Sissi's zilte tranen in 't Salzkammergut De Bosplaat: 'Prutsen mag, knoeien niet' Toerisme Weekend weg. Goed voor u! YTOERKOOP Jongeren liever niet meer naar Duitsland Wat doen ze niet goed in de Harz? ZATERDAG 11 JUNI1994 REDACTIE ROB V Gouden hoofdijzers, bolhoeden en natuurlijk een koetsje. De Schager Markt in optima for ma. foto john oud Met de verkiezing van een Miss wordt op 16 juni het begin ingeluid van een zomersei zoen waarin Schagen op tien achtereenvol gende donderdagen het toneel zal zijn van een Westfriese markt. Op 30 juni is de eer ste; op 1 september de laatste. Hoogtepun ten zijn onder meer de Dag van oude am bachten (7 juli), de Dag van het dier (14 ju li), de Dag van de dans en muziek (21 juli) en de ringstekerij (25 augustus). Info: VW Schagen, telefoon 02240 - 983 11. HOÜAND INTERNATIONAL Met de auto, de trein of vliegtuig naar hónderden bestemmingen. Hotel, bungalow, appartement of kasteel... Weekend weg, 't lijkt wel 'n week! Reisburo Van Limburg Heemstede: Binnenweg 199, 280155 Hillegom: Meerstraat 13, 24643 Hoofddorp: Concourslaan 88, 51011 Uit angst voor overvallen door rechts-extre- misten worden steeds vaker vakantiereizen van buitenlandse jongeren naar Duitsland afgezegd. In een interview met de krant Berliner Morgenpost verklaarde de woord- v voerder van de Duitse Sportjeugd dat er wekelijks reizen worden geanulleerd, omdat T de ouders van buitenlandse jongeren doodsbang zijn dat hun kinderen overval len worden. De meeste afzeggingen komen uit Israël en de VS, maar ook in de Europese landen wordt de animo om naar de Bondsrepu bliek te komen, minder. Een woordvoerder van buitenlandse zaken zei dat Duitsland ook als studieland voor jonge buitenlanders aan attractiviteit heeft verloren. Minister van buitenlandse zaken Kinkel sig- T naleerde een dramatisch reputatieverlies voor Duitsland. In de marge van het FDP- congres in Rostock riep hij de Duitsers op moediger op te treden tegen extremisten. „Niemand mag meer de andere kant opkij ken, niemand mag zijn ramen sluiten als hij iets ziet of hoort. Wie dat doet, is mede schuldig", aldus Kinkel. Dit weekeinde werd bekend dat eind vorige week in Sassnitz op het Oostduitse eiland Rügen opnieuw een buitenlandse voetbal team door jonge Duitse extremisten is aan gevallen. De 22 Zweedse voetballers, tussen de 17 en 19 jaar, werden toen ze op weg waren naar de veerpont door Duitsers aan gevallen met honkbalknuppels. De jonge Zweden vluchtten de pont op. Hun bagage moesten ze achterlaten. In de Oostduitse deelstaat Brandenburg werd een rechts-extremistische zogenaam de 'Wehrsportgruppe' van ongeveer vijftien man opgerold. De leider is een 33-jarige be roepsonderofficier van de Bundeswehr. De leden van de 'Wehrsportgruppe Dragon' verklaarden dat ze werden opgeleid om huizen van asielzoekers in brand te steken en buitenlanders aan te vallen. Het motief voor hun activiteiten was vreemdelingen haat. Bij huiszoekingen nam de politie eind vori ge week pistolen, munitie, bajonetten, ca mouflagepakken en neo-nazipropaganda in beslag. Zondag deelde de recherche mee dat de groep al maanden was geobserveerd. De politie was de neo-nazi's op het spoor gekomen, nadat twee jongeren die terecht stonden wegens de brandaanslag in 1993 op de barakken in het vroegere concentra tiekamp Sachsenhausen, hadden verklaard lid te zijn geweest van 'Dragon'. Goslar. Eens het centrum van het Heilige Roomse rijk, nu een lief plaatsje zoals er zo veel zijn in de Harz. Slenterend door de An- ton-Pieck-achtige straatjes krijg je het ge voel, dat hier de Gemütlichkeitis uitgevon den. Duizend jaar heeft de rijkdom door de straten van de stad gestroomd. Dankzij de nijvere mijnwerkers van de Rammelsberg, die dag-in dag-uit zilver naar boven brach ten. Geen wonder dat koningen en keizers hier graag hun macht demonstreerden. Zelfs pausen lieten er zo nu en dan hun ge zicht zien. Een ander beeldschoon plaatsje is Wemige- rode. Het eens zo bloeiende streekcentrum