'Haring met slappe buiken blijft in Denemarken' 7 ZATERDAG 11 JUNI 1994 De een wil ze in stukjes gesneden. Anderen laten ze zo in hun keel glijden. Maatjesharing. Ieder seizoen strijkt een Nederlandse kolonie handela ren neer in het Deense Jutland. Het overgrote deel van de traditionele Hollandse Nieuwe wordt immers sinds jaar en dag gevangen door Deense vissers. Hoewel... hun Noorse collega's kijken met meer dan gemiddelde belangstelling naar het 'Goud der Zee'. De eerste haring van het jaar wordt steeds internationalen Seizoenarbeiders ka ken de haring bij Werner Larsson Fis- keeksport. Het Deen se visverwerkende bedrijf heeft sinds vo rig jaar een joint-ven ture met Kennemer- land. De maatjesha ring wordt kant en klaar naar Nederland vervoerd. Over het aanbod zijn de inkopers goed te spreken: mooie kwaliteit Nederlandse haringinkopers bezig met het opbieden in de veilinghal van Hirtshals. J e zijn herkenbaar aan de lichtblau- j we kleur. Honderden kistjes staan netjes opgestapeld. Een eindeloze rij. Uit het plastic steekt af en toe eens een staart. Een klein groepje mannen verplaatst zich langzaam door de grote hal. Handen woelen door de inhoud van de bakken. Goedkeurende blikken. Gemompel. Af en toe gesis. Of een klein vreugdekreetje. Haring zo ver het oog reikt. Dirk Parlevliet en Cor Haas noot houden halt bij een zojuist binnenge brachte partij. „Schitterend", zegt Parlevliet fluisterend. Hij schrapt het velletje van een haring. „Kijk eens wat een vet. Die structuur. Hij glimt mooi. Moet je zien wat een klasse vlees, goed doorbloed. Dat ruggetje, lekker dik." Het is duidelijk, Dirk en Cor zijn beiden geïnteresseerd in de partij. De veilingmeester begint. Als een onafgebroken Deense spraak waterval, zo snel volgen de getallen elkaar op. Cor haakt af. De prijs is te hoog. Een an dere Nederlandse handelaar neemt het over. Het opbieden staakt. Niemand is bereid ho ger te gaan. Dirk heeft de partij. Tweehon derd kistjes met elk veertig kilo zijn van hem. Het gezelschap schuift verder door. Een an dere partij. Zo gaat het de hele ochtend door op de veiling van Hirtshals, een havenstadje in het uiterste noorden van Jutland, Dene marken. Even buiten de veilinghal, bij de wal, heeft zojuist een scheepje aangemeerd. Met grote pompen wordt de haring uit het scheepsruim gehaald om vervolgens met donderend geweld in grote bakken te ver dwijnen. Snel ijs erop. Maar voor de volgen de lading. Hollandse Nieuwe Nog diezelfde nacht hebben Deense en Noorse scheepjes, zogeheten purse-seiners, de haring opgespoord en met behulp van ronde netten hele scholen tegelijk uit het wa ter 'getild'. De vissers zetten vervolgens koers naar de veiling in Skagen. Deze veiling en die van Hirtshals en Esbjerg zijn gedurende twee maanden Hollands gebied. Zo'n twintig Ne derlandse handelaren kopen in acht weken tijd nagenoeg de complete jaarvoorraad Hol landse Nieuwe. Van medio mei tot halverwe ge juli is het een topdrukte in de diverse vei lingen. De Nederlandse inkopers in totaal zo'n twintig man hebben een dagelijks ri tueel. Eerst naar de veiling van Skagen en daarna naar het vijftig kilometer verderop gelegen Hirtshals. In deze periode kopen zij het grootste gedeelte van de totale jaarvoor raad Hollandse Nieuwe. Van de 28.000 ton maatjesharing die vorig jaar in Nederland werd gegeten, kwam 20.000 ton uit Dene marken. De rest was afkomstig van Neder landse trawlers. Wekelijks is er overleg tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse handelaars en Deense vissers. Gezamenlijk wordt een visplan opgesteld om grote