I; meer reizige rs op Nieuwe bus levert De meed°8en,oze wereld van antropologen 'XT I Rijtjes leren is verleden tijd Pleidooi voor snelheidsgrens van 30 kilometer in woonwijk Randstad LalGEN BAAS m Herman gaat gewoon door Klachten over Amsterdamse stadswachten 'Beter ontspannen door massage ZATERDAG 11 JUNI 1994 CHEF GERT VISSER. 071 356439.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ. 071 -356441 c j. tt i t j Amerikaanse wetenschapper ontkent aankoop oude schedels Snelle uurdienst tussen Haarlem en Leiden r Het streekvervoersbedrijf NZH begint in november 1995 met een sneldienst tussen Leiden en Haarlem. Later in het jaar wordt deze verbinding doorgetrokken naar Den Haag. de bus gaat een maal per uur rijden. De NZH wil met deze luxe Interliner binnen drie jaar 10 procent meer passagiers zien te trekken. LEIDEN RICHARD MOOYMAN De bus zal om tijd te besparen maar weinig haltes aandoen, die niet altijd middenin woon kernen liggen. De Interliner Haarlem-Leiden gaat via Vo gelenzang. De Zilk. Noordwij- kerhout. Noordwijk en Katwijk rijden. De stopplaatsen in De Zilk en Noordwijkerhout zijn bij voorbeeld langs de provinciale weg gepland. Cruciaal is dat de reizigers vanuit de Interliner-halte snel naar de plaats van bestemming LEIDEN ANP De genetische experimenten met de stier Herman gaan ge woon door. Het feit dat het Zoe- termeerse zuivelconcern Nutri- cia de samenwerking met Gene Pharming heeft uitgesteld heeft daarop geen invloed, aldus het Leidse biotechnologiebedrijf. Gene Pharming. dat de stap van Nutricia betreurt, beschikt over alle vereiste goedkeuringen voor het fokken met stier. Het experiment is bedoeld om AMSTERDAM GPD De geüniformeerde brigades van de Amsterdamse Stads wacht misdragen zich. Leden zijn betrokken bij vechtpartijen, breken in op de politiefrequen- tie, kopen tijdens hun dienst hasjies in coffeeshops die door de politie in de gaten worden gehouden, stelen uit winkels, spelen eigen rechter, trekken fietsers in wandelgebieden van hun fiets en één lid van de Stadswacht bracht zelfs een De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Roelien den Ouden, massage en akrobatiek, President Steinstraat 16 in Leiden. I I ee hoor. je I ^1 hoeft echt niet geblesseerd te zijn om een massage te nemen. Het is heel ontspannend en van spanning hebben natuurlijk veel mensen last. Als je een paar keer gemasseerd bent, leer je zelf beter te ontspannen. Maar natuurlijk zijn er ook sporters die zich laten behandelen. Zo komen er vandaag en morgen lopers die meedoen aan de ma rathon. Even lekker de spieren laten losmaken. Ik heb zelf pedagogiek en psychologie gestudeerd en- in het laatste jaar daarvan ben ik begonnen met de HBO-oplei- ding voor massage en bewe gingstherapie. Ikvond die menswetenschappen aan de universiteit toch te veel op de geest en te weing op het li chaam gericht. Ik mag dan een dubbele studie hebben gedaan, bij mijn massage hang ik niet direct allerlei theorieën op. Als kunnen. „We brengen de reizi ger desnoods met een taxi naar huis", aldus Van Trigt. De haltes zullen worden voorzien van een telefoon, klok en voorzieningen om fietsen neer te zetten. Waar mogelijk zullen parkeerplaatsen voor auto's worden gemaakt. De Interliners van de NZH maken deel uit van een nieuw, landelijk snelbusnet. Volgens directeur marketing en vervoer Van Trigt kunnen de bussen re delijk concurreren met de auto. „Over het algemeen zijn onze bussen maar 20 procent langza- lactoferrine te winnen uit koe melk. waarmee Nutricia medi cinale babyvoeding wilde ma ken. Nutricia schortte donder dag de samenwerking met Gene Pharming op, na een ultimatum van de Dierenbescherming, Na tuur en Milieu en de Alternatie ve Konsumentenbond. De orga nisaties dreigden 'alle hen ten dienste staande middelen in te zetten om Nutricia te stuiten in de vervaardiging van genetisch gemanipuleerde babyvoeding'. agent de Hitlergroet. Directeur Van Eijk van Bureau Stadswacht wees in een brief, waarin hij de voorbeelden beschrijft, zijn per soneel op de