'Hangplekken' voor jongeren Leiderdorp 'Ambtenaren maken in Leiden de dienst uit' Leiden Regio Auto's nog volop welkom in De Kempenaerstraat Brandweer Leiderdorp moet vaker uitrukken Ruziënde sportclubs om de tafel met bemiddelaar Kasteel Endegeest meer open voor publiek Geen pretpakket, maar zinvolle arbeid VRIJDAG 10 JUNI 1994 e Leiderdorp krijgt mogelijk een of meerdere 'hangplek- 1 ken' voor jongeren. Een speciale werkgroep met verte genwoordigers van politie, gemeente, bureau Halt en so ciaal cultureel centrum Sjelter, gaat bekijken of er in het dorp geschikte locaties zijn. Een 'hangplek' is een specia le ontmoetingsplaats voor bepaalde groepen jongeren, die nu nog in het dorp rondhangen en zorgen voor over last. Dat is bijvoorbeeld het geval bij het Van Alphen- plein. -| Hangplekken zijn volgens Hans 11 Edink, coördinator van Sjelter, nodig omdat er in Leiderdorp voor veel jongeren weinig te be leven is. „Je mist hier de terras- jes en de cafeetjes, zoals je die ii in Leiden hebt." Sjelter Ook in Sjelter vinden veel jon geren niet wat ze zoeken. Sjelter is nu eenmaal geen discotheek of cafetaria. Wel biedt het cen trum aan het Heemraadplein activiteiten voor jongeren, zoals cursussen. Edink: „Het is geen probleem om Sjelter vol te krij gen met jongeren, als we hier voor duizenden guldens vertim meren en disco's houden. Maar je moet je dan wel afvragen waar je mee bezig bent. Öns Man in gestolen auto aangehouden wassenaar De politie heeft vannacht rond kwart voor een een 38-jarige Hagenaar aangehouden op de Eikenlaan in Wassenaar. De man zat in een auto die afgelopen maandag was gestolen in 'Voorschoten. Hij wordt nog verhoord. De auto is weer terug bij de qiggnaar. ..Vi.i'Ja». Wassenaarder vliegt uit de bocht wassenaar Een 70-jarige automobilist uit Wassenaar is gister avond om kwart voor negen op de Groot Haasbroekseweg in zijn woonplaats gewond geraakt nadat hij uit de bocht was ge vlogen. Hij had drie bomen nodig om tot stilstand te komen, al dus de politie. De man is met onbekend letsel overgebracht naar het Bronovoziekenhuis. De politie vermoedt dat hij te diep in het glaasje heeft gekeken. Achttiende editie milieu-bijenmarkt leiden Imkersvereniging Leiden en Omstreken houdt morgen aan de Sterrenwachtlaan in Leiden de 18e milieu-bijenmarkt. Natuur- én milieuverenigingen, muziekgroepen, artiesten en een poppenspeler verlenen hun medewerking. De markt wordt om 9.30 uur geopend door H. de Goede, wethouder van milieu in Leiden. oegstgeest loman leefmanswordt ingevoerd. De winkeliers vrezen omzetverlies als de klan- Op het tweede gedeelte van de ten minder makkelijk bij de De Kempenaerstraat, tussen winkels kunnen komen en de Terweeweg en Warmonderweg bewoners van de omliggende blijft ook na de rioleringswerk- straten zijn bang voor sluipver- zaamheden tweerichtingsver- keer. keer gelden. Pas in het najaar Omdat beide partijen lijn- neemt de gemeenteraad een recht tegenover elkaar staan, definitieve beslissing of de heeft de gemeente nu, na twee straat van een kant voor auto- inspraakbijeenkomsten en ver- verkeer wordt afgesloten of niet. schillende commissievergade- De gemeente wilde in eerste ringen, besloten om in ieder ge- instantie de riolering opknap- val het nodige rioleringswerk uit pen en daarna deel twee van de te voeren, daarna nieuwe bo- De Kempenaerstraat tot een men en straatmeubilair te winkelerf omtoveren, ongeveer plaatsen maar vooralsnog het zoals het eerste gedeelte van de autoverkeer in twee richtingen straat (tussen Geversstraat en toe te laten. „Het is makkelijker Terweeweg) er uit ziet. De be- om van tweerichtingsverkeer van de De Kempenaec- eenrichtingsverkeer te maken straat zagen dat plan wel zitten. dan omgekeerd", aldus ver- Maar de winkeliers en de be- keerswethouder F. Lisman. Eind i de omliggende stra- dit jaar wordt dan de discussie ten zijn tegen dit voorstel vooral over de rijrichting opnieuw ge- omdat dan eenrichtingsverkeer voerd. 