'Leiderdorp rijkelijk laat met beleidsplan' Di H Tegenoffensief Leidse kliniek De Stemming Leiden Regio Wassenaarse iepen tegen ziekte ingeënt V oorschotenaren smeken om dakkapel Raadsleden maken in Oegstgeest overuren Slechte slapers gevraagd gATERDAG 11 JUNI 1994 Tweeënveertig iepen in Wasse naar worden komende maan dag tegen de iepeziekte ingeënt. De afdeling groenvoorziening van de gemeente zal een nieu we bestrijdingsmethode toepas sen die door de Heidemij en de Universiteit van Amsterdam is ontwikkeld. De bomen die be handeld worden, staan langs de Van Duivenvoordelaan. de Van Cranenburchlaan. rondom de vijver in de Kieviet en bij het Sterrenbad. De iepeziekte heeft, nadat de overheid in 1991 is gestopt met het kosteloos vernietigen van zieke bomen, veel slachtoffers gemaakt. De dodelijke schim mel die door de iepespintkever wordt verspreid, heeft vorig jaar in Wassenaar 309 bomen ge veld. Volgens W. Westgeest van de afdeling groenvoorziening Nieuwe bestrijdingsmethode toegepast met iepen op hun terrein niet snel geneigd om zieke bomen te kappen. West geest: „En meer zieke bomen betekent meer broedplaatsen voor de iepespintkever en ver grote druk op de gezonde bo men." De kever verspreidt een schimmel die de houtvaten van de iep afsluit zodat de boom binnen enkele weken uitdroogt. Met de inentingen wordt een schimmel in de boom gespoten die anti-stoffen opwekt die de iep resistent maakt voor de ie peziekte. De injectie moet wel het volgende jaar worden her haald. Volgens Westgeest kost de bestrijdingsmethode een gulden per centimeter-stam- doorsnede; een boom met een doorsnede van zestig centime ter kost zestig gulden. De ge meente kan daarom volgens hem niet alle 3.500 iepen die de gemeente Wassenaar rijk is te gen de iepeziekte inenten. De bomen die volgende week wor den behandeld, zijn vanwege hun monumentale karakter ge kozen. De Van Duivenvoorde- laan krijgt speciale bescherming omdat deze straat als enige in Wassenaar nog onaangestast is gebleven. De gemeente Bloemendaal heeft in 1992 het bestijdingsme- thode al toegepast. Volgens O. van Nispen van afdeling groen voorziening is de methode zeer succesvol. „In drie jaar zijn 500 bomen ingeënt en die zijn alle maal nog gezond. Als vve toen niets hadden gedaan, zou Bloe mendaal binnen een paar jaar iepenvrij zijn geweest", aldus Van Nispen. De gemeente Was senaar is op experimentele ba sis begonnen jonge iepen te planten die minder snel vatbaar voor d^ iepeziekte zouden zijn. Westgeest: „De iep is een waar devolle boom. Hij kan beter dan andere bomen tegen zoute zee lucht." Ook is de iep goed tegen uitlaatgassen bestand. Geen onrust onder personeel Stichting Medisch Centrum voor Geboorteregeling Gemeente onderzoekt problemen na lang aandringen bedrijven Er komt een economisch beleidsplan voor Leiderdorp. De gemeente schakelt een bureau in dat de problemen rond het gebrek aan bedrijfsruimte in Leiderdorp nader onderzoekt. De Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV) vraagt zich af waarom de gemeente nu pas in actie komt. De ondernemers roepen al lange tijd om zo'n plan. leiderdorp Judy NiHOF tien hectare extra grond be schikbaar moeten komen. De helft daarvan zou op korte ter mijn gerealiseerd moeten wor den. De bedoeling is dat in het economisch beleidsplan komt te staan welke typen bedrijven precies willen uitbreiden, en op welke termijn uitbreidingen mogelijk zijn binnen de ge meentegrenzen van Leiderdorp. LOV-bestuurslid J. ten Voorde: „Het moet een plan worden waarop we de gemeente