Ondernemers dupe van ruzie over stukje grond Snackbarhouder: 'Ik heb niets verkeerds gedaan' Leiden Regio De lift is al besteld Ooievaars moeten stoeterij Wassenaar geluk brengen Geslaagde start fietsvierdaagse DINSDAG 14 JUNI 1994 chef hennyvan egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Containers houden bouw bedrijfscomplex aan Touwbaan Leiderdorp tegen ,,Bo-rent wil gewoon het onderste uit de kan hebben. We hebben ze verschillende aanbiedingen gedaan, maar daar gaan ze niet op in." Wouter Bos, directeur van No vamij Projectbouw kan niet beginnen met het bouwen van een bedrijfscomplex aan de Touwbaan, omdat er twee containers van Bo-rent in de weg staan. Vier onder nemers dreigen de dupe te worden van de impasse die nu is ontstaan. leiderdorp judy nihof Bo-rent meent echter recht te hebben op het stukje grond met de containers vanwege een huurcontract met de vorige ei genaar. „De rechter heeft ons in een kort geding in het gelijk ge steld," aldus A. Borgeld, direc teur van Bo-mij, waartoe Bo- rent behoort. Bos vindt dit on begrijpelijk. „Volgens mij is hier sprake van een dwaling. Het is onze grond. Maar Bo-rent wei gert mee te werken aan ontrui ming." Bo-rent is gevestigd in een pand aan de Weversbaan. Daar naast heeft het bedrijf twee con tainers in gebruik op een deel van het naastgelegen terrein. Vorig jaar kocht Novamij die grond om er een bedrijfscom plex neer te zetten, pal voor Bo- rent. Bo-rent vreesde verminde ring van klandizie en probeerde de bouw met bezwaarschriften tegen te houden. De gemeente verwierp alle bezwaren en ver strekte Novamij een bouwver gunning. De plannen van Nova mij waren volledig in overeen stemming met het bestem mingsplan. Volgens directeur Borgeld zag Novamij echter één ding over het hoofd: de contai ners. „Ze staan op een gehuur de plek. Novamij mag dan eige naar zijn van de grond, maar een huurcontract gaat vóór al les." Novamij spande vergeefs een kort geding aan tegen Bo- rent. „Novamij heeft hoog spel gespeeld en verloren", aldus di recteur Borgeld. Novamij had in april eigenlijk al met de bouw van het be drijfscomplex willen beginnen. De oplevering van het pand was gepland in november. Inmid dels is het juni en verkeert de zaak in een impasse, waarvan LEIDERDORP JUDY NIHOF „Ik zit hier niet echt op de wip. De huur is niet opgezegd. Maar ik heb wel een lift be steld in Italië. Dat moet ge woon een half jaar van tevo ren. Die kan ik niet meer albe stellen." H. Neuteboom van de gelijknamige rijwielhandel aan de Laan van Ouderzorg is een van de vier ondernemers die zich willen vestigen aan de Touwbaan. Neuteboom ver heugt zich zeer op de verhui zing. „We komen in een heel mooi pand, met twee verdie pingen, en zeker 25 meter eta lage. Echt het idee van een showroom, en dat is natuurlijk schitterend." De fietsenhande laar wil graag weg omdat het pand aan de Laan van Ouder zorg te klein is. „Bovendien zijn er klachten over overlast Om die reden zoeken we al veel langer naar een ander on derkomen, maar in Leiderdorp is gewoon niks. Dus leek het ons ideaal om aan de Touw baan te zitten. Niet echt in een woonbuurt, maar er wel te genaan." Voor Neuteboom is het geen regelrechte ramp als de verhuizing niet doorgaat. „Ik kan hier wel gewoon door draaien. Maar het zou wel heel erg sneu zijn." vier ondernemers de dupe drei gen te worden. Een Leiderdorp- se rijwielhandel en een parfu merie, en een Leidse glashandel en een meubelfirma hebben al contracten afgesloten met No vamij. Het zijn bedrijven die staan te popelen om hun intrek te nemen in de geplande nieuwbouw. Bos: „Voor die on dernemers