bezige baasje de tennisbaan Het van Heddy Boers treedt uit de schaduw Strijd om LD-circuitpunten begint Het moet niet te leuk worden'' Leidsch Dagblad Tenniscircuit Leidsch Dagblad Tennis Circuit 1994 De Masters Leidsch Dagblad Tennis Circuit RabobankS 1 I ZATERDAG 11 JUN11994 Het Leidsch Dagblad-circuit om vat dit jaar 31 toernooien in het enkelspel. Op die evenementen worden 69 onderdelen verspeeld, die meetellenivoor het LD-circuit. De B-toppers'kunnen in 18 toer nooien punten verzamelen, in Cl zijn 27 onderdelen te verspelen en in Dl 24. Naast de onderstaande toernooien behoren ook de D30+ toernooien in het damesdubbel spel en het herendubbelspel tot het circuit. 13 JUNI - 19JUNI LTC Lisse BI, Cl, Dl De MerenwijkCl, Dl LTVZ, Zevenhoven, Dl i 20 JUNI - 26 JUNI Slottoernooi vanaf 5 september op tennispark Unicum LEIDEN WILLEM SPIERDIJK Het Leidsch Dagblad is voor het tweede jaar organisator van het tenniscircuit. archieffoto loekzuyderduin GERRIT-JAN VAN GEEN Het Leidsch Dagblad tenniscircuit gaat ko mende maandag weer van start. Gedurende 12 weken zullen de tennissers in de BI-, Cl- en Dl-klasse weer strijden om een plaatsje op het Masters-toernooi dat vanaf 5 sep tember op tennispark Unicum in Leiden wordt gehouden. Elke woensdag is in de krant de stand van zaken in het tenniscir cuit te lezen. Nu alle kampioenen van de competitie de laatste resten champagne opgedronken en de degradanten hun teleurstellingen ver werkt hebben staat de toernooiencyclus weer voor de deur. De hele zomer lang zul len de individuen weer strijden om de titels. Het zestiende eindtoernooi is na een suc cesvol debuut opnieuw in handen van het Leidsch Dagblad. De organisatie heeft even met de gedachte gespeeld om de dubbels van het programma te schrappen. Het Mas- ters-toemooi zou in de ogen van de organi satoren meer het karakter moeten krijgen van een prestatief evenement, waar de wedstrijdtennisser centraal staat. Dubbeltoernooi Op aandrang van het district Leiden van de KNLTB is echter besloten om het dubbel toernooi nog een jaar te prolongeren. Dat betekent dat ook dit jaar nog de winnaars van de D 30+ toernooien zich plaatsen voor het slottoernooi. Ook het circuit in het enkelspel gaat op de oude leest verder. Gedurende het hele seizoen kunnen weer punten gescoord wor den. Wie aan het eind bij de eerste acht staat wordt geïnviteerd. En let wel, het gaat bij de LD-Masters om absolute puntenaan- tallen. In tegenstelling tot de puntentelling bij de KNLTB. Die werkt met gemiddelden, op basis waarvan promotie naar een be paalde lijst wordt afgedwongen. Het met de puntentelling in de toekomst gaat, is overigens nog onduidelijk. De orga nisatie van het LD-circuit hoopt voor de volgende jaren op een inniger samenwer king met het district Leiden van de KNLTB. De puntentellingen die beide organisaties hanteren, moeten dan op elkaar worden af gestemd. De organisatie van het circuit vindt dat haar puntentelling meer stimuleert om zoveel mogelijk toernooien te spelen. Wil je het eindtoernooi bereiken, dan zul je zo veel mogelijk toernooien moeten spelen. Van daar ook dat het laatste toernooi in de rij - traditioneel dat van de Zoeterwoudse ten nisclub - zich altijd in grote belangstelling mag verheugen. Laatste tickets Daar worden de laatste tickets verdeeld. Het is niet toevallig dat Jeroen Boogmans, na een rampzalig verlopen seizoen, in Zoe- terwoude toch Mastersdeelname veilig stel de. En ook niet dat zeven van acht kwartfi nalisten in Cl in Zoeterwoude deelnemers aan de Masters waren. Taco de Vries was er daar niet bij en liep zo bijna deelname mis. Hij had het geluk dat Japser van Ingen reeds in de kwartfinale werd uitgeschakeld. Kortom, van het begin tot het absolute eind wordt verwoed gestreden