Geheim overleg over kandidatuur Lubbers Excuses. Nederland is moeilijk helemaal plat te krijgen Binnenland Verkoop van Omo Power 'ligt goed op zijn gat' OM wil centrale leiding in eigen handen houden 'Watje ook van haar vindt, ze had wat' Diefstal persoonlijke gegevens Gooise politie Wereldbol op water DONDERDAG 9 JUNI 1994 3 Ladders Gamma deugen niet Amsterdam Gamma Bouwmarkt is op zoek naar enkele tiental len gevaarlijke ladders. Het gaat om zogeheten driedelige re formladders van 279 gulden. Door een fout van de fabrikant zijn de afzonderlijke delen niet goed met elkaar verbonden. Gamma heeft een gratis 06-nummer (06-300025) ingesteld waar inlich tingen en klachten worden verzameld. Echtpaar dood langs Duitse weg eichstatt» De Duitse politie heeft gisteren in de deelstaat Beieren een Rotterdams echtpaar dood aangetroffen in zijn camper. Het echtpaar is vermoedelijk enkele dagen geleden al omgekomen. Doodsoorzaak is waarschijnlijk een defect aan een koelkast die door gas wordt gevoed. Legeroefening Suriname een succes Paramaribo» De gezamenlijke oefeningen van Nederlandse en Surinaamse militairen verlopen naar tevredenheid. Dit constate ren brigadegeneraal Frank van Kappen van de zeemacht in het Caribische gebied en kolonel Arthy Gorré, bevelhebber van het Surinaamse leger. De oefeningen, waaraan 150 militairen deel nemen en 14 juni worden afgesloten, omvatten een jungletrai ning, een opleiding in rivieroperaties en een survivaltraining. Het is voor het eerst sinds bijna twintig jaar dat Nederlandse en Surinaamse soldaten samen oefenen. Meisje overleden aan nekkramp maarssenbroek Een 17-jarig meisje uit Maarssenbroek is vorige week dinsdag overleden aan de gevolgen van hersenvliesontste king, ook wel bekend als nekkramp. Volgens de GGD West- Utrecht bestaat er weinig gevaar voor de omgeving van het slachtoffer. Cel geëist voor poging tot roofmoord assen Officier van justitie Tempel heeft gisteren voor de recht bank in Assen vier jaar cel geëist tegen een 35-jarige Amster dammer. De man wordt beschuldigd van poging tot roofmoord op de vrouw van een autohandelaar in Hoogeveen. De verdach te bekent zijn betrokkenheid bij de mislukte overval, maar ont kent dat hij gericht op de vrouw heeft geschoten. De vrouw raakte gewond aan haar schouder. Schadevergoeding wegens borstamputatie den haag Een 50-jarige vrouw uit Den Haag heeft gisteren in een kort geding ruim tachtigduizend gulden schadevergoeding geëist van het Westeinde Ziekenhuis omdat haar borst ten on rechte zou zijn afgezet. De artsen hielden met de amputatie geen rekening met het feit dat de patiënte een gezwel had in een lymfeklier. De vrouw stelt dat amputatie niet nodig was geweest, omdat gezien de uitzaaiingen een chemokuur de juiste behan deling zou zijn geweest. AOW-fonds verliest 1,2 miljard gulden Amstelveen Bij de uitvoering van de AOW is vorig jaar een nega tief resultaat geboekt van 1,2 miljard gulden. Dat blijkt uit het vandaag verschenen jaarverslag van de*Sociale Verzekerings bank (SVB). In totaal keerde de SYB vorig jaar ruim 44 miljard gulden uit aan meer dan vier miljoen AOW-, AWW- en kinder bijslaggerechtigden. leiden» cpd De consumenten reageren ver deeld op de negatieve publici teit rond het wasmiddel Omo Power. Zo is deze week de actie aanbieding van Albert Heijn, I een gratis WK-leeuwtje bij aan schaf van Omo Power, in veel fi lialen in het water gevallen. „Sinds maandag is er nog geen pak Omo Power de deur uitge gaan, de verkoop ligt goed op zijn gat", aldus een bedrijfslei der van AH in Amsterdam. Ook in de meeste Leidse su permarkten is de verkoop flink gekelderd. Bedrijfsleider J. van Essen van de Digros zegt weke lijks nog maar twintig pakken te verkopen terwijl dat aantal tot vorige week nog tweehonderd bedroeg. Verschillende klanten hebben zich al gemeld omdat ze hun geld terug wilden. Dat werd in alle gevallen zonder mankeren gedaan. Opmerkelijk is dat de super markten van AH nog wel goede zaken doen met Omo Power. Een verkoper zegt dat de consu ment weinig waarde hecht aan de negatieve reclame rond Omo omdat deze door de concurrent de