Aanpak criminaliteit op milieugebied onvoldoende «mm Reclamecampagne KPN is flop Officier eist vier ton van Paktank Binnenland Slag van de eeuw 'Tijd van verbittering en rancune is voorbij' As dode niet schadelijk Leden jeugdbende alleen vervolgd voor overval SATERDAG 11 JUN11994 Merwedebrug twee weken in de revisie Rotterdam Automobilisten die de komende twee weken over de A27 van Utrecht naar Breda willen, kunnen niet over de Mer wedebrug. Gisteren is Rijkswaterstaat begonnen aan een revisie van de brug. Het verkeer uit noordelijke richting wordt door geel-zwarte borden omgeleid via Gouda, Rotterdam en Dordrecht of via Zaltbommel en 's Hertogenbosch. Vijfduizend mensen uit de omgeving hebben een pasje gekregen. Zij mogen wel over de brug. Als alles volgens plan verloopt, is het werk 24 juni klaar. Honderd miljoen handtekeningen den haag Organisaties van voornamelijk medici en juristen hebben gisteren meer dan honderd miljoen handtekeningen te gen kernwapens aangeboden aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Ze willen dat het Hof zich buigt over de vraag of nucleaire wapens toelaatbaar zijn met het oog op de in ternationale gezondheidswetgeving. De handtekeningen zijn in ongeveer twintig landen verzameld. Wöltgens misschien burgemeester Tweede-Kamerlid en oud-PvdA-fractievoorzitter Wöltgens en CDA-burgemeester Willeme van het Overijsselse Denekamp zijn de grote kanshebbers voor het burgemeester schap van de Limburgse gemeente Kerkrade. De vertrouwens commissie uit de gemeenteraad zette hen in een advies aan gouverneur Van Voorst tot Voorst bovenaan het verlanglijstje, maar spreekt geen voorkeur uit. Dat is, gezien het politieke for maat van Wöltgens, opmerkelijk. De PvdA'er woont in Kerkrade. Spanje nog steeds achter Lubbers Istanbul* De Spaanse premier Gonzales staat nog steeds achter de kandidatuur van premier Lubbers als voorzitter van de Eu ropese Commissie, maar als de meerderheid van de Europese lidstaten de Belgische premier Dehaene wil, zal Spanje niet dwarsliggen. Dat zei de Spaanse minister van buitenlandse za ken Solana gisteren tegen de pers in Istanbul. Verzekeringen dit jaar weer omhoog den haag De verzekeraars gaan nog dit jaar de premies verho gen. Dit bleek gisteren uit een enquête van het Verbond van Ver zekeraars. Ondanks premieverhogingen zeggen de verzekeraars opnieuw fors verlies te hebben geleden op de autoverzekerin gen. Momenteel wordt één op de 170 auto's gestolen. Ook op de aansprakelijkheidsverzekeringen wordt verlies geleden, zo zeg gen de verzekeraars. Al 140 ton vuil afgevoerd van erf kaatsheuvel» Van het erf van twee bejaarde zussen in Kaatsheu vel is tot nu toe 140 ton vuil afgevoerd. Het werk werd gisteren op last van de burgemeester stilgelegd om de zussen even op adem te laten komen. Maandag gaat de ontruiming verder. De gemeente verwacht dat het totaal op zo n 200 ton, oftewel twin tig vrachtwagens, zal uitkomen. De buurt had geklaagd over stank en ratten als gevolg van de verzamelwoede van de gezus- Zwaarste klok van Europa gegoten •rixtel Bij een bedrijf in Aarle-Rixtel werd gisteren de carillonklolj: van Europa gegoten. Het gevaarte, dat 9100 kilo weegt, is bestemd voor de gerestaureerde Eusebiusto- ren in Arnhem en moet twee weken afkoelen. Een medewerker van klokkengieterij Petit en Fritsen poetst een van de andere klokken voor het carillon op. foto anp Philips Mechatronics blijft bestaan Dordrecht» Philips Mechatronics in Dordrecht