Leiden EWR blijft winst maken 'Effe kletsen is er niet meer bij' Muren van houtsnippers, broeihoop, een dak van gras TJ Bloemenverkoper wordt aangeklaagd voor mishandeling DINSDAG 14 JUN11994 Verkeerd A O 'Ik heb niets ver- I J keerds gedaan', zei een snackbarhouder uit Zoeterwoude gisteren te gen de politierechter. Hij werd toch veroordeeld. Merkwaardig kunstwerk verrijst in Cronesteyn leiden hans koenekoop Wanden van houtsnippers, geen ramen, een dak van gras, een broeihoop als verwarming en als muurdecoratie een schil derij van dennenaalden en bok torren. Zo ongeveer luidt de be schrijving van het winterverblijf in polderpark Cronesteyn, waar in de toekomst wellicht menige Leidenaar een dagje of een weekje kan logeren. Het winterverblijf, dat er al staat en er uitziet als een berg netjes gestapelde strobalen, vormt onderdeel van het project 'Broei'. Een idee van Krijn Gie- zen, een landschapkunstenaar die dingen uit de natuur ver weeft met beeldende kunst. Zo maakte hij ooit in de Flevopol- der een ontvangstruimte uit ge perste balen riet. Broei bestaat uit vier kwadranten die samen de cy clus van de natuur vormen. Naast het winterverblijf van houtsnippers staan al een zo merverblijf (een grenehouten open raamwerk) en de groene kamer. In die kamer groeien wilgen die steeds op drie meter hoogte worden gesnoeid. Dat snoeisel wordt gebruikt om het vierde kwadrant in te richten, de zogeheten broei hoop. Vermoedelijk ligt die er pas in september. Het is de be doeling dat de warmte uit broeihoop wordt opgevangen in een buizenstelsel in de grond dat de energie transporteert naar het winterverblijf. „Broei is een kunstwerk, maar ook een manier van alternatief wonen. Wij willen ook echt pro beren het verblijf te verhuren. Zodat mensen een tijdje in de natuur kunnen leven", zegt A.F. van der Ree, ambtenaar bij de sector kunstdn. De gemeente Leiden heeft om die reden het kunstwerk aangekocht. Subsi dies van rijk, provincie, en ge meente waren nodig om de koopsom, 210.000 gulden, bij elkaar te krijgen. Broei heeft een plaatsje ge kregen aan de rand van het rei- gerbos. Vanuit de vier kwadran ten hebben bezoekers een weids uitzicht op de polder, waar de populatie broedvogels langzaam maar zeker toeneemt. Het kunstwerk ligt ook vlakbij het bezoekerscentrum, dat mo menteel in aanbouw is. De hooiberg staat er al, het activi teitencentrum en het theehuis krijgen vorm. De bouw van het bezoekers centrum vordert overigens lang zaam. De gemeente gebruikt het als werkervaringsproject. „Er is ook geen haast bij", zegt Van der Ree. „Het centmm wordt zo gebouwd, dat het in fasen kan worden opgeleverd." Met het positieve resultaat zet de EWR de lijn voort die in 1992 werd ingezet. Toen werd een winst van 22 miljoen gulden be haald. Die hoge winst behaalde het nutsbedrijf mede dankzij een paar forse meevallers. De eerste drie jaren van het be staan van de EWR vielen de jaarcijfers nog negatief uit. Directeur J. Haijkens is tevre den over de in 1993 behaalde resultaten. „We zijn in het begin van ons bestaan door een dal gegaan, maar nu klimmen we langzaam omhoog. We hadden voor 1993 een winst van tien a elf miljoen gulden begroot en daar zitten we nu zelfs een stuk boven." Van de 14,9 miljoen gulden gaat een groot deel naar de aan deelhouders van de EWR. Deze gemeenten ontvangen in totaal 6,3 miljoen gulden. De EWR is verplicht deze forfaitaire uitke ring pog vijf jaar voort te zetten. Over drie jaar onthard water Betonvergruizer gestolen leiden Onbekenden hebben een betonvergruizer van 2300 kilo gestolen die stond opgesteld-aan de Flevoweg. De eigenaar, een bouwbedrijf, heeft gisteren aangifte gedaan van de diefstal, waarbij volgens de politie gebruik moet zijn gemaakt van een kraan of iets dergelijks. Omwonenden of passanten hebben niets gezien of gehoord. De vergruizer is 40.000 gulden waard. Horloges buitgemaakt leiden Bij een inbraak in een winkel aan de Botermarkt is van ochtend om drie uur een onbekende hoeveelheid horloges buit gemaakt. De inbrekers zijn via de ruit van de voordeur binnen gekomen en hebben vervolgens twee vitrinekasten leeggehaald. Auto-inbrekers slaan toe leiden