Leidsch Museumdirectie moet opstappen Dagblad f WK-voetbal kijken in tent op Beestenmarkt leforestier Wanhoopspoging voor behoud kinderkliniek Justitie-top oneens over IRT-taken Spoorwegvakbond gaat acties voorbereiden Oefenen voor herdenking D-Day Overval op geldloper KETJKLENS B.V. VANR0YC.S. GOED NIEUWS ZATERDAG 4 JUNI 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40481 LOSSE NUMMERS 1,80 Lagere straffen 3 In het hoger beroep van de Eper incestaf faire zijn tegen de ouders Aardbeving 5 Bij een aardbeving in Oost-Java en als ge- I volg van een hittegolf in van Yolanda beduidend la- f India kwamen 330 men- gere straffen geëist, I sen om het leven. I Groene Hart /i a De grenzen van het I T1 Groene Hart moe ten worden opengebroken om het bouwen van hui zen mogelijk te maken. Onderzoek naar problemen bij 'Oudheden' De directie van het Rijksmuseum van Oudheden in Lei den moet opstappen. Dat is het advies van het organisa tie-adviesbureau Andersson Elffers Felix BV in Utrecht, dat de afgelopen twee maanden het museum doorlichtte. leiden «jan rusdameen oplossing van de proble- Aanleiding voor het onderzoek, dat in opdracht van het minis terie van WVC werd uitgevoerd, vormde een conflict tussen de dienstcommissie en museum directeur dr. G.J. Verwers over de bedrijfsvoering.'Een woord voerster van WVC zegt te ver wachten dat het ministerie bin nen enkele weken maatregelen zal treffen die moeten leiden tot Hij crosst het liefst door de stad om inboedeltjes op te kopen. Ben Luykx, de ongekroonde koning van de Leidse horeca. Schiphol groeide vorig jaar bijna twee keer zo hard. Maar de Flughafen Frankfurt mag dan ook geen nieuwe banen aanleggen. Geen miertjes of kakkerlakken, maar reuze- insekten strijken vanaf 1 juli neer in het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden. Volgende week kiest Europa een nieuw parlement 'Straatsburg' heeft nog steeds het imago van een muis die brult. Denkwijzer over gezond geloof. De Russische veteranen blijven mokkend thuis, als morgen en overmorgen D- Day feestelijk wordt herdacht. Onze Taal over 'zeker weten'. den haag gpd De .procureurs-generaal bij de vijf gerechtshoven in ons land zijn het onderling oneens over de taken die elk van hen zou moeten vervullen bij de bestrij ding van de zware criminaliteit. De aanleiding tot hun conflict is een brief die mr. Gonsalves, procureur-generaal in Den Bosch, deze week naar zijn vier collega's heeft gestuurd. In deze brief eigent Gonsalves zich een groot aantal coördinerende ta ken toe, zoals het toezicht op al le Nederlandse IRT's (interregionale rechercheteams) en alle regionale criminele in lichtingendiensten. Deze voor stellen hebben bij de andere procureurs-generaal kwaad bloed gezet. Een woordvoerster van het, ministerie van justitie zei gister avond dat de voorstellen van Gonsalves gezien moeten wor den als een 'intern discussie stuk'. De Bossche procureur-gene raal Gonsalves was door minis ter Hirsch Ballin kort voor diens aftreden aangewezen als de toe komstige centrale coördinator van de IRT's. Volgens de colle ga's van Gonsalves is die af spraak na het aftreden van Hirsch Ballin echter weer op losse schroeven komen te staan. Of tegen de directie, dat afge zien van de directeur bestaat uit het hoofd presentaties en het hoofd collecties, een ontslag procedure wordt ingesteld wil men bij het ministerie nog niet zeggen. Ook is het nog te vroeg om aan te geven wat de gevol gen zijn voor het personeel. Het Leidse museum telt zo'n vijftig medewerkers. De directie, de dienstcom missie (vergelijkbaar met een ondernemingsraad) en het ove rige personeel van het museum zijn gisteren door een mede werker van het adviesbureau op de hoogte gesteld van de onder- zoeksresulaten. Bij het muse um, waar Verwers sinds 1989 directeur is, wilde niemand commentaar geven. Het museum aan het Rapen burg behoort tot de