00 Israël kritisch tegenover Italië Buitenland Hongaarse liberalen voor overleg met socialisten FDP zweert trouw aan Kohls coalitie Nieuwe aardschokken in Indonesië Akashi: Overleg Bosnië Raffinaderij Aden bestookt door noordelijke luchtmacht Jemen Omstreden Oliver North Republikeins senaatskandidaat 4'MAANDAG 6 JUNI 1994 Jordanië en Israël rond de tafel amman Israël en Jordanië zijn vandaag in Washington infor mele besprekingen begonnen over waar de grens tussen beide landen precies loopt. Ook veiligheidskwesties en waterrechten komen aan de orde. Israël houdt ongeveer 300 vierkante kilome ter Jordaans grondgebied bezet. Het gaat om een zone langs de bestandslijn die de twee officieel nog in oorlog zijnde landen van elkaar scheidt. Jordanië maakt zich ook zorgen over het Israëli sche watergebruik in de regio. Ontploffing kantoor Front National seille vernield. Niemand raakte gewond. De politie tast nog in het duister over de oorzaak van de explosie. Israëli's demonstreren voor Jeruzalem Jeruzalem» Honderden Israeli's hebben gisteren in Jeruzalem een menselijke ketting gevormd rond de muren van de oude stad. Hiermee willen de rechtse joden hun claim op Jeruzalem nog eens duidelijk maken. De stad werd gedurende de Z se oorlog, die precies 27 jaar geleden uitbrak, herenigd. Baltische landen samen in vredesmacht Stockholm» Vijf Noordeuropese landen gaan de drie Baltische staten Estland, Letland en Litouwen helpen met het vormen van een gezamenlijke Baltische vredesmacht die beschikbaar zal zijn voor VN-operaties. De drie Baltische landen hebben daarover een akkoord getekend met Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland en IJsland. OokGroot-Brittannië, de Verenigde Staten, Duitsland en Nederland hebben een bijdrage beloofd. Dode zeehonden aan kust Namibië windhoek» Op de kust van Namibië zijn de afgelopen dagen tienduizenden dode zeehonden aangespoeld. Volgens leden van de schoonmaakploegen die de woestijn-achtige kust van de kar kassen ontdoen zijn de meeste dieren verhongerd. „Ongewone omstandigheden'' op zee zijn er de oorzaak van dat er te weinig vis is, aldus een verklaring van het ministerie van visserij in Windhoek. Noorse regering begint EU-campagne oslo» De Noorse regering is het afgelopen weekeinde de cam pagne begonnen om de bevolking warm te maken voor het lid maatschap van de Europese Unie. Deze herfst kunnen de scepti sche Noren zich in een referendum over de kwestie uitspreken. Het referendum wordt 20 november gehouden. Uitstel van lancering Ariane-raket kourouDe lancering van een Westeuropese Arianeraket vanaf het ruimtevaartcentrum Kourou in Frans-Guyana is zaterdag net voor de start „een tiental dagen" uitgesteld. Eén van de beide steunen die tot aan de start aan de raket zijn bevestigd, bleek niet te kunnen wegklappen. De oorzaak van de storing is nog onduidelijk. Dood ayatollah Khomeini herdacht teheran» Duizenden Iraniërs hebben zaterdag het overlijden van ayatollah Khomeini herdacht. Zij trokken naar het graf van hun geestelijk leider, die precies vijf jaar geleden overleed. On der de rouwenden bevonden zich oorlogsveteranen in rolstoelen en naar Iran uitgeweken slachtoffers van de oorlog in Bosnië. CORRESPONDENT Een coalitie tussen de Socialisti sche Partij (MSzP) en het libera le Verbond van Vrije Democra- (SzDSz) in Hongarije is zeer waarschijnlijk geworden, nu de partijcongressen van beide par tijen het afgelopen weekeinde instemden met coalitiebespre kingen. Vast staat nu al dat de socialistische leider Gyula Hom ieuwe premier van Honga rije zal worden. Zijn partij wees Hom met overweldigende meerderheid als kandidaat aan. Hoewel de SzDSz eerder had laten weten Hom vanwege zijn verleden (hij was minister van buitenlandse zaken tijdens de laatste communistische rege ring) niet aanvaardbaar te vin den, liet de partij dat