Els van der Maas-Teeuwsen. draadplastie ken en objecten. Te zien t/m 8 juli, ma. t/m vrij. 10.00-17.00 uur Art Acrylaat, Nieuwstraat53, Leiden. Els van der Maas-Teeuwsen ex poseert draadplastieken en ob jecten bij Art Acrylaat. Zij combineert de materialen, perspex, koperdraad en folies met oude textieltechnieken, die in het uiteindelijke kunstwerk zowel een ruimte in beslag ne men, een ruimte in zich dragen en die te betasten zijn. Wonder lijk genoeg lijken de werken toch transparant en hierdoor niet echt aanwezig. Deze tegenstelüng van duide lijk aanwezige objecten, je ziet ze en je kan ze aanraken, in combinatie met de transparante uitstraling geven de werken een bijna buitenaards karakter. Als je ze bijvoorbeeld aanraakt, denk je er dwars door heen te gaan met je handen, zo licht en fragiel lijken ze te zijn. Het is alsof je in een science fiction- verhaal terecht bent gekomen, waarin steriele vormen, die nu eens herkenbaar zijn en dan weer door de abstracties uiteen lopende associaties oproepen, je meenemen naar een wonder lijk lichte, luchtige en transpa rante omgeving. De ruimtelijke abstracties van Van der Maas-Teeuwsen ver wachten van de toeschouwer dan ook een actieve rol. Als je er recht voor staat zien ze er weer heel anders uit dan wanneer je er bijvoorbeeld onder gaat staan. De verschillende structu ren van de materialen die zijn gecombineerd, zijn hiervan on der andere de oorzaak. De vormgeving, groots en tegelijke- rijd licht, draagt hiertoe ook bij. Op de tentoonstelling zijn niet alle werken even krachtig. Het werk met de titel 'Cascade' is het sterkst tot de verbeelding sprekend. Het is bevestigd aan de muur. Witte, heldere vormen bepalen het beeld. Uit een op een kom lijkende vorm komen lange, witte, dunne lijnen sier lijk naar buiten. Het lijkt alsof je voor een fonteintje staat waar water uitstroomt. Het werk is wat betreft afmetingen, groot. Het materiaal is wit en transpa rant. Het geheel neemt door de af metingen veel ruimte in de ga lerie in beslag. De ruimte in de kom, is niet zichtbaar, maar wel aanwezig; je kan deze ruimte bijna zien door de eigenschap pen van het materiaal. Als je de 'waterstralen' aanraakt, voel je het gewicht van het materiaal, dat licht is. Door de afmetingen neemt het object weliswaar ruimte in beslag, maar door het overheersende wit van het ge heel en de schijnbare transpa rantie van de 'waterstralen', wordt de omringende ruimte ook direct onderdeel van het werk. Als je bijvoorbeeld licht op een bepaalde manier boven het object plaatst, zou je een fantastische schaduw zien. Het vervreemdende is, dat het ob ject dan meer aanwezig zou zijn in de zichtbare zwarte schaduw, dan in werkelijkheid. Op ver schillende manieren laat Van der Maas in één werk zien dat zij met het gegeven ruimte bij zonder treffend werkt. amsterdam anp Twee etsen van Rembrandt zijn opgedoken tijdens een taxatie dag van kunst in het Rem- brandthuis in Amsterdam. Bei de etsen stellen Hieronymus met de Leeuw voor. De waarde van de etsen wordt geschat op ieder 25.000 gulden. Th. Laurentius, handelaar in Rembrandtetsen te Voorscho ten, zag het meteen. Hij herken de de echtheid aan het water merk van het papier. „Elk jaar ontdekken we wel een ets. Er moeten er nog aardig wat in omloop zijn. Tijdens zijn leven heeft Rembrandt ongeveer 20.000 afdrukken gemaakt." Met de staf van het Rijksmu seum in Amsterdam doet Lau rentius onderzoek naar het wa termerk op het papier bij de et sen van Rembrandt. Ooit heeft hij zelf een valse gekocht. Zater dag moest hij opnieuw veel hoopvolle kandidaten teleur stellen. Een echte ets van Rem brandt doet volgens Laurentius tenminste 10.000 gulden. De prijs kan oplopen tot twee mil joen gulden. Toen Rembrandt die leeuw tekende, had hij er volgens Lau rentius nog nooit één gezien. „Daardoor lijkt de leeuw op een hond en heeft de kop iets van een muis. Pas in 1641 kwam er wilde-beestenspul naar Amster dam. Niet eerder heeft Rem brandt kunnen zien hoe een leeuw er werkelijk uitzag. Expositie SKL-kreativiteitsopleidingen 'Highlights' van Paul Huf in Haags Museum Paleis Lange Voorhout Jan van Straten brengt 100 beroemde klassieke melodieën bijeen Portretten van acteurs en actrices, politici en leden van het Koninklijk Huis. Vlinders en bloemen, op namen van ambachtslie den ten behoeve van recla mecampagnes. Modefoto