Einde markt Koudekerk is in zicht Kwaliteit perkplanten varieert^ Alkemade verdeeld over huren van vuilniswagen Rijn Veenstreek SWOL wil meer geld voor vervoer ouderen Alleen verkeersgevaarlijke anti-HSL-borden moeten weg Rijnwoude ziet weinig heil in onderzoek HSL Jacobswoude loopt geld/ voor herindeling mis Kinderbrug Rijpwetering in ruimtenood DONDERDAG 9 JUN11994 2Q0 stompwuk dorith lictvoet Vijftien gulden voor een retour tje Dit bedrag zouden Stomp- wijkse ouderen eigenlijk op tafel moeten leggen voor een ritje met de Stichting Welzijn Oude ren (SWOL) naar Leidschen- dam. „Maar van een AOW'tje is dat natuurlijk niet te betalen", zegt coördinator M. Smeels van de SWOL. „Dus berekenen we voorlopig een lagere prijs." Ouderen betalen nu zes gul den voor een retourtje. Dat is hetzelfde bedrag als ze neertel den voor een retourtje met het Leidschendamse busje. Tot 1 juni liet de gemeente dit parti- culiere busje rijden tussen Stompwijk en Leidschendam. Dat gebeurde nadat busmaat schappij Westnederland de eni ge verbinding tussen Stompwijk en Leidschendam - de 134 - in januari had geschrapt. Omdat het Leidschendamse busje vooral door ouderen werd ge bruikt en deze groep ook ge bruik kon maken van de dien sten van de SWOL, heeft Leids chendam besloten de particu liere busdienst op te heffen. De SWOL werkt met particu liere chauffeurs, vrijwilligers die tegen een vaste kilometerver goeding ouderen vervoeren. Als Stompwijkse ouderen een reële prijs zouden betalen voor de rit ten naar Leidschendam, zou de prijs voor een enkeltje op acht en een retourtje op vijftien gul den uitkomen. Voor de meeste ouderen is dat bedrag niet te betalen. Om dat de SWOL echter ook haar chauffeurs niet tekort wil doen, verwacht de stichting hulp van de gemeente Leidschendam. „Het kan natuurlijk niet zo zijn dat we die ritten van onze eigen subsidie gaan betalen. De SWOL verwacht dan ook een extra bijdrage van de gemeente voor Stompwijkse ritten", aldus Swaal. Hierover wordt nog over leg gevoerd. Wethouder MA Span is niet ongevoelig voor de argumenten van de stichting: „We bekijken hoe we de ritprijs kunnen aanpassen voor men sen die het niet kunnen beta len." - Wielen van auto gestolen hoogmadeIn Hoogmade zijn gisternacht vier wielen van een auto gestolen, die aan de Theo Bosmanlaan was geparkeerd. Om de wielen van de wagen te kunnen halen, werden de assen met stenen ondersteund. Van een andere auto werd de spoiler ont vreemd. Aanhangwagen gestolen roelofarendsveenBij de watersportvereniging aan de Noordka de in Roelofarendsveen is in de nacht van dinsdag op woensdag een aanhangwagen gestqlen. De daders hebben het hangslot van het wagentje doorgeknipt. Ruiten stuk geschoten alphen aan den run Een boetiek aan de Dreespassage in Alphen heeft een glasschade van rond de zesduizend gulden. Die i: staan, doordat de ruiten met een buks kapotgeschoten zijn, al dus meldt de politie. Inbraak in bakkerswinkel m run Dieven hebben bij een inbraak ii kerswinkel aan de Stuifzwam in Alphen 550 gulden buitgemaakt. De daders braken de winkeldeur open en namen uit een lade het wisselgeld mee. Joyrider richt schade aan alphen aan den run» Een joyrider heeft gisternacht voor 11.000 gulden schade aangericht bij een garagebedrijf aan de Bronsweg in Alphen. De dader reed maar zeven kilometer met de wagen maar beschadigde daarbij zeven auto's. Een van de voertuigen werd in een sloot geduwd. Brandjes in box en stortkoker alphen aan den run Op twee plaatsen in Alphen is vannacht brand gesticht. Om half twee moest de brandweer optreden in een kelderbox aan de Herculesstraat. Rond vijf uur was er brand in een stortkoker aan de Stortemelk. In beide gevallen bleef de schade