om in de laatste week op de banen van Unicum aan de Masters, het ultieme seizoenstoetje, deel te nemen. Voor de zestiende keer al weer. Spelers en organisatie zijn er klaar voor. Play. 27 JUNI - 3 JULI 4 JULI -10 JULI 11JULI -17 JULI 18 JULI - 24 JULI 1 25 JULI-31 JULI 1 -7 AUGUSTUS l 8-14 AUGUSTUS |j Nieuw Vennep, BI, Cl 15-21 AUGUSTUS TeHaDo, BI, Cl, Dl Leidse Hout, BI, Cl, Estec, Cl 22-28 AUGUSTUS ZuidWest, BI, Cl, Dl STV, BI,Cl, Dl Nieuwe Sloot, Cl BTC.Cl 29-4 SEPTEMBER 5-11 SEPTEMBER LD-Masters, Unicum J BI, Cl, Dl, invitatie B-categorie 1979: Hennie Koemans en Henny Fehling; 1980: Herman van der Capellen en Mirjam de Groot; 1981: Marco Winter en Liselotte van der Bijl, 1982: Herman van der Capellen en Jacqueline van Wijk; 1983: Jos Koemans en Jacqueline van Wi|k; 1984: Ivar de Jong en Inge van der Loo; 1985: Frans Grimber gen en Annemarie Radstake; 1986: Jan Sie- merink en Margot van Overloop; 1987: Rob Veldt en Heieen van den Berg; 1988: Jan Willem Lugthart en Suzanne Gadroen; 1989: Martijn Krans en Cindy Berkhout; 1990: Tom Bultersen Cindy Berkhout; 1991: Mar co van Trigt en Saskia Paauw; 1992: Mare Fleischeuer en Jolanda Mens; 1993: Jan Willem Lugthart en Carlijn Buis C-categorie 1983: Michael van den Berg en Brigitte van der Maarel; 1984: Jan Siemerink en Jacque line Paauw; 1985: Martijn Krans en Heieen van den Berg; 1986: Marco van Trigt en Ca- rolaGeerlings; 1987: Erik Bakkeren Jeanine Jünger; 1988: Eric Bolten en Natalie van der Voort; 1989: Perry Paauw en Jacqueline Paauw, 1990: Jeroen Vink en Ingrid Kruit; 1991; Marc van Doorn en Jolanda Mens; 1992: Patrick Wijffelman en Carlijn Buis; 1993: Mare Brand en Heddy Boers D-categorie 1983: Coen van Santen en Irma van den Ou denrijn; 1984: Harrie van der Meer en Yvon ne Hoogeveen; 1985: Ben Dekker en Marie Louise Goedhart; 1986: Eric Bolten en Ma rieke Halenbeek; 1987: Robert van der Salm en Natalie van der Voort; 1988: Walther Ja cobs en Erica Wijsman; 1989: Oscar Schoor dijk en Ingrid Kruit, 1990: Patrick Wijffel man en Jolanda Mens; 1991: Harold van Schie én Lisette Faas; 1992: Jan Pieter Roeloffs en Muriël Kengen; 1993: Jurgen Bolten en Charlotte Zandbergep LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN De tenniscompetitie zit er op en de spelers zijn de komende maanden weer op zichzelf aan gewezen. In plaats van teambe- lang telt vanaf nu alleen nog ei genbelang. Hoe belangrijk' zijn de toernooien in het district Leiden? Is het vooral sfeervol en gezellig of is er nog genoeg strijd op de parken? Een rondje langs enkele echte toernooispe- lers. Eric Bolten kijkt elk jaar uit naar het circuit, dat komende wreek in Lisse begint. De 23-jari- ge BI-speler vindt de toernooi en belangrijker en leuker dan de competitie. Hij speelt er gemid deld tien in de zomer en dat is vrij veel. ,,Mijn enthousiasme voor de toernooien ontstaat vooral omdat ik het gevoel heb in vorm te komen als het circuit begint. Dan ben je in de compe titie warm gedraaid." Dat laatste beamen de meeste spelers: in de toernooien heeft bijna iedereen het idee 'op tik' te zijn dankzij de competitie wedstrijden. Patrick Wijffelman (19 jaar, BI) ook. ,,Ik ben geen trainingsdier en de toernooien zijn heerlijk om je niveau te ver beteren. De competitie vind ik trouwens minder vrijblijvend dan de toernooien. Als ik faal voor mijn team trek ik me dat meer aan dan een nederlaag in een single op een toernooi." „Je speelt voor jezelf op een toernooi, de competitie geeft meer druk," vindt ook Onno Guinau, BI-speler uit Alphen aan den Rijn. Gertjan Egberink (22, BI) heeft dezelfde mening: „In de competitie ben ik serieu zer bezig. In een toernooi word ik dat pas als ik ver kom." Egbe rink wil naast het B-werk wat A- toemooien spelen. „Eens kijken