Zorg over toekomst van evenementen Bommen als onderdeel van kunstwerk 'In een balk zaten ruim 400 spijkers' Rijn Veenstreek Muziekschool Alphen begint met knapenkoor Bord moet voorkomen dat vrachtwagens in val rijden Lezers keren bibliobus massaal de rug toe 'Laura' mijdt drukke wegen Rijntamboers komen later voor papier ZATERDAG 11 JUNI 1994 ROELF REINDERS „Bommen en granaten, waar blijven die bommen nou?" Het duurt even, maar tegen half twaalf draait de vrachtauto van Koninklijke Landmacht einde lijk het terrein van het voorma lige geniepark aan de Hoom in Alphen op. Met achterop twee Amerikaanse MK 84-proefbom- men van elk duizend kilo, door gaans door F-16-piloten ge bruikt om te oefenen in bom barderen. Maar nu bestemd voor de Rotterdamse kunste naar Lex Wechgelaar. De bom men zullen deel uitmaken van de Apollo-beeldengroep die op 21 juni bij de rotonde naast het Europaplein wordt onthuld. De beeldengroep is een moderne variatie op het beeld van de god Apollo die met zijn strijdwagen in de tuinen van het Franse Ver sailles de opkomende zon sym boliseert. Op de maquette van de beel dengroep staan twee grote vis sen. Die worden nu vervangen door de vier meter lange bom men. Wechgelaar wilde oor spronkelijk torpedo's plaatsen, maar die zouden met hun acht meter veel te lang zijn. Voor het verrassingseffect' hield hij het gebruik van bommen nog even gèheim. „Mijn telefoon zal mor- gen wel weer roodgloeiend staan. De mensen vinden het natuurlijk ongepast om bom- •"öten in een kunstwerk te ge bruiken. Maar de Nachtwacht staat ook bomvol met helle baarden en speren", verdedigt Wechgelaar zich. Het project heeft voor veel Rijnwoudse organisaties boos over opgelegde tarieven De twee bommen worden van de auto getakeld. Wechgelaar, vierde van links, houdt een oogje in het zeil. Organisaties in Rijnwoude maken zich zorgen over de toekomst van hun feesten en evenementen. Onderne mersverenigingen, winkeliersverenigingen en Oranjever enigingen vrezen dat ze de opgelegde kosten voor hun feesten niet kunnen opbrengen. De nieuwe regeling, die bepaalt dat organisatoren in de dorpen van Rijnwoude voortaan alle door de gemeente gemaakte kosten tijdens de festiviteiten gaan betalen, is dit jaar in werking getre den. jaarmarkt in Hazerswoude-dorp in augustus wel kunnen verge ten. We hadden berekend dat de kosten tot wel meer dan dui zend gulden op zouden kunnen lopen", zegt voorzitter M. Rui tenbeek van Ondernemersvere niging Hazerswoude. Met de jaarmarkt is het na dat gesprek overigens toch nog goed geko men, het gemeentebestuur heeft inmiddels toegezegd de ondernemersvereniging nog een jaartje respijt te geven. Pas volgend jaar zouden de nieuwe tarieven worden doorberekend. ophef gezorgd. De WD in Al phen is bang dat het kunstwerk het verkeer op de rotonde ern stig in gevaar brengt. Het partij blad schreef bovendien van 'het meest recente voorbeeld van kunstverdwazing.' Wechgelaar haalt zijn schouders op: „Ach, ik maak me ook wel eens druk om de dingen zoals die zich aan mij voordoen. Als het even duurt voordat mensen mijn werk ALPHEN AAN DEN RIJN. Het Weense knapenkoor is we reldberoemd en ook veel Engel se steden bezitten een koor van jóngens met kristalheldere stemmen. De muziekschool in Alphen aan den Rijn gaat nu ook een poging wagen. Vanaf september tot kerst houdt de school een proef met een koor van maximaal 35 jongens tus sen de 7 en 12 jaar. Uiteindelijk moet een koor van 24 jongens overblijven. Het koor repeteert twee keer ROELOFARENDSVEEN Een bord 'doodlopende weg' moet voorkomen dat verkeerd gereden vrachtwagens op de Zuidhoek in Roelofarendsveen vast komen te zitten. Dat heb- feen B en W besloten naar aan leiding van het verzoek van een bewoonster van de Zuidhoek om een opvallend bord met een