Mager bestand Bosnië - V - Buitenland 'Aborigines zijn slechter af dan armste Aziaten' Clinton terug in Oxford Skinheads Italië 'straffen' migranten voor hun bestaan 'Turkije wil Griekse eilanden niet bezetten' Unita laat eisen vallen VN-troepen naar Rwanda Macaber Spaans rollenspel leidt tot moord DONDERDAG 9 JUNI 1994 Premier Major: 'Kat is onschuldig' londen Humphrey, de kat van de Britse premier Major, heeft geen nest met vogeltjes uitgemoord. „Ik kan u verzekeren dat Humphrey onschuldig is. Hij is geen seriemoordenaar", zei pre mier Major gisteren voor de televisie. „Humphrey is onrecht aangedaan. Er was een nest met jonge roodborstjes, net buiten de kabinetskamer. Ik ben bang dat ze allemaal dood zijn. Maar dat heeft natuurlijke oorzaken." Hitte in India eist al 370 levens new delhi» Het aantal mensen dat in India als gevolg van de aanhoudende hitte is omgekomen, is gisteren gestegen tot bo ven de 370. Medewerkers van het meteorologisch instituut in New Delhi zeiden dat het einde van de hittegolf nog niet in zicht is. In Pakistan zijn door de hitte al meer dan honderd mensen omgekomen. Protest bij bezoek Clinton aan Oxford oxford» De Amerikaanse president Clinton is gisteren op de laatste dag van zijn rondreis door Europa in Oxford met ge mengde gevoelens onthaald. De kanselier van de Britse universi teit verleende hem voor zijn verdiensten als staatsman een ere doctoraat en een diploma in burgerlijk recht. Demonstranten protesteerden tegen Clintons ontmoeting, vorige week, met de Italiaanse neo-fascisten, tegen zijn plannen met de abortuswet geving en tegen de Amerikaanse Bosnië-politiek. Australië steunt Papoea-vredesplan Canberra Australië is bereid mee te werken aan het sturen van een vredesmacht naar Bougainville, een eiland van Papoea- Nieuw-Guinea waar al vijfjaar een opstand tegen de regering in Port Moresby aan de gang is. Australië zal zelf waarschijnlijk geen troepen leveren aan zo'n vredesmacht, maar zich beperken tot logistieke en financiële steun. Papoea-Nieuw-Guinea heeft zijn eilandburen Tonga, Vanuatu en Fiji gevraagd troepen te stu ren om te helpen de oorlog met het Revolutionair Leger van Bougainville tot een einde te brengen. Brazilië strijdt tegen hakenkruisen Brasilia Het dragen en tonen van hakenkruisen is in Brazilië voortaan verboden. Ieder die een swastika 'produceert, ver koopt, in omloop brengt of openlijk toont' kan volgens een dins dag van kracht geworden wet bestraft worden met vijf jaar ge vangenisstraf. Vooral in het zuiden van Brazilië doken de laatste tijd veelvuldig hakenkruizen en leuzen op, gericht tegen zwar ten, homoseksuelen en immigranten uit het noorden. Toezicht op machtsmisbruik PLO Jeruzalem» De Palestijnse Onafhankelijke Commissie voor Bur gerrechten (PICCR) gaat een comité oprichten dat toeziet op eventueel machtsmisbruik van de Palestijnse autoriteiten in de Gazastrook en Jericho. De commissie is bedoeld om burgers te beschermen tegen het toeëigenen van macht door de Palestijnse bestuursinstellingen en om misbruik van macht en publieke gel den te voorkomen. Weer lijk gevonden in Gloucester Gloucester De Britse politie heeft de stoffelijke resten ontdekt van een twaalfde slachtoffer in de zaak van het 'griezelhuis' in Gloucester. De eigenaar van het huis, de 52-jarige bouwvakker Frederick West, is al wegens elf moorden in staat van beschuldi ging gesteld. De resten weinig meer dan beenderen en tan den werden gevonden in een afgelegen akker nabij de Wes tengelse stad Gloucester. Wapenstilstand vier weken geldig Acht zieke inwoners van de Bosnische hoofdstad Sarajevo, waaronder deze man die afscheid neemt van zijn kleinzoon, zijn gisteren naar Londen gebracht voor medische behandeling. foto fehim demir De nieuwe federatie van Bosnische rhoslims en Kroaten en de Bosnische Serviërs zijn gisteren onder bemiddeling van de Verenigde Naties een wapenstilstand van een maand overeengekomen. Na drie dagen van wijwei onaf gebroken overleg kondigde VN-bemiddelaar Yasushi Akashi gisteren aan dat het internationale plan voor een bestand van vier maanden 'voorlopig' niet haalbaar was gebleken. Het bestand wordt morgen om twaalf uur 's middags van kracht en Akashi zal in Sarajevo binnen enkele dagen het over leg met de Serviërs en de rege ringsfederatie voortzetten met het oog op 'een meer duurzaam bestand'. Dat zou moeten lei den tot troepenscheidingen, te- genéve bob kroon correspondent Het is de bedoeling dat beide partijen tijdens het bestand ook wederzijds militaire en burger gevangenen uitwisselen via het Internationale Comité van het Rode Kruis. rugtrekking van de zware wa pens en controle van de demar catielijnen door de blauwhel menvan Un pro for. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic toonde zich uiterst misnoegd over 'de mos- lim-sabotage' van het oorspron kelijke VN-voorstel en de 'pro moslim opstelling van de inter nationale gemeenschap'. De Bosnische vice-president Ejub Ganic zei dat de strijd tegen de 'fascistische agressie' in zijn land pas afgelopen zou zijn met de teruggave van de 'etnisch ge zuiverde' gebieden. VN bemiddelaar Akashi wees erop dat met deze eerste stap in 13 Greenpeace voert boycot Noren op De aborigines, de oorspronkelij ke inwoners van Australië, zijn er slechter aan toe dan mensen in de armste Aziatische landen. De secretaris voor het Aziati sche continent van de Wereld raad van Kerken sprak van een 'miserabelleven'. „De toestand van de aborigi nes is rampzalig. Je kan het je niet voorstellen", verklaarde Park Kyung Seo na een rondreis langs woonoorden in en rond Alice Springs in het hart van Australië. „De toestand is niet te vergelijken met de ergste ar moede in landen als Bangla desh, delen van India, Cam bodja of Vietnam". Park zei dat de Australische regering, die in 1991 al door Wereldraad van Kerken werd bekritiseerd wegens het lot van de inheemse bevolking, te wei nig doet om de levensstandaard van de aborigines te verbeteren. De aboriginal gemeenschappen vormen 1,3 procent van de 17 miljoen hoofden tellende Australische bevolking. Park zei dat het lot van de aborigines in de steden slechter is dan dat van diegenen die in afgelegen kampen een traditio neler. gezamenlijk leven van ja gen en vruchten plukken leiden. De Australische prémier Kea ting kondigde vorige maand aan dat zijn regering de komen de vijf jaar rond 700 miljoen gulden zal besteden aan de ver betering van de gezondheids zorg onder de aborigines. Greenpeace voert haar i tionale boycot van Noorse han- delsprodukten op. Het besluit van de milieu-organisatie is een reactie op de Noorse aankondi ging van dinsdag om dit jaar 301 walvissen te vangen. Noorwegén overtreedt als enig Europees land het sinds 1986 geldende internationale moratorium op de walvisvangst van de Internationale Walvis vaart Commisie. Dat moratori um werd onlangs in Mexico ver lengd. Greenpeace noemde onlangs de Noorse boycot een succes. Het Scandinavische land heeft volgens de organisatie al voor 140 miljoen gulden aan orders misgelopen, terwijl de walvis vangst jaarlijks slechts enkele miljoenen guldens oplevert. oxford De Amerikaanse president Clinton is gis teren op de laatste dag van zijn rondreis door Europa in Oxford met gemengde gevoelens onthaald. De kanselier van de Britse universiteit verleende hem voor zijn verdiensten als staatsman een eredoctoraat en een diploma in burgerlijk recht (foto). Clinton heeft zelf enkele jaren in. Oxford gestudeerd. De monstranten protesteerden tegen Clintons ontmoe ting, vorige week, met de Italiaanse neo-fascisten, tegen zijn plannen met de abortuswetgeving en te gen de Amerikaanse Bosnië-politiek. foto paul richard rome eelco v Genève ook een duidelijk sig naal is afgegeven aan de con tactgroep van Amerikaanse, Eu ropese en Russische diplomaten om haast te maken met een po litieke oplossing van het con flict. Volgens het plan van de in ternationale ministersconferen- correspondent In Rome, maar ook in de zuide lijker gelegen stad Latina, is alarm geslagen over de steeds vaker voorkomende 'strafexpe dities' die skinheads onderne men tegen immigranten. Giste ren werd een schuur waar 's nachts buitenlanders slapen in brand gestoken, waarna een groot deel van een nabij gelegen marktdistributiecentrum even eens in vlammen opging. Er waren geen gewonden, maar zondag was dat anders, toen een groep van negen skin heads, in Italië 'naziskins' ge noemd, een 21 jarige student uit Congo ernstig mishandel den. Het incident deed zich voor in de trein tussen de bad plaats Ostia en Rome. Vier agenten-in-burger die wilden ingrijpen, werden ook in elkaar geslagen. De politie, die werd getipt door een reiziger met een draagbare telefoon, kon vijf van de aanvallers bij een tussensta tion arresteren. De overige vier werden 's nachts opgepakt in een Romeinse