3 2 3.2 30 I 3.0 I 20 38 D 3 30 j 3 6 3.0 30 50 35 D.1 30 35 30 31 3.0 50 30 10 10 10 0.2 00 00 00 02 00 0.0 00 0.0 0.0 0.0 Buurvrouwen woedend dat gemeente snippergroen in Merenwijk niet verkoopt ..Ik kan niet uitstaan hoe dit 1 j gaat; dit riekt naar machtspoli tiek." Mevrouw Laarhoven en haar buurvrouw B. Klaassen zijn j razend op CDA-wethouder J. s j Walenkamp (grondzaken) die blijft weigeren een 'taartpunt' openbaar groen bij de Groen- -• wier in de Merenwijk aan hen te r j verkopen. In de gemeenteraad heeft m I zich reeds voor de verkiezingen een meerderheid van WD, D66, 3g CDA en SP voor privatiseren van de bewuste grond uitge sproken maar uit een recente brief van de wethouder blijkt a dat hij zich meer gelegen laat liggen aan het negatieve advies et van zijn ambtenaren. „In Lei den maken ambtenaren de dienst uit", concluderen de twee vrouwen. Het bewuste stuk grond grenst aan de tuinen van de be woners en lijkt precies te passen in het plan tot privatisering van 'snippergroen' in de groenste wijk van de stad. Dat scheelt de gemeente onderhoudskosten. Veel Merenwijkers hebben al lang geleden aan hun tuinen grenzende groenstroken in ge bruik genomen. Dat is illegaal gebeurd en de gemeente stelt momenteel alles in het werk om te voorkomen dat dit 'landje pik' verjaart. Anders kan ze flui ten naar én de grond én de ver koopopbrengsten Laarhoven en Klaassen vor men de grote uitzondering. Zij hebben de legale weg bewan deld en krijgen juist nul op het rekest. Walenkamp en zijn ambtenaren houden tot op de dag van vandaag vol dat de be wuste groenstrook deel uit maakt van de groenstructuur en een 'bufferfunctie' vervult die niet mag worden opgeheven. Ook is Walenkamp bang dat de bewoners en de eventuele nieuwe eigenaren schuurtjes gaan bouwen. De vrouwen wij zen erop dat met een kettingbe- ding in de verkoopcontracten kan worden gegarandeerd dat alles groen blijft. Laarhoven en Klaassen heb ben een raadsmeerderheid kun nen overtuigen van hun gelijk. „We zijn zelfs al gefeliciteerd. De raadsleden complimenteer den ons met de manier waarop we ons verhaal hebben ge bracht." De bufferfunctie, stellen de vrouwen, wordt niet vervuld door de groenstrook bij hun tui nen maar door de groene haag aan de andere kant van het voetpad dat langs hun erf loopt. Ook voor de voorbijgangers die over de Broekweg - een fietspad - komen, dient de groenstrook niet als buffer. De begroeiing op de westkant van de sloot langs de percelen van de Groenwier voldoet prima als afscherming, Alles aan de ligging van de 'taartpunt' wijst er volgens hen op dat 'de grond gewoon over is'. Laarhoven: „We zouden niet eens zo veel drukte maken als de gemeente goed onderhoud zou plegen. Maar het is je rein ste kaalslag wat hier gebeurt. Hét was ondoordringbaar maar nu is alles weggehaald, zoge naamd om een eik in het licht te zetten. Gevolg is dat de men sen er nu een hondenuitlaat- plaats van hebben gemaakt. Bij warm weer is de stank hier niet te harden." Klaassen: „Ik was een paar weken geleden m'n haar aan het wassen toen ik ineens een kettingzaag hoorde razen. Ik ben met een nat hoofd naar buiten gerend. Niet die bomen, zdag mij maar dan om, riep ik nog, maar het leed was reeds geschied." Klaassen en Laarhoven kon digen aan de strijd voort te zet ten. Uit telefoontjes met ver scheidene raadsleden, is hun gebleken dat de raadsmeerder heid nog steeds intact is. Wet houder Walenkamp zegt even tuele initiatieven van raadsle den rustig af te wachten. Hij denkt dat hij de raad ervan kan overtuigen dat de omstreden groensnipper openbaar groen moet blijven. VVD'er A. Geert - sema heeft inmiddels aange kondigd politieke stappen te ondernemen. Hij eist dat de grond wordt verkocht. agogische doel kun je niet ver talen in een disco. Bovendien zit je hier met je sluitingstijden. Sjelter kan niet tot twee, drie uur open blijven." Zelf onderhouden Het is volgens Edink niet de be doeling om de jongeren op een hangplaats volledig de vrije hand te geven. De barak of het voetbalveldje dat ze krijgen, moeten ze zelf onderhouden. „We blijven ze ondersteunen en begeleiden. Ze