Belastingen stijgen fors in Warmond Leiderdorper begint actie voor 'gladde' Splinterlaan Leiden Regio Morsebel straks 'stukje hoogwaardig Oegstgeest' Files bij Stevenshof 'Maak van blikcontainer papierbak' Roekoe-koe: in Oegstgeest koert de duif heel simpel Filmlaboratorium in Leiderdorp moet dicht Oegstgeest vertrouwt gemeente Leiden niet Beauty in ^4>aars-blauw DONDERDAG 9 JUNI 1994 Dieven verliezen schilderij wassenaar Bij een inbraak in een woning aan de Duinlustweg in Wassenaar zijn de daders gistermiddag een doek van de schil der Sluvters verloren. De daders, die binnen waren gekomen via een dakraam, wilde drie schilderijen meenemen. Het alarm ging echter af en omwonenden kwamen kijken wat er aan de hand was. Op hun vlucht verloren de daders de Sluvters. Een Van Vel de en een schilderij van een onbekende schilder namen ze wel mee. De waarde daarvan is onbekend. Kettingbotsing op Rijksstraatweg wassenaar Drie Hagenaars hebben gistermiddag in het spitsuur een kettingsbotsing veroorzaakt op de Rijksstraatweg in Wasse naar. Een 29-jarige man uit Spijkenissen remde ter hoogte van de Pauwlaan af, omdat een voorganger wilde afslaan. Een 27-ja- rige automobilist uil f}en Haag botste er achterop. Daarop knal de een 65-jarige Haagse, die weer van achteren werd aangere den door een 49-jarige vrouw, eveneens uit Den Haag. Er was al leen materiële schade. De gemeente loopt de komende tijd bovendien nog andere in komsten mis. Doordat de wo ningbouw in het nieuwbouw- wijkje Endepoel III door be zwaarprocedures is uitgesteld, komen er pas in 1996 voor het eerst OZB-opbrengsten uit dat buurtje. Daardoor mist War mond een jaar lang 260.000 gul den. Een grenscorrectie uit 1991 met de gemeente Alkemade nmi zorgt misschien eveneens voor een financiële tegenvaller. Mo- gelijk krijgt Warmond daarvoor 110.000 gulden minder "dan ver- 2Q wacht. 8 De gemeente kondigt 'ingrij- 18pende maatregelen' aan. Bin- nw4nen twee jaar wil ze een zoge- noemde kern takendiscussie J, gaan voeren, waarin de raad ikritisch kijkt naar de uitgaven Jen dë inkomsten. In een brief over de komende begroting neemt de gemeente daarop vast een voorschot. Zo wil ze de tarieven voor de afval- stoffenverwijdering verhogen met ongeveer tien procent, goed voor 90.000 gulden extra inkomsten. De tarieven zijn dan" kostendekkend. De reserves die opzij zijn ge- eersiizet voor de bouw van een sport- mm hal en een sociaal-cultureel 10 0 centrum kunnen daarnaast met 8 0 een miljoen gulden omlaag, zo- 50' Honden krijgen mogelijk toch de ruimte bij Klinckenbergerplas 0 0 oegstgeest 0(jDe gemeente Oegstgeest wordt overspoeld met brieven van hon- o 1 denbezitters die vinden dat het toekomstige recreatiegebied rond 0 yde Klinckenbergerplas ook opengesteld moet worden voor honden. o3..De gemeente is eigenlijk van oordeel dat er een tegenstrijdigheid o rfzit tussen de aanleg van bijvoorbeeld een ligweide om daar vervol- oogens honden te laten loslopen", aldus wethouder H. Kamphuisen (WD). £3 In eerste instantie was Oegstgeest bij de ontwikkeling van het re- oocreatiemeer van plan honden alleen aangelijnd tot hel gebied rond 0 lide plas toe te laten. Maar naar aanleiding van de brieven - alleen al ^dertien in maart - en ondersteund door de raadsfractie van Pro- o agressief Oegstgeest, wordt door Kamphuisen bekeken of bepaalde 2 0gedeelten rond het water ook voor honden kunnen worden open- oj gesteld. Ook wordt onderzocht of het loslaten van de huisdieren in pSbepaalde maanden van het jaar kan worden toegelaten. Architecten presenteren