buitenwijk, nadat buurtbewoners uiteindelijk tevergeefs hadden getracht de skinheads te beschermen. „Het gaat om goede jongens", aldus een van hen. In Latina werd dinsdag de lei der van de islamitische ge meenschap van de stad en de omliggende provincie, imam Abdellatif, door vier naziskins in elkaar geslagen. De man, een 39-jarige tot Italiaan genaturali seerde Egyptenaar, vluchtte in een slagerij, waar hij nog eens met stukgeslagen flessen werd bewerkt. In Latina waar, net als in Rome, de 'post-fascistische' Nationale Alliantie zeer sterk is. werden de afgelopen weken di verse malen vernielingen aan gericht in de moskee. De burgemeester van Latina. NA-lid Finestra, veroordeelde gisteren het geweld en zei dat er geen banden zijn tussen na ziskins en Nationale Alliantie. Teodoro Buontempo, parle mentslid en fractieleider van NA in de Romeinse gemeenteraad, weigerde echter de incidenten te veroordelen. Buontempo is een van de 'hardliners' binnen NA, die het fascisme nooit heeft afgezworen. Hij is vooral be kend vanwege de nachtelijke protestacties tegen Braziliaanse prostituées en geldt als een re ferentiepunt van de skinheads. Volgens Buontempo is met negen personen iemand aan vallen niet juist. „Rechtse jonge ren zien niet af van fysiek ge weld, maar ze moeten wel eer lijk blijven", aldus Buontempo. Volgens hem wordt het geweld echter door de pers opgeblazen. „In een stad als Rome wordt el ke dag wel iemand aangevallen, zonder dat daar een woord over geschreven wordt." Buontempo zegt dat racis tisch geweld geen deel uitmaakt van de rechtse ideologie. „Je kunt tegen een multi-raciale maatschappij zijn, zonder ooit iemand kwaad te doen. In Ro me zijn echter te veel buiten landers. Er is geen werk, waar door ze in handen vallen van de misdaad. Het is niet verwonder lijk dat het vervolgens tot con flicten komt met de Italiaanse burgers", aldus Buontempo. be stand inderdaad hand in hand gaan met overleg over een defi nitieve opsplitsing van Bosnië in Servische en moslim-Kroati- sche deelstaten. Daarbij moet een verdeelsteutel worden ge hanteerd van 51 procent voor de federatie en 49 procent voor de Serviërs, die momenteel 70 procent hebben bezet. Als Athene territoriale wateren uitbreidt sinds jaren het officiële stand punt van Ankara. „Iedereen weet wat dat voor Turkije zou betekenen", zo voegde Cetin er- Volgens Ankara zou eventuele uitbreiding van het Griekse ter ritorium betekenen dat de in ternationale wateren praktisch verdwenen zijn en de Egeïsche Zee nagenoeg een Grieks water zou worden. Turkse schepen zouden Athene dan toestem ming moeten vragen om van en naar de zeestraat de Bosporus te mogen varen. Griekenland reageerde gela ten op de berichten in de Turk se media. „Wij zullen niet mee doen aan het creëren van een kunstmatige crisis", aldus een regeringswoordvoerder in Athe ne. Hij voegde er echter aan toe dat 'uitbreiding van de territo riale wateren een soeverein recht is van Griekenland, waar van het gebruik kan maken als het dat goed dunkt'. De Turkse minister Cetin (bui tenlandse zaken) ontkent dat zijn land Griekse eilanden in de Egeïsche Zee wil bezetten als Athene besluit de territoriale wateren uit te breiden van zes naar twaalf mijlen buiten de kust. Hij sprak gisteren een bericht in de krant Milliyet tegen als zou premier Tansu (giller enkele maanden geleden in een privé- gesprek geopperd hebben dat de eilanden 'binnen 24 uur' be zet zouden moeten worden, als Griekenland besluit de territo riale wateren uit te breiden. „Wij hebben geen enkele terri toriale ambitie, geschillen kun nen slechts door dialoog wor den opgelost", aldus Cetin. Cetin ontkende echter niet een bericht volgens welke giller gezegd zou hebben uitbreiding van de Griekse territoriale wate ren op te vatten als een casus belli (aanleiding voor oorlog). stellen aanvaard voor een te vormen regering van nationale eenheid. Unita krijgt onder meer vier ministersposten, drie gouverneurschappen en zes ambassadeursposten. In maart liepen de gesprek ken stuk op de verdeling van de ministerporteuilles. Unita zou van de-regering Toerisme. Ge zondheid, Handel en Opbouw mogen beheren. De Angolese luchtmacht heeft per ongeluk het eigen leger ge bombardeerd en daarbij een onbekend aantal mensen ge dood, zo is gisteren met een spijtbetuiging bekend gemaakt door stafchef generaal Joao de Matos. De generaal kondigde een onderzoek aan. De opstandelingen