beperkt. Volgens de politie is er in beide gevallen sprake van brandstichting. Buurtbus heeft chauffeurs nodig zoETERwouoEDe buurtbus die door Zoeterwoude-Dorp en - Rijndijk en Hazerswoude-Dorp rijdt, heeft nieuwe chauffeurs nodig. Hoewel er momenteel 34 chauffeurs zijn, kan het grootste gedeelte daarvan alleen in het weekeinde rijden. Coördinator C. Straver is op zoek naar bestuurders die ook op werkdagen kun nen. De buurtbus rijdt vier keer per dag, waarvan één keer naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Informatie via telefoon- 01715 1970. Camera betrapt 288 weggebruikers mrun» Deroodlicht- die op de kruispun ten Prins Bemhardlaan/Hoorn in Alphen en Spoorlaan/Rijks- straatweg in Zwammerdam zijn geplaatst, hebben de afgelopen weken 288 weggebruikers betrapt. De controles werden uitge voerd in de periode 1 tot en met 28 mei. De meeste bestuurders werden betrapt vanaf de brug richting centrum. Het is de bedoe ling dat de camera's ook de maximumsnelheid gaan controle ren. Dat kan pas als de twee camera's zijn geijkt. Braderie vult Watertje zoeterwoude De tweejaarlijkse braderie in Zoeterwoude-Dorp vult op dinsdagavond 14 en woensdag 15 juni een belangrijk ge deelte van 't Watertje. Zestig stands staan daar dit keer. Daar naast presenteren verenigingen en organisaties zich aan de be zoekers. Ook de gemeente, de politie en het Energie- en Water bedrijf Rijnland staan op de braderie. Voor de kinderen is er eer vrijmarkt en een paar kleine kermisattracties. Een paardetram en muziek van onder meer de Sint Jans Fanfare omlijsten de markt. De braderie duurt op dinsdag 14 juni van 19-22 uur en o woensdag 15 juni van 14-22 uur. De weekmarkt in Koudekerk, die elke woensdag wordt gehouden, lijkt ten dode opgeschreven. Burgemeester en wethouders zijn van plan de markt op korte termijn te beëindigen. „Die markt kost de gemeente veel geld", mo tiveert burgemeester M. Boelen de voorgenomen ophef fing. Volgens wethouder G. Hoogendoorn-Oskarn (CDA/openbare werken) is het de bedoeling de huidige markt te vervangen door een 'mini-markt' of door een aantal standplaatsen. DEN RUN. RUUD SEP De markt in Koudekerk heeft vanaf het prille begin een kwak kelend bestaan geleden. De we kelijkse markt bestaat dan ook nog maar uit een paar kraam pjes, en wordt na de ochtend al weer opgeruimd. Het publiek weet de markt amper te vinden, aardoor steeds meer kooplui het laten afweten. De markt wordt hierdoor minder aantrek kelijk wordt. De twee andere Rijnwoudse markten, die in Hazerswoude- Dorp en -Rijndijk lopen daaren tegen voortreffelijk. De markten zijn populair bij het winkelend publiek en bij de kooplieden: voor beide markten zijn wacht lijsten van kooplui die er hun kraampje op willen zetten. De slecht lopende markt is tot nu toe voor Rijnwoude steeds de reden geweest om de markt- gelden niet te verhogen tot het bedrag dat de gemeente uitgeeft aan de markt. Een verhoging zo goed als zeker de nekslag voor de Kou- dekerkse markt betekenen. Om die reden besloot de gemeente onlangs om de marktkooplui te verplichten hun afval mee naar huis te nemen. Het gemeente bestuur heeft zich er in de be groting op vastgelegd dat de re kening voor het markafval be taald moet worden door de kooplieden. Nu dat door de Koudekerkse situatie niet mo gelijk was, besloot de gemeente het Rijnwoudse marktafval maar gewoon 'af te schaffen'. Als de markt in Koudekerk wordt beëindigd, kunnen de marktgelden ongestoord wor den verhoogd. Eventueel zou de gemeente ook weer kunnen be ginnen met het inzamelen van het marktafval. De kooplui op de twee Hazerswoudse markten zullen zich immers niet laten verjagen door een tariefsvefho- ging van een paar gulden per