Leiden Gebied Groenoordhallen niet als gevaarlijk bekend Leidse architectuur op video en dia 'Als we willen hebben we de hele dag oorlog' Stertocht voor Anjerfonds Bij 390 huizen geeft Van Rij een feestje Hoger beroep houdt Leidenaar uit de cel ZATERDAG 11 JUNI 1994 Laat 1 <2 Ondernemers in I J Leiderdorp vragen zich af waarom de ge meente nu pas begint aan een economisch beleids plan. 'Rijkelijk laat', vinden zij. Boerderij j- Ruim zes jaar is I J Zoeterwoudenaar Leo van Teijlingen bezig geweest met de restaura tie van zijn boerderij aan het Westeinde. Bus y| /T De NZH begint in I O november 1995 meteen sneldiensttussen Haarlem en Leiden. De lijn wordt later doorgetrokken naar Den Haag. AZL eist stoom van EWR leiden Het Academisch Ziekenhuis weigert mee te betalen aan het verleggen van de stoomleiding van de EWR onder het station in Leiden. De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) eist dat het AZL hiervoor een half miljoen betaalt. Óver het conflict dient dinsdag een kort geding voor de Haagse rechtbank. Het ziekenhuis gebruikt stoom voor de verwarming van de ruimten en het water. De stoomleiding loopt onder het station door en moet, in verband met de verbouwing daarvan, worden verlegd. Wij betalen voor de stoom aan huis afgeleverd. Meebetalen aan de leiding weigeren we natuurlijk", aldus voorlichter D. Ketting van het AZL. De EWR weigert stoom te leveren als het AZL het half miljoen gulden niet op tafel legt. Met het kort geding pro beert het ziekenhuis de levering van stoom af te dwingen. Informatie-avond over tunnel leiden De gemeente belegt woensdag 15 juni een informatie avond over de aanleg van de Stationspleintunnel. Omwonen den, bedrijven en instellingen uit de omgeving krijgen die avond uitleg over de komende werkzaamheden. Aanvang 20.00 uur in de kantine van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht 72. De eerste werkzaamheden beginnen op 20 juni. Dan wordt het bouwterrein ingericht. Bijna twee weken later gaan de eerste stalen damwanden voor de bouwkuip de grond in. Eind juli wordt begonnen met het heien van betonplaen voor de tunnel fundering. Acht muziekkorpsen houden donderdagavond 16 juni weer de 'muzikale stertocht'. Tussen zeven en negen uur wisselen majoretteverenigingen en korp sen elkaar op het Stadhuisplein af met show en dans. Ook el ders in de binnenstad spelen die avond vanaf zeven uur vier ihuziekkorpsen: op het water podium en op het plein bij de Hartebrugkerk. De bedoeling tocht is om wat heid te geven aar jeractie. Deze at van start gegaan se loterij: 30 Leidse amateurver enigingen zijn bezig om in de laatste weken van juni hun één gulden-loten te verkopen aan het Leidse publiek. De Leidse Anjeractie krijgt een vervolg op zaterdag 26 juni. Van twaalf tot drie uur worden op het stadhuisplein afwisse lend shows gegeven door Mu ziekgroep de Sleutels en de ma- jorettegroep Keytown Stars. Als Leiden er dit jaar in slaagt 390 huizen te bouwen geeft wethouder volkshuisvesting T. van Rij (PvdA) een feestje. Dat zei hij bij de presentatie van het bouwprogramma 1994. In dat programma zijn 32 bouwplannen opgenomen, in totaal 780 huizen. ,,Maar als we de helft daarvan echt kun nen bouwen mogen we blij zijn", aldus Van Rij. Van de 780 huizen waar bouwplannen voor bestaan vallen er 355 in de vrije sec tor, 174 zijn sociale huurwo ningen en de rest zijn pre miekoop- of premiehuurhui zen. Alleen de SP heeft daar bezwaren tegen. Fractievoor zitter C. Vergeer vindt dat Leiden te veel gokt op de bouw van dure huizen. De overgrote meerderheid van de Leidse politiek gaat er van uit, dat door de bouw van duurdere huizen 'doorstro ming op gang komt en goed kope woningen beschikbaar komen. Vergeer gelooft daar Van Rij verwacht bij tal van bouwplannen problemen. Zo staat nog voor dit jaar de bouw van 75 huizen gepland in de Roomburgerpolder, waar hef onderzoek naar ar cheologische bodemschatten nog roet in het eten kan gooi en. En voor tal van bouw plannen heeft de gemeente de grond nog niet kunnen verwerven. Zelfs de bouw van 390 woningen lijkt de wet houder niet realistisch. Vorig jaar hield de gemeente tach tig procent