9 Bruguera is weer de beste 'Tennismuurtje' Sanchez zet Pierce terug op aarde Sport HEB ZEI DAT Rienks voelt zich in de steek gelaten TJ MAANDAG 6 JUNI 1994 Sergi Bruguera houdt van avontuur. Delta-vliegen, bun gee jumping, parachute-springen, kanovaren in wild wa ter, als het maar spannend en riskant is. Daarbij vergele ken is tennis eigenlijk maar een duffe bezigheid voor de man die gisteren zijn titel op Roland Garros prolongeer de. Bruguera heeft altijd te veel energie gehad om alleen tennis te spelen. Op school was hij goed in voetbal, judo en basketbal. Het liefst wilde hij alle sporten tegelijk be oefenen. Dat zijn vader Luis hem vijftien jaar geleden een zelf aangelegde tennisbaan opstuurde, is achteraf toch geen verkeerde keuze geweest. Zoals ook de coaching door vader Luis tot op de dag van vandaag goed uitpakt. Spaanse koning Juan Cados speciaal voor hen op de tribu nes had plaats genomen. Bruguera lijkt zich met zijn maat 45 (hij gooit zijn versleten tennisschoenen nooit weg, maar bewaart ze in een speciale kamer) steeds makkelijker over de baan te bewegen. Met speels gemak slaat hij de ballen vanaf de baseline terug. Veel topspin, soms een ordinaire 'moonball' die vijf meter boven de netband uitkomt, maar altijd akelig pre cies bij de lijnen. Hij is geen ty pische hardhitter als Courier, de man die hij afloste als Roland Garros-kampioen. Bruguera is meer allround. Hij kan volleren en gebruikt zo nu en dan een attractief dropshotje. In Parijs was hij superieur. Zijn ongeslagen reeks in de af gelopen twee jaar doet een beetje denken aan de hegemo nie van zijn landgenoot Miguel Indurain in de Tour de France. De Fransen konden zich giste ren met een gerust hart overge ven aan de herdenking van D- day, want in Stade Roland Gar ros was het een Spaanse fiesta, die werd ingezet door Arantxa Sanchez die bij de vrouwen de hoofdprijs greep. Met Berasategui-Bruguera beleefde het Grand Slam-tennis de eerste Spaanse finale in de historie. Bruguera trad met zijn tweede titel bij de Open Franse in de voetsporen van zijn land genoot Manuel Santana die in '61 en 64 won. Andres Gimeno zegevierde tussendoor nog in GPD-VERSLAGGEVER De 23-jarige gravelspecialist viel vorig jaar, toen hij zijn eerste Grand Slam-titel veroverde ten koste van Jim Courier, nog om van verbazing. Deze keer was het al een beetje gewoon dat hij 'Parijs' won. De afgelopen twee weken was hij eigenlijk geen moment in gevaar. Het sensa tionele gevoel, de spanning die hij beleeft in zijn hobbies, be kroop hem in geen enkele par tij. Hij verloor in zeven duels slechts twee setjes. Tennis is zijn brood en Bruguera speelt het vakbe kwaam. Vooral op gemalen bak steen. De Spaanse finale tegen zijn vriend Alberto Berasategui was ondanks het behoorlijke ni veau een weinig spannende vertoning. De regerend kam pioen kwam tegen de nummer 23 van de wereld nooit echt in problemen: 6-3, 7-5, 2-6, 6-1. Een Spaanse middag op Rol and Garros, zonder al te veel Zuideuropees temperament. Berasategui, de 20-jarige verras sing van het toernooi (al was het maar vanwege zijn rare grip waardoor hij het racket niet draait maar als een soort ruiten wisser gebruikt) had in de eindstrijd weinig in te brengen tegen de ijzig kalme Catalaan, die dit jaar nog geen toernooi won en onlangs nog in Rome verstek moest laten gaan van wege een schouderblessure. Ritme Bruguera: ,,Het was een voor deel dat ik Alberto goed kende. Na twee sets werd ik behoorlijk vermoeid, het waren lange ral lies. Maar gelukkig hervond ik in de vierde set mijn ritme." Twaalf maanden geleden kon hij vanwege de kramp amper nog zijn bokaal afhalen, dat viel nu reuze mee. De beide finalis ten vonden het een eer dat de '72. Handicap Het Spaanse tennis floreert als nooit tevoren. Er staan op dit moment elf spelers in de top 100. Toch hebben de Spanjaar den een enorme handicap, want ze kunnen eigenlijk.alleen goed uit de voeten op het rode gruis. Gimeno zei het