Auto-inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag negen keer toegeslagen in Leiden. Gisteren stroomden de aangiften binnen bij de politie. De auto's stonden geparkeerd in de Stevenshof, Vivaldistraat en op het Haagplein. Tot de ge stolen waar behoren ondermeer audio-apparatuur, gereed schap, zonnebrillen, lederen kleding en sportschoenen. Een blik op het project Broei ii pers. Alleen verlies op stadsverwarming De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) heeft vorig jaar 14,9 miljoen gulden winst gemaakt. De verko pen van gas, water en electriciteit leverden elk een posi tief resultaat op. Alleen op stadsverwarming leed de EWR, evenals voorgaande jaren, verlies: 2,3 miljoen gul- I den. De uitkering, die vijf jaar gele den is overeengekomen, vloeit voort uit het opgaan van het energiebedrijf Rijnland in de EWR. Vier miljoen gulden gaat naar een fonds voor niet-actieve EWR-medewerkers. In totaal gaat dit om negentien perso nen, die vanwege een reorgani satie of vervroegde vut het be drijf hebben verlaten, maar nog wel voor rekening van de EWR komen. Haijkens: „Het is een forse post die we los hebben ge koppeld van de salarisdamini- stratie van wel actief personeel. Ik verwacht dat we voor deze voorziening de komende jaren nog schenkingen moeten doen." De groep zal naar ver wachting de komende jaren wel kleiner worden. Van de resterende winst wordt 10.9 miljoen toegevoegd aan het eigen vermogen van de EWR en 1,5 miljoen gulden toe gevoegd aan het fonds voor milieu-activiteiten. De Energie- en Watervoorziening Rijnland verwacht in 1997 ont hard water te kunnen leveren aan de inwoners van Leiden en om geving. Directeur J. Haijkens denkt dat dit op z'n vroegst gebeurt in de tweede helft van '97. De ontharding'van drinkwater vloeit voort uit van een grootscheepse renovatie van de drinkwaterzuiverings installaties. Het verwijderen van kalk uit het drinkwater heeft een gunstig effect op de levensduur en werking van wasmachines en vaatwassers. Het drinkwater wordt door de EWR overigens niet voor honderd procent 'orrtkalkt'. Een gedeelte blijft in het water zit ten omdat dit goed is voor de gezondheid van mensen. u i en huis voor de buurt' is Mor- i schwijck al lang niet meer, zegt Wim Rozier. „Als je er niets te doen hebt kon je er niet meer. Je gaat nu naar je clubje en gaat weer weg. Vroeger kwam je in het buurthuis ook om eens kof fie te drinken, te kletsen aan de bar. Maar die 'binnenlopers' zie je niet meer." Vanf het ontstaan van het buurthuis, in 1975, was Rozier erbij. In het begin als be an activiteiten, later als bestuurs- tegenwoordig als barman. Een perio de waarin de gepensioneerde marineman het buurthuis zag verzakelijken. Tot zijn grote spijt. Keerpunt was de fusie met het Sociaal Kultureel Werk in Leiden (SKIL). Op 1 janu ari 1990 werden alle, tot dan toe zelfstandig draaiende, club- en buurthuizen onder de paraplu van het SKIL gebracht. „Ik zat daar voor in het bestuur van het buurthuis. We deden alles zelf. Maar na die fusie mocht het bestuur alleen nog opdrachten van het SKIL uitvoeren. Ja hoor eens, daar leen ik me niet voor. Toen heb ik voor die functie bedankt." Vrijwilligers zagen hun invloed op het rei len en zeilen binnen Morschwijck vermin deren, zegt Rozier. „Vroeger werd alles doorgesproken met de vrijwilligers. Nu hoor je nooit meer wat, de zeggenschap is weg." Veel vertrouwen in de plannen van de ge meente om bewoners meer inspraak in het buurthuis te geven, heeft Rozier niet. Hij denkt niet dat er voldoende buurtbewoners te" vinden zijn die veel tijd in vrijwilligers werk willen steken. Veel activiteiten zijn om die reden verdwenen. „Op Koninginnedag wordt al jaren niets meer gedaan, terwijl we in die goeie ouwe tijd in januari al bezig wa ren met het bedenken van activiteiten voor 30 april." Dat er komende jaren weer wel iets ge beurt op Koninginnedag zit er niet in, ook De hoogtijdagen van het club- en buurthuiswerk zijn voorbij. Forse bezuinigingen en een ingrijpende reorganisatie van het welzijnswerk treffen de buurthuizen, die volgens sceptici verworden tot wijkcentra voor eerste hulp bij sociale problemen. De een vindt dat het allemaal best minder kan, want het huidige