Leiden Buurt protesteert tegen overlast 1 'Ik haal iedereen in Meren wijk is de vernielingen beu Leidse ontkent handel in drugs Kooibewoner eist geld van Zijl en Vliet Oude bmgdelen verdwijnen VRIJDAG 10 JUNI 1994 13 hans koenekoop. c Hangplek yt fr De Leiderdorpse jeugd krijgt I 3 mogelijk hangplekken: spe ciale ontmoetingsplaatsen voor jon geren, die nu nog in het dorp rond hangen. Jongleren 1 d van Lint beëin- I O digt voorzitterschap Groen Links in Leiden, hij moest jongleren met standpunten. Radeloos >i De familie Van der I Heiden uit Roelo- farendsveen is radeloos. Overmatig vocht teistert al jaren achtereen haar huis. Tennisclub dupe van vandalen Hij vergelijkt de toegang tot de tennisbanen met 'een gebit waarin flink wat gaten zijn ge vallen'. „Het valt heel erg op dat die coniferen er niet meer staan", zegt Bert Huizer van de onderhoudscommissie van ten nispark Merenwijk aan de Drontermeerlaan. De afgelopen twee weken werd het park een aantal malen bezocht door van dalen,.de laatste keer verdween de beplanting. „Vaak is misschien nog niet het juiste woord", zegt Huizer. „Maar er zijn wel wat dingen gebeurd. Het begon er mee dat ze een net stuk sneden. En op een gegeven moment hebben ze de kraan open gezet, zodat de banen onder water kwamen te staan. Dat is niet zo erg, we hebben een goede drainage, gen worden. En nu weer die co niferen... We hebben de daders nooit kunnen betrappen, het gebeurt altijd in de nachtelijke uren. Ik begrijp er niets van. Wat bezielt zo iemand? Is het iemand die met een dronken vereniging; De tennisclub heeft inmiddels aangifte gedaan in de hoop dat de politie de daders op het spoor komt. „Want het moet nu maar eens ophouden", zegt Huizer. De vernielingen komen bijzonder slecht uit. „Zaterdag begint ons open tennistoernooi. We kunnen wel spelen, maar het is zo vervelend dat het er niet meer uitziet zoals het was. Het is absoluut geen fraai ge zicht. We hebben met zijn allen heel veel werk gestoken in het tennispark, drie jaar geleden is het clubhuis helemaal ver bouwd en daarna hebben we de buitenboel gedaan. De conifeer- tjes stonden nog maar een jaar, De tennisclub - een bloeien de vereniging met acht banen en zo'n zevenhonderd leden - heeft inmiddels maatregelen genomen. Extra sloten op de toegangshekken, bijvoorbeeld. „Dat houdt vandalen misschien een beetje tegen", hoopt Hui- Inbrekers halen woonkamer leeg leiden Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donder dag een enorme hoeveelheid spullen uit de woonkamer van een pand aan de Zijlsingel meegenomen. Op de lijst van vermiste goederen staan ondermeer vazen, lampen, een schilderij, een theepot en zilveren artikelen. Uit een bus en een handtas ver dwenen in totaal 2.000 gulden. De bewoners lagen een verdie ping hoger te slapen. Ze hadden de voordeur niet op het nacht slot gedaan. De inbrekers konden daardoor met de bekende 'flippertruc' binnenkomen. Bestelauto gestolen leiden» Een Leiderdorpse stoffeerder is sinds gisteren zijn bestel auto kwijt. Hij had het voertuig met al zijn gereedschappen en materialen geparkeerd aan de Zijloever in Leiden. De bestelauto lijkt wel van de aardbodem weggevaagd. Er zijn geen getuigen. De auto was afgesloten. Storing ontregelt telefoonverkeer leiden Een mankement in de vlasvezelverbinding tussen Leiden en Den Haag heeft gisteren het telefoonverkeer in Leiden en omstreken twee uur lang ontregeld. Volgens een woordvoerder van PPT Telecom ging om 12.20 uur ter hoogte van Leiderdorp