CDA moet nadruk leggen op openheid en evangelie Consument beslist wasmiddelenstrijd Feiten &Meningen Alleen politiek kan problemen NS oplossen 'Ja' is logische keuze Oostenrijk Zwitserse strijd over leveren militairen ZATERDAG 11 JUN11994 Werk en milieu zijn zowel voor het huidige, demissio naire, kabinet als voor de nieuwe, vermoedelijk paarse, regering van groot belang. Er moeten meer banen ko men en waar mogelijk moet het milieu worden ontzien. Het beleid van de Nederlandse Spoorwegen staat echter haaks op die uitgangspunten. Vóór 1 januari 1998 moeten 4.800 banen verdwijnen. Bovendien wor den ritten geschrapt, waardoor steeds meer mensen van het openbaar vervoer moeten overschakelen op de auto. Met alle kwalijke gevolgen voor het milieu van dien. Een belangrijk onderdeel van die bezuinigingsopera tie vormt het schrappen door NS van 472 formatie plaatsen van machinisten en conducteurs. Weliswaar is dat aantal inmiddels tijdelijk verlaagd tot 250, maar te recht hebben de vakbonden daarmee geen genoegen genomen. Zij gaan maandag in staking tenzij alsnog een akkoord wordt bereikt. De kans daarop is klein. Het probleem is dat beide partijen het gelijk aan hun zijde hebben. De Spoorwe gen zijn gedwongen om fors te snijden in het reizigers- vervoer en in het personeel, omdat zij in het jaar 2000 op eigen benen moeten staan. De overheidssubsidie, die vorig jaar nog 450 miljoen gulden bedroeg, wordt afgebouwd tot zestig miljoen aan het einde van deze eeuw. Op verzoeken van NS om dat bedrag te verhogen tot ten minste tweehonderd miljoen is vooralsnog door 'Den Haag' negatief gereageerd. En 'dus' schrappen NS ritten en wordt vervolgens vastgesteld dat er te veel werknemers zijn. Het personeel van NS stelt daartegenover dat drie jaar geleden na een moord op een conducteur in Har- lingen nog vierhonderd nieuwe conducteurs werden gezocht om de agressie in de treinen beter te kunnen bestrijden. Die agressie is de jaren daarop bepaald niet verminderd. De commissie-Beke stelde vorig jaar in het rapport 'Sociale veiligheid op de rails' vast dat zeventig procent van de hoofdconducteurs klaagde over toenemende agressie. Zij houden dan ook hun hart vast nu NS nog altijd van plan zijn om de boete voor zwartrijders met ingang van volgend jaar te verhogen van 25 naar 63 gul den. Geeft de directie van NS echter toe aan de wensen van het personeel, dan zal elders moeten worden be zuinigd. In dat geval zullen bijvoorbeeld nog meer rit ten vervallen of zal de prijs van het treinkaartje nog ver der omhoog gaan. waardoor veel passagiers zullen af haken. In alle gevallen wordt het personeel uiteindelijk toch de dupe van de maatregelen. Om aan deze patstelling een einde te maken, dient de politiek meer geld op tafel te leggen dan de eerder toe gezegde zestig miljoen. De moeilijkheid is echter dat het huidige kabinet zo'n beslissing niet meer zal nemen en dat de nieuwe regeringsploeg nog wel enkele weken op zich zal laten wachten. Als wordt vastgesteld dat de NS-directie en de bonden de problemen zelf niet kun nen oplossen, is het het beste daf»NS de bezuinigings plannen voorlopig van tafel halen en de bonden in elk geval op dit moment afzien van acties. In plaats daarvan moet een aanvullend subsidiever zoek worden ingediend bij de onderhandelaars Kok, Bolkestein en Van Mierlo. die werken aan een paars ka binet. In het belang van de Spoorwegen, de werkgele genheid. het milieu en niet in de laatste plaats de reizi gers zullen zij vervolgens het licht op groen r ten en aan de wens van NS moeten voldoen. JAN PREENEN Veel hangt af van het referendum morgen in Oostenrijk over het lidmaatschap van de Europese Unie. Uit de onderhandelingen zijn voorwaarden gekomen die door de politieke gevestigde orde als gunstig worden be schouwd. Nu is het aan het volk om een oordeel te ge ven. Volgens de laatste