Gepikt! Kwijt! Donorlanden helpen PLO Gestolen! Verloren! Buitenland Herzog haalt opstanden in Polen door elkaar Eerste moessonregen Atoombureau trekt hulp aan Noord-Korea in 'In het zicht van het jaar 2000 moet kerk schuld Beschietingen in Bosnië ondanks wapenstilstand Jeltsin wil Rusland van 'criminele vuil' afhelpen VS raden Amerikanen aan Haïti te verlaten ZATERDAG 11 JUNI 1994 Forse straffen moordenaars Boipatong Zeventien zwarten zijn in Zuid-Afrika veroordeeld tot celstraffen van tien tot achttien jaar wegens het bloedbad twee jaar geleden in het woonoord Boipatong, zeventig kilometer van Johannesburg. Daarbij kwamen 43 mensen om het leven. De be- klaagen zijn allen aanhangers van de Inkatha Vrijheidspartij van Zulu-leider Buthelezi. In Boipatong wonen vooral aanhangers van het ANC, het Afrikaans Nationaal Congres, de aartsvijand van Inkatha. Jaar cel geëist tegen De Michelis milaan De openbare aanklager in Milaan heeft gisteren een jaar gevangenisstraf geëist tegen de voormalige minister van buiten landse zaken Gianni de Michelis wegens overtreding van de wet op de partijfinanciering. In de smeergeldaffaire gaat het om een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden, dat volgens de aan klager uit de kas van de firma Emit is uitbetaald aan medewer kers van De Michelis. De politicus zou bovendien nog eens 80.000 gulden van Emit hebben gekregen voor zijn verkiezings campagne. Moordenaar Falcone verdwenen rome» Een van de moordenaars van de Italiaanse rechter Gio vanni Falcone is gisteren op mysterieuze wijze verdwenen uit een fiat waar hij onder politietoeziocht verbleef. De vader van een andere maffioso die bij de aanslag was betrokken, is dood aangetroffen. Falcone, bekend om zijn verbeten strijd tegen de maffia, kwam in juni 1993 om het leven tijdens een bomaanslag toen hij op weg was naar het vliegveld van Palermo, op Sicilië. School aangezien voor basis: 89 doden luanda Een Angolese piloot heeft een lagere school in het mid den van Angola gebombardeerd die hij aanzag voor een basis van rebellen en daarbij 89 kinderen gedood. Hij was afgedwaald van rebellengebied buiten de stad Waka Kungo, die in handen is van de regering. Waka Kungo, waar de school stond, ligt onge- veer driehonderd kilometer ten zuidoosten van Luanda. De bommen troffen de school terwijl de lessen bezig waren. Het ge bouw zat propvol kinderen in de leeftijd van 8 tot 15 jaar. Geweld laait op in Noord-Ierland Belfast Het geweld in Noord-Ierland is gisteren opgelaaid. Pro testantse extremisten van de verboden Ulster Vrijwilligersmacht (UVF) schoten een katholieke man dood en leden van het even eens verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) vuurden een mortiergranaat af op een controlepost van het Britse leger. Daar door raakten drie militairen en een burger gewond. Tachtig miljoen gulden voor Palestijnen Duitse president Herzog heeft vorige week de Po len verbijsterd met zijn opmer king dat hij er naar uitkijkt om 1 augustus aanwezig te zijn bij de 50ste herdenking van de op stand in het getto van War schau. s waarschijnlijk op- het hélen van de issen de historische ïaar hij haalt opstan den door elkaar. Veel Polen vra gen zich af hoe Herzog, die 1 ju li het voorzitterschap van het Duitse hooggerechtshof verwis selt met het presidentschap, de wanhopige opstand van de jo den in het getto in 1943 kon verwarren met de opstand van het anti-communistische Thuisleger tegen de Duitsers, een jaar later. President Walesa heeft de lei- Herzog i recht over wonden ti vijanden, De in ernstige geldnood verkerende Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO heeft tijdens een tweedaagse inter nationale conferentie in Parijs tachtig miljoen gulden toegezegd gekregen. Dat geld is hard nodig voor het be talen van de salarissen, huisvesting en uitrusting van ambtenaren en politiemensen in de sinds kort autonome Palestijnse gebieden Gaza en Jericho. bestuur in Gaza en Jericho is af