-Katwijk gelooft nog |in de zaterdagtitel I Nerveus VCL loopt promotie mis IjKNVB eist stewards bij alle voetbalclubs Quick Boys maakt na de pauze nog veel goed 14 MAANDAG 6 JUNI 1994 Reserves van Quick Boys slechts derde LEEUWARDEN De reserves van Quick Boys zijn er niet in geslaagd om voor de derde maal in suc cessie landskampioen bij de zaterdagamateurs te worden. In Leeuwarden moest de Katwijkse formatie van de naar Ter Leede vertrekkende trainer Freek Rienks genoe gen nemen met de derde plaats. De Katwijkse ploeg moest het in Friesland opne men tegen de tweede teams van DOSK, gastheer Blauw Wit '34 en Sparta Nijkerk, de uiteindelijk winnaar. Quick Boys dat zwaar gehandicapt aantrad, kwam in de ope ningspartij - de wedstrijden duurden tweemaal 25 minu ten - tegen DOSK met een 1- 0 zege goed uit de startblok ken. Het winnende doelpunt werd na tien minuten in de tweede helft gescoord door Kees Haasnoot. Echter, in de tweede wedstrijd tegen Blauw Wit '34 (0-0) brak het gemis van een aantal waar devolle (voorhoede) krachten de Katwijkers danig op. Quick Boys' had ook deze wedstrijd onder controle, maar kon in aanvallend op zicht geen vuist maken. Wel kreeg Peter Vooys in de laatste minuut een ideale kans vanaf de strafschopstip om zijn ploeg naar de zege te schieten. Vooys mikte echter op de paal. In de derde en laatste wedstrijd tegen Sparta Nijkerk kreeg het risico's ne mende Quick Boys in de vorm van twee tegentreffers de rekening gepresenteerd. Tussendoor had Nico Kulker (oog-in oog met de vijande lijke doelman) zicht gehad op de gelijkmaker. Hiermee sloot Rienks het seizoen te leurstellend af (zie verder Er Tussen In). Ook na nederlaag tegen getergd ACV eer Van iedere rechtgeaarde Katwijk-supporter mag de kam- het pioenscompetitie tot Sint-Juttemis duren. Zelfs in juni, in de stromende regen, in het ruim 200 kilometer van de ,en Zuidhollandse kust gelegen Assen begroetten acht busla- iat. dingen Katwijkers zaterdag de eerste nederlaag zonder wanklank. Ook na de schlemielige uitglijder bij ACV (2-1) bleef het geloof in een goede afloop rotsvast. Remise in de afsluitende thuiswedstrijd tegen DOVO volstaat aan staande zaterdag voor de titel 'zaterdagkampioen van Nederland'. ASSEN TIM BROUWER DE KONING Katwijk moest in het drijfnatte Assen vooral even slikken, om- idat het nauwelijks meer gewend |is om belangrijke wedstrijden te verliezen. En hoe gek het ook klinkt, eigenlijk was de uitbeurt bij de Asser Christelijke Voet balvereniging gespeend van grote belangen. Alleen bij een ruime overwinning van Katwijk de hadden de fans hun vreugdevu- aat ren niet tot het treffen met DO- ch- VO op 11 juni droog hoeven te ge- houden, al- ?en Eilander ijd. Daarbij kwam, dat ACV onge- ad' acht het resultaat van afgelopen hij zaterdag de kampioenspoule als !Og laatste zou beëindigen. DOVO- vas trainer Wim Eilander had er aij. echter in zijn onuitsprekelijke ian wijsheid voor gezorgd, dat Kat- aks jwijk in Assen een getergde te genstander aantrof. Met uitla- 3p- tingen als 'ACV is een schande er- voor deze kampioenscompeti- 2U- tie' en 'Eigenlijk had DOVO met die io-0 van ACV moeten winnen' Dh in een Drents dagblad had hij )n" het land van Bartje op zijn kop /se gezet. 