plannen voor woonwijk ,,Een stukje hoogwaardig Oegstgeest met een grote landschapsbeleving." Zo beti telde ambtenaar j. Hennes de ontwer pen die drie architectenbureaus hebben gemaakt voor de nieuwe wijk Morsebel, ook wel Oegstgeest Noord genaamd. De drie toonden gistermiddag in het raad huis hun laatste plannen aan de nieuwe raadsleden. Hermes is zelf sinds kort niet meer als hoofd-ambtenaar werkzaam bij de ge meente Oegstgeest. Maar omdat de ont wikkeling van Morsebel van polder tot woonwijk als zijn geesteskind wordt ge zien, was hij gistermiddag nog even te rug om de presentatie te leiden. In het deel van Oegstgeest Noord waar het hier om gaat, komen ondermeer twee hoekgebouwen van bureau Roele- veld en Sikkes uit Den Haag, de makers van het in aanbouw zijnde poortgebouw in dezelfde wijk. In de haakse gebouwen komen bij elkaar 29 appartementen en maisonettes en een kinderdagverblijf. De woningen worden verhuurd door wo ningbouwvereniging Buitenlust en gaan naar verwachting tussen de 725 en 1300 gulden per maand kosten. Deze twee gebouwen moeten archi tectonisch aansluiten op de 89 huurwo ningen die bureau Imbo uit Rijswijk heeft ontworpen in diverse blokken van 6 of 7 huizen. Bij deze huizen valt het verspringende dak op. Verder zijn ze zo ontworpen dat er simpel voor ouderen of gehandicapten aanpassingen kunnen worden aangebracht. Zo zijn de deuren extra breed en is rekening gehouden met de aanleg van een traplift. In hetzelfde gebied komen nog 18 zo geheten 'erkerhuizen' en 34 'wandwoningen' aan de rand van het nieuwe park. Het is de bedoeling dat de ze koophuizen van ontwerpbureau Tan gram uit Amsterdam rond de vier ton gaan kosten. Ze bestaan uit drie lagen met daarachter een garage waarboven ook nog een ruimte is gesitueerd. De uit voering van de drie ontwerpen staat voor komend jaar op het programma. De gemeente Warmond vreest dat ze de onroerend-zaak- belasting (de voormalige onroerend-goedbelasting) met 50 procent moet verhogen. De gemeente krijgt naar ver wachting vanaf 1997 jaarlijks 900.000 gulden minder uit het gemeentefonds. Warmond noemt de korting 'buiten proportie'. dat dringende tekorten kunnen worden opgevangen. Ook de vrijgekomen vacatures in het gemeentehuis moeten 'kritisch worden bekeken'. Hoewel het woord 'personeelsstop' niet voorkomt in de brief, is de ge meente wel aan het onderzoe ken hoe op de personeelskosten kan worden bezuinigd. Warmond hoopt binnenkort ook op extra inkomsten. De zandwinning in 't Joppe en eventueel ook de storting van puin kan geld opleveren. Bo vendien krijgt de gemeente geld door de nieuwbouw van het verpleeghuis Mariënhaven, on dermeer door OZB-opbreng sten. Hoewel de brief een duidelij ke noodkreet is, staat onderaan toch nog een wensenlijstje. Een jumelage, de aansluiting van woningen in de buitengebieden op de riolering, professionalise ring van het bibliotheekwerk en een WV-kantoor wil Warmond nog wel van de grond krijgen. Ook de oprichting van buiten schoolse opvang, verlichting van het fietspad tussen War mond en Sassenheim en uit breiding van de steigers op Koudenhoorn staan op het lijst je. De brief wordt op 16 juni be sproken door de raadscommis sie middelen. leiden De Stevenshof lijkt deze dagen wel afgesloten van de buitenwereld. Was het al onmogelijk om via de Haagsche Schouwbrug de Leidse wijk te verlaten - er is immers geen brug - nu gaat het ook al heel moeizaam via de enig overgebleven route. Doordat de Vinkweg (het verlengde van de Haagweg richting Stevenshofdreef) wordt geasfalteerd, is maar