'Volwaardige plaats ongeneeslijk zieken' Bonifatiusdag in teken van jubilea 'Vredesboodschap kwam niet door' Kerk Samenleving Gijsen weer terug naar Roermond Martinus in oude luister hersteld MAANDAG 6 JUN11994 BUITENLAND KORT Pastoraal overleg Zonder bisschop Haas heb ben vertegenwoordigers uit het Zwitserse bisdom Chur afgelopen zaterdag verga derd over de ernstige situatie in hun gebied. De omstreden bisschop, die wel was uitge nodigd. had de bijeenkomst in strijd met het kerkelijk recht genoemd. Sinds zijn benoeming enkele jaren ge leden wordt het bisdom door polarisatie geteisterd. De ruim 120 vertegenwoordigers van parochies, priesters, pas toraal werk(st)ers, religieu zen en leken, die bijna 90 procent van de gelovigen re presenteren, willen in een periode van drie jaar vier keer bijeenkomen. De bij eenkomst was bedoeld "om door Romeinse oren te wor den gehoord en verstaan', zei pastoor Albert Gasser bij de opening. ..De Rooms-Katho- lieke Kerk is niet alleen hië rarchisch. maar ook syno daal: het gaat ook om in stemming van en medewer king door de parochies." Hij sprak de hoop uit dat door deze bijeenkomsten een dreigende scheuring in het bisdom kon worden voorko men. Signalen Hulpbisschop Paul Vollmar, die in het bisdom Chur als een bruggenbouwer wordt gezien, zei in de preek dat de bijeenkomst een weg kon zijn 'die mensen bijeen brengt, uit het dal haalt en hen hoop geeft. Deze signa len der hoop leiden ons naar de ander en naar de dialoog'. De initiatiefnemers hadden er van tevoren op gewezen dat het niet de bedoeling was oppositie tegen bisschop Haas te voeren. Het ging er om op een zakelijke manier over de problemen in het bisdom te praten, opdat er een fundament voor samen werking kon worden gelegd. De bijeenkomst kan slechts adviseren en geen besluiten nemen. Ex-Joegoslavië (1) ,,Geen valse romantiek", zegt Georgia Knezevic. „Wij vrou wen hebben ook onze con flicten." De Kroatische femi niste, oprichtster van het centrum voor vrouwelijke oorlogsslachtoffers in Zagreb, keert zich tegen te hoge ver wachtingen van de eerste conferentie van vrouwen uit alle delen van het vroegere Joegoslavië. Op de laatste dag van de conferentie die door de Wereldraad van Ker ken en de Lutherse Wereldfe deratie mogelijk was ge maakt, krijgt ze gelijk. De 28 vTOuwen, allen actief in de hulp aan oorlogsslachtoffers, worden het niet eens over een slotverklaring. Ex-Joegoslavië (2) De bijeenkomst in het oecu menisch centrum in Genève heeft plaats op slechts enkele honderden meters afstand van het VN-gebouw, waar Karadzic en de zijnen zulke mooie beloften doen. „Ik word cynisch als ik denk aan de onderhandelingen van de politici", zegt Knezevic. „Zij zijn niet in staat het land een oplossing te bieden. "On danks de meningsverschillen zijn de vrouwen van plan een verzetsbeweging op poten te zetten, omwille van de vrede en van de slachtoffers. Alleen vrouwen kunnen zo'n ver zetsbeweging opbouwen, zegt Ven ja Pesic uit Servië. Maar Georgia Knezevic waarschuwt ook hier tegen te hoge verwachtingen. „Het nationalistische virus heeft ons allemaal verpest. Dat gif raken wij niet snel weer kwijt." REDAGTIE DICK VAN DER PLAS, 0 Geestelijk verzorgers keren zich tegen lichaamscultuur De Vereniging van Geestelijk Verzorgers in Zorginstellin gen (VGVZ) wil meer aandacht voor mensen die onge neeslijk ziek zijn. De VGVZ keert zich tegen de 'lichaams cultuur' waarin chronisch zieken geen plaats meer heb ben en alles is gericht op genezing. Dit