aanpassen 'Opmerkelijk zoals de blanken zich 'Ik terug naar Vietnam? Over mijn lijk, dat nooit' Buitenland 'Blanken al genoeg gestraft dat zij nu onder zwarten dienen' Sportieve serenade De Zuidafrikaanse president Nelson Mandela (75) is van plan de volle vijf jaar van zijn ambtsperiode uit te dienen. In het eerste interview sinds zijn inaugu ratie zegt hij: „Ten minste de komende vijfjaar. Dan zou ik 80 zijn en ik denk niet dat het nuttig is als een man van 80 kandidaat is voor een politieke functie Zijn prioriteit tussen nu en 1999, zo vertelt hij in zijn werkkamer in Pretoria, is alle Zuidafrikanen te 'bekeren' tot een nieuw besef van nationale identi teit, loyaliteit en eenheid. Zelfs als dat betekent dat veel van de zonden uit het verleden moeten worden vergeven. Veel misdadigers van de apartheid zullen nooit boeten voor het kwaad dat zij hebben aange richt. Volgens Mandela is echter hun grootste straf dat zij moeten dienen onder degenen die zij zo lang hebben willen onderdrukken. Mandela deed zijn uitspraken kort ngdat het mi nisterie van justitie meldde amnestie te overwegen voor al diegenen die voor 5 december vorig jaar po litieke overtredingen hebben begaan. Voorwaarde daarbij is dat ze een volledige bekentenis afleggen voor een nog in te stellen Waarheidscommissie. Een van de vragen is hoe het zit met de functiona rissen van Inkatha die nu in het parlement zitten en die publiekelijk in verband zijn gebracht met de 'Derde Macht' in de veiligheidsdiensten. Mandela: „Als iemand een misdaad heeft gepleegd, maakt het niet uit of hij lid is van het parlement of niet. De po litie moet actie tegen hen ondernemen. Wij moeten zorgen voor eenheid in het land. Als mensen ge neigd zijn van mening te veranderen, dan moeten we met ze samenwerken, wat hun positiê in het ver leden ook is geweest". Mandela legt uit waarom hij zijn ex-vrouw Win nie, een veroordeelde misdadiger, tot onderminister van kunst en cultuur heeft benoemd. „Mevrouw Mandela heeft, wat voor kritiek we ook op haar mo gen hebben, een zeer waardevolle bijdrage geleverd. Er was een tijd, eind jaren '70. jaren '80, dat zij het verzamelpunt was van het hele land. Ze stond toen bloot aan de schandelijkste vervolgingen. Ze heeft zich daar zeer goed tegen verweerd. Ze heeft een grote rol gespeeld en ze heeft de kwaliteit om in die positie te dienen." De levenslange droom van Nelson Mandela Nelson Mandela heeft net verteld dat hij vastbesloten is een middenweg te zoeken tussen zwarte aspiraties en blanke vrees, als een blanke vrouw de met hout afgetim merde presidentiële werkkamer binnenkomt met twee kopjes thee en een glas mineraalwater. Mandela, elegant in zijn onberispelijke donkere pak, springt overeind. „Goedemorgen, hoe gaat het met u?", zegt hij met een glimlach. Hij stelt de vrouw voor als Lenoy Coetzee en bedankt haar vriendelijk voor het glas water dat ze hem geeft. Nelson Mandela. pretoria «john carlin the independent De kans is groot dat deze me vrouw Coetzee al langer dan Mandela zelf in het Uniege bouw, de regeringszetel in Pre toria, werkt. Net als de grote meerderheid van de ambtena ren, de grootste groep die onder de apartheid heeft geprofiteerd van de voorkeursbehandeling voor Afrikaners, zal zij haar baan niet kwijtraken. De natuurlijke hoffelijkheid die 's werelds jongste 75-jarige binnenskamers tentoonspreidt, heeft zich uitgebreid tot de poli tiek. Het Afnkaans Nationaal Congres doet, ondanks de enor me verkiezingsoverwinning, niet wat traditioneel bij een re volutie wordt gedaan: de com plete ploeg apparatsjiks vervan gen door een andere. Zelfs de politiemannen die aan de poort staan en bij aan komst de tassen van bezoekers nakijken, zijn blank. De foto's aan de muur zijn dezelfde als waar F.W. de Klerk naar staarde voordat hij moest verhuizen naar de vleugel van de vice-pre sident: voorstellingen van een zame ossekarren op het gele veld. Mandeia's, secretaresse is - nieuw (en zwart), net als zijn perssecretaris. De vlag achter het presidentiële bureau is ver vangen, maar een groot bron zen schild met daarop het eeu wenoude Zuidafrikaanse motto 'Ex Unitate Vires' hangt nog aan de muur. Heeft hij er niet