blijft bestaan, al zal het aantal arbeidsplaatsen verminderen van 294 naar 215. Dit akkoord is Philips gisteren met de bonden overeengekomen. Van de 79 arbeidsplaatsen die in Dordrecht vervallen, gaan er tien naar Eindhoven over. Voor 69 mensen wordt in december ontslag aangevraagd. Philips Mechatronics fabriceert elektromo toren voor electronische apparatuur. Reizen in Kroatië kan weer den haag Een deel van Kroatië is weer veilig voor toeristen. Dat stelt het Overlegplatform Vakantiereisadviezen, waarin het mi nisterie van buitenlandse zaken, de reisverzekeraars, ANWB en de ANVR (touroperators) zijn vertegenwoordigd. Globaal gezien is reizen mogelijk in het gebied boven de lijn Senj, Karlovac, Sis- ak, Novska, Pakrac, Osijek, met inbegrip van deze plaatsen. Rei zen ten zuidoosten van deze lijn wordt sterk afgeraden. Bouw stadion Arnhem mag beginnen arnhem» Het superstadion Akzodrome in Arnhem-Zuid mag worden gebouwd. Dat heeft de Raad van State bepaald. Bouwer Philip Holzmann AG uit Keulen kan meteen aan de slag. Hij hoeft niet te wachten tot de beroepsprocedure tegen de hinder wetvergunning is afgerond. De bouw begint vermoedelijk nog dit jaar. Akzodrome kan in het voorjaar van 1996 worden opge leverd. Politie geeft voorkeur aan bestrijding 'gewonemisdaad ondanks prioriteit De aanpak van de milieucriminaliteit is in de afgelopen jaren nauwelijks van de grond gekomen. Politie en justi tie geven in de praktijk de voorkeur aan de bestrijding van geweld en de georganiseerde misdaad. Dit is de con clusie van een nog niet bekendgemaakt rapport van het onderzoeksbureau Andersson, Elffers, Felix, dat in op dracht van de ministeries van justitie en binnenlandse zaken is opgesteld. den haag gpdfraude en georganiseerde mis daad, is milieucriminaliteit een van de speerpunten in het justi tiële beleid. Het project milieu handhaving van Binnenlandse Zaken en Justitie wordt dit jaar afgerond. Na dit jaar wordt het onderdeel van de reguliere poli tie- en justitietaken. Als uitvloeisel van het Milieube leidsplan 1 en 2 hebben politie en justitie er de afgelopen jaren in totaal 200 miljoen gulden bij- gekregen om de toenemende milieucriminaliteit aan te pak ken. Net als de bestrijding van De conclusie van het rapport, dat volgende week bekend wordt gemaakt, is dat er welis waar meer milieudelicten voor de rechter zijn gekomen, maar dat over het geheel genomen dit terrein een ondergeschoven kindje is gebleven. Door de reorganisatie van de politie zijn bijvoorbeeld de meeste milieubureaus opgehe ven. Daardoor is veel specialisti sche kennis verloren gegaan. Milieu vormt tegenwoordig een onderdeel van de basispolitie zorg. Ook hebben veel korpsen bui ten de Randstad, de zogeheten krimpregio's, veel mensen moe ten inleveren. In de praktijk Kok: Berekening over koopkracht van CPB onjuist De berekeningen van het Cen traal planbureau (CPB) waaruit blijkt dat iedereen er komend jaar twee procent in koopkracht achteruit gaat, kloppen niet. Dit stelt minister Kok van financiën. Volgens de PvdA-leider heeft het planbureau geen rekening gehouden met de door het hui dige kabinet beloofde lastenver lichting van 2 miljard gulden op 1 januari 1995. Daardoor wordt de koopkrachtdaling veel gerin ger. Kok heeft het CPB gevraagd ook berekeningen te maken voor 1996-1998. Dit met het oog op de kabinetsformatie. Moch ten de groei van de economie en het aantal banen blijvend hoger uitkomen, dan kan dat de beoogde paarse