Heffing festiviteiten al weer ingetrokken Rioolrecht minder sterk omhoog Schip moet direct weg uit Wetering Voortbestaan groentezaak aan Meerkreuk is onzeker Rijn Veenstreek Woningbouw bedreigt café Grote opknapbeurt Zuidbuurtseweg :ÊÊÊÈÊÊÊÊKXÈ Boten mogen maar 24 uur vruetud afmeren op Kaageiland Protest tegen opheffen vroege bus 'Kijk eens in je hart' Houdijk moet meer betalen voor grond Rijnwoude haalt geen bedrijfsafval meer op DINSDAG 14 JUN11994 15 jacobswoude yvonne v ..Ik weet zeker dat er geluidsoverlast zal zijn. Vooral tijdens bruilof ten is het geluid harder dan veertig decibel." De eigenaar van café Keizer aan de Dorpslaan in Leimuiden sprak gisteravond tijdens de commissievergadering volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu zijn zorgen uit over woningbouw naast zijn kroeg. De ge meente is van plan op het terrein van de voormalige supermarkt Alsu woningen te bouwen. Dat betekent buren voor café Keizer waarmee ze rekening moet houden. De politiek toonde zich verbaasd dat stedebouwkundig advies- buro RBOI geen rekening had gehouden met het al vijftig jaar be staande café. „Dat vind ik slordig", aldus de CDA'er C. Vink. Hij pleitte ervoor om café Keizer zoveel mogelijk te ontzien en de wo ningen zodanig te isoleren en verplaatsen dat ze geen hinder zou den ondervinden. Wethouder A. Kea, ruimtelijke ordening, erkende dat het plan op veel problemen stuitte. De verhoging van de rioolrech ten in Rijnwoude vallen mis schien wat lager uit dan voor zien. Na kritiek van de commis sie algemene zaken en financi en zegde burgemeester M. Boe len toe nog eens goed te kijken naar de voorgestelde tariefsver hoging. Zoals de plannen er nu liggen, gaan de Rijnwoudenaren vanaf 1998 ongeveer anderhalf zoveel rioolrecht betalen als nu het geval is. Tijdens de vergadering bleek dat de forse verhoging op een aantal punten aanvechtbaar is. Zo heeft de gemeente op dit moment nog een potje van ruim drieënhalve ton voor het onderhoud van de riolering. Burgemeester en wethouders stellen voor dit geld niet te ge bruiken voor onderhoud, maar voor de aanleg van riolering in het buitengebied. De rioolrech ten - vooral bestemd voor het onderhoud van het riool - moet door die manoeuvre extra om hoog. C. de Best (PvdA) en G. Geenjaar-Cové (WD) vroegen zich af of dat nou wel terecht is. „Hierdoor moeten mensen die jarenlang rioolrechten hebben betaald nu bijdragen aan on rendabele aansluitingen", aldus De Best. J. Moerman (SGP/RPF) en W. Boevé (CDA) wezen er vervol gens op dat de gemeente van het Rijk extra geld ontvangt in verband met de slechte bodem. Dat geld compenseert de hoge uitgaven aan onder meer wegen en riolering die een gevolg zijn van de slappe veengrond. Waar om bestemt de gemeente niet een deel van die centen daad werkelijk voor het riool, wilden Moerman en Boevé weten. Sinds dit jaar wordt ook het schoonmaken van de straat putjes (of rioolkolken) gedekt uit de rioolrechten. Daarvoor werd dat betaald uit het wegen- onderhoud. De boekhoudkun dige verschuiving kost een Rijn- wouds huishouden gemiddeld ongeveer een tientje per jaar. Niet alle commissieleden ble ken hier even content mee, maar volgens Boelen is er niets aan de hand. „Rioolkolken heb ben alles te maken met het riool", redeneerde de burge- Ook het 'rioleringsplan' dat de gemeente wil laten opstellen maakt de rioolrechten er niet la ger op. Burgemeester en wet houders hebben het plan op 17^.000 gulden begroot zonder eerst hier en daar een offerte te vragen. Boevé reageerde hoogst verbaasd op die gang van za ken: door voor het begin van de onderhandelingen al een be drag te ramen, verspeelt de ge meente de kans eens flink goed koper uit te komen. Boelen be loofde met een licht gewijzigde opdracht alsnog te proberen een lagere prijs te krijgen. Overigens bestaat de kans dat de Rijnwoudse huishoudens vanaf volgend jaar voor elke ku bieke meter water een vast be drag aan rioolrecht