peilingen zou een gerieflijke meerderheid ja zeggen, maar eerdere geluiden wezen op een nek-aan-nek race tussen voor- en tegenstan ders. Van de vier landen waarvan de regeringen hopen zich volgend jaar januari bij de EU aan te sluiten, is Oostenrijk de eerste die een referendum houdt. Afge sproken is dat Zweden, Finland en Noorwegen volgen, in volgorde van, naar tot nu toe gebleken, afnemend enthousiasme. Als de Oostenrijkers nee zeggen, is het waarschijnlijker dat de Scandinaviërs en Finnen dat ook zullen doen. Zeggen de eerste drie ja, dan kunnen de weifelachtige Noren wel eens hetzelfde zeggen. Zoals gewoonlijk in dergelijke debatten, hebben bei de zijden geprobeerd de kiezers bang te maken met gruwelverhalen over de gevolgen wanneer zij hun ad vies in de wind zouden slaan. Oostenrijks naoorlogse traditie van neutraliteit staat centraal in het debat. Toen de Sovjetunie en de geallieerden in 1955 hun troepen terugtrokken, lieten de Russen Oostenrijk beloven voor altijd neutraal te blijven. Onder achtereenvolgende kanseliers en met name onder de socialist Bruno Kreisky, heeft Oostenrijk zich gepresenteerd als spil tussen de supermachten, gastvrij voor vluchtelingen en altijd bereid zijn verschillende speciale relaties te gebruiken voor het gemeenschappe lijk welzijn. Die rol verdween na de val van de Berlijnse Muur en daarmee ook de logica van het neutraal zijn. Vluchtelingen met name uit ex-Joegoslavië stroomden het land binnen, wat voeding gaf aan de la tente vreemdelingenhaat. Oostenrijk, in 1992 bevrijd van het odium dat hing aan zijn onverslijtbare presi dent Kurt Waldheim, moest zijn rol opnieuw definië ren. Aansluiting bij de EU lijkt het logische antwoord. Met die steun zou de oude hoofdstad van het Oos tenrijks-Hongaarse keizerrijk opnieuw een sleutelrol kunnen spelen in de relaties tussen West- en Midden- Europa. Er buiten blijven zou erin kunnen resulteren dat Oostenrijk politiek wordt voorbijgelopen door de Tsjechische Republiek, Slowakije, Hongarije en Polen wanneer die landen lid worden. Een interessante vraag is of, als Oostenrijk zich aan sluit, het zijn belangen het beste gediend ziet als het zich op een lijn stelt met Duitsland of met andere kleine machten. Een neveneffect zou zijn dat het Duits, dat veel minder wordt gebruikt dan Engels en Frans, de taal zou worden die door het grootste aantal EU-bur- gers wordt gesproken. Eveneens is zeker dat het huidige lage internationale aanzien van Oostenrijk behoorlijk zou stijgen. Wat dat betreft kan een parallel worden getrokken met Ierland, dat met zijn lidmaatschap enorm heeft gewonnen aan politiek zelfvertrouwen. Wanneer de Oostenrijkers voor lidmaatschap stemmen, sluit hun land zich aan bij het grote verbond. De Oostenrijkers zullen eindelijk in staat zijn het gevoel van zich af te schudden dat zij eeuwig het slachtoffer zijn van machten waar zij geen controle over hebben. LONDEN THE INDEPENDENT Partijtop wil geen radicale veranderingen Meer openheid in de partij, evangelische inspiratie van kaderleden en een krachtiger type politicus. Dat is wat waarnemend CDA-voorzitter Lodders als uitkomst ziet van het zelfonderzoek naar de verkiezingsne derlaag. Maar wie revolutie verwacht in een partij die klaar staat scherpe oppositie te voeren, heeft het mis. Tineke Lodders-Elefferich laat weten geen genoegen ten ne men met een 'facelift'. De spe ciale commissie-Gardeniers die de verkiezingen moet analyse ren, zal grondige voorstellen moeten doen. ..De diepgaande zelfanalyse mag geen kosmeti- sche verandering zijn. Het moet ook onderhuids veranderen. Over één ding is ze duidelijk: Er worden geen schuldigen aangewezen. In onze partij past geen traditie van koppensnel len. Als er fouten worden ge maakt, zoeken wij niet meteen de schuld bij personen.'" Over verliezer Elco Brinkman velt zij geen oordeel. De com