Leidsch Dagblad kfiforestier Treinverkeer ligt maandag 24 uur plat Diesel, station of trekhaak 'Onderhuids is er altijd angst en afgunst' Politie heeft geen tijd om verdachten op te pakken 'Auto's met rare figuren' bij de Groenoordhallen Soldiers Field is er bijna klaar voor Kamsteeg BEL:071-128030 GOED NIEUWS ZATERDAG 11 JUN11994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40487 LOSSE NUMMERS 1,80 Interview Mandela 7 Nelson Mandela in zijn eerste interview als president: 'Opmerkelijk zoals de blanken zich aan passen.' yi De droomwens van I de zieke Danny Hil- len (12) uit Alphen gaat in vervulling. Hij mag naar het WK in Amerika. leiden hennyv De Leidse politie heeft gister avond een tweede verdachte, een 56-jarige man uit Brabantse Lage Zwaluwe, aangehouden in verband met de schietpartij op het terrein van de Groenoord- hallen. Bij die schietpartij kwam een 31-jarige Voorschotenaar- om het leven. Hij werd twee maal door het hoofd geschoten. Een tweede man, een 36-jari- Het is al tijden niet pluis op het parkeerterrein bij de Groen- oordhallen. De schietpartij met dodelijke afloop, in de nacht van woensdag, is dan ook geen incident. De onverlichte, weids# vlakte aan de Willem de Zwij gerlaan is al geruime tijd een ontmoetingsplaats voor ver dachte figuren met dito bedoe lingen. Dat beweren bewoners van de Jan Lievensstraat in Groenoord. „Mijn dochters mogen er de hond niet meer uitlaten", zegt K. Los, lid van het buurtcomité. Uit een reconstructie van de ge beurtenissen in de nacht van de schietpartij leidt hij af dat het niet veel heeft gescheeld of zijn jongste dochter was getuige ge weest. „En iemand die een an der doodschiet, kan getuigen missen als kiespijn." Los' dochters komen regelmatig thuis met verhalen over 'auto's met rare figuren erin'. Ze zitten soms urenlang te wachten. Als een andere auto het terrein op rijdt, begint hel seinen met de koplampen. Soms worden via het autoraam pakketjes uitge wisseld. Andere keren rijden ze achter elkaar aan het terrein weer af. Los, van beroep bijzonder op sporingsambtenaar bij het mi nisterie van landbouw en visse rij, zegt ook zelf regelmatig op de loer te liggen. Hij noteert kentekens. Hij heeft toegang tot bepaalde computerbestanden en trekt de nummerplaten na. „Mijn bevindingen zijn dat er zich voortdurend lieden met monica wesseling Zeker honderd verdachten van diefstal of andere vergrijpen lopen vrij rond terwijl hun identiteit al wel bij de politie Hollands Midden bekend is. Er is simpelweg geen tijd om de verdachten op te pakken. De achterstand in aanhoudingen is ontstaan ondanks een recor daantal overuren de eerste drie maanden van dit jaar. Aan het aantal overuren wordt paal en perk gesteld en daardoor zal het aantal zaken 'op de plank' nog verder toenemen. Volgens directeur politie B. Poeiert van Hollands Midden wordt steeds duidelijker dat de politieregio Hollands Midden Tweede verdachte schietpartij gepakt ge uit het Brabantse Waalwijk, werd in zijn been geschoten. De man werd na behandeling in het AZL aangehouden en wordt door de politie inmiddels be stempeld als hoofdverdachte. Wat de rol is van de 56-jarige is nog onbekend. Hij werd gis teravond laat aangehouden en kon maar kort worden ver hoogd. Zijn betrokkenheid is vastgesteld op basis van getui genverklaringen. leiden wim koevoeteen criminele achtergrond op houden. Het gaat om personen uit alle windstreken, het zijn zelden Leidenaars. Ik heb de politie dikwijls gebeld, maar die kan niets doen. Het mag dan vreemd zijn om in de kleinste uurtjes in een auto op een don ker terrein te gaan zitten, verbo den is het niet." E. van Aelst, die een paar deu ren verderop woont, onder schrijft het verhaal van Los vol ledig. Zijn vrouw vierde woens dagnacht haar verjaardag. Bij de Van Aelsten brandde dan ook nog licht toen de Merenwijker die de schietpartij ontdekte de Jan Lievensstraat in kwam ge rend, op zoek naar een telefoon. Van Aelst stond er later die nacht bij toen een rechercheur ver van de plek van de schiet partij enkele kogelhulzen op raapte. „Er wordt hier dus vaker geschoten." Van Aelst zat tot voor kort ook in het buurtcomité. „We heb ben bij de directie Groenoord hallen herhaaldelijk op maatre gelen aangedrongen. Ik weet van directeur André de Jong dat hij vrouwelijke werknemers ver biedt 's avonds alleen over het terrein te lopen. Maar het is een centenkwestie. Meer politie er op zetten of meer lichten laten branden, het komt allemaal op hetzelfde neer." Van Aelst, sinds kort fractie-as sistent bij de SP, kondigt schrif telijke vragen van zijn partij aan. De SP wil dat wethouder T. van Rij (integraal veiligheidsbe leid) actie