kun- De LOV heeft de laatste jaren regelmatig bij de gemeente aan de bel gehangen. Want de on dernemers vrezen dat veel be drijven Leiderdorp de rug toe keren, als er niet snel bedrijfs terreinen bij komen. Uit een peiling die de Kamer van Koop handel en de LOV vorig jaar hielden onder plaatselijke be drijven, bleek dat uitbreiding van bedrijventerrein hard nodig is. In totaal zou zo'n zeven tot nen aanspreken. Daaraan ont breekt het al veel te lang." Dat de gemeente de voorbe reidingen voor een economisch beleidsplan nu in gang zet. is volgens Ten Voorde rijkelijk laat. „Het gaat allemaal zo traag, zo ambtelijk. Waar blijft de daadkracht? Eind deze maand moet de commissie zich er nog over uitspreken. Dan krijg de vakantie en voor je het weet ben je weer een jaar ver der. We vinden gewoon dat er snel keuzes gemaakt moeten worden." Veel andere regio-ge- meenten hebben volgens Ten Voorde al lang een economisch beleidsplan ontwikkeld. „In Zoeterwoude, Rijnsburg, Rijn- woude en veel andere gemeen ten liggen al beleidsplannen klaar. Gemeenten die zich zo enthousiast opstellen, zullen meer bedrijven naar zich toe trekken." Volgens wethouder C. Huigen (WD/economische zaken) is er ondermeer vertraging geweest door een verschil van mening over wie het rapport moest gaan schrijven. De gemeente kwam met het idee om een HEAO'er in te zetten die het als stage-opdracht kon doen. Daar mee was de LOV het niet eens. „Zo'n beleidsplan moet wel ge wicht hebben. Daar moet je een professioneel bureau voor in schakelen." Op voorwaarde dat de LOV meebetaalt aan zo'n professsioneel onderzoek, ging de gemeente uiteindelijk over stag. De LOV betaalt nu de helft, ongeveer 10.000 gulden. LEIDEN PAUL V Het lijkt symbolisch. Nergens in de Leidse kliniek aan het Ra penburg is een eicel te vinden. Het begin van het einde van de reageerbuisbevruchtingen (IVF) in de privé-kliniek? Nee hoor, vandaag en gisteren lieten zich toevallig geen vrouwen behan delen. Volgende week weer wel. Ook van onrust onder het personeel is geen sprake: de re ageerbuisbevruchtingen hingen al eerder aan een zijden draad je. Wanneer de Stichting Me disch Centrum voor Geboorte regeling de IVF dit keer wel defi nitief kwijtraakt, hoeft dat nog niet dramatisch te zijn. De meeste inkomsten komen binnen via abortussen (onge veer de helft) en kunstmatige inseminatie (een kwart). IVF le vert slechts zo'n 15 tot 20 pro cent op. Dat had 25 tot 30 pro cent moeten zijn, maar door de aanhoudende onzekerheid bleef men steken op 150 behandelin gen per jaar. Zo'n 350 minder dan gehoopt. Als ook die 150 wegvallen, kost dat een van de tien volledi ge arbeidsplaatsen. Het gaat om de bioloog, die verantwoordelijk is voor het kweken van de eicel len. Analisten kunnen altijd nog wat anders doen; kunstmatige inseminatie, bijvoorbeeld. De kliniek, gevestigd in een oud bankgebouw vol ornamen ten en dikke muren, heeft ech ter de hoop gevestigd op een publiciteitsactie van directeur W. Beekhuizen. Op ieders bu reau ligt het artikel dat hij gis terochtend in de Volkskrant schreef. Hij betoogde daarin dat het tijd wordt dat de overheid eindelijk eens een goede vruchtbaarheidswet maakt, die ook zijn kliniek een vergunning voor IVF moet opleveren. „Nu worden zelfs de meest ethische kwesties via de achter deur geregeld zoals hij dat noemt. „Bij het verlenen van een vergunning voor de (ver- )bouw van een ziekenhuis, kan POLITIEKE RUBRIEK Met fractieleider Paul Kluck aan het stuur is de Leidse CDA-fractie deze week gierend uit de bocht gevlogen. Het