in het oostelijke deel van de Harz, beeft echter van de frustraties. De bedrijvigheid heeft kort na de Wende een enorme dreun moeten incasseren. De bewoners krijgen links en rechts te horen dat ze eigen initia tief moeten tonen, risico's moeten nemen. Maar de grote vraag is: hoe? Een schokkend voorbeeld van de heersende ellende is Thale, een schattig plaatsje met pakweg 16.000 inwoners. Het ligt in het mooiste stuk van de Harz: wildstromende rivieren, imponerende rotsformaties en schitterend bosgebied. Wie van wandelen houdt, kan daar zijn hart ophalen. VW-in- formatrice Martina Spier vertelt honderduit over de schier eindeloze mogelijkheden, die een toerist in dit vakantiegebied tot zijn be schikking heeft. Maar een voorbijganger, die sceptisch luistert naar haar betoog, fluistert zijn eigen verhaal als zij de hoek om is. „Het gaat niet goed met Thale", treurt hij, „vóór de Wende werkten 7000 be woners bij het plaatselijk ijzer- en staalbe drijf, nu nog maar vierhonderd. De kans zit er in dat binnenkort ook voor hen het doek valt. De werkloosheidis nu al tegen de veer tig procent." Niettemin blijven de Harzers ijzeren Hei- nen. Ze roepen met volharding 'Glück auf, ook al zitten ze nog zo diep in de put. Met de moed der wanhoop storten ze zich op de uitbreiding van bijkans de enige industrie die rendement oplevert: het toerisme. Niet onlogisch. „Want", zegt Claus Wolters, de grote baas van de regionale VW, „noem mij eens een aantrekkelijker gebied dan de Harz? En toch zien we elk jaar minder Ne derlanders komen. Vertelt u ons alsjeblieft wat we doen we niet goed?" Het antwoord ligt voor de hand: lang niet alle kansen worden benut. In Stolberg bij voorbeeld, waar jaarlijks veel Nederlanders heen gaan, weet niemand hoe het precies zit met de relatie tussen prinses Juliana en het geslacht Stolberg, waarvan het slot hoog boven het stadje staat te glanzen. Aan de prijzen kan de grote terugloop in elk geval niet liggen. Een gezin van vier personen kan voor 900 mark een week heel aangenaam in de Harz doorbrengen. In dat bedrag zijn de pensionkosten en uitjes verwerkt. Eén be perking: voor opgroeiende jongeren, die verslingerd zijn aan disco's, valt in de Harz niet veel te beleven. Voor nadere informatie: Duits Verkeers bureau, tel. 020 - 6 911 293 Van D-day tot Amhem Met de tentoonstelling 'Van D-Day tot Arn hem' haakt het Nationaal Luchtvaartmuse um Aviodome op Schiphol-Centrum in op de vijftigste verjaardag van de geallieerde landingen in Normandië. Een Spitfire het Engelse jachtvliegtuig dat een belangrijke rol speelde in de luchtoorlog en een exemplaar van het Duitse raketwapen V-l vormen het middelpunt van de expositie. Verder zijn uniformen van vliegers en para chutisten te zien. Vele honderden strooibil jetten die in de Tweede Wereldoorlog door geallieerde en vijandelijke vliegtuigen wer den afgeworpen vertellen het verhaal van de psychologische oorlogsvoering. De expo sitie duurt tot en met 17 september. Het museum aan de Westelijke Randweg 1 is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Info: 020 -6 041 521. Delden De toerist die het stadje Delden aandoet, wordt steevast geconfronteerd met het feit dat alle bezienswaardigheden nooit gelijk tijdig voor bezichtiging open zijn. Om dat te veranderen organiseert de WV op vier woensdagen het evenement 'Wat dacht je van dagje Delden!'. De tuinen van kasteel Twickel, de Houtzagerij, het Zoutmuseum, de Noordermolen en twee kerken zijn dan geopend. Een fietstocht verbindt de be zienswaardigheden. Een kaartje voor het complete pakket kost 13,50. Enkele toeris tische attracties zijn ook per huifkar te be zoeken. De Delden-dagjes worden gehou den op 29 juni, 27 juli, 31 augustus en 28 september. Info: 05407-61300. Piggelmee Veel ouderen bewaren plezierige herinne ringen aan de Verkade-albums, de boekjes van Flipje Tiel en Piggelmee, het AVRO-le- peltje, De Gruyters 'Snoepje van de Week' en tal van andere cadeautjes die winkeliers weggaven om