bleek op het sym posium met de titel 'Lichaam, Lot, Schuld', dat de VGVZ in Amersfoort hield. AMERSFOORT „Alles is in onze Westerse sa menleving gericht op beter wor den, maar soms", vertelt VGVZ- voorzitter J.J.A. Doolaard, „heb ben wij in ons werk te maken met mensen die nooit meer be ter worden. Deze mensen moe ten eveneens een volwaardige plaats krijgen. Lijden hoort bij het leven, maar in onze samen- lering wordt dat aspect toch vaak naar de achtergrond ge drukt", meende de voorman van de 650 leden tellende ver- ROERMOND GPD Oud-bisschop mgr. J. Gijsen keert komende vrijdag vanuit het Oostenrijkse Walpersdorf terug naar Limburg. In Roer mond wacht hem een besloten informele ontvangst in het bis schoppelijk paleis. Daar zal hij een week logeren. Over zijn toe komstplannen bestaat nog geen duidelijkheid. De verwachting is dat Gijsen bij zijn bezoek aan Roermond bekend zal maken in welke nieuwe functie hij treedt. Vrijwel zeker buiten Limburg, zo is uit welingelichte bron ver- Over de betekenis van de te rugkeer van Gijsen - los van de functie die hij waar dan ook zal aanvaarden - wordt verschillend gedacht. Regen spelbreker EO-jongerendag Met bakken kwam het afgelo pen zaterdag uit de hemel tij dens de EO-jongerendag in het Utrechtse stadion Galgewaard. Naar schatting 23.000 door weekte jongeren woonden de manifestatie bij en lieten hun humeur door de weersomstan digheden niet bederven. Wel besloot de organisatie in de loop van de middag het avond programma te schrappen. De EO-jongerendag werd af gelopen zaterdag voor de twin tigste keer gehouden. Het the ma was dit keer 'Maskers af. „Dat betekent: tot geloof komen en je leven wagenwijd openen voor God", zo hield spreker Henk Binnendijk - door de jon geren onthaald met de 'wave' - zijn gehoor voor. Vooral bij de muzikale onder delen van het programma was de aanhoudende regen spelbre ker. De 'Ronduit Praiseband' kon niet met elektrische instru menten optreden, waardoor de verschillende gospelartiesten zich moesten behelpen met een enigmg. Publiciste K. Spaink, de hoofdspreker, beschreef onze samenleving als een 'maat schappij waarin het leven wordt gedomineerd door gezondheid'. Alles moet voor een zieke ge richt zijn op beter worden, al dus MS-patiënte Spaink. Daar om verspelen zieke mensen in hun zucht naar genezing vaak 'hun kans op verzoening met een leven met een handicap'. De auteur van onder meer 'Val lende vrouw' en 'Het strafbare lichaam' benadrukte dat haar geest niet ziek is, ze heeft alleen minder goed functionerende benen. „Ik ben niet ziek, het is mijn lichaam." De VGVZ heeft momenteel meer leden dan ooit in haar 22- jarige bestaan. Voorzitter Dool aard schat in Nederland het to taal aantal geestelijk verzorgers op een kleine zevenhonderd. De vereniging bestaat uit relatief autonoom functionerende 'sec toren': katholieke, protestantse, joodse en humanistische. Er wordt momenteel onderzocht of er ook een 'islamitische sec tor' aan de VGVZ kan worden toegevoegd. Aan islamitisch geestelijk verzorgers bestaat volgens Doolaard momenteel grote behoefte. De geleidelijke stijging van het ledental is voor hem een te ken dat het werk van geestelijk verzorgers steeds wordt genomen. DOKKUM ANP De traditionele Bonifatiusdag in Dokkum is gisteren bijge woond door ruim achthon derd belangstellenden. De dag stond dit jaar in het teken van een aantal jubilea. Zo vierden bisschop Möller van Groningen en vicaris-gene raal pater C. Grasveld hun 25- jarig