gaan beta len. Die verregaande individua lisering is mogelijk wanneer de waterbedrijven de inning van het rioolrecht overnemen. De gemeente aarzelt nog in ver band met de hoge kosten die de waterbedrijven in rekening brengen. In totaal komt de uit besteding van de inning op ruim 50.000 gulden. Opvallend daarbij is dat het Haagse water leidingbedrijf meer vraagt voor het innen van de rekeningen in het kleine Benthuizen dan het Goudse waterledingbedrijf wil hebben voor de andere drie ker nen bij elkaar. Inwoners van Rijnwoude kunnen de komende zomer rustig samen met de buren op straat gaan zitten barbe cuen. De aangekondigde heffing van 25 gulden 'voor het gebruik van gemeentegrond' is van de baan. Ook de or ganisatoren van jaarmarkten en braderieën hoeven geen heffingen te betalen. Het gemeentebestuur heeft de vori ge week bekend gemaakte prijslijst ingetrokken om er nog eens goed over na te denken. - X zoeterwoude-dorp De werkzaamheden aan de kade bij de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude-Dorp duren naar verwachting twee jaar. De gemeente wil in september beginnen met de versteviging van de kade, die in oktober vorig jaar dreigde door te breken. De operatie kost ruim 1,8 miljoen gulden. Bij de Zuidbuurtseweg worden sloten gedempt, taluds verhoogd en tegelijkertijd ook de weg gereconstrueerd. Tijdens de werkzaamheden wordt de weg afgesloten voor door gaand verkeer. Alleen langzaam verkeer en bestemmingsverkeer kan de Zuidbuurtseweg en de Geerweg blijven gebruiken. De commissie Grondgebied had er in maart op aangedrongen om de weg daarna helemaal af te sluiten voor doorgaand gemotoriseerd verkeer, maar daarover beslist de raad pas na de reconstructie. Volgens burgemeester en wethouders heeft een afsluiting niets te maken met de kadeverbetering en kan er dus beter later over worden gepraat. De politiecontro le op zo'n afsluiting, de ontheffingen voor aanwonenden, de mogelijkheden voor recreatieverkeer en de bereikbaarheid van de bedrijven aan de weg komen dan ook ter sprake. FOTO HENK BOUWMAN Honden Hike runwoude» ruud sep Die mededeling deed burge- meester M. Boelen gisteren tij dens de vergadering van de commissie algemene zaken en Financiën. Het feit dat de orga nisatoren van allerhande evene menten moesten betalen voor het gebruik van de gemeente grond, was bij nogal wat men sen in het verkeerde keelgat ge schoten. Het bestuur van de zoeterwoude liesbeh buitink Een meerderheid in de gemeen teraad van Zoeterwoude vindt dat burgemeester A. Houdijk nog meer moet betalen voor het stuk grond achter zijn woning aan de Noordbuurtseweg. In elk geval meer, dan de voormalig commissaris van de koningin in Zuid-Holland S. Patijn heeft be paald. Houdijk betaalde vorig jaar vijf gulden per vierkante meter voor een extra stuk tuin. Patijn stelde naar aanleiding van een taxatierapport dat daar wel een rijksdaalder per vierkante meter bij mocht. De raadscommissie middelen sprak gisteravond uit dat dat bedrag nog 'belachelijk laag' is. In het dorp ontstond vorig jaar commotie omdat Houdijk en het voormalig raadslid A. Kolff een stuk grond achter hun huizen aan de Noordbuurtse weg kochten voor vijf gulden per vierkante meter. Patijn keurde daarop het raadsbesluit af en eiste een onafhankelijk taxatierapport. Op basis daar van bepaalde hij een prijs van 7,50 per vierkante meter, zodat Koudekerkse oranjevereniging vreesde zelfs dat de heffingen weieens de nekslag konden be tekenen voor haar activiteiten. De omstreden regeling bleek een besluit te zijn van het vorige college. „We nemen het terug naar het college. Na de zomer zullen we het in de commissie bespreken. U kunt het dan eventueel bijstellen", aldus Boe len. Aan de reacties van de poli tiek te meten, zal het voorstel in Houdijk nog 1250 gulden zou moeten bijbetalen. „Ik heb bezwaren tegen die lage prijs, ik vind dat je dat niet kunt maken tegenover mensen die tegen een veel