grafie in de metro van Moskou en foto's over Vin cent van Goghs leven. Paul Huf heeft in zijn lange en actieve loopbaan een on telbaar aantal mensen en uiteenlopende situaties ge fotografeerd. Zijn belang rijkste foto's, vanaf de eer ste jaren na de Tweede Wereldoorlog tot aan nu, zijn samengebracht in een vorstelijke overzichtsten toonstelling in het Haagse Museum Paleis Lange Voorhout. Roem en glamour voeren de boven toon in het geëxposeerde werk. De wereld volgens Paul Huf is een uitermate plezierig en aantrekkelijk oord. leiden «jan rusdam Paul Huf is vooral bekend om zijn reclame- en portretfotogra fie. Veel bekende Nederlanders lieten zich door hem fotografe ren. De tentoonstelling biedt een royale keuze uit Hufs vroe ge theaterportretten, met ac teurs en actrices als Ko van Dijk en Andrea Domburg. Maar ook buitenlandse beroemdheden verschenen voor zijn lens, zoals de Supremes en Zizi Jeanmaire. Het zijn bijna altijd vleiende fo to's waarin vooral Hufs perfecte gevoel voor de werking van het licht opvalt. Een aantal gepor- tretteerden moet er heel wat voor over hebben gehad om op zijn portret te lijken. Hufs opmerkelijke glamour- stijl leidde in 1952 tot een op dracht van de Rijksvoorlich tingsdienst om de koninklijke familie te fotograferen. In die tijd een hele eer en het was dan ook ongebruikelijk daar een ho norarium voor te vragen. Huf deed dat wel en zijn werk werd inderdaad gehonoreerd. Sinds dien worden hoffotografen al tijd voor hun werk betaald. Film Kenmerkend voor Paul Huf is dat hij ook zijn andere onder werpen benadert op een manier als ware het een portret. De per fectie en esthetica die in zijn portretten van beroemdheden opvallen zijn daarom ook terug te vinden in zijn reclamefoto grafie. In 1949 trok Huf voor de reclame-campagne 'Het bier is weer best', een opdracht van de gezamenlijke brouwers, naar het café, om het bier tussen de mensen, in de meest logische omgeving, te fotograferen. De latere campagne voor Grolsch bier, onder het motto 'Vakman schap is meesterschap', waarin ambachtslieden centraal ston den, bracht Paul Huf grote be kendheid. Voor een serie van 60 platenhoezen voor Philips lang speelplaten maakte hij gebruik Modefoto's van Paul Huf voor Avenue zijn van grote invloed geweest op de ontwikkeling van de modefotografie. van fotomodellen. Zonder enige twijfel valt van Hufs bijdrage aan de reclamefotografie, met name in de jaren vijftig, te zeg gen dat het een kwaliteitsim puls heeft gegeven aan de Ne derlandse advertentiecampag nes. Behalve met fotografie heeft Huf zich ook met film bezigge houden. Eén van zijn bekendste en meest onderscheiden films is 'Carel Willink - Fantastisch Rea list', gemaakt in opdracht van het ministerie van buitenlandse zaken. Een ander artistiek hoog tepunt is de fotoserie die hij maakte in de omgeving van het plaatsje Barbizon, beroemd door de schilders van de School van Barbizon. In Arles trad hij in de voetsporen van Vincent Van Gogh en fotografeerde de plek ken en objecten die Van Gogh schilderde. De daaruit voort vloeiende tentoonstelling 'Eye to eye' ging de hele wereld over als opmaat voor het Van Gogh- jaar 1990. Bekendheid kreeg Huf ook met zijn foto's van vlinders en bloemen. Ze hangen in groot formaat, en fraai ingelijst, in het Paleis Lange Voorhout. Playmates Een ander belangrijk hoogte punt in het werk van Huf is de modefotografie voor tijdschrif ten als Margriet en Avenue. Vooral zijn reportages voor Avenue werden beroemd. Huf was de eerste fotograaf die toe stemming kreeg modefoto's te maken in het Kremlin. Hufs modereportages voor Avenue zijn ongetwijfeld van grote in vloed geweest op de ontwikke ling van de modefotografie. Voor het zaterdagbijvoegsel van NRC Handelsblad fotogra feerde hij in 1979 Nederlandse beroemdheden, van Jeroen Krabbé tot Hedy d'Ancona, van Martine Bijl tot Joop den Uyl. Het is een reeks die weer duide lijk tot de categorie 'glamour fotografie' hoort. De foto's van Paul Huf zijn ei genlijk nooit controversieel of Iedereen heeft het waarschijn lijk wel eens meegemaakt. Je hoort een fraaie, klassieke me lodie in een reclamespotje op de radio of op de achtergrond in een Ster-spotje. Een fragment van een klassiek muziekstuk dat je misschien graag in je cd-ver- zameling zou willen opnemen. Maar van welke componist is het nu eigenlijk? De