bezwaar gisteren vallen. SzDSz-partijlei- der Ivan Peto benadrukte dat de belangrijkste voorwaarde voor daadwerkelijke deelname aan coalitie 'gelijkwaardigheid' De SzDSz zal, als kleinere partij, niet de helft van de mi nisterschappen eisen. Maar de partij verwacht wel een aantal belangrijke posten toebedeeld te krijgen, waarbij een van de economische ministeries zon der enige twijfel een voorwaar de is. Bovendien wil de SzDSz een regeerakkoord op schrift, waar beide partijen eventueel via de rechter aan gebonden kunnen worden. MSzP-partijleider Hom zei op zijn beurt toe dat de SzDSz op meer posten zal kunnen reke nen dan de onderlinge stemver houding vereist. De hervormde communisten hebben 209 van de 386 parlemenstzetels tegen 70 voor de liberalen. Hom ver klaarde zich ook bereid tot eventuele onderhandelingen met een derde coalitiepartner, de liberale jongerenpartij Fi- desz, met wie de SzDSz gedu rende de verkiezingen een bondgenootschap had. MAANDAG DINSDAG - WOENSDAG ml 2 PUKKEN AA NU*riw»ri GOUDA'S GLORIE I COLA. SINAS OF SLASAUS DRIN& fles 0,75 liter van 2A5 Kinkel heeft heft stevig in handen Jakarta Het dodental als gevolg van de aardbeving en daarop volgende vloedgolf die vrijdag delen van Oost-Java heeft getroffen, is giste ren opgelopen tot boven de tweehonderd. De beving, die een kracht had van 5.9 op de schaal van Richter, is in het weekeinde gevolgd door schok ken in hetzelfde gebied en op Bali. De beving van gisteren had een kracht van 5.7 op de schaal van Richter. Die heeft voor zover bekend geen nieu we schade of slachtoffers tot gevolg gehad. In Banyuwangi bezoeken twee overlevenden van de natuurramp het graf van UP AU ATURUCIRI Jeruzalem herziet betrekkingen met Rome Israël wil zijn betrekkingen met Italië herzien, als reactie op de benoeming van drie neo-fascisten in de nieuwe re gering van premier Silvio Berlusconi. De herziening zal geen verbreking van de relaties inhouden, maar eerder van symbolische betekenis zijn. „We hoeven de Italianen niet in de armen te vallen", zei Beilin. Ambtenaren van het ministe rie van buitenlandse zaken gaan zich deze week beraden over Is- raëls diplomatieke antwobrd op de nieuwe regering in Rome. „Er zijn vele stations tussen vol ledige normalisatie en het ver breken van de betrekkingen", meent Beilin. Toch staat de Israëlische di plomatie voor een dilemma. De Israëliërs hebben niets tegen premier Berlusconi persoonlijk. In gesprekken met Israëlische functionarissen heeft deze zelfs laten blijken dat hij van plan is een meer pro-Israëlisch beleid CORRESPONDENT Onderminister Beilin (buiten landse zaken) zei gisteren dat Israël de benoeming van de neo-fascisten in het Italiaanse kabinet niet kan aanvaarden zonder enige wijziging van zijn politiek. Dat zou een verkeerd signaal geven aan Europa als geheel, waar volgens Beilin sprake is van een alarmerende groei van het fascisme. Met Noorwegen behoort Is raël tot de weinige landen die Berlusconi geen gelukwens hebben gestuurd met de tot standkoming van zijn kabinet. te voeren dan de vorige, links georiënteerde regering. De verwachting is dat de Is raëlische regering voorlopig zal volstaan met een minimaal di plomatiek gebaar en daarna nauwlettend in de gaten zal houden hoe Berlusconi en zijn ministers zich gedragen. Jacques Delors, voorzitter van de Europese Commissie, heeft het afgelopen weekeinde even eens fel stelling genomen tegen de neo-fascisten in de Italiaanse regering en in het bijzonder te gen hun leider Gianfranco Fini. In een interview met de Fran se televisiezender TF1 noemde Delors het fascisme een afgrij selijk monster. Hij zei ontsteld te zijn over uitspraken van Fini dat met de landing van'de geal lieerden vijftig jaar geleden Eu ropa haar culturele identiteit verloor. Vliegtuig stort neer in China: 159 doden PEKING Rtr-UPI-DPA Een Chinees