coalitie miljar den guldens schelen. De formatie-onderhandelaars zijn er gisteren nog niet uitge komen hoeveel ze precies willen bezuinigen in een volgend kabi net. WD-leider Bolkestein vindt dat PvdA en D66 onvoldoende willen bezuinigen en denkt dat het nog te vroeg is om knopen over het financieel en sociaal- economisch beleid door te hak ken. Kok (PvdA) en Van Mierlo (D66) denken dat dat wél kan. Onderzoek naar inrichting Amal amsterdam anp Het ministerie van justitie wil dat de rijksrecherche een on derzoek instelt naar beschuldi gingen over mishandeling in Amal, de inrichting voor Marok kaanse probleemjongeren in Amsterdam. Justitie heeft de procureur- generaal daarom gevraagd, op grond van de resultaten van een ambtelijk onderzoek naar de aantijgingen van drie ex-mede- werkers. Volgens hen worden de jongeren in Amal dagelijks hard geslagen of in eenzame opsluiting gehouden. Een deel van het personeel zou softdrugs gebruiken. De ex-werknemers zeggen de laan uitgestuurd te zijn omdat- zij daar kritiek op hadden. Directeur L. Tiel van het Soci aal Agogisch Centrum Het Bur gerweeshuis, een vyelzijnskoe- pel waaronder Amal valt, stelt dat de drie ex-medewerkers uit rancune spreken. Zij zouden zijn ontslagen omdat ze niet voldeden. Het experimentele Amal werd vorig jaar geopend door staats secretaris Kosto van justitie en heeft tot doel Marokkaanse jon geren van 12 tot 21 jaar op het rechte pad terug te brengen op een manier die aansluit bij hun eigen cultuur. De hulpverleners hebben een Marokkaanse ach tergrond. Molukkers op studiedag in Leiden: leiden» caroline v blijkt dat de politie zich sneller richt op zaken als drug- en ge- weldcriminaliteit dan op moei lijk te traceren milieudelicten, waarmee veel tijd en mensen gemoeid zijn. Ditzelfde geldt ook voor het Openbaar Ministe rie, ondanks dat er de afgelopen jaren in de negentien parketten milieu-officieren zijn benoemd. De Arnhemse advocaat-gene raal mr. H.W Samson, voorzitter van de landelijke projectgroep aanpak zware milieucriminali teit, onderschrijft de conclusies uit het rapport. „Zowel bij de politie als bij het Openbaar Mi nisterie bestaat bij het manage ment niet voldoende aandacht voor milieucriminaliteit". De stemming was mild, de scherpe kantjes zijn eraf. De traumatische gijzelingen en treinkapingen van de jaren '70 liggen ver in het verleden. De verzoening was voelbaar gister middag tijdens een studiedag over Molukkers aan de Leidse Rijkuniversiteit. „De tijd van verbittering, ran cune en strijd tegen de Neder landse overheid is voorbij", zei de 34-jarige V. Joseph na afloop. „We richten ons nu op een an dere strijd: die van een goede opleiding en een goede baan." Tijdens de lezingen over de dramatische treinkapingen in 1975 en 1977, waarbij in totaal zes gijzelnemers en zeven gijze laars de dood vonden, was het doodstil. Vandaag herdenken Molukkers de treinkaping van 1977 bij het grafmonument bij De Punt. Emeritus hoogleraar prof. dr. Andre Kobben, destijds voorzit ter van de Commissie van Over leg Zuidmolukkers-Nederlan- ders, benadrukte het grote schokeffect van de Molukse ac ties. „Het geweld betekende een enorm trauma voor zowel Mo lukkers als Nederlanders." De Leidse bestuurskundige Erwin Muller schetste het over heidsoptreden tijdens de gijze lingen als "weinig doordacht'. „De overheid beschikte over weinig kennis van de Zuidmo- lukse problematiek en werd door de gijzelingsacties steeds weer verrast. Zelfs de