1Z° De pikante uitlatingen van Ei- het lander maakten verschillende stemmingen los bij ACV-trainer Johan Zandstra. „Mijn eerste re actie was: Dan laten we Katwijk maar met 6-0 winnen", zei de scheidende oefenmeester. „Maar nadat ik Eilander, die ik verder niet ken, had opgebeld, ben ik er anders over gaan den ken. Wij hebben de zaak uitge praat. Eilander had tegen die journalist gezegd, dat de wed strijd DOVO-ACV een aanflui ting was voor de kampioens competitie. Vervolgens heb ik de spelers gezegd dat ACV zich onafhankelijk zou opstellen en met opgeheven hoofd van het veld moest kunnen stappen. Ik heb voor de wedstrijd tegen Katwijk niet eens meer een wedstrijdbespreking gehou den." Dat de formatie van Zandstra zich voorbeeldig van haar spor tieve taak kweet, was een geluk voor het niet-Katwijkse gedeelte van het publiek, dat in de stro mende regen een bij vlagen aar dige wedstrijd kreeg voorge schoteld. Beide ploegen misten weliswaar belangrijke pionnen, maar streden op het scherpst van de snede. De bezoekers de den dat overigens pas, nadat een volkomen onnodig eigen doelpunt in de dertiende mi nuut hen had wakker geschud. Bij een poging om uit te verde digen schoot Kees Krayenoord de bal via aanvoerder Henk Langemaat langs zijn eigen doelman Hugo van Duyn (1-0). Misverstand De enige verklaring die trainer Kees Guyt na afloop kon vinden voor het opmerkelijke misver stand, was het ontbreken van automatismen in de Katwijkse achterhoede. Zonder de ge schorste Carlo van Zeist en Ken neth Braaf en de geblesseerde doelman Teun van Duyvenbode rammelde de laatste linie van de oranje-hemden vaker dan anders. „Toch krijgen de inval lers (Van Duyn, Johan Vogelaar, Wilfred Kwestro en in de aanval Stefan Roodakkers) van mij een pluim", haastte Guyt zich te zeggen. „Zij komen het hele sei zoen niet aan de bak en moeten er nu plotseling staan." De ijverige Roodakkers liet zien dat hij steeds meer op zijn taak berekend raakt. Hoewel hij een ander type spits is dan de geschorste Hans Zwaan, deed hij na een half uur waarvoor hij is aangetrokken: scoren. Een prachtige met zijn linkervoet verzonden voorzet van spelbe paler Pim Langeveld knikte hij bij de eerste paal onhoudbaar langs doelman Michel Schoen maker: 1-1. Na die geruststellende gelijk maker leek Katwijk de wedstrijd in zijn zak te hebben. De felle Assenaren trokken voorname lijk de aandacht met wilde char ges, waartegen scheidsrechter Bert Meertens van ACV 'testte' zaterdag met grote regelmaat de enkels v weg met geel. Bakker slechts met gele kaarten optrad. Met name Bert Meer tens kwam er na een onbesuis de actie tegen Langemaat met de prent van die kleur genadig af. Het was zuur dat dezelfde Meertens in d? slotfase dapper meehielp om Katwijk met een nederlaag naar huis te sturen. Uit een door Johan Pitstra op gezette aanval kogelde hij op de paal, waarna Arnold Bos in de herkansing scoorde: 2-1 Daarmee kreeg ACV zijn zin. De ploeg uit Assen sloot de kam pioenscompetitie op de valreep met een overwinning af. DOVO- trainer Eilander, die ACV met zijn uitlatingen ongetwijfeld had willen prikkelen tot een stunt tegen Katwijk, kreeg slechts gedeeltelijk zijn zin. Al leen als de getergde Assenaren Katwijk met een grotere neder laag hadden opgezadeld, zou den de Veenendalers op sport park De Krom aan een gelijk spel genoeg hebben voor de za terdagtitel. In plaats daarvan moet het elftal van Eilander zaterdag op het ongetwijfeld uitpuilende sportpark De Krom winnen van de tot op het bot gemotiveerde amateurkampioen uit Katwijk, die Braaf en Van Zeist dan weer in de gelederen heeft. Guyt: „Eerst moeten we deze neder laag verwerken. Maar ik geloof niet in verlies tegen DOVO, want dan wordt het alsnog een rampjaar." ACV-Katwijk 2-1 (1-1) 13. Langemaat 1-0 (e.d.), 30. Roodakkers 1-1, 81 Bos 2-1. Scheidsrechter: Bakker. Toeschou wers: 2000. Gele kaart: Feyen. Meer tens, Scholing (allen ACV),'De Ridder (Katwijk) Katwijk: Van Duyn; Kwestro. Pouw. Langemaat, De Kroon; Vogelaar, Lan geveld, Van der Plas; Krayenoord, Roodakkers, De Ridder Ier ROTTERDAM GPD ag. ^r" Alle clubs in het Nederlandse betaalde voetbal moeten per 1 augustus beschik- i*j ken over minstens 25 stewards. De I KNVB zorgt ervoor dat deze