missie-Gardeniers moet in dat opzicht uitkomst bieden voor 1 juli. ,,De commissie zal de za ken die zijn scheefgegroeid blootleggen. Het gaat niet om lan, Piet of Klaas die iets ver keerd hebben gedaan. We heb ben immers met elkaar in de campagne een rol gespeeld, ook de lijsttrekker." De weinig democratische wijze waarop Brinkman na aanwij zing door premier Lubbers tot opvolger werd benoemd, ver dient ook kritisch onderzoek. Lodders: „Maar ik wijs erop dat er nooit grote kritiek vanuit de partij is geweest op de aanwij zing van Brinkman als lijsttrek ker. Twijfels hadden dan eerder naar voren moeten komen." OPENHEID De kritiek van vooral jongeren werd door het partijkader ge smoord. Lodders erkent dat de openheid van de partij heeft ge leden onder een centralistisch bestuur. Ook de adjunct-direc teur van het Wetenschappelijk Instituut van het CDA kreeg het zwaar te verduren toen hij openlijk twijfelde aan Brinkman als CDA-leider. Lodders, ook toen al lid van het dagelijks be stuur, erkent dat het bestuur 'ongelukking' was met die op merkingen. „Op zijn donder ge had klinkt wel heel zwaar, maar wij vonden de uiüatingen wel misplaatst." Tineke Lodders, waarnemend voorzitter CDA„Zelfcensuur is een hele z zeggen dat die er niet is." Maar de huiver om als kaderlid nog kritiek te spuien is daardoor groot in het CDA. Veelbeloven de carrières werden daardoor al gauw in de kiem gesmoord. Toch ontkent de waarnemend voorzitter de zelfcensuur in het CDA. „Zelfcensuur is een hele zware uitdrukking. Ik kan zon der meer zeggen dat die er niet is." Töch is het opvallend dat tal van CDA-kamerleden in de wandelgangen roepen dat Brinkman maar moet terugtre den als partijleider. Maar ze durven dat niet openlijk te zeg gen, omdat ze vrezen voor hun carrière. Lodders: „Als dat zo is, moet je bij die kamerleden zijn. Ken merkend voor het CDA is dat al les eerlijk wordt gezegd. Het is onzin dat het bestuur daar ne gatieve gevolgen aan verbindt." LEEFGEMEENSCHAP Liever dan over personen, praat de waarnemend voorzitter over de partijcultuur 'waar sluipen derwijs iets fout is gegaan'. Ze noemt bijvoorbeeld het centra lisme van de partijtop, waarbij besluiten niet altijd door de le den werden begrepen. Lodders: „Ik denk dat in de poging de partij goed en professioneel te organiseren wel eens uit het oog werd verloren dat een politieke partij geen produkt is, maar een leefgemeenschap. Daardoor werden kritische geluiden wel eens gefilterd." In een poging onverwachte kri tiek van de basis te voorkomen, bouwde het bestuur zelf zo'n fil ter in: het officieel niet-bestaan- de overleg van kamerkringvoor- zitters. Lastige zaken worden voorbesproken, zodat de partij raad geen roet in het eten kan gooien. „Ik zal heel eerlijk zijn", zegt Lodders. „Er zijn mensen ge weest die hier vraagtekens bij hadden. In het partijbestuur zit ten alle kamerkringvoorzitters immers ook. Maar nu vind ik als voorzitter het zelf ook wel prak tisch." Naast de veranderde partijcul tuur, is ook het christelijk karak ter van het CDA onderge sneeuwd, geeft Lodders toe. „Ik denk dat dit één van de belang rijkste zaken is die we moeten verbeteren. Die evangelische in spiratie hebben we verwaar loosd door de zware nadruk op sociaal-economische zaken. Maar dat is niet zo het terrein waar de buitenstaander de 'C' in herkent, terwijl dat wel zou NIEUWE MENSEN De lijn-Lodders is helder: een open partijcultuur en meer evangelische inspiratie. Lodders ontkent ten stelligste dat hier voor nieuwe personen aan de top van de partij nodig zijn. Een nieuw type CDA'er? Lodders: „Ik heb niet het gevoel dat nieu we mensen nodig zijn. We moe ten elkaar nu een nieuwe kans geven. Als de partijcultuur ver andert, zullen de huidige CDA- politici mee moeten verande- „Dat houdt ook in dat op zekere hoogte het CDA herkenbaarder wordt. Dat is wat ons,dwars