Meester in het onmogelijke Tastbare spanning in werk Semah Cultuur Kunst Schone Schijn Carel Visser aan het werk De kinderziektes van Pex en Yvonne Wereldpremiere onbekende litanies op Lisztfestival in Amsterdam 19 ZATERDAG 11 JUN11994 Recordprijs 17e eeuwse Delftse schaal londen Een zeldzame 17e eeuwse Delftse schaal heeft op een Londense veiling ruim 800.000 gulden opgebracht. Zo'n zestig jaar geleden was de schaal nog maar 60 gulden waard. De Lon dense antiekhandelaar Jonathan Home mag zich de gelukkige eigenaar van het kunstwerk noemen. De schaal heeft de kleuren groen, geel en blauw en heeft de geboorte van Christus als af beelding. „Het is een zeer zeldzaam kunstwerken waarschijnlijk één van de belangrijkste stukken die we ooit hebben verkocht", verklaarde een woordvoerster van het veilinghuis Phillips. Beelden in Arboretum Trompenburg Rotterdam In het Arboretum Trompenburg in Rotterdam-Kra lingen wordt van 12 juni t/m 8 oktober de vierde biennale Trom penburggehouden. Het Amsterdams Beeldhouwers Kollektief heeft het evenement georganiseerd. Het park leent zich door de prachtige weelderige begroeiing en interessante doorkijken bij zonder goed voor het exposeren van beelden, aldus het ABK. De stichting ABK heeft tot doel de beeldhouwkunst te bevorderen en voor een breed publiek toegankelijk te maken. Sculpturen in Galerie AZL Hoogtepunten van M.C. Escher in Haags Museum Paleis Lange Voorhout Het Haags Gemeentemuseum is in het bezit van een om vangrijke collectie prenten van de Nederlandse graficus en lithograaf M.C. Escher. Veel krijgt het publiek daarvan doorgaans niet te zien. Niet omdat er geen belangstelling voor bestaat. Integendeel. De prenten van Escher zijn wereldberoemd. Amerikanen en Japanners melden zich regelmatig bij het museum om de collectie te kunnen aanschouwen, vertelt een suppoost. „De teleurstelling is groot als blijkt dat er maar acht prenten in een gang han gen. Dan roep ik weieens tegen een collega: jóh, neem jij die mensen effe mee naar het depot. Maar ja, op een ge geven moment kun je wel aan de gang blijven." Regelmatige vlakverdeling III (1957), Lange Voorhout. K i van de houtsnedes v beeldende kunst recensie. ingrid appels Expositie: Joseph Semah. Te zien: tot 26/6. dagelijks van 9-17 uur; Galerie AZL, Academisch Ziekenhuis Leiden, Gebouw 1Rijnsburgerweg 10, Leiden In het oude stadsdeel van Jeru salem ligt de Koepelberg of de 'Berg van het Huis'. De westzij de hiervan is de beroemde Klaagmuur, en op de berg staat een tempel. Ergens in de ge schiedenis, lang geléden, zou den zowel Abraham als Salo mon en Mohammed hier iets heel belangrijks gedaan hebben. En om die reden wordt de tem pel tot op de dag van vandaag door zowel joden als Christenen en Islamieten geclaimd als 'hun' tempel. Een oude tekening van deze tempel is door Joseph Semah. verwerkt in zijn 'Jerusalem Jeru salem, omgeven door bergen'. Voor Semah is de tempel een symbool. Niet van een religie, maar van de manier waarop ge schiedenis kan doorwerken; de geschiedenis heeft hier de ver houdingen bepaald en zal dat waarschijnlijk altijd blijven doen. In de loop van een decenni um heeft Semah vier kunstwer ken gemaakt met de titel 'Jeru salem Jerusalem, omgeven door bergen'. De werken zijn als te kening of als bronzen sculptuur uitgevoerd. Uitgangspunt is de Koepelberg of een afgeleide hiervan, wellicht de Golgotha- berg of de Olijfberg. De vage omtrek kan echter ook gelezen Ik herinner mij nog als de dag van gisteren hoe een paar jaar geleden de uitgave 'Ambtenu' van het ministerie van binnen landse zaken op mijn bureau belandde met de toenmalige D66-fractievoorzitter in de Leid- se gemeenteraad, Pex Langen- berg, als coverboy. Dynamische pose, brutale blik, Armani-outfit sportieve glimlach. Typisch de ideale schoonzoon. Die jongen komt er wel, dacht ik toen al. En, ja hoor. Nog geen 5 jaar la ter heeft Pex het tot cultuurwet houder