CDA-otootje klapte in de stromende regen vol op een van die majestueuze platanenop de Beestenmarkt. Waarachter wethouder Joop Walenkamp nog juist op tijd het vege lijf kon redden. De architect van de autoluwe binnenstad - rnasseur van midden- en kleinbedrijf - kwam met de schrik vrij. Bijna hadden zijn partijgenoten hem plat gereden. e leden van de WD-fractie hebben de champagne ontkurkt na het lezen van di gotspe van het CDA. Eerst rolden hun ogen zowat uit hun kassen bij het lezen van de brief van de CDA-fractie over de Beestenmarkt. Maar eenmaal van hun verbazing bekomen sloegen zij zich bulderend op de knieën. Met die brief Het spookbeeld van burgemeester I. van der Wel: v< podium The Levellers. Bochove niet aanwezig konden zijn. En daar ging me die Gideonsbende onder aanvoering van Paul Kluck, en vast en zeker onder druk van fractie-assistent Ruud Breedveld - christendemocraat èr prominent ondernemer hier ter stede - een fijn plan bedenken om de kiezers terug te winnen. Te beginnen bij de middenstand van de Beestenmarkt. De geblakerde resten van het BRO- rapport werden uit de haard gevist en warempel nog leesbaar. op de been in haar recreatiegemeente V bed rij vi t bestuur van een ecreatiegemeente kan nmogelijk de kool en de geit sparen. Vandaar dat de burgemeester van de Amerikaanse badplaats uit de speelfilm 'Jaws I' de haai, die al de helft v konden zij hun kwelgeesten van het CDA Handhaven noord-zuid verbinding, lazen 'ia5| vers,onden-in de doofpot probeerde s lekker om de oren slaan. Voor de duidelijkheid, een korte inhoud van het voorafgaande: 17-12-1993: CDA-wethouder Joop Walenkamp presenteert met PvdA- collega T. van Rij zijn heilsplan voor de Beestenmarkt. Blikjes op vier wielen worden er taboe. 17-12-1993: middenstand Beestenmarkt schreeuwt moord en brand over onheilsplan. 19:01-1994: middenstand schreeuwt nog eens moord en brand. 03-03-1994: WD wint raadsverkiezingen in Leiden. 09-03-1994: PvdA, D66, CDA en GroenLinks kieperen de WD de deur uit. Omdat die de autoluwe binnenstad en de autovrije Beestenmarkt ter discussie stelt. 19-04-1994: BRO Adviseurs bepleit in rapport autovriendelijker opstelling t.a.v. Beestenmarkt. 19-04-1994: Walenkamp en Van Rij maken propjes van rapport BRO en stoken er de haard mee op. ÉKtoen, toen kwam die fractievergadering van het CDA, waar Walenkamp en ex-wethouder Aart van beperkt aan tal parkeerplaatsen. Die discussie gaan we heropenen, zei Breedveld. Dan liggen wij straks weer goed bij de kiezer. Kluck riep hoera en vertrouwde een voorstel aan het papier toe. Dat slingerde hij nog dezelfde avond 80u en de wereld in. Waar de WD tof de vers op ontdekking kwam, dat dat bijna krek hetzelfde voorstel was waarom zij twee maanden terug door het CDA melaats waren verklaard. Van Bochove - verkeersspecialist van het CDA bij de gratie van zijn kennis, dat voertuigen die op vier of meer wielen door de wereld gaan en niet door spierkracht worden bewogen.doorgaans auto worden genoemd - stelde zich loyaal op achter de rebellerende fractie. Die Walenkamp in een schier onmogelijke positie bracht en en passant ook Van Bochove's opstelling in de tijd dat die nog wethouder was in een vreemd daglicht stelde. Want Van Bochove zat in het college dat tot hell van de Beestenmarkt de auto wilde weren. Maar daar heeft-ie nu spijt van. En de rolwisseling - van wethouder tot raadslid - valt hem nog niet gemakkelijk, 't Is een zwaar vak: politiek te houden. In Warmond durven de bestuurders nog altijd niet voluit te kiezen voor de subtitel