onderneemt. „Omdat dit geen incident was." Chicago» Medewerkers van de Ameri kaanse organisatie van het Wereldkam pioenschap voetbal slepen een wereldbol het stadion Soldiers Field in Chicago bin nen. Met man en macht wordt gewerkt om het stadion op tijd gereed te maken voor de nogal wat scepsis bestaat over de Ameri- openingsceremonie van het WK, die hier kaanse deskundigheid op het gebied van vrijdag zal worden gehouden. De Amerika- voetbal, is er niemand die er aan twijfelt nen zijn van plan er een waar spektakel van dat de feestelijke opening van het evene- te maken en hoewel er vooral in Europa ment een show van formaat zal worden. De grasmat in Chicago lijkt intussen klaar voorde openingswedstrijd tussen Duitsland en Bolivia, die aansluitend aan de ceremonie zal worden gespeeld. FOTO EPA CHRIS WILKINS r met de haar toebedeelde dik 1.30(k mensen niet komt. De politie ligt, zoals de politie topman het uitdrukt 'op stoom'. „Na een periode van reorganisatie zijn de mensen weer echt aan het werk. Het aantal voorgeleidingen is het eerste kwartaal ruim 10 pro cent hoger geweest dan het eerste kwartaal van verleden jaar." Nu de politie weer flink snuf felt en dus veel zaken op het spoor komt, wordt volgens Poeiert ook het personeelste kort weer nijpender. „Aan de grote zaken komen we wel toe, maar de aanhouding van de, ons bekende, dief van een bromfiets of tas blijft liggen." Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 k engineering machinebouw en -reparatie motorrevisie De Hollandse Nieuwe komt sinds jaar en dag uit Denemarken. Hollandse keurmeesters halen daar de beste maatjes. Hirsch Ballin bleef in april aan als minister, om het kabinet Lubbers te redden. Kardinaal Willebrands is zestig jaar priester. Een bruggebouwer voor de oecumene. De fascisten zijn terug in de Italiaanse regering; Mussolini is terug in de politiek. Met een auto van Kamsteeg Auto Rental gaat u voordelig en gloednieuw op vakantie. Bel gratis: 06 - 099 66 86 AUTO RENTAL De Vervoersbond FNV, de grootste bond bij de NS, riep gisteren op tot een staking van 24 uur. De Vervoersbond CNV, de kleinste bond bij de NS, zet ook in op een stalcing van 24 uur, nadat ook deze bond aan vankelijk alleen 's ochtends het treinverkeer wilde platleggen. Voor de NS-directie was de ver deelde opstelling van de drie bonden reden om de vakorgani saties gistermiddag uit te nodi- De bonden eisen dat de zoge noemde overcompleetverkla- ring van machinisten en con ducteurs verder wordt beperkt. Daarnaast wil de Vervoersbond FNV dat NS overgaan tot ver dergaande arbeidstijdverkorting voor het hele NS-personeel. Guy Trottier, onze Franse kookkunstenaar heeft het volgende menu samen- gesteld. Gaspacho Perpignan Lekkernij van parelhoen met bospaddestoelen Soevereiniteit van gemeenten kan Leidse wethouder Van Rij gestolen worden aad rietveld 29,50 restaurant md frans v' getinte gerechten Eén grote gemeente in de Leid se regio verdient verre de voor keur boven de huidige vorm van samenwerking tussen ge meenten. Het Samenwerkings orgaan Leidse Regio (SLR) is niet meer dan 'een doekje voor het bloeden', vindt de Leidse wethouder T. van Rij (PvdA). „Regionale problemen worden niet opgelost zolang elke ge meente in de SLR vetorecht heeft. Daarvoor liggen de belan gen te ver uiteen." Volgens Van Rij is samenwer king in de regio hard nodig. Woningnood is een probleem dat alleen regionaal kan worden opgelost. Maar de huidige vorm van samenwerking biedt die op lossing niet. Plannen voor wo ningbouw leveren bijna altijd verzet op van de gemeente waai de huizen moeten komen. De Broek- en Simontjespolder is daarvan het laatste voorbeeld. De provincie is een procedure tot grenswijziging gestart, om dat Oegstgeest naar de zin van Zuid-Holland niet snel genoeg wil bouwen. Van Rij wordt herhaaldelijk ge confronteerd met de angst van de regiogemeenten voor de Leidse 'Iandhonger'. Bij de ope ning van een boekwinkel, een paar maanden terug, herinner de hij aan de eerste grenswijzi ging, in 1896. De Zoeterwoudse CDA-wethouder R. Hogenelst was onder de toehoorders. Het was een mooie gedachte om precies honderd jaar na dato weer een stuk grond aan Leiden toe te voegen, zei Van Rij. Ho genelst kon er niet om lachen. Onderhuids is het er bij de be stuurders in de regio altijd, zegt de wethouder: de angst voor Leiden, de afgunst jegens de grote broer. Maar begrijpen doet Van Rij het niet. dat han gen aan de eigen zelfstandig heid van de buurgemeenten. „Wat maakt het nou uit in wel ke gemeente je woont? Een ge meente is een middel, geen doel. Voor de sociale woning bouw zou één grote gemeente in de Leicfse regio alleen maar goed zijn. Dan kun je