buurthuis is in feite een gesubsidieerd café. De ander vreest dat een versobering van het sociaal-cultureel werk leidt tot een verslechterd leefklimaat in de wijk. Vandaag het tweede artikel over een van die buurthuizen: Morschwijck aan de Topaaslaan, dat wekelijks wordt bezocht door 650 buurtbewoners. Donderdag verschijnt het derde deel. Het eerste deel verscheen donderdag 9 juni. al willen buurtbewoners dat zelf. De nieuwe Leidse welzijnsorganisatie zet 'recreatie' in buurthuizen op het tweede plan, ten gunste van 'probleem- en projectgerichte' activitei- ten. Recreatie wordt in het vervolg volledig aan vrijwilligers overgelaten. Maar daar is dus een gebrek aan. Nekslag Veel vrijwilligers van het eerste uur zijn naar de Stevenshof verhuisd. De fusie, tus sen 't Mierennest en Morschwijck zou ook een negatief effect hebben gehad op de in- Parktreintje jy De Initiatiefgroep I t Democratisch Al phen wil, dat er in plaats van de monorail een parktreintje naar Archeon gaat rijden. Afmeren A K Toeristen, die met I D hun boot het Kaag eiland aandoen, mogen voortaan nog maar 24 uur aan de openbare aanleg steiger liggen. BOZE WERELD Wim Rozier: „Vroeger kwam je in het buurt huis ook om eens koffie te drinken, te klets en." FOTO HIELCO KUIPERS zet van vrijwilligers. „Dat was de nekslag voor het buurthuis. Negen vart de tien avondclubjes zijn na de fusie naar 't Mie rennest gegaan. Dan moet je dus 's avonds eerst een eind fietsen." Over de werkzaamheden van de beroeps krachten is Rozier ook niet te spreken. „Van de staf is bijna niemand meer overgebleven na de fusie met 't Mierennest. Er zijn nog maar een paar beroepskrachten die hun parttime werk moeten verdelen over twee buurthuizen. Vrijdag is er bijna niemand aanwezig in beide buurthuizen. Dan zijn al le uren opgesoupeerd. En als ze er zijn zit ten ze alleen achter hun bureau." Rozier denkt met weemoed terug aan de tijd dat de sociaal-cultureel werker nog een hob byist was, die na de officiële werktijd ge woon doorging. Verhuren Als er dan toch bezuinigd moet worden, stelt Rozier voor het wijkgebouw in de weekeinden vaker te verhuren, tegen com merciële prijzen. „Nu zijn er verenigingen die het hele gebouw voor honderd gulden per dag mogen gebruiken. Rozier denkt veel wijkbewoners de ruimte graag eens willen huren, bijvoorbeeld voor bruiloften. Kortom, de gloriedagen van het club- en buurthuis zijn voorbij en veel beter zal het niet worden. De reorganisatie, die de ge meente voorstaat, zal in de huidige situatie nauwelijks verandering brengen, verwacht Rozier. „Men zegt dat het aantal beroeps krachten minder wordt, maar ik denk dat er niets verandert. Ik heb bovendien begrepen dat Morschwijck een centraal punt wordt voor een van de te vormen stadsdelen. Dat betekent dat het hier in wezen drukker wordt." Meestal verzet ik mij tegen de gedachte dat wij in een grote, boze wereld wonen. Ik waak er voor mij te beklagen over het medemens-zijn van anderen. Dat is vooral omdat ik niet be ter ben dan een ander, maar vooral ook omdat ik denk dat alles wat ons overkomt door ons zelf is afgeroepen. Maar ik begrijp er steeds minder van. Natuurlijk schrik ook ik van berichten in mijn eigen krant: meer dan honderd boefjes in deze regio lopen los omdat er te weinig politiepersoneel is om hen op te pakken; het Groenoordhalterrein is 's nachts onveilig en zelfs overdag is het ook al goed uitkijken geblazen bij het station en omge ving. Maar er is meer. De lachwekkende IRT-affaire is gemaakt door een paar arro gante horken op hoge posten, die niet met elkaar kunnen samenwerken. De gedetailleerde gang van zaken is neerge legd in een dik rapport, dat voor 45 gulden vooral door ba jesklanten wordt gelezen. Want het geeft zo'n goed inzicht in de werkwijze van ons 'opsporingsapparaat'. Verdachte transacties bij banken van boven de 25.000 gul den moeten worden gemeld, zodat justitie eventuele wit wassers kan oppakken. Maar de grote jongens hebben ken nelijk al lang een geldwisselkantoortje in Amsterdam. Om over de echte groten in de onderwereld maar te zwijgen. De reorganisatie van de politie had er toe moeten leiden dat er ook in de regio Leiden meer 'blauw' op straat zou