geschopt. Wat is het nu toch jammer dat zo'n jongen niet met een scho ne lei kan beginnen. Zit meteen al te hannesen met een erfenis, of zoals dat tegenwoordig heet, met de lijken in de kast die daar door z'n voorganger Hennie Koek zijn achtergelaten. Eén van de lijken die de fïrst-lady van de PvdA heeft laten slinge- ,ren heet CBK, of voluit: Cen trum Beeldende Kunst. Dat wil maar niet functioneren zoals het moet. U zult misschien denken: zo lang mijn zigeunermeisje maar haaks hangt. Maar, ik vind het toch jammer, zo'n nieuwe in stelling die na een paar maan den al tot de nok toe gevuld blijkt met onopgeloste proble men. Dat is niet leuk voor de nieuwe directeur, niet voor haar medewerkers, niet voor de Leid de kunstenaars die nog maar weinig profijt hebben van het CBK, en ook niet voor de Leide- naar die de prijs van het nieuwe beleid moet betalen. Waar ik nu heel benieuwd naar ben is hoe de D66-wethouder de problemen aanpakt. U weet hoe de democraten denken over openbaarheid van bestuur. De vraag is dus hoe Pex Lan- genberg dat in praktijk brengt. Volgens topambtenaar Yvonne van Baarle, van de gemeentelij ke kunstensector, vélt het alle- worden als een vrouwenborst of joodse hoed, een gespleten olijf- pit of slakkenhuis, al naargelang de varianten die Semah er om heen heeft gelegd. De sculpturen zijn mooi om te zien. Semah heeft ze heel ruimtelijk gemaakt met behulp van leren riemen die er omheen slingeren, of geweien (die He breeuwse tekens vertegenwoor digen). Om de historische span ning er in te voelen heb je wel kennis van zijn ideëen nodig. De uitstraling is er eerder een van ingetogenheid, beheersing Dit is anders bij zijn series te keningen. Een van de series draagt de naam 'The Amster dam Codex of the Third-Exile'. Het is een repeterende reeks, met slechts kleine onderlinge varianten. Planten uit de oud heid lijken te ontspruiten uit ro de geschilderde gezichten. Van een afstand zijn het net rozen op een steel. En toch heeft het ook een licht sinistere onder toon. Hier lijkt de dood om de hoek te gluren. Het geheel roept de associatie op van overlede nen van waaruit planten ont spruiten. Ook in eeh andere se rie, 'Placenta Infinity', worden we in een oude wereld gezet via medische tekeningen en myste- rische Hebreeuwse tekens. Hier is een lading tastbaar die het werk spannend maakt. Het is jammer dat Semah al leen werk uit de jaren tachtig toont. Het zou interessant zijn te zien hoe zijn ontwikkeling zich in de jaren negentig heeft voortgezet. Hennie Koek: lijk laten slingeren. archieffoto dick hogewoning maal wel mee met de proble men. Het zijn eenvoudige kin derziektes, zegt ze. Maar of ik dat nou geloof? Ik bedoel: kin derziektes, dat lijkt me meer iets voor het consultatiebureau. Nee, als u het mij vraagt wil Yvonne de kwestie liever een beetje stil houden. Neem ik haar dat kwalijk? Welnee! Als ik Yvonne zie of hoor babbelen, raak ik altijd een beetje verte derd. Die zangerige stem, de 'power-dressing' die getuigt van alert en zakelijk optreden, die altijd vriendelijke lach. U raadt het al: typisch de ideale schoon moeder. Zou zo een rolletje in 'The bold the beautiful' kun nen spelen, als ze Pex al niet zijn rol moest voorzeggen. Van de week hoorde ik wethou der Langenberg napraten dat het CBK aan kinderziektes leed. Politiek is nu eenmaal het to- leiden jan rijsdam In het Haagse Museum Paleis Lange Voorhout is nu een ten toonstelling geopend met een reeks fascinerende hoogtepun ten uit het oeuvre van Maurits Cornelis Escher (1898-1972). De tentoonstelling is er nog tot en met 4 september te zien. Hoe wel de getoonde collectie voor de kenner geen verrassingen biedt blijft het werk van Escher intrigeren. Hij sleurt je telkens weer moeiteloos mee in zijn raadselachtige wereld waarin het wemelt van de klassieke ar chitectuurfragmenten: arcades, zuilen en trappen. Onmogelijke bouwwerken waarin gestaltes ronddolen