hoe ver ik kan komen." Dat doen de betere B-spelers sowie so. Martijn van de Berg (16) gaat ook voor een goede klassering op de A-lijst. Dat betekent dat het talent van de Merenwijk naast de sterkste regionale B- toernooien ook regelmatig een kwalificatie A probeert mee te pakken. „Mijn devies is: pakken wat je pakken kunt en dit jaar vooral ervaring opdoen." Veel spelers beschouwen de toernooicyclus in de regio als 'leuk en gezellig'. Maar is er dan nog wel genoeg strijd op de baan en staat de B niet iets te vaak voor bier? Wijffelman: „Het hele sfeertje in Leiden en omgeving is leuk. Ik moet op passen dat ik het niet te leuk ga vinden, want ik wil hogerop." Guinau vindt dat er bij de mannen over rivaliteit niet te klagen is. „Ook al ken je de meeste jongens goed en ga je er leuk mee om. Maar van een be kende wil ik niet verliezen. En als er een jong ventje uit de jeugd doorbreekt wil ik daar niet door weggetikt worden. Ri valiteit en strijd is er genoeg." Ook Bolten ontmoet genoeg concurrentie: „Het zit dicht bij elkaar in Leiden. In BI is genoeg strijd, al kun je op de sterkere toernooien vaak wel voorspel len wie de halve finales halen. Marco Visser, Jeroen Boog mans, Gertjan Egberink, als die meedoen weet je het meestal wel." Martijn van de Berg: „Te weinig strijd in het Leidse B-cir- cuit? Welnee, iedereen wil win nen, net als ik." Marco Visser, afgelopen week 27 geworden, zoekt ook de ster kere B-toernooien uit en speelt zo nu en dan een A-evenement, al maakt-ie zich geen illusie meer over een doorbraak. „Maar op een B-toernooi in het district sta ik er wel om te win nen," benadrukt Visser, die zegt 'fitter dan 'ooit' te zijn omdat hij met Unicum als invaller in het eerste speelde en daar voor aan de bak moest. Bij de vrouwen wordt iets va ker geklaagd over een gebrek aan concurrentie. Voor Ingrid Kruit zou er bij de vrouwen wel wat meer strijd mogen zijn. „Ik zou het goed vinden als er meer meisjes zouden inschrijven voor de toernooien, nu zijn de lijstjes vaak erg klein en je komt niet altijd de sterksten tegen. Mis schien moeten ze werken of zijn ze op vakantie," zegt de 17-jari- ge BI-speelster die zelf 'veel aandacht' besteedt aan de toer nooien. Barbara van der Gugten (17, B2) heeft ook het idee dat ze soms wel erg snel doorloopt naar de halve finale of eindstrijd. „In B weet ik het nog niet, want ik kom net van de C- lijst, maar vorig jaar had ik in de eerste ronde een bye, dan won ik een potje en stond ik in de fi nale. Ik zou het leuk vinden als ik er wat meer wedstrijden voor moest spelen. Bij die mannen zie je wel eens een lijst van 64, bij ons is het met pijn en moeite eentje van 16." Patrick Wijffelman. foto loek zuyderduin Mare Brand is ook nog atleet Mare Brand is een bezig baasje. Is hij niet op de tennis baan te vinden dan kom je hem wel tegen op straat of op de aüetiekbaan als hij met zijn tweede liefde bezig is: hardlopen. Omdat de jeugdige Boskoper nu ook nog een stage volgt bij Bakker Sport in Alphen aan de Rijn is hij helemaal niet vaak thuis. Tot zes uur werken, trainen, eten, trainen en slapen. Maar het is allemaal te combine ren. Want de C-master van vorig seizoen is erop gebrand om verder te komen in de tennisserij. BOSKOOP GERRIT-JAN VAN GEEN Brand, 18 jaar, tennist eigenlijk pas sinds drie jaar serieus. Dat kwam aan de ene kant doordat hij in het begin ver van de ten nisbaan woonde#, „Toen ik lid werd, woonden we aan de an dere kant van het dorp. Dan tenniste ik een keer in de twee weken, maar dat was meer bal len rapen. Training had ik niet. Ik heb mezelf leren tennissen. Later kwamen we vlakbij de tennisbaan te wonen, waardoor het automatisch meer werd." Hij is autodidact, heeft het zichzelf goed aangeleerd. Brand raakt de ballen