komstig van een ad-hoc groep waarvan tien donorlanden plus de Europese Unie, de Wereld bank en de Verenigde Naties deel uitmaken. De groep donor landen heeft vorig jaar al bijna vier miljard gulden toegezegd voor de ontwikkeling van Gaza en Jericho in de komende vijf jaar. Het probleem was echter dat het overgrote deel van dat be drag bestemd is voor langlopen- CORRESPONDENT „We krijgen het geld morgen, of in elk geval heel snel", zo zei de duidelijk tevreden PLO-onder- handelaar Shaath gisteren na afloop van de conferentie. „We hebben hier met zijn allen grote vooruitgang geboekt en voor waarden geschapen voor een succesvol verloop van het vre desproces." Het geld voor het Palestijnse de ontwikkelingsprojecten. Het autonomie-proces, en daarmee het vredesproces in het Mid den-Oosten, dreigde door de acute geldnood van de Pales tijnse autoriteiten in gevaar te komen. De Palestijnse autoritei ten waren bang dat zij dit jaar een gat van zo n 140 miljoen gulden in de begroting zouden krijgen. Een flink deel van dat gat is met de nu toegezegde tachtig miljoen gulden weggewerkt. Het nog ontbrekende geld zal naar alle waarschijnlijkheid vol gende maand tijdens een ver volgconferentie op tafel komen. Het lijkt erop dat de PLO tijdens de tweedaagse conferentie in Parijs het vertrouwen van de donorlanden heeft weten te winnen. Die aarzelden tot voor kort geld voor de lopende tekor ten vrij te maken uit vrees dat het geld in een bodemloze put terecht zou komen. De PLO heeft de donor-landen gisteren echter toegezegd dat het geld 'in volledige transparantie' zal worden besteed. Nu de acute financiële crisis bezworen is, lijkt niets de komst van PLO-leider Arafat naar Jeri cho nog in de weg te staan. Een duidelijk kribbige Arafat dreigde onlangs zijn verhuizing van Tu nis naar Jericho voor onbepaal de tijd uit te stellen, omdat de donorlanden volgens hem hun financiële toezeggingen niet snel genoeg nakwamen. Vol gens de PLO-onderhandelaar in Parijs zal Arafat nu 'binnen en kele weken' naar Jericho gaan. Als uw portefeuille is verdwenen, kunt u voortaan met één telefoontje naar de Postbank Support Ser\ ice alles laten blokkeren. Dus al uw passen en il uw creditcards. Bel voor de folder gratis 06-0400. 3 Of haal '.ni even op het postkantoor. POSTBANK ders van Groot-Brittannië, Frankrijk, de VS en van de twee voormalige Poolse vijanden Rusland en Duitsland uitgeno digd voor de herdenking van de opstand van het Thuisleger. De verwarrende opmerkingen van Herzog hebben de aan dacht gevestigd op de tweede opstand, die vaak wordt verge ten. Beide opstanden werden met grof geweld door de Duit sers neergeslagen. Tijdens de opstand van het Thuisleger, dat loyaal was aan de regering in ballingschap in Londen, weiger de het Sovjet-leger, dat op de oostelijke oever van de door de stad stromende Wisla-rivier stond, in te grijpen. De Russen lieten de Duitsers het Poolse verzet vernietigen en de stad in puin schieten. Bij de opstand kwamen 200.000 rqensen om het leven, negentig procent van hen burgers. Calcutta» Een scooterrijder probeert vooruit te komen in een van de ondergelopen straten van het Indiase Calcutta. De eerste moessonregen van het jaar, die volgde op een hittegolf, heeft de stad in een groot openluchtzwembad veranderd. foto reuter Eerste strafmaatregel van internationale gemeenschap N-ISTANBUL-WASHINGTON De internationale gemeenschap heeft gisteren de eerste straf maatregel genomen tegen Noord-Korea. Het Internationa le Bureau voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen heeft de tech nische bijstand aan het land in getrokken. De technische bij stand van de IAEA had in 1993 een waarde van rond 270.000 dollar ofwel krap een half mil joen gulden. Noord-Korea wordt ervan verdacht een atoombom te maken en weigert inspectie van zijn kerninstalla ties. De volgende stap komt van de VS en Rusland. Zij leggen de komende dagen een ontwerp resolutie voor aan de VN-Veilig heidsraad. Daarin