voorbeeldfunctie die het dient te hebben voor de burgerij. De kwestie rond de Hitler groet is inmiddels opgelost. Het betrof een Stadswachter van al lochtone koma( die zich niet bewust was van de diepere be tekenis achter het armgebaar. Hij groette de diender daadwer- iemand last heeft van zijn schouders, vraag ik eerst of hij of zij soms zwaar getild heeft. Blijkt er geen directe lichamelij ke oorzaak te vinden te zijn, dan hoef je nog niet te praten over de last van de wereld die hij op zijn schouders zou kunnen meetorsen. Als mensen willen praten is dat natuurlijk prima, maar ik dring niets op. Massage zorgt er ervoor dat je even uit je hoofd wordt gehaald. We zijn altijd heel erg met onze hersens bezig. Door de massage merk je dat je uit meer dan al leen een hoofd bestaat. Zodra ik met de hand bezig ben ontdekt de gemasseerde opnieuw dat hij een hand heeft. We zijn ons meestal niet erg bewust van ons lichaam. Dat ontdekken van het eigen lijf is ook belangrijk bij de massagecursussen die ik geef. Je kunt niet zeggen dat de cursus sen en de massages alleen voor een bepaald type persoon aan- trekkelük zijn. Ik krijg hier za- mer dan de auto." Dit is onder meer mogelijk door het gebruik van vrije busbanen, verkeers lichtbeïnvloeding en een hogere maximumsnelheid dan gewone bussen (100 in plaats van 80 ki lometer per uur). Van Trigt zei te beseffen dat er veel tijd nodig is om mensen uit de auto te halen. „Nieuwe lijnen als deze hebben zeker 2 a 3 jaar nodig om volwassen te worden." Er komt een landelijk telefoonnummer voor vragen, opmerkingen en klachten over de Interliner-bussen. Het stre ven is dat de rijtijden van de In terliners in het spoorboekje van de NS worden opgenomen. De NZH presenteerde giste ren ook een half-open 'cabrio let-bus', die zal worden ingezet als promorievoertuig en strand- express boven het Noordzeeka naal. Baalbergen's meubel lease service De nieuwe manier van zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! kelijk amicaal. De geschrokken jongen heeft de agent inmiddels excuses aangeboden. Tegen hem zullen geen disciplinaire maatregelen worden genomen. Andere, minder onbewuste mis dragingen zullen harder worden aangepakt, kondigde de direc teur in de brief aan. „Maar er is absoluut geen sprake van een structureel probleem, het gaat om een enkeling." aldus Van Eijk. De gemeentelijke politiek in kenmensen die bol staan van de spanning, maar ook studenten die massage gewoon interessant en vooral ook prettig vinden. Ik geeft ook akrobatieklessen. Dat klinkt heel ingewikkeld, maar het is eigenlijk gewoon sa men met anderen kunsten doen. Je ontwikkelt er een heel goed evenwichtsgevoel door en dat komt ook in het dagelijks le ven te pas. Het is heel leuk om te zien hoe ouders en kinderen samen akrobatieken. Het kind is nog niet bang, heeft het volste vertrouwen in de ouder en dat geeft een prachtig samenspel. Maar ook volwassenen begin nen nog aan akrobatiek. Dat is dan natuurlijk wel iets ingewik kelder. Een kind til je nog mak kelijk op, maar een volwassenen op jou handen laten balanceren is een stuk moeilijker. Dan is de techniek belangrijker. Ik ben nu een jaar zelfstandi ge. Daarvoor werkte ik als be leidsmedewerker en gaf al wel ERNA 5TRAATSMA De Amerikaanse antropoloog dr. Don Tyler ontkent dat hij de vorig jaar in Indonesië gevon den schedel van de 'oudste la va-mens' heeft gekocht. Hij heeft de bewuste botresten ge kregen van een lokale boer. ..Ik heb nooit geclaimd de ontdek ker te zijn van deze vondst." zegt de omstreden wetenschap per. die vlak na de ontdekking van deze buitengewone vondst in opspraak raakte. Antropolo gen in Indonesië en Nederland betichtten hem van fraude en bedrog. Ze trokken de weten schappelijke waarde van de schedel in twijfel. Tyler, die deze week op be zoek is bij collega's in Leiden, heeft een jaar na dato de be hoefte te reageren op de be schuldigingen. „Er zijn allerlei artikelen over die kwestie ge schreven, zonder dat ik daar over ben geraadpleegd." De in Idaho zetelende antropoloog