Binnen landse Veiligheidsdienst was absoluut niet op de hoogte en kon ook later niet doordringen tot de specifieke problemen van de Molukse gemeenschap en met name de jongeren." Nederland heeft zich in de ja ren '70 te weinig bekommerd om de specifieke problemen van de Molukkers, zo vond Mul ler. „De huidige integratie van Molukkers is een verklaring voor het feit dat er nu geen ac ties meer zijn. Hun problemen hadden eerder op de politieke agenda moeten staan." Een Molukse spreker onder steunde dat. Volgens hem was het Nederlands beleid twee slachtig: isolatie èn integratie. „Daardoor is het emancipatie proces te laat op gang gekomen en is anno 1994 nog steeds apart beleid nodig om Moluk kers uit hun achterstandspositie te bevrijden", zei JuartSeleky. Maar een andere spreker, Us- man Santi, is een heel andere mening toegedaan: „Wij Moluk kers moeten het nu zélf doen. Het gaat eindelijk beter met ons. We moeten niet alleen kri tiek hebben op de regering maar gebruik maken van onze eigen mogelijkheden." Verstrooiing van de as na een crematie wordt mogelijk. Uit on derzoek is gebleken dat er uit milieuhygiënisch oogpunt geen bezwaar tegen bestaat. Uit een onderzoek van DHV Bouw BV in Amersfoort is gebleken dat zulke bezwaren er ook niet zijn als de as op een hoogte van minder dan een kilometer in de lucht, in water met een oppervlakte van minder dan 1.500 vierkante me ter of op een oppervlakte van minder dan tien vierkante meter grond wordt verstrooid. Daarom is de huidige wet op de lijkbe zorging niet te handhaven, zo is de conclusie van Officier trekt deel dagvaarding in driebergen Prins Bemhard luisterde gisteren de viering van het 100-jarig bestaan op van Golfclub De Pan in Driebergen. De prins, een verwoed golfer, had zich voor de gelegenheid in een sportief kostuum van eind vo rige eeuw gestoken. Ook de overige feestvierders deden door middel van hun uitmonstering oude tijden her leven op de door overvloedige regen flink uitgeschoten speelterrein. foto anp ruud hoff Drie leden van de jeugdbende de KC Crips uit Den Haag, die gisteren voor de rechter ston den wegens de gewapende overval op een snackbar, wor den niet vervolgd voor deelna me aan een criminele organisa tie. Volgens officier van justitie mr. N. Zandbergen was dit deel van de oorspronkelijke dagvaar ding 'een brug te ver'. Ook de samenstelling van de jeugdben de zou onvoldoende duidelijk zijn. Voor de overval eiste de offi cier twee jaar gevangenisstraf tegen de drie verdachten. Met hun leeftijd (18. 19 en 27 jaar) wilde hij geen rekening houden. „Op hun leeftijd horen ze in de wereld van de gangs al tot de veteranen", aldus Zandbergen. Bij de overval vorig jaar decem ber werd de eigenaar van de snackbar met een broodmes in de rug gestoken. Eerder omschreef een politie man in Den Haag de aanklacht tegen de drie als een proefbal lon van het Openbaar Ministe rie. Volgens het welzijnsbureau HOF zijn in Den Haag circa vijf tien naar Amerikaans voorbeeld georganiseerde jeugdbendes ac tief. Deze bendes, onder de ver zamelnamen de Crips en de Bloods, hebben naar schatting 250 leden. Van hen is ruim de helft onder de 18 jaar. De drie ontkenden hun be trokkenheid bij de overval. Ver schillende getuigen verklaarden dat de verdachten op de bewus te avond niet in de buurt van de snackbar zijn geweest. Zandber gen verbaliseerde een van hen tijdens de zitting op verdenking van meineed. A. Auerbach van de politie Haaglanden waarschuwde eer