wordt Py ongyang met sancties gedreigd. Ook komt er misschien een in ternationale conferentie. Dit zeiden de Amerikaanse en Rus sische minister van buitenland se zaken, Christopher en Ko- zyrev, gisteren op een gezamen lijke persconferentie in Istanbul, waar de NAVO vergadert. Om de resolutie aangenomen te krijgen, zullen de VS en Rus land wel China moeten overtui gen, de communistische bond- Als uw portefeuille is verdwenen, kunt u voortaan met één telefoontje naar de Postbank Support Service alles laten blokkeren. Dus al uw passen en al uw creditcards. Bel voor de folder gratis 06-0400. Of haal 'm even op het postkantoor. POSTBANK genoot van Noord-Korea die te vens als permanent lid beslui ten van de raad met een veto kan torpederen. Peking zei don derdag nog sancties af te wij zen: „Die zouden de betrokken partijen alleen maar in een con frontatie storten en een situatie doen ontstaan die niemand wil. Allen moeten kalm en terug houdend blijven. Dan is het mogelijk een oplossing te vin den". China poogt via contac ten met Noord-Korea en de VN de betrokkenen aan de onder handelingstafel terug te krijgen. Noord-Korea sloeg gisteren bij de eerste strafmaatregel on middellijk terug. Zijn gezant bij de vergadèring van de IAEA zei dat twee VN-inspecteurs Noord-Korea moeten verlaten en 'dat zijn land niet langer de continuïteit van nucleaire waar borgen kan garanderen'. Vóór de stemming dreigde het, als het besluit zou worden aange- t de IAEA te stappen. Paus haalt alle kardinalen naar Rome CORRESPONDENT Vanwege de ziekenhuisperikelen van paus Johan nes Paulus II is een fnaand vertraging opgetre den, maar maandag en dinsdag gaat het echt ge beuren: de 140 kardinalen van de Rooms-Katho- lieke Kerk zullen in het Vaticaan debatteren over de toekomst en vooral het verleden van de kerk. In het zicht van het jaar 2000, aldus Johannes Paulus, moet de kerk een 'mea culpa' (schuldbe kentenis) uitspreken en haar fouten toegeven. Het is altijd gemakkelijk om van een historische gebeurtenis te spreken, maar dit keer verdient het initiatief van de bisschop van Rome zeer zeker dit predikaat. Een expliciete uitnodiging tot schuld bekentenis als die van de paus, komt in de hele geschiedenis van het pausdom niet voor. Om iets te vinden dat erop lijkt, moet worden terugge gaan naar de laatste niet-Italiaanse paus, de Ne derlander Hadrianus VI, die, in een uiterste po ging om het Lutherse schisma te voorkomen, toe gaf dat de kerk van Rome aan degeneratie ten prooi was gevallen. De verrassing moet groot zijn geweest bij de kardinalen, die verwachtten dat de pauselijke brief uitsluitend betrekking had op de wijze waar op de kerk tweeduizend jaar christendom wil gaan vieren. De paus gelastte echter een groot scheeps zelfonderzoek en nam zelf al een voor schot door een lijst te presenteren van voorbeel den waar de kerk, haar leiders en de gelovigen in de fout zijn gegaan. Johannes Paulus II noemt de inquisitie, de godsdienstoorlogen, de schending van mensen rechten, de vervolging van wetenschappers als Galileo Galilei. „Het is noodzakelijk", zo schrijft hij, „dat ook de kerk, in het licht van het Tweede Vaticaanse Concilie en van de principes van het Evangelie, de donkere zijden van de geschiedenis beoordeelt". Volgens de paus zal dit niet het prestige van de kerk aantasten. „Het zal juist een versterkend ef fect hebben, wanneer de kerk met moed en op rechtheid de vergissingen onderkent die haar mensen, en in zekere zin in naam van de kerk, hebben gemaakt." De toon van de brief is oprecht en strijdvaardig. Het is moeilijk voor te stellen dat de opsteller een oude en vaak'zieke paus is, die bovendien te boek staat als uiterst conservatief. Johannes Paulus lijkt in wat de nadagen van zijn pontificaat moeten zijn, de kerk een sprankelend voorjaar cadeau te willen doen. Het 'mea culpa' van de paus begint met Galileo Galilei. Niet zo verwonderlijk, want het was de paus zelf die onlangs het initiatief