hogere prijs grond hebben gekocht", stelde PZ'er C. Hartlooper gisteravond in de commissie. Zij voegde daar echter aan toe dat ze die uitspraak op persoonlijke titel deed en nog niets kon zeggen over het standpunt van de PZ- fractie. De WD'ers waren wel eensluidend: „Dit is belachelijk laag", stelde H. van der Kooi. „Ik zie liever een bedrag van 25 gulden per vierkante meter. Het CDA wilde nog geen uit spraak doen over het tuintje van de burgemeester. „Wij zijn ont zettend geschrokken van de commotie. We vinden dit een hele moeilijke zaak die zeer ge voelig ligt en daarom willen we wat tijd voor we een definitieve uitspraak doen", stelde G. van der Hulst omzichtig. En dus wordt pas bij de ge meenteraadsvergadering van 30 juni duidelijk wat Houdijk voor zijn extra achtertuin moet bij betalen. de huidige vorm nooit door de gemeenteraad worden aan vaard. Als burgemeester en wet houders al iets van het plan overeind houden, zullen zij het in elk geval ingrijpend moeten wijzigen. Het besluit zoals dat vorige week werd gepubliceerd zorgde in de commissie voor jolige re acties. Want als de burgers moeten betalen voor het ge bruik van gemeentegrond, waar trek je dan de grens? „Moet drumfanfare TTH soms ook gaan betalen als ze door de ge meente marcheert?" vroeg C. de Best (PvdA) zich af. G. Geen jaar-Cové (WD) vond het „zeer ongelukkig" dat het vreemde besluit was gepubliceerd, terwijl het nu al weer werd ingetrok ken. alkemade marieta kroft Zo'n 30 reizigers hebben bij Rijkswaterstaat geprotesteerd tegen het opheffen van de vroe ge busdienst tussen Leimuiden en Leiden. In een brief, die S. Willems uit Roelofarendsveen namens hen heeft geschreven, zeggen zij ernstig gedupeerd te zijn. Doordat de bus van 18 minu ten over zes vanuit Leimuiden niet meer rijdt, moeten de reizi gers óf drie kwartier eerder óf 16 minuten later van huis. Als de latere bus wordt gepakt, komen de mensen te laat op het werk, schrijft Willems. Hij wil dat Rijkswaterstaat actie onder neemt. Nafnens de verontruste passagiers vraagt hij bus 112 zo danig in te zetten, dat hij rond zeven uur bij het station in Lei den aankomt. Willems krijgt binnen tien weken een uitnodiging voor een hoorzitting, zo liet M. Cambrid ge van Rijkswaterstaat weten. Wanneer weet ze niet. „We zit ten hier met een gigantische overspoeling van bezwaar schriften tegen gewijzigde bus diensten", merkt ze op. Enkele weken na de hoorzitting neemt de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat een besluit. Als dat besluit in het nadeel van de bezwaarmaker uitvalt, kan deze in beroep bij het college van beroep voor het bedrijfsle ven in Den Haag. Hetzelfde geldt voor het be zwaarschrift van de gemeente Alkemade. Dit bezwaar richt zich tegen het feit dat de bus sinds 29 mei niet meer door Leiderdorp rijdt. Daardoor kun nen met name de ouderen al leen via omwegen het Elisa- bethziekenhuis bereiken. oude wetering marieta kroft Het voortbestaan van de groen tezaak van de gebroeders Van Sprang aan de Meerkreuk in Oude Wetering lijkt onzeker te worden. De winkel kan namelijk niet meer worden bevoorraad vanaf het parkeerterrein aan de voorzijde van de winkel. De commissie bezwaar en beroep van de gemeente Alkemade ver klaarde het bezwaar van de groenteboeren tegen het verbod voor vrachtwagens op het par keerterrein, gisteravond onge grond. Ook de bezwaren van acht be woners aan de achterzijde van de Meerkreuk, die vreesden dat ze die vrachtwagens nu voor hun deur zouden krijgen, wer den ongegrond verklaard. kaag marieta kroft Toeristen, die met hun boot Kaageiland aandoen, mogen maximaal 24 uur per dag aan meren aan de openbare aanleg steiger. Willen ze langer blijven, dan moeten ze uitwijken naar een jachthaven. Zo willen B en W voorkomen, dat de toeristen weken achtereen aan de aanleg steiger blijven liggen. Deze regeling geldt al voor het aanleggen aan de Kerk- en Veerstraat in Oude Wetering. Elders in de