is het natuurlijk triest. Sommigen hebben bo vendien al al hun schepen ach ter zich verbrand. Eén onderne mer moet bijvoorbeeld zijn hui dige pand in november verla ten." Met Bo-rent valt volgens Bos niets 'in der minne' te rege len. „We waren bereid om el ders op het perceel een een stukje grond af te staan voor de containers, om de weg te ver breden wat Bo-rent graag wilde, en reclameborden voor Bo-rent te plaatsen. Daar bovenop wil den we een fors bedrag betalen. Maar Bo-rent wil zoveel geld, daarvan kun je de hele bevol king van Leiderdorp lange tijd van te eten geven." Bo-rent wil de containers namelijk wel ver plaatsen als Novamij drie ton Geldkist weg uit bedrijf warmond Een geldkistje met ongeveer 150 gulden is gistermid dag gestolen uit een bedrijf aan de Bisschopslaan in Warmond. Het kistje stond in een kast in het kantoor van het bedrijf. De da der is nog niet aangehouden, maar de politie beschikt dankzij oplettende bewoners wel over een goed signalement. Zij zagen achter woningen aan de Ganzenwei een jongen bezig met een geldkistje. Hij brak het open en gooide het in de sloot. Toen de politie het kistje opviste, bleek het afkomstig te zijn van het be drijf aan de Bisschopslaan dat inmiddels aangifte had gedaan van de diefstal. Roofovervallers waren niet z'n vieren voorschoten De politie gaat ervan uit dat de overval, zaterdag avond bij een 28-jarige Voorschotenaar thuis, het werk is ge weest van vier mannen. Twee van hen hadden gemillimeterd haar. De vier, die de Voorschotenaar wel hebben verwond maar zonder buit zijn vertrokken, ontkwamen vermoedelijk met een auto die geparkeerd stond bij de Vink. De politie roept bewoners van vooral de Stevenshof op die iets hebben gezien of gehoord zich mef haar in verbinding te stellen. Miening Zoeterwoude niet afgesloten ZQETERwouDEDe Miening en de Vrouwenweg worden tijdens de spitsuren niet afgesloten voor verkeer van beide richtingen. Om sluipverkeer over de wegen tegen te gaan wil de gemeente Zoe terwoude wel een verkeersdrempel plaatsen op de Laan van Oud Raadwijk. Het stop- en parkeerverbod op de Noordbuurtse- weg ter hoogte van 'Het Eiland' wordt opgeheven. De gemeente reageert met de maatregelen op de klachten over sluipverkeer tijdens de spitsuren, 's Morgens zijn de wegen afgesloten in de richting Leiden, maar uit tellingen blijkt dat zestig automobilis ten dan toch via de Miening en de Vrouwenweg rijden. Stoeterij In 't Groene Woud in Wassenaar gaat vóór eind juni vijf ooievaarsnesten in haar weilanden plaatsen. De stoeterij hoopt dat de komst van ooie vaars het spreekwoordelijke ge luk brengt, waar zij al zo lang op wacht. De bouw van de paar denfokkerij is na meer dan twee jaar nog steeds niet afgerond. Dat komt volgens Sandra Roelofsen van de stoeterij door dat de gemeente Wassenaar nog steeds geen bouwvergun ningen heeft afgegeven. De stoeterij is nu nog in over leg met de gemeente over de in richting van de gebouwen. Roelofsen: „De gemeente han teert strakkere normen dan wij wenselijk achten. Ik wil er ei genlijk niets over zeggen om de gemeente niet tegen het zere been te schoppen. Dan kan het alleen nog maar langer duren." De stoeterij overlegt met de gemeente en het ooievaarsbui- tenstation De Lokkerij in De Wijk over de meest gunstige plaatsen voor de acht meter ho ge ooievaarsnesten. Roelofsen acht de kans groot dat ooievaars komende lente zullen nestelen. „Er heeft hier al eens een ooie vaar op de nok van het dak ge zeten." Roelofsen verwacht dat de stoeterij vóór het einde van dit jaar wordt geopend. leiden De avond-fietsvierdaagse treft het met de mooiste