makkelijk en heeft een dubbelhandige back hand waar velen van dromen. Maar bij Boskoop wilden ze dat niet zien. „Ik kreeg totaal geen mede werking van de technische commissie bij Boskoop", klaagt hij. „Het is daar allemaal erg re creatief. Dat wil zeggen: ieder een op zijn eigen niveau. Als je beter dan de ander wordt, dan gaan ze je opeens raar aankij ken." Hij kreeg het in zijn laatste jaar nog wel voor elkaar om in het eerste herenteam te komen, dat in de tweede klasse opereert. „Maar dat ging met nogal veel moeite gepaard. Toen ik afgelopen winter trai ning kreeg van Michael van den Berg besloot ik om over te stap pen naar Unicum. De facilitei ten hier zijn goed. Ik kon veel trainen en ook nog vrij spelen. Echt moeite met de overstap heb ik ook niet gehad. Ik kende natuurlijk de meeste spelers van de toernooien." Toernooien waar hij pas sinds kort aan deelneemt. Eerst in de regio Rotterdam waardoor hij de C2-status bereikte en later in Leiden. In het eerste jaar C2 kwam hij nog niet ver, als het om het behalen van Masters- punten gaat. Vorig jaar kende Brand een beroerde start in de toernooiencyclus. In tegenstel ling tot zijn prestatie op de dis trictsjeugdkampioenschappen toen hij de titel tot en met 18 jaar voor zich opeiste. „In de eerste drie toernooien vloog ik er in de eerste ronde uit. Ik dacht: daar gaat-ie weer. Het wordt weer niks. Maar op eens ging het goed. Ik won vier toernooien op rij en kreeg ver trouwen." Toch bleef Brand de 'under dog'. Martijn van den Berg werd geacht de sterkste in C te zijn, ondanks het feit dat Brand al een keer van hem gewonnen had. Daarom ook werd hij twee de geplaatst bij de Masters. Toch pakte hij de titel na een zinderende finale tegen Van den Berg. Brand kwam in de be slissende tie-break 4-0 en 6-3 achter, maar ging uiteindelijk toch met de zege aan de haal. Zijn geheim: goed concentreren en vooral rustig blijven. De Bos koper laat zich niet gek maken en gaat vaak zonder strijdplan een wedstrijd. Denkt niet na, scheldt niet op zichzelf („behal ve als ik chagrijnig ben") en gooit niet met rackets als het even minder gaat. Atletiek Brand: „Die concentratie kan ik goed opbrengen. Dat heb ik te danken aan de atletiek. Daarin leer je je goed te concentreren. Ik heb geen last van geluiden rond de baan. Bij atletiek weet je ook dat je niet altijd kunt winnen. Vaak is je tijd belangrij ker dan je plaats, behalve dan bij de grote wedstrijden." Want over 'grote' wedstrijden kan hij meepraten. Brand werd al eens tweede op een NK in door op de 3000 meter. „Ik ging toen als achtste de finale in. Maar op de 1500 als tweede. Die races werden vlak na elkaar ge lopen dus moest ik kiezen. Op de 3000 had ik het clubrecord nog niet, dus daarom koos ik voor die finale. Goed gegokt dus, want ik pakte het record en Mare Brand, van tartan naar gravel het zilver. Afgelopen zomer pro beerde hij het ook een keer op de NK steeple chase. In zijn eer ste race werd hij gelijk vierde. Zijn favoriete nummer op dit moment is echter de 800 meter. Afgelopen dinsdag scherpte hij zijn persoonlijke record aan door voor het eerst door de ma gische twee-minutengrens heen te breken. Dat PR staat nu op 1.59.00. Ter vergelijking: olym pisch kampioene Ellen van Lan gen liep vorige week 2.01. Het is voor hem echter geen reden om alles op die sport te gooien. andersom. archieffoto loek zuyderduin „Nee, dan had ik twee jaar ge leden tien keer twee uur per week moeten gaan trainen, zoals alle anderen, daar heb ik geen tijd voor. En bovendien kan ik me met tennis nog zo veel verbeteren. Daar zit nog veel meer progressie in. Ik wil nu gewoon zien wat ik kan be reiken. Deze zomer ga ik al pro beren om wat A-kwalificatie te spelen. Op Unicum ging het al aardig tegen de