treffend: „Wij spelen in Parijs goed om dat we het hele jaar op gravel trainen. Er liggen in ons land amper andere banen. Het is meteen ook onze handicap voor de toernooien op gras, beton en rubber." De roots van het Spaanse ten nis liggen in Barcelona. Bijna el ke prof is Catalaan en de stad is nu nog steeds het tenniscen- trum van het land. De finalisten van gisteren zijn niet toevallig allebei inwoner van Barcelona. Sergi Bruguera, die gisteren een slordige miljoen gulden op streek, is de nieuwe ster in het land van de gravelbijters. Vol gens Luis Bruguera is de kracht van de relatie tussen hem en zijn zoon de betrekkelijkheid die ze allebei inzien van het succes. „Toen Sergi vorig jaar Parijs wisten moment was en dat er nog genoeg werk lag. We we ten waar we mee bezig zijn. Va- der-zoon als coach-pupil kan moeilijk zijn. maar ik ik zit nooit op zijn rug." Vorig jaar maart leek het niet temin tot een uitbarsting te ko men tussen vader en zoon. Luis zat op de tribune tijdens de Da- vis Cup-wedstrijd Spanje-Ne- derland en zag zijn zoon (geestelijk) instorten tegen Mark Koevermans. Het luidde de nederlaag in van Spanje en Luis Bruguera kon zijn zoon wel aanvliegen. Twee maanden la ter won de man die tegen Oran je een wrak was op Roland Gar ros. Het racket waarmee hij des tijds de titel veroverde hangt in dat het het Nou Camp-stadion van Bar celona. Hij is vaste supporter van de club van Cruijff en Koe- Toch zal Sergi Bruguera het niet alleen bij de Open Franse moeten laten zien. Als hij een echte wereldtopper wil worden moet hij ook in andere Grand Slants scoren. Hij heeft de laatste vier jaar Wimbledon ge meden, iets wat men een prof snel kwalijk neemt, zeker als-ie winnaar is van de Open Franse. Over twee weken zal Sergi Bruguera wel aantreden aan de Church Road waar hij in '90 zijn eerste en enige wedstrijd won. Tennissen op gras is voor hem zoiets als jezelf aan een elastiek naar beneden laten vallen van grote hoogte. Een uitdaging. GPD-VERSLAGGEVER Mary Pierce vertoefde dagen lang in het rijk der engelen na haar wonderlijke overwinning op Steffi Graf. Gisteren keerde ze terug op aarde en werd ze vastgezogen in de zandbak van Stade Roland Garros. Het la chende, lichtvoetige meisje met de goddelijke forehand was op eens niet meer dan een herin nering. Tegen Arantxa Sanchez ging ze in de eindstrijd van de Open Franse roemloos tenon- der in twee sets: 6-4,6-4. Na bijna vier jaar kreeg een Grand Slam-toernooi bij de vrouwen weer eens een winna res die niet Graf of Seles heet. In 1990 won Gabriela Sabatini de US Open, daarna was het der tien keer Graf of Seles. De eindstrijd in Parijs werd ge speeld door de twee enige speelsters in het circuit die dit jaar een keer de Duitse ster hadden verslagen. Sanchez, de Spaanse nummer twee van de wereld, incasseerde op Roland Garros haar tweede hoofdprijs. In 1989 won ze reeds als 17-jari ge en was ze de jongste winna res ooit in de Franse hoofdstad. De 19-jarige Pierce deed gis teren op het centre-court weer een beetje denken aan het la biele kind van een paar jaren geleden, toen vader Jim Pierce haar nog trainde en sloeg. Een dagje bedenktijd had haar niet geholpen. In regenachtig en winderig Parijs werd zaterdag avond nog wel een begin ge maakt met de vrouwenfinale, maar de pret was van korte duur. Op het moment dat werd afgeblazen keek Sanchez tegen een 2-1 acherstand aan en stond ze op eigen service met 30-40 achter. Sanchez ging met een breakpoint tegen naar bed, maar sliep goed. Ze wist dat de langdurige onderbreking Mary Pierce het meest pijn zou doen. Dat bleek zondagmiddag na de hervatting. Pierce scoorde nog wel 3-1, kreeg zelfs kansen op 4-1, maar Sanchez hield het hoofd koel en buitte haar routi ne en ervaring optimaal uit. De 22-jarige baseliner uit Bar celona is een levend tennis muurtje. Niet mooi om te zien, maar ze 'brengt wel alles terug. De regenval in de lichtstad maakte de baan zwaar en traag. Waar