van zijn bouw- budget over, omdat bouw plannen strandden. De architecten D. Sikkes, A. Roeleveld en J. van Huizen die in het voormalige Kijkhu Haags architectenbureau exposeert ontwerpen leiden/den haag loman leefmans Het Haagse architectenbureau Roeleveld-Sikkes exposeert de komende maand eigen ontwer pen in het World Wide Video Centre (voorheen het kijkhuis) in zijn woonplaats. Niet alleen dat architecten exposeren en dat dat gebeurt aan de hand van video- en andere lichtbeel den is bijzonder. Het feit dat het bureau veel in Leiden en haar regio heeft gewerkt, betekent dat op de vele opgestelde tv's impressies van grote wereldste den net zo makkelijk worden af gewisseld met bijvoorbeeld vlek 21 in de Stevenshof. Roeleveld-Sikkes vindt het een eer om in het Video Centre op deze manier te mogen expo seren. Adri Duivesteyn, direc- teur van het Nederlands Archi tectuurinstituut en lid van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer opende de tentoonstelling. In de bovenste van twee ruim ten is te zien wat van een archi tecten-tentoonstelling wordt verwacht. Zo hangen er grote foto's van uitgevoerde projecten bijvoorbeeld die van vlek 21. deze ster ter bekend- de Leidse An- is onlangs t de jaarlijkx Ondernemers Stationsweg bang voor toenemende agressie en criminaliteit Asfaltering Lammenschansweg in tweede fase De westelijke rijbaan van de Lammenschansweg is vanaf maandag 13 juni weer toegan kelijk voor automobilisten. Vol gende week begint de tweede fase van de asfaltering, dan wordt een begin gemaakt met het werk aan de oostelijke rij baan. De werkzaamheden aan de oostelijke rijbaan hebben tot gevolg dat al het autoverkeer tot 22 juli gebruik moet maken van de nieuwe westelijke rijbaan. Op deze weghelft is dus tijdelijk tweerichtingsverkeer. Aan de westkant van de Lam menschansweg wordt de krui sing met de Tomatenstraat voor een gedeelte opgebroken in ver band met de reconstructie van het kruispunt. De kruising tus sen de Lammenschansweg en de Tomatenstraat wordt daar om van 13 juni tot en met 1 juli afgesloten voor alle verkeer. De bussen 13 en 14 worden in die periode omgeleid via de route De Sitterlaan - Lammenschans weg - Koninginnelaan - Heren straat - Vrijheidslaan - Vijf Meil aan vice versa. De halte Me loenstraat komt tijdelijk te ver vallen. Bedrijven aan de oostkant van de Lammenschansweg blij ven bereikbaar. De ventweg aan de oostzijde van de Lammen schansweg wordt voor de duur van de werkzaamheden voor autoverkeer opengesteld. Ze hebben vannacht niet rustig kunnen slapen en als ze over 'het incident' praten, raken ze zichtbaar geëmotioneerd. De twee bloemenkooplui, die eer gisteren in hun winkeltje aan de Stationsweg ineens een boze klant met haar wagen naar bin nen zagen rijden omdat ze het door haar begeerde bosje bloe men te duur vond, hebben het zo'n beetje gehad. „Gisteren was het een pickup truck, maar morgen komen ze misschien met een vrachtwagen naar bin nen rijden of gooien ze een bom", zegt een van de twee. - Ze zijn bang voor de toene mende aggressie waarmee ze dagelijks worden geconfron teerd. De schrik zit er ook bij andere middenstanders in de buurt van het station goed in. Zij klagen er allemaal over dat de criminaliteit aan de Stations weg hand over hand toeneemt. Buspassagiers, die op de bus staan te wachten en ineens hun portemonnee kwijt zijn, ruiten die worden vernield, mensen die ineens een greep in de kassa doen, auto's die van de parkeer plaatsen worden gestolen, ie dereen heeft zo een verhaal. „Wé zijn er gewoon moe van", zegt een van de bloemen handelaren. Hij wil niet bij naam genoemd worden, is bang voor meer wraakacties. „Het is gewoon een probleemhoek hier. Als je naar buiten kijkt zie je de hele tijd groepen duistere figuren voorbij komen. In de winter is het nog erger. Dan is het vroeg donker en wat je dan ziet, is ronduit beangstigend." Zijn collega: „De laatste ander half jaar wordt het allemaal steeds erger. Als we zouden wil len, als we telkens in discussie zouden gaan, hebben we hier de hele dag oorlog." de orde De Stationsweg in Leiden. Volgens de middenstanders zijn de berovingen de