Engelse en Duitse tekst te plaat sen. Het college is echter tegen dergelijke borden. Een bord met VRIJE TIJD Platen- en cd-beurs Sociaal Cultureel Centrum Sjel- ter organiseert morgen een pla ten- en cd-beurs in het gebouw van Sjelter aan de Heemraad laan 67 in Leiderdorp. Voor par ticulieren bestaat de mogelijk heid een tafel te huren om zelf platen te verkopen. De beurs duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Inlichtingen: tel. 071-893135. Open avond De Werkgroep familieleden en vrienden van psychiatrische pa tiënten houdt op dinsdag 14 ju» ni in het Trefpunt, Wilhelmina- laan 26 in Alphen aan den Rijn een open avond met als onder werp 'Hoe gaan we om met ons psychisch zieke familielid?'. Hetty Jopse, maatschappelijk werkster bij het Psychiatrisch Ziekenhuis Langeveld is hierbij aanwezig. De avond duurt van 19.45 tot 22.00 uur. Zomerconcert Het Van Wassenaerensemble geeft op vrijdag 17 juni in de Messiaskerk aan de Zijllaan in Wassenaar een zomerconcert. Het ensemble onder leiding van Benjamin Boers zal werken spe len van Schubert, Mozart en Mendelssohn-Bartholdy. Solist is klarinettist van het Residentie Orkest AB VOS. Het concert be gint om 20.15 uur'. Kaarten a tien gulden zijn in de voorver koop bij het Boeckhuys Was- senaer verkrij gbaar. House-avond Jongerencentrum Madonna aan mooi vinden, als ze er moeite voor moeten doen, is dat voor mij een teken van kwaliteit van het kunstwerk." In de werkplaats liggen vier lelijke eendjes op hun kant. Ge schuurd, klaar voor een lik goudverf. De auto's zijn de vier vliegende strijdpaarden die Apollo voorttrekken. De bom men staan voor de dolfijnen die met Apollo meewillen als hij uit het water rijst. Wechgelaar: „Maar dolfijnen kunnen niet vliegen en moeten dus in het water achterblijven. De bom men symboliseren wat je ach terlaat als je de ruimte in vliegt." Wechgelaars Apollo is een playmobil-astronaut van 1,60 meter. Lex Wechgelaar noemt zich een conceptueel beeldend kun stenaar. „Het idee achter het kunstwerk staat centraal. Het gaat om het creatieve denkpro- Daarna is het zaak om dat in een mooi kunstwerk over te brengen. Flaubert vond dat als een kunstwerk niet wordt be grepen de kunstenaar schuldig is. Maar laten de mensen eerst maar even hun fantasie gebrui ken." Behalve voor gebruik van ge meentegrond heeft het ge meentebestuur ook tarieven in gesteld voor het uitlenen van hekken en dergelijke. De evene menten kunnen bovendien niet meer op willekeurig welk stukje grond worden georganiseerd. De gemeente heeft namelijk een inventarisatie gemaakt van geschikte plekken, waarbij ge keken is naar grootte van het terrein maar ook naar de hard heid van de ondergrond. Jaarmarkt De organisatoren van festijnen zijn ongerust geworden. Zij vre zen niet meer zo groot te'kun- nen uitpakken met jaarmark ten, braderieën en buurtfeesten en zijn zelfs bang helemaal niets meer te kunnen organise ren. „We hebben kort geleden een gesprek hierover gehad met de burgemeester en toen heb ik gezegd dat we de twintigste Snel afgelopen Ruitenbeek: „Dit jaar ontsprin gen we de dans dus nog maar hoe het zal gaan met de 21-ste jaarmarkt... Dat hangt dus echt af van de het beleid van de ge meente. Daar moeten we nog eens stevig over praten. Nou moet ik eerlijk zeggen, onze jaarmarkten zijn al met al een beetje commercieel. Maar de kosten gelden ook voor bijvoor beeld de Oranjeverenigingen, organisaties die puur uit vrijwil ligers bestaan. Tsjonge-jonge, dan zal het wel heel snel afgelo pen zijn met die feesten." In de nieuwe regeling betalen organisatoren van jaarmarkten en braderieën vijftig gulden voor het gebruik van gemeente terrein. De kosten kunnen ver volgens oplopen wanneer zij ge bruik willen maken van afzet tingen: bij het plaatsen van de hekken ruim