Pierce tegen Graf nog lek ker tempo kon spelen, werd door Sanchez alle snelheid uit de rally gehaald. Geduld was èen schone zaak voor de terrier, die in vier eerdere gen met Pierce al drie keer won en nu voor haar vierde zege een miljoen gulden incasseerde. Sven Groeneveld bekeek de teleurstellende eindstrijd vanaf de coach-box met gemengde gevoelens. Hij kent beide speel sters goed. De 28-jarige Neder landse tennistrainer was ooit de hitting-partner van Sanchez en is nu assistent-coach van Mary Pierce. Groeneveld was ooit de num mer zeven van ons land, maar ging zich later richten op het trainerschap. Hij begon bij Mo nica Seles als hulpcoach. Ver volgens bood hij zijn diensten aan bij de familie Pierce, waar de losgeslagen vader Jim toen nog met harde hand regeerde. Maar omdat Mary meer naar Groeneveld luisterde dan naar haar tirannieke Amerikaanse pa, werd de samenwerking weer rap opgezegd. Hij kwam in de staf van de Japanse Kimiko Date en de Spaanse Sanchez, maar keerde onlangs terug bij Pierce, die net als haar Franse moeder Yannick de moeilijk handelbare Jim aan de kant heeft gescho- Nick Bollettieri is hoofdcoach van het talent met de lange vlecht. Hij pakte haar in het be gin hard aan. Zei dat mooie Mary vele kilo's te zwaar woog en op de baan 'stom bezig was'. Kampioenenkweker Bollettieri is rechtlijnig, net als zijn tennis- opleiding. De lijfspreuk van de immer gebruinde en gebrilde coach is 'hit the hell out of the ball'. Hij zegt het vijf keer per interview. De uitgekotste Jim Pierce heeft overigens afgelopen week einde via een Amerikaans tv- station laten weten dat hij spijt heeft van zijn vroegere daden. Hij zou zijn dochter graag weer willen zien spelen. Ook voegde hij de verslaggeefster nog toe: „Die Bollettieri rijdt nu rond in mijn Ferrari." Arantxa Sanchez (links) laat zich feliciteren door Mary Pierce. De Spaan se won voor de tweede maal in haar carrière het toernooi van Roland Garros. foto epa 'eel- Ruud Gullit in SI, nog voordat hij het trai ningskamp in Noordwijk verliet: „We moeten beseffen dat we al lemaal maar één belang hebben: het Nederlands elftal. Idem: „Ik vind wel dat een WK met een schone lei moet beginnen. Niet liggen zeiken over wat er geweest is. Het is allemaal niet leuk ge weest vooreen aantal partijen en nu moeten we aan een nieu we episode beginnen. Niet stoken, dat is niet in het belang van het Nederlands elftal. Oud-Oranje-doelman Jan van Beveren, over de inbreng van voormalige 'Eu ropese toppers' in de opleiding van de Amerikaanse voetbaljeugd, in het blad 'Amerika': „Ze verkopen zich zelf als de beste voetballer in de we reld. 'Veertien jaar Engelse league', word je dan verteld. Maar als ik zo ie mand ernaar vraag, weet ik dat hij liegt, want ik ken die teams uit die tijd. Er zijn ook veel Iraniërs, en ja, die hebben allemaal voor het nationale elftal gespeeld. De Amerikaanse sportjourna list Barry Lorge in Sport Inter national, en zijn kijk op de Da- vis Cup-ontmoeting Neder- land-Amerika: „Daar ligt men hier niet van wakker. Haarhuis is een redelijk bekende naam. The man who lost from jimmy Connors. En Krajicek kennen ze van diens de nigrerende uitspraken over het vrouwentennis. Heeft hij daar overigens ooit spijt van gekre gen?" Tom Gullikson, coach van het Amerikaanse Davis Cupteam in SI over het WK voetbal: Doet Nederland ook mee aan het WK? Leuk! Dan komen ze misschien in de finale tegen Amerika. De Amerikaanse atletiektrai- ner Randy Huntington in SI over het WK voetbal: Willy Banks (de voormalige hinkstapspringer) heeft me ver teld dat het een groot succes wordt, het WK". Sommige wed strijden zijn zelfs uitverkocht. Omdat er zo veel Nederlanders komen kijken? Ah, dat zei hij er niet bij. Barry Lorge over het WK: „Na het WK komen de World Series. Honkbal dus. Dat is nog groter, dat is Amerikaans, dat zal de interesse voor voetbal doen vervagen ën dan is voetbal weer wat het voor het WK was: een sport voor