wijst er op dat het so-called- scandal alleen de kranten in Nederland en Indonesië hebben gehaald. Ondanks wereldwijde publiciteit over zijn 1.4 miljoen jaar oude vondst, die wordt be schouwd als de ontbrekende schakel tussen aap en mens. „In Amerika was er geen enkele re actie op die verhalen, terwijl ik toch geïnterviewd ben door alle kranten en televisiestations. Zelfs CNN bracht het nieuws over de gevonden schedel." De Indonesische onderzoeker T. Jacob trok de vondst van Ty ler als eerste in twijfel. De Ame rikaan zou de schedel van een plaatselijke fossiclenhandelaar hebben gekocht. Daardoor zou de wetenschappelijke waarde van de vrouwenschedel nihil zijn: de vindplaats noch de ou- Amsterdam is opgeschrikt door de berichten over de misdragin gen. De verantwoordelijke wet houder werd reeds verzocht de zaak tot op de bodem uit te zoe ken. Hem is opgedragen de boosdoeners hun uniform te ontnemen en ze terug te laten keren tot de gelederen van lang durig werklozen waaruit zij eer der werden gerecruteerd. Poli tieke woordvoerders spreken van „ernstige beschuldigingen" en misdragingen „op het niveau van fraude plegen". allerlei cursussen. Het is me niet tegengevallen. Wel merk ik dat je heel bewust een sociaal net werk moet opbouwen. Zorgen dat je ook buiten je behandelka mer nog voldoende mensen ziet met wie je over allerlei dingen, waaronder je vak, kunt praten. Ik wil niet echt alleen maar zelf standig ondernemer zijn. Nu het bedrijfje draait, probeer ik een onderzoeksbaan of werk als beleidsmedewerker voor een paar dagen per week erbij te zoeken. In de avonduren en het weekeinde kan ik dan masseren en cursussen geven. Voor mij is dat geen dubbele baan. Ik vind les geven en masseren heel leuk. Dat telt niet als werk." Roelien den Ouden is telefo nisch te bereiken onder num mer 071-131684. MONICA WESSEUNG FOTO: HOLVAST/MARK LAMERS derdom zouden vaststaan. Onzin, zegt Tyler. „De meeste archeologische vondsten in Indonesië worden door plaatse lijke boeren gedaan. Eugene Dubois is de enige antropoloog die, in 1891, zelf een archeologi sche vondst heeft gedaan. Alle andere antropologen die in Indonesië waardevolle schedels hebben gevonden, deden dat door tussenkomst via lokale boeren. Dat is bij mij ook ge beurd. happened to be there, ik heb nooit geclaimd dat ik zelf de ontdekker van die schedel LEIDEN MONICA WESSEUNG Kinderen volpompen met fei tenkennis heeft geen nut. De jeugd is niet bij machte met die kennis te spelen en raakt alleen maar gestresst van die overmaat aan wetenswaardigheden. Het onderwijssysteem moet om. Kennis vergaren moet niet lan ger het doel zijri: onderwijs moet gericht zijn op het leren spelen met die kennis. Dat is een van de aanbevelin gen van het rapport 'Ruimte voor leren' dat deze week aan de demissionair minister Ritzen van onderwijs is aangeboden. „De leraar is veel te veel aan het woord. Hij praat veertig van de vijftig minuten. De kinderen mogen maar tien minuten met hun nieuwe kennis spelen. Dat moet anders. Kinderen krijgen veertig minuten het woord, de leraar tien.", zet onderwijspsy chologe M. Boekaerts van de Leidse universiteit uiteen. Boek- DELFT GPD Jaarlijks vallen honderdduizen den slachtoffers in het verkeer en nog wordt niet alle energie gestoken in het verbeteren van de verkeersveiligheid. Professor J.L. de Kroes kan zich er vrese lijk kwaad over maken. Zijn af scheid van de Technische Uni versiteit Delft gisteren stond dan ook in het teken van de slachtoffers. Na de tweeduizend doden van de Watersnoodramp (1953) lag er een perfect Delta-plan op tafel. Maar voor de dertienhon derd doden die jaarlijks in het verkeer vallen, is nog niet eens een herdenkingsdienst gehou den, laat staan een monument opgericht. En dat terwijl de vei ligheid in het verkeer nu kan worden verbeterd. De aller nieuwste high-tech snufjes zijn helemaal niet nodig, kostbare ingewikkelde systemen even min. „Met de bestaande midde len komen we al een heel eind", is de jarenlange ervaring van de hoogleraar transportveiligheid. ben