wereld in is gestuurd. „Omo is bovendien zo ingeburgerd dat de klant zijn vertrouwen niet snel zal veliezen." Bij de Vomar in Haarlem is de verkoop van het wasmiddel ook ingezakt. Het hoofdkantoor heeft echter nog geen opdracht gegeven het produkt uit de han del te nemen. Zolang Omo ga randeert dat het produkt goed is, blijft het nog in de schappen staan, verklaart een medewer ker. Niet alle consumenten onder de indruk van de door concur rent Procter Gamble versprei de foto's van gerafelde kleding stukken na het wassen met Omo Power. De kortingsactie van 7,50 gulden bij aankoop van een navulpak Omo Power loopt in de filialen van Edah re delijk goed. Het OG-informatienummer dat Omo-fabrikant Unilever heeft geopcArd, staat roodgloei end. Er komen sinds vorige week zo'n duizend telefoontjes per dag binnen. EVP-voorzitter Martens wil broedertwist vermijden Handhaven leerplicht kleine gemeenten vaak wassen neus De Europese Volkspartij (EVP), de christendemocratische partij in het Europees Parlement, wil één kandidaat voor dragen voor het voorzitterschap van de Europese Unie. EVP-voorzitter Martens voerde daarover gisteren in Den Haag overleg met demissionair premier Lubbers. Van daag sprak Martens met de Duitse bondskanselier Kohl (CDU). openlijk uitsprak voor Dehaene. Martens benadrukte dat Tinde- mans op persoonlijke titel sprak en dat aan diens mening niet te veel waarde moest worden ge hecht. Inmiddels is het steeds twij felachtiger of Lubbers enige kans maakt. Dehaene heeft de steun van onder anderen Kohl en de Franse president Mitter rand. De Spaanse premier Gon zalez en de Britse regeringslei der Major hebben ook geen be zwaar tegen de Belg. Overigens heeft Dehaene zich nog steeds niet officieel kandidaat gesteld r het voorzitterschap van de Er zijn naast Lubbers nog twee christendemocratische kandi daten voor het Europese voor zitterschap: de Belg Dehaene en de Ier Sutherland. Om te voor komen dat de drie tegen elkaar worden uitgespeeld, stuurt Martens aan op het aanwijzen van één christendemocraat. „We moeten een broedertwist vermijden", aldus Martens. De geheime missie van Mar tens moet de besluitvorming binnen de EVP voorbereiden. De EVP komt op 22 juni bij el kaar. De Europese regeringslei ders beslissen uiteindelijk op 25 en 26 juni op het Griekse eiland Corfu over de opvolger van de huidige EU-voorzitter jacques Delors. Het CDA laat niet na de eigen kandidaat Lubbers de hemel in te prijzen. Martens' voorkeur is niet duidelijk. Vorige week he kelde hij evenwel zijn landge noot Tindejnans, fractie-voor zitter van de EVP, die zich Verzekeraars eisen invloed op stelsel sociale zekerheid Verzekeringsmaatschappijen ei sen invloed op dc uitvoering van de sociale zekerheid, nu die vanwege de privatisering in toe nemende mate in hun handen wordt gelegd. Die eis wordt ge rechtvaardigd door het toene mende financiële belang van de verzekeraars in de sociale zeker heid, aldus het Verbond van Verzekeraars in de nota 'Sociale zekerheid naar de markt?' die gisteren is gepubliceerd. De verzekeringsmaatschap pijen zijn snel en gretig in de gaten gesprongen die de over heid in de sociale zekerheid heeft getrokken en ze staan klaar om nog meer potentieel winstgevende overheidstaken over te nemen. Sociale verzeke ringen zijn inmiddels al te koop in 'totaalpakketten', waarin de verzekeraars collectieve en indi viduele verzekeringen aanbie den .tegen arbeidsongeschikt heid en ziekte en daarbij de mogelijkheid inbouwen van vervroegd pensioen (VUT) en aanvullend pensioen. De verzekeraars willen graag 'oplossingen' aandragen voor de wijzigingen in de sociale ze kerheid, zeggen ze. Maar dat willen ze alleen als de overheid daar de garantie tegenover blijft stellen dat ze borg blijft voor de bodemvoorzieningen van de verzekeringen, het sociaal mini- Leerplichtambtenaren in klei nere gemeenten krijgen nauwe lijks de gelegenheid zich te be kommeren om spijbelende leer lingen. College en gemeente raad beschouwen die taak als sluitpost op de begroting. De aanscherping van de Leerplicht wet per 1 augustus sorteert in die gemeenten dan ook weinig