kinderen. Jeffrey Kooistra (NEC) in VI: „Ik ga echt niet steeds met de pest in mijn lijf naar NEC rij den. Als het niks wordt, ga ik hier lekker in de tuin 'eentegene- nenmet m 'n zoontje. Arie Haan in NRC Handelsblad: „Als het Nederlands elftal in het huidige concept blijft voet ballen, is de afwezig heid van Gullit geen verlies. Idem: „Ik heb zelf ook wel eens bedankt. En achteraf dacht ik: wat ben ik toch een klootzak geweest. Hij (Gullit, red.) doet het de derde keer. alv Frank Rijkaard in De Volks krant: „Je moet op dingen terug kun nen komen, anders heb je geen ontwikkeling doorgemaakt. Dat hoort bij een mensenleven. Ajacied Marc Overmars in VI op de vraag wat hij vindt van een paarse coalitie: „Dan moet je me eerst uitleggen wat het inhoudt. Het zegt me niets, is misschien niet best, maar ik heb de tijd niet om me erin te verdiepen. Pieter Huistra, voetballer van het Schotse Glasgow Rangers: „Een paarse coalitie zie ik niet zitten. Te veel standpunten lig gen lijnrecht tegenover elkaar. Dat kan nooit wat worden. Het seizoen van de zo succesvolle reserves van Quick Boys is voor trainer Freek Rienks uitgelopen op een fiasco. Rienks, trainer van het tweede, moest afgelopen zaterdag met zijn ploeg in Leeuwarden de strijd aangaan om het landskampioenschap van de reserveteams. Maar de Katwijker deed dat met frisse tegenzin. Het liefst was Rienks gewoon thuis gebleven. Maar uit goed fatsoen ging hij toch De onvrede van de Katwijkse trainer had te maken met het feit dat hij een aantal waardevolle krachten moest afstaan aan Quick Boys 1 dat op dezelfde dag voor de KNVB- beker tegen Quick H. moest aantreden. Rienks voelde zich door het bestuur in de steek gelaten, omdat hij niet het idee had dat dat er allies aan had gedaan om de wedstrijd van één, die voor 12 juni moest worden gespeeld, te verzetten. Rienks miste zaterdag Hans Rovers, Jan Jeroen Schaap en André van der Oever. Rienks: „Ik ben zeer teleurgesteld. Je bent een heel jaar lekker bezig met de groep en dan vinden ze het nodig om voor zo'n belangrijk toernooi deze jongens bij me weg te halen. Ik weet bijna zeker dat we anders voor de derde keer die titel hadden binnengesleept. En dat zou ook leuk geweest zijn voor de vereniging. Of niet soms?" Al met al lijkt de verstandhouding tussen Rienks en Quick Boys na dit weekeinde behoorlijk vertroebeld. Dat is op z'n zachtst gezegd opmerkelijk. De als hoofdtrainer naar Ter Leede vertrekkende Rienks is een Katwijker in hart en nieren, speelde jarenlang in de hoofdmacht en zwaajt al drie jaar mede de scepter over de zeer brede selectie van Quick Boys. Voor wedstrijdsecretaris Arie de Vreugd klonk het slechte nieuws van Rienks niet bepaald als muziek in de oren. De Vreugd: „Ik vind het vreemd dat hij z'n onvrede op deze manier, via de pers, uitspeelt. Ruim een week geleden was het al bekend dat we met het eerste op zaterdag tegen Quick zouden spelen. We hebben niet alleen rekening te houden met die club, maar ook nog eens met onze velden die vanaf maandag niet meer bespeeld mogen worden. Bovendien werken we bij Quick Boys met behoorlijke grote groepen en dus had hij spelers uit het derde erbij kunnen betrekken of desnoods een paar A-junioren. Daar zitten tenslotte ook een paar goede knapen bij." „En wat ik ook niet begrijp", gaat De Vreugd verder, „is dat hij zich afgelopen donderdag niet op de training gemeld heeft en alles heeft overgedragen aan de begeleider. Ach, hij neemt volgend seizoen twee spelers van ons mee naar Ter Leede, dus wat moet hij ons verwijten? Misschien zijn het wel frustraties omdat hij geen hoofdtrainer bij ons is geworden. Als hij de bal kaatst kan hij hem terug venvachten", aldus De Vreugd. Bij het vernemen van deze laatste uitspraken neemt de verbazing bij Rienks alleen maar toe: „Het was al een tijdje bij de club bekend dat ik op die bewuste donderdag bij Ter Leede een fotosessie had. En dat heb ik keurig op tijd gemeld. Wat die twee jongens