schommelingen in prijs of aanvoer te voor komen. Sinds 1977 speelt het maatjesseizoen zich in feite in Denemarken af. In dat jaar werd voor grote delen van de Noordzee een ha ringvangstverbod van kracht. Alleen in het Skagerrak en het Kattegat mochten Deense vissers nog haring vangen. Nederlandse in kopers moesten noodgedwongen ujtwijjcen naar Denemarken. Niet echt een ramp, aan gezien de haring in dit gebied al vroeger ge schikt is om te worden verwerkt tot Holland se Nieuwe. De maatjesharing is geslachtsrij pe haring die zich in de zomermaanden vol vreet met plankton. De vis neemt hierdoor ontzettend toe in vetgehalte. Uiteindelijk is het de bedoeling dat het vet wordt' omgezet in hom en kuit. Volgens kenners is de haring omstreeks half juli op zijn best: de zoge noemde Koninginneharing. De haring wordt na vangst direct ontdaan van zijn ingewanden, zodat hij goed kan doorbloeden. Bij dit kaken blijft de alvlees- stevig, dan wordt het Nederland. Haring met slappe buiken blijft in Denemarken." Over het aanbod zijn hij en de andere inkopers goed te spreken. Mooie kwaliteit, gelijkmati ge aanvoer, luidt het eensgezind. „En dit was niet afgesproken hoor", lacht Cor Haasnoot. Vismeel Ze hebben wel verbaasd opgekeken van al die berichten over de slechte kwaliteit van de haring en de mindere aanvoer dit jaar. Toe gegeven, de echte Oostzee-haring in het Kat tegat en Skagerrak is nagenoeg verdwenen. Maar meer naar het noorden is wel mooie maatjesharing te vinden. Al moeten de pur se-seiners wel steeds verder weg. Elke dag op zee kost de schipper toch weer 100.000 gul den. Maar de Hollandse Nieuwe? Nee, daar is men niet zo bezorgd over. Uiteindelijk wordt slechts vijf procent van de totale haringpopu latie (iets boven de 800.000 ton) verwerkt tot maatjesharing. Meer zorgen maken de Nederlandse visko- pers zich over de Deense vismeelindustrie. De industrievisserij vangt veel jonge ha rinkjes voor de produktie van vismeel. Die harinkjes zouden anders uitgroeien tot maatjesharing. Volgens prognoses is door toedoen van de industrievisserij het biolo gisch minimum van 800.000 ton gevaarlijk dicht bereikt. De kans is dan ook groot dat de Noordzee wederom voor de haringvangst wordt verboden. De Nederlandse haringhan delaren zullen de kwestie binnenkort aankaarten bij de Europese Commissie. De Deense vissers hebben zo hun eigen problemen. In dit geval gaat het om Noorwe gen. Met argwaan zien de Denen dat hun Noorse collega's zich ook met de vangst van maatjesharing gaan bezighouden. Ongeveer eenderde van de maatjesschepen die hun vangst in Denemarken aan wal brengen is Noors. En de Noren zouden best wel meer Hollandse Nieuwe willen leveren, al is het al leen maar omdat de prijzen veel hoger zijn dan die van bijvoorbeeld kabeljauw. Sinds twee jaar is er overleg tussen Deense, Noorse en Zweedse vissersorganisaties over een gelijkmatige haringaanvoer. Volgens in gewijden verloopt dit overleg in de 'maatjes club' vaak uiterst stroef. Daarbij komt nog dat de kwaliteit van de Deense aanvoer de af gelopen twee seizoen nogal tegenviel. De Ne derlandse groothandel wil het risico op min dere haring zo veel mogelijk vermijden en kijkt daarom met interesse naar Noorwegen. Met name de zuidelijk gelegen havenstad Egersund is populair bij handelsdelegaties uit Nederland. Visgroothandel Arie Hoek is inmiddels al bezig met een fabriek bij Egers und. Unifisk-directrice Suzanna Drewes, deel neemster aan het overleg, probeert de poten tiële Noorse bedreiging*enigszins te relative ren. „Denemarken ligt dichter bij Nederland dan