rijksmusea de t het utrecht «anp De spoorwegvakbond FSV gaat acties voorbereiden tegen de laatste CAO-voorstellen van de directie van NS. Als eerste actie- vorm heeft de bond in gedachte om op maandag 13 juni voor negen uur 's morgens geen trei nen te .laten rijden. Dat is de uitkomst van een vergadering die de FSV-onderhandelaars gistermorgen in Utrecht belegd hebben met kaderleden van de categorale bond. FSV-voorzitter Hardeveld deed na afloop van de vergade ring een oproep aan de NS-di- rectie om in het CAO-pakket meer ruimte te geven aan maat regelen die de werkgelegenheid bevorderen. De onvrede over het eindbod van NS voor de CAO is onlangs nog versterkt door het besluit van de directie het aantal arbeidsplaatsen voor machinisten en conducteurs met 470 te verminderen. ,,De NS was altijd een sociaal den- die in de loop van dit jaar goed deels op eigen benen komen te staan. Volgens WVC zal die ver zelfstandiging geen vertraging oplopen. Het onderzoeksbureau advi seert dat er een beleid moet worden ontwikkeld waardoor het museum naar buiten toe een herkenbaarder positie ver werft. Ook moet de kennis van schappelijk onderzoek meer worden ingezet voor een goed beheer van de collectie en aan sprekende presentaties. Verwers verklaarde ruim een maand geleden tegenover deze krant dat zijn persoon niet ter discussie stond. Uit het onder zoek blijkt evenwel dat de mu seumdirecteur nog maar weinig vertrouwen geniet. Het muse um heeft slechts kans op een betere toekomst als de 3-koppi- ge directie aan de kant wordt gezet, oordeelt het organisatie adviesbureau onomwonden. Al leen een nieuw management team zou in staat zijn de com merciële en professionele kan- verbete- kend bedrijf, maar nu is het a- sociaal geworden", aldus een van de aanwezigen. Hardeveld hoopt dat de ande re bonden, de Vervoersbonden van FNV en CNV, zich bij de FSV zullen aansluiten in het verzet tegen het laatste cao- bod. Mocht dat echter niet het geval zijn dan zal de FSV de ac ties gewoon doorzetten. Het verleden heeft aangetoond dat we het ook alleen wel aankun nen, aldus Hardeveld. De Voers- bond FNV raadpleegt pas op 13 juni, de voorziene actiedag, zijn leden, aldus FNV-bestuurder Korteweg. ,,We kunnen dus ge woonweg niet meedoen. De NS is niet bereid in te gaan op het verlangen van de vakbonden om 50-plussers een vierdaagse werkweek te geven. Wèl is in de onderhandelingen overeenstemming bereikt over een vrijwillige vierdaagse werk week tegen 92 procent van het salaris bij een volledige baan. normandie* In heel Normandië is de afgelopen dagen koortsachtig gewerkt aan de voorbereidingen voor de vijftigste herdenking van D-Day, zoals op deze foto door een 'Phantom G.l. peloton' op Omaha Beach. De waarschijnlijk laatste grote herdenking van de grootste gecombineerde militaire operatie aller tijden (de meeste veteranen zijn immers nu al hoogbejaard) wordt een mega-spektakel zonder weerga. Of, zoals een Franse krant het deze week omschreef, 'een enorme historische kermis'. Een kermis die volgens een voorzichtige schatting in twee dagen tijd minstens 150.000 bezoekers zal trekken. Om te beginnen zullen minstens 40.000 veteranen acte de présence geven bij de tientallen af zonderlijke ceremonies. Daarnaast verwachten de Franse autoriteiten ruim 100.000 toeristen en, niet in de laatste plaats, negentien staatshoofden en regeringsleiders met in hun gevolg honderden andere hoge gasten. Bijna vierduizend journalisten uit alle delen van de wereld zullen het spektakel, al dan niet live, verslaan. De Amerikaanse president Clinton heeft vrijdag op de Amerikaanse erebegraafplaats in Nettuno, ruim vijftig kilometer ten zuiden van Rome, de geallieerde landingen in Italië herdacht. De plechtigheid werd bijgewoond door onder mëer de Italiaanse premier Silvio Berlusconi en vetera nen uit de bloedige strijd in Italië, die met landingen in juli 1943 op Sicilië begon en met de capitulatie van Duitse troepen eind april 1945 eindigde. leiden* paul de tombe Hij is altijd zijn eigen weg ge gaan en ziet geen reden daar nu vanaf te wijken. 