over gedacht het schild weg te halen? „We moeten in dit land met het oog op symbolen een heleboel ver anderingen doorvoeren: de na men van steden, stadjes, vlieg velden, gebouwen, wegen. Maar dat moet bij stukjes en beetjes gebeuren. De kantoren waar we zijn, de vergaderkamer van het kabinet: het zijn de plekken waar de meest duivelse plannen werden gesmeed. Eigenlijk zou den we niet hier in deze kamer bijeen moeten komen, we zou den niet in dat parlementThoe- ten komen. We zouden bij el kaar moeten komen in het open veld. Maar aAls bouwers aan het nieuwe Zuid-Afrika moeten we aandacht hebben voor de gevoeligheden van de anderen die nu de macht kwijt zijn." Mandela zegt zich vooral te hebben gestoord aan een beslis sing die is genomen op een bij eenkomst die hij niet kon bij wonen. Daarbij werd de naam van het Verwoerdgebouw ver anderd, het hoofdkwartier van de regering in Kaapstad dat is genoemd naar de premier van de Nationale Partij die vuriger nog dan anderen de ideologie van de apartheid toepaste. „Ziet u, Verwoerds kleinzoon zit nu in de beweging (het ANC) en zijn vrouw zit in het parlement. Hoezeer zij de apartheid ook verafschuwden, het gaat nog steeds om hun geliefde grootva der." „Maar er zullen zeker veran deringen komen en van sommi ge zal een deel van de gemeen schap overstuur raken. Maar het is onvermijdelijk: we moe ten de echte geschiedenis van Zuid-Afrika voor het voetlicht brengen. En die werkelijke ge schiedenis vertelt dat het niet alleen de blanke minderheid is die heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van dit land. Het is Mandeia's bedoeling ook voor plaatsnamen een mid denweg te vinden 'tussen zwar te aspiraties en blanke vrees'. Zijn belangrijkste doel, zegt hij, is nu dat de regering van natio nale eenheid haar naam eer aan doet. In het kabinet zijn ook de Nationale Partij en Inkatha op genomen en zelfs de boeman van het ANC zit er in: Mango- suthu Buthelezi. Is dit niet de vreemdste verzameling perso nen die ooit bij elkaar in een re gering hebben gezeten? Hoe is het mogelijk dat zij effectief kunnen samenwerken? „Die vraag is al beantwoord. Er heerst een nieuwe spirit in het land. Tijdens onze eerste kabinetsbijeenkomsten zijn alle clichés die tijdens de verkiezin gen boven kwamen, verdwe nen. Er worden nu ideeën uit gewerkt over de manier waarop het leven van ons volk kan wor den verbeterd. Natuurlijk zijn er hier en daar verschillen. De lei der moet er steeds op letten dat die worden opgelost." Mandela omschrijft zichzelf steevast onpersoonlijk als 'de leiden, hij heeft de gewoonte in termen van het collectieve 'we' te praten en spreekt zelden of nooit van 'ik'. Hij wil absoluut niet beschouwd worden als de geniale persoonlijkheid van de Zuidafrikaanse politiek. Hij ziet zichzelf als één van de individu en binnen wat hij noemt het 'collectieve ANC-leiderschap'. Zijn houding geeft tegelijkertijd aan dat hij meer heeft opgeof ferd dan de meesten en dat hij niet in staat of niet bereid is zijn waakzaamheid te laten vallen en zijn diepste gevoelens te to nen. Misschien zijn alle heiligen Is hij een heilige? „Wel, dat hangt ervan af hoe je een heilige definieert. Er zijn mensen die hebben gezegd dat een heilige een zondaar is die blijft probe ren. Vanuit dat oogpunt mag u me betitelen als een heilige, want ik heb vele zwakheden." Wat zijn zijn zwakheden? „Daarover kunnen anderen misschien beter oordelen. Soms verlies ik mijn kalmte. Er zijn momenten dat ik mezelf niet onder controle heb. bijvoor beeld wanneer iemand een domme vraag stelt waaruit be vooroordeeldheid blijkt ten op zichte van zwarten." Hoe is zijn leven de afgelopen maand veranderd? „Niet veel, behalve natuurlijk wat uiterlijk vertoon." Het gerucht ging dat Mandela liever in zijn huis in Houghton, een welvarende voorstad van Johannesburg, bleef wonen dan dat hij introk in de presidentiële ambtswoning. „Ik woon daar nog en ik wilde daar blijven en iedere dag naar het Uniege bouw reizen. Maar zowel de veiligheidsmensen als mijn col lega's, onder wie De Klerk, zei den dat ik hier in de presidents woning moest wonen. Is hij in zijn hart dan toch sentimenteel? „Ik woon nu bij na drie