vliegtuig is- vanmorgen (Nederlandse tijd) neergestort kort na het opstijgen van het vliegveld van Xian. Alle 159 inzitten den zijn omgekomen. De Toepolev-154 van China Northwest Airlines had 146 passagiers en der tien bemanningsleden aan boord. Het vliegtuig stortte acht minuten na het vertrek neer in landelijk gebied. Het toestel was op weg naar de zuidelijke stad Guang zhou. Over de oorzaak van het ongeval is niets bekend. Xian ligt in het noordwes ten van China. Het is de plaats van het beroemde graf van terracotta krijgers en om die reden een grote toeristische attractie. Het is het eerste vlieg tuigongeluk in China cüt jaar. Vorig jaar en 1992 wa ren de ergste jaren in de luchtvaartgeschiedenis van het land met ongevallen waarbij bijna 400 doden vielen. ROSTOCK HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT l Vóór het 45ste partijcongres van de Duitse liberalen twijfelde menigeen nog aan de leidersca paciteiten van voorzitter Klaus Kinkel. Gistermiddag stond ech ter vast dat de man stevig in het zadel zit. Zijn kritische voorgan ger graaf Lambsdorff en zijn po litieke 'peetvader' Hans-Diet- rich Genscher prezen hem. Zelfs de Kinkel-tegenstanders, vooral afkomstig uit de links-li berale hoek, moesten toegeven dat ze hem hadden onderschat. „Hij heeft een veel langere adem dan we hadden gedacht", klonk het vol respect in de con greshal van de Oostduitse stad Rostock. In de wandelgangen werd ge sproken over de 'vier-fasen- schoonmaker' Kinkel. In de eer ste plaats had hij het FDP-be- stuur, tegen de wil van de links liberalen in, al twee maanden geleden vastgelegd op een voortzetting van de coalitie met de christen-democraten na de algemene verkiezingen van ok tober. Daarna verscheen Kinkel op het regionale congres van de li beralen in Noordrijn-Westfalen, de sterkste afdeling van de par tij, waar hij zijn aartsrivaal Jür- gen Möllemann op zijn num mer zette. Möllemann, die zich zelf als de heimelijke voorzitter van de FDP ziet, durfde het in Rostock niet eens meer aan zich te kandideren voor het landelij ke bestuur. Möllemanns com mentaar: „Midden in een ge vecht bekritiseer je het opper bevel niet". De derde stunt van Kinkel was dat hij twee weken geleden bij de presidentsverkiezingen in Berlijn zijn gedelegeerden eerst de vrije teugel liet, maar toen het serieus werd de meesten dwong op de CDU/CSU-kandi daat Herzog 1 De kroon op zijn werk zette hij vrijdag direct na het begin van het congres. Kinkel hield een toespraak, waarin hij er de nadruk op legde dat een voort zetting van de coalitie na de al gemene verkiezingen noodza kelijk is. Op de agenda stond dat de 662 gedelegeerden daar over uitvoerig mochten discus siëren. Maar de slimme Kinkel liet direct na zijn rede een stem ming houden, en voordat de af gevaardigden het eigenlijk in de gaten hadden, was het partij programma aangenomen. En dan is een discussie over de li berale principes natuurlijk al leen maar mosterd na de maal tijd. Maar zaterdag nam het con gres in ieder geval een beetje wraak. Tegen de wil van Kinkel en erevoorzitter Genscher in werd besloten dat liberale be windslieden in de toekomst geen lid van het parlement mo gen zijn, wat in Duitsland onge bruikelijk is. De liberalen willen het verschil duidelijk maken tussen de uitvoerende en wet gevende macht, iets wat bij voorbeeld in ons land vanzelf sprekend is. Het congres besloot boven dien dat buitenlanders die lan ger dan acht jaar in Duitsland wonen bij gemeenteraadsver kiezingen het passieve kiesrecht moeten krijgen. Coalitiepartner CDU/CSU voelt daar echter niets voor. Ook wijst de FDP het elektronische afluisteren van particuliere woningen af, zoals Kohl bepleit. De liberalen onderstreepten opnieuw dat een coalitie zonder de FDP niet mogelijk is. De FDP kon tientallen jaren rekenen op vijf tot tien procent van de stemmen, maar