één rijbaan beschikbaar. En daar moeten alle in- en uitrijdende auto's beurtelings gebruik van maken. Lange files, vooral in de spitsuren, zijn het gevolg. Wijkbewoners doen er somt twintig minuten over om het gewraakte punt te passeren. foto hielco kuipers College verbaasd over kritiek na goed gesprek oegstgeest loman leefmans „Wij staan bestuurlijke zorgvul digheid voor, waarbij daad kracht niet zal ontbreken." Zo reageert het college van B en W van Oegstgeest op de scherpe kritiek die voorzitter P. Olivier van woningbouwvereniging Buitenlust deze week uitte aan het adres van het gemeentebe- Olivier verwijt het nieuwe colle ge ondermeer een gebrek aan 'bestuurlijke daadkracht', waar door bijvoorbeeld de huisves ting van 'Nederlanders en me delanders' in het geding zou ko men. Volgens de woningbouw vereniging is het risico aanwe zig dat door het uitstellen van een aantal belangrijke besluiten op het gebied van de huisves ting, de Oegstgeester woning zoekenden de dupe worden. Olivier sprak onder meer zijn bezorgdheid uit over de beslui teloosheid rond bouwplannen in de nieuwe wijk Morsebel, waardoor de kans aanwezig is dat subsidie van het Rijk wordt misgelopen. „Die angst is ongegrond. Ik zal niet zeggen dat de besluit vorming snel gaat, maar het komt op tijd", aldus wethouder H. Kamphuisen (WD). Wat het college vooral heeft verbaasd, is dat Olivier zijn kritiek uitte, en kele uren nadat hij een 'goed gesprek' met vertegenwoordi gers van het dorpsbestuur ach ter de rug had. „Het college is veel gelegen aan een goede verstandhouding met het bestuur van Buitenlust en zal van zijn kant ook al het nodige bijdragen. Het college verwacht dat de woningbouw vereniging eenzelfde construc tieve opstelling zal hebben", al dus de verklaring van B en W. Zilver gestolen in Wassenaar Een flinke hoeveelheid zilver is dinsdagnacht buitgemaakt bij een inbraak in een woning aan de Wassenaarse Prins Frede- riklaan. Terwijl de bewoners sliepen, namen de daders een zilveren bestek, schalen, thee servies, bijouterie en geboorte bekers mee. De bewoners hoor den wel een gerucht, maar dachten dat hun katten lawaai maakten. De daders kwamen binnen door een slot te force- oegstgeest „Blikcontainers zijn niet nodig en papierbakken zijn er veel te weinig. Kunnen we de een niet omzetten in de ander?." Dat vraagt het raadslid J. van Raalte van Progressief Oegstgeest zich af. Het apart inzamelen van me taal zoals bijvoorbeeld blik heeft volgens haar nauwelijk zin om dat bij de afvalverwerkers het metaal met magneten makkelijk van huisvuil is te scheiden. En dat gebeurt ook. Daarom zou den de blikbakken in Oegstgeest overbodig zijn en plaats moeten maken voor papiercontainers. Die zijn er wel, maar zitten vaak zo vol dat er stapels papier naast worden gegooid. Wethou der H. Kamphuisen (WD) laat het voorstel van Van Raalte on derzoeken. oegstgeest loman leefmans Wetenschappers van dë Leidse universiteit zijn bezig meteen onderzoek naar de 'taal der dui ven'. Als onderzoeksterrein is de gemeente Oegstgeest gekozen omdat daar de Turkse tor telduif veelvuldig voorkomt. ,,En die produceert een simpel en stereotyp geluid. Roekoe-koe. Aan de hand van de geluiden proberen we te achterhalen hoe ze communiceren", aldus pro fessor K. ten Kate van de faculteit wis- en na tuurwetenschappen. Een onderzoeksgroep van deze faculteit (afdeling biologie) wil het gedrag van dieren proberen te verklaren aan de hand van hun ge luid. Zitten er boodschappen in hun geluid ver pakt en zo ja, hoe reageert de ontvanger van de