dag. icidentjes, daar gaat lan de Stationsweg meer voor naar de politie. Het maakt toch niets uit, is de alge meen heersende opvatting. „Wat er hier allemaal gebeurt, wordt niet aan de grote klok ge hangen. Gewoon omdat je voor die kleine dingetjes niet meer naar de politie gaat", aldus een van de bloemenkooplui. Hij komt - zegt hij - op een willekeurige dag twee, drie mensen tegen, waarvan de tas, strippenkaart of portemonnee is gestolen. „Zo'n mevrouw bij voorbeeld, zo'n oudere dame", wijst hij naar een vrouw die bij de bushalte staat te wachten. „Zulke mensen pakken ze dus. Nou, dat is toch knap waarde loos. Laatst parkeerde een jon gen hier -zijn auto om bood schappen bij de Dagmarkt te doen. Hij komt terug en er ko men vier lieden aanrennen. He lemaal gestript, geld weg, rijbe wijs (weg kentekenbewijs van zijn nieuwe auto ook. Ie staat machteloos, tegen vier man kun je niet op. En dan zijn ze ook nog eens ontzettend atletisch, kunnen ze rennen als een speer." De baas van de viskraam Har- tevelt op het Stationsplein kijkt er niet eens meer van op. „Je raakt eraan gewend. Ik let niet meer op die criminaliteit", zegt hij. „Het enige wat ik doe, is ge woon op mezelf pa: alleen nog maar ae zo denken r Die lui, die zomaar die bloe- menkraam inrijden... Dat is toch bezopen? Als je de bloe men te duur vindt, ga je maar naar een andere zaak. Als je mijn haring te duur vindt, koop je er toch gewoon geen?" Zijn medewerker: „Laatst werden hier op e twee r door een automobilist. Zo'i man van zestig bijvoorbeeld, wordt bijna overhoop gereden. Hij geeft dus een tik tegen die wagen en wat gebeurt er? De automobilist stapt uit en slaat de man daar aan de overkant zo tegen de vlakte." „Het wordt steeds erger", zegt ook eigenaar Fernandez van La Plancha. „Twee weken geleden greep hier iemand 5.500 gulden uit de kassa, vorige week zijn al mijn ruiten vernield en laatst is er hier ook al eens ingebroken. Zodra de laatste klanten de zaak uitgaan, gaat bij mij de deur op slot. Ook al is het nog maar tien uur. Laatst kwam iemand naar binnen lopen, die vroeg of we nog wat tweedehands messen wilden kopen. We zijn hier alle maal bang en we weten niet wat doen." Ook staan er maquettes van on der meer het Leidse Vrouwen kerkplein en het voorplein van Archeon in Alphen. Aan de muur hangen collages van schaaltekeningen, bijvoorbeeld die van de nieuwbouw rond en in het Olympisch Stadion in Amsterdam. De drie hoofd-architecten van het bureau laten duidelijk zien dat ze zich bij hun ontwerpen door andere architectuur en stedebouw laten beïnvloeden. Zo is het plan van de bebou wing nabij het Olympisch Sta dion afgeleid van een ovaal plein in het Italiaanse Lucca. In de andere ruimte van de exposi tie zijn op \ideo en met behulp van dia's meer inspiratiebron nen te zien afgewisseld met ei gen werk. Verspringende tv-beelden to nen moderne hoogbouw-archi- tectuur en pleinen ondermeer uit de grote steden in Amerika. Maar daar tussendoor komen ook bekendere plaatjes voor, van uitgevoerde plannen van het Haagse bureau in de buurt. Zoals de Leidse Hekkesteeg, het ontwerp voor de Lammermarkt (flat met Koets-o-theek), de Irislaan in Oegstgeest, de Kat- wijkse Molenwijk en het Poort gebouw van Morsebel in Oegst geest. Als eenmaal het gevoel van regionale herkenning daar is, blijkt met beelden van Tokyo, New York of Houston dat de wereld ook voor Roele veld-Sikkes toch groter dan noordelijk Zuid Holland. De expositie 'Schoonheid' van Roeleveld-Sikkes is nog tot 10 juli te zien in het World Wi de Video Centre, Spui 189 in Den Haag. Woensdag tot en met zondag van 12.00 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Procureur akkoord met alternatieve straf r dak- persbureau cerberus Wegens medeplichtigheid aan oplichterij is gisteren voor het Haagse gerechtshof drie maan den cel geëist tegen een 21-jari ge Leidenaar. De man kwam begin ^92 in het Centrum On: derdak' (opvangtehuis lozen) in Leiden iemand die daar ook logeerde maar zei dat hij 'eigenlijk een miljonair was'. „We moesten daar achter zijn rug om lachen, maar toen hij foto's van hemzelf in een Ferrari liet zien en foto's van hem waar