week. roelofarendsveen roelf reinders De kwaliteit van de perkplanten op het proefveld van de Nede- landse Algemene Keuringsdien sten voor Groente- en Bloemza den (NAKG) en voor Bloemiste rij- en Boomkwekerijgewassen (NAKB) in Roelofarendsveen va rieert van matig tot goed. De re sultaten van de eerste beoorde ling door een keuringscommis sie van de twee weken geleden gepote eenjarige planten zijn gisteren op een perkplanten- middag in Roelofarendsveen bekendgemaakt. De proef meer inzicht geven in de kwali teitsontwikkeling van perk- plantjes van zaad tot plant. Dat sommige plantjes door de keuringscommissie matig werden beoordeeld, betekent volgens projectleider C. Bruin niet dat deze plantjes niet tot een goede plant kunnen uit groeien. Bruin: „Het kan best zijn dat plantjes die nu nog erg groen zijn en weinig bloemen hebben, later de schade inha len. Als de werking van bijvoor beeld groeiremmingsstoffen is uitgewerkt, kunnen deze plant jes nog tot planten van goede kwaliteit groeien." De proef met de perkplanten heeft ook nog een andere func tie. Ze moet bijdragen aan de discussie over de wenselijkheid van een keuringssysteei perkplanten. Eerdere proeven hebben uitgewezen dat de kwa liteit van perkplanten op vele momenten in het proces zaad naar een verkoopbare plant in de winkel achteruit kan gaan. Het onderzoek in de tuin moet duidelijk maken waar in dit proces kwaliteitsverlies op treedt en welke factoren daarbij een rol spelen. Voor het onder zoek staan in de NAKG/NAKB- tuin begonia's, lobelia's, vlijtige liesjes, geraniums en alyssum- plantjes uit eigen kweek en van zaadbedrijven, perkplantente- lers, veilingen en tuincentra. Het proefveld is gefinancierd door het Produktschap voor Siergewassen en het ministerie van landbouw. Perkplanten worden, anders dan bijvoorbeeld groenten, nu slechts op de veilingen op kwa liteit beoordeeld. Met het huidi ge systeem kunnen volgens plantenkweker R. Rutten uit Bleïswijk kwalitatief slechte planten er toch goed uitzien. Rutten: „Een koper weet niet zeker of een plant goed is ge kweekt. Een plantje kan er pret tig uitzien, maar als het net uit de kas komt gehard, zakt het buiten op de volle grond zo in elkaar." Een keuringssysteem kan de consu- de zekerheid geven dat een plantje uit de winkel ook buiten groeit. De perkplanten in tuin van de NAKG/NAKB worden nog dril, maal gekeurd. Naar verwachj ting zal in 1995 een eerste keul_ ringssysteem worden getest. Man overlijdt na ongeluk in Woubrugge woubrugge/leiden De 26-jarige E. Gerritsen uit Rijnsaterwoude, die gisteren bij een ongeluk in Woubrug ge ernstige verwondingen opliep, is vanmorgen in het Academisch Ziekenhuis Lei den overleden. De man, die op de fiets de kruising Herenweg/provinciale weg overstak, werd aangereden door een vrachtwagen, die werd bestuurd door een 31- jarige Rotterdammer. alkemade marieta k financien vindt, dat snel moet worden besloten om Haarlemmermeer al dan niet het huisvuil in Alkemade te laten ophalen. „We moeten niet pas in september een besluit nemen betoogde PvdA-raads- Iid F. Schoondervvoerd gister avond. „Desnoods komen we van zomerreces terug om de knoop door te hakken", stelde WD-ffactievoorzitter H. van Duijkeren voor. De aanleiding voor het opra ken van het geduld van de com missieleden is de uitgave van 86.000 voor de huur van een vuilniswagen tot en met decem ber. Die vuilniswagen rijdt al omdat de eigen wagen het heeft begeven. Een reparatie zou tus sen de 25.000 en de 30.000 gul den kosten, maar de vraag is hoelang het duurt voordat de wagen het weer begeeft. Om nu al een nieuwe te kopen kan ook niet, want er zijn plannen om de huisvuilophaaldienst af te stoten. Op 20 juni laat buurge