of dat ook dit jaar lukt, moet worden afge wacht. In de peilingen schom melt de FDP rond de kiesdrem pel van vijf procent. genève VN-gezant Akashi heeft ver klaard te hopen dat het overleg in Genève met de strijdende partijen in Bosnië alsnog van daag kan beginnen. Hij zei dat aan 'alle voorwaarden' in Gora- zde lijkt te zijn voldaan. Maar radio-Sarajevo herhaalde de be schuldiging van de Bosnische regering dat zich nog steeds Serviërs bevinden in de door de VN beschennde zone rond Go- razde. Akashi had zich het hele weekeinde ingespannen om de strijdende partijen te bewegen vanochtend de onderhandelin gen te beginnen over een staakt-het-vuren in Bosnië. De Bosnische delegatie in Genève wil de besprekingen pas hervat ten wanneer de Servische troe pen zich volledig uit de VN-zo- ne rond Gorazde hebben terug getrokken. Intussen duren in het noorden en westen van het land de ge vechten tussen Serviërs en mos lim-regeringstroepen voort. Vol gens radio-Sarajevo kwam het ook vlak bij de Bosnische hoofdstad tot een gewapend in cident. Het afgescheiden Zuid-Jemen heeft de lucht macht van noordelijke luchtmacht ervan beschul digd gisteren 's lands enige olieraffinaderij bij Aden te hebben aangevallen. Het noorden ont kent de aanval en heeft de Verenigde Naties laten weten dat het zich voorlopig niet zal houden aan de oproep voor een wapenstilstand die door de Veiligheidsraad is uitgevaardigd. Na de luchtaanval ging een olietank van de raf finaderij in de buurt van de zuidelijke hoofdstad Aden in vlammen op. Het Zuidjemenitische leger verklaarde op de Adense radio drie toestellen van de noordelijke luchtmacht te hebben neergescho ten. Een vierde vliegtuig zou gedwongen zijn de aftocht te blazen. De noordelijke regering in Sana ontkende dit echter. Volgens het ministerie van defensie heb ben zuidelijke troepen een raketaanval op de raf finaderij uitgevoerd om 'haar te vernietigen, de publieke opinie te bespelen, en om wrok en haat te zaaien onder de zonen van het Jeminitische moederland'. Het is niet bekend hoe groot de materiële scha de is aan de raffinaderij, die voor de oorlog zo'n 120.000 ton olie per dag verwerkte, ongeveer een derde van de olieproduktie van Jemen. Volgens een regeringsfunctionaris uit het zui den schort het noorden de acceptatie van een VN-wapenstilstand op omdat Saudi-Arabië met een interventie heeft gedreigd. Arabische persagentschappen citeerden gisteren de Saudi- sche minister van buitenlandse zaken prins Saud al-Faisal die zei dat de door Saudi-Arabië geleide GCC overweegt actie te ondernemen om een ein de aan de burgeroorlog in Jemen te maken. Jemen wantrouwt een Saudische interventie. Saudi-Arabië was in het verleden tegen de Jeme- nitische eenheid en heeft het jarenlang tegenge werkt door Jeminitische stammen met wapens en politici met financiële middelen te steunen. Volgens de regering van Zuid-Jemen heeft de noordelijke luchtmacht richmond hans de bruun correspondent Oliver North begon zaterdag zijn eigen invasie. „Net als vijf tig jaar geleden de Stonewall-di- visie uit Virginia als eerste op de kust van Normandië landde, zo zijn ook nu weer Virginians no dig om ons van de tirannie te redden", sprak hij tot 14.000 Republikeinen in het tot de nok volgepakte Richmond Colise um. Daar is geen landing op een verre kust voor nodig, 'maar slechts het oversteken van de Potomac', de rivier die door Washington stroomt. „En dan hoeven we nog maar één heuvel te veroveren: Capitol Hill". De te verjagen tirannen in Was hington zijn de Democraten, Bill Clinton en het zo verfoeide Congres. Dat hoefde North za terdag zijn duizenden do lenthousiaste aanhangers in zijn D-Day-beeldspraak niet eens uit te leggen. Maar in de enorme sporthal waren er even- zovele Republikeinen die knar- sentandend luisterden naar de luitenant-kolonel b.d. De Repu blikeinse