geweest." Tyler stuitte min of meer toe vallig op de 1.4 miljoen jaar ou de schedel. Hij was een deel van het landschap op Java aan het verkennen, toen hij werd aan geschoten door een boer. Deze man bood hem een zak vol botresten aan. Direct na de vondst heeft Tyler de ontdekker gevraagd hem naar de plaats te brengen waar de vondst werd gedaan. „Daar vonden we nog wat botresten." Tyler geeft toe dat er geen honderd procent ze kerheid is over de vindplaats, aerts is een van de opstellers van het rapport. „De lijst Europese steden uit je hoofd leren heeft geen zin. zeker niet omdat die nog wel eens kunnen veranderen. Het is meer dan genoeg als je weet dat die steden in een atlas staan vermeld. Leer leerlingen zoe ken." De onderwijspsychologe denkt dat de kennis die leerlin gen nu moeten zien te verstou wen, onderverdeeld moet wor den in noodzakelijke en niet- noodzakelijk zaken. Noodzake lijke kennis (de kerndoelen) zijn in haar ogen onder meer reke nen en taal. „Van die vakken moet niet alleen feitenkennis worden gedoceerd, maar vooral ook de spelletjes die je ermee kunt doen. Leerlingen moeten zelf nieuwsgierig zijn naar wat je met optellen en delen alle maal kunt doen. Dat je dan kan uitrekenen hoeveel een kilo sui ker kost of hoeveel melk er in een beker past." Over zijn loopbaan, die zich bij Philips Telecommunicatie Industrie en aan de TU Delft heeft afgespeeld, is De Kroes te vreden, maar over de bereikte resultaten op gebied van ver keersveiligheid niet. „Wat ik zo erg vind, is dat het niet nodig is dat er zoveel slachtoffers val len Hij zou het liefst morgen alle 50-kilometerzones in de woonwijken vervangen door 30- kilometerzones. „Zo n maatre gel kan onmiddellijk ingevoerd worden. Kostbaar is het niet, het gaat puur om het vervangen van de borden. Begin met alle straten waar verkeersdrempels liggen, want een drempel is een teken dat er te hard wordt gere den. De bewöners zullen zich er echt niet tegen verzetten". De 80-kilometerwegen wor den minder gevaarlijk als ze worden omgebouwd tot auto wegen. „Wil je werkelijk iets aan het aantal ongelukken doen, dan moet er een middenberm met vangrail tussen, moet het langzaam verkeer gescheiden worden van het snelverkeer en 1 KUIPERS maar dat zou ook niet gelden voor sommige andere waarde vol genoemde vondsten van schedels. „Voor het in de jaren dertig gevonden, 1.8 miljoen jaar oude, Mojo Korto-kind zijn mij in Indonesië drie verschil lende vindplaatsen aangewe zen." De boer hoopte dat hij voor zijn vondst rijkelijk zou worden beloond, maar heeft volgens Ty ler geen salaris ontvangen. „Ik ben ervan beschuldigd dat ik schedels heb aangekocht, maar dat is niet gebeurd. De boer die Kerndoel zijn ook basale na tuurbegrippen zoals het draaien van de maan om de aarde. „Geef leerlingen gewoon een dag de tijd om met een wereld bol te spelen." Boekaerts denkt dat het mo derne onderwijs in de kerndoe len (kennis plus het spel) meer tijd kost. „En dus moet je zaken schrappen. Dat zijn dan al die nutteloze rijtjes." In het rapport wordt voorgesteld om de helft van de schooltijd te besteden aan het goed aanleren van de basisvaardigheden als taal en rekenen, en de andere helft door de school vrijelijk te laten invullen. De nieuwe onderwijsmethode voorkomt volgens Boekaerts ook stress bij leerlingen. Leer lingen op de basisschool en in het voortgezette onderwijs staan veelal bol van de span ning, heeft Boekaerts in een on derzoek vastgesteld. „De kinde ren moeten veel te veel kennis rpoeten stoplichten het verkeer dat over wil steken begeleiden. Doen we dat niet, dan blijven de 80-kilometerwegen een zor genkind". De professor is ervan over tuigd dat de investeringen zich terugverdienen. Hij heeft het met eigen ogen gezien bij het invoeren' van het signalerings systeem bij de snelwegen. Het verkeer remt behoorlijk af als boven de weg de cijfertjes 90, 70 of 50 oplichten. Het resultaat: de helft minder kop-staartbot- singen en in totaal een kwart minderverkeersongelukken. Vrachtwagens worden vol gens