'Dus' trekt Ben Luykx zich niets aan van de ho- recaboycot van de Lakenfees- ten. In zijn vijf Leidse cafés laat hij ook dit jaar weer artiesten optreden „We hebben slechte jaren gehad en we moeten er keihard aan trekken", zo moti veert de Leidenaar zijn besluit. Luykx, geen lid van de horec- abond „omdat ik dan alleen al aan bondsgeld voor mijn vijf za ken 7600 gulden moet betalen", wil in samenwerking met Hen- ny Holvast van videotheek Vi deoland en discjockey Ruud Haamke van Supersound tij dens het WK voetbal ook een tent opzetten op de Beesten markt. Op een groot scherm zijn daar alle wedstrijden van het WK te volgen door vijf-, zes honderd man. De tent blijft drie weken staan op het parkeerter rein ter plekke. Het is de bedoe ling dat er ook nog een aantal Guy Trottier, onze Franse kookkunstenaar heeft het volgende menu samen gesteld. Gaspacho Perpignan Lekkernij van parelhoen met bospaddestoelen 29'50 v tI restaurant met frans v' getinte gerechten Alle dagen geopend van 18.00 lol 24.00 uur (keuken lol 22.00 uur) Rembrandlstraal 2-4/hoek Noordeinde leiden* paulv Ze weten dat ze nooit meer van hun ziekte afkomen. Het maakt ze anders dan andere patiëntjes in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL): de chronisch zie ke kinderen. Kinderen met blij vende problemen aan long, le ver, nieren of andere vitale or ganen. Nog drie weken hebben ze een eigen wereldje, een barak op het AZL-terrein met de naam 'De Lindenhof. Daarna komen ze terecht in de grote kinderkliniek, hoog in de nieuwbouw. Temidden van pa tiëntjes die weten dat ze na een paar daagjes beter zijn of juist dood gaan. En dus ook niet we ten wat het is om een ziekte je hele leven mee te torsen. Óf moeten ze hun diepste twijfels over hun onzekere toekomst soms delen met weinig ver trouwde stagiairs en co-assis- tenten? Dat nooit, vindt de chronisch zieke Esther Zachariasse (21) uit Wassenaar. Ze is dan ook een publiciteits-actie gestart voor een nieuwe kliniek of plek voor chronisch zieke kinderen. Bin nen of buiten het AZL: dat maakt haar niet uit. Als er maar vaste krachten zijn en veel lot genoten. Of, zoals de geregelde Lin- denhof-ganger dat noemt: „Een plek met net zo'n warm klop- pend hart als de Lindenhof. Een plek waar chronisch zieke kin deren zich thuisvoelen, hun kwaal leren accepteren en wor den klaargestoomd yoor de har de buitenwereld. Een buitenwe reld, die de chronisch zieken maar raar vindt, zielig, anders." Hoeveel geld de actievoerders nodig hebben, weet ze niet. Ze weet alleen dat alle steun wel kom is, ook mentale. Want ze denkt wel eens dat ze tegen een muur praat. Dat het ziekenhuis liever tijd steekt in medische wonderen dan in chronisch zie ke patiëntjes als zij: „Want die worden toch niet beter. Daar kun je toch weinig eer aan be halen. Die kosten alleen maar geld." Hoop geeft de gedachte dat een vorige actie, in 1983, succes had. Het AZL wilde de buiten kliniek, toen nog gevestigd in een villa in Noordwijk-binnen, integreren in het ziekenhuis. Ouders richtten een stichting op en wisten te bereiken dat er een aparte buitenkliniek bleef, zij het op het terrein van het AZL. In het begin waren hier 14 bedden, nu zijn er nog acht over. Vijf daarvan zijn in deze laatste weken bezet. Pagina 13: 'Aparte kliniek voor kinderen niet nodig'. andere activiteiten in worden georganiseerd. Zo wordt de finale van de Gouden Pet, het straatmuziek concours, er gehouden. „Tenzij Nederland zich voor de eindstrijd van het WK plaatst", stelt Aad van der Luit, organisa tor van de Lakenfeesten. „Dan zal er wel een dusdanige gekte ontstaan, dat we dan opnieuw met de deelnemers zullen over leggen wat we moeten doen. Als ze zich