vijftig gulden per uur voor de diensten van een medewerker van de buiten dienst en ruim 95 gulden per uur voor het gebruik van een vrachtwagen. Dezelfde tarieven gelden ook voor- buurtfeesten, 'huur' van gemeentegrond uit gezonderd. Dat kost bij dergelij ke evenementen 25 gulden. Waarderingssubsidie Bestuurslid Jos Heemskerk van de Oranjevereniging in Koude kerk is nog in gesprek met het gemeentebestuur. „Dit jaar hebben we de precariorechten deringssubsidie teruggekre gen", zegt hij. „Maar als dat op een gegeven moment ophoudt, kurrnen we niert meer zo groots uitpakken. Misschien moeten we ons dan zelfs de vraag stel len of we sowieso nog wel iets kunnen organiseren rond Ko- ninginnnedag en de Bevrij- per 'week. Op zingen de jongens woensdag krijgen ze zangles met ondermeer stemvorming en noten-lezen. De school be gint misschien ook een groep van nog jongere jongens, tussen de 5 en 7 jaar oud. Dat koor gaat wat speelser te werk en moet als voorbereiding voor het knapenkoor dienen. Want als de jongens hun puberteit een maal bereiken, verliezen ze hun heldere, hoge stemgeluid en heeft het koor weer aanvulling nodig. tekst in andere talen is niet ge bruikelijk, aldus B en W die het advies van de verkeerswerk- groep hebben overgenomen. Het bord 'doodlopende weg' met als onderbord het symbool van een vrachtwagen is daaren tegen ook duidelijk en interna tionaal bekend. Regelmatig rijden vrachtwa gens de Zuidhoek in en raken daarmee verstrikt in een 'val'. Het is bijna onmogelijk om daar te keren. Dorpsraad Oud Ade bezorgd OUD ADE/RUPWETERING MARIETA KROFT Het aantal lezers uit Oud Ade dat gebruik maakt van de bibliobus in Rijpwetering is vorig jaar schrikbarend afgenomen. Maar liefst 25 procent van de leden keerde de bus de rug toe. Volgens de dorpsraad van Oud Ade is de terugloop een direct gevolg van de gewijzigde stanplaats van de rij dende bibliotheek. In een brandbrief aan de gemeente vraagt de dorpsraad om de bus ook weer in Oud Ade te laten stop pen. Sinds 1 juli vorig jaar stopt de bus niet meer in Rijpwetering en Oud Ade, maar op het Hertogspark, een vrij afgelegen plek tussen de twee dorpen in. Elke dins dag Staat de rijdende bibliotheek daar tussen vijf uur en half zes en tussen kwart voor zeven en kwart over acht. Voor die tijd stond de bus elke week bij de kerken van Oud Ade en Rijpwetering. Om de alsmaar stijgende kosten enigszins in te dammen, koos de gemeente vorig jaar voor het Hertogspark als standplaats. Dat kostte namelijk maar één keer voor- rijkosten. Uit een onderzoek van de dorpsraad is nu vast komen te staan dat veel ouderen en kinderen uit Oud Ade afhaken omdat het park te ver weg is. De openingstijden sluiten bovendien niet aan op de tijden van de ernaast gelegen school. Overigens is de Oudadese trend niet in Rijpwetering te zien. Het aantal lezers blijft ongeveer gelijk (van 186 tot 175). Dat is verklaar baar, want het Hertogspark ligt tegen Rijpwetering aan. De dorpsraad noemt de terugloop van boeken lenende Oudajers een zorgelijke ontwikkeling. „De bibliotheek is namelijk een belangrijke educatieve voorziening." Een oplossing zou zijn, aldus de raad, om de bus voor de pauze, dus van vijf uur tot half zes in Oud Ade te laten staan en na de pauze op het Hertogspark. „Tijdens de pauze rijdt het personeel toch weg met de truck en komen dan na een uur weer re tour", weet de dorpsraad. Een andere mogelijkheid is om de bus de ene week in Oud Ade te laten stoppen en de andere week in Rijpwetering. „Dit zou de ge meente niets extra kosten." Een ambtelijk advies over het voorstel van de dorpsraad is in voorbereiding. Ver moedelijk buigen B en W zich dinsdag over een week over de locatie van de bi bliobus. Volgens I. Andringa, hoofd afdeling kleine kernen van de Provinciale Biblio