De Kroes een stuk veiliger met een 'kikkeroog' op de ach terkant. De chauffeurs kunnen met zo'n camera veel beter zien wat er achter de wagen gebeurt. „Je ziet de weg, de paaltjes en oude dametjes staan. In Japan kunnen de chauffeurs kiezen tussen zo'n elektronische ach teruitkijkspiegel of een extra bij rijder die uitstapt en met een fluitje aangeeft op de kust veilig is". Als het aan De Kroes ligt, mij die zak met botten kwani brengen dacht dat hij hartstikke rijk zou worden van zijn vondst. Maar mijn Indonesische assi- tent heeft gezegd dat ik daar uit principe geen geld voor kon ge ven. Nou die man ging nog lie ver dood dan dat hij die botten zomaar aan mij gaf. Er stonden toen zo'n vijf families om ons heen. Ik heb toen gezegd: ik wil wel geld geven, maar dat moet het een gift zijn voor het hele dorp. Toen heb ik de groep 400 Amerikaanse dollars overhan- digd." Dat een aantal collega's na del bekendmaking van zijn vondst de aanval op hem opende, is pure afgunst, denkt Tyler. ,|,Er zijn de afgelopen honderd jaar acht van dit soort waardevolle schedels gevonden. En daiy komt er ineens een Amerikaan die in vijf jaar tijd twee schedels vindt die extremely unusual, zijn..." De aantijgingen vanuit Indo nesië en Nederland hebben Ty ler verbaasd. „Ik was naïef denk ik. Vooral in Indonesië gingen de beschuldigingen en verhalen steeds verder. Ik zou oplichter zijn, in de gevangenis hebben gezeten en een dealer zijn in dit soort spullen." In Indonesië is Tyler inmid dels officieel gerehabiliteerd. „Er is een onderzoek gehouden waarna bleek dat er geen enkele basis was voor alle beschuldi gingen", zegt Tyler met de schriftelijke verslaggeving daar van in zijn hand. De hele kwestie heeft Tyler cynisch gemaakt. „Als men vroeger tegen mij zei dat er veel animositeit in dit wetenschap pelijke wereldje is geloofde ik het nooit. Maar ik heb nu ge leerd dat sommigen meedogen loos zijn. Andere collega's zijn in het verleden nog veel erger aangepakt dan ik. Ooit ben ik wetenschapper geworden om dat de afwezigheid van politiek me daarin aantrok. Maar nu weet ik dat er in het universi teitswereldje meer aan politiek wordt gedaan dan waar ook." tot zich nemen en ze leren erj niet mee om te gaan. Leraren' zijn alleen tevreden als exactj het juiste antwoord wordt gege ven. Een kind dat het principe van staartdelen goed begrijpt, maar een klein rekenfoutje maakt, krijgt een streep door zijn som. De veelheid aan din gen die hij moet leren, groeit een leerling boven het hoofd. Faalangst gaat een rol spelen. Twintig tot dertig procent van de leerlingen heeft stressklach ten als hoofdpijn, irritatie;en agressie." De onderwijspsychologe is er van overtuigd dat kinderen die meer kunnen spelen met hun kennis, minder last hebben van spanning. „Bovendien groeien zulke kinderen uit tot creatieve mensen die het leuk vinden om hun hersens ook te gebruiken om na te denken in plaats van ze uitsluitend als bewaarplaats van feiten aan te wenden." wordt ook de automobilist aan gepakt. Hij pleit voor een betere rij opleiding, onder meer met een rij-simulator, en betere hulpmiddelen, zoals een auto matische versnelling, een zwar te doos die alle bewegingen en snelheden registreert en cruise control. Toeristische routes moeten het liefst ook maar meteen worden uitgebannen. „Daarbij gebruik je de weg ook voor twee dingen en daar ko men ongelukken van. Ik heb het zelf meegemaakt toen ik een hoogleraar uit Rusland de Fle- vopolder liet zien. Wij bewon derden de bloesem, maar de man achter ons deed dat ook en knalde er dus boven op". Autorijden is alleen veilig als er zo min mogelijk afleiding is, zegt de professor. Hij heeft in die zin dan ook een hekel aan autoradio's en aan autotele foons. „Wie autotelefoon heeft, moet eigenlijk verplicht meteen een antwoordapparaat hebben dat aanneemt wanneer het, de bestuurder niet schikt om op te nemen". Leidse onderwijspsychologe bepleit ander onderwijssysteem Afscheid prof. De Kroes TU Delft

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16