gemeente, aan de Koppoellaan in Rijpwetering, mogen booteigenaren maxi maal twee uur blijven liggen. In het streven om de regels in de algemene plaatselijke verorde- Volgens de gebroeders Van Sprang is de groentewinkel zo danig ingericht dat deze alleen maar via de voorzijde en dus vanaf het parkeerterrein, kan worden bevoorraad. „Nu staat die vrachtwagen op de weg voorbij het parkeerterrein. Maar dat is levensgevaarlijk voor an dere weggebruikers", betoog den de twee tijdens de hoorzit ting. Aan de athterzijde laden en lossen zou volgens de twee een financieel onhaalbare ver bouwing van de groentezaak betekenen, waardoor het voort bestaan van de zaak op het spel zou komen te staan. Volgens de commissie be zwaar en beroep loopt het niet zo'n vaart. Het laden en lossen vanaf de weg is, aldus de com missie, helemaal niet zo gevaar- ning zo uniform mogelijk te houden, wilden B en W voor Kaageiland óf een twee uurs- óf een 24-uursregeling instellen. Gekozen werd voor het laatste omdat er dan minder vaak hoeft te worden gecontroleerd. De dorpsraad en de Stichting Promotie Kaag vinden dat het aanleggen maximaal twee uur moet zijn, zowel overdag als 's nachts. Beide vinden dat de doorstroming zo beter is gere geld. Ze wijzen erop dat er el ders op Kaag voldoende lig plaatsen zijn als toeristen langer op het eiland willen blijven. De commissie bestuurszaken buigt zich donderdag over het voorstel B en W. lijk omdat het 's morgens vroeg gebeurt. Omdat op zo'n manier de winkel nog steeds aan de voorzijde kan worden bevoor raad, komen die vrachtwagens niet aan de achterzijde. Dat is ook de reden waarom de be zwaren van de acht bewoners ongegrond zijn verklaard. Het verbod voor vrachtwa gens op het parkeerterrein is in gesteld op verzoek van de Ver eniging van Eigenaren De Meerkreuk. „We voelen er wei nig voor om elke keer 1000 of 1500 gulden te betalen voor het herstel van verzakte trottoirs als gevolg van vrachtwagens die het parkeerterrein opdraaien", betoogde de heer Wesseiman, adviseur van de vereniging gis teravond. De Alphense Honden Club houdt op 2 en 3 juli een Hon den Hike. De onderwerpen ge hoorzaamheid, behendigheid, creatieve geest en uithoudings vermogen komen aan bod. In lichtingen: tel. 01720-32700. Zoeterwoude doet 'grenscorrectie' Een echte grenscorrectie is het niet, maar Zoeterwoude geeft toch hst stukje grond op dat het nog had in de gemeente Voor schoten. Bij het restaurant Alle- mansgeest bezat de gemeente nog een lapje grond van 160 vierkante meter. Het restaurant gebruikte dat al tijden als terras en tuin, zonder daarvoor te hoeven betalen. Zoeterwoude wil die grond nu echter verko pen. Voor ruim 10.500 gulden mag Allemansgeest het toevoe gen aan het eigen bezit. runwoude De gemeente Rijnwoude stopt per 1 januari 1995 met het op halen van afval bij bedrijven. Dit is een directe reactie op de afnemende belangstelling van bedrijven voor deze gemeente lijke dienst. Bedrijven met veel afval zijn de afgelopen jaren massaal overgelopen naar parti culiere transporteurs, die veel goedkoper werken. Op dit mo ment heeft de gemeente nog maar zeventien klanten waar wekelijk de rolcontainer wordt geleegd. Bij het opstellen van de begroting voor dit jaar was nog rekening gehouden met 74. oude wetering marieta kroft K. Boomhouwer uit Oude Wete ring moet met onmiddellijke in gang zijn schip De Zyava dat in de Wetering ligt afgemeerd, weghalen. Dat heeft de com missie bezwaar en beroep gis teravond besloten. De commissie schaarde zich achter B en W, die vonden dat de Weteringer tijd genoeg heeft gehad om zijn boot op te knap pen. In 1991 en 1992 heeft hij ook al een half jaar ontheffing gekregen op het afmeerverbod. Bovendien heeft het schip er vorig jaar en dit jaar ook al ge- mime tijd illegaal gelegen, aldus Ben W. Boomhouwer kreeg van B en W nog zes weken de tijd om zijn schip weg te halen. Na die da tum zou hem een dwangsom worden opgelegd