effect. Die waarschuwing liet vice- voorzitter N. Aarsbergen van de Landelijke Vereniging van Leer plichtambtenaren (LVLA) giste ren in Den Haag horen bij de presentatie van de nota 'Jeugd kabinet' van de Raad voor het Jeugdbeleid. Flet bevat de wensenlijstjes van tientallen organisaties die actief zijn op het gebied van jeugd- en jongerenwerk en onderwijs. In kleinere gemeenten is het toezicht op naleving van de Leerplichtwet vaak toebedeeld aan een ambtenaar die ook an dere taken heeft. Colleges en gemeenteraden miskennen vol gens Aarsbergen vaak de zorg om spijbelende jongeren, en ge ven de betrokken leerplicht ambtenaren nauwelijks de gele genheid hun werk te doen. An dere taken worden vaak belang rijker gevonden. Gisteren zijn er acties geweest bij NS; een deel van het treinverkeer is stilgelegd. Dat heeft helaas voor onge mak bij onze klanten gezorgd. Wij betreuren dat en bie den de reizigers onze verontschuldigingen aan. Met de vakbonden is een goed sociaal plan afgespro ken om de noodzakelijke reorganisaties te begeleiden. Het sociaal plan wordt volledig nagekomen en in overleg met de vakbonden uitgevoerd. Acties die onze klanten treffen, horen daar niet bij. EU. Als Lubbers voorzitter wordt, moet hij die positie weigeren als Italiaanse neo-fascist is. Dat zei de demissionaire minister D'Ancona (PvdA-lijststrekker bij de Europese Verkiezingen) gis- Ook D66-lijsttrekker Bertens nam gisteren stelling tegen de mogelijke komst van neofascis- Demissionair premier Lubbers bracht samen met zijn vrouw (op achter grond in stemhokje) vanmorgen in Rotterdam zijn stem uit voor het Eu ropees Parlement. foto anp paul stolk „Of deze strategie van con frontatie succes zal hebben, valt te betwijfelen", schrijft vandaag De Standaard. „In Brussel raakt tuigd dat Lubbers afstevent op de grootste nederlaag uit zijn .voorspoedige loopbaan." In De Morgen worden de opmerkin gen van Lubbers betiteld als 'een bui van Nederlandse flink heid'. Hgt blad meent dat Lub bers zelf 'geen schijn van kans maakt om het te halen*. ten in de Europese Commissie en nog meer tegen de lankmoe dige houding van Lubbers daar- De kansen van Lubbers zijn in de ogen van de Belgische pers niet gestegen na het inter view met de demissionaire pre mier gisteren in deze krant en andere bij de Geassocieerde Pers Diensten aangesloten bla den, waaronder de Gazet van Antwerpen. Daarin zei Lubbers onder meer dat Dehaene 'slecht' voor Europa zou zijn. Fanclub Hanja Maij-Weggen ter ziele hilversum evert v Demissionair minister Hanja Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) wordt vandaag gekozen tot lid van het Europees parlement. Daarmee komt een definitief einde aan haar Nederlandse 'fanclub', die overigens twee jaar geleden al op een zacht pitje kwam te staan. „Ik heb nooit begrepen of zij het nu leuk heeft gevonden of niet. Maar wat wel vast staat is dat ze, door geen gebruik te maken van die plotselinge golf van populariteit en publiciteit, een fantastische mogelijkheid heeft gemist. Jammer, want wat je er ook van vindt, ze had toch wat", zegt fanclub-voorzitter Co de Kloet. Vier jaar geleden kwam het gemeenteraads lid van 's Graveland samen met zijn toenmalige collega Gerard Torsing (CDA) op het idee van de Maij-fanclub. Toen de publiciteitsmachine eenmaal in beweging was gezet, ontdekte het duo dat de grap serieus werd genomen: binnen enkele dagen hadden zich 1.200 leden gemeld. De fanclub, die in 1992 in verval raakte door dat de twee oprichters persoonlijk en politiek gebrouilleerd raakten; heeft nooit activiteiten van enige omvang ontplooid. Afgezien van de brief en een gesigneerde foto voor de leden, de radio- en TV-interviews waaraan De Kloet zich gewillig onderwierp en het grammofoonplaatje met het fanclublied gebeurde er niets. De reacties op de fanclub waren even tegen strijdig als het optreden van de minister in de Kamer. Uit De Kloets archiefje blijkt dat Het Parool sprak van een 'hardwerkende slimme tante', dat De Telegraaf haar optreden ervoer als een 'frisse wind' en dat vrouwenblad Viva vol bewondering was voor de-'hardwerkende moeder'. Dichter