een ontvanger op de kabel kapot. Iets meer dan twee uur deed het bedrijf er over om de storing te lokaliseren en te verhelpen. De storing had gevolgen voor alle aansluitingen in het 071 -ge- bied, maar vooral voor de 46.000 abonnees in de stad Leiden. Telefoonverkeer was slechts beperkt mogelijk. Volgens de PTT betekende dit dat het soms wel lukte om een telefoonverbinding tot stand te brengen en een andere keer weer niet. Vanwege het wegvallen van zestig procent van de capaciteit waren ook zes van de tien telefoontjes tot mislukken gedoemd. leiden In de wijk Stevenshof zal over een jaar opgelucht adem worden gehaald, als de nieuwe Haagsche Schouwbrug i weghalen van de oude brug een stuk moeilijker geworden de wijk te bereiken. Sinds kort is begonnen met het herstel v chine haalt momenteel de oude brugdelen weg. Daarna komt er een moderne ophaalbrug voor in de plaats. r ligt. Het is door het n de brug. Een graafma- foto henk bouwman Officier eist achttien maanden cel leiden/den haag De 38-jarige Leidse ontkende gisteren ten stelligste dat ze in haar huis aan de Morsweg in heroïne en cocaïne heeft gehan deld. Wel is haar huis sinds jaar en dag een toevluchtsoord voor junks, die bij haar thuis ook ver dovende middelen mogen ge bruiken. „Ik ben hun tweede moeder", zei ze gistermiddag tegen president van de recht bank L. Verheij. Een grote groep 'kinderen' volgde de rechtszaak vanaf de publieke tribune. De officier van justitie hield vast aan verklaringen van een drietal junks en eiste een gevan genisstraf van achttien maan den. „U blijft ontkennen, tegen beter weten in." Drie heroïne- verslaafden, die regelmatig bij de Leidse op bezoek kwamen, hebben tegen de politie gezegd de woning lange tijd is Volgens de verdachte zijn de ze, voor haar belastende, verkla ringen 'puur gelogen'. De Leid se zei gisteren dat ze in haar huis nooit dope heeft verkcoht. Ze bekende wel gestolen goede ren van een van haar bezoekers 'gekocht te hebben. De advocate van de verdachte, M.C. Kaptein, hechtte weinig waarde aan de Schulpen Schuim moet wachten met uitbreiding Het bedrijf Schulpen Schuim moet ten minste twee we ken langer wachten op de bouwvergunning voor een uit breiding aan de Hoge Morsweg. Omwonenden proteste ren tegen de nieuwbouw van het bedrijf. De vrachtwa gens die er komen laden en lossen, de 'schoenendoos' die tussen hun huizen in wordt gebouwd en de inkijk van personeel van Schulpen vanuit de kantine, zouden voor onaanvaardbare overlast zorgen. dige vestiging aan de Topaas laan voldoende ruimte heeft om uit te breiden. Gemeente-amb tenaren zouden gezegd hebben dat de vrachtwagens die voor de bevoorrading van Schulpen zor gen niet in een woonwijk horen. Bovendien is er onduidelijkheid over lengte en gewicht van die vrachtwagens. Schulpen zelf De raadscommissie volkshuis vesting en ruimtelijke ordening stelde gisteravond een besluit over de bouwvergunning twee weken uit. Te veel was nog on duidelijk, zei wethouder T. van Rij (PvdA). Omwonenden bewe ren dat Schulpen achter de hui- heeft gezegd dat het 20-tt zijn. Maar volgens advocaat W. Sluyter van het bedrijf bedraagt het gewicht van vrachtwagen met lading nooit meer dan 12,5 Uitbreiding van .Schulpen Schuim is bittere noodzaak, zei Sluyter. Het oude schoolge bouw, waar de onderneming nu in gehuisvest is, is rijp voor de sloop. „Als deze uitbreiding niet doorgaat moet Schulpen de produktie verplaatsen. En dan praten we toch altijd nog over 70 arbeidsplaatsen", waar schuwde