jaar in dat huis en het heeft die familiale sfeer, u weet wel, warmte. Ik ben er met mijn kleinkinderen en de dames die helpen in huis en ik heb hele goede buren. De formaliteiten zijn niet zo star, hoewel de poli tie nu haar intrek heeft geno men in mijn huis. Niettemin is het daar informeel en ik ben daar graag. Daar kan ik me ont spannen." De kleinkinderen hij heeft er twintig blijken de sleutel waarmee deze man zich ten minste gedeeltelijk laat ontslui ten. „De vergelijking tussen mij foto anp en de jongeren van tegenwoor dig is een onmogelijke. Zij we ten veel meer dan ik op hun leeftijd. Mijn kleinzoon van vier kan me wagen stellen of iets weten van dingen waar ik nooit van heb gedroomd. Hij vraagt me: 'Waarom heeft De Klerk u in de gevangenis gestopt?' en 'Wat gaat het ANC voor ons doen?' en 'Wat hebben ze voor u gedaan?' 'Was het het ANC dat u naar de gevangenis heeft gestuurd?' Opmerkelijk! Zijn grootvaderlijke liefde heeft hem zachter gemaakt. Het lijkt het goede moment om hem te vragen wat hij gaat doen na zijn pensioen als hij zijn vijfjari ge ambtsperiode als president heeft uitgediend. „Dan ga ik alle dingen doen die ik heb gemist: bij mijn kinderen en kleinkinde ren zijn, lezen wat ik zou willen lezen. Weet u, natuurlijk is het tragisch om 27 jaar in de gevan genis te zitten, maar een van de voordelen was om te kunnen zitten en nadenken. Dat is een van de dingen die ik het meeste mis. Er is geen tijd om literatuur te lezen, romans, daar houd ik erg van. Het is een manier om jezelf te ontwikkelen." Totdat hij op 80-jarige leeftijd de weg van de zelfontwikkeling kiest, heeft echter de politiek zijn hartstocht. Als hij zegt dat het zorgen voor banen en hui zen voor de armen zijn grootste prioriteit heeft in de regering, meent hij dat uit het diepst van zijn hart. Wanneer hij de ano nieme zwarte massa's op de enorme bijeenkomsten van het ANC zegt dat hij van hen houdt, dan meent hij dat. Ook valt nu een prille liefde waar te nemen voor de anonieme blanke mas sa's. Het is een liefde die net zo afstandelijk is als oprecht. Mandela reageert opgewon den op de waag of hij verrast is door de mate waarin de blan ken zich lijken te hebben aan gepast aan de politieke veran deringen? „Dat ben ik absoluut, ja. Kijk naar de dame die de thee heeft gebracht. Het is echt ongelooflijk zoals zij en anderen zich aan de nieuwe positie heb ben aangepast. En neem ook de politici, mensen als De Klerk, de manier waarop zij zich hebben aangepast aan hun publieke functie." Hoe verklaart hij dat? „Ik denk dat het in de menselijke natuur zit. Mensen willen wede. Ze willen zekerheid voor zich zelf en voor hun kinderen. Ik denk dat er veel mannen en wouwen in alle lagen van de bevolking zijn die willen bijdra gen aan de ontwikkeling van Zuid-Afrika. Dit is hun kans en die hebben ze gegrepen. Het is toch ontzettend opmerkelijk om op de televisie te zien hoe de Afrikaanse boeren samen met hun zwarte arbeiders in ,de rij staan om te stemmen en zelfs met ze praten. Het is echt op merkelijk." Hij glimlacht en kijkt in de verte, als om te ge nieten van een levenslange droom. Zijn stem sterft weg. .Opmerkelijk, opmerkelijk... vertaling: luutje niemantsverdriet Tenigkeerverdrag stelt Vietnamezen niet gerust londen Een violist van hèt Royal Philarmonic Orchestra brengt een se renade aan een passerende automobiliste. Hij geeft op die manier het startsein voorde Nationale Fiets Week. Evenals veel van zijn collega's, fietst de violist doorgaans naar zijn werk. foto crosfield newsline martin keene Bingh Nguyen, een Vietnamese radio journaliste die twee en een half jaar gele den om politieke redenen met haar man en hun twee dochters via het toenmalige Tsjecho-Slowakije naar Nederland vluchtte, denkt er niet over om naar haar geboorteland terug te gaan. „Des noods gaan we naar een ander Europees land, maar terug naar Vietnam, dat nooit. Met de Vietnamese autoriteiten zijn geen afspraken te maken, ze zijn on betrouwbaar." Haar twee dochters volgen een VWO-op- leiding in Katwijk. Ze hebben volgens Bingh in Vietnam geen enkele toekomst. „Een gevangenisstraf, misschien wel de doodstraf, ach, voor mezelf maakt dat niet