recreatiegemeente. Goed, recreatie-eiland Koudenhoorn was een de VW zit nog altijd 'erstopt achter de kassa van een lectuurwinkel, boten zijn er nauwelijks te huur, overnachten kan alleen als de ooievaar in het nest voor het gemeentehuis opschuift, en het uitgaansleven reikt niet veel verder dan bingo in 't Trefpunt. Er valt dus nog heel wat te verbeteren, maar in plaats daarvan hebben burgemeester Ineke van der Wel (PvdA) en wethouder Joop Wassenaar (CDA) twee hoopgevende succesnummers met de vuilnisman meegegeven. De eerste burger rekende persoonlijk af met een evenement waarbij de droge en de natte Kaagweek samen zouden zijn verbleekt. Door een gunstige samenloop van omstandigheden maakte het dorp kans op een tweedaags popfestival met optredens van Golden Earring en Normaal. Van der Wel, die bepaald niet overkomt als een dame die maar geen genoeg kan krijgen van bodemloze De kliniek aan het Kort Rapenburg in Leiden. De kans bestaat dat er binnenkort geen reageerbuisbevruchtingen meer mogen worden uitge voerd FOTO HIELCO KUIPERS wetje in stelling wil brengen te gen de privékliniek. Beekhuizen blijft zich verba zen over de aanval. Had de in specteur van de volksgezond heid niet altijd gezegd dat men kwalitatief niet onderdeed voor ziekenhuizen? „Waarom ook zo moeilijk doen? De medische kant van IVF is eigenlijk heel simpel." bijvoorbeeld rege len of bij IVF ook lesbiënnes mogen worden geholpen en vrouwen die gebruik willen ma ken van de eicellen van zussen of andere bloedverwanten. De privékliniek kreeg nooit een vergunning, maar voor slui ting stak het gerechtshof laatst een stokje. Vandaar dat het mi nisterie van WVC nu een nood BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Timothy Adriaan Jacobus van L.J. Kortekaas en M.T.D. v Plas Christianne Anna Josée In de operatiekamer doen art sen de puncties. Onder een mi croscoop wordt bekeken of de afgetapte vloeistof eicellen be vat. Zodra een tot vier eicellen zijn geoogst, gaan die in een bakje in de zogeheten broed- stoof: een dichte kast met een constante temperatuur van 37 graden. Na een paar uur kan het sper ma erbij. De volgende dag is dan al te zien of het zaad zijn werk heeft gedaan en na nog een dag kunnen de lustig delen de cellen terug in de baarmoe der. Tussen die twee ingrepen door hoeven de vrouwen niet te worden opgenomen. De direc teur vraagt zich dan ook af waarom de overheid drie gy- neacologen en een grote ver pleegkundige staf eist. Zulke eisen jagen de kosten enorm op in een kliniek die het juist moet hebben van de lage tarieven; 2.000 tegen 3 tot 4.000 gulden elders. Immers, maar weinigen krijgen de ingreep hier vergoed, zolang zijn kliniek geen vergunning heeft en veel cliënten eerst in ziekenhuizen zijn geweest. Daar kregen ze de eerste drie pogingen vergoed. Volgens Beekhuizen noemt zijn kliniek een toevluchtsoord: die doet niet moeilijk als de moeder lesbiënne blijkt te zijn of een bloedverwant de eicel le verde. „Je kunt ook vaak nog dezelfde maand terecht voor een behandeling. In ziekenhui zen zijn de wachttijden veel lan ger." Het blijkt mee te vallen. De Academisch Medisch Centrum in Amsterdam blijkt een uit schieter met een wachttijd van 1.5 jaar, bij veel andere zieken huizen ben je al na enkele maanden aan de beurt. Het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft officieel een wachttijd van driekwart jaar. Maar volgens een woordvoerder kan men al na enkele weken beginnen als daar medische of sociale rede nen voor zijn. theepotten en strijkkwartetjes, jaakte