klanten te lokken en te bin den. Een groot aantal nostalgische wegge vertjes uit de periode 1920-1970 is te zien op de tentoonstelling 'Op de koop toe' die - tot en met 28 augustus in het Speelgoed- en Blikmuseum/Museum De Waag in Deven ter staat. Info: 05700 - 937 80. Grenslandfietstocht Haas en Gerrie van Paridon van de Stich ting Twente Natuurtochten hebben hun programma van meerdaagse fiets- en wan deltochten uitgebreid met een Grensland fietstocht. De tweedaagse rit begint en ein digt in Hengelo en de route voert onder meer langs de watermolen in het Duitse La ge, het Lös Hoes in Ootmarsum en het eeu wenoude Stiftkerkje van Weerselo. De over nachting vindt plaats in Noordho'rn en de dagafstand bedraagt circa 50 kilometer. Prijs per persoon 125,-- vol pension. Info: Stichting Twente Natuurtochten te lefoon 074 - 431 804. Schager markt Wcis-scn Rössl om Wolf-gang-see <Ja sfeKf das é^lück vor d« Herberg inspiratiebron voor wereldberoemde operette SANKT WOLFGANG KEES VAN DER LINDEN Als Franz Joseph I zijn intrek neemt in de herberg Weisses Rössl, treft hij daar een vol komen ontredderde ober aan. De man koestert een onbeantwoorde liefde voor de waardin Josepha. Dankzij de hoogstper soonlijke bemoeienis van Zijne Keizerlijke Majesteit kan de ober echter al de volgende dag Josepha in zijn armen sluiten. Een hevi ge, besmettelijke huwelijkskoorts is het ge volg. Onder de herberggasten kondigen nog twee stelletjes hun aanstaande huwelijk aan. Het succes van dit idyllische verhaal van Ralph Benatzky's operette lm Weissen Rössl am Wolfgangsee heeft het plaatsje Sankt Wolfgang op de wereldkaart gezet. Zacht neuriënde operetteliefhebbers trek ken er al jaren door de straatjes. Wie eenmaal een stoel op het terras van de vermaarde herberg met zijn groene luiken heeft weten te bemachtigen, geniet van een onvergetelijk uitzicht over de Wolfgangsee. En natuurlijk van de warme appeltaart met vanillesaus die hier voor je neus wordt ge zet. Witte bootjes varen over het turquoise water, dat temidden van de helder groen begroeide rotsen een intieme sfeer heeft. In de vrolijke jaren twintig, toen revues en operettes hoogtijdagen beleefden, koos to neelregisseur Erik Charell de herberg Weis ses Rössl als decor voor de later beroemd geworden, gelijknamige operette. De tek sten werden op muziek gezet door Be- natzky. Als een van de hoofdfiguren in het volledig verzonnen verhaal trad keizer Franz Joseph op. De man die had meege holpen Europa in de Eerste Wereldoorlog te storten, richtte hier als een heuse cupido zijn liefdespijlen op de gasten. De operette werd een gigantisch succes. Het vrolijke 'In Salzkammergut. da kann mann gut lustig sein' is nog steeds een wereldhit. Dynamiet Niet alleen in Sankt Wolfgang, maar in het hele merengebied ten oosten van Salzburg, het zogeheten Salzkammergut, leeft de her innering aan keizer Franz Joseph voort. Niet verwonderlijk, want gedurende zijn 68- jarige bewindsperiode hield de monarch zijn Sommerfrische (zomerverblijf) in deze streek, in het kuuroord Bad Ischl. Tal van restaurants en herbergen beroepen zich er op de keizer en zijn gemalin 'Sissi' ooit on der hun gasten te hebben gehad. In het kielzog van de Habsburgers en hun minis ters trok ook een stoet schilders en compo nisten naar Bad Ischl. Een hele villawijk dankt zijn ontstaan aan deze jaarlijkse trek. Johann Strauss, Richard Tauber en ook de uitvinder van het dynamiet, Alfred Nobel, bezaten er statige huizen. Het huis van de operettecomponist Franz Lehar aan het ri viertje de Traun is inmiddels als museum te bezichtigen. Het Salzkammergut ontleent zijn naam aan de zoutwinning in de mijnen bij onder meer Bad Ischl. De plaats werd in de vroege 19de eeuw een kuuroord, nadat een hofarts van de Habsburgers had beweerd dat ba den in zout water heilzaam zou zijn. Ook nu nog dobberen in het plaatselijke Kurho- tel merendeels oudere badgasten in het ge- im Weissen Rössl', de beroemde uitspanning aan de Wolfgangsee. foto