Scheppingsverhaal in glas-in-lood Kerk Samenleving ZATERDAG 11 JUNI 1994 HET WEER HANS VAN ES KORTWEG Evensong De Evensong in de Leidse Hooglandse Kerk wordt mor genavond verzorgd door de Leidse Cantorij met muziek van Engelse componisten van de 16e eeuw tot heden. De directie is grotendeels in handen van Hans Brons, het orgel wordt bespeeld door Joop Brons. Het thema van deze Evensong is 'Op zoek naar het verleden', een over denking door dominee A. Al- blas over de "roots' van het leven en in het bijzonder van de geloofsgeschiedenis. De Evensong begint om 19.00 Boeddhisme Voor mensen die kennis wil len maken met het boed dhisme en voor degenen die hun meditatiebeoefening willen verdiepen, wordt op 17 en 18 juni in het boed dhistisch centrum Dharmad- hatu aan de Geversstraat 48 een studie- en meditatie seminar gehouden. De titel is 'Boeddhisme in de wereld' en het programma wordt ge leid door dr. Han F. de Wit. Het programma begint op vrijdagavond om 20.00 uur en wordt zaterdagmorgen voortgezet. Deelname kost 50 gulden, inclusief lunch en receptie. Belangstellenden kunnen nadere informatie inwinnen en zich opgeven via het nummer 071 -174575. Gospelconcert Twee plaatselijke gospelgroe pen treden vanavond op in het cultureel centrum Het Parktheater in Alphen aan den Rijn. Het gaat om het tienerkoor Be Glad, die het programma 'Teenagers in action' brengt, en His Reve lation. Het evenement begint om 20.00 uur en kaarten kos ten aan de zaal 15 gulden. Het aantal zitplaatsen is met 245 overigens beperkt. Moker Het afscheid van de Lissese pastor F. Grol van de Agatha- kerk staat op 15 en 19 juni centraal in de radio-u' dingen van Moker, het me dia-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. De overdenking i CA. de Peuter uit Voorhout. Moker zendt op woensdag uit van 16.00 tot 16.30 uur en op zondag (als het programma wordt her- -haald) van 19.00 tot 19.30 De uitzending is te be luisteren op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Evangelisatie De evangelisatiecommissies van de Baptistengemeente Alphen-Noord t tengemeente Ichtus sluiten morgen het activiteitensei zoen af met een gezamenlij ke evangelisatiedienst in de Alphense Salvatorikerk. Spre ker is evangelist R. Speelman en muzikale medewerking wordt verleend door het gospelkoor Sound of Cele bration'. De dienst begint om 18.30 uur. Oecumene De Zoeterwoudse Raad Kerken organiseert morgen op Swetterhage', Blankaart- weg 2 in Zoetervvoude, een oecumenische viering met als thema 'Samen Onder weg'. Voorgangers zijn me- r Poppe, pastoraal me dewerkster van Swetterhage, pastoor H. van der Plas en dominee J.R. Wolthaus. Het eigentijds koor Iduna (met combo) en de blokfluitgroep 'Tibia' zullen de dienst muzi kaal opluisteren. Bij mooi weer heeft de viering, die be gint om 10.45 uur, in de open lucht plaats. Oecumene weerspiegelt zich op kleurrijke meinier in gereformeerde Open Hof-kerk Langzaam uit het dal Het spel van het licht. Dat is voor kunstenaar Bru- ens het aantrekkelijke van werken met glas. Zelfs tij dens een korte rondgang langs de ramen van de Open Hof zorgt het schijn sel van de ondergaande zon voor een steeds wisse lende sfeer in de kerk. Het onderkomen van de Gere formeerde Kerk in Katwijk aan den Rijn werd tijdens de uitge breide opknapbeurt van de af gelopen maanden voorzien van een 'zacht, getemperd' kleuren- patroon. Dat vormde voor Bru- ens de basis bij de uitwerking van zijn glas-in-lood ontwer pen. De in een andere geloofs traditie opgegroeide kunstenaar - oorspronkelijk afkomstig uit Brabant - woonde enkele kerk diensten bij om in meerdere opzichten de sfeer in het ge bouw te proeven. Pas daarna ging hij aan het werk. Voor de kenners van glas-in- lood ramen is de naam Jilleba geen onbekende. En tot de ken ners kunnen Jan ter Haar en Gert-Jan Minnee worden gere kend. Deze leden van de werk groep esthetische vormgeving van de gereformeerde kerk-ge- meenschap - de één docent aan de technische school en de an der consulent bij de vakoplei ding voor het schilderbedrijf - waren de motoren achter het project. De restauratie van de Open Hof was in hun ogen pas echt af wanneer de bestaande glas-in-lood ramen - die toch al aan een opknapbeurt toe waren - zouden worden vervangen door compleet nieuwe exem plaren waarop een bijbels ver haal zou