veel beter afgewogen besluiten nemen." Leiden heeft zelf nog nauwelijks bouwgrond en is voor het huis vesten van de duizenden wo- ningzoekendén aangewezen op de polders in de regio. Dat leidt steeds tot problemen. „Als er in Leiderdorp dertig sociale huur huizen gebouwd moeten wor den, vergaderen burgemeester en wethouders daar acht keer over. Omdat ze die Leidse ar moedzaaiers niet in hun dorp willen. Dat kan toch niet? Het wordt hoog tijd dat er vanuit één perspectief naar de woning bouw wordt gekeken." Eén grote gemeente „en voor mijn part heet die Leiderdorp of Oegstgeest" zou ook een ein de kunnen maken aan de on rechtvaardigheid, dat mensen in Leiden veel hogere lasten be-, talen dan daarbuiten. „Ik vind het absurd, dat alleen mensen die veel geld hebben een huis kunnen kopen in Oegstgeest, waar de lasten veel lager zijn. Ik vind dat ook niet passen bij de liberale opvattingen die ze in dat dorp huldigen. Maar ja, het is nooit anders geweest. In mijn jeugd vonden ze het in Oegst geest al een degradatie als daar een arbeider uit Leiden.op zijn brommertje door de straat reed." Zolang de regiogemeenten hun zelfstandigheid behouden, zul len zij niet ijveren voor gelijke verdeling van de lasten, weet Van Rij. „Omdat dat niet in hun belang is. Leiderdorp zal niet de OZB verhogen om een paar mil joen gulden aan Leiden af te dragen. Maar ze profiteren wel van onze voorzieningen. En van alle ambtelijke deskundigheid die wij gratis ter beschikking stellen." Van Rij is ook niet blij, als Lei den er in de vorm van de Broek en Simontjespolder straks mis-, schien een stuk bouwgrond bij krijgt. „Van mij mag Oegstgeest daar bouwen. Als het maar ge beurt. Ik heb zelfs liever dat zij het doen en zelf voor de tekor ten opdraaien. Want Leiden is al arm genoeg." Zaterdags Bijvoegsel: Regio bang voor Leidse Iandhonger. [Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Aartsbisschop Temple God stelt waarschijnlijk geen en kel belang in godsdiensten. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info 11,13,14,15 Religie- Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 29 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Regelmatig zonneschijn Vooral in het westen van het land perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Noorde lijke wind, matig, kracht 3 of 4. De vooruitzichten tot en met woensdag: Overwegend droog en zonnige perioden. Middagdempe- ratuur oplopend tot ongeveer 19 Andere bonden schoorvoetend achter FNV Het treinverkeer ligt maandag vrijwel stil. De vakbonden roepen hun leden op tot acties om de NS-directie onder druk te zetten. Onduidelijk is nog of de bonden alledrie kiezen voor een staking van 24 uur. De spoorwegvak bond FSV laat de leden daarover maandagochtend be slissen. Aanvankelijk meende de FSV dat een korte actie tot 9.00 uur zou volstaan. Zondag's 10 uur, Hazenbos- laan 101, hoek Kennedylaan, Oegstgeest Gaan NS niet in op die eisen, dan zijn van de Vervoersbond FNV vervolgacties te verwach ten. Hoe die er uit zien, wilde de zegsman nog niet kwijt. Een staking voor onbepaalde tijd wordt echter niet overwogen, omdat die onherroepelijk door de rechter zal worden verboden. De NS tasten nog steeds in het duister over de mate waarin de staking zich maandag vol trekt. Een NS-woordvoerster zei te verwachten dat met name de Randstad moeilijk bereikbaar zal zijn per spoor. Reizigers die maandag alsnog met de trein willen, worden ge adviseerd zich van tevoren goed te infomieren, bijvoorbeeld via de radio, Teletekst of OV Reisin formatie (06-9292). Pagina 2: Alleen politiek kan problemen NS oplossen. Ruzie NAVO en Rusland istanbul peter de vries correspondent navo Verzet van Rusland tegen de uitbreiding van de NAVO en scherpe eisen van Moskou aan de toekomstige samenwerking met de alliantie, hebben giste ren geleid tot een openlijke di plomatieke confrontatie tussen de twee voormalige vijanden. Moskou zal alleen toetreden tot het 'partnerschap voor vrede' als tegelijkertijd zwart op wit de rol van Rusland als supermacht wordt erkend. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Ko- zyrev formuleerde die voor waarde gisteren opnieuw, tij dens een volgens Kooijmans „soms grimmig lopende" bijeenkomst in Turkse stad Istanbul. Daar gaderden de 16 ministers buitenlandse zaken van NAVO met hun collega's ui Oosteuropese landen. Leidsch - Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. I Voorletters: 1 Adres: Tel:. I (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: Q Per maand automatisch j 29,30) J Per kwartaal j via acceptgiro 85,55) automatisch 84,55) Of bel 071-128030 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1