week van het voorjaar. Ruim 400 fietsliefhebbers uit de Leidse regio klom men gisteravond op hun karretje om een rondje te rijden van 15 of 30 kilometer. Een goede opkomst, meldde Joop Hogenboom namens de organiserende Leidse Toer Vereni ging Swifttoer. Bovendien waren er die eerste avond, waarop de route richting Stompwijk en Leidschendam voerde, geen nare inciden ten of uitvallers. De rest van de week volgen nog vier etap pes. Inschrijven kan daarom ook vanavond nog vanaf 18.00 uur in het clubgebouw van Swifttoer, dat staat in het stadspark De Bult. De kosten bedragen vijf gulden per deelne mer, jongeren tot zestien jaar betalen vier gulden. Starten kan tusen 18.30 en 19.30 uur. De routes worden allemaal keurig netjes met pijlen aangegeven. foto ben de bruyn Nette jongen De junks waren misschien wel tachtig keer aan zijn deur ge weest om hem gestolen goede- ren aan te bieden, maar hij had maar vier keer wat gekocht. Van gewoonte-heling was volgens de 25-jarige Oegstgeestenaar dus geen sprake. Maar dat werd hem gisteren bij de rechtbank wel ten laste gelegd. „Het was écht geen gewoonte- heling", legde de man uit. „Ik deed het toch niet elke dag?" Politierechter Uittenbogaard geloofde dat niet echt. „De ver kopers hebben de politie verteld dat ze meerdere malen spullen aan u verkocht hebben. En u heeft zelf ook bij de politie ver klaard dat de verkopers van de gestolen spullen tientallen ke ren bij u aan de deur zijn ge weest. Hoe kan u dan zeggen dat u maar een paar keer wat gekocht heeft? Heeft u die men sen al die andere keren wegge stuurd? Zij zijn toch ook niet zo gek om elke keer aan te bellen terwijl u niks meer wil kopen. Ik krijg het idee dat het wel wat vaker is gebeurd dan vier keer." Ook de officier van justitie vond gewoonte-heling wel bewezen. „U heeft zelf verteld dat u zich NAGERECHT bijna niet in Alphen aan de Rijn kan vertonen zonder dat u meteen allerlei gestolen goede ren te koop krijgt aangeboden. Zo'n reputatie krijg je niet zo maar." De officier eiste dan ook een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden. „Zeker ook omdat u met uw helers-activiteiten het hele jun kencircuit in stand houdt", voegde zij daar nog aan toe. De raadsman van de Oegstgees tenaar was het niet met de offi cier eens. „Ik zie in het proces verbaal geen aanwijzingen dat het om gewoonte-heling gaat. En bovendien, aan de verklarin gen van een paar junks hecht ik ook niet veel waarde. Deze lie den zijn zo zwaar verslaafd dat ze niet meer weten wat ze doen." De advocaat stoorde zich dan ook aan de eis van de officier. „Mijn cliënt is een nette jongenen geen crimineel. Een gevangenisstraf zou fataal zijn." Volgens de advocaat zou een geldboete of een dienstverle- ningsstraf meer op z'n plaats zijn. De politierechter vond dienst verlening ook wel een passende straf. En zocht daarom een compromis tussen de eis van de officier en het verzoek van de advocaat. De Oegstgeestenaar werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden, te vervangen door 240 uur dienstverlening. Ik weet van niks 'Een zèer brutale daad.' Zo be stempelde officier van justitie Renckens de inbraak in het clubhuis van de Stichting Suri- namers Leiden, vorig jaar juli. Een groepje jongens had hon derdvijftig gulden en een grote hoeveelheid goederen, waaron der een stereotoren en een vi deorecorder, meegenomen. Eén van de daders, een 22-jarige Zoetermeerder, stond gisteren terecht bij de rechtbank aan het Leidse Rapenburg. Maar on danks het feit dat alle bewijzen tegen hem waren en de mede verdachten zelfs bekend had den, ontkende de Zoetermeer der