Identificatie bij aankoop kraslot oorzaak tweespalt Binnenland 'Chaos incestzaak Epe te groot voor veroordelingen' Oorlog wasmiddelgiganten slijtageslag Even kraspauze? Verge kraslootjeg. Koninklijke pret Meerderheid VVD-aanhang achter paarse coalitie Vaticaan stelt euthanasiewet op één lijn met gaskamers Noodgreep van driejaar terug breekt NS op MAANDAG 6 JUN11994 Giftige alg in Waddenzee den haag In de Waddenzee is een alg gevonden die domoïzuur produceert, een gifstof die geheugenverlies en zelfs de dood kan veroorzaken. Het is voor het eerst dat het zogeheten kiezelwier in Nederlandse kustwateren is aangetroffen. Het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) heeft tot op heden nog geen gifti ge schelpdieren gevonden. Winkeldiefstal met 'striptease' Deventer Zeven vrouwen hebben zaterdag op ongewone wijze hun slag geslagen bij een supermarkt in Deventer. Zij ontbloot ten hun boven- of onderlichaam. Dit leidde tot veel commotie onder klanten en personeel. Daarbij zou een van de vrouwen het kantoortje zijn binnen geglipt en vijfduizend gulden hebben ge stolen. De vrouwen zijn door de politie aangehouden alsmede een man, maar het geld is niet gevonden. De 'striptease'-truc is al vaker toegepast. Ook Spanje laat Lubbers vallen Barcelona Spanje steunt niet langer de kandidatuur van pre mier Lubbers voor het voorzitterschap van de Europese Com missie. Dat meldt het Spaanse dagblad El Pais. Spanje meer voelt voor de tot nu toe volstrekte outsider Peter Sutherland, de directeur-generaal van de GATT. Lubbers' kansen op het voor zitterschap van de Commissie zijn nu nog kleiner geworden. Bonn en Parijs geven de voorkeur aan de Belgische premier Dehaene. Gewonden bij brand in kraakpand Amsterdam Vijf mensen zijn in de nacht van zaterdag op zon dag gewond geraakt bij een brand in een kraakpand aan de Am sterdamse Polderweg. Volgens de brandweer is de vermoedelijke oorzaak kortsluiting. Toen de brand uitbrak, waren in het pand ongeveer zestig mensen aanwezig wegens een feest. Bibliotheken gaan Amerikaanse markt op Amsterdam Artikelen uit wetenschappelijke tijdschriften uit Ne derland zijn binnenkort beschikbaar voor de Amerikaanse markt. Dat is mogelijk doordat de bibliotheken van de Techni sche Universiteit Delft (TU) en van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen in Amsterdam sinds 1 juni samenwerken met Article Express International Inc. in New York. Grote brand in schildersbedrijf Weesp weesp Op een industrieterrein in Weesp heeft afgalopen nacht een grote brand gewoed in het schildersbedrijf Veerman. Enkele tientallen brandweermannen moesten met groot materieel uit rukken. Over eventuele gewonden, oorzaak of schade is nog niets bekend. Tegeltjesfabriek Makkum 400 jaar makkum» Koninklijke Tichelaar Makkum viert deze maand haar 400-jarig bestaan. De aardewerk- en tegelfabrikant is daarmee het oudste nog bestaande bedrijf van Nederland. Afgelopen za terdag opende oud-president Zijlstra van De Nederlandsche Bank een tentoonstelling waarop verleden, heden en toekomst van het bedrijf centraal staan. Schip op Usselmeer in problemen lelvstad Op het IJsselmeer is gistermiddag het binnenvaart schip Trijntje, geladen met 499 ton zout, enige tijd in problemen geweest. Het schip was onderweg van Delfzijl naar België, toen in bet drinkwatergebied van Noord-Holland door de harde wind één van de dekkleden los sloeg. Een bergingsschip heeft het schip aan het begin van de avond de haven van Enkhuizen bin nen gesleept. PvdA en WD tegen voorstel Nationale Sporttotalisator De krasloterij zorgt nog geen maand na de introductie voor tweespalt in de Nederlandse politiek. PvdA en WD voelen er niets voor een identificatieplicht in te voeren zodat minderjarigen effectiever kunnen worden uitgeslo ten van deelname. CDA en D66 daarentegen steunen de suggestie van voorzitter Van den Bergh van de Nationale Sporttotalisator om dat wèl te doen. 18. De