jubileum. Het was tevens 1250 jaar geleden dat Bonifa- tius, die op 5 juni 754 bij Dok kum werd vermoord, aan de rivier de Fulda een klooster stichtte waar omheen de Duitse stad Fulda ontstond. Bovendien had veertig jaar geleden in Dokkum de Natio nale Bonifatiusherdenking plaats, waarbij onder meer koningin Juliana en enkele ministers aanwezig waren. Mgr. Möller en diens vica ris-generaal gingen de aanwe zigen voor in een feestelijke eucharistieviering. Het was de wens van de bisschop om zijn jubileum op bescheiden wijze te vieren. Ook een priester en andere gasten uit het Filipijn- se bisdom llagan waren aan wezig. Het bisdom Groningen heeft een bijzondere vriend schapsrelatie, 'communio', met dit bisdom. Op Bonifatiusdag wordt volgens traditie tevens een pelgrimstocht naar de Bonifa- tiusbron en -kapel gehouden. In de kerk waren alle relieken van de missionaris tentoon gesteld, zoals het Bonifatius- brood, de -kelk, de -stola en andere voorwerpen die aan de Bonifatiustraditie zijn ver bonden. Het Friese stadje wordt jaarlijks door honder den pelgrims en toeristen be zocht. Sinds enkele jaren geleden een ziek kind genas na een bezoek aan de bron, is Dok kum voor velen een bede vaartsplaats geworden. Nog steeds zouden hier genezin gen plaatshebben. HiLLEGOMDe grote opknapbeurt van de to ren van de rooms-katholieke Martinus-kerk aan de Hillegomse Hoofdstraat is afgerond. Na het afbreken van het steigerwerk werd het bouwwerk afgelopen zaterdagmiddag tij dens een kleine feestelijke bijeenkomst op het plein voor de kerk 'symbolisch onthuld', ledereen die de afgelopen maanden heeft meegewerkt bij de inzameling van fondsen en andere activiteiten om de restauratie mo gelijk te maken, was hiervoor uitgenodigd. De restauratie van de toren begon in april en heeft naar schatting 200.000 gulden gekost. Gereformeerde zendelingen aangeslagen en gefrustreerd door situatie in Rwanda LEUSDEN «ANP De Jongerendag werd 's mid dags om 17.00 uur afgesloten. Veel bezoekers moesten toen nog uren wachten op bussen die pas na het avondprogram ma waren gereserveerd. Gereformeerde zendelingen die in Rwanda hebben gewerkt, zijn aangeslagen en ge- frusteerd door de massale moordpartijen in dat land. Dat bleek afgelopen zaterdag tij dens een emotionele bijeenkomst in Leus den. Dat de 'Blut- und Boden-theorie' boven het evangelie uitgaat, is frustrerend, zei do minee L.R. Krol, Afrika-secretaris van de Gereformeerde Kerken. Hij is 'hartstikke te leurgesteld' dat de verkondiging van het evangelie, dat bedoeld is om muren af te breken en mensen bij elkaar te brengen, niet méér uitwerking heeft gehad. Maar hij bestreed de kortgeleden in Trouw gepubli ceerde opvatting van hoofdredacteur Gre- ven dat het effect van de gereformeerde zending in Rwanda 'nul komma nul pro cent' zou zijn. De boodschap van vrede en gerechtig heid heeft het probleem van de belangen groepen niet voldoende geraakt. De bemid deling door kerkelijke leiders op landelijk niveau heeft te weinig doorwerking in de gemeenten gehad. Daar tref je nu de man nen van de doodseskaders, de mensen die hun hachje trachten te redden, en de slachtoffers aan. De vraag is met wie van hen de samenwerking moet worden voort gezet als er ooit weer vrede in het land komt. De Gereformeerden zijn sinds 1958 bij Rwanda betrokken toen de Belgische Pro testantse Kerken hen in contact bracht met de Presbyteriaanse Kerk in Rwanda. Sinds 1973 is er een rechtstreekse overeenkomst tussen de Rwandese kerk en de