betreft (Peter Vooys en Luc van der Hoeven), die heb ik zeker niet overgehaald. Ze zijn uit eigen beweging naar Ter Leede overgestapt. Nee, ik begrijp er allemaal niets van. Natuurlijk is het logisch dat het eerste voor gaat en dat er dan spelers uit het tweede gevraagd worden. Maar als ik spelers uit het derde laat meespelen, word je daar niet beter van. Aan de andere kant begrijp ik best wel dat Hans Rovers en Jan Jeroen Schaap erbij willen horen. Die moeten tenslotte volgend jaar verder." Rienks en Quick Boys in elk geval niet meer. RON HOOGENDAM Freek Rienks: teleurgesteld in Quick Boys. loekzuyderduin De Braziliaanse trai ner Carlos Alberto Parreira heeft de een medicijnman ingeschakeld. Hij hoopt nu dat zijn elftal bij de eerste wedstrijd tegen Rus land op 20 juni kan rekenen op steun van de goede geesten. De medicijnman verscheen in het trainingskamp in Californië. Hij gaf Romario een talisman en een hoofdtooi. Volgens de des kundigen staat of valt hiermee het succes van de Brazilianen in de Verenigde Staten. De spits van FC Barcelona ver telde niet heel erg gelovig te zijn. Maar hij voelde zich na het bezoek en de gebeden van de medicijnman wel fitter. Verde diger Branco merkte er daaren tegen weinig van. Hij sukkelt nog steeds met een rugblessure. Zo'n 5000 toeschouwers woon den de eerste trainingen van het Brazilaanse elftal bij. Daarna gingen de poorten voor het pu bliek dicht. Ook het hotel is her metisch afgesloten. „De voet ballers zijn hier alleen naar toe gekomen om de wereldtitel te winnen en niet om uitstapjes te maken", zei de bondscoach. Hij sprak berichten tegen dat het niet zou boteren tussen Ro mario en Bebeto. In het vlieg tuig wilde de oud-PSV'er niet naast zijn collega zitten. „Tij dens de trainingen zijn ze voortdurend samen en ze pra ten de hele dag over voetbal." I 1 en trainingskamp in j vogelvlucht. 23 mei: Grand Hotel Huis ter Duin opent zijn poor ten. Gullit is terug en zegt er he lemaal klaar voor te zijn. De Wolf krijgt er meteen al zware hoofdpijn van. 24 mei: Quick Boys (uit) wordt met 5-1 verslagen. Het legioen begint serieus aan de wereldtitel te denken. 25 mei: Nieuws! De Bil. Berg kamp tot nader orde langs de kant. Rel! Advocaat weigert aan vankelijk mee te doen aan ac- tietje rond tonnetje hollandse nieuwe. Houdt niet zo van ha ring. CNN stuurt cameraploeg. 26 mei: Paniek! Bij het maken van trappende beweging tegen bal krijgt Blind „acuut pijnmo- ment" (citaat bondsarts Kessel) in lies. Gevreesd wordt voor zijn toekomst. 27 mei: In zijn eerste interland sinds april 1992 verslaat goede Gullit Schotland, 3-1. Foto's wij zen uit dat bij Blind geen sprake is van een spierscheuring. We gaan nog steeds met-z'n allen naar Amerika (C.A. Ribbens, ja nuari 1993). 28 mei: Of de bondscoach al heeft vernomen dat Gullit een dag eerder kritiek had? Advo caat, beetje stoer: „Ik bepaal wat hier gebeurt." 29 mei: Vrije dag voor de jon gens. 20.15 uur (precies): Gullit belt Advocaat. 20.30 uur (plus minus): Gullit legt op. 30 mei: Were where you the day that Gullit cried? 31 mei: Noordwijk, Moordwijk. Aanvoerder en woordvoerder Koeman blikt terug op „de affai re": „Ik word er niet goed van." Na Gullit verdwijnt ook De Bil uit het trainingskamp. Berg kamp speelt weer. 1 juni: En Advocaat sprak: „Sta op en loop." En „San Marco" liep weer. Hongarije wordt met 7-1 verslagen. En we zwaaien met z'n allen naar Milaan. 2 juni: Oranje vist in Volendam. Advocaat vangt bot in Italië. Medische staf Milan spreekt ve to uit over komst Van Basten. 3 juni: Bosman valt in. Is opval lend. Was tot nu toe slechts af gevallen. 4 juni: Oranje verslaat „gast heer" SJC met 6-0. „We gaan optimistisch naar Amerika", zegt Advocaat. 5 juni: Einde oefening. Nu be gint het pas. Sergi Bruguera slaat i landgenoot voor. dubbelhandige backhand in zijn partij tegen Alberto Berasategui. Bruguera bleef zijn foto epa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17