die niet meer weten wat onder en boven, binnen en buiten is en soms zichzelf kwijt raken. De figuren die Escher te kende hebben meestal een maskerachtig uiterlijk. Nee, de graficus was zeker geen roman ticus. Escher experimenteerde in zijn grafiek met ruimtelijke vormen en hun veranderingen. Zijn doel was onze zintuigen op een speelse manier in verwar ring te brengen, ons oog een vergissing te laten maken. Hij maakte gebruik van visuele spitsvondigheden, gedaantever wisselingen, perspectiefgrap- pen, cyclische bewegingen of weerspiegelingen. Ook combi neerde hij tegenstellingen zoals licht en donker, hol en bol met elkaar. Het werk van Eschers berust niet op een eenvoudig foefje. Vanuit mathematisch standpunt bezien is zijn grafiek zeer belangwekkend door de ul tieme beheersing van de per- spectiefleer. Hij laat zien hoe ons oog gewend is geraakt aan de illusie van het perspectief in Pex Langenberg: lapmiddelen? archieffoto wim dijkman neel waarop de soufleurs vaak nadrukkelijker aanwezig zijn dan de acteurs. Ik zou het niet gezegd hebben. Maar ja, ik ben dan ook geen wethouder. Iedereen begrijpt wel dat er met het CBK meer aan het handje is dan een griepje dat met een kinderaspirientje te verhelpen is. Anders schakel je immers niet, een half jaar na het aantre den van een nieuwe directeur, een commisie in om het reilen en zeilen van een slechts 7-kop- pen tellende instelling in kaart te brengen. Een beetje directeur wast dat varkentje zelf wel. De geringschattende waarde waarmee de ambtelijke en poli tieke top over de problemen bij het CBK spreekt heeft natuurlijk te maken met het feit dat de mislukking van het instituut ook op hen afstraalt. Welinge lichte kring?-1 - dat wil zeggen: een tekening of schilderij. Maar het perspectief berust op een afspraak, op wetmatigheden die door Escher aan het wankelen worden gebracht door twee- en driedimensionaal, schijn en werkelijkheid met elkaar te vermengen. Escher was ook geobsedeerd door cyclische be werkingen of transformaties. Soms koos hij voor een heel tra ditioneel uitgangspunt, het stil leven, de vanitas met de typi sche toespelingen op de eindig heid van het menselijk bestaan. Maar hij gaf er een heel eigen, unieke wending aan door rep tielen uit een tekening te laten kruipen en er uiteindelijk ook weer in. De Amerikaanse schrij ver Douglas Hofstadter verge leek het werk van Escher eens met dat van Bach. Hij wees op het eeuwigheidsidee in beider werk. Escher is een graficus die de scheidslijn tussen schijn en werkelijkheid weet op te heffen, begin en eind in elkaar laat overvloeien. Bach was een bijna wiskundig opererend compo nist wiens composities, volgens Hofstadter, berusten op een on eindigheidsidee. Manipuleren Escher was ook zeer geboeid door regelmatige vlakverdelin gen met vogels, vissen of rui ters. Voor het vullen van het vlak met figuren die zich herha len bestudeerde hij de kristallo- grafische wetten. Zo past de contour van een vogel precies in de contour van een vis, de fi guur van een oriëntaalse ruiter past in zijn eigen spiegelbeeld. Een tekenende hand tekent een tekenende hand. Er is sprake van een wereld in een wereld. In de houtgravure 'Andere we- Yvonne van Baarle: aspirientje, ar chieffoto jan holvast zij die het weten kunnen maar hun naam niet de krant willen lezen - vertellen dat onder CBK- directeur Ella van Zanten alles fout gaat wat fout kan gaan. En laat Yvonne nu juist Ella naar voren hebben geschoven nadat ze haar veto had uitgesproken over een interne kandidaat die door een sollicitatiecommissie was geselecteerd. Yvonne van Baarle verklaarde deze week, net terug van een management-development cur sus, dat de wethouder binnen anderhalve week opheldering zal verschaffen over wat er ver der gaat gebeuren. Ik ben be nieuwd of Pex de mouwen zal opstropen, of met wat lapmid delen de zaak blijft toedekken. Ik denk het laatste. Onopgeloste problemen