echte doorzetters komen er natuurlijk achter. Door een Hilversumse omroep of de Ster te bellen. Of door het fragment in een goede muziekzaak voor te zingen, al dan niet met ver melding van de reclamespot waarin het gebruikt wordt. Maar 99 van de honderd men sen nemen die moeite niet en blijven onkundig van de naam van de componist en het mu ziekstuk waar het fragment in kwestie aan ontleend is. Voor die mensen heeft Jan van Straten mogelijk pioniers werk verricht. De 46-jarige di recteur van het Nederlands Bu reau voor Toerisme (NBT) in Parijs heeft de afgelopen jaren 100 bekende muziekfragmenten verzameld en in kaart gebracht. Het resultaat van wat hij zelf 'een enigszins uit de hand gelo pen hobby' noemt, is een cd met 100 muzikale fragmenten en een bijbehorend boekje, bei de sinds enkele weken onder de titel 'Herken Klassiek, 100 we reldberoemde muziekfragmen- mand die de nodige ervaring heeft in de muziekbusiness, zei me bij de presentatie dat dit 'het muzikale ei van Columbus' Jan van Straten: „Willem Duys zei me bij de presentatie dat dit 'het mu zikale ei van Columbus' was." foto gpd/claüde gourbin tenop de markt. Straten zelf staat niet echt te kij - Het voldoet blijkbaar in een ken van die verkoopcijfers. „Ik behoefte want de eerste oplage heb altijd gedacht dat er aan zo- van 5000 stuks was in een mum iets behoefte was. En ik ben niet van tijd uitverkocht. Jan van de enige. Willem Duys, toch ie- was". De cd bevat 100 muziekfrag menten van elk zo'n 45 secon den. Fragmenten van overbe kende werken zoals 'Für Elise' van Beethoven en van De Parel vissers "(van de Franse compo nist Bizet) tot 'Also sprach Zara- thustra' van Richard Strauss. „De titel 'Also sprach Zara- thustra' zegt de gemiddelde leek waarschijnlijk niet veel, maar als je het hebt over 'de muziek van de Silan-reclame', weet vrijwel iedereen ineens wat je bedoelt", zegt Jan van Straten. Hij heeft voorbeelden te over. „De naam van de ballet-suite 'Spartacus' en diens Russische componist Khatchaturian zegt waarschijnlijk niemand iets. Maar vrijwel iedereen kent op zijn minst een fragment van dat werk als de herkenningsmelodie van de Onedin-Line". Voor wie al lang op zoek was naar 'de muziek van Silan' zijn het boek je en de bijbehorende cd wel licht een aardige wegwijzer. Het boekje 'Herken Klassiek, 100 Wereldberoemde Muziek fragmenten' en de bijbehoren de CD zijn te verkrijgen bij de meeste platenzaken en bij veel boekwinkels voor f34,50. Het boekje wordt uitgegeven door Strengholt, de CD door Poly gram. Ieipen De jaarlijkse expositie van examenkandidaten van de [KL-kreativiteitsopleidingen vindt aanstaande vrijdag (19.00- 1.30 uur) en zaterdag (11.00-15.00 uur) plaats in het gebouw [an K&O aan de Oude Vest 45, ingang Flazewindsteeg, in Lei- jk len. De expositie van een grote hoeveelheid werkstukken geeft e_ |en beeld van de kreativiteitsopleidingen voor volwassenen die 0. bok in het nieuwe seizoen weer plaatsvinden. tl; jandenset Napoleon: 180.000 gulden e' Ionden Het mondverzorgingsmateriaal van Napoleon 1 is voor bijna 180.000 gulden van eigenaar verwisseld. La Fondation Na- boleon, een in Parijs gevestigde stichting die alles met betrek- ung tot de Franse keizer verzamelt, kocht het op de veiling van phristie's in Londen. Napoleon gebruikte niet gewoon een tan- ln ïenborstel, maar hanteerde de verrassende inhoud van een luxe te floos. Gouden en stalen krabbertjes en staafjes moesten de ivo- en wachters van de keizer laten blinken. Voor de hygiëne be- jchikte de keizer over een lancet. De doos bevat verder materiaal P Lm wonden in de mond dicht te branden. De doos is tussen (809 en 1819 vervaardigd door Martin-Guillaume Biennais, de je roudsmid van Napoleon. Lezing over inspiratiebronnen Tolkien [eidenDrs. R.J. van Rossenberg, voorzitter van het Tolkien Ge nootschap 'unquendor' houdt donderdagavond 16 juni eenle- [ing over het leven en werk van de Engelse auteur J. Tolkien. De- !n te werd bij een breed publiek bekend als auteur van 'De Hobbit' le jn 'In de ban van de Ring'. Rossenberg gaat in zijn lezing in op tte inspiratiebronnen van tolkien bij het scheppen van Midden- -j. larde. De lezing is om acht uur bij de SSR, Hogewoerd 108. Le- 5- ting en het vragenuurtje daarna zijn voor iedereen gratis toe- te jankelijk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17