in het feestgedruis wil len storten, gaat de finale van niet door. Willen Zie verder het Zaterdag Bij- Van Basten st Marco Van Basten I had gisteren geen last van pijn in zijn enkel, maar zo veel te meer van pijn in zijn hoofd. Industriebond wil flexibele werktijden amsterdam anp In ruil voor voortzetting van een gematigde ontwikkeling van de lonen, wil de Industriebond FNV dat de gemiddelde werk week in de industrie de komen de jaren wordt verkort tot 36 uur. Daarbij gaat het niet om een vorm van collectieve ar beidstijdverkorting over de hele breedte, maar om een flexibele invulling per onderneming. 'Vari-tijd' heet de nieuwe loot aan de stam van het vakbonds jargon. De industriebond wil daarmee ook werkgevers en ka binet warm maken voor ar beidstijdverkorting. Per onder neming wordt een werkweek mogelijk gemaakt van tussen de 32 en 40 uur. Werkgevers krij gen daardoor de mogelijkheid in te spelen op pieken en dalen in de produktie. In drukke tij den wordt er lang gewerkt en in rustige tijden kort. Het 'draaipunt' wil de Indus triebond FNV leggen bij de 36 uur. Nu is de gemiddelde werk week in de industrie 38 uur. Met behulp van 'een soort rekening- courantsysteem' moet het ge middelde aantal werkuren per week uitkomen op de 36 uur. Meer gewerkte uren kunnen in rustige periodes worden ge compenseerd. Het is overigens niet de bedoeling dat de zater dag als 'normale' werkdag in de roosters wordt opgenomen. Het voordeel voor de werkge ver is volgens de industriebond dat hij beter kan inspelen op de waag. In drukke tijden hoeft er ook geen beroep meer te wor den gedaan op relatief dure uit zendkrachten. alphen aan den run Twee mannen hebben gister avond tegen tien uur een geld loper (24) overvallen bij de ves tiging van de ING-bank aan de Castellumstraat in Alphen. Het slachtoffer wilde de cassettes met de dagopbrengst van de doe-het-zelf-zaak Hans Verkerk uit Ter Aar bij de bank depone ren toen hij werd bedreigd een vuurwapen. Om hoeveel geld het gaat, wilde de politie niet bekend maken. De overval lers zijn vermoedelijk met een in Krommenie gestolen auto naar Alphen gekomen. Na de overval zijn zij te voet in de richting van het station gegaan. De opsporing wordt bemoeilijkt omdat er nauwelijks een signa lement van de daders is. Jezus zei: sru "Mij is ge geven alle macht in de hemel en op de aarde. 'Rhema' Oegstgeest Weet u het nog? Hoeveel keukenfirma's zijn er wel niet? Welke keuze maakt u? Om gek van te worden. Goede fjrma's, die creatief, vakkundig en met zorg uw opdracht uitwerken, zijn schaars. Houtwerf keukens is een hele goede. Waarom kiest u ons eigenlijk, al 40 jaar? omdat wij ons aan onze afspraken houden omdat wij kwaliteit en persoonlijk design kombineren omdat wij deskundige en ervaren medewerkers hebben omdat wij perfectie leveren tot in de kleinste details omdat wij het ontwerp afstemmen op al uw wensen Dit bewijzen wij u graag! Houtwerf Keukens staat voor een conceptueel idee tot en met begeleiden, uitvoeren en nazorg Lammenschansweg 130 Leiden Tel. 071 -76 93 45 ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden ■Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN Japans spreekwoord Opgeruimdheid is de bloesem der gezondheid. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Religie- Sport HET WEER Overwegend bewolkt en het zuid westen uit regen. Middagtempe- ratuur 15 graden. Wind draaiend naar zuid tot zuidoost, matig tot vrij krachtig. Aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7. ALS BEDRIJF KUN JE ALLE KANTEN UIT IN Europalaan Alphen aan den Rijn zie pagina 32 huizenau"" Lcidsch' Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat ls goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Tel: (Lv.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29,30) Per kwartaal via acceptgiro f 85.55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1