van 100 gul den voor elke dag dat het schip er langer ligt, tot een maximum van 5000 gulden. De termijn is De tarieven voor het wekelijks legen van een container vari eren bij de gemeente van een kleine 2000 gulden voor een container van 500 liter, tot meer dan 600G gulden voor een con tainer van 1600 liter. Particulie re transporteurs komen de con tainer alleen legen wanneer die echt vol is en kunnen daardoor goedkoper werken. Om het op halen van bedrijfsafval kosten dekkend te houden, reageerde de gemeente op het afnemende aantal klanten met een verho ging van de tarieven. Daardoor liep het aantal bedrijven met een grote gemeentelijke contai ner nog sneller terug. inmiddels ruimschoots over schreden. Boomhouwer maakte be zwaar tegen die aanschrijving omdat het in verband met de werkzaamheden. praktischer voor hem is als de Zyava voor zijn huis ligt dan dat het in de Braassem voor anker ligt En geld om het werk uit te beste den aan een scheepswerf, heeft hij niet, zo liet hij in zijn be zwaarschrift weten. Over die aanschrijving is Boomhouwer niet te spreken. „Ik hou me gewoon aan artikel 5." Dat artikel laat toe dat ont heffingen worden verleend aan omwonenden van maximaal zes maanden voor het verrich ten van de nodige onderhouds- en reparatiewerkzaamheden. „Dat het allemaal zo lang duurt komt omdat ik afhankelijk ben van het weer. Het is lang niet al tijd goed weer", legde hij de commissie tevergeefs uit. alphen aan den run Droomspecialist en py- cho-energeticus Cees Arisz zal op donderdag 23 juni in De Bron Alphen aanwezig zijn op een the ma-avond 'Kijk eens in je hart - de kern van leven, gezondheid, harmonie, vreugde en liefde'. Koertom, hoe kunnen mensen weer gelukkig le ven. Aanvang acht uur. Toegang 7,50 gulden. Re serveringen: tel. 01720- 22236/45530. Kees Musters krijgt straatnaam alphen aan den run. Wethouder H.J. Habcrmchl (CDA) zegde gis teravond in de commissievergadering toe dat er een straat ver noemd zal worden naar de Alphenaar Kees Musters, voormalig wereldkampioen zweefvliegen. In het 'inbreidingsgebied' Nieu we Sloot krijgen de straten namen van sporters en Kees Musters is daar een van. Gorbatsjov krijgt nog geen straatnaam, het be leid van de gemeente is hierover star, volgens het raadslid R.J. Blom. Alleen overleden kopstukken maken daar kans op. De wethouder was vooralsnog niet bereid op Gorbatsjov een uit zondering te maken. Kerkruiten ingegooid alphen aan den run» Een ruitentikker is het afgelopen weekeinde actief geweest bij kerkgebouw Bethel aan de Emmalaan in Al- I phen. Hiervan is gisteren aangifte gedaan. Er sneuvelden acht ruiten, met een totale waarde van 2000 gulden. Bromfietser geschept alphen aan den run» Een 18-jarige jongen uit Ter Aar is gister avond gewond geraakt bijeen aanrijding op de Westkanaalweg in Alphen. De jongen reed op zijn bromfiets en wilde een auto passeren die stilstond om linksaf te gaan. Toen de jongen gas gaf, sloeg de 72-jarige bestuurder plotseling af. De bromfietser knalde bovenop de wagen en moest met been- en rugletsel wor den opgenomen in het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. Joyriding in graafmachine alphen aan den run Drie jongens uit Alphen (14,15 en 16 jaar) hebben de politie gisteravond handenvol werk bezorgd. Eerst maakten ze een ritje in een graafmachine van een aannemers bedrijf, die aan de Brabantlaan stond. Toen de politie er aan kwam waren ze er inmiddels in een traktor vandoor, die daar j ook stond. De politie zette de'achtervolging in tot aan het einde I van de Archeonweg. Daar reden de jongens een zandplaats op j en liep de politiewagen vast. Een voorbijganger op een motor j bood een van de agenten een lift aan. De jongens waren inmid dels uit de tractor gestapt en lopend richting Rietveldsepad ge gaan. Daar kon de agent hen grijpen. Verbod vrachtwagens op parkeerterrein blijft' van kracht

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15