theekcentrale, zou het de gemeente per jaar 1100 gulden extra kosten als de bus voortaan iedere week een half uur in Oud Ade zou stoppen. Dat zijn de voorrijkos- ten. Over het idee van de dorpsraad om de bus de ene week Oud Ade te laten aan doen en de andere week Rijpwetering, is ze niet enthousiast. „Oud Ade heeft aan een half uurtje genoeg. Twee uur in de week zou te veel zijn. Alleen als dit plan niet leidt tot inefficiënte planning, willen we aan zoiets meewerken." De rijwielvierdaagse 'Laura' mijdt dit jaar zoveel mogelijk de druk ke wegen in de regio. De 47ste editie van het jaarlijkse evenement wordt verreden op 5, 6, 7 en 8 juli. De routes zitten opgeborgen in de naam van de fietsvierdaagse: Leiden, Amsterdam, Utrecht en Rotterdam vormen de windrichtingen, Alphen is steeds het start en eindpunt. De routes lopen langs de mooie plekjes in de regio en bovendien over andere wegen dan in voorgaande jaren. De lengte van de routes kan de deelnemer zelf kiezen. Er zijn routes van 150, 100 en 60 kilometer. Inschrijving kost 22,50 gulden en kan bij het VW-kantoor aan de Wilhelminalaan in Alphen aan den Rijn. Eerste paal raadhuis Rijnwoude HAZERSDWOUPE-RIJNPUK Gemeentesecretaris H. Blom slaat donderdag 16 juni om vier uur de eerste paal voor de uitbreiding van het gemeentehuis van Rijn woude. De nieuwe vleugel wordt volgend jaar opgeleverd. Gelijk met deze werkzaamheden wordt een begin gemaakt met de ver bouwing en uitbreiding van het politiebureau. De westvleugel van het gemeentehuis is verkocht aan de Rabo-bank in Hazerswoude- /Zoeterwoude. De nieuwe vleugel is een ontwerp van prof. P. Tau- ber uit Alkmaar. Zijn zoon F. Tauber draagt zorg voor de inrichting van het gebouw. Flet werk wordt uitgevoerd door aannemingsbe drijf Van der Linden uit St. Michelsgestel. De totale bouwkosten be dragen elf miljoen gulden. Zoeterwoudenaar Leo van Teijlingen knapt 350jaar oude stal op ZOETERWOUDE de Olympiaweg 2a in Alphen aan den Rijn organiseert op 18 juni een house-avond met gab- ber-muziek. D.J.'s Nota en Sna ke verlenen hun medemerking. De entree bedraagt vijftien gul den. Aanvang: 22.00 uur. Show herenlingerie Stichting Homoseksualiteit Al phen (SHA) organiseert op de mannenavond van 18 juni een heren-lingerieshow in de Prin ses Marijkestraat 71 in Alphen aan den Rijn. Het gebouw gaat om 22.30 uur open. Caribean Night Carnavalsvereniging De Cascar- vieten organiseert op 18 juni om 22.00 uur een Caribean Night in zaal Avifauna, Hoorn 65 in Alphen aan den Rijn. The Dutch Rythem Steel and Show Band verleent zijn medewer- king. Lezing acupunctuur De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) or ganiseert op 21 juni om 14.00 uur in de Salvatorikerk in Al; phen aan den Rijn een lezing over acupunctuur. De lezing wordt verzorgd door acupunc- turiste Jeanet van der Meer. Zangdienst In activiteitencentrum Wiele waal in Alphen aan den Rijn wordt op 14 juni om 19.30 uur een zangdienst gehouden. Zangkoor 'De Bazuin' verleent zijn medewerking. Leo van Teijlingen wordt het nu toch wel zat. Ruim zes jaar is de 44-jarige Zoeterwoudenaar in zijn vrije tijd bezig met het op knappen van een monumentale stal aan het Westeinde. Op wat losse werkzaamheden na is het werk nu toch bijna afgerond. „We wilden iets speciaals en geen rijtjeshuis. Daar moet je wat voor over hebben." Al wil dat niet zeggen dat de bakker klaar is. Naast het pand staat nog een oude hooiberg. Ook die moet worden opgeknapt. Van Teijlingen kreeg de klus min of meer cadeau. Zes jaar geleden trouwde hij met plaats- genote Marianne van Bemme- len, die het pand enige tijd daarvoor had gekocht. „Met de bedoeling om het samen met haar broers op te knappen. Uit eindelijk kwam de klus dus op mij neer", legt de Zoeterwoude naar uit. „Overigens geen