wet verbiedt dat. De Tweede Kamer en maat schappelijke organisaties ma ken zich zorgen over het enor me succes van deze loterij, die vier weken geleden werd geïn troduceerd. Gevreesd wordt dat het spel vooral bij jongeren tot gokverslaving leidt. De PvdA vindt het echter onzin dat deel- aan de krasloterij zich gaan identificeren. De partij pleit er voor de winkeliers aan te pakken. De afgelopen weken zijn 34 mil joen krasloten verkocht. Dat ge beurt via winkeliers, die daar voor 15 cent per lot van een rijksdaalder ontvangen. De lo ten zijn nu al uitverkocht, ter wijl organisator De Nationale Sportotalisator had gedacht er tot september mee toe te kun nen. Uit onderzoek blijkt dat ze ven procent van de loten wordt verkocht aan mensen onder de PvdA-woordvoerder Zijlstra vindt dat De Nationale Sportto talisator winkeliers, die toch krasloten aan jongeren verko pen, moet uitsluiten van verde re verkoop. ,,Dat moet steek proefsgewijs worden gecontro leerd", aldus Zijlstra. De WD wijst een identificatieplicht met soortgelijke argumenten van de hand. Het CDA, dat na veel aarze ling akkoord ging met de kraslo terij, vindt dat een identificatie plicht noodzakelijk is. Woord voerder Smit: „We zijn ge schrokken van de massaliteit waarmee met name jeugdigen zich hebben gestort op de kra sloten. Als blijkt dat het kraslot leidt tot verslavende effecten, moeten er initiatieven worden genomen om de wet aan te pas sen of mogelijk zelfs in te trek ken". Ook D66 steunt de suggestie van De Nederlandse Sporttotali sator en heeft geen bezwaar te gen invoering van een identifi catieplicht. De partij was overi gens al tegen invoering van het kraslot. Wolffensperger: „Erger dan die gokverslaving is de schaamteloosheid waarmee in Nederland een nieuw gokspel wordt geïntroduceerd, dat mikt op doelgroepen. De met de Staat sloterij en de oude totalisator niet kon bereiken, worden nu met dit nieuwe spel bestookt. Ik heb er moeite mee dat dit zo hard en agressief gaat. De grote belangstelling voor de kraslote rij heeft mij verrast". Verzekeraar wil medicijnen van drogist vergoeden Het KLOZ, de organisatie van particuliere ziektekostenverze keraars, overweegt bepaalde door drogisten geleverde zelf zorgmiddelen te gaan vergoe den. De KLOZ zal vandaag met de organisatie van drogisten een modelovereenkomst slui- lgens M. Bontje van het KLOZ gaat het om een groep zelfzorg medicijnen die, zonder recept, bij apotheker en drogist te koop zijn en die niet worden vergoed via de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ). Ze zit ten bij sommige verzekeraars wel in de aanvullende verzeke ring, maar tot dusver alleen als ze bij een apotheker worden ge haald. De totale omzet aan deze zelfzorgmedicijnen beloopt vijf honderd miljoen gulden. Hoe groot het aandeel van de drogis ten is en welk deel daarvan eventueel zal worden vergoed, kan Bontje nog niet zeggen. Advocaten blijven bij standpunt arnhem gpd-a De advocaten van de zes ver dachten in de Eper incestzaak hebben het gerechtshof in Arnhem afgelopen zaterdag geprobeerd ervan te overtui gen dat alleen vrijspraak op zijn plaats is. Volgens hen be vat de zaak een warwinkel van beschuldigingen, ontken ningen, fouten, onzorgvuldig heden, onvolkomen bewijzen en medische onmogelijkhe den. De raadslieden, die hun krachten hebben gebundeld, getuigden opnieuw van hun ongeloof in de geuite beschul digingen. De aangiften heb ben een 'sprookjesniveau', de politie heeft van het onder zoek een 'enorme chaos' ge maakt en sommige getuigen zijn op 'vlerkerige' wijze on dervraagd. De verdediging meent dat slachtoffer Yolanda, die aan toonbare onwaarheden heeft verteld, net zo min als haar ouders in staat is betrouwba re verklaringen af te leggen. „Men is naar de aangeefster niet confronterend genoeg geweest", aldus de advocaten. Er werd uitgebreid stilge staan bij het tot stand komen van de aangifte van Yolanda. Er is volgens de raadslieden