partij van Virginia wees zaterdag Oliver L. North aan als hun kandidaat voor de senaatsverkiezingen van ko mend najaar, maar het ging al lerminst van harte. North kreeg maar 55 procent van de stemmen en ondanks de vele oproepen tot eenheid staan de Republikeinen in deze con servatieve staat aan de rand van een scheuring. Dankzij juist Oli ver North, de man die in 1987 wereldberoemd en -berucht werd door zijn optreden in het Iran-Contra-schandaal. De ex- militair, die het Congres voor loog, meineed pleegde, illegale wapentransacties bedacht, be wijsmateriaal vernietigde en daar nog trots op was ook, wil nu zelf een zetel in de Senaat die hij ook zaterdag weer hart grondig verketterde. Volgens North horen Democra ten niet in het Witte Huis. „Dit is ónze regering. We moeten te rugpakken wat ons ontstolen is", riep hij. Maar volgens vele Republikeinen hoort ook North niet thuis in Washington. Zij zien hem als een schandvlek op de partij. De Republikeinse senator John Warner noemde North, in de jaren '80 veilig heidsadviseur van president Ro nald Reagan, 'een notoire leu genaar'. De partijtop had dan ook veel liever gezien dat de Virginians voor Jim Miller, de ex-budgetdirecteur van Reagan, zouden kiezen. Maar zelfs het aanroepen van de Grand Old Man van de Re publikeinse partij kon goed moedige MiUer niet redden. „Als jullie mij kiezen, dan komt Ronald Reagan naar Virginia, en dan zal hij campagne voeren voor mij en andere Republi keinse kandidaten", riep hij. Maar bij de fans van North heeft Reagan het verbruid door hem in een brief van leugens te beschuldigen. Zijn aanhangers hebben hem zijn misstappen echter allang vergeven. North loog immers tegen het vermale dijde Congres, en dan zijn alle middelen geoorloofd. Die aanhangers behoren tot de rechtervleugel van de Republi keinse partij. Het is de religions right, bestaande uit oerconser vatieve blanke protestanten (op de conventie in het overwegend zwarte Richmond was zaterdag geen gekleurde Amerikaan te zien), die zich tegen abortus en homo's verzetten, tegen over heidsbemoeienis en voor vrij wapenbezit zijn en meer geld voor defensie willen, en ieder een die anders denkt als een ge vaarlijke anti-patriottische libe ralen scheldwoord in de Amerikaanse politiek afdoen. Volgens die achterban handelde North uit vaderlandsliefde, toen hij geld dat was verdiend met het leveren van wapens aan Iran in ruil voor vrijlating van Amerikaanse gijzelaars, door speelde naar de rechtse rebellen in Nicaragua. Het was mis schien niet netjes, maar hij deed het niet uit eigenbelang, zo verdedigen zij hem. En dat Reagan en andere Republikein se topmensen North nu afval len, ach, dat bewijst alleen maar hoe verrot en gecorrumpeerd het Washingtonse circuit is. „Dit is het begin van het einde van het eigenbelang in de poli tiek. Ik zend een boodschap aan de Clintons die zij nooit zullen vergeten. Een boodschap van de echte come-back-kid", zei North, zinspelend op de bij naam van de president. Maar voor het zover is moet Ollie North in november eerst nog de strijd winnen van de Derqocra- tische senator Charles Robb, op wiens zetel North aast. Volgens de opiniepeilingen maakt North in die strijd een veel mindere kans dan Miller, die het tegen Robb ook al moeilijk zou heb ben. Chuck Robb is ook allerminst omstreden. Hij houdt van de vrouwtjes, moest onlangs be kennen wel eens een seksclub bezocht te hebben ('maar ik ben op tijd gestopt') en wordt genoemd in andere schandaal tjes. Maar Robb is net als North een ex-officier van de mariniers, is net als North een hoog-on- derscheiden Vietnam-veteraan en is bovendien in het conser vatieve, maar in meerderheid Democratische Virginia toch behoorlijk populair. De schan dalen maken echter dat zijn se naatszetel wankeler is dan ooit tevoren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5