begeleiders jvan de eigen supporters kunnen worden (klaargestoomd voor hun taak. Een top is ter door de voetbalbond gereserveerd voor ,or ihet werven en opleiden van de stewards. en Volgens manager W. van Rhee van het >e~ bureau veiligheids- en accommodatieza- en ;ken van de KNVB staat het bij Feyenoord (ontwikkelde systeem van stewarding model in de rest van het land. „Echter mét aanpassingen," vertelt hij. „De filo sofie is overal gelijk, ze krijgen dezelfde opleiding. Het moet natuurlijk niet zo zijn dat bijvoorbeeld de politie in Maas tricht wordt geconfronteerd met Gro ningse stewards die er een heel andere manier van werken op nahouden. Slechts op details zullen er verschillen zijn. Zo mogen clubs zelf bepalen of de stewards moeten fouilleren." Hij benadrukt dat de clubs niet ver plicht zijn alle 25 stewards, die na hun opleiding door de BVO's worden betaald, bij elke wedstrijd in te zetten. Zitten er bijvoorbeeld maar enkele honderden supporters op de tribune, hoeft niet de complete groep stewards te worden op getrommeld. Van Rhee: „Dit seizoen zullen we sa men met de politie bekijken hoeveel ste wards er daadwerkelijk bij een bepaalde club nodig zijn. Veendam kan het mis schien met die 25 af, maar een club als NAC heeft er wellicht wel 80 nodig. Dan zullen ze meer mensen moeten oplei den. Wij trekken ons dan meer terug, de club neemt die opleiding over. Wél ge ven we richtlijnen uit hoe het functione ren van de stewards tijdens de wedstrij den dient te worden geëvalueerd." Feyenoord begon reeds in 1991 met het - onder toeziend oog van de politie - opleiden van stewards. Ze spelen zowel bij thuis- als uitwedstrijden een rol, zegt Van Rhee. „Het is een kwestie van ken nen en worden gekend," zegt hij over de kern van het werk van de stewards. Vol gens hem dragen de begeleiders, samen met bijvoorbeeld goede serviceverlening en horeca, bij tot de veiligheid in de sta dions. Uiteindelijk had Quick Boys za terdag aan één helft voldoende om de eerste ronde van de strijd om de Amstel Cup nog gemak kelijk te overleven. Met dank aan tegenstander Quick H, dat wel. Want als de Haagse zonda geersteklasser een uiterst slag vaardig begin van een even scherp vervolg had voorzien, was de betaalde bekerstrijd voor Quick Boys al afgelopen ge weest, voordat die was begon nen. Nu werd de bedroevende eerste helft slechts met een 2-1 achterstand afgesloten, waarna in de tweede helft alsnog orde op zaken kon worden gesteld: 5-2. Het zag er op Nieuw Zuid lan ge tijd naar uit dat de spelers van Quick Boys het belang van het bekerduel met Quick abso luut niet wilden inzien. Hoezo, leuk, volgend seizoen in een poule van vier verder 'betaald bekeren'? Interim-coach Arjen van de Werf kon aan de kant schreeuwen wat hij wilde, het haalde allemaal niets uit. De vervanger van Hans van der Zee, die met het duel tegen Oranje al officieel afscheid nam van Quick Boys én de nieuwe oefenmeester Henk Wisman, hij zat op de tribune, moeten er die eerste 45 minuten moedeloos van zijn geworden. Het in het rood-wit gestoken blauw-wit toonde geen beleving, geen fel heid en slaagde er daardoor vanzelfsprekend ook niet in enig patroon van betekenis op de schitterende grasmat te leg gen. Beloning Dat lukte het aanzienlijk minder begaafde Quick H een stuk be ter. Zelfs een 1-0 achterstand (een houdbaar schot van af stand van Leonard Pluimgraaff) vermocht de Hagenaars niet van hun stuk te brengen. En de beloning was ernaar. Eerst was het Dave Jongejan die de bal na een steekpass van Sasha van den Most van Spijk schitterend achter Marco Ruwaard depo neerde, vervolgens was het Roel Beukema die het leer ook al in eens - nu na doorkoppen van sterke Jongejan - over de Kat wijkse goalie knalde. Hadden