zijn immers de 'evergreens' m de politiek. reld' zijn op z'n minst drie ruimten te zien: één in de verte, één van bovenaf en één van on deraf, een onmogelijk gevoel van oneindigheid is het resul taat. Kijken naar het werk van Escher is zoiets als het oplossen van een Rubik-puzzel, met dien ver- Nieuwe produktie Toer van Schayk ansterdam anp Choreograaf Toer van Schayk maakt voor Het Nationale Ballet een nieuw, avondvullend ballet. De voorstellingen vervangen de eerder aangekondigde produk tie 'Landschap', die in 1982 in het kader van het Holland Festi val in première ging. Het nieu we werk beleeft op 22 oktober in het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam z'n première. Van Schayk maakt de nieuwe produktie, waarvoor overigens nog geen naam bestaat, in ver band met problemen rondom de reprise van 'Landschap'. Ook wilde de directie van Het Natio nale Ballet in het seizoen 1994/95 graag een nieuw, avondvullend werk van Van Schayk uitbrengen. In Carré zal van 7 tot en met 16 oktober ook het videoballet 'Live' van Hans van Manen uit 1979 te zien zijn. Alexander opent tentoonstelling over boekengeschiedenis gen haag anp Prins Willem-Alexander opent zaterdag 18 juni in het Rijksmu seum Meermanno-Westreenia- num/Museum van het Boek in Den Haag de tentoonstelling Honderd Hoogtepunten uit de Koninklijke Bibliotheek. Voor deze tentoonstelling zijn d.e honderd mooiste en meest representatieve boeken en handschriften uit de verzame ling van de Koninklijke Biblio theek uit de kast gehaald. Het gaat om stukken die zelden of zelfs nooit eerder zijn getoond vanwege hun zeldzaamheid en kwetsbaarheid. De getoonde werken stam men uit alle perioden van de Nederlandse boekgeschiedenis. Behalve handschriften uit de Middeleeuwen met prachtige miniaturen, waaronder dat van Beatrijs uit 1374, zijn ook bij zondere boeken uit onze eeuw Door de chronologische opzet van de tentoonstelling is het mogelijk de ontwikkeling van de Nederlandse boekgeschiedenis in handschrift en druk .te vol gen. Bij de tentoonstelling ver schijnt een boek waarin alle honderd stukken in kleur zijn afgebeeld en voorzien van een toelichting. De tentoonstelling is te be zichtigen van 18 juni tot en met 31 augustus. stande dat de puzzel oplosbaar is en Escher de kijker vaak voor onoplosbare raadsels stelt. De graficus laat ons eigenlijk haar fijn zien hoe gemakkelijk, al ver voor de perfectionering van de fotografische- en filmtrucs, on ze waarneming te manipuleren is. Maar zijn werk is te boeiend utrecht «gpd Een onbekend compleet piano- werk van de componist Franz Liszt, getiteld 'Litanies de Ma rie', zal op 19 juni in wereldpre mière gaan in Amsterdam. Dat gebeurt tijdens het Franz Liszt Festival 1994 dat van 17 tot en met 19 juni in de hoofdstad wordt gehouden. De compositie zal ten doop worden gehouden door de pianist Albert Brussee, die het werk vorig jaar ontdekte in schetsboeken van de compo nist die in het Goethe- und Schiller Archiv in Weimar wor den bewaard. 'Litanies de Marie' dateert uit 1847 en is de eerste compositie waarin religieuze thematieken hun intrede doen in Liszts pia- no-oeuvre. Tot dan toe compo neerde hij voor piano bijna uit sluitend literair-geïnspireerde werken en briljante operapara- om daar echt bedroefd over te zijn. De tentoonstelling 'M.C. Escher Hoogtepunten' in Muse um Paleis Lange Voorhout, aan de Lange Voorhout 74 te Den Haag, is te zien t/m 4 septem ber, van dinsdag t/m zondag van 11-17 uur. frasen. Lisztontdekker Brussee beschouwt het complete uit schetsnotities gewonnen piano stuk als 'tegenhanger', qua sfeer, kwaliteit zowel wat duur betreft, van het beroemde 'Bé- nédiction de Dieu dans la soli tude' uit Liszts bekende piano cyclus 'Harmonies Poétiques et Réligieuses' uit 1853. Het Lisztfestival bestaat vanaf 1980 en werd zeven achtereen volgende keren gehouden in het muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Vanwege