Adriaan Morriën, geroerd door haar 'lippen in een verstilde kusstand', roemde haar erotische uitstraling, maar ande ren ergerden zich aan haar 'ijskoude onver stoorbaarheid'. Ook de commercie en het bedrijfsleven haak ten gretig in op het verschijnsel Maij-Weggen. Niet alleen met de befaamde stickers 'Maij: Weggen ermee', maar ook met een heuse 06- sekslijn. Dat was voor de fanclub het sein het wat rustiger aan te doen. Na een ruzie tussen De Kloet en Torsing verdween de fanclub in de ijskast. De centrale leiding van het openbaar ministerie (OM) moet voorlopig in handen blijven van de procureurs-generaal (PG's). Wel zal de vergadering van de vijf PG's in Nederland geleide lijk aan kunnen worden omge vormd tot een college met een voorzitter. Dat zegt de Haagse procureur-generaal mr. W. Sorgdrager namens het OM in een reactie op het rap port van de commissie-Donner. Daarmee wijst het OM de conclusie van de commissie- Donner en politieke partijen af. In het voor het OM vernietigen de rapport wordt voorgesteld de leiding van het OM in handen te geven van een college, be staande uit drie of vier perso nen. Een door de minister van justitie benoemde voorzitter krijgt een beslissende stem. D66, PvdA en WD menen dat het OM nog strakker moet wor den geleid dan de commissie- Donner voorstelt. Zij pleiten voor een nog grotere greep van het ministerie van justitie op het OM, vooral in politieke kwesties als euthanasie. Demissionair minister Kosto (justitie) vindt het rapport baanbrekend en van hoge kwa liteit. I lij heeft het doorgestuurd naar de informateurs. De partij en van de beoogde paarse coali tie. WD. D66 en PvdA. hebben instemmend gereageerd. Zij vinden het een goede basis om in een nieuw kabinet over een nieuw OM te praten. Voorzitter J. Brand van de Raad van Hoofdcommissarissen vindt het onbegrijpelijk en on gewenst dat de commissie pleit voor één landelijke hoofdoffi cier van justitie voor georgani seerde criminaliteit met daar aan toegevoegd een landelijk rechercheteam. Volgens de korpschef van de politieregio Haaglanden leidt zo'n aanpak er toe dat de georganiseerde cri minaliteit op drie niveaus zal worden bestreden: regionaal, interregionaal en landelijk. „Dat geeft wanorde en rivaliteit." hilversum» gpd De rijksrecherche gaat een on derzoek instellen naar de dief-" stal van vertrouwelijke docu menten binnen het politiekorps Gooi en Vechtstreek. Het gaat om gegevens over de promotie kansen van zes politiemensen, die waarschijnlijk uit de la van een staflid zijn ontvreemd en doorgespeeld naar de politie bonden. De diefstal en verspreiding per van de documenten soonlijke plussen en voor promotie van salarisgroep zeven naar acht, hebben binnen het korps voor veel opwinding onderlinge beschuldigingen Korter werken levert nauwelijks meer banen op rotterdam anp Arbeidsduurverkorting zal op lange termijn leiden tot een zeer lichte daling van de werk loosheid. Zo zal bij een verkor ting van de arbeidsduur met vijf procent de werkgelegenheid in personen uitgedrukt met 0,7 tot 1.9 procent stijgen. Dat stelt A. Manders van het Cen traal Planbureau (CPB) in een artikel in het economenvakblad ESB. De gevolgen van arbeidsduur verkorting hangen af van de vorm. Zo kan worden besloten tot meer vrije dagen, maar ook tot een kortere werkweek. Ook is van belang of de arbeidsduur verkorting aan iedereen wordt opgelegd, dus ook aan mensen met banen waaraan een tekort is. Als korter werken ertoe leidt dat machines en gebouwen slechter worden benut, zijn de negatieve effecten groter. De mate waarin loon wordt ingele verd voor het korter werken speelt op de lange termijn geen rol. den haag Prins Claus (midden) bekeek gisteren een door het water roterende wereldbol, die zojuist was ont huld. De bol bevindt zich in de hal van het nieuwe kantoorgebouw van de Nederlandse Financieringsmaat- schapij voor Ontwikkelingslanden (FMO). foto anp frans vanderlinde De diefstal kwam enkele we ken geleden aan het licht tij dens overleg met de vakbonden over de promoties. Toen kreeg de personeelsfunctionaris van het Gooise korps opeens een fax met de