der deze week de Crips en de Bloods niet op voorhand als cri minelen te beschouwen. „Het is onjuist om te stellen dat Den Haag vijftien gangs heeft die zich schuldig maken aan mis drijven. Het gros is bezig met een modeverschijnsel, dat is ge modelleerd naar de rapcultuur. Maar we nemen het wel serieus. Dit soort jongens begint met het pikken uit auto's, vervolgens pikken ze de auto zelf en het eindigt ermee dat auto's voor hen worden gepikt." AUTOKRAAN TRANSPORTEN Wegens grove nalatigheid die tot ontploffing en drie doden leidde rotterdam anp Tegen het Rotterdamse tankopslagbedrijf Paktank is vier ton boete geëist wegens gro ve nalatigheid. In oktober 1989 ontplofte een opslagtank met acrylonitril, waarna brand ontstond. Drie werknemers van een onderaannemer, die de tank aan het slopen waren, vonden daarbij de dood. Een vierde raakte zwaar gewond. Officier van justitie, mr. L. de Jonge, zei gisteren voor de Rotterdamse rechtbank dat het ongeluk grote gevoelens van onveilig heid teweeg had gebracht bij de Rijnmond bevolking. „De Rijnmond zit vol met bedrij ven die per definitie onveilig zijn. De beyol- king moet erop kunnen vertrouwen dat die de veiligheidsvoorschriften naleven Het is volgens haar aan de nalatigheid en onachtzaamheid van Paktank te wijten dat de opslagtank explodeerde. De officier eiste ook boetes van 25.000 gulden voor elk van de overtredingen van de Arbeidsomstandig hedenwet en de hinderwet, die zij bewezen achtte. Het ongeluk werd volgens de officier ver oorzaakt door een opeenstapeling van fac toren binnen de organisatie van Paktank. Daaraan zou inmiddels veel zijn verbeterd. Maar eind 1989 ontbraken bij het bedrijf, waar enorme hoeveelheden uiterst brand bare en giftige stoffen liggen opgeslagen, de noodzakelijkeveiligheidsvoorschriften. De man die was belast met de veiligheid, had daarvoor geen opleiding genoten, maar het vak in de praktijk geleerd. Hij werkte volgens eigen inzicht en niet volgens 'de hele papierwinkel'. De brandwachten die met het toezicht waren belast, kregen geen instructies en wisten niets van de eigen schappen van de opgeslagen produkten. Vergunningen voor werk aan de tanks wer den slecht ingevuld en niemand voelde zich verantwoordelijk. Uit het onderzoek is volgens De Jonge ge bleken dat de onderaannemers nergens van op de hoogte waren. Door het gebruik van een slijpschijf kon één vonkje de damp die boven de tank hing, al tot ontploffing bren gen. De advocaat van Paktank, mr. A. van Stigt, meende dat het bedrijf alleen kan worden verweten dat de brandwacht die dag niet goed had gefunctioneerd. Hij vond dat de feiten verjaard zijn en was van me ning dat het Openbaar Ministerie beloofd had het bedrijf niet te vervolgen. De officier erkende dat het handelen van het OM geen schoonheidsprijs verdient, maar bestreed dat er toezeggingen waren gedaan. Van verjaring is volgens haar geen sprake omdat de dagvaarding nog net bin nen de termijn is uitgebracht. Uitspraak 24 juni. den haag wilco dekker De even dure als langdurige re clamecampagne om mensen te interesseren voor een aandeel Koninklijke PTT Nederland (KPN) is uitgedraaid op een flop van formaat. Hoéwei de banken en ministeries die KPN naar de beurs brengen manmoedig yol- houden dat het geschatte aantal van 150.000 'kleine' KPN-beleg- gers,boven verwachting is, blijft de particuliere opkomst bij 's lands grootste beursgang een keer of drie achter bij de eerder uitgesproken verwachtingen. Als