gerommeld met de datum, maar ook met de inhoud. Het hof schortte zaterdag de behandeling van de zaak op tot vanmiddag. Dan gaan de procureur-generaal en de advocaten opnieuw in discus sie en krijgen de verdachten het laatste woord. Daarna neemt het hof twee weken de tijd om tot een uitspraak te komen. Het hof doet alleen eerder uitspraak als een of meer verdachten worden vrij gesproken. rotterdam anp De wasmiddel-oorlog tussen Unilever en Proctor Gamble gaat onverminderd door. Kon digde Unilever afgelopen vrij dag nog aan de samenstelling van Omo Power te wijzigen. Proctor Gamble (Ariel) betwij felt openlijk dat Omo Power dan niet meer schadelijk is voor katoenen kleding. Unilever stelt op zijn beurt, dat P&G alleen maar uit is op het zaaien van onrust rond Omo Power. Unilever kwam onlangs op de markt met Omo Power. Het concern beweert dat daarmee op lagere temperaturen kan worden gewassen dan met an dere produkten. Dat is goedko per en milieubewuster. Proctor Gamble beweert dat het pro cédé, dat mangaan bevat, slecht is voor katoenen produkten. Unilever dreigde met een kort geding, waarop onderhandelin gen werden gestart. Vrijdag kondigde Unilever een wijziging 'in de samenstelling aan. Het kort geding werd ingetrokken, nadat Proctor Gamble had beloofd niet langer het woord 'power' te gebruiken op de ver pakkingen van Ariel. Topman John Pepper van P &G zegt nu dat ook het aange paste Omo Power waarschijnlijk een op mangaan gebaseerde 'accelerator' zal bevatten, al zal die in mindere mate aanwezig zijn. Uit eigen testen van P&G blijkt, aldus Pepper, dat zelfs als de hoeveelheid mangaan-acce- lerator tot eentiende wordt te ruggebracht, er nog steeds spra ke is van 'abnormale textielbe- schadiging'. P&G probeert zijn gelijk on der meer te bewijzen aan de hand van een rapport van on derzoeksinstituut TNO. Vergele ken werden Omo Power, Omo Micro Plus en Ariel Ultra. Ka- Het succes van De krasloterij overtreft ieders verwachtingen. Daardoor kan het gebeuren dat de krasloten bij uw Lotto-winkelier tijdelijk zijn uitverkocht. Maar maak u geen zorgen. Over twee weken is het weer vaak raak voor 'n knaak.' Vanaf dinsdag 21 juni zijn ze weer volop verkrijgbaar: Ondertussen kunt u het beste knaken sparen of een kansje wagen met een van de andere leuke spelletjes van De Lotto. Ook daarvan gaat de opbrengst naar goede doelen. Loterij Een van de leuke spelletje; van Q toenen kleding en ander huis- houdtextiel werden gewassen op zestig en negentig graden. De werldng van Ariel Plus en Omo Micro Plus bleek in orde. Omo Power bleek na minder dan twintig wasbeurten op zes tig graden bij zes van de vijftien kledingsfukken scheuren en ga ten te veroorzaken. De TNO-onderzoekers con cluderen dat de oorzaak van de slechte resultaten van Omo Po wer verklaard 'zou kunnen wor den' door het gebruik van man gaan. De Unilever-woordvoer- der is daarvan niet onder de in druk. Volgens hem is Omo Po wer twee jaar door consumen ten thuis beproefd, voordat dit wasmiddel op de markt kwam. De consumenten bleken posi tief en de proeven wezen niet op schade, aldus de Unilever- woordvoerder. Tweede Kamer eist rust in IRT-kwestie den haag gpd middelburg Prinses Juliana en de Dalai Lama, de geestelijk leider van Tibet, hebben duidelijk dikke pret. De 'godkoning' van Tibet kreeg zaterdag in Middelburg de internationale Four Freedoms Me dal voor zijn onvermoeibare kruis tocht voor de bevrijding van zijn land en volk, dat al 44 jaar wordt onderdrukt door de Chinezen. Prinses Juliana was eregast op de bijeenkomst die sinds de hon derdste geboortedag van Franklin Roosevelt (1882-1982) jaarlijks afwisselend in New York en Mid delburg wordt gehouden. De fa milie Roosevelt komt oorspronke lijk uit Zeeland. Behalve de Dalai Lama werden ook Sadako Ogata, de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties, G. M. Riegnervan het Joods Wereldcongres, de Duitse journaliste en uitgeefster