Sluyter. Volgens de omwonenden is de gemeente inconsequent. Tien jaar geleden werden bus- sen en zwaar vrachtverkeer van de Hoge Morsweg geweerd. „Als er een bus of een vrachtwagen voorbij kwam stonden de gla zen te rammelen in de kast. En het was gewoon levensgevaar lijk op die smalle weg. Maar nu weegt de werkgelegenheid ken nelijk weer zwaarder dan het milieu en de volksgezondheid en geeft de gelneente grif toe stemming voor uitbreiding van Schulpen", vond een bewoon ster van de Hoge Morsweg. Raadsman H.R. van der Plas van de omwonenden vond de beslissing van de gemeente on begrijpelijk. „Een bedrijfshal met kantine wordt plompverlo ren tussen een aantal woningen gezet", zei Van der Plas. „Met als gevolgen een verlies van pri vacy, vermindering van zon- en lichttoetreding en het onaan vaardbare gevolg van in- en uit rijdende vrachtauto s." De commissie wenste geen besluit te nemen. De advocaten van beide partijen moeten nog maar eens met elkaar om de ta fel gaan zitten, vonden de le den. Wethouder Van Rij werd in die onderhandelingen een ac tieve rol toebedacht. Van Rij had daar geen problemen mee. „Ik heb vanavond ook nieuwe feiten gehoord. De een zegt dit en de ander zegt dat. Dat is bij de besluitvorming niet erg pret tig". vond de wethouder. Over twee weken komt de zaak op nieuw aan de orde. belastende getuigenverklarin gen. De verdachte zelf zei te vermoeden dat de die verklarin gen zijn afgelegd uit jaloezie'. Kaptein wees de rechtbank er verder op dat in de woning van haar cliënte geen drugs zijn aagetroffen. En voor de meeste 'opmerkelijke' zaken is volgens haar een redelijke verklaring te vinden. Zo zou de agenda waar in grote geldbedragen bij de na men van alle bezoekers ston den, niets anders zijn dan de administratie voor een geza menlijke vakantie. Dat de woning aan de Mors weg in de loop der jaren een toevluchtsoord voor junks is ge worden. is langzamerhand zo gegroeid. De Leidse zou graag mensen helpen en om zich heen hebben. Haar advocate wees op het funeste effect dat het isolement in een gevange niscel op de vrouw heeft: „Ze is de afgelopen maanden 25 kilo afgevallen en op een gegeven moment kwamen er afscheids brieven. Het ging echt helemaal fout. Ik schrik dan ook van de straf die de officier eist, die is veel te hoog. Ik pleit eerder voor onmiddellijke invrijheidsstel- ling." De rechtbank doet uitspraak op 23 juni. EWR: toename tevreden klanten Tien tot twintig procent van de klanten is niet tevreden over de dienstverlening van de NV Energie- en Watervoorziening Rijnland. Dat blijkt uit een in april gehouden enquête onder 1126 huishoudens uit het hele verzorgingsgebied van de EWR. In totaal waren 4800 enquêtes verstuurd. De ontevredenheid bestaat voornamelijk uit ondui delijk antwoorden of het gevoel afgescheept te worden. Niette min zegt woordvoerder J. van der Erf blij te zijn met de uitslag. „Ten opzichte van de enquête die we in 1992 hebben gehou den, hebben we een merkbaar grotere groep tevreden klan ten." Volgens Van Erp is vooral het telefonisch contact voor verbetering vatbaar. „Over de informatie via brieven is men wel heel tevreden." Eis: 15 maanden cel voor inrijden op voetgangers leiden/den haag erna straatsma Met hoge snelheid was de 40-ja- rige Zoetermeerder. volgens of ficier van justitie M.T. Renc- kens, doelbewust ingereden op twee Leidse voetgangers in de Vrouwenkerkkoorsteeg. Ze eiste gistermiddag vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk, voor een door