gèk genoeg in paniek van deze kans voor open ddel. Geen Pinkpop in Warmond, riep ze uit en liet onmiddellijk het rampenplan aanrukken. Ze had beter haar collega uit Geleen voor wat adviezen kunnen bellen: hoe slaat een gemeente een slaatje uit een festival? Een jaar eerder had het optreden van Normaal alléén tot wat telefoontjes geleid van barbecuende bewoners van de Karperbuurt in de Leidse Merenwijk. Dat waS trouwèns nog niet eens zo heel lang geleden gewoon een stukje Warmond. Met Golden Earring erbij, wordt de weerstand uit de buurstad nog groter, was haar grote vrees. Angsthaas Van der Wel besloot vervolgens Golden Earring te verbieden. De organisatoren kloppen vermoedelijk nooit meer aan in Warmond. Na deze blunder maakte wethouder Wassenaar bekend veel te voelen voor een hervatting van de zandwinning in recreatiepias 't Joppe. Wassenaar hoopt met de zandopbrengsten wat geld voor zijn gemeente te verdienen. Dan hoeft hij de belastingen niet te verhogen voor de Warmonders. Maar wie komt er straks nog naar het strand van Koudenhoorn als je kans loopt met drijfeend of surfplank en al naar het middelpunt der aarde te worden gezogen? De belastingen voor de Warmonders mogen dan op hetzelfde peil blijven, de omzet van het bedrijfsleven bereikt een nieuw dieptepunt. P.H.A. Quax en R.J.A.M. Daniels Ai- dan Wesley zn. van C.P. Ryan en A.C.M. Warmerdam Thomas zn. van H.P. Kraaijenbos en B.M. van Sitteren «Mi chelle Margaretha Johanna dr. van A.J Verstraten en C.J.K. Kleijn Nathalie dr. van A.W.J. Beer en G. Jansen Farah dr. van M.P. Roelse en Y.A. van Genug- ten Geertruida Lydianne dr. van A Houwaard en C.A. Freke All zn. van A.H.A. Jama en S. Mohamed Bob zn van P. Abspoel en J. Seller TimoTheo- dorus zn. van F^. Ruigrok en A.M Seller Naoual dr. van I. Errami en A. Berdai Deqa Ahmed dr. van A. All Duali en I.S Omar Omar zn. van A. Irdi en F. Mak- Bruin en M.B.L. Caminada Luuk zn. van A.T.M van Beek en H Rougoor* Laura Varona dr. van P.L. de Paus en Y.L.M. Schneijderberg» Hidde Thomas zn. van L.H. Jessen en B M. Rozemond Boudewien Tanja Colette dr. van P F- .B.R. Teeuwen en T.A.C. Barones van Boetzelaer Koenraad Cornells Nicolaas zn. van P.A.C. van der Meer en W.E.M. Disseldorp* Roxanne dr. van R. Roffel- sen en O.E. Huisman Fanny Alusia dr. van J.J.G. Buijs en C.A. van Voorthuisen Carmen dr. van A.J Korpelshoek en Y. van Duijn Jimmy Sidney Jason zn. van C.B.L.M de Ridder en K.E.T.S. Baeten Maria Louisa dr. van J. Nutting en G.L. van den Oever Eric zn. van F. Kokke- deeen M. Nijgh Overleden R A. Struijk (1954) vrouw P.M.van Damme (1957) man M.S. Lansink (1905) gehuwd geweest met J.C. van Koten W. Baldé (1916) man M.M. de Groot (1922) echtgenote van A.G. Smit» J.G. van Bruggen (1921) echtgenote van M. Beets «G.J.M. Kla- renbeek (1941) man M. Vennik (1958) vrouw H W. Jagel (1953) man K.C. Beugelsdijk (1911) gehuwd ge weest met J. van Welzen. Gehuwd E.M.B.L.M. Spijker en U. Haas A.K. Loedin en Inez Hortense Slamet J.A. Turk en L.F.M Brandwijk M. van Giezen en S. Hutten R. Smits en J.M. Rietveld K.J. Veenendaal en A. Hendriks R.D van der Weijden en H.C. Arends E. Onink'en J.E. de Boer J.J.H. va de Moolen en I. van Eijgen R. van Hulst en S.P.A. Ginjaar. VOORSCHOTEN 'Ten einde raad' zijn de drie Voorschotense families die een brief aan de gemeenteraad heb ben gestuurd. Daarin vragen ze dringend toestemming om een dakkapel te mogen bouwen op hun woningen aan de Joke Smitlaan. Door de dakkapel zouden de kamers op de eerste verdieping bruikbaar worden als slaap- of