ze geluiden. „Zijn ze agressief, hebben ze een nest of heeft er een een partner gevonden", geeft Ten Kate als voorbeeld. Voor dit onderzoek werd de Turkse tortelduif uitgekozen want die heeft een aantal voordelen, naast het eenvoudig na te bootsen gezang. Ze kunnen broeden in gevangenschap en ook bin nen kan het koeren worden geanalyseerd. Het koeren van een stadsduif is complexer van toonaard en een houtduif is te groot om te hou den. „We nemen geluiden op en spelen die met speciale apparatuur af in het veld. We kijken naar de reacties en brengen de resultaten in een handcomputertje ter plekke in", legt Ten Kate de werkwijze uit. Waarom is Oegstgeest als onderzoeksterrein uitgekozen? „De Turkse tortelduif is vooral te vinden in ruim opgezette buitenwijken. De combinatie van groen en bebouwing. Dat is op timaal aanwezig in Oegstgeest. veel meer dan bijvoorbeeld in Leiden. De onderzoeksresulta ten komen stukje bij beetje naar buiten. Maar het onderzoek wordt pas in 1998 afgerond", al dus Ten Kate. oö~ Werkgelegenheid staat op het spel De twee grootste filmlaboratorium-bedrijven in ons land. Cineco BV Amsterdam en Haghe Film in Leiderdorp en Hilversum, gaan binnenkort fuseren. Door de fusie zullen 20 van de 92 arbeidsplaat sen verloren gaan. Gedwongen ontslagen worden niet uitgesloten. Dat heeft de Kunstenbond FNV woensdagavond meegedeeld. De bedrijfsactiviteiten op het terrein van de omroep, speelfilm, commercials, filmrenovatie en -conservering zullen binnen ander half a twee jaar geconcentreerd worden in de Amsterdamse vesti ging. De locaties in Leiderdorp en Hilversum worden gesloten. Daarmee verdwijnt daar de werkgelegenheid. Met de fusie ontstaat een groot film-facilitair bedrijf, Meta Media NV/Cineco. Inmiddels heeft de directie een concept sociaal plan voorgelegd aan de Kun stenbond. De bond gaat binnenkort de voorgenomen fusie en de gevolgen daarvan bespreken met het personeel. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen o/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100 VRIJE TIJD oegstgeest loman leefmans o.d! leiderdorp.judy nihof Zijn grootste wens is dat de Splinlerlaan in Lei derdorp wordt geasfalteerd. De hobbels en kuilen in de weg zijn bewoner A. Hensing een doorn in het oog. „De weg is door de bussen kapotgere- den. Op sommige plekken is de bestrating net zo hoog als het voetpad. En het wordt met de dag er- Dat is lastig voor de fietsers." Hensing weet zeker dat de meeste andere bewoners zich er ook storen. Deze week stopte hij bij meer dan 150 bewoners een enquêteformulier in de bus, waarin hij om steun vraagt voor zijn plannen. Flensing voert niet alleen actie voor een glad 2gdek. Ook vindt hij dat de verkeerslichten bij de Ford-garage anders afgesteld moeten worden. Door de huidige afstelling zou de Splinterlaan [veelvuldig als sluiproute worden gebruikt. Verder maakt hij zich sterk voor verplaatsing van de glas papierbakken. Niet omdat het een lelijk ge zicht is, maar ze zouden het uitzicht voor het ver keer belemmeren. De bakken kunnen volgens hem beter naast het pand van de bakker staan. Hensing gaat de komende tijd langs de deuren om ondertekende enquêteformulieren op te ha len. Hij had er dinsdagavond vijftien verzameld. „Dat lijkt niet veel, maar er gaat veel tijd in zitten. Ie wordt overal binnengehaald voor een praatje. Dan merk je dat het de mensen bezighoudt. En ja, dan is een kwartier niks." Hij geeft toe dat er ook bewoners zijn die zich niet achter hem scha ren. „Die zeggen: laat het maar voor wat het is. Of het zijn