haar bewezen geachte poging tot doodslag. De advocaat van de verdach te, M. Hattinga-Verschuere, stelde dat er op 4 april 1993 'hoogstens sprake was geweest van een betreurenswaardig on gelukje'. Zijn cliënt zou 's avonds, na cafébezoek in de Vrouwensteeg, per abuis de Vrouwenkerkkoorsteeg in zijn gereden en daarbij twee voor bijgangers niet opgemerkt heb ben. Een voetganger kwam er met lichte verwondingen, een ka potte fiets en een versplinterde bril vanaf. De andere man kwam met de schrik vrij. Beide personen hebben tegenover de politie verklaard dat de Zoeter meerder twee keer op hen is in gereden. De eerste keer bij het inrijden van de straat, de twee de keer door achteruit te rijden. De officier hield het op een opzettelijke daad. uit woede over een woordenwisseling die eerder die avond in het café had plaatsgevonden. De Zoeter meerder en beide mannen had den na een hooglopende ruzie het pand verlaten. „Mijn cliënt wilde snel weg", zei Hattinga-Verschuere. „En daarbij maakte hij de fout de Vrouwenkerkkoorsteeg in te rij den." Deze. straat is aan het ein de geblokkeerd met paaltjes om de doorgang van auto's te be lemmeren. De rechtbank doet op 23 juni uitspraak. Met 'release-fiets' door autoluwe binnenstad Doortrappen, niet doorzeiken. Dat is het motto van Nanne Wagenaar (31), eigenaar van de CD- winkel Elpee aan de Vismarkt, ingeklemd tussen V&D en stadhuis. Met zijn kleine, opvouwbare fiets („hij past net niet in een CD-doosje.") pen delt hij dagelijks twee keer tussen zijn zaak en zijn auto, die hij meestal op de Haarlemmerweg in Groenoord parkeert. de koffer- voonplaats n keldertje W™- Nanne Wagenaar arriveert met zijn 'release-fiets' bij zijn CD-winkel Elpei De fiets verschijnt uit of verdwijnt bak en gaat mee terug naar zijn Hoofddorp of krijgt een plaatsje in e onder zijn wankel. Behalve voor zijn eigen vervoer, gebruikt hij de mini-tweewieler ook voor de bevoorrading van zijn winkel. De bagagedrager biedt hem die mo gelijkheid. Fanatieke CD-liefhebbers wachten dikwijls ongeduldig voor de Elpee-deur op Wage naar met zijn 'release-fiets'. Zou hij de nieuwe Pink Floyd achterop hebben? Wagenaar heeft veel bekijks tijdens zijn fiets tochten. Hij trapt zich wel een ongeluk op de tweewieler zonder noemenswaardig verzet. „Valt 'v*» best mee, hoor", beweert Wagenaar zelf. „Ik haal iedereen in. Fietsen door de Leidse binnenstad is foto loek zuyderduin een kwestie van één keer een steile brug beklim men en voor de rest hoef je je alleen maar te laten zakken. Behendigheid is belangrijker dan kracht." Gezeik De middenstander doet h,et allemaal voor de autoluwe binnenstad en zegt zich groen en geel te ergeren aan collega-binnenstadwinkeliers, die blijven klagen over het Leidse parkeerbeleid, en ondertussen de voor het publiek bedoelde ruimte dikwijls en langdurig bezet houden met hun ei gen voertuigen. „Dat geldt ook voor de markt kooplieden", zegt hij. „Dat gezeik moet echt stop pen. Ondernemers moeten zich van hun creatie ve kant laten zien. Ze zijn mede-verantwoordelijk voor de sfeer in de stad en voor de manier waar op de consument tegen Leiden aankijkt." Wagenaar meent dat de wijze waarop hij het Leidse parkeerprobleem heeft opgelost, navolging verdient. „Niet alle winkeliers kunnen zo hun be voorrading afhandelen. Wel kunnen ze zichzelf zo van en naar hun winkel vervoeren." Hoewel Wagenaar zich bereid toont met het stadsbestuur mee te denken, stelt hij zijn gren zen. „Het parkeerrestrictiegebied wordt steeds