meente Haarlemmermeer we ten hoeveel Alkemade moet be talen als zij voortaan het huis vuil gaat ophalen. B en W kozen er daarom voor om voorlopig maar een wagen te huren. Op Schoonderwoerd na, ging iedereen wel akkoord met de uitgave, al ging het niet van har te. Schoonderwoerd gaf er de voorkeur aan om de eigen vuil- niswagen op te knappen: „86.000 of 30.000 gulden is nog een groot verschil", betoogde de PvdA'er. Hij noemde 20 juni een hele belangrijke datum. „Als de offerte van Haarlem mermeer te hoog uitvalt, gaan we toch over tot de aanschaf van een nieuwe vuilniswagen. Het is dan goedkoper om onze wagen te repareren en aan te dringen op een zo'n kort moge lijke levertijd van de nieuwe wa gen. Ik durf het risico op even tuele extra reparaties wel aan." Wethouder L. Beelen bena drukte nog eens dat de eigen wagen er 'bar en bar slecht aan toe is', maar zegde toe vaart te zetten achter het voorstel aan de raad om al dan niet te priva- Overigens werd niets opge merkt over de spanningen ou der de medewerkers van de bui tendienst over de tergende on zekerheid waarin ze nu al meer dan een jaar verkeren. Als de gemeente besluit tot het afsto ten van de vuilophaaldienst aan Haarlemmermeer, worden de vijf vuilnismannen ook naar die gemeente overgeplaatst. Zij wil len echter bij de gemeente Alke made in dienst blijven. De anti-HSL-borden, die gevaar voor het verkeer zouden kun nen opleveren, moeten worden verplaatst. Welke dat zijn, be paalt officier van justitie F. Slits 'op korte termijn'. Dat is deze week tijdens het districtscollege van de politie, de officier van justitie en de burgemeesters van het district Rijn en Braassem afgesproken. Volgens Slits gingen de burge meesters akkoord met een mo gelijke verplaatsing. „Zij zullen de raad voorstellen om ver keersgevaarlijke borden naar el ders te verplaatsen", zei hij. Het is niet bekend om welke borden het gaat. Slits: „We zijn bezig met qen inventarisatie. In Zoeterwoude moeten nog foto's van de borden worden ge maakt. Aan de hand van die in ventarisatie bekijken we welke borden wegmoeten." De officier kan zich voorstel len dat borden die 'langs een recht stuk weg staan en verder nauwelijks verwarring scheppen voor de weggebruikers', kunnen blijven staan. „Daarentegen moeten borden die vlakbij een kruising staan, temidden van andere borden, naar een andere plek verhuizen." De burgemeesters van Ja- cobswoude, Alkemade, Rijn woude en Zoeterwoude protes teerden een maand geleden nog fel tegen de mogelijke verwijde ring van de anti-HSL-borden. Ze vonden dat het ludieke pro testbord zich duidelijk onder scheidde van de andere borden door hun zwart geblokte rand. Bovendien heeft de politie an derhalf jaar geleden ingestemd met de plaatsing van de borden. Van de burgemeesters was al- Rijnwoude laat geen enkele mogelijkheid onbenut om te voor komen, dat de HSL. door de gemeente komt. Als het om de HSL gaat, is een bijdrage van 29.000 gulden aan een onderzoek geen enkel probleem. Zelfs wanneer pessimisten denken dat het on derzoek weinig meer zal betekenen dan dat de stapel rapporten weer een beetje dikker wordt. De gemeenteraad reageerde gisteren op zijn zachtst gezegd wat lauw op het voorstel 29.000 gulden uit te trekken voor een onderzoek. Qp de PvdA na zag geen van de fracties veel heil in nog weer een rapport over de flitstrein. Maar de angst om ook maar één mogelijkheid onbenut te laten om de aandenderende hogesnelheidstrein misschien nog te stoppen, gaf uiteindelijk voor iedereen de doorslag. Unaniem ging de raad akkoord met de onvoorziene uitgave. Het onderzoek waar Rijnwoude dan meebetaalt is een initia tief van het bestuurlijk overlegplatform HSL/A4. Hierin zitten' naast