moeten zich houden aan de regels. Blikjes in de vuilnisbak, bijvoorbeeld, het kan heel simpel zijn. Later krij gen ze ook met regels te ma ken." Een hangplek moet ko men op een plaats waar weinig kans is op overlast. „Maar vanuit Sjelter pleiten we ervoor om de jongeren niet te veel weg te stoppen. Ze horen wel bij de samenleving." Een hangplek mag ook best wat kosten, vindt de coördinator van Sjelter. „Een gemeente stopt toch ook geld in speeltoestellen voor de klein tjes? Als samenleving ben je voor alle leeftijdsgroepen ver antwoordelijk, dus ook voor jongeren." Gewoon Overigens is Edink van mening dat de jongeren die nu in Lei derdorp soms zorgen voor over last niet echt probleemgevallen zijn. „Het zijn gewoon stude rende en werkende jongeren. Over vijf jaar zijn het ook men sen die ldagen dat ze last heb ben van jongeren op hun plein." HANDBAL - Handbal is een po pulaire sport op de Leidse scho len. Maar liefst 57 teams van 13 scholen doen zaterdag 18 juni mee aan het toernooi voor de basisscholen. De wedstrijden duren van 9.00 tot 15.30 uur en worden gespeeld op het terrein achter de Vijf Meihal aan de Boshuizerlaan. De vrijwillige brandweer van Leiderdorp is vorig jaar 113 keer uitgerukt, 13 keer vaker dan in 1992. De spuitgasten moesten 86 keer op pad voor branden en brandmeldingen, bij de andere uitrukken ging het om techni sche hulpverlening. Branden in Leiderdorp kwamen vorig jadr vaker overdag voor dan in voor gaande jaren. Gebeurde in 1991 nog 46 procent van de uitruk ken tijdens kantooruren, vorig jaar was dat 57 procent. Ook het aantal loze alarmen steeg vorig jaar met zeven naar een totaal van 36. Een deel daarvan was te wijten aan de automatische brandmelders in de parkeergarage van winkel centrum Winkelhof. De rook melders gingen verschillende keren af door uitlaatgassen van de auto's en door jongeren die met sigaretten de melders ex pres in werking zetten. Door de rookmelders te vernieuwen los te de brandweer dat probleem op. Overigens werd een deel van de loze uitrukken bij het winkelcentrum in rekening ge bracht. Oegstgeest houdt het bij rood-gele straatnaambordjes De nieuwe wijk Morsebel krijgt ook rood-gele straatnaambord jes, net als de rest van Oegst geest. Dat bevestigde wethou der F. Lisman (Leefbaar Oegst- geest/verkeer) gisteravond na vragen van het D66-raadslid M. Poelmans. Verder zei Lisman dat er misschien een prijsvraag wordt uitgeschreven voor een nieuwe naam voor de 'brug der zuchten' die Morsebel met de Klinckerbergerplas verbindt. „Ik heb gelezen dat een ste- debouwkundige die bij de ont wikkeling van Morsebel betrok ken is, de geel-rode straatnaam bordjes nogal lelijk vindt en lie ver andere heeft. Mag ik u er aan herinneren dat wij in het oude college die bordjes juist mooi vonden", aldus ex-wet- houder Poelmans. Lisman stelde Poelmans ge rust. Ook in Oegstgeest Noord worden de 'clubkleuren' van de gemeente op de bordjes ge handhaafd. Poelmans vroeg ook of de 'brug der zuchten' die nu in aanbouw is en zo heet omdat het nogal wat voeten in de aar de heeft gehad om hem daar te krijgen, niet snel een andere naam moet krijgen. „Anders blijft hij inderdaad zo heten", vreest Poelmans. Lisman zegde toe dat snel naar een andere naam wordt uitgekeken. Sug gesties zijn welkom: „En wie weet schrijven we wel een prijs vraag uit om tot een nieuwe naam te komen", aldus de wet houder. Voorzitter sportraad Oegstgeest helpt Wordt er komend seizoen in de Apollohal gebadmintond of ge volleybald op woensdagavond? Dat is de inzet van een conflict met twee sportclubs en wethou der G. van Eisen (Progressief Oegstgeest/sportzaken) als hoofdrolspelers. Van Elsens be middeling is inmiddels stukge lopen. Hij heeft nu P. van Veen, voorzitter van de plaatselijke sportraad, opdracht gegeven met de clubs te praten en een oplossing aan te dragen. Op woensdagavond is de Apollohal al jarenlang het do mein van de badmintonclub OBC. Het ledental van volley balclub VCO groeide echter, waardoor de club graag de woensdag van de badminton