GKN. Sinds de jaren '60 zijn er ongeveer 40 personen of gezinnen naar Rwanda gezonden. Krol geeft regelmatig voor intern gebruik gestencilde informatie over Rwanda uit. Bij na elke keer moet hij het overlijden melden van mensen uit de Presbyteriaanse Kerk die bij de Gereformeerden in Nederland be kend zijn. In de laatste nieuwsbrief van 30 mei meldde hij het overlijden van het gezin van Tito en Julienne (uit Kirinda), Augustin (Kirinda), ds. Jean-Marie Vianney Munyak- arama (Gisenyi), ds. Cléophas Gasenge (Bu- bazi), ds. Pierre Gakwandi (Butare) en ds. Guillaume (Bugesera). „En er zullen nóg meer volgen," schrijft Krol. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON RÉCHTER SA'JH CLiëMT HScFT DAN WEL (3E.PR.O - 3BSRD EEM tasje: Te sreuesJ... aaaar Daarop werd hd DOOR PE A&RESSiEVE: D>AM6 VAN &5 COMPLEET iKJ ELKAAR &ESLAG>EN NOU VRAAG» iK *j WlE MOET ER. Eï<SENLyK VEROORDEELD WORDEM LEIDSCH DAGBLAD HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Ma|00 ®ubHSMANaR(DrPaauwTel dag 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR. Telefoon OzT-^^Sö.21 BM Le'den POSTADRES: Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX: 85,55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST^ KLAGHTEN^BEZORGNG36 zat ^aOO-IZtWuur9 Tel. 071 -143241 HET WEER HANS VAN ES Verbetering tijdelijk De grillen van het weer zijn tijdens grote militaire operaties uit de krijgsgeschiedenis vaak van door slaggevend belang geweest. Be kend is de roemloze ondergang van de Spaanse Armada, die in de slag om Engeland in 1588 door een reeks van zomerstormen werd over vallen. Tijdens de winter van 1812 bleek de bijtende Siberische kou de grootste vijand </an Napoleons trotse 'Grande Armee'. In 1854 werden de Fransen opnieuw be schadigd; dit keer tijdens de Kri- moorlog, waarbij de vloot door stormweer werd geteisterd. Deze gebeurtenis heeft geleid tot de oprichting van een telegrafische stormwaarschuwingsdienst, van waaruit de meteorologische dien sten zijn voortgekomen. De uitwis selingvan weerkundige gegevens werd tijdens de Tweede Wereldoor log gestaakt, maar in oktober 1943 richtten de geallieerden een eigen weerdienst op, die de meteorologi sche coördinatie van de invasie in Europa op zich nam. Dit vergde tij dens de eerste junidagen van 1944 een enorme inspanning. Im mers. de verschillende strijdkrach ten hadden allen gunstig weer no dig, maar dat 'ideale weer' was voor elke eenheid in de lucht, ter zee en op het land anders. Meteorologisch gezien een moeiza me onderneming dus; ook al omdat de weerdienst moest werken met 1 spaarzame informatie van de At lantische Oceaan. Daarnaast ge droeg het weer zich voor en tijdens de landing op Normandië behoor lijk wisselvallig en moeilijk voor spelbaar. Eerst werd de operatie king met zijn weerstaf, besloot Ëi- senhouwer tot de aanval van een dag later. Ondanks de uiterst mar- gimale omstandigheden tijdens de i landing - de stranden waren erg smal vanwege de zware golfslag - werd 'Operatie Overlord' een suc ces. Juist vanwege het slechte weer hadden de Duitsers geen re kening gehouden met een gealli eerde invasie van deze omvang. In dien de meteorologen hadden ge adviseerd tot een nieuw uitstel (pas op 17-19 juni vanwege gunstig tij) zouden de invasietroepen zijn ge trakteerd op een onverwacht opste kende harde noordoostenwind en was volgens militaire analisten de hele operatie op een mislukking uitgelopen. Actueel: Na een paar koele en wis selvallige dagen lijkt het morgen een