nam tot rehabilitatie van de geleerde, die door de kerk in de zestiende eeuw werd verketterd omdat hij beweerde dat de aarde om de zon draait en niet andersom. De paus vervolgt met te zeggen: „Hoe kunnen wij zwijgen over de vele vormen van geweld die in naam van het geloof zijn gepleegd? Ik denk aan godsdienstoorlogen, inquisities en andere vor men van schending van de rechten van de perso nen". Maar de paus gaat verder en erkent in feite de kritiek die al eeuwenlang door leken op jde kerk van Rome wordt geuit. „De kerk als instituut heeft zich schuldig gemaakt aan totalitair gedrag. Het is veelzeggend dat de dwangmethoden die de rechten van de mens schonden, later zijn toege past door de totalitaire regimes van de twintigste eeuw en nog steeds worden gebruikt door de isla mitische fundamentalisten. De kerk heeft in het verleden, zoals de paus rui terlijk erkent, veelvuldig gezondigd. Hel is echter nog de vraag of hij bereid is enkele 'hoofdzonden' ter discussie te stellen, zoals het geloof dat de kerk een 'perfecte maatschappij' is die als enige zeggenschap heeft over de moraal en zaken die het geweten aangaan. Ook de theologisch om streden stelling dat de paus de plaatsvervanger is van God op aarde, kan tot die hoofdzonden worden gerekend. Veel van de moeilijkheden met de moderne wereld en ook met dé andere gods diensten, worden veroorzaakt door deze opvat ting. SARAJEVO-GENÈVE Rtr-I Als uw portefeuille is verdwenen, kunt u voortaan met één telefoontje naar de Postbank Support Service alles laten blokkeren. Dus al uw passen en al uw creditcards. Bel voor de folder gratis 06-0400. Of haal 'm even op het postkantoor. POSTBANK Nog voor het ingaan ervan zei de commandant van het VN-le- ger in Bosnië, sir Michael Rose, de eerste volledige wapenstil stand voor geheel Bosnië te zien als 'het begin van het einde' van de al 26 maanden durende strijd. „De vereisten voor vrede zijn aan beide kanten aanwezig. Ik denk dat er een sterke vre deswil aanwezig is onder de be volking", aldus Rose. Volgens de commandant vormt de stemming in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den een serieuze bedreiging van de kansen op vrede. Het Huis ging donderdag, tegen het be leid van president Clinton in, akkoord met opheffing van het wapenembargo tegen de Bosni sche moslims. Rose vreest dat de humanitaire hulp, waarvan miljoenen inwoners van Bosnië afhankelijk zijn, daardoor in ge vaar komt. De Bosnische pre mier Haris Silajdzic prees de Amerikanen echter en noemde het besluit van het Huis een 'belangrijke en grote i ning'. De gisteren van kracht gewor den wapenstilstand tussen de strijdende partijen in Bosnië- Hercegovina is voor het vallen van de avond al op diverse fron ten geschonden. „We hebben veelbelovende berichten uit sommige regio's, terwijl in an dere delen van Bosnië de strijd doorgaat", aldus woordvoerder Rob Annink van de vredes macht van de Verenigde Naties (Unprofor) in Sarajevo. Twee uur na het ingaan van het staakt-het-vuren om 12.00 uur kregen de blauwhelmen uit het noorden van Bosnië al 63 meldingen van schendingen er van. Uit het gebied ten noorden van de Bosnische hoofdstad Sa rajevo werden er 31 gemeld. Volgens dezelfde rapporten vuurde het Bosnische leger in de buurt van Bugojno in het westen van Bosnië een granaat af op stellingen van de Serviërs. Woordvoerders van de VN zeiden echter hoopvol te zijn dat de voor vier weken ingestel de wapenstilstand het houdt. moskou Rtr het land zijn geïnfiltreerd en ook in de politiek doordringen. „Ik heb het ministerie van bin nenlandse zaken en de FSK (fe derale inlichtingendienst, red.) opdracht gegeven het land schoon te maken van het crimi nele vuil", zei hij. „De hoofden van de autoriteiten zullen per soonlijke verantwoordelijkheid dragen voor het succes van het beleid", aldus de president, die minister Jerin en FSK-chef Ste- pasjin bij naam noemde. Rusland had vorig jaar te ma ken met een sterke toename van de georganiseerde