de voorzichtige schattingen juist zijn dat de KPN-reclatne- campagne zo'n twintig miljoen gulden heeft gekost, dan heb ben KPN en de Staat gezamen lijk bijna 135 gulden zeg maar bijna drie KPN-aandelen uitgegeven voojr elke beleg ger die over de streep is getrok ken. De 150.000 particulieren kun nen ook nog eens een maximale korting van 187,50 gulden (vijf procent, ofwel 2,50 gulden, voor ieder aandeel met een maxi mum van 75 aandelen) tege moet zien, hetgeen de Staat nog eens ruim 28 miljoen gulden kost. Volkskapitalisme heeft zijn prijs, zoveel is duidelijk. Precies een maand geleden gaf maar liefst 44 procent van de huishoudens in een enquête van onder meer deze krant aan te overwegen 'in KPN te gaan'. Een fraaier potentieel bij het be gin van een PR-campagne is nauwelijks denkbaar. Zo'n 270.000 mensen vroegen telefo- presenteert op 12 juni a.s.: nog enige Kaarten aan de deur verkrijgbaar Folk Rock Festival '94 June's High-Folk rock Michael de Jong blues A Piece of Cake Westcoast Sound Catfisch New Orleans blues WV-kantoren f 35 - Fee) MULTI MEDIA ENTERTAINMENT CENTRE Congressen produkt-presentaties modeshows radio/tv-shows. partyzalen, bars, eetcafe nisch of per post informatie over de beursgang van KPN. Nog eens zo'n aantal deed dat bij zijn bank, schatte het minis terie van Verkeer en Waterstaat. Maar hoe langer de campagne duurde, hoe minder de animo onder het volk werd. Twee we ken geleden bleek uit een pei ling van De Telegraaf dat nog maar zes procent, zo'n 200.000 mensen, aan de historische beursgang deel dacht te nemen. Het zijn er uiteindelijk nog min der geworden. Daarmee is dé uitdrukkelijke wens van de Tweede Kamer een zo breed mogelijke spreiding van het aandeel KPN onder de bevol king lichtelijk in het water gevallen. Niet omdat er te weinig gedaan is om dat doel te bereiken, maar juist veel te veel. „De massale campagne heeft irritatie en wantrouwen gewekt," consta teert directeur De Haze Winkel de VEB (Vereniging van Effectenbezitters). De voor man van de particuliere beleg gers is tevreden, omdat zijn angst dat onervaren beleggers met door de campagne veel te hooggespannen verwachtin gen door KPN teleurgesteld zouden worden. „Die campag ne is een beetje een echec, maar daar lig ik zeker niet wak ker van." KPN-topman Dik liet zich de af gelopen week in het TV-pro- gramma Nova al ontvallen dat het reclamegeweld achteraf be zien wellicht wat teveel van het goede is geweest. Demissionair minister Maij dacht deze week het dreigende debacle nog een fraaie wending te geven door opeens te reppen van een op haar ministerie verwacht aantal particuliere beleggers van 50.000. „Het worden er ruim twee keer zoveel," riep ze en thousiast uit. Haar eigen KPN-adjudant op het ministerie, projectgroep-co ördinator A. Betting, sprak ech ter ruim twee weken geleden te genover Het Financieele Dag blad de verwachting uit 'dat het wel de kant van DAF op zou gaan'. Toen schreven 400.000 partculieren zich tot hun grote spijt achterafin voor een stukje nationale trots. Nederland is geen beleggers- land. KPN mag een klein land hier trots op zijn? dacht daar drastisch verandering in te brengen. Een inschattingsfout, en een dure. Niet alleen had er een miljoen of wat op de cam pagne bespaard kunnen wor den. De kleine beleggers die wél inschreven, hadden misschien best wel wat meer willen beta len dan het 'kruideniersprijsje' van 49,75 gulden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3