alles. „Ik weet van niks. Ik heb geen gestolen spullen gezien", ver klaarde hij. „Ik kwam aanlopen en ik zag dat groepje. Ik ben bij ze gaan staan en verder niks. Ik zag wel dat ze iets van spullen bij zich hadden, maar ik kon niet zien wat. En toen ineens was er politie en werd ik gear resteerd. Maar ik ben echt on schuldig. Ik heb er niks mee te maken." De officier van justitie zag de zaken heel anders. „Ik heb een hele reeks van bewijzen die een heel ander verhaal vertellen", zei ze streng. „Zo hebben de mede-daders bekend en ook aan de politie vertelt dat u dege ne was die de geldkistjes uit de koelkast van het clubhuis had gehaald. En dat klopt ook, want u had vijftig gulden in uw broekzak. Geld dat uit dat kistje kwam." De Zoetermeerder bleef, ondanks alle overtuigen de bewijzen van de officier, on der luid gezucht zijn schuld ontkennen. Zijn vasthoudendheid hielp hem echter niet, want de offi cier eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee we ken, eventueel om te zetten in dienstverlening. Politierechter Uittenboogaard kon zich daar in vinden. „Ook al blijft u ont kennen. er zijn te veel bewijzen dat u het wél gedaan heeft", zo zei ook zij. De rechter veroor deelde de man dan ook con form de eis. De Zoetermeerder had er niks meer aan toe te voe gen. Boos verliet hij de rechts zaal. Valerie Leenheer op tafel legt. „Als wij straks dat pand voor onze neus krijgen kan ik mijn bedrijf niet meer normaal uitoefenen. Het verlies dat wij hebben begroot is drie ton", zegt Borgeld van Bo-rent. Bos zit ondertussen met de handen in het haar. Als juridi sche procedures op niets uitlo pen, overweegt hij de bouw plannen aan te passen door om de containers heen te bouwen. „Maar dan wordt het pand klei ner en moeten we misschien wel een van de vier onderne mers teleurstellen. Zoeterwoudenaar veroordeeld voor ontucht zoeterwoude valerie leenheer „Ik begrijp niet waarom die jon gens al die leugens over mij ver tellen. Ik heb niet opzettelijk aan ze gezeten. Ik begrijp er he lemaal niks van. Ik heb niets verkeerds gedaan." Ondanks zijn ontkenning veroordeelde de rechtbank een 40-jarige snackbarhouder uit Zoeterwou de-dorp tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk, voor het plegen van ontucht met zeven jongetjes tusen de zes en tien jaar. De twee maan den onvoorwaardelijke gevan genisstraf mogen van de politie rechter vervangen worden door 94 uur dienstverlening. De rechtbank achtte het be wezen dat de Zoeterwoudenaar over een periode van acht maanden in zijn snackbar de vriendjes van zijn zoontje onder en over hun kleding betast had. Ook had hij ze in het kruis ge voeld en ze rare dubbelzinnige opmerkingen toegeroepen als 'ik hak je piemeltje eraf en 'zul len we een kroketje maken?'. De Zoeterwoudenaar ontken de dat hij de kinderen opzette lijk iets aangedaan heeft. „Ik heb ze misschien wel per onge luk aangeraakt in hun kruis, maar nooit opzettelijk", zo ver klaarde hij. „Het was alleen een beetje spelen en kietelen." De opmerking over het kroketjes maken heeft hij ook nooit ver keerd bedoeld. „Dat was alleen maar een grapje." Zijn advocate ondersteunde zijn verhaal. „Ik vind de verkla ringen van de zeven jongetjes vaag en tegenstrijdig", verde digde ze haar cliënt. „De fanta sie van de kinderen is verward geraakt met de waarheid. De jongetjes hebben eerst met el kaar gepraat voordat ze naar de politie zijn gegaan. Dat maakt hun verklaringen onbetrouw baar. Kinderen vinden het wel spannend om zo'n verhaal te kunnen vertellen. Ze willen alle maal het verhaal wel vertellen, om bij de groep te horen." De onbetrouwbaarheid