crimina- lieit, vooral in Moskou. Volgens officieuze ramingen controleren criminele groepen meer dan de helft van de privé-sector. Schietpartijen tussen gangsters, huurmoorden en bomaansla gen zijn gemeengoed geworden in de grote steden, waardoor de vrees voor anarchie toeneemt in een land waar tot een paar jaar geleden de steden gewoonlijk veilig waren. President Boris Jeltsin heeft zijn veiligheidsdiensten gisteren op dracht gegeven Rusland te ver lossen van het 'criminele vuiL' nis'. Hij zei dat ministers de persoonlijke verantwoordelijk heid krijgen voor het slagen of mislukken van de nieuwe maat regelen tegen de criminaliteit. „De misdaad is de pest van Rusland geworden", zei de pre sident tijdens een persconferen tie in het Kremlin die was ge wijd aan het uitroepen van de soevereiniteit van Rusland, vier jaar geleden. Hij wees erop dat de Russische regering nieuwe wetgeving heeft voorbereid om de georganiseerde misdaad te bestrijden. De criminaliteit, die vaak verband houdt met de cor rupte bureaucratie, floreert in Rusland sinds eind jaren tachtig de ijzeren greep van de Sovjet staat op het openbare leven los ser werd. Jeltsin zei dat criminele krachten in washington-den haag Het initiatief van de paus is er wel juist op ge richt om de betrekkingen met de andere grote godsdiensten de islam en het jodendom als ook met de orthodoxe en reformatorische kerken, te verbeteren. Te bezien valt nog of de paus in de discussies ook het antisemitisme van de Rooms- Katholieke Kerk wil betrekken. De betrekkingen met Israël zijn al sterk verbeterd, maar de paus lijkt nog huiverig om de (indirecte) schuld op zich te nemen voor tweeduizend jaar antisemitisme en jodenvervolging. De paus stelt in zijn brief echter wel voor om een grote conferentie te organiseren met de christelijke, islamitische en joodse leiders op de berg Sinaï. Zelf wil hij een reis maken door Irak en Egypte en ook Jeruzalem aandoen. „De nade ring van het einde van het tweede millenium, moet iedereen aanzetten tot een gewetensonder zoek", aldus de paus, die hoopt op deze wijze de oecumenische discussie op een hoger plan te til len. Hij zegt zelfs dat er gemeenschappelijke mar telaren zijn en vraagt aan katholieken, protestan ten en orthodoxen gezamenlijk te bidden op de graven van die martelaren. Volgens de paus is het mogelijk de wereld in het derde millenium wer kelijk een geheel ander aangeraden zo spoedig mogelijk Haïti te verlaten. De VS hebben commercieel vliegverkeer naar Haïti verbo den, alsmede sancties gesteld op financiële transacties. Later besloot ook Canada het com merciële vliegverkeer op Haïti te verbieden. Op het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken is volgens een woordvoerder al een brief van Clinton binnenge komen waarin deze vraagt om de Amerikaanse sancties over te nemen. Volgens de zegsman vliegt geen enkele Nederlandse maatschappij op Port-au-Prin- ce. Over het bevriezen van fi nanciële transacties zei de woordvoerder dat Nederland zich gebonden acht aan een reeks internationale verdragen over vrij geldverkeer. Rtr-AFP-DPA-GPD De Verenigde Staten en Canada hebben de druk op het militaire regime in Haïti verder opge voerd. President Clinton kon digde nieuwe Amerikaanse sancties aan. De maatregelen zijn bedoeld om de militaire junta in het Caribische land te dwingen weg te gaan, zodat de gekozen president Jean-Betrand Aristide kan terugkeren. Het ministerie van buiten landse zaken in Washington deelde mee dat familieleden van personeelsleden van de Amerikaanse ambassade en sommige personeelsleden van bedrijven in Port-au-Prince worden teruggeroepen. Alle Amerikaanse burgers wordt Als uw portefeuille is verdwenen, kunt u 1 met één telefoontje naar de Postbank Support Service alles laten blokkeren. Dus al uw passen en 51'uw creditcards. Bel voor de folder gratis 06-0400. M) Of haal 'm even op het postkantoor. POSTBANK

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5