de Hagenaars tot op dat moment voldoende aan 'halve kansen', in het resterende kwartier van dat eerste part, bleek het vizier van Quick be duidend minder scherp. Ferry van Heusden en Jongejan hiel pen twee juweeltjes van kansen om zeep, waardoor Quick Boys nog in de wedstrijd bleef. De Katwijkers, die voor de pauze via Otte (hij speelde zijn laatste wedstrijd voor de blauw- witten) en Floor van Duyn nog BODEGRAVEN GERARD BAAS lijk VOETBALMEDEWERKER VCL is in de beslissingswed- »dc pfrijd om promotie naar de der- jn de klasse aan nervositeit ten on- hj; der gegaan. Stolwijk, dat voor ^et de derde keer in vier jaar tijd fsja aantrad voor het competitie- ert toetje, hield de zenuwen beter en in bedwang en won verdiend ijn met 1-0. De teleurstelling aan ,0^ Leidse kant werd versterkt door m_ het feit dat het beslissende ?e_ doelpunt werd gescoord in een jp. fase dat VCL het duel leek te be heersen. x Die goede fase van de Leide- /e_ naars duurde vanaf het begin j;n van de tweede helft tot aan de ijd goal van Stolwijk-aanvoerder ,£n Teeuwen in de 65ste minuut. m_ Voor rust hadden de Stolwijkers er_ (het beste van het spel en dit ,(3^ overwicht leidde tot enkele goe- ;n_ ide mogelijkheden. Rond de der- op jtigste minuut hing een doel- lcjs punt voor de periodekampioen uit 4B dan ook bijna zichtbaar un de lucht. VCL-doelman Ron rïiH IBey werd tot twee keer toe ge- ae- passeerd, maar beide malen fin: schoot een ploeggenoot hem op Ve~ het laatste moment te hulp. Zo voorkwam Dolf Huisman met ,een sliding een treffer van Rem- co Anker, terwijl kort daarvoor I René Schouten op de doellijn L een kopbal van diezelfde ge vaarlijke Anker uit het doel werkte. Schouten gaf na afloop toe dat hij daarvoor zijn linker hand gebruikte, de Het bleek het enige foutje van en de verder prima leidende ide scheidsrechter Erik van der ers Most. De 22-jarige Vlaardingse in marathonloper was overal kort de (bij en zorgde ervoor dat de ste- ol- vige partij niet ontaardde, maar ste sportief bleef. Hij kon samen de met de in groten getale aanwe- cer 'zige toeschouwers zien dat de aanvallende bijdrage van VCL (voor de pauze bleef beperkt tot ;ti- jeen gemiste kans van Marvin as- James. Het was de enige keer in neidie periode dat de Stolwijkse ;c- mannetjesputters wat ruimte ip- weggaven. Voor de rest maak- an ten de Vlietbewoners, zonder de vel geschorste Dennis Schaafstra, :>k. het zichzelf te moeilijk door te ast veel schijven te gebruiken voor on hun aanvallen. :h- wat hadden tegengestribbeld, lieten zich na de pauze van een betere zijde zien. Het was alle maal nog niet oogstrelend wat aanvoerder Hans van der Plas en de zijnen op het veld legden, maar er werd tenminste weer gewerkt. Met Marcel Harteveld als extra spits in de ploeg voor de voor rust verloren rondlo pende voorstopper André van der Oever, werd het conditio neel niet sterke Quick voor het eigen doel vastgezet. Druk De Hagenaars bleken exact een kwartier bestand tegen de toe genomen druk. Toen werd de gelijkmaker een feit. Nadat Otte het publiek al een keer aan het juichen had gekregen met een schot rakelings naast, scoorde Gert Aandewiel wel. Zijn inzet moest daarvoor wel door Jos Vercauteren van richting wor den veranderd. Weer een kwar tier later ontnam Quick Boys Quick ook de verlenging waarop de ploeg bij die 2-2 stand nog recht had. Floor van Duyn vond het hoofd van Hans van der Plas, waarna Martin Steenvoor den op zijn beurt koppend toe sloeg. In de blessuretijd was het vervolgens nog eens tweemaal raak. Harteveld werd door in valler Jan Jeroen Schaap en Floor van Duyn vrij voor de ma tige Quick-doelman Alex Ger- brandy gezet en rondde twee keer correct af. Waarmee Harteveld namens Quick Boys een minder seizoen toch nog van een vrolijk slot voorzag. Hoewel, de jaargang van de Katwijkers kan, evenals dat van FC Lisse, nog een staartje krijgen. Woensdag wordt er immers in Zeist geloot welke vier amateurploegen nog een keer in actie moeten ko men. Die tussenronde van de bekerstrijd staat voor komend weekeinde op het programma. Quick Boys - Quick H 5-2 (1-2). 