mensen die al een zaak bij de gemeente hebben lopen en niet te veel als een lastpost ge zien willen worden." Hensing heeft op 20 juni een afspraak met de.verantwoordelijke wethou ders om over de problemen op de Splinterlaan te praten. Flij heeft veel vertrouwen in een gunstige afloop. „Er waait nu een frisse wind door het ge meentehuis. Ik denk dal politici en burgers nu sa men dingen voor elkaar kunnen krijgen, waar i plezier en baat bij hebben." Patiëntenlij n De Patiëntenlijn over de ge zondheidszorg, patiëntenrech ten en klachtmogelijkheden van het Patiëntenbelangenbureau Zuid-Holland is langer open. Het telefoonnummer van de vestiging Leiden, 071-141562, is nu ook bereikbaar op vrijdag middag tussen één en drie uur. De Patiëntenlijn is verder elke ochtend tussen half tien en half twaalf open. Op maandag, woensdag en vrijdag op num mer 071-141562 en op dinsdag en donderdag pp nummer 01718-35125. Kroatië De werkgroep Manifestatie Lei den, Stad van Vluchtelingen zoekt voor de Stichting Leiden- Dalmacija goederen voor vluch telingen in het gebied Ciovo in Kroatië. De werkgroep vraagt om zomerkleding, hand- en theedoeken, ondergoed, kinder schoenen en sport- en spelarti- kelen. Informatie: 071- 126875/130438, na 18.00 uur. Swingavond Jongerencentrum 't Stathuys aan de Breestraat 19 in Leiden houdt morgen een swingavond onder de noemer 'Swing into Summer'. De zaal gaat om acht uur open. De entree bedraagt 2,50 gulden. Creepmime De band Creepmime treedt za terdag op in jongerencentrum 't Stathuys aan de Breestraat 19 in Leiden. De zaal gaat om 21.00 uur open. De entree bedraagt vijf gulden. Parkconcert De Vereniging Vrienden van de Leidse Hout presenteert zondag bij het theehuis in de Leidse Hout in Leiden een parkconcert met het kinderkoor De Rijnzan gertjes uit Leiderdorp. Het koor brengt liedjes ten gehore de maanden van het jaar. Het concert begint om 14.00 uur. Ensemble Musica Het operette-gezelschap En semble Musica bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum wordt zondag een jubi leumuitvoering gegeven in ge bouw 't Groot Proffijt aan het Oegstgeester Boerhaaveplein. Het concert dat om 14.00 uur begint, bestaat uit diverse ope rette-melodieën en VVeense lie- Als Leiden met de regels 'rom- deren. Kaarten zijn voor 7,50 melt', dan doet Oegstgeest dat gulden aan de zaal te koop. ook. Dat is kortweg de opstel- ling van de Oegstgeester ge meenteraad bij het invoeren van de nieuwe, zogeheten huis vestingsverordening. „Ik heb begrepen dat Leiden haar wo ningzoekenden wil gaan be voordelen als de regionale huis vesting een feit is. Wij moeten de mogelijkheid hebben om dat dan ook te gaan doen", aldus het raadlid J. van Raalte (Pro gressief Oegstgeest). Alle partijen in de Oegstgeester raad waren het gisteren met haar eens. De huisvesting van woningzoekenden wordt bin nenkort regionaal geregeld. Een inwoner van bijvoorbeeld Voor schoten die een huurhuis zoekt, kan dan ook terecht in Leiden, Leiderdorp of Oegstgeest. Voorwaarde voor het slagen van dit systeem is wel dat een woningzoekende overal even veel kansen krijgt. Maar alleen al het gerucht dat er in Leiden mazen in deze ver ordening zijn gevonden om de eigen bewoners te bevoordelen, heeft in Oegstgeest tot een raadsbreed voorbehoud geleid. De verordening wordt per 1 juni van kracht, maar als blijkt dat Leiden haar eigen inwoners voor laat gaan, zal Oegstgeest niet tschromen hetzelfde te doen. Ook dat werd gisteravond in de gemeenteraad besloten. I

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19