van Die Zeit Marion grafin Dönhoff en Zdravko Grebo uit Sarajevo onder scheiden. De laatste is oprichter van een onafhankelijk radiostation in deze stad. foto anp paul stolk De Tweede Kamer wil van mi nister Kosto van justitie de ver zekering dat het demissionaire kabinet geen nieuwe plannen maakt voor de bestrijding van de georganiseerde misdaad. Dit naar aanleiding van een uitge lekte notitie van procureur-ge neraal Gonsalves van Den Bosch. In de notitie suggereert Gonsal ves dat de directe zeggenschap over alle interregionale recher cheteams (IRT's) en een nog op te richten landelijk recherche team naar hem zou moeten gaan. De Kamer blijkt fel gekant te gen deze plannen. Twee weken geleden sprak een kamermeer derheid zich ook al uit tegen verdere stappen in de IRT- kwestie door het demissionaire kabinet. Het blijkt dat procureur-ge neraal Gonsalves na het aftre den van de ministers via een 'intern discussiestuk' alsnog probeert de zeggenschap over onder meer de IRT's te reorga niseren. Op initiatief van het D66-kamerlid Kohnstamm, voorzitter van de kamercomms- sie voor politiezaken, worden vandaag namens D66, WD en CDA hierover schriftelijke vra gen gesteld aan minister Kosto. De kamerleden willen de verze kering dat geen enkele beslis sing wordt genomen over de toekomst van de IRT's voordat er een nieuw kabinet zit. den haag gpd Een meerderheid van de WD- kiezers (tachtig procent) is, on der voorwaarden, voorstander van een paarse coalitie. Dat blijkt uit een onderzoek van bu reau Intomart onder 411 WD- kiezers. Wat hen betreft moet de WD vasthouden aan de ei gen ideeën inzake criminali teitsbestrijding en asielzoekers. Bijna tachtig procent van de WD'ers gaat akkoord met een PvdA'er als premier als het re geerakkoord door de beugel kan. Voor 21 procent is Bolke- stein het beste alternatief, ge volgd door Van Mierlo en Wie- gel. De beoogde coalitiepartners PvdA, WD en D66 zijn het on eens over extra bezuinigingen van zo'n zeven miljard gulden. Het betreft hier een financieel gat van het vorige kabinet (5 miljard gulden) alsmede een reeds voor 1995 beloofde las tenverlichting van twee miljard gulden. De PvdA wil die zeven miljard laten meetellen in het pakket bezuinigingen en lasten verlichting dat de paarse coali tie nog overeen moet komen. De WD wil dat niet. De Vaticaanse krant Osservatore Romano heeft zaterdag de Ne derlandse wetgeving inzake eu thanasie op één lijn gesteld met de gaskamers van het Derde Rijk. Het was niet voor het eerst dat het Vaticaan zo fel uithaalde naar Nederland. Vorig jaar fe bruari trok monseigneur Sgrec- cia, secretaris van de pauselijke raad voor het gezin, al een ver gelijking met Hitler-Duitsland. Minister Kooijmans (buiten landse zaken) ontbood daarop de nuntius in Den Haag. Deze zei dat de uitspraken \^an Sgrec- cia niet het officiële standpunt van het Vaticaan weergeven. Kardinaal Simonis, voorzitter van de Nederlandse bisschop penconferentie, noemde de ver gelijking met Hitler-Duitsland 'betwistbaar'. Hij is echter wel van mening dat de gevolgen van de euthanasieregeling 'bij zonder ernstig' kunnen zijn. In november zei bisschop Ernst, vice-voorzitter van de houten pi eter couwenbergh Drie jaar geleden waren de Ne derlandse Spoorwegen nog en thousiast op zoek naar verster king van het conducteurs korps. Met spoed werden vier honderd nieuwe mensen ge zocht om het gevoel van veilig heid voor NS'ers en reizigers te vergroten. Nu, 36 maanden la ter, wil het bedrijf met dezelfde haast 360 conducteurs kwijt. Desondanks garanderen de Spoorwegen dat de service en dienstverlening in de treinen zal verbeteren. Het riekt naar weinig consistent beleid. Toch is er voldoende veranderd om die plotselinge ommekeer te verklaren. Het be langrijkste is dat de NS een commercieel en vooral renda bel bedrijf willen worden. Der halve wordt zeer scherp op de kosten gelet, zeker nu de over heid de financiële gaten niet meer wil dichten. 