ners wil overnemen. Niks daar van, vindt het bestuur van de badmintonclub. „VCO heeft on verantwoordelijk veel leden aangenomen en zit nu knijp. Dat is niet ons probleem", aldus OBC-voorzitter H. van Druten. De 'oudé' wethouder M. Poel mans van D66 zag geen uitweg in deze patstelling en schreef in april aan beide clubs dat het sporthalrooster in elk geval voor het komende seizoen hetzelfde zou blijven. Vóór jaargang 1995- 1996 zou opnieuw naar de zaak worden gekeken. Poelmans opvolger Van Eisen probeert echter alsnog VCO aan meer uurtjes te helpen, tot er gernis van de OBC-bestuurders die zwaaien met de brief van Poelmans. In een laatste poging om alsnog wat voor het komen de seizoen te regelen, is nu Van Veen verzocht gesprekken met de clubs te voeren. OBC heeft echter al laten weten geen duimbreed te willen toegeven. „Dat- is de negatieve kant van de zaak. Maar wat ik probeer, is na tweeënhalf jaar eindelijk een oplossing te vinden die voor ie dereen aanvaardbaar is. Het blijft te gek voor woorden dat dat nu in raadcommissies moet worden besproken. Normaal houdt een wethouder zich niet eens met een rooster bezig. Dat kunnen ambtenaren best zelf af. Maar tweeënhalf jaar is te lang", verklaart Van Eisen. Van Veen zal nog voor de zomer rapport uitbrengen. VRIJE TIJD Speeltuin Speeltuinvereniging Zuider kwartier heeft morgen open dag in de speeltuin aan de Anjelier straat in Leiden. Van 11.00 tot 14.00 uur kunnen kinderen van vier tot en met twaalf jaar deel nemen aan Oudhollandse spe len. V riendschapsnetwerk Fiom buro Leiden houdt dins dag een open avond over vriendschapsnetwerken voor al leenstaande moeders. Informa tie bij: Fiom buro, Langegracht 65a. Tel. 071-226199/226098 Fietsvierdaagse De Leidse Toer Vereniging Swifttoer begint maandag aan de negentiende avondfietsvier- daagse. Per avond kan gekozen worden tussen de afstanden 15 of 30 kilometer. De start is vanaf het clubgebouw van Swift in stadspark De Bult in Leiden (tussen het Rijn- en Schiekanaal en rijksweg 4). Deelnemen kost zes gulden per persoon, tot 16 jaar vijf gulden. Inlichtingen: tel. 071-892883. Fietstocht Buurthuis Matilo in Leiden heeft dinsdag een 'Gezellig heidsfietstocht' van ruim 38 ki lometer op het programma staan. De mogelijkheid bestaat de route tot 27 kilometer in te korten of tot 50 kilometer uit te breiden. De start is vanaf buurt huis Matilo aan de Zaanstraat 26 in Leiden. Deelname kost twee gulden. Monteren Een lezing over het monteren van audio-visueel materiaal. Die heeft woensdag plaats in het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 in Leiden. Spreker is Ton de Graaff die tientallen speelfilms en kor te en lange documentaires heeft gemonteerd. De lezing van De Stichting Audiovisuele Antropo logie Nederland begint om 20.00 uur. 0 Speciale ontmoetingsplaatsen noclig voor de jeugd oegstgeest Het gerestaureerde kasteel Endegeest wordt vaker opengesteld voor het publiek. De stichting Kasteel Endegeest (SKE) gaat een folder uitgeven waarin de bezoekuren en andere activi teiten rond het historische gebouw staan vermeld. Dat verklaarde de voormalige wethouder H. Rijks van Oegstgeest gisteravond in een commissiever gadering. Rijks is bestuurslid van de SKE. Het kasteel is eigendom van de gemeente Lei den, wordt beheerd door de SKE en ligt op Oegst- geester grondgebied. Bij de dure restauratie die onlangs is uitgevoerd, kwam aan het licht dat boktor en zwam hun vernietigende sporen hadden achtergelaten in het kasteel. Dat leverde extra kósten op, maar liefst 660.000 gulden. Een beperkt deel daarvan, 50.000 gulden, wordt door de gemeente Oegstgeest betaald. Het Natio naal Restauratiefonds wilde een veel groter be drag van bijna vijf ton betalen, mits Oegstgeest daarvoor garant stond. Daartoe heeft een ge meentelijke commissie gisteravond in Oegstgeest besloten, maar raadslid M. Poelmans (D66'er en eveneens ex-wethouder) vroeg zich af, of in ruil voor de garantstelling en de bijdrage van Oegst geest, het kasteel niet wat vaker voor het publiek kan worden opengesteld. Rijks kon dat bevestigend beantwoorden. „Niet alleen tijdens de monumentendag maar ook op andere dagen wordt het kasteel geopend. Daar is net in het bestuur van onze stichting een besluit over gevallen. In de folder zult u aantreffen wan neer dat is.ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Geestelijk gehandicapten aan het werk in Voorschoten T-shirts met geborduurde oran je leeuwtjes trekken de aan dacht in het nieuwe dagcen trum voor geestelijk gehandi capten in Voorschoten. Niet dat de deelnemers en medewerkers er zelf in rondlopen, maar het is de bedoeling dat de kleding stukken aan de man of vrouw worden gebracht. Inspelend op het komend wereldkampioen schap voetbal in Amerika. Het borduren van de T-shirts - die verkocht worden op zo- mermarkten, braderieën of de eigen winkel - is een van de vele activiteiten in de ruimte aan de Witte de Withstraat in Voor schoten. Het pand is sinds half mei in gebruik bij de Stichting voor zorg- en dienstverlening aan mensen met een handicap (SVG). „Dit pand is in de plaats gekomen voor twee panden van de stichting in Leiden en Oegst geest", zegt algemeen directeur Gerard Gerding. „Die waren niet meer geschikt voor ons werk. Na lang zoeken kwamen we uiteindelijk in de Trompflat in Voorschoten terecht." In de ruimte is plaats voor zo'n 100 deelnemers, zoals de mensen met een handicap in het vak worden genoemd. Een rondgang met Gerding en ad- junct-hoofd José van Beem door de diverse ruimten in het pand maakt duidelijk dat de deelnemers binnen hun moge lijkheden met zinvolle activitei ten bezig zijn. Van eenvoudig inpakwerk en het maken van kleding tot fraai borduurwerk. De deelnemers - in de leeftijd van 17 tot ongeveer 70 jaar - werken van half negen tot half Als mensen met een handicap in het centrum worden ge plaatst wordt bekeken en over legd wat de mogelijkheden zijn. „Daarbij houden we rekening met de interesse van de man of vrouw, maar het is geen pret pakket dat we aanbieden. Het moet zinvolle arbeid zijn. Aan spreken op wat ze kunnen, zo dat ze een maatschappelijke bijdrage kunnen leveren. Dat vinden ze ook prachtig is onze ervaring", vertelt Van Beem. „Ook al doen ze bij wijze van spreken een half jaar over het maken van borduurwerk." Een opmerking die wordt gestaafd door een deelneemster die trots laat zien wat ze heeft gebor duurd. Zoals meer mannen en vrouwen laten zien waar ze mee bezig zijn. Binnen het centrum is dan ook veel mogelijk. In een werk plaats zijn mannen druk aan de slag met het maken van houten speelgoed of andere voorwer pen. Spullen die bedoeld zijn om verkocht te worden. „Niet In het dagcentrum in Voorschoten wordt ook werk gedaan voor bedrijven. Een van de deelnemers is bezig met het dichtplakken van doosje met naalden. foto holvast/mark lamers zomaar wat gerommel. Speel goed dat in de vitrine staat moet goed en mooi zijn en de prijs opbrengen die er ook bij Blokker of andere winkels voor betaald moet worden." Naast de industriële arbeid zijn er ook een kook- en bak- groep en een theatergroep. Acti viteiten die ook bedoeld zijn om de vaardigheden van de deelne mers uit te breiden. „Koffie zet ten voor elkaar en de medewer kers is tenslotte ook arbeid. Daarnaast is het de opzet dat de spullen die onze deelnemers bakken of koken worden ver kocht. Zoals ook onze theater groep, maar dat kan nog wel drie jaar duren, gaat optreden", zegt Van Beem. Het is niet de opzet van Ger ding en Van Beem dat het dag centrum een anoniem bestaan zal leiden in de wijk. „Mensen uitnodigen en laten zien wat we aan het doen zijn. Samen met de wijk projecten uitdenken die vanuit ons centrum gedaan kunnen worden. In Oegstgeest haalden we bijvoorbeeld oud papier op. Zo leerden de men sen ons kennen. Toen bekend werd dat wij naar Voorschoten zouden verhuizen hoorden we van vele kanten dat de mensen het jammer vonden dat we weggingen. Die sfeer willen we hier ook weer terug. Al zal dat niet van de ene op de andere dag zijn."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15