kees van der linden nezende water. Een bezoeker van de Kai- servilla in Bad Ischl leert de keizer kennen als een verwoed jager. Honderden geweien bedekken de paleismuren. Bordjes vermel den waar en wanneer het dier aan een kei zerlijke kogel bezweek. Zo trefzeker als met zijn jachtgeweer was de keizer in de liefde echter niet, ook al schetst de operette van hem een ander beeld. Franz Joseph had een uiterst ongelukkig huwelijk met zijn Sissi, de Beierse prinses Elizabeth van Wittels- bach. Sissi was zeer gehecht aan 't Salzkammer gut. Ze verafschuwde het streng geregle menteerde leven aan het Weense hof, de koude en kille kamers in de Hofburg en bo venal haar bitse tante en schoonmoeder, de keizerin-weduwe Sophie. In Bad Ischl her vond ze de idylle van haar jeugd in Beieren, waar ze opgroeide in een eenvoudig land huis. De eerste jaren van haar huwelijk ver tonen opvallende overeenkomsten met die van een ander wereldberoemd vorstelijk paar: Charles en Diana. Rusteloos hart Evenals Diana trouwde Sissi op zeer jeugdi ge leeftijd (16 jaar) met een man die ze nau welijks kende. Optredens in het openbaar joegen haar schrik aan en verlegen verborg ze zich achter haar waaier. Wennen aan de strenge hofetiquette kon ze niet, wat zich uitte in ziekelijk gedrag. Wederom evenals later Diana raakte ze geobsedeerd door haar eigen gewicht, dat ze onder de 46 kilo wist te houden. Boulimia nervosa en fitness hielden de Princess of Wales superslank, ook Sissi ontwikkelde een manie voor li chaamsbeweging. Dagelijks ondernam ze wandelmarathons van vele uren. Tot wan hoop overigens van haar hofdames, die er dodelijk vermoeid achteraan dribbelden. Vermoedelijk is er in het bos- en waterrijke Salzkammergut geen weg en geen pad te vinden waar Sissi niet ooit een voetstap zet te. Het rusteloze hart van de opgejaagde keize rin vond pas rust in 1898, toen zij in Genève door een Italiaanse nationalist met een vijl werd neergestoken. In de Kaiservilla is haar kamer te zien, nog in dezelfde staat als op de dag van haar laatste vertrek. Enkele ka mers verder staat het bureau van Franz Jo seph, waaraan deze zonderlinge grijsaard in 1914 het ultimatum aan Servië onderteken de, waarmee het begin van de Eerste We reldoorlog werd ingeluid. In de talrijke bossen en op de bloemenwei den in de omgeving van de idyllische Wolfgangsee, de weidse Attersee en de gril lige Hallstattersee met haar hoogoprijzende rotsformaties heerst nog steeds de rust die Sissi zocht. Nieuw zijn alleen de duikers, de zonaanbidders en de waterskiërs die het kristalheldere water in de meren met zijn aangename temperatuur (zomers 24 gra den) hebben ontdekt. Langs de oevers zijn door de Oostenrijkse VW's lange wandel routes uitgezet, waar in het voorjaar de lucht vol is van de honingdamp van de rijke flora. In de dorpjes, die onderling zijn ver bonden via kleine veerboten, bevinden zich tal van familiehotels. Oostenrijkse proper heid en eetlust bepalen hier de sfeer. In de keukens worden snoeken en schnitzels, knödel en salades bereid, die goed samen gaan met een heerlijk glas Oostenrijkse wijn of een teug uit een bierglas ter grote van een bloemenvaas. De herinneringen aan de Habsburgers in het Salzkammergut zijn onveranderlijk 'lus tig'. In de Kaiservilla wijst de gids vrolijk op de eerste elektrische ventilator van Sie mens, boven de leunstoel van Franz Joseph. En op de elektrische sigarenaansteker op diens schrijftafel. In Bad Ischl heeft een nieuw koffiehuis onlangs onder de naam 'Sissi' haar deuren geopend, terwijl de we reldberoemde Konditorei Zauner een straat verderop er prat op gaat dat Franz Joseph hier ooit heeft zitten peuzelen aan een van de marmeren tafeltjes. Alleen diep in de on deraardse gangen van de zoutmijnen, waar in de zomermaanden rondleidingen wor den gegeven, sijpelen druppels zout water langs de wanden. In een net zo onafgebro ken stroom als eens de zilte tranen van Sis- Waar de bewoonde mensenwereld van Terschelling