worden verteld. Via Jil leba kwamen zij i de kunstenaar Bruens. De commissie van beheer van de Gereformeerde Kerk ging ak koord met het plan van Minnee en Ter Haar. mits het niet ten koste zou gaan van de reguliere financiële bijdragen voor het gemeentewerk. Om die reden werd ervoor gekozen de ge meenteleden in staat te stellen - of een gedeelte daarvan - te sponsoren. Tijdens een presentatie van de ontwer pen die kunstenaar Bruens op eigen risico had gemaakt, bleek daarvoor erg groot. „Dat heeft zelfs ons verbaasd", zegt Ter Haar, „en dat mag je gerust het unieke van dit project Het is echt door de he le gemeente gedragen. Zelfs na ware inspanningen die de vatie van het kerkgebouw heeft gekost, bleek men bereid nog een extra stap te doen." Binnen twee weken waren alle verkocht'. Bijbelvast Voor de 'Brabantse Leidenaar' Bruens is de Open Hof inmid dels de zevende kerk waarvoor hij glas-in-lood ontwerpen maakt. Vaak gaat het daarbij maar om één of enkele ramen en in dat opzicht is het Katwijk- se project - waarbij in feite het hele gebouw 'onder handen' wordt genomen - ook voor hem heel bijzonder. De aan de kunstacademies van Arnhem en Den Haag opgeleide kunstenaar verwerkt veel religieuze ven in zijn werk. Hij zichzelf 'redelijk bijbelvast', wat in grote mate bijdraagt aan de acceptie van zijn werk bij ande re dan rooms-katholieke ge loofsgemeenschappen. Zijn 'schepping' in de Open De Oecumene weerspiegelt zich op een wel heel kleurrijke manier in het interieur van de Open Hof-kerk. Voor de gereformeerde geloofsgemeenschap in Katwijk aan den Rijn maakte de rooms- katholieke kunstenaar Carel Bruens uit Leiden de ontwerpen voorde ramen in het volledig gerenoveerde bedehuis. In 33 voorstellingen wordt het scheppingsverhaal in glas-in-lood verbeeld. Het Leidse glasatelier Jilleba zorgde voor de praktische uitvoering van het project, waarvoor de kleine gemeente in korte tijd 70.000 gulden bijeenbracht. Na een veel te koude en natte junt- episode komt de atmosfeer de ko mende dagen een beetje tot rust. Wie niet al te veeleisend is ten aan zien van het Hollandse z kan zelfs een duidelijke w betering constateren. Het meest positieve nieuws is dat het voorlo pig (vrijwel) droog blijft. Daarnaast kruipt het kwik begin volgende week voorzichting in de richting van 20 graden, de wind houdt zich koest en als de zon een kans krijgt is het zelfs prima weer om in de open lucht door te brengen. Zomermaand juni bakte er de laatste dagen maar weinig van. Met zware wolkenluchten, plotselinge regenbuien en maxima van 14 gra den was hét ronduit kachelweer. Van 2 tot 10 juni viel er dagelijks neerslag. Ook vrijdag bleef het erg fris door een krachtige noorden wind. Forse stapelwolken bereikten nog wel hier en daar het buiensta dium, maar stijgende barometers en breder wordende opklaringen beloofden in de loop van de dag beterschap. Vandaag stuurt een krachtig hoge- drukgebied bij Ierland een uitloper ir Nederland. De luchtsoort is i koel, maar de afgenomen wind en de regelmatig doorbrekende zon maken het voor het gevoel al een stuk warmer. Inmiddels stromen grote hoeveelheden warme en vochtige oceaanlucht rond het ho-, gedrukcentrum naar de Noordzee,- en vanaf zondag ook over Neder- land. Dat leidt onvermijdelijk tot'de vorming van wolkenvelden, die morgen met de aanlandige wind kunnen binnendrijven. Op een 1 1 spatje motregen na blijft het droog;' de middagtemperatuur ligt rond ;1.7 i Begin volgende week blijft de luchtdruk hoog boven de Britse Éi)'., landen met bij ons een zwakke aanvoer vanaf de Noordzee. In de' van oorsprong warme lucht gaat cte zon een voortdurende strijd aan met de wolkenvelden. Hoedatprfe^ cies uitpakt is moeilijk voorspel-r.;.- baar. Noordzee-bewolking kan in juni dagenlang voor een koel en somber plaatje zorgen. Soms breekt het wolkendek volslagen on- verwachts open en dan voelt het \V meteen broeierig warm aan. Een wat onzeker scenario dus voor de.-.-fc- eerstkomende dagen, maar in elk geval zijn we uit het diepe dal ge- kropen. De laatste computer-pro'-1- dukten wijzen tegen het midden van de week op aanhoudend hog^s, druk op de oceaan, waardoor de aanvoer hoofdzakelijk uit het noordwesten komt met een gema- tigde temperatuur. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: ;t zon en droog. Naar t noorden toe ook enke wolkenvelden en in Schotland kans op regen, axima van 15 graden in it noorden tot iets boven België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Middagtempera tuur oplopend naar onge veer 20 graden. Noord- en Midden-Frank- Glazenier George Jilleba en kunstenaar Carel Bruens (links). De grootste ramen van de kerk heeft Bruens gebruikt voor de uitbeel- foto dick hogewoning ding van het boek Openbaringen. foto dickhogewoning Hof begint - staande met het gezicht naar het orgel - aan de rechterwand, met het tafereel van een woeste en ledige aarde. Met de wijzers van de klok mee het verhaal vervolgens als een kleurig lint door de kerk. De het merendeel kleine ra- worden door Bruens eel 'vergroot' door de tekenin gen buiten de venster te laten beginnen. Om het geheel niet statisch te ma ken heeft hij zoveel mogelijk 'beweging' in de ontwerpen ge bracht. Ook de humor ont breekt niet. Het lichaam van een giraf, beginnend op een raam onderaan de muur. krijgt een vervolg op een raam boven in de kerk. De kunstenaar houdt zich in zijn vertelling aan de volgorde van het bijbelverhaal in Gene sis, maar gebruikt wel elemen ten die elders in de bijbel - bij voorbeeld in het Nieuwe Testa- terugkeren. Zoals bij de afbeelding van de scheiding van water en aarde, als Bruens tege lijkertijd ook verwijst naar de doojp. Of bij het ontstaan van zon,'maan en sterren, als ook de ster van Bethlehem opduikt. De ramen 20/21 en 22/23 vormen tegenstellingen. De torenbouw van Babel. waarmee hij de scheiding van de geesten uit drukt, staat haaks op de afbeel ding van het nieuwe Jeruzalem, de stad met de twaalf poorten en de rivier des levens. Bruens sluit zijn scheppingsverhaal af op de twee grootste ramen van de Open Hof met de Openba ringen van Johannes. Het aller laatste raam - onder het orgel - is eigenhandig gemaakt door de initiatiefnemers van het project, Minnee en Ter Haar. ming mee aan de restauratie van 265 kerken. Zelfs in een tijd van toenemende secularisatie is er voor Jilleba nog voldoende werk. „Het verouderingsproces gaat in de bestaande kerken ge- door", zegt directeur Ge orge Jilleba. „En hier en daar worden ook weer nieuwe ker ken gebouwd, vaak om twee of drie vervallen gebouwen te ver vangen." Bij het n-lood project is.de verking tussen kunste- n glazenier zeer hecht, vorden door de ontwerper werktekeningen op grootte gemaakt, waarbij hij in elk vlak het kleurnummer plaatst van het glas dat hij heeft uitgezocht. Van de tekeningen worden vervolgens kopieën ge maakt, waaruit de mallen wor den geknipt. Zelfs een betrekke lijk klein raam kan al zijn opge bouwd uit 140 stukjes. Samen met de kunstenaar zoekt de zenier vervolgens de go kleuren glas met de juiste tuur uit. Jilleba: „Er zijn niet minder dan 3200 verschillende kleuren glas, in talloze structu- Het glas wordt vervolgens behulp van de mallen op maat gesneden en opnieuw ge nummerd, waarna het lood wordt geplaatst, dichtgedrukt en aan beide zijden gesoldeerd. Daarna wordt het lood dichtge- kit en kan het raam worden schoongemaakt. In de Open Hof-kerk staan de glas-in-lood ramen achter blan ke voorzetramen, waardoor het effect van geïsoleerde dubbele beglazing ontstaat. Avonddienst De glas-in-lood ramen hebben in de kerk veel meer dan een decoratieve en sfeerverhogende functie. Kunstenaar Bruens ziet voor de predikant ook mogelijk heden om tijdens de preek of in de liturgie in te haken op wat hij ziet. Momenteel rijpt het plan om in de wintermaanden tij dens een avonddienst - als het al donker is - de ramen met lampen van buiten af één voor lichten en te bespre- Verder hoopt de Katwijker Ter Haar dat het mogelijk is om een boekje samen te stellen met af beeldingen van de ramen, aan gevuld met een uitleg over de ontwikkeling van het project en achtergrondinformatie over glas-in-lood. Ter Haar: „Zo'n boekwerkje zou voor de hele ge meente Katwijk kunnen worden gemaakt omdat we ook in ande re kerken en bijvoorbeeld ook in het gemeentehuis glas-in-lood hebben." Naar sponsors voor zo'n boekwerkje wordt nog gezocht. steeds bewolking. op zon'dag van 18 aan c Atlantische kust tot 22 graden plaatse lijk in het binnenland Overwegend zonnig en droog. Maximé van ongeveer 30 graden, in het binnen land tegen de 35 graden

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12