enkel probleem, want ik vind dit werk schitterend om te doen. Vooral als je in de gaten krijgt wat een vakmensen het vroeger waren. Allemaal zo eenvoudig, maar toch ingenieus uitgevoerd. Daar krijg ik steeds meer bewonde ring voor. Niet alleen timmerlie den, maar ook de rietdekkers." De stal 17 meter lang en 10 meter breed maakt deel uit van een groter geheel, waarin in totaal drie gezinnen wonen. Be halve de stal is er een woonhuis, die aan de stal yast zit. Aan de zijkant het zomerhuis. „Het woonhuis is opgeknapt door mijn buurman die zelf aanne mer is. Als ik iets niet weet of denk niet te kunnen, dan kan ik altijd een beroep op hem doen. Al probeer ik het eerst zelf en gaat het weieens mis. Van fou ten maken leer je tenslotte ook veel." Het totale Gomplex is onge veer 350 jaar oud. „Dertig jaar geleden kwam Veldzicht net als vele andere panden in de buurt schap op de Rijksmonumenten lijst terecht. Toen werd de boer derij nog bewoond door de fa milie Van Leeuwen. Uit verha len van Van Leeuwen weet ik dat hij indertijd ruim 100 koeien had. In de stal waar wij nu wo nen, was ruimte voor 27 koeien. De rest stond 's winters in schuurtjes en andere gebouw tjes", vertelt de Zoeterwoude naar. „De gevel aan de vaarttzij- de was behoorlijk geknikt. Die is met een ouderwetse domme kracht weer recht gezet. Dat was een spannende klus." Geen subsidie Een tegenvaller voor Van Teij lingen was dat hij geen woon- veredelingssubsidie kreeg, om dat hij bezig was met het op knappen van een stal en geen huis. „Dan moet je even slikken. Wel moet je precies werken vol gens de regels van Monumen tenzorg. Wij wilden bijvoor beeld de ramen inplaats van naar binnen naar buiten laten draaien. Dan hou je het regen water buiten. Daar kregen we geen toestemming voor, wel mochten we voorzetruiten plaatsen. Daar word je dan niet goed van. Zelfs wat de kleuren betreft moet je de regels volgen. Begrijpelijk overigens want er is sprake van speciale regiokleu- ren, die je alleen in dit gedeelte van het land tegenkomt." Van Teijlingen heeft veel ge bruik gemaakt van sloperijen om aan materiaal voor de res tauratie te komen. „Sommige balken waren aangetast of be schadigd en moesten worden vervangen. Uit een balk heb ik ruim 400 spijkers gehaald, die er in de loop van tientallen jaren waren ingeslagen. In de loop der jaren was er uiteindelijk niet zo veel aan gedaan. Het was maar een stal." Bomen kunnen niet meer worden hersteld De 25 bomen langs het Haze- veld in Alphen zijp niet meer te herstellen. De bomen zijn te veel beschadigd door een plot selinge verhoging van het grondwaterpeil. Dat heeft de gemeente Alphen bekendge maakt. De oorzaak van de waterover last is waarschijnlijk gelegen in de vervanging van de riolering. De vele breuken in de oude rio lering hebben voor een goede afvoer van het grondwater ge zorgd. Een nieuwe riolering is volkomen dicht en kan dus geen grondwater afvoeren. Om echter helemaal zeker hiervan te zijn, wordt de ko mende zomer nogmaals het verloop van de grondwaterstro men en de grondwaterspiegel gevolgd. Eind dit jaar besluit de gemeente welke herstelmaatre gelen moeten worden genomen en hoe dat wordt gefinancierd. In de winter worden de bomen gekapt. Getracht wordt om het Hazeveld weer zoveel mogelijk in oude staat terug te brengen. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse drumfanfare De Rijntamboers komt niet op 25 juni, maar op 2 juli oud pa pier en vodden ophalen. De muzikanten zamelen huis aan huis de restanten in en verdie nen met de verkoop geld. Dat dient voor de aanschaf van uni formen en de opleiding van jon ge leden. Het oud papier en de vodden kunnen tot 14 uur ook worden afgegeven op het par keerterrein van de Eendenkooi.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15