Noorwegen. In dat korte maatjesseizoen is tijd geld. Waarom zouden de Hollanders hier dan wegwillen? Bovendien hebben wij hier een perfecte infrastructuur. En vergeet niet al die samenwerkingsverbanden, tussen Nederlandse en Deense firma's. Die kunnen niet zomaar verdwijnen?" Maar toch zit het haar niet lekker, die Noorse aandacht voor de maatjes. „Ach, als het haringaanbod ont zettend toeneemt, dan gaat de prijs automa tisch omlaag. Dan hebben de Noren geen in teresse meer", denkt zij. In de vrij lege veilinghal van Skagen staat nog één partij: Shetland-haring, gevangen door een Noors schip. Helaas was de kwali teit niet helemaal optimaal. Niemand had er in eerste instantie belangstelling voor, zodat de haring naar de vismeelindustrie zou gaan. Na overleg besluit Cor Haasnoot de haring tegen de bodemprijs van 1. 83 kronen (onge veer zestig cent) per kilo te kopen. De Noorse schipper staat er verheugd bij. Aanvankelijk wilde hij zelfs niet lossen vanwege de minde re kwaliteit. Dankzij die Nedèrlanders heeft hij die dag toch nog een goede boterham verdiend. klier zitten. Daarna wordt de haring licht ge zouten. De nog actieve pancreas zorgt voor een enzymuitscheiding, waardoor het vlees zacht wordt en de haring zijn eigen zilte smaak krijgt. Dit hele proces duurt nauwe lijks een dag. Ten slotte wordt de maatjesha ring ingevroren, zodat eventueel aanwezige wormen worden gedood. Na het ontdooien is de haring klaar voor gebruik. Vakantiehuisjes De Nederlandse visdetailhandel moet het juist van de zomertijd hebben. Volgens gege vens van het Nationaal Visbureau maakt de Hollandse Nieuwe eenderde deel uit van de totale omzet van de visdetailhandel, oftewel zo'n 200 miljoen gulden. Dus heeft haringinkopend Nederland geen probleem twee maanden op Jutland te ver blijven. Sommige handelaren nemen hun in trek in vakantiehuisjes. Anderen vliegen re gelmatig heen en weer tussen Denemarken en Nederland. Want eensgezind is de conclu sie: maatjesharing kopen zonder deze te heb- Directeur Werner Larsson van het gelijknamige visverwerkende Deens bedrijf. ben gezien, dat kan niet. Het is een werkje voor specialisten. Dirk Parlevliet is alweer voor het twintigste jaar zomers in Denemarken te vinden. De ex-di recteur van het Katwijkse Parlevliet Van der Plas is eigenlijk allang met pensioen. Uit geldgebrek hoeft hij het ook niet te doen. Hij kan eenvoudig het keuren niet laten. Iedere week verdwijnen door zijn toedoen 20 tot 25 vrachtwagens met elk 440 kisten naar Nedef- land. „Die zijn voor Amsterdam", wijst hij ach teloos naar een stapel kisten. „Dat zijn de wat grotere haringen. Amsterdammers zijn daar gek op." Het kaken laat hij doen in Kat wijk of Harderwijk. Andere bedrijven beste den het verwerken van de vis uit. Visserij- maatschappij Kennemerland uit IJmuiden, bijvoorbeeld, is vorig jaar een joint-venture aangegaan met het Deense Werner Larsson Fiskeeksport. De maatjesharing maakt 40 procent uit van de totale omzet van het Deense bedrijf. Tijdens het seizoen heeft het bedrijf ruim 150 extra krachten in dienst. Per dag verlaten achtduizend haringemmertjes kant en klaar het pand. Ouwehand is het grootste haringverwer- kende bedrijf in Nederland. De firma heeft enkele keurders op de Deense veilingen lo pen. De malsere haring wordt direct bij het Deense Unifisk verwerkt. De steviger exem plaren gaan zo snel mogelijk op transport naar Nederland en ondergaan de bewerking in Katwijk. „Ik kijk naar de buiken", zegt Ou wehand-inkoper Krijn Parlevliet. „)Zijn die

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 35