studeerkamer. Hoewel de bewoners voor de opbouw eerst toestemming van burgemeester en wethouders hadden gekregen, dreigt die nu weer te worden afgeblazen. De bewoners willen namelijk om fi nanciële redenen de dakkappe- len gefaseerd bouwen, maar de welstandcommissie heeft daar een negatief advies over uitge bracht. En dus doen ze een dringend beroep op de ge meenteraad om het probleem op te lossen. De welstandscom missie was al niet verguld over de opbouw, hoewel die volgens het bestemmingsplan wel mag. Weigeren kon decommissie daarom niet. Toen later het ver zoek om gefaseerde bouw kwam, bracht de commissie echter toch een negatief advies uit. De bewoners van de Joke Smitlaan zijn nu bang dat bur gemeester en wethouders dat advies overnemen en zij naar hun dakkapel kunnen fluiten. Volgens de bewoners zou hun dan 'onrecht worden aange daan'. Het plan voor de dakka pellen heeft de bewoners al en kele duizenden guldens gekost. „Zonder dat er sprake is van re sultaat", constateren zij wat zuur in de brief. Ze vragen daar om aan de raad om nu een plan te ontwikkelen, met als uit gangspunt het bestemmings plan en de daarin toegestane hoogtes. meester S. Scheenstra na allen parttime politici. De vier wet houders draaien ook bijna vol ledige werkdagen op het ge meentehuis maar de overige dertien hebben veelal een volle dige baan paast hun raadslid maatschap. Vermoeide gezich ten derhalve de afgelopen week na afloop van de plaatselijke vergaderwoede. Er zijn twee redenen voor d hoeveelheid (ingelaste) bijeer komsten, raads- en commissi vergaderingen. Op de eer; plaats zijn alle vier de wethc ders nieuw, evenals tien raa leden. Dat vergt extra tijd het inlichten, bijpraten, in'" ken en bijlezen van deze gr'- Daarbij komt nog eens da'n aantal beslissingen toch°8 De raadsleden in Oegstgeest maken overuren. In de afgelo pen week werd er bij elkaar bij na een etmaal vergaderd in het raadhuis aan het Wilhelmina- park. De raadsleden H. Steens- Stam van Leefbaar Oegstgeest en WD'er R. Haafkens moesten alleen al op woensdag acht uur aan de bak. En enkele raadsle den konden donderdag na elf uur lang een stembureau te hebben bemand, nog eens drie uur bij een commissievergade ring aanwezig zijn. De leden van het Oegstgees- ter stadsbestuur zijn op burge- Voor een onderzoek naar de effecten van een bekend slaap middel worden mannen en vrouwen met langdurige slaapproblemen gezocht. Het onderzoek vindt plaats op het Centrum voor Humaan Geneesmiddelenonderzoek bij het AZL. We zoeken mensen die voldoen aan alle volgende criteria: u gebruikt op dit moment geen enkel slaapmiddel; u heeft problemen met inslapen; u ligt minimaal drie keer per week minstens 30 minuten wakker voordat u in slaap valt. u heeft deze klacht langer dan een maand. u gaat normaal gesproken tussen 22.00 en 23.30 uur naar bed. Nadere informatie is verkrijgbaar tijdens werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur bij Janine Oberyé (071 - 26 80 04). r de z t word8e" Desondanks heeft J. c006" ten (Leefbaar Oegstgees/00.r~ zitter van de grootste frtie xx\ de Oegstgeester raad aieze8^ dat wat er in de afgeloj1 week is gebeurd, niet kan. ,.lt komt de zorgvuldige beslu'orrnin8 niet ten goede", alduDe ^oe" ten. Voor de komen* maand staan echter nog eeiyeeks sa menkomsten. hoorztingen en andere vergaderingn op de ©egstgeestse agend; die begin nen met een ingelate commis sievergadering diisdag aan staande. Aan het end van deze reeks mogen de raadsleden op vakantie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13