ophoudt, begint het grootste en volgens ingewij den meest waardevolle staatsna- tuurreservaat van ons land. De Bosplaat is natuur-uit-één-stuk. Bij oppervakkige beschouwing een indrukwekkend eentonig landschap tegen een onbedorven horizon; bij nadere kennismaking een beweeglijk, veelkleurig, veel vormig en soortenrijk mozaïek van kwelders, schorren, duinen, valleien, slenken en bosjes. Weer, wind en water dominerèn het ge bied. Bij laagwater meet de Bos plaat wel tien bij vier kilometer. Bij stormvloed verdwijnt meer dan driekwart in de golven. George Visser uit Midsland kent de Bosplaat door en door. Sterker: hij is verliefd op het gebied. Visser schreef een kloek boek over de Bosplaat, „maar het liefst zou ik er een groot lyrisch gedicht over ma ken." Trots stelt hij vast dat de na tuur zich hier nog zelf kan redden, maar dat de Terschellingers er toch op allerlei manieren mee de hand in hebben. Vissers motto: Prutsen mag, knoeien niet. Wie elk jaar een luchtfoto zou nemen van de Bosplaat zou ont dekken dat het gebied continu van kleur verschiet. Duinen raken be groeid, bleekgroen aan de zuid kant, donkerder aan de noordzij de. Valleien raken gevuld met zil vergrijze knopbiezen of met geel riet. Kwelders zijn eerst groen van de zeekraal, dan rood van het lamsoor, dan weer groen van gras. Aan de ene kant maakt het be droefd, dat de moderne mens geen oog heeft voor de schoon heid ervan. Aan de andere kant mag je misschien blij zijn dat het er niet druk is." George Visser denkt dat de mensen zo verwend zijn, dat ze de eentonigheid van de natuur niet meer kunnen ve len. „Mijn eigen kinderen zetten alle radio's aan als ze het huis bin nenkomen. Studenten op het bio logisch station zeggen dat ze zich niet zonder muziek kunnen con centreren. Als je die rusteloosheid in je hebt, kan de Bosplaat verve lend of zelfs beangstigend zijn." Hij spreekt daarom met grote genegenheid over de Schylger be volking die de diversiteit aan land schappen en vegetatietypen van het eiland onbedoeld heeft ver groot. „Vroeger werden duin valleien afgeplagd. Op sommige van die plaatsen groeiden dan in eens zeldzame orchideeën. Dat was hartstikke leuk." In zijn ijver de kleinschalige invloed van men selijk ingrijpen na te bootsen, slaat Staatsbosbeheer tegenwoordig soms wel wat door, vindt Visser. Waar de bulldozer de plaggende boer moet imiteren heeft dat vol gens hem 'rare gevolgen'. „De Waterplak, toch zo'n twee a drie hectare natte duinvallei, is op die manier afgeplagd. Daar groeien ineens duizenden plantjes van de draadgentiaan. Dat past niet, vind ik. Wat zeldzaam is, moet zeld zaam blijven." Door eb en vloed en door het spel van wind en zand is de Bosplaat nooit hetzelfde. Romantische gids Visser woonde tussen 1968 en 1979 op de rand van de Bosplaat als beheerder van het veldbiolo- gisch station bij Oosterend. Het was een prachtige gelegenheid om het reservaat te leren doorgron den. Hij trof in toenmalig vogel wachter Kees Sorgdrager een ro mantische gids. Avonden lang kon dip in zijn hut op de Tweede Duintjes vertellen over de band die de eilanders met de Bosplaat hebben. „Vogelwachters bleven destijds dagen achtereen op de Bosplaat. Die man had in de oor log nog meeuweneieren geraapt om de mensen te eten te geven. Hij verzamelde aangespoelde vreemde voorwerpen in een kof fer. En hij schreef ook eenvoudige, lyrische gedichten over het land schap dat hem omringde." Visser heeft zich ondertussen nooit aan de indruk kunnen ont trekken dat de Bosplaat vele van de duizenden bezoekende bad gasten lichtjes teleurstelt. „Men sen zijn geneigd te denken aan bossen en wilde beesten, zoals ze dat tegenwoordig op Discovery kunnen zien. Zulke tv-documen- taires hollen van het ene specta culaire beeld naar het andere. Als de vakantiegangers dan op de Bosplaat zijn, denken velen: wat moet ik hier?" George Visser is verliefd op de woestenij die Bosplaat heet. foto jan de vries

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29