ontvreemde gegevens. Die fax moest aantonen hoe slordig het korps met vertrou welijke stukken omgaat. Bejaarde zussen volharden in verzamelen vuil kaatsheuvel anp Vanaf het erf van twee bejaar de zussen in het Brabantse Kaatsheuvel is gisteren ruim honderd ton vuil afgevoerd. De inspectie dierenbescherming nam 34 dieren in beslag. Ze waren lichamelijk in orde, maar de huisvesting van het vee was abominabel. Het moe ten afstaan van de dieren leid de tot emotionele taferelen rond de woning van de 74- en 77-jarige vrouwen. Het was de derde keer dat de gemeente actie ondernam te gen de verzamelwoede van de beide zussen. Eerder gebeurde dat begin 1985 toen vier dagen lang 140 vrachtwagens af- en aanreden om de troep in en om de woning te verwijderen. In 1992 moest deze opruim- klus worden herhaald. Ook nu weer kwam de gemeente in ac tie na klachten uit de buurt over stank en ratten. Stille stations, boze reizigers, verontruste toeristen. We hebben het de afgelopen jaren vaker gezien. Toch blijkt dat de treinforens tegenwoordig heel goed in staat is een tijdelijk oplossing te vinden op een dag dat de trei nen niet rijden. „Reizigers zijn zeer goed in staat voor enkele dagen een creatieve oplossing te bedenken", zei de Groningse ver- keerspsycholoog Rooijers bij de vorige treinstaking, in april 1992. „Zölang de situatie overzichtelijk blijft, is een stakiqg voor de meeste reizigers geen probleem. Pas wanneer het treinverkeer een hele week stil ligt, kunnen de reizigers zich niet meer aanpassen." Ook gisteren bleek dat. Vooral in en rond Amsterdam, waar geen enkel treinverkeer mogelijk was, hadden de reizigers al op voorhand actie ondernomen. De och tendspits begon veel vroeger, zodat het extra verkeer beter werd gespreid. In de rest van de Randstad, waar veelal nog wel enkele treinen per uur reden, leidden de 'wilde acties' hooguit tot ongemak bij de vaste reizigers. Maar het viel op dat de treinen halfleeg vertrokken; de meeste reizigers hadden al op voorhand besloten het zekere voor het onzekere te nemen. Dat lag vroeger heel anders. Direct na de oorlog en ze ker vóór 1940 beschikten de meeste treinpassagiers niet over een auto. Toen kon een beperkte groep arbeiders met hun treinstaking het hele land nog lam leggen. Door de toegenomen welvaart, het intensieve autobezit en de telefoon die vrijwel in elke woning staat, kunnen werknemers en werkgevers tegenwoordig de gevolgen van een treinstaking beperken. Dat neemt niet weg dat een nationale wilde staking tij delijk een rampzalig effect kan hebben op dc econo mie. Dagelijks maken immers rond 200.000 forensen gebruik van de trein, en nog eens 200.000 reizigers ge durende de rest van de dag. Wanneer die 800.000 reis bewegingen (men gaat immers doorgaans ook weer naar huis) allemaal over de weg zouden plaatsvinden, zou het constant spitsrijden zijn. ..Elke treinreiziger is er een", zegt de Delftse ingenieur Hakkesteegt. „Een weg met een capaciteit van vierdui zend auto's kan er niet nog eens driehonderd bij heb ben. Dan raken 4.300 automobilisten in de problemen. Het is net als een druppel die de emmer doet overlo pen. De verdienste van de NS zit vooral in het afromen van de kritische hoeveelheid wegvervoer, vooral in de verstedelijkte gebieden." Wanneer je als vakorganisatie de werkgever echt iri de problemen wilt brengen, zul je het moeten aandurven het systeem vanuit het hart plat te leggen, het liefst nog op onverwachte momenten. Dan breng je heel Neder land in de problemen. Acties in het hart van het net, zoals het centrale spoorwegknooppunt in Utrecht, of als het om andere vervoerssectoren gaat bij de ver keersleiders op Schiphol of bij de loodsen in Rotterdam kunnen ontwrichtend werken. Maar zelfs dan blijven de gevolgen tamelijk overzichte lijk. Na enkele onverwachte treinstakingsdagen zullen automobilisten niet beter meer weten. En als Schiphol of Rotterdam per vliegtuig onbereikbaar wordt, dan biedt Düsseldorf of Brussel graag de diensten aan. Dat is slecht voor Nederland als distributieland, maar de zal het wel overleven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3