van Unita hebben gisteren in de onder handelingen met de Angolese regering over de verdeling van de macht de meeste van hun ei sen laten vallen. Zo willen zij de onderhandelingen versnellen om zo spoedig mogelijk 'in het belang van het vaderland' tot een vredesakkoord te komen. In Angola woedt al twintig jaar een burgeroorlog. De woordvoerder van Unita, Jorge Valentim, zei tegen jour nalisten in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka dat zijn be weging alleen nog maar het gouverneurschap opeist van de provincie Huambo, haar bol werk. Zij heeft alle andere voor- new york/londen ap De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft vanmorgen formeel goedkeuring gegeven voor het sturen van 5.500 mili- tr Rwanda. De troe penmacht krijgt een beperkt mandaat dat zes maanden gel- is. De blauwhelmen mogen geen geweld gebruiken om te interveniëren in de Rwandese burgeroorlog, die de afgelopen twee maanden waarschijnlijk al aan meer dan een half miljoen mensen het leven heeft gekost. Volgens een door de BBC op gevangen uitzending van de Rwandese rebelfenradio is mel ding gemaakt van de moord op de aartsbisschop van Kigali, twee priesters en tien andere geestelijken. De dertien zijn doodgeschoten door lijfwachten van het rebellenleger die meen den dat ze hadden deelgeno men aan bloedbaden waarbij hun familieleden waren omge komen. Studenten beschreven hun 'toneelstuk' tot in de details barcelona ruud de wit correspondent Een rollenspel. Dat zou ten grondslag hebben gelegen aan de moord in Spanje op een 52- jarige man, ruim een maand geleden. De politie van Madrid heeft twee studenten aange houden in verband met de zaak. Bij hun arrestatie trof de politie gedetailleerde plannen aan voor de moord. De daders hadden niet alleen beschreven hoe ze tot de moord waren ge komen, maar ook hun gedach ten laten gaan over hun moge lijke aanhouding en de reactie daarop van de media. De moord op de 52-jarige schoonmaker Carlos Moreno vond plaats in de vroege och tend van 30 april. Moreno stond bij een bushalte te wach ten op de bus naar huis toen hij door de zeventienjarige Felix en de drie jaar oudere Ja- vier werd benaderd. De twee studenten probeerden hun slachtoffer, dat volgens eigen beschrijving 'van oudere leef tijd, tamelijk dik en een beetje dom' moest zijn, eerst te bero- Nadat Moreno hun driedui zend peseta had gegeven, bon den ze hem de handen op de rug en dienden hem enige messteken toe. Daarna brach ten ze hem naar een verlaten stuk land ten noorden van Ma drid, waar ze hem de keel doorsneden. Het lijk werd al de volgende ochtend ontdekt. Aanvankelijk dacht de politie aan een seksueel misdrijf, om dat het slachtoffer nog ruim duizend gulden op zak had. Pas eind vorige week werd dui delijk wat er werkelijk was ge beurd. Een vriend van de da ders, die eerst bij het rollenspel betrokken was maar zich had teruggetrokken, vertelde zijn vermoedens aan zijn ouders, die de politie inschakelden. Bij huiszoeking trof de politie be halve een met bloed besmeur de jas. een groot aantal messen en allerlei boekjes met de meest afschuwelijke rollenspe len ook een nauwkeurige be schrijving aan van wat er die nacht was gebeurd. Hieruit bleek dat de twee da ders ruim twee uur naar een mogelijk slachtoffer hadden ge zocht en acht andere kandida ten hadden afgewezen. Uit hun getuigenis bleek ook dat ze zichzelf een 70 procent gaven om uit handen van de politie te blijven. Het 'juego del roT het rollen spel komt oorspronkelijk uit de toneelwereld maar wordt te genwoordig ook toegepast in het bedrijfsleven en in de psy chiatrie. De leider van het spel deelt de verschillende rollen uit aan de aanwezigen. Deze rol len moeten gedetailleerd zijn. Het is de bedoeling dat de deelnemers geheel in hun rol opgaan en hun spel zo reëel mogelijk ervaren. De politie van Madrid Vreest dat de moord van de twee stu denten niet het enige geval van rollenspel is geweest waarbij het spel realiteit is geworden. In de buurt waar het lijk van Moreno werd aangetroffen, is nog een ander lichaam gevon den, eveneens met messteken om het leven gebracht. De minderjarige FelLx heeft inmid dels bekend dat het rollenspel uit de hand is gelopen. Javier ontkent echter er iets mee te maken te hebben en zegt dat de bij hem thuis gevonden be wijsstukken verzonnen zijn, evenals het rollenspel zelf.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7