het Franz Lis zt Pianoconcours, door Vreden burg zelf georganiseerd, werd het festival in 1991 naar de hoofdstad verplaatst. Tevens werd besloten om het Lisztfesti val voortaan als driejaarlijks evenement te gaan organiseren. Het Lisztfestival van dit jaar biedt meer Lisztpremières, voor Nederland althans: het orkest werk 'a la Chapelle Sixtine', het Toonkunstkoor komt moeizaam op toeren recensie li dy van der spek Concert van het Toonkunstkoor Leiden en Omstreken onder leiding van Hans van der Toorn, met medewerking van Myra Kroese, alt-mezzo, Mieke van Driel, piano en Truus Isendoorn, piano Gehoord op 10 juni in de Marekerk te Leiden. Deze keer had het Toonkunst koor Leiden en Omstreken niet gekozen voor een oratorium met groot orkest, maar voor lie deren voornamelijk uit de 19e eeuw en begeleid op een Gro- trian Steinweg-vleugel. 't Is zo financieel goed te doen, boven dien een goed alternatief, zeker als je mannen- én vrouwenko ren ook nog eens apart laat so leren. Toch vielen aanvankelijk de Lie- beslieder-Walzer van Brahms niet helemaal mee. De sopra nen wilden maar geen warme volle en volwassen toon produ ceren, ook nog niet echt in 'Gott ist mein Hirt' van Schubert. Veel beter werd het vierstem mig koor in de sterk program matische Lieder nr. 11 en 18 'Nein, es ist nicht auszukom- men' en 'Es bebet das Ge- strauche', waar Brahms in een pittige cadans, met felle uitha len, lekker staccato werd gezon gen. De alt-mezzo Myra Kroese kwam in Schuberts bekende doorgecomponeerde lied 'Standchen' beslist nog niet tot haar recht, ze zong te zacht en te weinig overtuigend. Kennelijk had zij haar krachten bewaard voor de 'Sainte Cécile Légende- 'van Franz Liszt waarin zij ver rassend mooi wist uit te paldcen. Na de pauze 'From the Bavarian Highlands' van Edward Elgar (1857-1934), de belangrijkste Engelse componist uit de twee de helft van de 19e eeuw, zeer beïnvloed door de 'Nieuwe Duitse Richting'. Ook daar kin derziekte in het eerste lied 'The dance': een beetje koortsig, een beetje chaotisch en hangerig. Maar in 'The marksmen' had Toonkunst weer hetzelfde ni veau bereikt als in de 'Dido and Aeneas' van Purcell, enige jaren geleden zeer fraai uitgevoerd in de Pieterskerk. Het koor onder leiding van Hans van der Toorn werd be trouwbaar en zeker in de Sainte Cécile Légende gepassioneerd begeleid door Truus Isendoorn. koorwerk 'Die heilige Caecilia' en de 'Fest-Cantate für die In- augurations-Feier des Beetho- ven-Denkmals' voor twee pia no's. Het openingsconcert vindt plaats op vrijdag 17 juni in het Concertgebouw door het Ne derlands Philharmonisch Orkest o.l.v. Harmut Haenchen met o.a. Liszts Dante-symfonie en a la Chapelle Sixtine'. Daarnaast concerten op locatie's waar ooit Liszt zelf eigen werk heeft uitge voerd: op zaterdag 18 juni in de Mozes- en Aaronkerk staat reli gieuze koormuziek centraal. En in gebouw Frascati worden lie deren op teksten van Heine en Goethe uitgevoerd. De Piano marathon op zondag 19 juni in de Beurs van Berlage sluit het festival af. Daaraan werken mee het pianoduo John en Richard Contigulia en de pianisten Wibi Soerjadi en Muza Rubackyté. den haag De Nederlandse kunstenaar Carel Visser was gisteren nog druk bezig met de inrichting van de tentoonstelling van zijn recente werk in het Haags Gemeentemuseum. De expositie van zijn beelden, col lages, tekeningen en grafieken is vandaag geopend en te zien tot en met 21 augustus. foto anp Beurzen Mama Cash voor kunstenaars amsterdam gpd Ri-Jeanne Cuppens en Helma Plantus ontvangen dit jaar de kunst beurzen van de Stichting Mama Cash. Cuppens, beeldend kunste naar uit Valkenburg, en Plantus, schilder te Amsterdam, krijgen ie der 5000 gulden. Mama Cash is een financieringsfonds dat steun verleent aan bedrijven en culturele projecten van vrouwen. Voor de beurzen komen alleen vrouwen in aanmerking.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19