groter. Daardoor moet ik mijn auto steeds verder van m'n winkel afzetten en worden de fietsafstan- den ook steeds groter. Deze fiets is alleen maar geschikt voor de korte afstand. Verder dan de Groenoordhallen ga ik niet." leiden dorith ligtvoet De woningen 108 in de Leidse Driftstraat zijn identiek en de bewoners wonen er vrijwel even lang. Toch moet J.H. van der Maat, bewoner van nummer 98, elke maand een geeltje meer huur betalen. Toen de Leidenaar dat anderhalf jaar geleden ontdekte, ondernam hij actie. Uit protest maakt de be woner van de Kooi sindsdien 25 gulden minder huur over. Van der Maat en zijn buur vrouw W. Brandt begrijpen er niets van. Beiden wonen al der tig jaar in de Driftstraat en hu ren hun huis bij woningbouw vereniging Zijl en Vliet. Hun woningen hebben dezelfde voorzieningen en hebben vol gens het door de woningbouw vereniging jaarlijks verstrekte formulier hetzelfde aantal pun ten. „En dan toch 25 gulden ver schil", zegt Van der Maat ver ontwaardigd. „Ik vind dal on rechtvaardig. Al zeker twintig jaar lang betaal ik elke maand 25 gulden meer. Moet je nagaan hoe dat bedrag inmiddels is op gelopen. Ik eis dan ook duizen den guldens terug van de wo ningbouwvereniging. Ze moe ten me terugbetalen. Als ik een huurschuld heb moet ik die toch ook voldoen?" Van der Maat heeft wel een vermoeden waar het verschil vandaan komt. Hij denkt dat het te maken heeft met een re novatie van de woningen in de Driftstraat twintig jaar geleden. „Sommige huizen zijn toen voorzien van centrale verwar ming, maar ik had daaraan geen behoefte." Op het jaarlijk se overzicht dat Zijl en Vliet ver strekte, stond echter wel ver meld dat zijn woning centrale verwarming had. „Ik heb dat gemeld. Ze hebben het aantal punten voor mijn woning toen verlaagd, maar de huur bleef even hoog. Omdat Van der Maat elke maand 25 gulden huur achter houdt, wordt hij inmiddels be stookt met brieven van de wo ningbouwvereniging. Hierin wordt met de deurwaarder ge dreigd. Bezoeken noch tele foontjes aan het kantoor aan het Schuttersveld leverden iets op. „Als ze me maar één keer konden zeggen waarin het ver schil zit. Dat ik een keukenkast je meer heb dan de buren of voor mijn part een tweede voor deur. Dan leg ik me erbij neer. Maar ze kunnen me dat niet vertellen. Nou, dan krijgen ze van mij die huur niet. Ik ben het zat." Indicatie Hoofd verhuur en bewonersza ken, D.P. Barnhoorn, kan na mens de woningbouwvereni ging niet achterhalen waaraan het huurverschil precies is te wijten. „Het kan te maken heb ben met een miniem verschil dat al bij de bouw van de wo ningen in de vijftiger jaren is ontstaan. Toen scheelde de huur misschien een kwartje, maar met al die huurverhogin gen er overheen kan dat bedrag gemakkelijk zijn opgelopen tot 25 gulden." De verwarming heeft volgens Barnhoorn in ieder geval niets met deze zaak te maken. „Dan had deze meneer zeker 75 tot 100 gulden meer betaald dan zijn buren." Dat beide woningen in de Driftstraat beschikken over de- zelfde voorzieningen en hetzelf de aantal punten, zegt verder niets. Het puntenaantal geeft al leen maar een indicatie voor de hoogte van de huur. Zolang de woningbouwvereniging geen al te hoge huren rekent, zijn huur- verschillen geoorloofd. Dat dit tot verwarring leidt bij sommige huurders, heeft Barnhoon overi gens al vaker gemerkt. „Maar laat die meneer maar met zijn papieren langskomen. Dan zal ik hem alles proberen uit te leg gen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13