Rijnwoude ook Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, Alkema de en Jacobswoude. De kosten van het onderzoek, 172.000 gul den, worden over de deelnemende gemeenten verdeeld. m Doel van het onderzoek is om de argumenten op grond waar- 'M van het kabinet voorlopig heeft gekozen voor het tracé door het Groene Hart nog eens tegen het licht te houden. Verder wordt gekeken naar mogelijke oplossingen voor de knelpunten in Groene-Harttracé en hel tracé langs de A4 door Leiderdorp. Tenslotte zullen de onderzoekers kijken naar varianten op flitsen - over bestaand spoor waarbij de knelpunten Leiden en Warmond - worden omzeild. Q Raad van State wijst verzoek af Burgemeester Meerburg van Alkemade bij een anti-HSL-bord. Binnen enkele weken wordt.bekeken of de borden, die door de hele regio staan, moeten worden verplaatst. archieffoto hielco kuipers leen M. Boelen van Rijnwoude „Het overleg is geheim. Er vol- bereikbaar voor commentaar, gen nog nadere gesprekken", Deze hield zich op de vlakte was hel enige wat hij kwijt wil- over de gemaakte afspraken, de. rupwetering marieta kroft Basisschool De Kinderbrug in Rijpwetering groeit uit haar jas je. De school huisvest een deel van haar leerlingen nu sinds en kele maanden in een extra noodlokaal. „Dat is nu nog even genoeg". zegt directeur A. van der Poel. „Het ziet er echter naar uit dat we in de loop van het volgend jaar weer een extra lokaal nodig hebben." Van der Poel verwacht dat volgend jaar weer meer kinderen de school zullen bezoeken. Een negende lokaal is dan hard nodig, meent de directeur. De school en de gemeente Alkemade hebben daarom ge vraagd om twee extra lokalen. Het ministerie stond er echter ging uit van de datum van 21 december 1993, toen de school nog 228 kinderen telde, zo staat in een brief aan de gemeente Alkemade. Dat rechtvaardigt slechts een extra lokaal. Van der Poel betreurt dat. „Het afgelopen jaar hebben wij ons al moeten behelpen. Een aantal leerlingen zat eerst in de voetbalkantine en later in het gymlokaal en ook maakten we gebruik, van de hal. Dat is nu even niet meer nodig omdat we een extra lokaal hebben staan. Volgend jaar begint dat weer opnieuw. Het ministerie vindt kennelijk dat wij ons eerst maar een tijdje moeten behelpen voordat het instemt met een ex tra lokaal." Alkemade is inmiddels in be roep gegaan tegen het besluit van het ministerie bij de Raad van State. jacobswoude De gemeente Jacobswoude krijgt niet meer geld voor de grond die ze heeft afgestaan aan Ter Aar bij de gemeentelijke herindeling. Bij die operatie in 1991 moest Jacobswoude de Geerweg afstaan aan de ge meente Ter Aar. De provincie bepaalde toen dat Jacobswoude daarvoor ruim zes ton zou ont vangen. Jacobswoude wilde echter 64.000 gulden meer krij gen. De Raad van State heeft dat verzoek nu echter afgewe- De overdrachtskosten voor de Geerweg zitten niet alleen in de weg zelf, maar vooral in de rio lering en het fietspad. De twist over de overdrachtsom spitste zich vooral toe op de manier waarop de voormalige gemeerfc. i te Leimuiden de kosten voor dLr aanleg van de riolering en he^ fietspad afschreef. De Raad State heeft nu bepaald dat d methode van afschrijving ee: vrije keuze van de gemeente i: maar geen argument kan zij: bij de bepaling van de ovei drachtssom. Ik ;,di De afwijzing van het beroe betekent niet alleen dat J; cobswoude 64.000 guide misloopt. De gemeente moe: bij de herindeling de Tolhuiskt de afstaan aan Nieuwveen e twistte ook daarbij over de ovei drachtssom. De beslissing va de Raad van State over de Gee^' weg heeft tot gevolg dat Jtchi cobswoude ook voor de Tol huiskade niet meer geld krijgt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20