zoveel meer uit. Maar de toekomst van mijn kinderen laat ik me door nie mand afnemen." Ruud van Wijk, woordvoerder van de on geveer 350 uit de Tsjechische Republiek afkomstige Vietnamese asielzoekers, ver wacht niet dat veel Vietnamezen vrijwillig zullen terugkeren naar hun moederland. Het remigratieverdrag dat de Nederlandse ambassadeur Ader afgelopen donderdag in Hanoi ondertekende, stelt hen op geen enkele manier gerust, aldus Van Wijk. - De dreigende uitzetting leidde in 1991 al twee keer tot een hongerstaking. „Sinds- dien wordt over terugzending naar Viet nam gesproken en breekt bij tijd en wijle paniek uit. Sommige Vietnamezen zeg gen: 'over mijn lijk!'. Ik neem dit soort ge luiden erg serieus. Dit gaat nog grote pro blemen geven", aldus Van Wijk. De ministeries van justitie en buitenland se zaken menen echter dat Vietnamezen die niet als politiek vluchteling zijn er kend, veilig terug kunnen keren. De afge lopen maanden is hard onderhandeld over een verdrag met de autoriteiten in Hanoi. De Vietnamese regering heeft be loofd hen niet te vervolgen vanwege 'vaandelvlucht' of dissidente activiteiten in Nederland of het voormalige Tsjecho- Slowakije te zullen vervolgen. De Vietna mezen waren destijds als gastarbeiders in het voormalige Tsjecho-Slowakije terecht gekomen. Het verdrag geldt als aanvulling op een VN-verdrag, dat de terugkeer van ruim 900.000 vluchtelingen uit omliggende Aziatische landen regelt. Volgens de VN- vluchtelingenorganisatie Unhcr is niet één geval bekend van een remigrant die poli tiek of anderszins werd onderdrukt. De actieve begeleiding en ondersteuning van de terugkerende Vietnamezen wordt gedelegeerd aan het IOM, een internatio nale migratie-organisatie die ook in Viet nam kantoren heeft. De taken en be voegdheden van het IOM worden in een aparte verdragstekst geregeld, maar is tot op heden nog niet rond. Volgens IOM- woordvoerder J. van den Berg is echter wel vrij duidelijk wat de migrantenorganisatie te doen staat. In een brief aan de Tweede Kamer stelt minister Kooijmans (buitenlandse zaken) voor dat het IOM een voorlichtingsbijeen komst met de Vietnamezen belegt. Het IOM, zo kondigt Van den Berg nu al aan, zal daar met een harde boodschap komen. „Wij kunnen alleen iets doen voor de mensen die wij willig terugkeren. Wie on vrijwillig op het vliegtuig wordt gezet, valt hélemaal buiten ons gezichtsveld. Die mensen kunnen wij, als organisatie voor wij willige remigratie, niet begeleiden." Degenen die wijwliig terugkeren kunnen een beroep op het IOM doen voor begelei ding en financiële ondersteuning bij scho lingsprojecten in Vietnam, bij het vinden van een baan of het starten van een eigen bedrijfje. De organisatie zal daarvoor in Vietnam extra medewerkers moeten aan trekken, aldus Van den Berg. De onvrijwillige repatrianten zullen niet collectief op het vliegtuig worden gezet, verwacht men bij het ministerie van justi tie. Het is ook nog mogelijk dat enkele Vietnamezen die al ruim vier jaar in Ne derland verblijven op humanitaire gron den alsnog een verblijfsstatus krijgen. Van Wijk verwacht dat de financiële tege moetkomingen en schriftelijke beloften van het communistische regiem weinig indruk zullen maken. „Het grootste punt is dat de Vietnamezen, zodra ze de grens passeren, zijn uitgeleverd aan de lokale autoriteiten. En die kunnen knap lastig zijn. Alleen een actief toezicht biedt soe laas, maar ik begrijp ook wel dat de Unhcr daar niet toe in staat is. De groep zal na melijk over heel het land uitzwermen." IOM-woordvoerder Van den Berg geeft hem wel een beetje gelijk. „Ik kan me wel iets voorstellen bij de bezorgdheid onder de Vietnamezen", zegt hij. „Veel Vietna mezen zijn al teruggekeerd uit andere de len van de wereld en zij hebben niets te wezen. Maar dat wil niet zeggen dat je het in een klein dorpje, op grote afstand van het centrale gezag, met een bepaalde bur gemeester slecht kunt treffen. Aan de an dere kant denk ik dat men daar toch beter af is." Vietnamese vluchtelingen voerden al in 1991 actie tegen gedwon gen terugkeer naar Vietnam. De kwestie is sindsdien regelmatig opgelaaid. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7