beetje op te knappen, maar een echte weersverbetering gaat aan onze neus voorbij. Vanaf woensdag neemt de kans op een bui toe en zakt het kwik weer terug naar circa 15 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag op de meeste plaatsen flink wat wolken velden en enige tijd regen. Morgen blijft het in Ier land en Schotland bewolkt Engeland klaart het op. Middagtemperaturen uit eenlopend van 14 tot 19 graden in Ierland en Schotland, tot rond 21 na- België en Luxemburg: Eerst wolkenvelden en kans op regen, lopende temperaturen, veel plaatsen iets boven de 20 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: In het noorden met name vandaag enke le wolkenvelden en een kleine kans op regen. Verder zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur vandaag op veel plaatsen rond 22 graden, langs het Kanaal circa 18; morgen wordt het overal iets warmer. Portugal: Vrij zonnig en warm. Maximumtempëra- tuur aan de kusten ongeveer 30 graden, in het binnenland ruim erboven. Spanje: Vrij zonnig. Droog. Middagtemperaturen de Costa's tussen de 25 en 30 gra- Op- Jo Mwolkt «SS ft -o»,g sneeuw (tfr hagel 19 temperatuur i 111 |i 1111II y i-1*! Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. nnenland op veel plaatsen WEERRAPPORTEN de 35 en 40; langs de Spaanse n de eilanden vrij zonnig en droog. Er v daar een stevige tegen de 30 graden. Marokko: Westkust: Zonnig, in het noordelijk kust gebied ook kans op enkele wolkenvel den. Drooi Maxin Tunesië: Zonnig. Middagtemperatuur op de stranden bij wind van zee tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, droog en van daag nog een stevige Mistral. Warm, met maxima van 22 graden rond Biarritz DINSDAG 7 JUN11994 Zon- en maanstanden Zon op 05.19 Zon onder 21.53 Weerrapporten 05 juni 20 ui iw6 15 7 6.1 Eindhoven licht bew w4 15 Den Helder onbew w8 13 Rotterdam half bew wzw6 15 nIbiza: Droog. Mid- de Provence Mallorca e Flinke pei dagtemperatuur circa 28 gra Italië: Perioden met zon, hier en daar ook wol kenvelden. In het binnenland in de loop van beide dagen kans op e£n lokale on weersbui. Middagtemperatuur langs de Adriatische Zee geleidelijk dalend tot rond 24 graden, elders maxima tussen de 25 en 29 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, op Corsica ook kans op wolkenvelden. Langs de west- en noordkusten vandaag nog flink wat wind. Middagtemperatuur van 25 tot 28 graden. Griekenland en Kreta: Vanuit het noorden wolkenvelden. Op Kreta blijft het vandaag zonnig. Vandaag in het noorden van Griekenland kans op onweer, morgen ook elders. Daling van temperatuur, met morgen maxima rond 23 graden. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en ten oosten van Antalya nog geruime tijd flink zonnig, vooral langs de Turkse westkust meer wolken velden en toenemende kans op onweer. Middagtemperatuur van 24 graden rond de Dardanellen tot 27 op Cyprus. Duitsland: Vandaag in de oostelijke helft eerst nog wolkenvelden, elders perioden met zon. morgen is het in het westen bewolkt. Op de meeste plaatsen droog. Middagtem peraturen vandaag van 17 graden in Sleeswijk-Holstein tot 21 in het zuiden; morgen is het overal iets warmer. Zwitserland: Overgang naar rustig en droog weer met geregeld zonneschijn. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden, vandaag rond Zürich enkele graden koeler. 17 13 1.1 20 12 0.0 16 8 19.0 regenbui/ w5/ 12 11 9.0 licht bew. ono4 32 w 1 14 9 3.0 HEINZ BOES "55

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10