komen. Ik zie er weinig van. En als ik dan een keer politiemensen ontwaar, dan is het meestal in mijn achteruitkijkspiegel. Dan staan ze achter een boom op de snelweg. Wie tegenwoordig over 'blauw* spreekt, denkt eerder aan parkeerwachters. Veel mensen kennen parkeerwachters wel van gezicht. Ik zou mij zo gauw niet de tronie van een poli tieman of vrouw voor de geest kunnen halen. De koffieshops moeten volgens velen dicht, want er wordt veel te sterke koffie geschonken. Ik zie te jonge kinderen lo pend naar binnen gaan en er zwevend weer uitkomen. De verkoop van softdrugs is verboden, maar wie het dan toch doet, kan zijn omzet opgeven bij de belasting zodat die een gedeelte kan opeisen. In beperkte mate overigens, want over de soms duizenden guldens extra inkomsten per week heft de belasting niet het hoge tarief van 60 procent. De verkoop van koffie en softdrugs wordt in de boeken keurig geschei den. Bij een beetje vechtpartij kan de politie het niet meer aan. In ons district Midden-Holland moest enkele maanden gele den tijdens een knokpartijtje zelfs politie komen uit Oude water. Dat is grofweg drie kwartier rijden, zelfs met sirene en zwaailicht. Wie een goede kraak wil zetten, zorgt dat een paar maten in de stad tegelijkertijd een flinke rel trappen. Het verbaast mij altijd weer dat bij calamiteiten de brand weer, in tegenstelling tot de politie, in een mum van tijd twintig, dertig vrijwilligers kan optrommelen. In georgani seerd teamverband werken zij aan de zijde van hun collega brandweerlieden in vaste dienst. Fietsen zijn inderdaad alleen om op te fietsen. Alleen dan kunnen we spreken van rechtmatig eigendom. Op het mo ment evenwel dat het ijze ren ros ergens wordt ge parkeerd, al is het in de ei gen schuur, gaat-ie auto matisch in ancjermans ei gendom over. Ik moet stoppen. De eind redacteur klaagt dat ik moet opschieten met mijn rubriek, de krant moet worden gedrukt. Nog snel schrijf ik een laatste zin waarin ik mij afvraag: heb ben wij al deze, hierboven omschreven, ellende over ons zelf afgeroepen? leiden loman leefmans Een 32-jarige man en 27-jarige vrouw uit Voorschoten hebben een Leidse bloemenverkoper aangeklaagd wegens mishande ling en het doen van racistische uitlatingen. De 40-jarige bloe- rpenman had afgelopen don derdag zelf aangifte bij de poli tie gedaan omdat het stel met een auto zijn uitgestalde koop waar omver reed, volgens de bloemenman na een geschil over de prijs van een bos rozen. Maar het Voorschotense duo heeft een heel ander verhaal. De koopman had eerder die dag de Voorschotense vrouw van Co lombiaanse afkomst zonder re den weggestuurd toen ze een hangplant wilde kopen. Daarbij zou een aantal grievende en ra cistische opmerkingen in haar richting zijn gemaakt. Later is de vrouw met de 32- jarige man teruggekomen om verhaal te halen. Toen de Voor schotenaar dreigde naar de po litie te stappen, kreeg het stel klappen met bloemenkratten van de bloemenverkoper en een compaan. In paniek is het paar weer ingestapt en weggereden, waarbij de uitgestalde bloemen werden geraakt. De Voorschote naar moest voor behandeling van kleine verwondingen naar het ziekenhuis. „De verklaringen staan lijn recht tegenover elkaar. Er is van beide partijen proces-verbaal opgemaakt. De officier van jus titie moet uitmaken of er een vervolging komt en of er getui gen worden opgeroepen. En dat zal denk ik wel, want er kan niet zomaar een ravage worden aan gericht, zonder dat het waarom boven tafel komt", aldus politie woordvoerder T. Stuifbergen. Gas goedkoper, water duurder Aardgas wordt per 1 juli iets goedkoper in de Leidse regio. De prijs voor een kubieke meter gas voor kleinverbruikers daalt van 50,1 naar 48,4 cent. De prijs voor warmte wordt hieraan aangepast en daalt van 23,56 naar 22,68 gulden per gigajoule. De verkoopprijs van drinkwater stijgt volgende maand van 2,24 naar 2,30 gulden per kubieke meter. De stijging wordt veroorzaakt door een kostbare verwijdering van vervuilde slibdepots in de duinen van Katwijk. Dit project kost ongeveer vijf miljoen gulden. De prijs van elektriciteit blijft het komende half jaar hetzelfde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11