hij met bekende Nederlanders op stond, geloofden wij hem wel", aldus de verdachte tegen over het hof. Daar kwam nog bij dat de 'miljonair' een bankreke ningafschrift 'van hem' liet zien waarop een bedrag met een aantal nullen voorkwam. De miljonair zei dat hij bouw- aannemer was, maar dat zijn rekening was geblokkeerd toen hij van vakantie thuis kwam. In werkelijkheid was de man in derdaad directeur geweest van een timmerbedrijf, maar daar was hij ontslagen. Om de G-re- kening (reserveringsrekening voor belasting en bedrijfsvere nigingen) van het bedrijf te plunderen zocht hij iemand op wiens rekening hij forse geldbe dragen kon storten. In het Cen trum Onderdak vond hij twee jongens, onder wie de 21-jarige Leidenaar bereid. De jongelui kregen voor hun 'diensten' minstens 740 gulden. In totaal stortte de ex-zaken man 18.000 gulden op hun re keningen. „Maar ik wist niet dat ik mee deed aan een misdrijf', stelde de 21-jarige Leidenaar gisteren. Daarom vond hij zijn veroorde ling tot drie maanden cel door de Haagse politierechter vorig jaar onterecht. Vandaar het ho ger beroep bij het hof, aan wie verdachtes raadsman, mr. Steur, vroeg zijn cliënt vrij te spreken omdat er geen sprake van 'opzet' zou zijn geweest. De aanklager, procureur-ge neraal mr. H. den Os, achtte de medeplichtigheid wel bewezen, maar zei er geen bezwaar tegen te hebben als het hof een alter natieve straf zou opleggen. Het hof zal op 24 juni uitspraak doen. Milieuraad pleit voor behoud bomen in tuin Invalidenhuis raad voorts dat Leiden een te kort aan monumentale oude bomen heeft. 'Het laten ver dwijnen van een aanzienlijke groep is tegen dat licht pijnlijk', aldus voorzitter R. van Lint. Het kappen van de bomen zou tevens het effect kunnen hebben dat particulieren het ook wat minder nauw nemen met natuurschoon. De Leidse Milieuraad is tegi de 15 monumentale bomen bij het Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk 25. De bewuste bomen maken volgens het ad viesorgaan deel uit van het 'ste delijk dak' voor dierlijke orga- Het verwijderen van de ou het natuurlijke even- n de directe omgeving brief aan het college W schrijft de Milieu- De bomen in de tuin Militair Invalidenhuis weg om plaats te maken bouw van woningen. Politie: Geen zaken waarover je in paniek hoeft te raken Vervolg van voorpagina Bij de politie staat het gebied Groenoordhallen niet te boek als gevaarlijk. ,,We weten dat er illegale rijlessen Jj worden gegeven en dat er wat vrijpartijtjes zijn. Dat zijn geen zaken waarover je in paniek hoeft te raken." Toch neemt woordvoerder R. Blom de verhalen uit Groen- oord serieus. Vooral de observa- ties van K. Los uit de Jan Lie- 'n vensstraat wekken zijn interesse op. Die beweert dat criminelen uit het hele land elkaar regel matig ontmoeten op het terrein. „Juist van dit soort burgerwaak zaamheid moeten we het heb ben. Dit is fantastisch", juicht Blom. „Voorlopig moet ik afgaan op onze eigen gegevens. Daaruit blijkt dat er zich in 1993 en in 1994 tot nog toe twaalf inciden ten hebben voorgedaan. Het merendeel daarvan betreft za ken die zich in de hallen zelf af speelden. Je moet denken aan diefstal uit kleding en een bom melding tijdens een feest. Niets wijst erop dat het parkeerterrein criminelen aantrekt. Maar dat wij daarover geen gegevens hebben, wil niet zeggen dat er niets aan de hand is." Blom kan zich voorstellen dat vanuit Groenoord wordt aange drongen op een afsluiting van het terrein. Auto's kunnen het terrein opkomen via de Hallen- weg. Fietsers en voetgangers via de verbogen hekken aan de Flo- ris Versterlaan. „De Hallenweg heeft echter de status van een openbare weg. De vuilniswa gens met bestemming vuilover- slag aan de Gabriël Metzustraat mogen niet meer over de Floris Versterlaan en rijden op verzoek van de bewoners zelf via de Hallenweg. Ook verkeer voor de veemarkten komt via de Hallen weg." E. van Aelst uit Groenoord vindt dat geen sterk argument. „Dat verkeer komt niet 24 uur per dag. Het hek kan vaker dicht dan wordt gesuggereerd." Van de directie van de Groen oordhallen was niemand be reikbaar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11