van de ver klaringen van de kinderen werd volgens de advocate ook bewe zen doordat de betrokken jon gens nu nog steeds in de snack bar komen. Ook worden de uitspraken van de Zoeterwoudenaar vol gens zijn raadsvrouw verkeerd uitgelegd. „Het is een oud Chi nees gebruik om tegen kinderen die iets stouts gedaan hebben, te zeggen 'Ik snijd je piemeltje eraf. Maar daar wordt door de Chinezen verder helemaal niks kwaads mee bedoeld.'' De ad vocate vond een geldboete of dienstverlening dan ook een ge paste straf. „Zeker omdat de man al veel schade heeft gele den door dit alles. De omzet van zijn zaak is ernstig gedaald en er zijn ruiten bij hem ingegooid." De politierechter was niet erg onder de indruk van het pleidooi van de raadsvrouw. „Op grond van de verklaringen van de jongens vind ik dat deze ernstige feiten toch wel bewe zen kunnen worden, ook al ont kent irieneer alles opzettelijk gedaan te hebben." Wel wilde de politierechter de negatieve gevolgen die de man ondervon den heeft van de hele situatie meenemen in haar vonnis. Daardoor konden de twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf omgezet wor den in dienstverlening. Veiliger spelen door drempels, bollen en hek Kinderen kunnen binnenkort veiliger oversteken en spelen in de Leiderdorpse Kloosterhof, Herenhof en Vorstenhof. Op verzoek van veel bewoners legt de gemeente in de drie straten voorzieningen aan om het ver keer af te remmen. In de straten wordt over het algemeen veel te hard gereden, ondanks de in richting als woonerf en de toe gestane maximumsnelheid van 30 kilometer per uur. Bij oversteekpunten, achter uitgangen en onoverzichtelijke punten komen verkeersdrem pels. De Herenhof krijgt boven dien drie 'globebollen', eentje om te voorkomen dat de slinger in de weg wordt afgesneden en de andere twee om het loop- en speelgedeelte af te schermen. Verder komt er een hekwerk tussen de woningen van Kloos terhof 6 en 7. Bouw omstreden villa's in KPM-gebied kan beginnen WARMOND DORfTH LIGTVOET Na een jarenlange discussie wordt eind deze maand be gonnen met de bouw van 32 woningen aan de Leede in Warmond. De KPM-jachtha- ven en de vroegere zeilmake rij worden gesloopt om plaats te maken voor kapitale villa's en een binnenhaven. De wo ningen worden waarschijnlijk volgend jaar juni opgeleverd. De verkoop verloopt vlot. Slechts vijf huizen zijn nog te koop. Over de bouw van deze wo ningen op het voormalige KPM-ierrein is de afgelopen jaren het nodige te doen ge weest. Omwonenden dienden bezwaren in tegen de te ver wachten verkeersoverlast, het ontbreken van speel- en groenvoorzieningen en tegen de procedure die werd ge volgd voor het wijzigen van het bestemmingsplan. Vooral de bewoners van de Teylin- gerkade zijn bevreesd voor toename van het verkeer door hun straat en parkeeroverlast. Het indienen van bezwaar schriften leidde tot een jaren lange vertraging in de bouw plannen. Uiteindelijk wordt eind deze maand nu toch be gonnen. De van grijze pannen voorziene villa's zijn niet be stemd voor Jan met de pet, want de kapitale woningen kosten tussen de 647.000 en 869.000 gulden. Bijzonder is dat alle huizen een aanleg plaats voor een boot krijgen. De binnenhaven wordt voor zien van een vissteiger. Volgens een woordvoerder van Romeyn Makelaars is er ongeveer een jaar met de woningen geadverteerd. Er zijn nu nog vijf villa's te koop, waaronder drie in de duurste prijsklasse. Volgens haar was het niet moeilijk om de prijzi ge huizen woningen te verko pen. „Vooral de woningen die direct aan de Leede liggen, waren zo weg."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13