13. Pluimgraaff 1-0, 18. Jongejan 1-1, 28. Beukema 1-2, 60. Aandewiel 2-2, 75. Steenvoorden 3-2, 92. Harteveld 4-2, 94. Harteveld 5-2. Scheidsrechter Van der Pas. Toeschouwers: 850. Gele kaar ten: Van Peppen (Quick H.) Quick Boys: Ruwaard; Pluimgraaff, Aandewiel, Van de Oever (Harteveld), Van der Plas; Jaap van Duyn. Otte. Van Dijk; Floor van Duyn. Steenvoorden, Rovers (Schaap) Hans Rovers van Quick Boys is te laat. Quick-doelman Alex Gerbrandy heeft zich al over de bal ontfermd. foto henkbouwman Na de thee had VCL-trainer Frans Sjardijn weer een tacti sche wissel uit de hoge hoed ge toverd: hij verving de defensieve middenvelder Ton Lakenberg voor spits Nick Wubben. Het le verde direct rendement op. VCL had de schroom van zich afge zet en drong de Stolwijkse rood- hemden naar achteren. Diezelf de Wubben kreeg al na vijf mi nuten een fraaie kans toen hij op aangeven van Marvin James vrij voor doelman Wouda kwam. Met zijn misser („Ik kreeg die bal verkeerd op mijn schoen") hielp hij de mooiste Leidse kans om zeep. Stolwijk bleef tijdens het Leidse kwar tiertje 'overeind en werd gaan deweg weer wat brutaler. Bij de eerste counter schoot Anker nog naast, maar even later was het raak. VCL-uitblinker René Schouten drong Anker naar de zijkant en de aanval leek afge slagen. Op een of andere ma nier legde de Stolwijkse aas de bal tot de rand van het 16-me- tergebied, waar Teeuwen klaar stond om af te ronden. Een tegentreffer valt altijd op een ongelegen moment, maar in dit geval was het extra bitter en naar later bleek onoverko melijk. De aangeslagen ploeg van Sjardijn had te lang nodig om van de schrik te bekomen en hierna resteerde te weinig tijd om een verlenging af te dwingen. Sjardijn kon zijn te leurstelling nauwelijks verber gen, al deed hij wel zijn best: „We hebben een goed seizoen gedraaid, laten we daar de na druk op leggen. Deze nederlaag is niet onverdiend. Een aantal jongens heeft niet gebracht wat ik van ze verwachtte, het zal wel onervarenheid met dit soort wedstrijden zijn. Volgend jaar beter." Stolwijk-coach Hans Haze- broek was de gelukkigste man in Bodegraven: „Ik ben zo trots als een pauw. Wat hebben ze ervoor geknokt, nauwelijks een kans weggegeven, erg goed". Eén van die 'knokkers' was rechtsback John Molendijk die ondanks een drie weken gele den opgelopen kuitbeenbreuk toch speelde: „Als je wint kun je alles verdragen". Die verbeten heid, die wil om te winnen was het verschil tussen Stolwijk en VCL, dat volgend seizoen moet aantonen met de favorietenrol te kunnen omgaan. Sjardijn sloot nog even relativerend het jaar af: „We hebben nooit reke ning gehouden met de derde klasse", maar voorzag ook de komende kater: „Straks zullen we beseffen welke kans we heb ben gemist." VCL-Stolwijk 0-1 (0-0). 65. Teeuwen 0-1. Scheidsrechter: Van der Most. Geel: Van der Heiden, Den Hollander (beiden VCL) en Molendijk (Stolwijk). Toeschouwers: 1500 VCL: Bey; Huisman, Van der Maat. La kenberg (Wubben). Schouten; Van der Veer, Van der Heiden, Ter Beek; Den Hollander (Van Berkel), Gijsman. Ja- De teleurstelling is duidelijk te zien op het gezicht van VCL-speler René Schouten. De geestelijke bijstand van bestuurslid Willem Rietkerk doet daar niets aan af. VCL verloor in Bodegraven met 1 -0 van Stolwijk en miste de promotie naar de derde klasse. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15