'n die situatie zal het bedrijf di rect ingrijpen als bijvoorbeeld de verwachte groei van het rei- zigersvervoer tegenvalt. En niet zoals vroeger schouderopha lend een blik richting Den Haag werpen. In het recent gepubli ceerde jaarverslag laten NS we ten dat het aantal reizigerskilo meters de komende vijf tot zes jaar niet of nauwelijks zal groei en. Het afgelopen jaar was in dat opzicht al een signaal, er was sprake van een lichte da- ling. Maar er is meer. In absolute aantallen is met de nieuwe dienstregeling het aantal trein diensten met vierhonderd ver minderd. De zeer vroege en late treinen rijden niet of minder frequent. Deze uitdunning heeft natuurlijk ook gevolgen voor het rijdend personeel. Bovendien waren en zijn de NS een weinig efficiënt bedrijf. Conducteurs en machinisten brachten ten minste twintig procent van hun acht-urige werkdag door met wachten op hun trein, koffie drinken of wat rondhangen. De weekroosters waren een chaos. Daar is dit jaar voor het eerst enige orde in aangebracht. Het is nog maar een eerste aan zet. Want echt rigoureuze maat regelen zijn nog achterwege ge bleven. Zo liggen de plannen voor de 'netwerk gebonden in zet' (het beroemde rondjes- rond-de kerk rijden) op de dis cussietafel. Er wordt intussen wel op kleine schaal geëxperi menteerd met conducteurs die van begin tot eind een trein be geleiden, bijvoorbeeld van Maastricht naar Zandvoort. Voornaamste oogmerk van de NS is daarmee de service rich ting passagiers te verbeteren. Daarvoor hebben de conduc teurs op dit moment geen tijd, omdat ze halverweg de rit al weer overstappen naar een an dere trein. Bijkomend voordeel is wel dat de inzet van deze mensen een stuk efficiënter wordt. Zij verliezen immers geen tijd bij het overstappen. Kortom, als deze plannen over een tot twee jaar worden door gevoerd, zullen opnieuw con ducteurs overbodig worden. Hoeveel valt nu moeilijk in te schatten, maar dat er een nieu we 'efficiency-slag' zal worden gemaakt, is nu al duidelijk. Ten zij een nieuw kabinet de trein plots gaat bevoordelen ten op zichte van de auto. Overigens ontstond het aan trekken van vierhonderd con ducteurs drie jaar geleden in een crisissituatie. Na de moord op een collega in Harlingen was voor de conducteurs de maat vol. Zij eisten maatregelen om de agressie te bestrijden en zet ten zowel de NS-directie als de bonden voor het blok. In spoedonderhandelingen hebben die samen geturfd hoe veel er nodig was om de gemoe deren te bedaren. Vierhonderd was in elk geval zeker niet te weinig, maar uit de losse pols berekend, bevestigt een vak bondsman. Ook binnen de mu ren van de NS wordt erkend dat het een erg dure, politieke ma nier is geweest om arbeidsrust te kopen. bisschoppenconferentie, dat de Nederlandse bisschoppen niet gelukkig zijn met de reactie van het Vaticaan op de euthanasie wet, die toen door het parle ment was aangenomen. De Os servatore Romano had de wet een monsterlijke misstap ge noemd. Het ministerie van buiten landse zeiken liet gisteren weten dat eventueel pas vandaag zal worden gereageerd op de jong ste publicatie in de krant, als er al een reactie komt. Chauffeur zonder rijbewijs op pad met scholieren Een slingerende bus met daar in 24 schoolkinderen was het afgelopen weekeinde voor de politie reden genoeg om de bus naar de kant te halen. Een dronken chauffeur, zo ver moedden de agenten, maar de man achter het stuur bleek geen druppel te hebben ge dronken. De bestuurder, een 40-jarige Amsterdammer, had de bus absoluut niet in zijn macht omdat hij geen rijbewijs heeft. Voor de man zelf en voor de -particuliere Amsterdamse bus onderneming die hem had in gehuurd, was dat geen beletsel om hem met een schoolklas op reis te sturen. De begeleidsters van de kin deren verklaarden later blij te zijn dat ze werden aangehou den. Ze hadden onderweg doodsangsten uitgestaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3