heeft gezeten: we moeten hel derder en geprofileerder over komen." De gevolgen van die houding voor de praktische po litiek, ligt volgens haar niet in het zoeken naar hernieuwde te genstellingen. Van scherpe op positie wil ze niet weten. „Nee, er moet eerder verzoening ko- DEN HAAG HILDEBRAND BULEVELD EN WILFRED SCHOLTEN „Die kritiek op Omo Power komt voor ons niet als een ver rassing. De concurrentie is dui delijk bezorgd over ons nieuwe produkt en probeert nu verwar ring te zaaien. Dat hadden we wel verwacht." Het is eind april en Unilever reageert nogal laco niek op de aantijgingen van Procter Gamble (P&G), de producent van Ariel. Deze Ame rikaanse wasmiddelenprodu cent kwam als eerste met de be schuldiging dat Omo Power ga ten in de kleren wast. Begin deze maand lopen de emoties al hoger op. P&G publi ceert een testrapport en foto's van gescheurd textiel en ook de Consumentenbond trekt open lijk Omo Power in twijfel. Su permarktketens eisen luidkeels een garantie van Unilever dat het produkt veilig is, anders wordt het uit de schappen ver wijderd. P&G zette met de publicitaire aanval een ongekende stap in wasmiddelenland. Rechtstreek se aanvallen op de concurrent waren altijd taboe. De belangen zijn dan ook groot. P&G heeft een leidende positie op de Eu ropese wasmiddelenmarkt, die in totaal zo'n achttien miljard gulden per jaar bedraagt. Deze dominante marktpositie was het Brits-Nederlandse Uni lever al lang een doorn in het oog. Met het nieuwe wasmiddel zette het concern een frontale aanval in op het marktaandeel van P&G. In de Verenigde Staten, waar P &G haar thuisbasis heeft, is het bedrijf beroemd en berucht om zijn agressieve manier van op treden. In een recent boek over Procter Gamble staan diverse gevallen beschreven waarin de producent afrekent met zijn concurrenten. Kritische consu mentenorganisaties wordt de mond gesnoerd met de dreiging van processen en schadeclaims. Ook medewerkers die kritiek hebben op het bedrijf worden er zonder pardon uitgewerkt. Unilever vermoedt dat er bij P &G fikse paniek is uitgebroken {N 15 PAT INTÉR&WNT MWKZTN& MANAGER 80 UNlWfr na de introductie van Omo Po wer. „Wij hebben een nieuwe techniek die zij niet hebben. Ze weten dat ze voorlopig niet aan ons produkt kunnen'tippen, dus proberen ze het gevaar op deze manier te bezweren." Bij P&G ontkennen ze dat er sprake is van een aanval op de concurrent. „Wij hebben alleen maar onze verontrusting ken baar gemaakt", zegt een woord voerder. Die verontrusting komt voort uit het feit dat consumen ten regelmatig van merk wisse len. De consument zou bijvoor beeld nè Omo Power een keer Ariel kunnen gebruiken en als daarna slijtage optreedt ten on rechte Ariel daarvan kunnen be schuldigen. Bovendien is vol gens P&G de nieuwe technolo gie van Unilever al twintig jaar oud. De vraag is nu wie aan het lang ste eind trekt. P&G heeft zijn nek uitgestoken door de con current zo openlijk aan te val len. Het staat nog te bezien of wapperen met laboratoriumte sts en het rondsturen van foto's met gescheurd textiel voldoen de is om Omo Power eronder te krijgen. De eerste twee slagen waren voor P&G. Unilever begon pas deze week serieus terug te vech ten. Het eerste succes is daarbij echter al geboekt: alle grote su permarktketens hebben beslo ten Omo Power te blijven ver kopen. Paginagrote advertenties en meer voorlichting aan de consument moeten de resteren de twijfel wegnemen. De late reactie is Unilever op veel kritiek komen te staan. Vol gens deskundigen heeft het merk Omo al veel schade opge lopen en is het beter het nieuwe produkt terug te nemen. Pas als het absoluut veilig is, moet men met herintroductie komen. Unilever neemt een risico door ILLUSTRATIE TOM JANSSEN Omo Power te handhaven. Mocht de consument door alle publiciteit besluiten Omo de mg toe te keren, dan krijgt het 42-jarige merk