nummer 89 (Marc Merry red.) van Neder land. Maar ik kan nog veel be ter." Hazerswoudse is blij bij Unicum staan er al twee A-kwalificatie toernooien op het programma in Bergen en Bilthoven. Ze blijft echter voorzichtig: „Ik speel dit jaar voor de eerste keer de Bl- toernoooien en moet eerst maar eens zien hoe dit gaat. Als dit jaar de prestaties ernaar zijn kan ik misschien aan A2 gaan denken voor volgend jaah Ik denk echter dat dat nog een beetje te hoog gegrepen voor me zal zijn. Eerst maar eens dit jaar afwachten." Over de vereniging die ze hoopt te vertegenwoordigen volgend jaar is ze vrij duidelijk. „Ik wil voorlopig gewoon bij Unicum blijven spelen. Ik speel hier nu in de derde klasse en dat is het niveau waarop ik vol gend jaar ook minstens wil spe len. Bovendien is het hier ge woon leuk. Veel spelers en speelsters, ook bij de tegenstan ders, zijn van mijn leeftijd. We blijven na wedstrijden dan ook altijd nog even wat drinken. Bij de Merenwijk bijvoorbeeld zijn ze allemaal al dik in de twintig, dat zou voor mij niet zo leuk zijn om in de competitie mee uit te komen." Allereerst is er echter het toer- nooicircuit deze zomer. En daar, ook al zal ze dat zelf niet zo snel zeggen, is ze een speel ster om rekening mee te hou den. Weliswaar zijn Bionda Zonderop, Margot van Over loop en Irma van Seeters de be kendere en meer ervaren speel sters, maar Heddy Boers zou dit jaar wel eens aardig wat be kendheid en aandacht kunnen gaan opeisen. In haar eerste jaar als BI-speel ster heeft Heddy Boers tot nog toe niet zoveel de aandacht ge trokken. Als lid van Unicum 3 staan de schijnwerpers niet zo zeer op haar gericht als op haar clubgenote Carlijn Buis die in het eerste team uitkomt. Toch zijn de prestaties die de 16-jari- ge Boers neerzette in de compe titie niet mis. Zes overwinnin gen en slechts één nederlaag brachten de wedstrijden in Uni cum 3 (allen tegen BI speel sters) haar. Deze resultaten veranderden overigens niet de bescheiden heid van de Hazerswoudse. Met betrekking tot het toernooicir- cuit stelt zij zich bijvoorbeeld terughoudend op. „Ik heb het geluk dat Jolanda Mens en Car lijn Buis dit jaar veel A-toer nooien gaan spelen", consta teert Boers. „Daardoor zijn er voor andere speelsters meer punten te behalen en zijn de Masters in BI misschien te ha len voor mij." En op de Masters zijn successen haar niet vreemd, getuige de winst in Cl van vorig jaar. Successen die overigens sinds de overgang van HTC via een jaar Artesia pas echt gekomen zijn. Het spelen bij Unicum (dit is haar tweede jaar bij de Leidse club) brengt haar immers veel voordelen. „Henk Jansen is al 3,5 jaar mijn trainer in de win ter. Sinds de overgang naar Unicum krijg ik ook in de zomer elke woensdag privé en elke vrijdag met het team training. Dat is wel een grote vooruitgang ~f T t f~~~f f i~ fPt~ t'TT'~ Heddy Boers was in de competitie goed op dreef, maar blijft bescheiden. archieffoto ben de bruyn met mijn vorige clubs, waar het wel gezellig is maar qua tennis niet zoveel voorstelt. Examen En tennis is voor Heddy Boers niet alleen maar een spelletje. De scholiere van de Haduard MAVO in Hazerswoude*Dorp wil ook proberen er iets mee te bereiken nadat ze volgend jaar haar examen hoopt te halen. „Niet als prof hoor, ik denk niet dat dat kan. Maar ik wil het CIOS gaan doen en dan tennis- lerares worden. Dan kan je ook wat toernooien blijven spelen." Overigens moet ze vaak flink knokken om de resultaten op school goed genoeg te houden. „Op het laatste moment komt het er vaak op neer om hard te gaan werken, het tennis neemt immers veel tijd in beslag." Boers is namelijk van plan om het maximale uit haar tennis- mogelijkheden te halen. Dit jaar

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25