een fikse knauw. Bovendien kan het bedrijf dan in één keer honderden miljoe nen afschrijven op ontwikkeling en promotie. Marketingdeskun digen spreken al over de flop van het jaar, maar de consu ment zal de uiteindelijke beslis ser zijn. DEN HAAG PEET VOGELS De Zwitsers stemmen morgen over een regeringsvoorstel tot oprichting van het eerste con tingent Zwitserse blauwhelmen i in dienst van de Verenigde Na- ties. Voor dit zelfgenoegzame I Alpenland een witheet hang ijzer, waarbij andermaal de pro gressieve Franstalige kantons tegenover de conservatieve, Duitstalige 'oerkantons' staan. Ondanks een wekenlange rege ringscampagne op TV had don derdag 19 procent van de kiezers nog geen mening bepaald en blijft de uitslag onzeker. De anti-blauwhelmen, aange voerd door de Zürichse volks menner Christoph Blocher, stel len dat Zwitserland geen lid is van de VN en dat het Zwitserse hulpbetoon aan de lijdende mensheid afdoende wordt waargemaakt door het Interna tionale Comité van het Rode Kruis in Genève. Dat is een vol ledig Zwitsers instituut, on danks de benaming. In 1986 torpedeerden de Zwit serse kiezers het VN-lidmaat- schap en de nationalist Blocher haalde in december 1992 ook het door het parlement ge steunde kabinetsplan voor toe treding tot Europa onderuit. Volgens de 700-jaar oude tradi ties van de 'directe democratie' heeft het „soevereine volk" in alles het laatste woord. Het bij na maandelijksè ritueel van re ferenda over de meest uiteenlo pende zaken maakt de regeer baarheid van de Helvetische Confederatie er niet gemakkelij ker op. Voor het blauwhelm-referen dum hebben de Zwitserse re geerders fors campagne ge voerd met 'onze morele plicht tegenover de internationale ge meenschap'. Met verwijzing naar de VN-troepen van het neutrale Finland en Zweden be toogde minister van buiten- landse zaken Flavio Cotti dat een Zwitsers VN-contingent van 600 man geen verkrachting is van 's lands heilige neutraliteit- sprincipes. _4 Het bataljon blauwhelmen zal geheel vrijwillig worden gere- cruteerd uit de Zwitserse volks militie van 500.000 man een 'leger' dat al ruimi honderd jaar buiten schot is gebleven. Mede daarom acht de regering de 'in ternationale ervaring' die de Zwitserse blauwhelmen in het roerige buitenland zullen op doen van 'onschatbare waarde voor onze strijdkrachten'. VN-secretaris-generaalBoutros- Ghali, die hard om blauwhel men verlegen zit, zei dat het 'zeer welkome' Zwitserse con tingent alleen wordt ingezet als 'vredesbewaarders en niet vre- desstichters'. De Zwitserse rege ring garandeert trouwens dat geen Zwitsers bloed zal worden vergoten in ex-Joegoslavië of andere brandhaarden. Mocht het toch misgaan, dan kan Bern te allen tijde zijn blauwhelmen terugroepen. Als het regeringsinitiatief er doorkomt, zal het kabinet zich overigens geen zorg hoeven te maken over gegadigden. De Zwitserse blauwhelm wordt in de watten gelégd met een jaar wedde van rond een ton. Defen sieminister Kaspar Villiger ver wacht dan ook meer dan tien duizend aanmëldingen. Maar al deze argumenten kun nen Blocher en de zijnen niet overtuigen. „Het gaat de belas tingbetaler 100 miljoen per jaar kosten en dat kunnen we beter aan het Rode Kruis besteden", heet het onder de Neinsager, die de muren hebben volgeplakt met posters van soldatengra- ven. De financieel goed onder bouwde campagne van de anti's wordt gesteund door rijke on dernemers als Karl Schweri, ei genaar van een supermarktke ten. Een concurrerende groot grutter nam Schweri prompt onder vuur met een pagina groot tegenoffensief in de Neue Zürcher Zeitung, waarin de kie zers met verwijzing naar de de mocratische solidariteit van D- Day, werden opgeroepen de na tionale 'geloofwaardigheid' te redden en het land voor de smaad van een afwijzing te be hoeden. GENÈVE BOB KROON CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2